Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я министерство на околната среда и водите



страница1/7
Дата29.03.2017
Размер0.92 Mb.
#18037
  1   2   3   4   5   6   7



Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

Регионална инспекция по околната среда и водите – гр. Пловдив


УТВЪРДИЛ:
НОНА КАРАДЖОВА

МИНИСТЪР НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
П Л А Н
за контролната дейност на РИОСВ – гр. Пловдив

през 2011г.

Директор на РИОСВ – гр. Пловдив :

/В. Атанасова/




Заместник министър:

Евдокия Манева

Съгласували:

Директор на дирекция «ПОС» Ганя Христова

Началник на отдел «ККД» Николай Кенанов
Съдържание


  1. Текстова част

1. Обхват на плана

1.1. Период от време и географска област

1.2. Задачи, компетенции и задължения на РИОСВ

1.3.Национални политики, приоритети и законодателство

1.4. Организационна структура – обхват

2. Околна среда, дейности и инсталации

2.1.Състояние на околната среда - екологични проблеми в района

2.2 Контролирани дейности

2.2.1 Въздействие върху околната среда и изпълнение

2.2.2.Поведение по отношение на съответствието със законодателството

2.3. Контролирани инсталации

2.3.1. Въздействие върху околната среда и изпълнение

2.3.2.Поведение по отношение на съответствието със законодателството

3. Изпълнение на плана за преходната година

3.1. Общите и специфични цели, които е трябвало да постигнем

3.2. Изходна информация и резултати

3.3. Оценка

4. Планирано изпълнение за годината

4.1. Приоритети

4.2. Общи и специфични цели

4.3. Процедури за планови и извънпланови проверки

4.4. Процедури за координиране с други контролни органи

4.5. Процедури за преглед на този план




  1. Обекти подлежащи на контрол и проверки от РИОСВ


IІI. Планирани провеки по компоненти и фактори на околната среда

1. ВЪЗДУХ

2. ВОДИ

3. ПОЧВИ, ЗЕМНИ НЕДРА И ПОДЗЕМНИ БОГАТСТВА

4. УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ

5. ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ, ЗАЩИТЕНИ ЗОНИ, БИОЛОГИЧНО РАЗНООБРАЗИЕ И ГЕНЕТИЧНО МОДИФИЦИРАНИ ОРГАНИЗМИ

6. КОНТРОЛ ПО ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ПРОМИШЛЕНОТО ЗАМЪРСЯВАНЕ


  1. Комплексни проверки

Текстова част


1. Обхват на плана

1.1. Период от време и географска област

1.1.1 Действащо законодателство

РИОСВ – гр. Пловдив упражнява своята дейност на територията на Пловдивска област.

Планът обхваща периода за 2011 год. Контролните проверки са дейност с ключово значение при изпълнението и прилагането на екологичното законодателство и са много важни с оглед постигането на висока степен на опазване на околната среда. Законовите задължения за извършване на контролна дейност от РИОСВ са публикувани в интернет страниците на МОСВ и РИОСВ, като основните са: „Закон за опазване на околната среда”, „Закон за чистотата на атмосферния въздух”, „Закон за водите”, „Закон за управление на отпадъците”, „Закон за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети”, „Закон за защита от вредното въздействие на химичните вещества и препарати”, „Закон за почвите”, „Закон за подземните богатства”, „Закон за биологичното разнообразие”, „Закон за лечебните растения”, „Закон за генномодифицираните организми”, „Закон за защитените територии”, „Закон за защита от шума в околната среда”, както и съответните наредби, инструкции и методики към тях. Наличието на системи за контрол и ефективното провеждане на инспекциите предотвратяват нарушения в областта на околната среда. Това позволява на РИОСВ да установи евентуални нарушения и да приложи екологичното право чрез санкции или други средства.

За РИОСВ изпълнението означава проверка и стимулиране по спазването на предписанията (съответствие). Изпълнители на поставените задачи са предприятията, но РИОСВ, заедно с други компетентни ведомства, създават необходимите условия. Изпълнението се състои главно от дейности, които фирмите предприемат с оглед достигане на съответствие.

В обхвата на задължителните проверки са включени обекти на базата на действащата нормативна база по околна среда, както и на базата на утвърдени план-графици от МОСВ по задължителни проверки и мониторинг както следва:

1. инсталации с издадени Комплексни разрешителни - Директивата на ЕС 96/61/EC – КПКЗ;



  1. инсталации, включени в други директиви на EC и наредби(напр. ЛОС);

  2. други инсталации, където може да възникне замърсяване поради:

- възможното въздействие от използвани или емитирани вредни вещества, както и спазване на условията по издадени разрешителни по чл.37 от ЗУО;

- спазване на условията в издадените решения по ОВОС и ЕО;

- потенциална опасност (например токсичност, взривоопасност) в резултат на използвани или емитирани вещества;

- други: по Биоразнообразие и ЗТ, почви и подземни богатства, шум, както и проверки свързани с представяне на предварителна информация за докладванията пред ЕС съгласно Заповед № 377/08.06.2007 год. на МОСВ.

Нормативната база на задължителните проверки по т.1 са чл.128 ал.1 от ЗООС, методиката за реда и начина за контрол на комплексни разрешителни утвърдена със Заповед № РД-806/31.10.2006 г. По т. 2 - план-график за проверки по Наредбата за ограничаване на емисиите на ЛОС при употребата на органични разтворители в определени бой, лакове и авторепараативни продукти, по Наредба № 7 – за проверка на съответствия по изготвени ПУР. По т.3 - план-график по мониторинг на води, план график по мониторинг емисии в атмосферния въздух от промишлени обекти, проверки по представени за съгласуване резултати от СПИ и СНИ, утвърден план-график със Заповед № РД-1096/21.12.2010г. на МОСВ за проверките по чл.157а от ЗООС, за обекти с разрешителни по чл.104 /с висок и нисък рисков потенциал, план-график за проверка по условията в издадените решения по ОВОС и ЕО с писмо № 2452/17.11.2010 г. до МОСВ, годишен графика за 2011 год. за контрол на шума, излъчван в околната среда от промишлени дейности, съгласуван с Регионална лаборатория – Пловдив, изпратен до ИАОС – София с писмо изх. №2504/24.11.2010г., план-график по мониторинг за състоянието на биологичното разнообразие с писмо № 91-00-139/07.01.2011 г. на ИАОС и план-график по мониторинг на почви и проверки по изпълнение на годишните планове за добив на подземни богатства.

Извършени промени в нормативната база през изтеклата година, които съществено да касаят определени области на икономиката, няма.


1.1.2. Характеристика и специфичност на географския район.

Областта е с площ от 5972, 89 кв. км, и население 712 702 души, разделена е на следните общини: 18 бр. - Асеновград, Брезово, Калояново, Карлово, Лъки, "Марица", Пловдив, Първомай, Раковски, "Родопи", Садово, Съединение, Хисаря, Кричим, Перущица, Стамболийски, Куклен, Сопот. Територията на Община Лъки се контролира от РИОСВ – гр.Смолян.

Пловдивска област е разположена в Южна Централна България. Икономическото й значение се определя от изгодното й географско положение, сравнително богатите й ресурси, значителното вътрешно потребление, по-големите възпроизводствени и трудови възможности на населението и притегателната сила на втория по големина град в България. По брой на населението, равнище на урбанизацията и индустриализацията областта е сред водещите в страната, като при средно за страната 80 души живеещи на 1 кв. км. площ в Пловдивска област живеят 119.84 души.

Областта заема кръстопътно положение. През територията й преминават важни международни и вътрешни жп линии и шосейни магистрали. Релефът е низинно-хълмист и планински. Той влияе положително върху механизацията на земеделието, възможностите за изграждане на напоителни системи, развитието на животновъдството и др.

Преобладава преходно - континенталният климат. Основно ветровете са западни- ок. 30 %, източни – ок.17 %. Особенност на региона е, че ок. 49 % в годишен аспект е тихо време, което е и предпоставка за инверсия на въздушните маси в приземния слой през зимните месеци и задържане на замърсителите - главно фини прахови частици и серен диоксид през зимния сезон. Тези особенности за по-голямата част от региона обуславят и предприеманите мерки в екологично отношение, както от страна на РИОСВ, така и от съответните Общини с техните програми и планове за опазване на околната среда.

Регионът е богат на минерални и подпочвени води, а речните води се използват за напояване и хидроенергетика.

Стопанството в региона се характеризира с голяма комплексност и специализация. Добре са развити промишлеността, земеделието, транспорта, сферата на услугите, туризмът.

Областен център е гр. Пловдив. Той се явява един от най-голeмите транспортни възли в България и на Балканите. През него преминава международният път Е 80 - Белград-София-Пловдив-Истанбул. В близост до града преминава и автомагистрала "Тракия". На 7 км от града се намира Летище Пловдив, което често играе ролята на резервно летище на столицата София. Изпълнява пътнически и товарен трафик. С всички големи градове от областта Пловдив има шосейна и жп връзка.

Равнинният характер на релефа позволява Пловдивска област да има много добре развита пътна мрежа. През територията на областта преминават 59 км. от автомагистрала "Тракия", пътищата І клас са с дължина 229 км., пътищата ІІ клас - 227 км. и ІІІ клас 652 км. Съществуват около 1000 км. общински пътища.

В региона са ситуирани 14 бр. обекти с висок и нисък рисков потенциал, 18 бр. обекти с Комплексни разрешителни и 15 бр. обекти с разрешителни за парникови газове. Броят на големите промишлени обекти е ок. 90, средните ок. 400 и малките над 400 бр. От тях притежаващи сертифицирана система за управление по ISO 14001 са обектите „АЛЕН МАК” АД, „ДРУЖБА” АД, „КЦМ” АД, „ИНСА ГАЗ” ООД, „ИНСА ОИЛ” ООД, „ИНСА” ООД, „КАСКАДА” ООД, „ПЪТНИ СТРОЕЖИ” АД, „ФИЛКАБ” ООД и „ШНАЙДЕР ЕЛЕКТРИК-БЪЛГАРИЯ” ЕООД. Обекти с ISO 9001 са над 200 бр. В годишен аспект броя на нововъвежданите обекти в експлоатация спрямо предходните години е ок.7%.

Почти всички обекти с източници на емисии по атмосферен въздух са обхванати по изискванията на Глава V и Глава VІ от Наредба № 6 за извършване на собствени периодични и непрекъснати измервания. Сигналите и жалбите са предимно от дейността на малки обекти, не регламентирано третиране на отпадъци, както и от липсата на организация по използване на най-добрите практики и технологична дисциплина.

Стратегическите насоки за развитие се съдържат в разработения регионален план на Пловдивска област, както и плановете и програмите на съответните общини. В тях са обвързани целите на развитието, формулирани са проблемите, изискващи решения с предимство, определени са начините за изпълнение на основните задачи, посочени са участниците, изпълняващи проектите, разкрити са само част от каналите и източниците на необходимите финансови ресурси и т.н. При неговото съставяне не е ползван в удачна степен опита на европейските страни за планиране и провеждане на регионалната политика. Оценени са силните и слабите страни на областта в сферата на реалната икономика, демографското развитие, ресурсовата осигуреност, наситеността с техническа, социална, пазарна и туристическа инфрастрктура, степента на развитост на пазарните отношения, опазване на околната среда и др. Осъществяваните досега реформи в промишления и аграрния сектор, в здравеопазването, образованието, държавната и местната администрация са с определена икономическа и социална цена. В процеса на коренното преустройство на областната икономика с предимство се провеждат действия, засягащи основните й сектори - промишлен, аграрен, инфраструктурен, социален, съчетани с новите екологични изисквания.

Досегашното индустриално развитие на Пловдивска област не се различава съществено от това на страната. Най-характерната му черта е неговият екстензивен характер, едно развитие, базирано от широкото използване на сравнително евтините ресурси - работна ръка, енергия, суровини и материали. Изискванията за качество и ефективност на производството, за опазване на околната среда не винаги са поставяни на челно място. Технологичното обновяване на промишлените производства в областта е едно от най-сериозните предизвикателства на индустриалния сектор, което на този етап е на едно средно ниво. Освен че са предпоставка за производство на висококачествена и конкурента продукция, новите високопроизводителни технологии и въвеждането на най-добрите налични практики изискват нов по-крупен капиталов ресурс, които да гарантира индустриалното развитие и по-доброто опазване на околната среда.

Силните страни на индустриалния сектор на Пловдивска област се крият в отраслите, които са с най-добри възможности за технологично обновяване и приспособяване към сложните пазарни условия. Това са някои от производствата на хранително-вкусовата промишленост (пивоварна "Каменица", цигарена фабрика "Кингс Табако", млекопреработващи предприятия с лиценз от ЕС и др.), парфюмерийно-козметичната, текстилната, обувната, металургичната, металообработващата, химическата, стъкларската, хартиената, дървообработващата и др.




Приоритетни инвестиционни проекти, залегнали в Областния план за развитие са:

*Водоснабдяване на гр. Пловдив от язовир "Въча" - Предвижда се изграждане на довеждащ водопровод от изтичалото на язовир " Въча" до Пречиствателна станция за питейни води с дължина 2.6 км., изпълнен от стоманобетонови тръби; изграждане на Пречиствателна станция за питейни води; изграждане на външни магистрални водопроводи до гр. Пловдив с дължина 25 км. Приблизителна стойност - 72 млн. евро.

*Железопътна връзка през Стара планина /тунел/, между гр.Троян и гр.Карлово. Съоръжението се разглежда като елемент от трансевропейските транспортни коридори № № 4, 7, 8 и 9, осигуряващи ефективни връзки между Централна и Северна Европа и регионите на Средиземноморието, Черноморския басейн, Близкия и Среден изток. Железопътната връзка през Стара планина е 30 км по първи вариант и 29.6 км по втори вариант. Сметната стойност е съответно от около 66 млн. долара до 73 млн. долара

*Районно - устройствена схема на Общините Пловдив, Родопи, Марица, Куклен и Садово, одобрена със становище по екологична оценка на РИОСВ – Пловдив.

На местно ниво по Общини, основните задачи са по подобряване и въвеждане на нова инфраструктура за водоснабдяване, канализационни мрежи и пречистване, както и по закриване на нерегламентираните сметища. Като основна слабост, която не води до ефективни резултати е предлагането и изпълнението на частични проекти, като само колектори за отпадни води или подмяна на отделни участъци от етернитови тръби за водоползване.

Аграрният сектор заема значимо място и в икономическия облик на Пловдивска област. Заедно с горското стопанство той формира основната суровинна база на областната икономика. Промяна в предназначението на земеделските земи в сравнение с предходната година не са увеличени като цяло, като в голямата си част са от разширения на регулационните граници на населените места, както и в обособяването на специфични индустриални зони и логистични паркове. Перспективите на аграрния сектор е на фермерското стопанство, използващо за своята дейност добре развита производствена и пазарна инфраструктура, която на този етап е все още разпокъсана на дребни частни производители, без ясни стратегически цели които изпитват неудобствата и натиска от конкуренцията на другите страни с развито селско стопанство. Оцеляването в такава среда е възможно само при развитие на модерно конкурентно земеделие, за което са нужни много усилия и капитали, при което екологосъобразното им използване може да бъде по-ефиктивно контролирано, като на този етап то почти липсва. Предимствата на Пловдивска област, които дават определен шанс на аграрния сектор, са благоприятните природо-климатични и агропочвени условия, традициите и производствения опит на населението, наличието на добър мощен преработващ индустриален сектор, вътрешен пазар и т.н.

Стратегическите насоки за развитие на аграрния сектор са свързани с решаването на няколко кръга от основни проблеми:

- Използването на всички ценни за съвременното земеделие земи на територията на областта. В тази връзка е разширен и мониторинга на почвите от РИОСВ. Няколкото хиляди хектара неизползвани, но годни земеделски земи са един проблем, който не може да бъде оставен без решение през следващите години.

- Разширяване на производствената инфраструктура в земеделските земи,кото основно място заемат хидромелиорациите.

- Съществуващите напоителни системи, част от които са в лошо състояние, следва да придобият нови експлоатационни качества. С регионалния план се предвижда и по-нататъшното изграждане на т.нар. Южнобългарски напоителен канал - от язовир "Кричим", пресичащ Пловдивското поле, на изток от Хасковска област. Друго голямо хидромелиоративно съоръжение е напоителна система "Стряма - Чирпан". Това също е една от основните задачи на РИОСВ по осъществяване на ефективен мониторинг и контрол за осигуряване на необходимото качество на водите.

- Развитието на пазарната инфраструктура - банки, борси, тържища, кооперативни пазари и други от нов тип, отговарящи на най-добрите налични практики в ЕС са необходимост, без която развитието на аграрния сектор също е невъзможно.

Наред със сега съществуващите тържища в с. Първенец, с. Цалапица, гр. Съединение, (за живи животни), частната борса в с. Й. Груево се изгражда и тържище "Тракия", между Пловдив и Асеновград, едно от шестте най-големи в страната. Важна стратегическа насока за аграрния сектор е да се произвежда селскостопанска продукция с високо качество. Европейските стандарти за производство и качество на растителните и животинските произведения се превръщат все повече в най-важно изискване. Продукцията от географски деклариран район ще е сертификат за нейните качества и годност. Налице са всички основания Пловдивска област да се утвърди като регион на ефективно фермерско земеделие, което ще осигурява препитанието на немалка част от хората, а това е предпоставката за запазване и на устойчивото развитие в екологично отношение. Поради тези причини контролната дейност на РИОСВ по съответните компоненти и фактори на околната среда е необходимо да бъде още по-ефективна.

Благоприятното местоположение на Пловдивска област е оценено и от гледна точка на перспективите за развитие на транспортната, енергийната, съобщителната и водната инфраструктура. Днешният и утрешният свят принадлежат на високата подвижност на хора, стоки, капитали, информация. А добре изградената и ефективно функционираща инфраструктура е основата на свободното движение.    На базата на съществуващите и на предвидените за изграждане нови участъци от автомагистрали "Тракия" и "Марица" през територията на Пловдивска област ще преминават част от общоевропейските коридори № 4 и № 8. Трасето на еврокоридор № 4 включва и ж.п. линия Драгоман - София - Пловдив - Свиленград, която също допринася за улесняване на транспортния поток от Западна и Централна Европа към Близкия Изток и Азия. Тази транспортна инфраструктура формира и част от националните приоритети.

От значение за развитието на Пловдивска област са и редица регионални областни транспортни и други инфраструктурни проекти. Подобряването на водоснабдяването на част от големите селища в областта - Пловдив, Асеновград, Садово, Първомай - е един дълго отлаган във времето проблем. С регионалния план се създават условия да бъдат изпълнени редица проекти за подобряване на водоснабдяването на много селища по долината на р. Марица. Предвидено е това да стане с част от изпусканите при ВЕЦ "Кричим" води, които пречистени да се отведат чрез магистрални водопроводи до големите селища. Като проблем на този етап е необходимостта от подмяната на етернитовите тръби за питейно водоснабдяване в повечето населени места.

Пловдивска област се отличава с изключително богато биологично разнообразие. За опазването му, на територията, контролирана от РИОСВ – Пловдив са обявени два резервата, тридесет и една защитени местности и седем природни забележителности.

Промишлените обекти по отношение на атмосферния въздух, поради отдалечеността им от тях не оказват негативно влияние върху тях. По отношение на защитените зони, ситуирани по поречията на р.Марица, р.Чая, р.Въча, р.Стряма и р.Тунджа, качеството на водите имат известно влияние, поради вливането в тях на битови и промишлени води без предварителното им пречистване, поради липсата на такива. Характеристиката на териториите и зоните е следната:


Каталог: files -> file
file -> Практическо ръководство за обучение по директивите за сео и овос
file -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
file -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
file -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
file -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
file -> Календар на значимите международни събития в областта на околната среда през 2016 Г
file -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
file -> За степента на изпълнение на утвърдените политики и програми на Министерството на околната среда и водите към 31. 12. 2015 г
file -> Първа общи положения ч


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница