Рамсарски обекти в България Остров Ибиша



Дата31.12.2017
Размер34.82 Kb.
#38511
Рамсарски обекти в България     

Остров Ибиша - Рамсарски обект №1227, обявен на 24/09/2002 г. Разположен на река Дунав, западно от Козлодуй се обитава от една от най-многочислените и добре запазени чаплови колонии у нас, поради което е признат и за ОВМ (BG007). Част от острова е резерват.

Комплекс Беленски острови - Рамсарски обект №1226, обявен на 24/09/2002 г. Разположен на река Дунав до град Белене и обхваща едноименния остров и съседните му острови Милка и Китка. Част от комплекса включва резерват, поддържан резерват, природна забележителност, като целия комплекс попада в природен парк Персина. През 1997г. е обявен за ОВМ (BG017). Остров Белене е единствения български остров по Дунав, на който има блата. Комплекса има изключително значение за биоразнообразието и включва няколко застрашени вида като блатното кокиче, жълтата водна роза, щитолистната какичка и четирилистната марсилея, както и белооката потапница, морския орел, който гнезди там и ливадния дърдавец по време на прелет.

Сребърна - Рамсарски обект №64, обявен на 24/09/1975 г. Първият български Рамсарски обект, поддържан резерват, получил заслужено и много други титли - Биосферен резерват, Обект на световното природно и културно наследство, ОВМ (BG033). Езерото е единственото място в България, където гнезди къдроглавия пеликан, като то е от значение и за други застрашени видове - белооката потапница, малкия корморан, нощната чапла и др. Много редки видове растения, като например мехурчестата алдрованда, се срещат също в езерото. То бе включено в Списъка Монтрьо на Рамсарската конвенция поради силно нарушения воден баланс, но благодарение на съвместни усилия, координирани от МОСВ то е успешно изключено от списъка.

Езеро Дуранкулак - Рамсарски обект №293, обявен на 28/11/1984 г. Крайбрежно езеро, разположено е на северното Черноморско крайбрежие до границата с Румъния. Обявено е за защитена местност и през 1993 г. е включено в списъка Монтрьо на Рамсарската Конвенция като застрашен обект поради силната ловна преса и нарушения воден баланс. Езерото Дуранкулак е част от ОВМ (BG050) от значение за редица застрашени видове по време на гнездене, миграция и зимуване. То се явява едно от двете места в България (заедно със съседното Шабленско езеро), където зимува почти цялата световна популация на застрашената от изчезване червеногуша гъска.

Езеро Шабла - Рамсарски обект №801, обявен на 19/03/1996 г. Крайбрежна лагуна на северния черноморски бряг, близо до Румънската граница. Защитена местност и част от ОВМ (BG049) основно поради струпването на огромни количества водолюбиви птици, основно гъски (до 180 000 птици) през зимата и по време на миграция. Срещат се някои застрашени видове растения, като бялата и жълтата водна роза. Поморийски комплекс - Рамсарски обект №1229, обявен на 24/09/2002 г. Свръх солена лагуна на морския бряг северно от Поморие. Обявена за ОВМ (BG037) , а част от комплекса е защитена територия. Поморийското езеро е второто солено езеро в България след Атанасовското езеро, което също се използва за солодобив по традиционен начин и е едно от най-предпочитаните места за лебеди и дъждосвирцови птици по нашето Черноморие.

Атанасовско езеро - Рамсарски обект №292, обявен на 28/11/1984 г. Разположено е в северната част на гр. Бургас, Южното черноморско крайбрежие и обхваща поддържания резерват Атанасовско езеро и буферната му зона. Eзерото е плитка свръх солена лагуна, част от която е превърната в солници и се използва за солодобив по специфичен и традиционен начин. То е обявено за Орнитологично важно място (ОВМ /BG036/ ) поради струпването на значителни количества водолюбиви птици, включително световно застрашени (къдроглав пеликан, червеногуша гъска), през почти всички сезони на годината. Едно от няколкото места в България, където е наблюдаван изключително застрашения тънкоклюн свирец. Района на езерото е участък с тесен фронт на миграция по прелетния път Via Pontica. В коридор не по-широк от 20 км над и около езерото ежегодно по време на есенна миграция прелитат на ниска височина над 60000 грабливи птици и над 240000 щъркели, пеликани и жерави. В езерото гнезди най-голямата у нас колония от саблеклюни.

Езеро Вая - Рамсарски обект №1230, обявен на 24/09/2002 г. Разположено на морския бряг до Бургас. Обявено за ОВМ (BG035) , а малка част от територията му е защитена територия. Езерото Вая е единственото място у нас където се концентрира до 10% от световната популация на застрашената тръноопашата потапница. По време на миграция и през зимата в него редовно се струпват над 20 хиляди водолюбиви птици - патици, гъски, потапници, корморани, пеликани и др.

Пода - Рамсарски обект №1228, обявен на 24/09/2002 г. Крайбрежна лагуна, разположена южно от Бургас. Защитена местност и част от ОВМ Мандра-Пода (BG034). Местността "Пода" край Бургас е единственото място по нашето Черноморско крайбрежие където гнезди бялата лопатарка, като други застрашени видове, срещащи се редовно тук са етруската земеровка, къдроглавия пеликан, качулатата потапница., блестящият ибис, малък корморан.

Комплекс Ропотамо - Рамсарски обект №65, обявен на 24/09/1975 г. Включва устието на река Ропотамо, езерото Алепу и блатата Аркутино и Стамоплу. Част от територията е с различни режими на защита, а целия комплекс е ОВМ (BG041). В комплекса се срещат значителен брой редки и застрашени видове растения (пясъчна лилия, бяла водна роза и др.) и животни (балканска чесновница, полубеловрата мухоловка, блатна костенурка и др.), включително безгръбначни. Ропотамо е едно от малкото места по нашето Черноморие, където са се запазили типични крайречни гори и крайбрежни пясъчни дюни.
Каталог: nnps -> files
files -> Република българия министерство на околната среда и водите
files -> Наредба №6 от 23. 10. 2003 г за минималните изисквания и условия за отглеждане на животни в зоологически градини
files -> Общи положения
files -> Закон за лова и опазване на дивеча Обн., Дв, бр. 78 от 26. 09. 2000 г., изм., бр. 26 от 20. 03. 2001 г., бр. 77 от 08. 2002 г., изм и доп., бр. 79 от 16. 08. 2002 г кн. 10/2000 г., стр. 87; кн. 9/2002 г., ст
files -> Световното наследство днес и утре с младите хора
files -> Програма за опазване на биоразнообразието Министерство на околната среда и водите съдържание резюме на плана за управление 6
files -> План за действие за опазването на сухоземните костенурки в българия
files -> Law for the biological diversity


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница