Р е з ю м е на постигнатия напредък на България по изпълнението на специфичните показатели в областта на съдебната реформа и борбата срещу корупцията и организираната престъпност



Дата22.01.2019
Размер183.38 Kb.
#110807
Р Е З Ю М Е
на

постигнатия напредък на България по изпълнението на специфичните показатели в областта на съдебната реформа и борбата срещу корупцията и организираната престъпност

март 2010

Разследванията и повдигнатите обвинения срещу високопоставени публични фигури, обвиненията за корупция на високо ниво в общинската администрация /Варна/, продължаващите акции срещу масивни организирани престъпни групи, произнесените на първа инстанция присъди по две от наблюдаваните знакови дела, активизирането на операциите срещу данъчни злоупотреби – всичко това създава добра среда за връщането на доверието на обществото към институциите и създаване на мотивация сред гражданите да сътрудничат в противодействието на корупцията и престъпността. Първото разследване и предявяване на обвинение за корупция срещу действащ министър през март стана факт, който отбелязваме като безусловен знак за волята на правителството да действа последователно и ефикасно срещу престъпността и корупцията, без политически чадъри и двоен стандарт.
Показател 1: Да се приемат конституционни промени, които да отхвърлят

всякакво двусмислие относно независимостта и отчетността на съдебната система

Планови и контролни проверки на Инспектората към ВСС:

Комплексна планова проверка по хода на наказателните дела в Търговищкия съдебен район бе извършена през март, в ход са комплексните планови проверки по гражданските дела в РС-София, на гражданската колегия на СГС и на прокуратурите на Софийския апелативен район. Актовете с резултатите от плановата проверка по наказателните дела в районните съдилища в Сандански, Разлог и Гоце Делчев, и от комплексната планова проверка по гражданските и по наказателните дела в РС-Петрич са изпратени с препоръки за констатираните слабости. Сред препоръките на ИВСС по гражданските дела са: стриктното спазване на принципа на случаен подбор при отсъствието на съдията-докладчик, преодоляване на практиката за отлагане на съдебни заседания при отсъствие на докладчик, уеднаквяване на практиката при обезпечителните и заповедните производства. С повод констатираните при проверките по наказателните дела серия забавени производства, неприлагане на случайния принцип на разпределение на делата и липсата на ефективна организация на административната дейност, ИВСС е отправил препоръки за изготвяне на справка след всяко съдебно заседание, за ежемесечни срещи на съдиите от колегията за анализ на причините за отлагане на делата, за специален отчет за всички спрени дела и анализ на висящите производства.

През периода в ИВСС е получена обратна информация от 3 съдебни органа от Пловдивския апелативен район за предприети действия за изпълнение на препоръките след плановите проверки по граждански дела, в прокуратурите и следствените отдели. До административния ръководител на АП-Бургас е изпратен сигнал за неизпълнение в продължение на три месеца на препоръка на ИВСС от административния ръководител на РП-Поморие. Инспекторатът е получил отговор от ВКС за предприети действия след направена препоръка към съдиите от първоинстанционните съдилища във връзка с мерките на процесуалната принуда.

Тематични и ad-hoc проверки на Инспектората към ВСС:

През март ИВСС извърши тематична проверка по образуването, движението и приключването на производства по несъстоятелност в ОС-Враца, на председателя на съда са отправени препоръки за преразпределение на конкретни съдии в различни отделения, предприети са съответните действия за изпълнение.

През отчетния период е получена обратна информация за предприетите от административния ръководител на СРП действия след извършената от ИВСС проверка по самосезиране за преписките и делата на СРС и СРП срещу Боби Цанков. Административният ръководител на СРП е издал заповед за използване от прокурорите на електронния регистър на лица с неприключили производства, предприети са и мерки за повишаване на квалификацията на прокурорите.

През периода в ИВСС са постъпили 158 сигнала, приключила е работата по 150. От тях 15 са с постановен акт след проверка, 124 са със становище след предварително проучване, 11 са изпратени по компетентност. След извършени проверки по сигнали в 17 случая са констатирани нарушения, дадени са препоръки на административните ръководители.



Виж: Приложение № 1 "Доклад за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет /ИВСС/, март 2010 г.”

Показател 2: Гарантиране на по-прозрачен и ефективен съдебен процес. Докладване за въздействието на новите закони, преди всичко върху досъдебната фаза

Работа по делата от особен обществен интерес:

С оглед стриктното следене и предотвратяването на забавянето на важни наказателни дела, Постоянната комисия на ВСС за наблюдение на хода на делата от особен обществен интерес изготви специален списък на досъдебните производства. През март комисията изиска справка за причините за отлагането на делата срещу братя Маргини и за убийството на студента Стоян Балтов, анализът е в ход, комисията ще предложи на ВСС да предприеме съответни мерки.

Знаково събитие през наблюдавания период бе приключването на първа инстанция с осъдителни присъди на делото срещу т.нар. група «Николов-Стойков» по обвинение за пране на пари. Марио Николов е признат за виновен, наложеното наказание е 10 години лишаване от свобода и глоба. На 18.03 СГС постанови присъда и по друго наблюдавано от ЕК дело – срещу ексизпълнителния директор на фонд «Земеделие» Христо Друмев, за злоупотреби по програма САПАРД, наложеното наказание е 4 години лишаване от свобода.

Уеднаквяване на съдебната практика;

Три сигнала за констатирана противоречива съдебна практика е изпратил през март ИВСС – 1 до председателя на ВКС и 2 до председателя на ВАС, с предложение за приемане на тълкувателно решение по въпроси, свързани с приложението на ГПК.



Обучение на магистрати:

През периода 111 прокурори и 4 следователи бяха включени в обучения за повишаване на квалификацията им, 28 прокурори се обучаваха по НПК в рамките на туининг проект по програма ФАР, изпълняван от ВКС и ВАС, съвместно с австрийски партньори.



Виж: Приложение № 1 "Доклад за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет /ИВСС/, март 2010 г.”; Приложение № 2 “Акценти в дейността на Висшия съдебен съвет /ВСС/, март 2010 г.”;Приложение №3 „Анализ на действията на Прокуратурата на Република България за март 2010 г. Образувани досъдебни производства, внесени обвинителни актове и произнесени присъди за тежка и организирана престъпност”.

Показател 3: Да продължи реформата на съдебната система с оглед повишаване на професионализма, отчетността и ефективността. Да се оцени въздействието на тази реформа и да се публикуват ежегодно резултатите

Дисциплинарната практика на ВСС излъчва първоначални сигнали за преодоляване на критиките в доклада на ЕК, че се налагат леки санкции – още един магистрат бе дисциплинарно уволнен по случая «Красьо», има освободени като административни ръководители магистрати. ВСС показа добра реактивност по два случая с нарушения на магистрати – скандално публично изявление и арест за подкуп – и спешно задейства дисциплинарни процедури.

Дисциплинарна практика на ВСС, действия на Комисията по професионална етика и превенция на корупцията към ВСС:

Комисията по дисциплинарни производства към ВСС е разгледала и се е произнесла по 12 дисциплинарни преписки и по 7 постановени от ВАС акта, свързани с дисциплинарната практика. Разглеждани са главно случаи, свързани с уронване престижа на съдебната власт и противоречащи на професионалната етика. Вследствие на образуваните 18 дисциплинарни производства по случая «Красьо» двама магистрати са уволнени дисциплинарно и двама са освободени като административни ръководители. След приключване на всички производства по този случай ВСС ще изготви анализ.

През периода са приключени 3 дисциплинарни производства, съответно със санкции дисциплинарно освобождаване на апелативен прокурор, понижаване в ранг на районен съдия и освобождаване на окръжен съдия като административен ръководител.

Специализираната комисия на ВСС се самосезира по медийни публикации, съдържащи съмнения за обвързаност на съдия с обвиняем /Панайот Генков с един от «братя Галеви/. Извършена бе пълна проверка на твърденията, комисията заключи, че съдията не е нарушил Етичния кодекс на магистратите. Комисията разгледа и случая с непремереното публично поведение на заместник-градски прокурор при арест, образувано е дисциплинарно производство. Предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу арестуван за подкуп съдия от СГС бе внесено във ВСС от Комисията.

ИВСС е направил през март 2 предложения за налагане на дисциплинарно наказание на магистрати и 3 предложения до административни ръководители за дисциплинарни санкции.

През отчетния период заседава съвместната комисия на ВСС и ИВСС за координиране на последващите действия по препоръките на Инспектората. Дискутирана е обобщена информация по апелативни райони на отправените препоръки до административните ръководители и дани за изпълнението им, както и проблеми, свързани със забавянето на делата. В ход е подготовката на анализ.


Публичност на съдебната система:

Комисия на ВСС извършва проверка на случаен принцип на начина, по който се публикуват съдебните решения на интернет страниците на съдилищата, ежемесечно се проверяват 1 апелативен, 5 административни, 5 окръжни и 5 районни съдилища. През март е констатирано, че публикуването се извършва в съответствие с правилата за заличаване на личните данни, на АС-Сливен е обърнато внимание за трудности при достъпа до интернет-страницата и търсенето на информация в нея.



Виж: Приложение № 1 "Доклад за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет /ИВСС/, март 2010 г.”; Приложение № 2 “Акценти в дейността на Висшия съдебен съвет /ВСС/, март 2010 г.”;Приложение №3 „Анализ на действията на Прокуратурата на Република България за март 2010 г. Образувани досъдебни производства, внесени обвинителни актове и произнесени присъди за тежка и организирана престъпност”.

Показател 4: Провеждане и докладване на професионални разследвания по обвинения за корупция по високите етажи на властта. Вътрешни проверки на публичните институции, огласяване на имуществото на високопоставени длъжностни лица

По този показател през периода отчитаме прецедент в противодействието на корупцията по високите етажи на властта – предявено обвинение срещу министър от действащото правителство. Проведеното разследване, обвинението и впоследствие поисканата от министъра оставка са знаков сигнал за последователн подход в борбата с корупцията, за липса на политическа конюнктурност и двоен стандарт в работата на провоохранителните органи.

Корупция по високите етажи на властта:

Прецедент за страната бе повдигнатото през март обвинение за корупционно престъпление срещу действащ министър, за сключена неизгодна за държавния бюджет сделка. Междувременно приключиха няколко разследвания, фокусирали общественото внимание - в съда бяха внесени за обвинителните актове срещу един бивш министър, срещу бивш заместник-министър, срещу бивш директор на НАП и срещу бивш директор на Агенция. Обвинението срещу бившия министър на отбраната е за щети на бюджета над 8 млн.лв., срещу бившия заместник-министър на вътрешните работи е за подкуп, 4 са обвиненията за престъпни деяния по служба срещу бившия директор на НАП.

Сериозен обществен интерес предизвика започнатото от прокуратурата през март досъдебно производство след проверка на Главния инспекторат за сключването в различни министерства на необезпечени договори на сума, надхвърляща 2 млрд.лв. На 24.03 бе образувано производство срещу отговорни служители в министерствата на вътрешните работи, на регионалното развитие, на труда и социалната политика, на отбраната, на правосъдието, на образованието, на здравеопазването, на културата, на земеделието и храните, на транспорта, на околната среда и водите, на икономиката и енергетиката и на физическото възпитание и спорта.

Сметната палата извърши одит на 10 политически партии, 3 коалиции на политически партии и един инициативен комитет, регистрирани в ЦИК за участие в изборите за членове на Европейския парламент, и на 14 политически партии, 4 коалиции и 3 инициативни комитета, регистрирани за парламентарните избори. Установено е, че от реално извършените разгоди 1 005 625 лв. не са отчетени. Неотчетените средства в предизборната кампания за избиране на народни представители са 1 115 636 лв. Установено е косвено финансиране на участници в изборите за народни представители от нерегистрирани от ЦИК политически партии, с което се нарушава принципът за публичност и прозрачност при провеждане на предизборната кампания. На прокуратурата е предоставен списък на партиите, които не са подали годишните си финансови отчети за две последователни години и списък на партии, които не са участвали повече от пет години в избори - в резултат СГС постанови разпускането на 206 политически партии. По искане на Сметната палата НАП е започнала проверка на 298 лица, заемащи публични длъжности, заради несоътветствие в декларациите или за неподаване на декларации.



Противодействие на корупцията:

През отчетния период в прокуратурите в страната са образувани 64 досъдебни производства за корупционни престъпления, решени са 38 досъдебни производства, внесените в съда прокурорски актове са 19, предадени на съд са 24 лица, осъдени за този вид престъпления са 20 лица, присъдата е влязла в сила спрямо 9 лица. Оправдани с влязла в сила присъда са 5 лица. Налице е ръст по всички наблюдавани показатели в сравнение със същия период на 2009 г.

Сред по-значимите случаи са досъдебните производства срещу частен съдебен изпълнител за превишаване на права с цел облага, срещу длъжностни лица от МОСВ за злоупотреби с цел облага, срещу отговорно длъжностно лице от МО за сключени неизгодни сделки. Само през март Инспекторатът на МО е приключил проверките по 9 сигнала за различни видове злоупотреби. През периода е внесено обвинение срещу бивш изпълнителен директор на агенция към МО за корупционно престъпление. Бързо полицейско производство за неплатени задължения е образувано през март срещу лице, свързано с групата на Митьо Очите.

Превенция и санкциониране на конфликта на интереси:

Две комисии на Главния инспекторат са приключили през периода 8 разпоредени от министър-председателя проверки по сигнали срещу лица, заемащи публична длъжност. При 6 от проверките не е установен конфликт на интереси, една от проверките е установила несъвместимост и една конфликт на интереси, предстои изпълнението на санкциониращи мерки. Главният инспекторат приключи проверката по ЗПРКИ в ДНСК, проверяващите са констатирали данни за непрекратени участия в органи на ръководство или контрол на търговски дружества, издадени са препоръки.

През март започнаха общи и специализирани планови проверки на ГИ – в дирекция от администрацията на МС, в администрацията на Софийска област, в Инспектората на МФВС и в МЗХ /в проверяващия екип са включени представители на ДАНС и АДФИ/. В ход е формирането по заповед на министър-председателя на работна група за изготвяне на Методология за анализ и оценка на ефективността на администрацията и на Методика за оценка на корупционния риск.

Инспекторатът на МОМН е извършил 2 проверки за спазване на ЗПРКИ, съставени са 4 акта за установяване на административно нарушение на трима служители в РИО–Търговище и на един директор на държавно училище, предложено е издаване на наказателни постановления. Не е установен конфликт на интереси в дейността на държавен служител в РИО –Велико Търново, проверката е извършена по писмен сигнал. След проверка на Инспектората на МИЕТ е издадено 1 наказателно постановление. В МВнР декларациите на всички служители на ръководни длъжности са проверени за съответствие със ЗПРКИ, през март е приключила 1 проверка по сигнал, не е установен конфликт на интереси. Един сигнал за конфликт на интереси – на директор на горско стопанство – е постъпил през март в инспектората на МЗХ, приключени с отрицателно становище са 2 проверки по сигнали. В НАП през март са започнали 4 проверки по сигнал за конфликт на интереси – срещу заместник-териториален директор, срещу началник на офис, началник на сектор и инспектор по приходите.

Специализираната комисия по конфликта на интереси на ВСС е разгледала сигнал от политическа партия с твърдения за конфликт на интереси при адвокати и съдии от ОС-Благоевград и РС-Петрич, сигналът засяга експредседателя на ОС-Благоевград, който бе обект на друга проверка от ВСС като кандидат за втори мандат. Проверката за конфликт на интереси на ВСС е приключила с отрицателно становище.
Противодействие на злоупотребата със средства от фондовете на ЕС:

През март за престъпления, свързани със злоупотреба с фондове и имущество на Европейския съюз, в прокуратурите от страната са образувани 37 досъдебни производства. Решени са 45, внесените в съда прокурорски актове са 28. Предадени на съд са 30 лица. Осъдени са 15 лица. Осъдени с влязла в сила присъда са 11 лица. При съпоставка с данните за миналата година /когато новообразуваните производства са били 10, решено е 1 досъдебно производство с внесен в съда обвинителен акт, предадено на съд е 1 лице и 1 лице е било осъдено/, се наблюдава значителен ръст по всички показатели.

Само за злоупотреби по програма «Леонардо да Винчи» внесените обвинителни актове са за над 200 хил.лв.
Виж: Приложение № 3 „Анализ на действията на Прокуратурата на Република България за март 2010 г. Образувани досъдебни производства, внесени обвинителни актове и произнесени присъди за тежка и организирана престъпност”; Приложение № 5 „Информация за по-характерните операции на Министерството на вътрешните работи /МВР/ и Държавната агенция „Национална сигурност” по противодействие на престъпността, март 2010г.”

Показател 5: Предприемане на по-нататъшни мерки за предотвратяване и борба с корупцията, особено по границите и в местното самоуправление

По този показател отчитаме реалният старт на дейността на агенцията «Медицински одит» след структурирането и кадровото й обезпечаване, първите сигнали за корупция в здравния сектор вече се проверяват. Активизира се дейността на мобилните митнически групи.

Противодействие на корупцията в здравеопазването:

В Изпълнителната агенция „Медицински одит” /преди „Медицински инспекторат”/ до момента са постъпили 78 жалби, от тях 9 със сигнали за корупция, засягаща нерегламентирано доплащане за медицински услуги. По 23 от постъпилите жалби е изготвен отговор, 11 жалби са предизвикали проверка на 16 лечебни заведения, в 5 от случаите са констатирани основания за сигналите. В ход са 9 проверки на лечебни заведения по сигнали на граждани, изготвен е план-график за проверки в кардиологичните отделения на 11 болници. На интернет-страницата на МЗ е публикуван анализ на предприетите действия по всички сигнали за корупция през 2009 г.



Противодействие на корупцията в местната власт:

На 26.03 прокуратурата повдигна обвинение на кмета на Кърджали за престъпление по служба с цел имотна облага, както и че е заблудил министъра на финансите за оценка на имот, десеткратно увеличена спрямо действителната.

На 31.03 под ръководството на ОП – Варна беше проведена специализирана полицейска операция „Медузите” по установяване и задържане на организирана престъпна група, свързана с общинската администрация. В хода на операцията бяха задържани председателят на Общинския съвет във Варна, бизнесменът Даниел Славов /”Дидо Дънката”/, управителят на Общинското дружество „Градски транспорт” и главният счетоводител на дружеството. Повдигнато е обвинение за участие в организирана престъпна група , с включени длъжностни лица, сключила неизгодни сделки и причинила сериозни щети. Спрямо общинския председател и бизнесмена е наложена мярка за неотклонение „задържане под стража”, за холандски гражданин, участник в престъпната схема, е издадена европейска заповед за арест.

Противодействие срещу извършването на данъчни, митнически, акцизни и валутни нарушения:

За данъчни престъпления през март са образувани 171 досъдебни производства. Решени са 242 досъдебни производства. Внесените в съда прокурорски актове са 97. Предадените на съд лица са 104. Осъдени за този вид престъпления са 78 лица. Осъдени с влязла в сила присъда са 67 лица. Оправдани лица няма.

В хода на извършваните от НАП проверки на законността на доходите на лица, придобили недвижими имоти на стойност над 500 000 лв., към момента са приключили 96 проверки, вследствие на които са възложени 39 ревизии. От възложените след проверка ревизии на 29 притежатели на луксозни автомобили към момента са приключили 10, издадени са ревизионни актове и са определени допълнителни задължения в размер на над 15 млн. лв.

На вътрешната интернет страница на НАП е публикуван анализ на предприетите действия по сигнали срещу служители на агенцията и наложените дисциплинарни наказания за 2009 г.

През март Агенция «Митници» е извършила 1 542 проверки на обекти с акцизни стоки, 213 са установените нарушения, 11 случая са предадени на прокуратурата. Мобилните митнически групи са извършили 139 проверки по ЗМ и ЗАДС. Проверени са 14 обекта за търговия с алкохол и цигари, 3 бензиностанции, складове, частни имоти.

За периода в Инспектората на АМ са постъпили 23 преписки, по които се извършват проверки и вътрешни разследвания. Образувани са 7 дисциплинарни производства срещу митнически служители, директорът на агенцията е одобрил налагането на 6 дисциплинарни наказания. Един митнически служител е отстранен от работа поради образувано срещу него наказателно производство за престъпление, извършено в качеството му на длъжностно лице. Изпратен е 1 сигнал до прокуратурата за установени данни за извършено престъпление от митнически служител.

По получена информация за функционираща схема за нарушаване на Закона за митниците от митнически служители – за внос на автомобили от САЩ и Канада - ДАНС е изпратила на ВКП справка за участниците и механизмите на престъпните схеми. В СГП е образувано досъдебно производство.

В изпълнение на Инструкцията за организацията и формите на взаимодействие между Министерство на финансите и Прокуратурата са проведени 22 срещи на регионалните координационните центрове за дискусия по различните видове данъчни измами и механизмите за извършването им. Разгледани са 31 конкретни случая за извършени нарушения от физически и юридически лица.



Виж: Приложение № 3 „Анализ на действията на Прокуратурата на Република България за март 2010 г. Образувани досъдебни производства, внесени обвинителни актове и произнесени присъди за тежка и организирана престъпност”; Приложение № 4 „Антикорупционни действия на Националната агенция за приходите и Агенция „Митници”, март 2010 г.; Приложение № 5 „Информация за по-характерните операции на Министерството на вътрешните работи /МВР/ и Държавната агенция „Национална сигурност” по противодействие на престъпността, март 2010г.”

Показател 6: Прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност, която се съсредоточава върху тежките престъпления, прането на пари, както и върху системното конфискуване на имуществото на престъпниците. Докладване за нови и текущи разследвания, повдигнати обвинения и присъди в тези области

През март съвместните екипи на прокуратурата, ДАНС и МВР приключиха цялостното разследване на поредната знакова престъпна група. Специализираните акции на правоохранителните органи продължават, демонстрирайки много добра координация с прокуратурата и данъчните органи. Положителен белег за интегрални действия в борбата с корупцията и престъпността е паралелното подготвяне и внасяне на обвинението срущу престъпна група и мотивиран иск от страна на КУИППД за обезпечителни мерки върху имущество, придобито от членове на групата /случаят «Брендо»/.

Специализирани звена на Прокуратура, МВР и ДАНС:

Знаков пример за ефективното взаимодействие в рамките на съвместните специализирани екипи бе успешното приключване на разследването срещу една от най-известните организирани престъпни групи – на Златко „Баретата”. На 18.03 в СГС бе внесен обвинителен акт срещу ръководителя на групата и още 20 участници за разпространение на наркотици, а срещу Баретата и още един участник в групата и обвинение в предумишлено убийство.



Напредък в разследването и осъждането при случаи на организирана престъпност:

През март за престъпления, свързани с организираната престъпност, в прокуратурите са образувани 18 досъдебни производства. Решени са 9 досъдебни производства. Внесени са 7 прокурорски акта. Предадени на съд са 46 лица. Осъдени за периода за престъпления, свързани с организираната престъпност, са 23 лица. Присъдата е влязла в сила спрямо 16 лица. През отчитания период са неутрализирани 6 организирани престъпни групи, частично са неутрализирани други 6 и са разкрити 2 организирани престъпни групи. Една знакова организирана престъпна група – на Евелин Банев-Брендо – бе предадена на съда през наблюдавания период.

Две специализирани полицейски операции, съгласувано със СГП, бяха проведени през март – «Лапачите» и «Пиячите». Първата група е действала на територията на София и Петрич и е извършвала престъпления против данъчната система. Повдигнати са обвинения. Втората група е извършвала злоупотреби с акцизни стоки, образувано е досъдебно производство.

Реформа на МВР и ДАНС:

На 17.03 Министерският съвет прие Плана за действие за превенция и противодействие на организираната престъпност през 2010 г, въз основа на Интегрираната стратегия.

През периода чрез анонимната телефонна линия и интернет сайта на дирекция „Инспекторат”-МВР са получени 20 сигнала с данни за нарушения от служители на МВР, извършва се проверка. По сигнали от дирекция „Вътрешна сигурност” са образувани 12 досъдебни производства срещу служители. За корупционно поведение на служители от ГДГП са образувани 3 дисциплинарни производства – срещу двама гранични полицаи и срещу командир на отделение, тримата са временно отстранени от длъжност. Продължава работата по дисциплинарните производства срещу други двама гранични полицаи, приключено е производството срещу полицай от ГКПП за подкуп, наложено е дисциплинарно уволнение.

За осигуряване на специализирани умения в дейността по разследване на дела с фактическа и правна сложност и с цел ефективност при разследване на тежки престъпления през март разследващи полицаи преминаха обучение, организирано от дирекция “АФКОС”на тема “Борба с измамите със средства от фондове и програми на ЕС”, организирано съвместно с прокуратурата и Федералното министерство на финансите на Германия.



Напредък по случаите, свързани с пране на пари:

През отчетния период в прокуратурите в страната са образувани 9 досъдебни производства за пране на пари. Решени са 3 досъдебни производства. Внесени са 2 прокурорски акта. Предадени на съд са 3 лица. Оправдано е 1 лице. За същия период на миналата година са били образувани 2 досъдебни производства, не е имало решени досъдебни производства и осъдени лица.



Отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност:

През март КУИППД е взела 13 решения за налагане на обезпечителни мерки върху установено имущество, придобито от престъпна дейност, на обща стойност 54 933 582 лв. Три от внесените в съда мотивирани решения за възбрани и запори засягат случаи от значим обществен интерес – в СГС за обезпечителни мерки върху имущество за над 11 млн.лв. на бившата съпруга на Евелин Банев-Брендо; в ОС-Велико Търново за имущество над 15 млн.лв. на ръководител на престъпна група за укриване на данъци; в СГС и ОС-Пазарджик за имущество на адвокат, обвинен в получаване на подкуп.



Пет дела са образувани през март за отнемане на имущество за 3 387 694 лв.. Един от внесените мотивирани искове е за имущество над 1 млн.лв. на италиански гражданин, осъден за укриване на данъци. През март 3 съдебни решения са произнесени в полза на искове на Комисията, сред тях е решението на Апелативния съд в Бургас за отнемане на имущество над 2 млн.лв. на Димитър Желязков /Митьо Очите/.
Виж: Приложение № 3 „Анализ на действията на Прокуратурата на Република България за март 2010 г. Образувани досъдебни производства, внесени обвинителни актове и произнесени присъди за тежка и организирана престъпност”; Приложение № 4 „Антикорупционни действия на Националната агенция за приходите и Агенция „Митници”, март 2010 г.; Приложение № 5 „Информация за по-характерните операции на Министерството на вътрешните работи /МВР/ и Държавната агенция „Национална сигурност” по противодействие на престъпността, март 2010 г.;” Приложение № 6 „Информация за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, март 2010 г.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница