Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я министерство на земеделието и храните



страница1/24
Дата17.08.2018
Размер3.69 Mb.
#80421
ТипАнализ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   24






Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ



НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ГОРСКИЯ СЕКТОР

В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА ПЕРИОДА 2013 - 2020 Г.



ноември, 2013 г.


Съдържание

Списък на използваните съкращения ………………………………………………………………………………

3

Увод ……………………………………………………………………………………………………………………………………..

5

  1. Връзка на НСРГСРБ 2013 – 2020 г. с европейски и национални стратегически документи ………………………………………………………………………………………………………………………

8

  1. Основни принципи при разработването и изпълнението на НСРГСРБ 2013 - 2020 г.

13

  1. Анализ на състоянието на горския сектор в Република България през периода 2006 - 2011 г. ………………..................................................................................



14


  1. Визия, мисия и цели на НСРГСРБ 2013 – 2020 г. …………………………………………………………




32

  1. Приоритети и мерки на НСРГСРБ за периода 2013 - 2020 г. ………………………………………




34

  1. Източници на финансиране за постигане целите на НСРГСРБ 2013 – 2020 г. ………….




77

  1. Мониторинг на изпълнението на НСРГСРБ 2013 – 2020 г. …………………………………………..




77

Приложения: ……………………………………………………………………………………………………………………….


80

  1. Анализ на състоянието на горския сектор в Република България през периода 2006 – 2011 г. ………………..................................................................................



80


  1. Списък на таблиците, фигурите и схемите……………………………………………………….........




199

  1. Списък на използваните документи …………………………………………………………………………..




202

4. Ключови понятия и определения ……………………………………………………………………………….

205

Списък на използваните съкращения


БВП

ВЕИ


ВИ

ГИС


ГСП

Брутен вътрешен продукт

Възобновяеми енергийни източници

Възобновяеми източници

Географски информационни системи

Горскостопански планове


ДАГ

Държавна агенция по горите

ДГП

Държавни горски предприятия

ДГС

Държавно горско стопанство

ДДивС

Държавна дивечовъдна станция

ДЛ

Държавно лесничейство

ДЛС

Държавно ловно стопанство

ДПП

Дирекции на природните паркове

ЕK

Европейска комисия

ЕC

Европейски съюз

FSC

Съвет по стопанисване на горите (Forest Stewardship Council)

ЗГ

ЗЕЕ


ЗЕВИ

ЗЗТ


Закон за горите

Закон за енергийната ефективност

Закон за енергията от възобновяеми източници

Закон за защитените територии



ЗЛОД

Закон за лова и опазване на дивеча

ИАГ

Изпълнителна агенция по горите

ИАОС

Изпълнителна агенция по околна среда

ИГ към БАН

Институт за гората при БАН

ИКЕ/ФАО/ООН

Икономическа комисия за Европа/ Организация за прехрана и земеделие/ Организация на обединените нации

ЛТУ

Лесотехнически Университет

ЛУП

Лесоустройствен проект

МВР

Министерство на вътрешните работи

МЗХ

Министерство на земеделието и храните

МИЕ

Министерство на икономиката, енергетиката

МК

Министерство на културата

МОН

Министерство на образованието и науката

МОСВ

Министерство на околната среда и водите

МРР

Министерство на регионалното развитие

МС

Министерски съвет

МТСП

Министерство на труда и социалната политика

МФ

Министерство на финансите

НГСП

НИРД


НЛРС СЛРБ

НПДИК


Национална горска стратегия и политика

Научноизследователска и развойна дейност

Национално ловно-рибарско сдружение – Съюз на ловците и риболовците в България

Национален план за действие по изменение на климата



НПР БГ 2020

Национална програма за развитие: България 2020

НСИ

Национален статистически институт

НСРГСРБ

Национална стратегия за развитие на горския сектор в Република България

НСУРГС

Национална стратегия за устойчиво развитие на горския сектор

НФ „ЗГС” на КТ „Подкрепа”

Национална федерация „Земеделие и горско стопанство” на Конфедерация на труда „Подкрепа”

ОП

Оперативни програми

ОПАК

Оперативна програма „Административен капацитет”

РУГ

Регионални управления по горите

РДГ

Регионални дирекции по горите

СЕСГ

Стратегия на Европейския съюз за горите

СПРГС

Стратегически план за развитие на горския сектор

ТЗ

Търговски закон

ФСОГСДП

Федерация на синдикалните организации от горското стопанство и дървопреработваща промишленост


УВОД
Българските гори изпълняват множество икономически, екологични и социални функции от особено значение за устойчивото развитие на страната. Те са ключов фактор за формирането и поддържането на жизнена среда, като към 31.12.2011 г. заемат 4,1 млн. ха или 37,4% от територията на България. Горите осигуряват и поддържат количеството и качеството на 85% от водния отток в страната или около 3,6 млрд. куб. м ресурс от чиста питейна вода. В тях се съхраняват над 80% от защитените растителни видове в страната, над 60% от застрашените от изчезване животински видовe, осем от дванадесетте ландшафтни комплекса, определени от Националната стратегия за опазване на биологичното разнообразие. През последните двадесет години поглъщането на парникови газове от горските територии компенсира между 10,7%-18,9% от общите емисии на парникови газове в България.

Благоприятните природни условия и традициите в горското стопанство и горската промишленост при наличие на вътрешни и външни пазари за горските продукти и услуги са предпоставка за развитие на дейности, осигуряващи доходи от продажби на дървесина и недървесни горски продукти, предоставяне на екосистемни услуги и производство на биомаса. Макар и горският сектор да формира относително малък дял от брутния вътрешен продукт, горското стопанство и горската индустрия като традиционен поминък са от особено значение за развитието на селските райони в България и подобряването на качеството на живот.

Нараства и социалното значение на горските територии като естествена среда за рекреация и туризъм и за развитие на дейности, създаващи заетост в селските райони.

Най-значимите предизвикателства пред горския сектор през последните години са свързани с въздействието на климатичните промени и управлението на горите за адаптирането им към измененията на климата, съхраняването и поддържането на биологичното и ландшафтното разнообразие в горските територии, опазването на горите от природни бедствия, пожари и незаконни действия, разделянето на стопанските от контролните функции в държавните гори и извършените институционални промени, насочени към укрепване на неговата жизнеспособност.

Нарастващите потребности на обществото от ползи и услуги от горите предполагат засилване на противоречията между вижданията на различните заинтересовани страни за устойчиво и ефективно управление на горския сектор. Това изисква по-ефективно използване на съществуващите и разработване на нови

инструменти с цел на основата на устойчивото управление на горските екосистеми да бъде постигнат баланс между предоставените от тях функции и услуги.

Въздействието на основните фактори, които оказват влияние върху развитието на горския сектор през периода 2006 - 2011 г. – приемането на България за член на Европейския съюз, развитието на процеса на глобализация, продължаващата икономическа криза в Европейската икономическа зона и приемането на Закон за горите, Обн., ДВ, бр.19 от 8 март 2011 г., наложиха преосмисляне на целите и приоритетите, които трябва да се поставят в основата на нов горски стратегически документ. За да отговори на тази необходимост и в съответствие с чл. 10, ал. 3 и ал. 4 от Закона за горите, в началото на м. юни 2012 година, Министерството на земеделието и храните стартира процес на изработване на Национална стратегия за развитието на горския сектор с визия до 2020 г.

Националната стратегия за развитие на горския сектор в Република България за периода 2013 - 2020 г. (НСРГСРБ 2013 - 2020) е основният документ, който определя стратегическата рамка на държавната политика за постигане на дългосрочно и устойчиво управление на жизнени и продуктивни многофункционални гори и нарастваща конкурентоспособност на горския сектор като основа за по-добър жизнен стандарт, особено в планинските и селските райони. Предпоставка за устойчиво развитие на горските територии са регламентираните със Закона за горите три нива на горско планиране - национално, областно и местно, отразени съответно в Национална стратегия за развитие на горския сектор, Стратегически план за развитие на горския сектор, областни планове за развитие на горските територии и горскостопански планове и програми.



Обектът на НСРГСРБ 2013 - 2020 г. е горският сектор, който обхваща горските ресурси и производството, търговията и потреблението на горски продукти и услуги.

НСРГСРБ 2013 – 2020 се основава на извършен анализ на състоянието на горския сектор за периода 2006 - 2011 г., включващ преглед на резултатите от прилагането на предходните стратегически документи за горското и ловното стопанство и горската промишленост, както и на получените мнения и предложения от заинтересованите страни.

НСРГСРБ 2013 – 2020 съдържа осем части: увод; връзка на НСРГСРБ с европейски и национални стратегически документи; основни принципи при разработването и прилагането на НСРГСРБ 2013-2020 г.; анализ на състоянието на горския сектор в Република България през периода 2006 - 2011 г.; визия, мисия и цели на НСРГСРБ 2013 - 2020 г.; приоритети и мерки на НСРГСРБ за периода 2013 - 2020 г.; източници на финансиране за постигане на целите на НСРГС; мониторинг на изпълнението на НСРГСРБ 2013 - 2020 г.

Възприетата йерархия на понятията в стратегията е: визия, цели, приоритети, мерки и дейности. За всяка мярка са формулирани специфични цели; действия; очаквани резултати; критерии и индикатори за оценка на изпълнението, институции – отговорни за изпълнението на действието; свързани институции; източници на финансиране.

Въз основа на заложените в НСРГСРБ 2013 – 2020 цели, приоритети и мерки ще се изготви Стратегически план за развитие на горския сектор, който ще определи конкретните дейности за тяхното изпълнение.


  1. ВРЪЗКА НА НСРГСРБ 2013 – 2020 г. С ЕВРОПЕЙСКИ И НАЦИОНАЛНИ СТРАТЕГИЧЕСКИ ДОКУМЕНТИ

НСРГСРБ 2013 - 2020 г. е интегриран документ за развитие на горския сектор до 2020 г., формулиращ националните приоритети, в съответствие с европейската рамка за планиране в сектора.

Новите проблеми пред устойчивото развитие на горския сектор в ЕС налагат увеличаване на приноса към зелената икономика и преодоляване на неблагоприятните последствия от промените в климата, опазване на биологичното разнообразие, балансиране на нарастващото използване на биомасата като енергиен източник с изискването за устойчиво ползване на ресурса. Заедно с приоритетите, очертани в „Европа 2020” – стратегия за работни места,и интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж”, приета от Европейския съвет на 17 юни 2010 г. (ОВ L 191, 23.7.2010) и в „Препоръка на Съвета 2010/410/ЕС от 13 юли 2010 г. относно общи насоки за икономическите политики на държавите-членки на Съюза, тези предизвикателства са в основата на взетото от ЕК през 2010 г. решение за разработване на нова Стратегия на ЕС за горите (СЕСГ) 2014 - 2020 година, впоследствие приета от Европейската Комисия.на 20 септември 2013.

Визията на СЕСГ е свързана с управление на многофункционални и устойчиви гори и на иновативен горски сектор, допринасящ към изпълнение на Стратегия „Европа 2020” и задоволяване на настоящите и бъдещи социални и екологични потребности, подпомагайки свързаните с горите дейности. Основните цели, които си поставя СЕСГ, са: да допринесе за устойчивото стопанисване на жизнени, продуктивни и многофункционални европейски гори и за развитието на селските райони; да подпомогне интелигентния и устойчив растеж на икономиката, да подобри и да защити околната среда. Определени са десет приоритетни области: промяна на климата, опазване на горите, зелена икономика, социални ползи, биоенергия, екосистемни услуги и биологично разнообразие, изследвания и иновации, горска информация и мониторинг, координация, сътрудничество и комуникация, международен стълб. Изпълнението на СЕСГ се очаква да допринесе за формиране на добавена стойност към икономиката на ЕС с помощта на изготвен и реализиран нов Горски план за действие на ЕС, насочен към: нарастване на горските територии, устойчиво ползване на дървесина и биомаса като източник на енергия, заетост, иновации, запазване на консервационния статус на горските хабитати и видове, представляващи интерес за ЕС, принос на горския сектор към зелената икономика, опазването на горите и социално-екологични подобрения; мониторинг и изследвания; горски стандарти и сертификация на горите.

При разработването на НСРГС 2013 – 2020 г. са взети предвид и следните европейски стратегически документи: Решения на Министерската конференция за защита на горите в Европа (FOREST EUROPE), Осло, 2011 г.; Подобрените паневропейски критерии и индикатори за устойчиво управление на горите (2002 г.); Зелената книга на ЕК за опазване на горите и информацията в ЕС: Подготвяне на горите за изменението на климата (2010); Бялата книга на ЕК „Адаптиране към изменението на климата: към европейска рамка за действие”, ЕК (2009), Европейската стратегия за опазване на биоразнообразието, ЕК (2011) и други стратегически и програмни документи, свързани с дългосрочното и устойчиво управление на горите в Европа.



НСРГСРБ 2013 – 2020 г. е съобразена и със следните национални стратегически документи:

Национална програма за развитие: България 2020, приета с Решение № 1057 на Министерския съвет от 20.12.2012 г. националният стратегически документ от най-висок ранг, който определя целите и приоритетите за развитието във всички сектори, имащи отношение към постигането на целите на Стратегията „Европа 2020”.

НПР БГ 2020 предвижда пакет от три основни цели и осем приоритета. В Програмата са формулирани следните стратегически цели: 1) Повишаване на жизнения стандарт чрез конкурентоспособно образование и обучение, създаване на условия за качествена заетост и социално включване и гарантиране на достъпно и качествено здравеопазване; 2) Изграждане на инфраструктурни мрежи, осигуряващи оптимални условия за развитие на икономиката и качествена и здравословна околна среда за населението; 3) Повишаване на конкурентоспособността на икономиката чрез осигуряване на благоприятна бизнес среда, насърчаване на инвестициите, прилагане на иновативни решения и повишаване на ресурсната ефективност.

Формулираният приоритет 4 „Развитие на земеделието за осигуряване на хранителна сигурност и за производство на продукти с висока добавена стойност при устойчиво управление на природните ресурси” включва подприоритет 4.5 „Устойчиво използване и управление на природните ресурси”, ориентиран към поддържане и съхраняване на горските ресурси. Държавната подкрепа ще бъде насочена към борбата с ветровата и водната ерозия, с опустиняването и неблагоприятните последствия от затоплянето на климата. Приоритетните дейности предвиждат въвеждането на превантивни мерки за предпазването на горите от пожари, възстановяването на горските масиви и осъществяването на залесителните дейности с оглед увеличаване площите, използвани по устойчив начин, преобразуване на нискокачествената изоставена земя в гори, намаляване на почвената ерозия и подобряване на водния баланс. Целевата група, обхваната от мерките, включва стопанствата в горския сектор. Очакваните резултати от мерките са повишаване на ефективността на управлението на биоразнообразието и горското стопанство с висока природна стойност, подобряване на качество на водата и почвата, смекчаване на промените в климата и предотвратяване на маргинализацията и изоставянето на земята.

Подприоритет 3.5 „Създаване на условия за опазване и подобряване на околната среда в регионите, адаптиране към настъпващите промени и постигане на устойчиво и ефективно използване на природните ресурси” съдържа области на въздействие, цели, мерки и действия, свързани с устойчивото управление на горските територии: 1) превенция на риска от наводнения, бедствия и аварии и 2) опазване, поддържане и възстановяване на биологичното разнообразие като част от природния потенциал за устойчивото развитие на регионите.



  • Национална стратегия за регионално развитие на Република България за периода 2012 - 2022 г., приета с Решение на Министерски съвет 696/24.08.2012 г., акцентираща на следните изводи и приоритети, свързани с прилагането на НСРГСРБ 2013 - 2020 г.:

В периода до 2020 година европейските региони са изправени пред четири сериозни предизвикателства – глобализацията, демографския упадък, климатичните промени и енергийната зависимост, които в определени моменти се превръщат и в реални заплахи. Според европейски прогнози от 2008 г. за зависимостта на регионите от тези предизвикателства към 2020 г. българските райони, с изключение на Югозападния район, са в групата на слабо развитите европейски райони, силно зависими от новите предизвикателства. Пет от районите попадат в групата на силно уязвимите и по четирите предизвикателства. Само Югозападният район попада в групата на силно уязвими региони по две от четирите предизвикателства – климатичните промени и енергийната зависимост. По негативно влияние на демографските промени Северозападният район е на последно място сред европейските райони.

Бъдещото икономическо развитие на районите задължително следва да бъде ориентирано към намаляване на негативните въздействия върху околната среда и по-ефективно използване на ресурсите в контекста на Стратегията „Европа 2020”. Устойчивото управление и развитие на горския сектор в периода до 2020 г. е тясно свързано с приоритет 1.3. „Развитие на инфраструктурата за опазване на околната среда” и изпълнението на дейностите, определени в специфична цел 4: Опазване, поддържане и възстановяване на биологичното разнообразие като част от природния потенциал за устойчиво развитие на районите.

Дейностите по тази цел включват разработване и актуализиране на планове за управление на защитени територии и изпълнение на мерки, както и разработване на планове за управление на защитени зони по „Натура 2000“ и изпълнение на мерки. Важен елемент от цялостната дейност е картирането на природни местообитания и видове, предмет на опазване в зоните по „Натура 2000“, включително в акваторията на Черно море, поддържане на благоприятно природозащитно състояние на природните местообитания, осъществяване на мониторинг за установяване на промени с оглед иницииране на природозащитни мерки. Важна дейност е разработването на планове за действие за застрашени животински и растителни видове, както и опазването, поддържането и възстановяването на местообитания и видове.

В стратегията за развитие на българските райони до 2022 г. е заложено разбирането, че биоразнообразието е не само природно богатство, но и потенциал за бъдещото развитие. Опазването на редки видове на фауната и флората се обвързва с развитието на формите на устойчив, природен туризъм. Защитените видове ще се популяризират като символи на района, които да засилват интереса към него. Създаването на подходящи условия за наблюдение на редки и застрашени видове и привличането на лимитиран брой туристи, вкл. с научни цели ще създаде поминък за местното население на зоните и ще изгради позитивно отношение към опазването и доброто им управление. В този контекст прилагането на мерките от плановете за управление на защитените зони следва да се разглежда като част от стратегията за развитие на районите и да се координира с цялостния пакет от дейности по нейното изпълнение.



Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   24




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница