Раздел I общи положения



Дата10.04.2018
Размер185.74 Kb.
#65755
  МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА
                НАРЕДБА ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БИБЛИОТЕЧНИТЕ ФОНДОВЕ
                                                        РАЗДЕЛ I
                                                  ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба определя изискванията за запазване на библиотечните фондове във всички библиотеки независимо от тяхната ведомствена подчиненост.
(2) Наредбата урежда придобиването, регистрирането и отчисляването на библиотечните документи, както и правата, задълженията и отговорностите на читателите и библиотекарите за опазването на библиотечните фондове.

                                                         



РАЗДЕЛ II

                        ПРИДОБИВАНЕ НА БИБЛИОТЕЧНИ ДОКУМЕНТИ


Чл. 2.
(1) Библиотечните документи постъпват в библиотеката с първичен счетоводен документ – фактура, депозитен списък или акт. Първичните счетоводни документи съдържат задължително данни за общия брой и общата стойност на постъпилите библиотечни материали, за автора, заглавието, тома (за периодичните издания – годината и броевете, включени в тома) и цената на всеки отделен материал. В тях се отбелязва датата на получаването и те се подписват от приемащия.
          (2) 1. Закупените библиотечни документи се приемат с фактура. В този случай съставянето на други документи не е необходимо.
               2. Ако библиотечните документи са купени от частни фирми и лица, които не издават фактури, се изготвя акт, съдържащ данните според ал. 1 и ал. 4, т.1 на настоящия член, към който се вписват и името, адресът и паспортните данни на продавача.

          (3) Библиотечните документи, постъпващи по депозит, се приемат по депозитни списъци, които се изработват от Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий" и придружават всяка пратка.


          (4) 1. Библиотечни документи, които постъпват по абонамент, чрез обмен и от дарение, се приемат с акт. Актът се съставя от тричленна комисия, в която се включват длъжностни лица от ръководството на библиотеката и от счетоводството. В него се отбелязва общият брой и общата стойност на придобитите материали, източникът и начинът за придобиването им. Данните по ал. 1 на настоящия член се отразяват в списъка, приложен към акта и представляващ неразделна част от него.
              2. За библиотеки с фонд над 500 х.р.ед. списъкът не е задължителен.
              3. За всички постъпили по един начин библиотечни документи се съставя отделен акт в два екземпляра - по един за счетоводството и за библиотеката. На актовете се поставят поредни номера, започващи всяка година от номер едно.
              4. В акта за приемане на дарения се отбелязват името и адресът на дарителя. Съставя се в три екземпляра, подписва се от дарителя, упълномощено от него лице или от изпълнителя на завещанието. Дарителят задържа за себе си един екземпляр. Подпис не се изисква, когато дарителят желае да остане анонимен.
Чл. 3. (1) 1. Библиотечните документи се приемат от библиотекаря. Той ги регистрира, като на гърба на първичния счетоводен документ вписва номера, който получава по общата регистрация и инвентарните номера на всеки от библиотечните документи (от № до №), след което се подписва и го предава в счетоводството.
           2. Получаването на библиотечни документи, които не подлежат на регистриране, се удостоверява само с подписа на библиотекаря на гърба на първичния счетоводен документ.
          (2) Библиотечни  документи, предназначени  за служебни нужди, за учебни цели и други, които се предават за ползване в звената на организацията, към която е библиотеката, се получават срещу подпис от упълномощен представител на съответното звено.
          (3) Библиотечни документи, предназначени за подръчни фондове и отделни звена за обслужване в библиотеката (заемна за дома, читални, детски и други специализирани отдели, филиали, летни читални, подвижни библиотеки и библиотечни пунктове), се получават от библиотекарите по списък, в който се вписват инвентарните номера на материалите и датата на получаването. Списъкът се подписва от библиотекаря, който получава библиотечните документи.
          (4) Библиотечни документи, предназначени за самостоятелни библиотеки, включени в система за централизирано комплектуване, се получават от ръководителя на звеното за централизирано комплектуване. На гърба на първичния счетоводен документ той вписва номера, който документът получаоа по обща регистрация и се подписва.
Чл. 4. При несъответствие между приеманите библиотечни документи и данните в първичния счетоводен документ или при погрешно изпратени, липсващи и дефектни екземпляри, се постъпва както следва:
          (1) Съставя се акт за несъответствие между приеманите библиотечни документи и данните в счетоводния документ, в който се вписват: номер и дата на счетоводния документ; кой го е изготвил и неговото съдържание; брой и обща стойност на постъпилите библиотечни документи;  какво е несъответствието; автор; наименование; единична цена на библиотечните документи, за които е допуснат пропуск или дефект; техният общ брой и общата цена. Актът се изготвя в три екземпляра, и първият се предава в счетоводството заедно с първичния счетоводен документ, вторият се изпраща с писмено искане да бъдат поправени допуснатите пропуски или дефекти, а третият – остава в библиотеката.
          (2) Библиотечните документи, които съответстват на вписванията в грешно оформения първичен счетоводен документ, се приемат без да се задържат.
          (3) След уреждане на допуснатия пропуск или дефект актът, с който той се установява, се изтегля от счетоводството, но се запазва в библиотеката.
          (4) Ако пропускът е недостигащи екземпляри, които не могат да бъдат възстановени, данните от акта се отразяват както на първичния счетоводен документ, така и в съответните регистрационни документи в края на тримесечието и се уреждат съгласно общите разпоредби.
          (5) Дефектни екземпляри, които са невъзстановими, се отчисляват съгласно чл. 19, т. 4 от настоящата наредба.
Чл. 5. (1) Цената на библиотечни документи, които постъпват безвъзмездно в библиотеката или нямат отбелязана цена се приравнява към пазарните цени на подобни придобити или намиращи се в продажба.
          (2) Определянето на пазарните цени се извършва от комисия, определена от ръководството на библиотеката.
          (3) Ръкописи или други документи, които не са издавани, се оценяват от компетентна комисия.
Чл. 6. На основата на първичните счетоводни документи стойността на приетите и инвентирани библиотечни документи се прибавя към стойността на библиотечните фондове от счетоводството.
Чл. 7. Всички придобити библиотечни документи се подпечатват с правоъгълния печат на библиотеката.

                                                           



РАЗДЕЛ III

                            РЕГИСТРИРАНЕ НА БИБЛИОТЕЧНИТЕ ДОКУМЕНТИ


Чл. 8. Придобитите библиотечни документи се регистрират общо и се инвентират:
         (1) Общата регистрация се извършва по първичния счетоводен документ в Книга за движение на библиотечния фонд – част 1. В нея се отбелязват датата и номерът на вписването; от къде и как са постъпили библиотечните документи; видът, номерът и датата на първичния счетоводен документ; общият брой на постъпилите библиотечни документи; колко от тях са вписани в инвентарната книга и на каква стойност; от кой до кой номер са регистрирани в инвентарната книга; сведения за броя на същите материали, разпределени по вид, съдържание и език. Поредните номера на вписванията започват за всяка година от номер едно. Въз основа на общото регистриране в част 3 — се установява броят и стойността на библиотечните документи, които притежава библиотеката.
        (2) 1. Инвентирането се извършва в инвентарни книги или картотеки в традиционни или машинночитаеми форми, където се вписват следните данни: дата на вписването; инвентарен номер; автор, заглавие, том, година на издаването и цена; номер и дата на вписването в Книгата за движение на библиотечния фонд; номер и дата на акта за отчисляване и сигнатура, показваща мястото във фонда. Всеки отделен библиотечен документ носи съответния инвентарен номер. Инвентарните номера започват от номер едно и продължават до безкрайност. Въз основа на инвентирането се установява и контролира наличността на библиотечните документи.
            2. Инвентирането на отделните видове библиотечни документи се води в отделни инвентарни книги или картотеки.
Чл. 9. (1) Периодични издания, които се съхраняват трайно, съгласно режима за съхранение на периодични издания в съответната библиотека, се регистрират общо и се инвентират.

          (2) Периодични издания, които се прочистват на определени интервали, не се регистрират общо и не се инвентират. Разноските за тяхното доставяне се изписват веднага на разход и не влизат в стойността на библиотечния фонд.


Чл. 10. (1) Авторски свидетелства, патенти, стандарти, фирмена литература, служебни издания, непубликувани материали, илюстровани картички, с изключение на резултатите от научноизследователски теми, се регистрират общо и не подлежат на инвентиране. Разноските за тяхното доставяне се изписват веднага на разход и не влизат в стойността на библиотечния фонд. При съставянето на актове за тяхното приемане.и отчисляване и при вписването им в Книгата за движението на библиотечния фонд, сведения за тяхната стойност не се попълват.
           (2) В Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий", Централната техническа библиотека, Централната патентна библиотека и библиотеката за стандарти към Комитета по стандартизация и метрология авторските свидетелства, патентите, стандартите и депозираните ръкописи се инвентират по решение на ръководството на библиотеката.
Чл. 11. (1) Не се регистрират общо и не се инвентират библиотечни документи за временно ползване, които са предназначени за служебни нужди, за учебни цели (за осигуряване на ученици, студенти и курсисти с учебници и други помагала в училищните библиотеки, библиотеките при висшите учебни заведения и др.).
            (2) Тези библиотечни документи се регистрират групово, по заглавия, в Книга за регистриране на библиотечни документи за временно ползване. Към всяко заглавие се вписват следните данни: видът, номерът и датата на първичния счетоводен документ; заглавие, единична цена, брой на екземплярите и тяхната обща стойност; номер и дата на акта за отчисляване. Всеки отделен екземпляр носи номера на вписване в книгата, а ако е повече от един – означение за поредността на екземпляра. Поредните номера в книгата започват от едно и продължават до безкрайност.

Чл. 12. Библиотечните документи, придобити за нуждите на международния и вътрешния обмен не се регистрират общо и не се инвентират. За тях се води специална Книга за библиотечни документи, придобити за нуждите на международния и вътрешния обмен, която съдържа следните данни: дата и пореден номер на вписването; вид, номер и дата на първичния счетоводен документ; заглавие; единична цена; брой на екземплярите и тяхната обща стойност; адресат; номер и дата на писмото и номер на пакета, с които са изпратени.
Чл. 13. (1) Придобитите библиотечни документи в организираните за централизирано комплектуване самостоятелни библиотеки, се регистрират общо и се инвентират съобразно приетата технологична организация.
            (2) За всяка отделна библиотека се извършва инвентиране в инвентарна книга или в предавателни актове. Актът съдържа освен данните, посочени в чл. 8, ал. 2, т. 1 на настоящата наредба и данните за получателя, общия брой на предадените библиотечни документи и общата им стойност,- кой ги е комплектувал, дата на предаването и подпис на библиотекарите, които са ги предали и получили. Копията от актовете остават в звеното за централизирано комплектуване, а оригиналите се съхраняват в отделните библиотеки.
            (3) Актовете се подвързват и оформят като инвентарни книги в края на годината, през която е достигнат минимумът от 1000 регистрационни единици.
Чл. 14. Разноските за подвързия и реставрация на библиотечните документи, пощенските и транспортните разноски за доставянето им в библиотеката не се вписват в Книгата за движение на библиотечния фонд. Те се изписват на разход и не се включват в стойността на библиотечния фонд.
Чл. 15. Книгата за движение на библиотечния фонд, инвентарните книги и картотеките, оформени като инвентарни книги, актовете и книгите за регистриране на библиотечни документи за временно ползване се прошнуроват, номерират, подпечатват и заверяват с подписа на ръководителя на библиотеката или на организацията, към която е библиотеката. Те се подписват и от главния счетоводител.
Чл. 16. На изброените в чл. 15 документи се прави опис, който се подпечатва и заверява от съответния ръководител и от главния счетоводител.
Чл. 17. (1) Преписването на Книгата за движение на библиотечния фонд и на инвентарните книги или картотеки, и преинвентирането на библиотечните документи е забранено.
            (2) В изключителни случаи преписването и преинвентирането се допуска с писмено съгласие на съответния методически орган и въз основа на изрична писмена заповед на ръководителя на организацията, към която е библиотеката. В заповедта се определят съставът на комисията, началният и крайният срок за извършване на преписването и преинвентирането.
            (3) Комисията съставя акт за извършената работа. Към него се прилагат оригиналите на Книгата за движение на библиотечния фонд и инвентарните книги, които се запазват.

                                                       



РАЗДЕЛ IV

                                   ПРОЧИСТВАНЕ НА БИБЛИОТЕЧНИТЕ ФОНДОВЕ


Чл. 18. Прочистването на библиотечните фондове е резултат от:
            1. вторичен подбор;
            2. издирване и счетоводно оформяне на липси.
Чл. 19. Библиотечни документи се отчисляват по следните причини:
            1. остарели по съдържание;
            2. многоекземплярни;
            3. неподходящи за профила на библиотеката;
            4. физически изхабени;
            5. повредени или невърнати от читатели;
            6. липсващи при инвентаризация;
            7. повредени или унищожени при стихийни бедствия, както и при кражба, документирана с протокол от полицията.
Чл. 20. По реда на вторичния подбор могат да бъдат прочиствани неизползвани, малко използвани и непрофилни библиотечни документи по следните причини:
            1. Като остарели по съдържание. Тук спадат и библиотечни документи със задбалансово отчитане, на които срокът за съхраняване е изтекъл.
            2. Като многоекземплярни. Когато с течение на времето екземплярността, в която са комплектувани документите, е надхвърлила действителни потребности на читателите.
            3. Като неподходящи за профила на библиотеката.
Чл. 21. (1) Подборът на остарелите по съдържание и на малоценните библиотечни документи трябва да съответства на функциите на съответната библиотека и да отговаря на две изисквания:
            – на оценката на тяхното съдържание (научна или практическо-приложна стойност);
            – на оценката на показателите за използването на тези документи.
            (2) Подборът на библиотечните документи, станали излишни, поради ненужна екземплярност, се извършва само въз основа на оценката на показателите за използването на тези документи.
            (3) При оценката на показателите за използването на библиотечните документи се прилага критерият: документите да не са използвани нито веднъж през последните 4–5 години, а през последните 6–7 да са използвани не повече от 1–2 пъти.
            (4) Подборът на неподходящите за профила на библиотеката документи се извършва, след като се прецени дали тяхното съдържание и тематика съответстват на тематичните насоки на комплектуването на дадена библиотека.
            (5) Не могат да бъдат прочиствани като остарели по съдържание документи, които библиотеките са длъжни да съхраняват по силата на своите научни или архивни функции, основни произведения в областта на научната литература и библиотечни документи, притежаващи висока културно-историческа стойност, старопечатни, редки и ценни издания, ръкописи и инкунабули, документи с краеведско значение.
Чл. 22. Прочистването на периодичните издания се извършва на същите основания, както и на останалите библиотечни документи, съгласно режима за съхранение, утвърден от съответната библиотека.
Чл. 23. Патентите се прочистват след изтичане на сроковете за тяхната валидност, а стандартите — след като бъдат заменени с нови, или престанат да бъдат действащи при условие, че са взети под внимание и изискванията на чл. 21 на тази наредба.
Чл. 24. (1) Отчисляването на библиотечни документи става от комисия, назначена със заповед на ръководителя на библиотеката или на организацията, към която е библиотеката. Комисията включва представител на административното ръководство, библиотекар и счетоводител.
           (2) Комисията съставя акт, в който се вписва общият брой и общата стойност на отчислените материали, посочва се причината и основанието за извършеното отчисляване. Към акта се прилага списък на отчислените материали, в който за всеки от тях се посочват автор, заглавие, том, година на издаване, инвентарен номер и стойност, отдел по класификационната схема.
          (3) В един акт се вписват библиотечни документи, отчислени само по една причина. Актовете се номерират, като започват всяка година от номер едно.
          (4) Документите по отчисляването се съставят в два екземпляра (един за счетоводството и един за библиотеката) и се утвърждават от ръководителя на библиотеката или на организацията, към която е библиотеката.
          (5) Актът и списъкът на отчислените библиотечни документи, предназначени за предаване в депозиториум или книгохранилище за преразпределение, дарение или за обмен с други библиотеки, се съставя в три екземпляра. Единият от тях остава в библиотеката, а другите два съпровождат материалите до получателя, който заверява единия и го връща на библиотеката, а другия задържа. Полученият заверен акт и списък се предават на счетоводството.
          (6) Документите по отчисляването на библиотечни документи от самостоятелни библиотеки, включени в централизирано комплектуване, се съставят с по един брой повече от посочения в ал. 4 и ал. 5, ако се извършва централизирано инвентиране. Този екземпляр остава в звеното за централизирано комплектуване.
          (7) Към акта в съответствие с причината за отчисляване и начина, по който се постъпва с отчислените библиотечни документи се прилагат:
          1. бележка за предадени материали за вторични суровини;
          2. списък с номерата на квитанциите за изплатени от читателите суми;
          3. актове и списъци за безвъзмездно предаване на библиотечните документи;
          4. констативни протоколи;
          5. съдебна документация за заведено изпълнително дело и списък на номерата на изпълнителните листове;
          6. списък и касов ордер за продадени библиотечни документи.
         (8) Данните за отчислените библиотечни документи се вписват в Книга за движение на библиотечния фонд — част 2. В нея се отбелязват: датата и номера на вписването;  номер и дата на акта за отчисляване; общият брой на отчислените библиотечни документи;  колко от тях са вписани в инвентарната книга и на каква стойност; причината за отчисляване; сведения за броя на същите документи, разпределени по вид, съдържание и език.

Чл. 25.С библиотечните документи, отчислени по посочените в чл. 19 причини, се постъпва както следва:
          1. Библиотечни документи, остарели по съдържание, многоекземплярни и неподходящи за профила на библиотеката, се продават пряко от нея или чрез държавни и частни антикварни фирми, предоставят се за обмен с други библиотеки, предоставят се на депозиториум или книгохранилища за преразпределение, подаряват се.
          2. Срещу заплащане на фирми за вторични суровини се предават физически изхабените, непродадените и непредадените на други библиотеки, депозиториуми и др. съгласно изискванията на т. 1 от настоящия член.
Чл. 26. (1) По общия ред за бракуване на материални запаси се бракуват:
             1. Библиотечни документи за временно ползване, набавени за служебни нужди, за учебни цели (след като отпадне необходимостта от тях).
             2. Периодичните издания, които не се регистрират съгласно чл, 9, ал. 2 от настоящата наредба.

(2) Посочените в ал. 1 на настоящия член също могат да бъдат продавани.


Чл. 27. Получените средства от продажба на библиотечни документи могат да бъдат изразходвани само за закупуване на библиотечни документи.
Чл. 28. Въз основа на акта за отчисляване на инвентарните книги или картотеки се зачеркват инвентарните номера и цените на отчислените библиотечни документи, като се вписват номерът и датата на акта. Инвентарните номера и печатът на библиотеката в отчислените екземпляри се унищожават задължително с печат „отчислено".
Чл. 29. Инвентаризацията на библиотечните фондове се извършва съгласно: Закона за счетовоството (ДВ, бр. 4 от 1991 г., изм. бр. 26 от 1992 г.), Националния счетоводен стандарт 3 – Инвентаризация на активите и пасивите на предприятието (ДВ, бр. 4 от 1993 г.) и точка Г от Част първа на Националния сметкоплан, както следва:
             1. Инвентаризация на целия фонд – един път на две години за библиотеки до 4000 инвентарни единици.
             2. Частична инвентаризация на 5 % от целия фонд - един път на две години за библиотеки над 4000 инвентарни единици.
             3. Фондовете от ръкописи, старопечатни книги, редки, ценни и справочни.издания се проверяват всяка година.
Чл. 30. (1) Част от установените при инвентаризацията липси (фира), които са резултат на специфичните особености при използването на библиотечните документи, се признават за естествени загуби и се отчисляват на това основание без да се търси отговорност на библиотекаря.
           (2) Допустимите размери на естествените загуби са следните:
            1. Три на 1000 броя от заетите библиотечни документи между последните две инвентаризации, ако библиотеката не е въвела свободен достъп на читателите до библиотечните фондове или го е въвела само за 20 % от фонда.
            2. Четири на 1000 броя заети библиотечни документи между последните две инвентаризации, ако библиотеката е въвела свободен достъп на читателите до библиотечните фондове за 21 % до 70 % от фонда.
            3. Шест на 1000 броя заети библиотечни документи между последните две инвентаризации, ако библиотеката е въвела свободен достъп до читателите до библиотечните фондове над 70 % от фонда или ако библиотеката се обслужва на обществени начала.
           (4) При частична инвентаризация се правят отчисления на естествените загуби в посочените по-горе размери.

                                                       



РАЗДЕЛ V

             ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ОТГОВОРНОСТИ НА ЧИТАТЕЛИТЕ ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БИБЛИОТЕЧНИТЕ ДОКУМЕНТИ


Чл. 31.
Отношенията между читателите и библиотеката се уреждат, съгласно разпоредбите на Закона за задълженията и договорите.
           (1) Когато библиотеката предостави на читателя библиотечен документ и той го получи със задължение да го върне, между двете страни възниква договор — заем за послужване по чл. 243 до чл. 249 от същия закон.
           (2) Условията на договора са определени в Правилата за обслужване на читателите на библиотеката.
           (3) Сключването на договора се установява с писмен документ — читателска карта, заемна бележка и др.п. Той се подписва от читателя. В него се съдържат следните данни: име, бащино име, фамилно име, адрес, дата и местоиздаване на паспорта, единен граждански номер; автор, заглавие и инвентарен номер на заетия библиотечен документ, дата на връщането на документа, подпис на читателя при получаването и подпис на библиотекаря при връщането на документа.
           (4) Редът, по който става заемането, се определя от Правилата за обслужване на читателите в библиотеката.
           (5) 1. Читателят заплаща обезщетение не по-малко от петкратната стойност на библиотечния документ по неговата пазарна цена, ако не го върне или го върне във вид, негоден за ползване. Тази санкция не се прилага, когато читателят замени загубения или повреден библиотечен документ с идентичен в библиографско отношение, с друго издание на същото заглавие или с равностойно по съдържание и цена, годно за ползване от читателите.
               2. Точният размер на обезщетението се определя в Правилата за обслужване на читателите на съответната библиотека. Ако библиотеката няма такъв правилник, размерът се определя съгласно по-горната точка.
               3. Сумите, представляващи обезщетение за невърнати или повредени библиотечни документи, стават изискуеми от момента на отнасянето им в просрочие.
           (6) Лица с адресна регистрация от друго населено място могат да заемат библиотечни документи при условие, че са внесли депозит в размер, определен в правилата за обслужване на читателите.
           (7) Библиотеката има право да се удовлетвори с внесения депозит и да търси остатъка до определения размер на обезщетение по ал. 4, т. 1 на настоящия член.
Чл. 32.Всеки читател е длъжен:
              1. да се грижи за запазване на заетите библиотечни документи;
              2. да ги върне в определения срок;
              3. да не преотстъпва ползването им на трети лица.
Чл. 33. (1) Когато читателят не върне заетите библиотечни документи или не ги заплати съгласно чл. 31, ал. 4, т. 1 от настоящата наредба, библиотеката или организацията, към която е библиотеката, се снабдява с изпълнителен лист за размера на обезщетението по реда на чл. 242 във връзка с чл. 237 буква „В" от Гражданския процесуален кодекс.
           (2) Въз основа на изпълнителния лист библиотеката или организацията, към която е библиотеката, образува изпълнително дело,
Чл. 34. (1) Ръководителят на библиотеката или организацията, към която е библиотеката може да спре със заповед за определения срок действието на договора за заемане на библиотечни документи, когато читателят не спазва изискванията на Правилника за обслужване на читателите.
            (2) Спирането действието на договора за определен срок не изключва заплащане на обезщетение съгласно чл. 31, ал. 4, т. 1 от настоящата наредба.
            (3) Спирането действието на договора за заемане може да се прилага и спрямо библиотеки, които нарушават чл. 27 от Правилника за междубиблиотечно заемане.
Чл. З5. Ако има данни, че читателят е извършил престъпление спрямо библиотеката (кражби, палежи и др.), ръководството й уведомява следствените органи, като им изпраща необходимата документация за възбуждане на наказателно преследване.

                                                            



РАЗДЕЛ VI

ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ОТГОВОРНОСТИ НА БИБЛИОТЕКАРИТЕ ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА БИБЛИОТЕЧНИТЕ ФОНДОВЕ
Чл. 36. (1) Ръководителят на библиотеката или организацията, към която е библиотеката, е длъжен да изработи, утвърди и публикува правила за обслужване на читателите, които да бъдат съобразени с „Типовите правила за обслужване на читателите в библиотеките".
           (2) Библиотекарите са длъжни да запознават читателите с правилата за обслужване на библиотеката, определящи задълженията им за опазване на библиотечните документи и санкциите за неизпълнението на тези задължения.
Чл. 37. При нарушения от страна на читателите библиотекарят е длъжен да вземе незабавно мерките, посочени в раздел V на настоящата наредба.
Чл. 38. Библиотекарите са длъжни да следят за пълно и точно попълване, датиране и подписване на читателската карта, заемната бележка и др. Те са длъжни да следят за правилното ползване на библиотечните документи, като проверяват и констатират състоянието им при предаване и приемане, а когато се отнася за документи, ползвани при „свободен достъп", да извършват проверки по време на работа с тях. Библиотекарите са длъжни да следят за спазването на сроковете за връщане на библиотечния документ и при забавяне да постъпят по реда, посочен в предходния член.
Чл. 39. (1) Библиотекарите са длъжни да установят специален режим за ползване само в библиотеката на:
               1. скъпи и ценни библиотечни документи (ръкописи, архивни материали, инкунабули, старопечатни издания, редки публикации и справочни издания,периодични издания с научна стойност и др.);
               2. библиотечни документи, получени по междубиблиотечно и международно междубиблиотечно заемане.
            (2) Библиотекарите са длъжни да вземат всички мерки и да предприемат всякакви действия за запазване на библиотечните фондове от кражби, пожари и други.
Чл. 40. (1) Библиотекарите носят отговорност за вредите, нанесени на библиотечния фонд. Когато в библиотеката работят двама или повече библиотекари и целият персонал има достъп до библиотечните фондове, отговорността е солидарна.
            (2) В библиотеката може да се прилага бригадна отговорност съгласно изискванията на Закона за финансовия контрол и Кодекса на труда.
             (3) Отговорността, в зависимост от нарушението, се осъществява по реда на Закона за финансовия контрол. Кодекса на труда и Наказателния кодекс.
Чл. 41. Библиотекарят е материално отговорно лице и носи имуществена отговорност за липсите, установени при инвентаризация, ако комисията по инвентаризацията констатира, че той има вина за това и ако направи предложение, да ги възстанови.
Чл. 42. Библиотекарят заплаща установените липси при инвентаризация, надхвърлящи предвидените по чл. 30, ал. 2 от тази наредба нормативи за естествени загуби, по пазарните цени на библиотечните материали.
Чл. 43. Комисията по инвентаризацията предлага кои от установените при инвентаризацията липси трябва да се отчислят като естествени загуби и кои да бъдат заплатени от библиотекаря.

                                              



ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. По смисъла на тази наредба под „библиотечни фондове" се разбират библиотечни документи: книги, периодични издания, графични, картографски и нотни издания; авторски свидетелства; патенти; стандарти; фирмена литература; служебни издания; непубликувани материали; грамофонни плочи; магнетофонни ленти и касети; видеоленти и касети; фотоснимки; копия; микрокопия; диафилми и диапозитиви; филми; ръкописи, архивни материали; игри, дискове и компактдискове и др., които постъпват в библиотеката чрез покупка, обмен, депозит или дарение и са необходими за изпълнението на нейните задачи.


§ 2. В наредбата се използва терминът „библиотечни документи", възприет в международната библиотечна терминология, който по съдържание и смисъл се различава от счетоводните и статистическите документи.
§ 3. По смисъла на тази наредба под „свободен достъп" да се разбират библиотечните документи, разположени в помещения, в които по правилник е осигурена възможност читателите сами да ги избират и взимат.
§ 4. По смисъла на тази наредба при междубиблиотечно заемане взаимоотношенията между библиотеките са както между библиотека и читател.
§ 5. Данните, които се изискват от настоящата наредба, трябва да бъда осигурени и при механизирани и автоматизирани системи.
§ 6. Първичните счетоводни документи съдържат реквизити, съгласно изискванията на чл. 8, ал. 1 от Закона за счетоводството (ДВ, бр. 1 от 1991 г., изм. бр. 26 от 1992 г., доп. бр. 55 от 1993 г., доп. бр. 37 от 1994 г.).
                                    ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Настоящата наредба отменя Наредбата за опазване на библиотечните фондове и Наредбата за вторичен подбор и прочистване на фондовете от 01.07. 1987 г. на Комитета за култура.
§ 2. Изпълнението на Наредбата се възлага на административните и финансови органи, носещи отговорност за дейността на библиотеките.
§3. Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий" се задължава да разработи указание за прилагането на Наредбата.
§ 4. Настоящата наредба е съгласувана с Министерството на финансите с писмо 04.06.0179/26.10.1994 г. и влиза в сила от 01.01.1995 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница