Различното образование : библиотеката като интелектуален посредник в съвременното общество



Дата10.10.2018
Размер61.79 Kb.
#83861
Различното образование :

библиотеката като интелектуален посредник в съвременното общество

При подготовката на материала за презентиране си поставих няколко въпроса, на които се опитах да дам отговор, а те са:



  1. Какво е мястото на съвременната библиотека в обучението през целия живот;

  2. Какви цели се стремим да постигнем;

  3. Как да гарантираме устойчивост на постигнатите резултати.

Мениджмънтът на промяната в съвременното общество е логично „натоварен” с неизвестност.Определянето на формите и методите на работа в съвременната библиотека е максимално ориентирано към нуждите и изискванията на потребителите. Необходимостта от адаптивност, познаване на средата и прецизна аналитична информация за нея са факторите, от които зависи крайният резултат.

Бъдещето на професията ни е в изпреварващото дефиниране на проблемите и планиране на подходящи действия за тяхното решаване. Налагането на понятието „различно образование” през последните години е логически обвързано с все по сериозните проблеми, свързани с пропуски в образованието, ниската култура и липсата на интерес сред младите хора, както и недостига на време при възрастните за получаване на традиционно високо образователно ниво. Библиотеките, в зависимост от тълкуването на мястото им в обществената среда, заемат специфично място на интелектуален посредник. Тълкуването на това ново съдържание включва два подхода:

1. традиционен подход, т.е. на застъпник на формалното разбиране на функциите им;

2. интелектуален посредник между институции, общности и структури, като например – семейство и училище, университет и месторабота, соц. структура и семейство, виртуална среда и т.н.

Във времето като приоритет в работата на РБ се наложи модела на интелектуален посредник в съвременното общество. Със своята целенасочена и последователна политика за утвърждаване като съвременен информационен и културен център РБ ”Ст. Чилингиров” непрестанно заявява и предлага пред обществеността на Шумен своето желание за отвореност на пространството си. С поредица от успешно осъществени проекти и дейности екипът на библиотеката амбициозно доказва своите ресурси да служи на мисията „просветител”.

Дълбокото ни убеждение е, че именно библиотекарите са тези, които имат дългосрочен принос за формирането на личността и интелекта на гражданите в съвременното глобализирано общество.
По идея на библиотечната колегия беше разработена дългосрочна програма с „Краеведски литературни маршрути : Възрожденски творци”.

Тя е систематизирана в отделни модули, всеки от които откроява по един творец. Така през 2008 година реализирахме проект, финансиран от ОбФ Култура, на тема „Изгубена Станка” от Илия Рашков Блъсков”, а през настоящата 2009 „Нещастна фамилия” от Васил Друмев. За 2010 г. сме планирали дейности върху творчеството на друг велик шуменец – Добри Войников. В дългосрочен план имаме желание да представим Сава Доброплодни, Стилиян Чилингиров, Харалан Ангелов и др.

Изборът на тази тематика се определя и от още една особеност, а именно, че в творбите на повечето от избраните автори действието в тях може да се проследи не само исторически, но и топонимо-географски. Художествените природни картини, които авторът описва са реално съществуващи и в наши дни местности и селища в шуменския край.
Цели на проектите :


  • провокиране желанието и интереса на повече и от различни социални групи читатели за нови и активни посещения в залите на библиотеката;

  • запознаване по атрактивен начин на аудиторията с творчеството на известни, но позабравени творци, свързали живота и творчеството си с Шумен;

  • развиване на творческия потенциал на хора от различни възрасти и социален статус;

  • интегриране на хора в неравностойно положение;

  • предоставяне на знания и информация по начин, който не натоварва и не задължава, а по скоро подтиква към задълбочаване в проблематиката;

  • получаване на знания и умения под формата на забавление;

  • създаване на нови полезни контакти и партньорства;

  • осигуряване на възможност за споделяне на придобитите знания;

  • участниците в програмата имат възможност за творчески изяви и обществено признание;


Описание на модулите

Поставените амбициозни цели получиха потвърждение и дадоха положителен подтик за работа на организаторите още при стартирането на проекта „Изгубена Станка” от Илия Р. Блъсков, защото желаещите да се включат в него далеч надхвърляха и най- смелите ни мечти. За информирането на гражданите помогна активната ПР и рекламна кампания. В дигиталното студио на библиотеката бяха отпечатани рекламни дипляни с данни за литературно-краеведския маршрут, със специално изготвена топографска карта, с интересни факти за живота на Илия Блъсков, за историческите забележителности, които са описани в повестта му.

Самият литературно-краеведски маршрут беше разработен по нетрадиционен начин, основан на фактографско-географските описания в произведението. В рамките на проекта, финансиран от Общински фонд „Култура” бе проведен едномесечен курс по фотография „Погледни през фотообектива”. Участниците в курса бяха от различни социални и възрастови групи, чиято задача бе придобиването на основни умения във фотографското изкуство. Теоретичната част на курса, с материали осигурени от фондовете на библиотеката и практически занимания сред природните красоти на ПП Шуменско плато, проведе професионален художник-фотограф. Организирана беше еднодневна краеведска експедиция, в която се включиха журналисти, дейци на културата, участници в курса по фотография, читатели, приятели и служители от библиотеката. Посетени бяха обекти описани в повестта „Изгубена Станка” - църквата „Свето Възнесение” в Шумен, скалните манастири, храма в с. Осмар, аула на хан Омуртаг, историко-археологическия резерват в гр. Велики Преслав и с. Драгоево. Финалът на литературното пътешествие в миналото беше в етнографската къща в с. Ивански , където групата беше нагостена с местни специалитети. Гид по време на пътуването беше специалист – историк, който професионално и увлекателно запозна пътуващите както с местата описани в повестта, така и с историческите забележителности покрай които минавахме. С направените по време на експедицията снимки подредихме фотоизложба. В рамките на проекта се създадоха по естествен начин полезни социални контакти между участници от различни възрасти, поколения и социални слоеве. Непринуденият начин на поднасяне на информацията събуди родолюбиви чувства в участниците и маркира идеи за бъдещи проекти.

Отчитайки големия интерес към този първи модул от дългосрочната ни краеведска програма много скоро започнахме разработване на втори подобен проект. Вниманието ни се насочи към възрожденецът, поставил началото на оригиналната българска белетристика с повестта „Нещастна фамилия” Васил Друмев. Личност, която се откроява с емблематични заслуги в българската духовност – писател, духовник, общественик. Васил Друмев, приел монашеското име Климент е автор на първата българска повест „Нещастна фамилия” и първата българска драма. Базирайки се на фактографско-географски описания в произведението изготвихме краеведски образователно-литературен маршрут. Така, вървейки по стъпките на Друмевите герои, участниците в експедицията се запознаха с исторически места и събития поставили, мост във времето на родния край. Поради големия интерес към проведената през миналата година фотографска школа, през настоящата разширихме образователния й формат в посока придобиване на умения за работа с цифрови фотоапарати и видеокамера. Реализираната литературна експедиция се състоя в рамките на два дни през м. септември 2009 година, по маршрут Шумен-Котел-Жеравна-Медвен. Рекламните материали разшириха спектъра си и прерастнаха в дипляна и литературен пътеводител, в който увлекателно е разказана житейската и творческа биография на бележития шуменец.

Образователните цели, които си поставихме с тези два проекта бяха финализирани с представяне в дигитален формат, в сайта на библиотеката www.libshumen.org на дигитализираните тесктове на двете творби.

Разбира се след толкова успешно начало няма никакъв шанс за спиране и затова вече работим по третия модул на програмата – този път свързан с личността и делото на Добри Войников.


Устойчивост на програмата :

І. Наличието на богато минало на град Шумен, с много стойностни за националната литературна история творци.

ІІ. Траен интерес и активна обратна връзка с участниците в програмата.

Атрактивно поднесения краеведски маршрут постигна целите си, а именно – образователни и научно изследователски. Целенасоченото и прецизно организирано пътуване до интересни места, важни за литературната история на България провокира интереса на шуменската общественост за работа по нови теми.



Устойчивите резултати от успешното реализиране на проекта са свързани с ангажиране интереса на широк кръг от шуменската общественост към историята, литературата и културата на родния край. Чрез разработването на туристически маршрут по литературно произведение по нетрадиционен начин се популяризира културният туризъм. Провокиран беше траен интерес към опознаване и опазване на природните и исторически забележителности на родния край. Придобити бяха знания и умения по фотография.
Заключение:

С представянето на част от успешно реализираните културно – образователни продукти в РБ „Ст. Чилингиров”, ние заявяваме своето желание и ресурс за сътрудничество и партньорство в прояви, които обогатяват и удовлетворяват, както организаторите, така и участниците в тях.
Каталог: novini1 -> 2009
2009 -> Ифла световен библиотечен и информационен конгрес и 75-та конференция на тема „Библиотеките творят бъдещето създаване на културното наследство”, 23 27 август 2009 г., Милано
2009 -> Програма 17-18 ноември 2009 г. Велико Търново 17 ноември (вторник) 12. 30 13ч. Регистрация на участниците
novini1 -> Програма „Култура на ес, 2007-2013 г. 10: 00 ч.,19 януари 2011 г., Национален дворец на културата, зала 6, вход А3
novini1 -> Столична библиотека
2009 -> С е м и н а р обществените библиотеки и ролята им в ученето през
2009 -> С е м и н а р обществените библиотеки и ролята им в ученето през
2009 -> Програма 17-18 ноември 2009 г. Велико Търново 17 ноември (вторник) 12. 30 13ч. Регистрация на участниците


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница