Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я областeн управител на област бургас д о к л а д за дейността на



страница1/3
Дата05.10.2017
Размер0.52 Mb.
#31724
  1   2   3





Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я

ОБЛАСТEН УПРАВИТЕЛ НА ОБЛАСТ БУРГАС


Д О К Л А Д
ЗА ДЕЙНОСТТА НА

ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ БУРГАС

ЗА 2009 ГОДИНА

Основните приоритети, намерили израз в целите за 2009 година, на Областна администрация Бургас бяха следните:




    1. Развитие на зърнопроизводството в област Бургас;

    2. Развитие на млечното животновъдство;

    3. Развитие и модернизация на транспортната инфраструктура;

    4. Изграждане и подобряване на екологичната инфраструктура.

Енергийни мрежи,подобряване на енергийната ефективност и

развитие на възобновяеми енергийни източници. Развитие на

регионална и местна бизнес инфраструктура;

2.1. Развитие на изследванията, технологиите, иновациите и предприе-

мачеството;

2.2. Стимулиране развитието на информационно общество;

3.1. Превенция на здравето за лица в неравностойно положение,

принадлежащи към етнически малцинства;

3.2. Опазване на биологичното разнообразие и устойчиво ползване на

биологичните ресурси;

3.3. Спазване на законовите изисквания за отглеждане и придвижване

на живи животни на територията на областта;

3.4. Опазване на въздуха, водите, земите, почвите и земните недра;

спазване на граничните стойности на показателите за шум в

околната среда;

3.5. Изготвяне на културна стратегия за област Бургас;

3.6. Постигане на гъвкав пазар на труда и социална интеграция;

4.1. Подобряване на инфраструктурата в райони с малцинствени

етнически групи: гетата и труднодостъпни места;

4.2. Трудова интеграция на хората с увреждания в системата на

държавната администрация;

4.3. Срещи с Национална агенция „Пътна инфраструктура”

4.4. Ремонт на пътен възел „Каблешково”

4.5. Подготовка на документация за реконструкция на ГКПП Малко

Търново

5.1. Устойчиво развитие на селските райони;

5.2. Разпореждане при условията и реда на чл. 19, ал. 11 от ППЗСПЗЗ на

общинския поземлен фонд;

6.1. Разработване на съвместни проекти;

7.1. Подобряване управлението на човешките ресурси и укрепване

административния капацитет в Областна администрация;

7.2. Повишаване доверието на обществото и подобряване на

прозрачността и отчетността в дейността на Областна администра -

ция Бургас;

7.3. Прилагане на механизми и нови форми за публично-частни

партньорства;

7.4. Създаване на единна информационна среда и условия за оперативна

съвместимост и информационна сигурност в структурите на

държавната администрация
Дейността на Областен управител и Областна администрация Бургас през изминалата 2009 год. бе подчинена на реализацията на основните цели и приоритети, залегнали в актуализираната Програма на правителството на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност (2008-2009) и Програмата на правителството на европейското развитие на България ( 2009-2013 ) и насочена към осъществяването на дейностите и реализация на мерките, заложени в Областната стратегия за развитие на област Бургас ( 2005-2015 ).

Основната цел в работата на Областния управител и Областната администрация бе насочена към превръщането на областта във водещ туристически, индустриален, образователен и културен център със запазено природно и историческо наследство.

Дейността на Областен управител стратегически бе насочена към:

1. Създаване на условия за развитие на отрасли и дейности, осигуряващи устойчив икономически растеж на област Бургас;

2. Повишаване на конкурентноспособността на основата на икономика на знанието;

3. Създаване на благоприятна жизнена, културна и природна среда в област Бургас;

4. Развитие на селските райони, горското стопанство, рибарството и аквакултурите;

5. Трансгранично сътрудничество и интегрирано териториално развитие на черноморския басейн;

6. Модернизация и укрепване на административния капацитет на областно и местно ниво


    1. Развитие на зърнопроизводството в област Бургас

Правителствената политика по ръководство, субсидиране и подпомагане на селското стопанство в областта се реализира с активната дейност на Областна дирекция „Земеделие”, Областна дирекция на Държавен фонд „Земеделие” и Областна служба за съвети в земеделието.

От анализа на докладите на Областна дирекция „Земеделие” – Бургас е видно, че стопанската 2008/2009 година в климатично отношение е била благоприятна за развитието на основните зърнено-житни култури на територията на областта. Спазването на технологичните практики и своевременното извеждане на мероприятията в зърнопроизводството са оказали влияние и са довели до получаване на очакваните средни добиви от културите. От засятите 639 915 дка с пшеница в областта са реколтирани 639 225 дка. Производството възлиза на 182 915 тона, при отчетен среден добив 286 кг/дка. Трайното пролетно засушаване, регистрирано в района през последните години, и основно дефицитът на влага през време на вегетацията, водят до нарушаване нормалното протичане на физиологичните процеси при основните житни култури.

През отчетния период са проведени са 4 заседания на Областната експертна комисия по зърнопроизводство / ОЕКЗ / на които беше обсъдено състоянието на зърнено–житните култури и прогнозиране на добивите. В изпълнение на Заповед РД 09-237/20.03.2009 год. на Министъра на земеделието и храните бяха назначени комисии, които по предварително установен график извършиха периодични обследвания на площите, заети с основните зърнено-житни култури. В края на всеки период се провеждашe работно съвещание на ОЕКЗ, на което беше представен доклад обобщаващ резултатите. След направения анализ на данните, докладите бяха представени в Министерството на земеделието и храните.




    1. Развитие на млечното животновъдство

Говедовъдството е основен подотрасъл, който осигурява най-голям дял от общото производство на мляко в областта. Производството и средната продуктивност бележат тенденции към увеличение. Производствената структурата на говедовъдството в областта през изминалата година не е достатъчно ефективна поради все още високия процент на кравите, отглеждани в дребни, разпокъсани стопанства, които са губещи. В областта има много благоприятни климатични условия, особено района на Странджа, за развитие на овцевъдството.

Контролът върху продуктивните качества в говедовъдството в областта се извършва от 4 РАМП, като анализите на взетите проби се извършва в лабораторията в Стара Загора. Всеки контролиран производител на краве мляко получава ежемесечно на хартиен носител резултатите от пробите. През изминалата година, поради недостатъчната финансова осигуреност, асоциациите не извършиха, като цяло необходимия контрол.

Във връзка с осъществяването на официален контрол на суровото изкупваемо мляко Регионална ветеринарномедицинска служба-Бургас е взела 76 бр. проби. По вътрешно мониторинговите програми на добивните и преработвателни предприятия са взети 6275 бр. проби, а за контрол на суровото изкупваемо мляко са взети 937 бр. проби.

За повишаване информираността на млекопроизводителите в рамките на отчетния период ОД „Земеделие” – Бургас е организирала семинари, по следните теми:

- „Хигиена на млякото”, съвместно с РВМС;

- „Млечни квоти и национален резерв”, съвместно с РАМП;


  • „Категоризация на говедовъдни ферми”, съвместно с РАМП;

  • „Млечни квоти”, съвместно с РАМП;

  • „Значение и перспективи на селекцията и репродукцията в овцевъдството”, съвместно с НАРСП „Българска млечна овца”;

През периода февруари – август 2009 год. ОД „Земеделие” е провела 4 семинара и са предоставени консултации на фермерите относно кандидатстването за допълнителни квоти, процедурата за закупуване на квоти и за продажба на квоти. Връчени са дубликати на млечни квоти, както и квотите от Националния резерв.

През 2009 год. ОД „Земеделие” – Бургас осъществи партньорство по проекти за трансгранично сътрудничество с област Къркларели, Република Турция „Производство на качествено краве мляко”.




    1. Развитие и модернизация на транспортната инфраструктура

Преодоляването на несъответствията в инфраструктурната обезпеченост и нуждите на икономиката за растеж са един от ключовите фактори, определящи инвестиционната привлекателност и повишаващи конкурентоспособността на областта. През отчетния период на територията на област Бургас продължи изграждането на значими за икономическия растеж и жизнената среда инфраструктурни обекти.


Пътища

Като цяло състоянието на пътищата в област Бургас е неудовлетворително, а темповете на обновление все още изостават от потребностите. Необходимо е напредъка по ремонта и изграждането на републиканската пътна мрежа на територията на област Бургас да продължи с по-ускорени темпове, с оглед техническите характеристики и състоянието на пътищата да отговарят на все по-нарастващите нужди на автомобилното движение. Целта на последователните действия през 2009 година, бе ясно дефиниране на задачите и приоритети на Фонд „Републиканска пътна инфраструктура” на територията на областта и набелязването на мерки за по-добрата координация и взаимодействие между отделните структури, пряко ангажирани с инвестиционните процеси в областта на пътното строителство.

През изминалата година е отбелязан недостатъчен напредък в проектирането на ремонта и изграждането на пътищата. В посока развитие и модернизация на транспортната инфраструктура през 2009 год. бе завършена реконструкцията на първия участък от път І-9 „Слънчев бряг-Бургас” - п.к. Несебър - п.к.Равда от км 205+300 до км 207+800 с изграждане на второ пътно платно. Извършени са основните видове работи на по-голямата част от път ІІІ-992 „Ясна поляна- Приморско" от км 20+000 до км 31+721 – реконструкция, остава да бъде изършена рехабилитацията на надлеза над път ІІ-99 „Приморско-Царево” и прилежащия участък. Изпълнението на рехабилитация и реконструкция на път ІІІ-9901 „Царево-Резово” от км 2+997 до км 13+670 е спряно поради липса на финансиране. Горепосочените проекти са включени в инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура” /АПИ /.

Започнало е изпълнението по утвърдената през 2008 год. проектна документация за изграждане, реконструкция и рехабилитация на път ІІ-79 „Елхово- Бургас” от км 0+000 до км 86+200. Изпълнението се реализира по програма „Транзитни пътища - V”.

Все още в тежко състояние се намират редица пътни участъци, чиято реконструкция не търпи отлагане. Необходимо е да бъде възложено извършването на спешни ремонти и строителство, както следва:

- Община Бургас



  • Път І-9 „Бургас – Малко Търново” км 241+600 „Пътен възел Бургас – Средец – Малко Търново” ( пътен възел „Бургас юг” )

  • ІІІ-6009 „Миролюбово-Изворище” от км 0+000 до км 6+100 ( включен в ОПРР )

  • Община Малко Търново

  • Обходен път на гр. МалкоТърново от км 2+735 до км 3+184

  • ІІІ-908 „Босна - п.к. Близнак” от км 0+000 до км 10+500

  • Община Несебър и Община Поморие

  • Участъци от път І-9 „Слънчев бряг - Бургас” от км 199+100 до км 224+955 - реконструкция с изграждане на второ платно на участъка от п.к. Кошарица до п.к. Несебър и изграждане на обходите на с. Ахелой и гр. Поморие.

- Община Созопол

  • ІІ-99 „Атия-Созопол” – механично разделяне на движението „Пътен възел Бургас-Средец-Созопол ( пътен възел „Бургас юг” )

  • Авариен ремонт на 2 бр. надлези над път ІІ-99 „Бургас-Созопол”

- Община Камено

  • ІІІ-6008 „І-6 - НХК - Камено” от км 5+500 до км 12+200 ( включен в ОПРР )

  • Община Сунгурларе

  • ІІІ-7306 „ІІ-73-Черница-Сунгурларе” от км 0+000 до км 8+100 ( включен в ОПРР )

  • ІІІ-705 Сунгурларе-Мъдрино от км 12+300 до км 24+500

Областният управител е одобрил инвестиционния проект за обект „Рехабилитация на пътна инфраструктура”, Лот 9, Път І-9 „Бургас – Маринка – Звездец – Малко Търново” в участък от км 247+135 до км 308+976, постъпил от възложителя на горе-посочения обект - Агенция „Пътна инфраструктура” и е издадал разрешение за строеж. С рехабилитацията  на пътя се цели подобряване на транспортното обслужване на населението  и  достъпа  до  ГКПП – Малко Търново. Обектът е от първа категория и представлява рехабилитация ( реконструкция ) на съществуващ участък от път І-9 „Бургас–Малко Търново”, част е от републиканската пътна мрежа на територията на общините - Бургас, Созопол, Малко Търново. Началото на обекта съвпада с началото на път ІІ-99 „Бургас – Созопол – Царево” и съществуващия пътен възел, който осигурява и връзката с кв. „Крайморие” на гр.Бургас. Краят на обекта  съвпада с началото на обходния път и регулацията на гр. Малко Търново.

Във връзка с принудително отчуждаване на имоти – частна собственост, за държавни нужди, за изграждане на обект „Рехабилитация и реконструкция на път ІІІ-908 (992) Ясна поляна – Приморско от км 20+000 до км 31+721на основание чл. 209 от ЗУТ по искане на АПИ беше открита процедура за 11 броя собственици. Същите са уведомени, съгласно чл. 26 от АПК и предстои издаване на заповеди от Областен управител. Във връзка с отчуждаване на имоти за изграждане на обект „Югозападен обход на гр. Карнобат от км 0+000 до км 9+216” е извършено проучване на представените от АПИ документи и съгласно решение на комисия, назначена със заповед № РД-10-180/13.11.2008 г. на Областен управител на област Бургас, преписката е изпратена по компетентност до Министерство на финансите и Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Във връзка с изплащане на обезщетенията на собствениците на отчуждените имоти за изграждане на автомагистрала „Тракия” Лот 4, участък „Ямбол – Карнобат от км 276+200 до км 325+280 и обект „Път ІІ-99 вариант Алепу-ІІ етап от км 20+867 до км 29+327” е назначена комисия със задача разглеждане на постъпилите преписки от заинтересованите собственици. АПИ е превела сумите за полагащите се обезщетения в размер на 236 701 лв за първия обект и 114 051 лв за втория обект.

За ограничаване на броя на пътнотранспортните произшествия и броя на загиналите и ранените граждани от тях и в изпълнение на целите на Националната стратегия за подобряване безопасността на движението по пътищата (2007-2010), в структурата на Областна администрация Бургас функционира Областна комисия по безопасност на движението по пътищата. Намаляването на злополуките по пътищата изисква обединяване на усилията на голям брой институции и воля за провеждане на конкретни мероприятия за по-добро функциониране и намаляване на грешките на системата „водач – автомобил – път“.
Летище

В изпълнение на инвестиционната си програма през м. декември 2009 год. концесионерът на морските летища „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт” АД внесе в Областна администрация Бургас предварителен проект за ПУП-ПРЗ, който бе разгледан от Областен експертен съвет по устройство на територията, с участието на всички заинтересовани страни и ведомства, проектът беше приет и бе издадена заповед от Областния управител за одобряването му. Представеният проект, в съответствие с одобрения през 2007 год. генерален план на летище Бургас, предвижда изграждането на нов пътнически терминал, реконструкция и изграждане на нови елементи на транспортната и техническата инфраструктура на територията на летището, обособяване на нова „карго” зона, система за пречистване на отпадните води и др.



Пристанища
Отдел „Държавна собственост” в Областна администрация Бургас взе активно участие в работата на Междуведомствения експертен съвет за одобряване проект на Генерален план за развитие на пристанище за обществен транспорт с регионално значение „Кораборемонтен завод „Порт Бургас” и след изпълнение на дадените от съвета указания за корекции, е направено предложение до Министъра на транспорта и Министъра на регионалното развитие и благоустройството за одобряване на плана, както и за законодателни промени в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата в Република България.

Последователните действия на Областна администрация Бургас имаха за цел откриването на нови възможности за морските общини за по-ефективно управление на пристанищната собственост, за нейното развитие чрез намирането на по-атрактивни форми за публично-частни партньорства и привличането на европейски финансови средства, в т.ч. и за насърчаване развитието на рибарството и аквакултурите в региона.

Показателни в тази насока са предприетите непосредствено след прехвърлянето на собствеността действия от страна на Община Царево, насочени към разработването на проект „Инвестиции за реконструкция, разширение и модернизация на рибарско пристанище Мичурин”, който предвижда безвъзмездно финансиране на заложените в него дейности по Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” /2007 – 2013г./, мярка 3.3. „Инвестиции за реконструкция и модернизация на рибарски пристанища, места за разтоварване и закрити лодкостоянки”. Отчитайки съответствието му с областната стратегия за развитие, Областния съвет за развитие изготви становище за подкрепа на разработения проект.
1.4. Изграждане и подобряване на екологичната инфраструктура.

Енергийни мрежи, подобряване на енергийната ефективност и

развитие на възобновяеми енергийни източници. Развитие на

регионална и местна бизнес инфраструктура
Политиката за енергийна ефективност на област Бургас цели:


  • Намаляване на енергийните разходи;

  • Разумно и ефективно използване на горивата и енергията в целия цикъл за намаляване на вредните емисии и постигане на устойчиво развитие;

  • Повишаване информираността за изпълнение на проекти и мерки и насърчаване на инвестициите в енергийната ефективност.

За реализацията на тази политика, дейността на Областния управител се подпомага от Областен съвет по енергийна ефективност /ОСЕЕ/, в чийто състав са включени представители на всички 13 общини на територията на областта и на водещи стопански субекти в областта на производство и разпределението на енергия. Разработена е целева програма по енергийна ефективност на област Бургас за 2009 год. след като експертен състав на Областна администрация извърши обобщен анализ на състоянието на енергийния потенциал в областта. От 13-те общини в област Бургас, материали за включване в Целевата програма за енергийна ефективност за 2009 г. постъпиха от общините Бургас, Камено, Карнобат, Малко Търново, Руен, Средец, Сунгурларе и Созопол.

Въпреки, че законодателството регламентира съществена роля на Областния управител за координация, съгласно Закона за енергийната ефективност, няма механизми за контрол при инициирането и изпълнението на проекти на територията на областта.

Ролята на Областна администрация се изразява в координация и осигуряване на методическа помощ за общините при изготвяне на общински програми за енергийна ефективност, както и в институционална подкрепа за проекти, инициирани от неправителствени организации или бизнес сектора. Въпреки амбициозните програми, равнището на услугите, свързани с електроразпределението е доста под европейските стандарти. Усилията на държавните органи занапред ще бъдат насочени към разширяване на възможностите на обществения контрол и постигане на високо съответствие между качеството на предлаганата услуга и нейната цена. Някои пречки при реализацията на целенасочени действия за енергийна ефективност са липсата на стимули за рационално енергопотребление, недостатъчна осведоменост на потребителите за възможностите за намаляване на консумацията, недостатъчната институционална база и други. В област Бургас, срадите, подлежащи на задължително сертифициране по Закона за енергийната ефективност, предложени за обследване през 2009 г. са общо 98 бр.

На две заседания на Областния експертен съвет по устройство на територията са разгледани варианти за подробен устройствен план – парцеларен план (ПУП-ПП) предварителен проект за електропровод ВЛ 110 КV, подстанция Айтос до подстанция Слънчев бряг Запад на територията на общини Айтос, Бургас, Поморие и Несебър. Одобрен беше инвестиционния проект за обект „Разширение ВиК и Ел мрежи, квартал Сарафово-ТП и КПС с тласкател” на основание чл.154, ал.5 от ЗУТ за съществени отклонения от одобрения първоначален проект.

През м. септември 2009 год. Областният управител Константин Гребенаров проведе среща с Щефан Шишковиц, Председател на Управителния съвет на ЕВН България, както и с членове на Управителния съвет. На срещата беше представена дейността на дружеството на територията на региона и екипа, който работи в Бургаска област. Посочено бе, че се изготвя проект на инвестиционната програма за 2010 год., като най-големите инвестиции на дружеството са на територията на Бургаска област. Започнала работата по зимната подготовка на съоръженията. Областният управител заяви, че нормалното електрозахранване е много важен елемент за развитието на туризма в региона и разчита на добро партньорство за да бъдат задоволени нуждите на всички потребители.

Беше проведена съвместна среща между Областния управител, кметовете на общини, представителите на отговорните държавни институции за стиковане на действията през зимния период.

Няколко от основните причини за високата енергоемкост на нашата икономика са наследената енергоинтензивна структура, морално остарелите технологии, недостатъчно финанси за въвеждане на енергоспестяващи средства. Непрекъснато увеличаващото се потребление на енергия и неговата концентрация в урбанизираните територии предизвикват значителни замърсявания на околната среда и ускорено отделяне на парникови газове, предимно въглероден диоксид. Това води до глобални негативни въздействия върху климата и налага вземането на неотложни мерки за решаване на въпроса за енергийната ефективност. Проблемът има и значими икономически и социални измерения за нашата страна от гледна точка на бедните енергийни ресурси и високия дял на вносни енергоносители. По тези причини енергийната ефективност става приоритет в националната политика. Целта е намаляване на разходите, подобряване на жизнената среда при запазване на нивото на разходите, подобряване националната конкурентоспособност, сигурността на енергоснабдяването и опазването на околната среда. Трябва да се отбележи добрата екологична страна на енергоефективната политика.

Комбинацията между екологични и енергоикономични действия е сериозен аргумент при кандидатстване за финансиране от специализирани фондове. През 2009 год. като асоцииран партньор Областна администрация Бургас подкрепи два проекта:



  • „Енергийната ефективност – новият източник на енергия за България”, кандидатстващ пред Фонда за НПО в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство с водеща организация Сдружение с нестопанска цел „Втори шанс” ;

  • „ Демонстрационна фотоволтаична централа”, финансиран от Глобален екологичен фонд.

Целта на проектите е да допринесат за противодействие изменението на климата, чрез икономията на парникови газове при производството на електроенергия от фотоволтаични клетки, да демонстрират възможностите за практическо приложение на фотоволтаични технологии в урбанизирани райони и да привлекат гражданското общество за иницииране на отговорна местна политика.


Каталог: images -> stories
stories -> 3 Настоящ адрес: 4 Височина/тегло
stories -> За медитацията ошо въведение
stories -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница