Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я заместник министър-председател и министър на правосъдието



Дата13.12.2017
Размер40.13 Kb.
#36699



Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я

ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ И
МИНИСТЪР НА ПРАВОСЪДИЕТО





№……….………………….




……………………. 2013 г.


ДО

Г-ЖА АКСЕНИЯ ТИЛЕВА

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

ОТ ПГ НА ПП ГЕРБ В 42-РОТО

НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Г-Н КИРИЛ ДОБРЕВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

ОТ ПГ НА ПП ГЕРБ В 42-РОТО

НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Г-Н ПЛАМЕН ЙОРДАНОВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

ОТ ПГ НА ПП ГЕРБ В 42-РОТО

НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Г-Н АНДОН АНДОНОВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

ОТ ПГ НА ПП ГЕРБ В 42-РОТО

НАРОДНО СЪБРАНИЕ


ОТНОСНО: Изплащането на ДДС по водните проекти по ОП „Околна среда 2007-2013 г.“

Уважаема госпожо ТИЛЕВА,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,

Поставеният от Вас въпрос, касаещ третирането на данък добавена стойност (ДДС), по отношение на водните проекти, финансирани със средствата на Структурните фондове и Кохезионния фонд (СКФ) на Европейския съюз е коментиран многократно с Европейската комисия (EК). След прегледа на подадените за одобрение в ЕК „големи“ (по смисъла на Регламент 1083/2006 г.) интегрирани водни проекти за градовете Пловдив, Добрич, Асеновград и Плевен, ЕК изразява своята позиция относно третирането на разходите за ДДС, като недопустим за финансиране със средствата на СКФ.

Във връзка с променената позиция на ЕК, спрямо практиката при предходните, вече одобрени „големи“ водни проекти, по отношение на третирането на ДДС, като недопустим за финансиране разход, отговорът на г-жа Искра Михайлова, Министър на околната среда и водите, даден по време на парламентарния контрол от 12.06.2013 г., се отнася именно за т. нар. „големи проекти“, които са подадени за оценка в Европейската комисия. Промененият подход на ЕК за третиране на ДДС по водните проекти ще окаже влияние върху националния бюджет. По проектите и дейностите, по които общините ще имат право на данъчен кредит, съгласно разпоредбите на ЗДДС, данъкът ще им бъде възстановен от националния бюджет, а по отношение на данъка, за който няма да имат право на данъчен кредит, вероятно те ще претендират за финансиране чрез предоставяне на субсидии.

Въз основа на предоставената информация от Управляващия орган на ОП „Околна среда 2007-2013 г.“ (компетентния орган, отговорен за финансовото и физическото изпълнение на ОПОС) по отношение на сключения договор на Община Раднево за осъществяване на проект „Интегриран воден проект за изграждане ГПСОВ и изграждане и разширение на ВиК мрежата на град Раднево“, бих искала да Ви информирам за следното:




  • Договорът на Община Раднево с МОСВ за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (БФП) е сключен преди получаването на инструкциите от ЕК по отношение допустимостта на ДДС за финансиране по ОПОС. Във водената кореспонденция с ЕК се поставя главно въпросът за ДДС по горепосочените четири големи проекти, които са в оценка. Това ни дава основание да вярваме, че по отношение допустимостта на ДДС на останалите проекти, особено одобрените преди писмото на ЕК (в това число и проектът на Община Раднево), този подход няма да бъде прилаган и ДДС ще продължи да бъде третиран като допустим за финансиране по настоящата оперативна програма.

  • От друга страна, предстои приемането на актуализация в Закон за водите, по силата на който ДДС ще стане възстановим за всички правоимащи бенефициенти по ос 1 (сектор „води“) на ОП „Околна среда 2007-2013 г.“, следователно - недопустим за финансиране по ОПОС.

  • Към момента, обаче, Община Раднево има сключен единствено договор за „Техническа помощ за подпомагане на ЗИП при управлението на проект „Интегриран воден проект за изграждане на ГПСОВ и изграждане и разширение на ВиК мрежата на гр. Раднево” по ОПОС. Според информацията, поместена на интернет страницата на Агенцията по обществените поръчки, процедурите за избор на изпълнители за останалите дейности по проекта са прекратени. Разплатените средства по договора за БФП са в размер на 5% от общата сума на БФП. С оглед на тези факти и наближаващия краен срок на допустимост на разходите по ОП „Околна среда 2007-2013 г.“, осъществяването на проекта в рамките на настоящия програмен период е сериозно застрашено.

  • При положение, че реализирането на проекта бъде отложено за следващия програмен период (2014-2020 г.), ДДС няма да бъде допустим за финансиране по оперативната програма.

Във връзка с променената позиция на ЕК и с оглед да бъдат избегнати идентифицирани допълнителни рискове по отношение на водните проекти, предстои изготвяне на становище от Министерство на финансите по предложените промени в Закона за водите, за установяване на всички основни взаимоотношения между общините, асоциациите по ВиК и ВиК операторите, както и по отношение на собствеността върху активите, за безпроблемно ползване на данъчен кредит по изграждане и експлоатацията на ВиК инфраструктурата. Същевременно е необходимо във възможно най-кратък срок да бъдат приети промените в Закона за водите. След влизане в сила на промените в ЗВ, следва да бъде изготвено становище относно третирането на ДДС по водните проекти, както и да бъдат подготвени необходимите промени в Указание на № 91-00-502 от 27.08.2007 на Министъра на финансите (относно третиране на данък добавена стойност, като допустим разход при изпълнение на оперативните програми, съ-финансирани от СКФ на ЕС).
С уважение,
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ И

МИНИСТЪР НА ПРАВОСЪДИЕТО:
(Зинаида Златанова)


София, бул. “Дондуков” № 1, тел. централа 940-29-99, факс 981-81-70



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница