Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я министерство на правосъдието п р е с ц е н т ъ р



Дата25.08.2016
Размер25 Kb.
#7235



Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я

МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО

П Р Е С Ц Е Н Т Ъ Р
1040 София тел. /факс: 981 91 57

Ул. „Славянска” №1


03/06/2014, вторник

ДО

ЛОРА ФИЛЕВА

В. „ДНЕВНИК”

Във връзка с Ваше запитване относно определяне на ad hoc съдии в списъка на Европейския съд по правата на човека, дирекция „Процесуално представителство на Република България пред Европейския съд по правата на човека” в Министерство на правосъдието Ви предоставя следната информация:

С писмо от 24 април 2014г. г-н Ерик Фриберг, секретар на Европейския съд по правата на човека, уведоми правителствените агенти на всички държави членки, че двугодишният период на списъците с ad hoc съдии, съгласно чл. 26 §4 от Конвенцията, изтича на 1 юни 2014г. С оглед на това е необходимо или потвърждаването на списъка с ad hoc съдии, или допълването на същия списък, или представяне на нов списък с юристи, които да заместват при необходимост националния съдия.

Списъкът трябва да съдържа от 3 до 5 имена на висококомпетентни  юристи (за предпочитане магистрати) и да бъде придружен с достатъчно подробни биографични данни, така че Председателят на Съда да има възможност да прецени независимостта, юридическа експертиза и езиковите възможности на всеки.

         Министерство на правосъдието е представило за първи път такъв списък на 01 юни 2010г. Мандатът на съдия Калайджиева е девет годишен и е започнал на  1 май 2008г.  Представянето на списъците на ad hoc съдии на страните се извършва на всеки две години, на основание на Правило 29 от Правилата на ЕСПЧ, считано от 2010г.

В изпратения през 2010 г. първи списък, имената са посочени съгласно резолюция на министъра на правосъдието към този момент – г-жа Маргарита Попова. Този подход е възприет вероятно поради липса на процедура в националното законодателство за номиниране на ad hос съдии (за разлика от процедурата за избор на титулярен съдия в ЕСПЧ), както и поради липсата на   изискване от ЕСПЧ за провеждане на конкурс. В списъка са посочени съдия Павлина Панова (ВКС), съдия Мая Русева (СГС) и г­-жа Екатерина Салкова.  

В съответствие с Правилата на ЕСПЧ, в списъка може да се включват и кандидати от листата за национални съдии. През 2008 г. страната е представила и утвърден списък с три кандидатури за национален съдия - на г-жа Здравка Калайджиева, г-жа Павлина Панова и г-н Румен Ненков.

С оглед на съществуващата възможност за разширяване на списъка  до петима кандидати за ad hoc съдии, министърът на правосъдието г-жа Зинаида Златанова уведоми на 14.05.2014г. Висшия съдебен съвет за възможността  списъкът да бъде разширен до пет магистрати с доказана експертиза и авторитет, и с необходимите езикови познания.   

Със свое решение от 29.05.2014г. ВСС предложи председателят на ВАС да определи 2 съдии, а председателят на ВКС 1 съдия, след което да уведомят за своето решение Министерство на правосъдието.

 В посочения срок председателя на ВАС определи съдиите Таня Куцарова и съдия Таня Радева, а от страна на ВКС беше посочена съдия Павлина Панова, чиято кандидатура така или иначе присъства в първоначалния списък, който следва да бъде допълнен. Съдия Павлина Панова е изпълнявала успешно своите задължения като ad hoc съдия и е била единственият юрист от предложения списък, когото Председателят на ЕСПЧ е избирал да гледа дела.

Предстои списъкът да бъде представен на Регистратурата на ЕСПЧ.




WEB site: http://www.justice.government.bg/, E-mail: pr@justice.government.bg


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница