Размисли за модната в днешно време екология. Двойният образ на природата. Екологията като прииждане на антихриста



Дата19.01.2018
Размер115.86 Kb.
#48302
Анти - екология
Размисли за модната в днешно време екология. Двойният образ на природата. Екологията като прииждане на антихриста.
Това, което непрестанно тегнеше и ми тежеше пишейки редовете по-долу е колебанието дали действително темата има тази религиозна дълбочина от гледище на християнството, която й предавам. Дали това обществено явление има действително съществено значение, та да се отнесе до мистичните глъбини и живите корени на живота, съмнението че тематиката за екологията е фатално откъсната от него, че тази тематика не е възможно въобще да бъде изтръгната от тъмата и небитието и да бъде просветлена и съживена, че може да възкръсне за живот. Съмнението, че в тази проблематика въобще има зло, което предполага преображение, съживяване за разлика от нищетата и несъстоятелността, абстракцията на съвременните обществени явления. Надеждата и вдъхновението ми са в прозорливостта как резултатите от това обществено явление са и ще бъдат фатални и пагубни за човешкия живот, как ще се стигне дотам по такъв път той да стане безпредметен. Искам да уловя апокалиптиката на времето ни, как в нашето съвремие правдата, свободата и любовта не тържествуват. Болката от тържествуващите неправда, насилие и безлюбие, към които днес се проявява такова небивало и страшно равнодушие, не бива и не може да бъде заместена с нищо, за да е възможно да се изкаже едно истинно и свободно становище и позиция по важните проблеми. Навсякъде се говори за духовна и творческа криза и девалвация, но колко рядко в думите се влага дълбочина, смисъл и разбиране на проблема, копнеж и потентност за неговото превъзмогване.
---------

Защото ти се надяваше на злодейството си

и казваше "никой не ме види". Твоята мъдрост и

твоето знание - те те отклониха от пътя, и ти си

думаше в сърце:" аз съм и няма никоя освен мене.

И ще те сполети бедствие: не ще узнаеш откъде

ще се подигне то, и ще те връхлети беда, която не ще

бъдеш в сила да отблъснеш; и внезапно ще те сполети

гибел, за която и не мислиш.

Исайя гл.47: 10, 11


Без съмнение екологията е плод на невъзможния днес превърнал се във фикция хуманизъм. Такъв мъртъв плод може да се зароди от една крайно материалистична и бездуховна епоха като днешната, тъй като екологията е рожба на цивилизацията, а не на културата. Екологията е обърната и насочена изцяло към земята и нейното устойчиво развитие, тук небето е един затворен купол, няма нито друго небе освен атмосферата, нито друга земя освен "нашия общ дом". Тук липсва всякакъв песимизъм към света и всичко, което е насочено към света. В своята същност екологията е позитивистична също както икономиката и цивилизацията; при все да се говори за екологични кризи и катастрофи тя не се плаши от такива. Екологията ни най-малко не е враждебна и в противовес на сребролюбието, екологичната идея е породена от сребролюбието и нейният корен не може да се търси другаде. Макар наглед това да е парадоксално, тя е реакционна към сребролюбието и точно поради това е неспособна да му се противопостави, нито да удържи победа над него. Безумна и нелепа е претенцията, че екологичната идея може и трябва да влияе на начина на мислене и светоусещане у хората. Да бъде възпитаван човек в екологично мислене и поведение е все едно майката да бъде възпитавана, че трябва и е длъжна да се грижи за децата си. Такава майка ще отгледа и възпита изроди. Екологията е изрод на икономиката. Голяма съблазън е да се възприема екологичната криза и катастрофа като Апокалипсис в библейския, мистичния смисъл на думата. Никаква природна катастрофа не може да лежи в същината и дълбочината на Апокалипсиса. Никакви глобални климатични промени, изсичане на гори, замърсяване на води и въздух, заличаване на биологични видове, милиони гладуващи и загиващи от бедствия не са в състояние да засегнат ни най-малко реалните мащаби и измерения на Апокалипсиса, защото той се извършва в едно съвсем друго измерение.

Екологията е рожба на икономиката, на крайния материализъм, икономиката напълно подменя апокалиптичното съзнание в лъжеапокалипсис, за когото съществуват единствено количествени изменения. Призивите за екологично поведение са омерзителни и кощунствени за личността, те я поробват и ограничават. Призивът за запазване, за съхраняване на каквото и да било, дори на красивото, доброто, чистото, за да могат идните поколения да се радват и благоденстват на земната твърд – това е апотеоз на царството на антихриста. Впечатляващо е наистина как разумността и рационализма на екологията (като рожба, т.е. изрод на икономиката) потъпква и погазва всякакви ирационални, тайнствени природни сили и закони, загадъчността и живота на природа. Разбира се, основният принцип на екологията е тази земна твърд да остане годна за живот. Окончателно е потъпкано и низвергнато свещеното чувство за неприспособимост и негодност към света. Пределно ясно е, че еколозите са неспособни да се справят с екологичните промени и кризи които констатират непрестанно, те дори нямат изгода за това, всички техни рационални решения са или породени и служат на икономическите интереси, или са премазани и неоценени от същите, такава е цената на робството и покорството на лъжата. Цялата същина на екологията е съсредоточена към реставрацията. В апокалиптичния дух на нашето време това е не просто нелепо, но осквернително. Сами еколозите стоят толкова далеч от вдъхновената природа, както икономистите са далеч от духа на Истината и Божията правда. Атавистичното им и напълно повърхностно разбиране за природата логично и лесно ги прави оръдие на политически борби и интриги, за тях тя е подвластна и подчинена на външния обществен порядък. Християнството бе причина човек да се игнорира и отдалечи от природата и антихристът се стреми да го върне отново към "старата природа", към стихийния и зловещ родов позитивизъм. Моралният императив на екологията е напълно антихристовата идея и светоглед че земята е наш дом и оттук грижата за нейното съхранение, опазване, за нейното устойчиво, функционално, разумно и благополучно експлоатиране.

По начало икономиката във всяко едно отношение, на всяко едно ниво на приложение е една абстракция, това е една измислена реалност и тя съзира своето бъдеще в екологията като да се хване и насочи към нещо по-конкретно и близо до непосредствения живот, към неговата среда. Да, но само на думи. Всъщност икономиката съвсем не разглежда природата като нещо живо, но пак като нещо абстрактно, тя не може да гледа по друг начин. Икономическата мисъл никога не може да види дълбочината на проблема човек - природа. Тя ни най-малко не може да съзре апокалиптиката на този проблем, дълбоките причини, поради които човек се е отделил от природата и тя му е станала чужда. Екологията по един свойствен малоумен начин се занимава с това да превъзпита човек да си изгради отново отношение към природата, е да, не да го върне обратно към изначалната му вкорененост в нея, но да създаде едно ново отношение към нея, без тя самата да има нов възглед и ново отношение към природата. За еколозите човекът може евентуално да търпи промяна и еволюция, но това не важи за природата на човека, за тях човекът няма връзка с Бога, а с обездухотворената си природа. Неговото неразумно отлъчване от нея се противопоставя на разумното сливане и прибиране в нея. Тук ни най-малко не се забелязват и не се обръща внимание на качествените изменения в природата, а само на количествените. Ако еколозите можеха да видят и проумеят отчайващите катастрофални изменения в природата, те биха се отрекли от възгледите и идеите си, но техния фатален позитивизъм не може да им позволи такова нещо. Те са поробени и завладени от фатализма на безбожието си, природата не е училище, не е учител, а средство, за тях тя има само едно лице - това старо лице на природата извор на принуда, насилие и безлюбие, всичко в нея е ясно и неясното пак е ясно, което се движи е живо, което е неподвижно е мъртво, живото е по-силно от мъртвото, тези жестоки и бездушни закони са тяхното верую. Те ни най-малко не виждат и не подозират зародишите на смъртта в раждането, размножаването и растенето, както и не виждат условията за живот в покоя, разложението и смъртта. За тях е живо само което се проявява и изявява тук и сега, а това което остава непроявено и неизявено е несъстоятелно и безпредметно. Това показва само пагубната отдалеченост и отвръщане на еколозите към истински живата и одухотворена природа.

Има и друг парадокс: да се говори, да се взема под внимание опазването на природата, екологията въобще е нещо ново и доскоро съвсем противоестествено за човека, от екология може да се интересува само който се е отдалечил от природата, който я разглежда вън от себе си и така цивилизованият човек, който вижда бъдещето в екологията всъщност изхожда от откъснатостта на хората от естествения природен ритъм и живот. Такъв не съзнава фатализма на своята цел от която е поробен, а имено да върне човека към този естествен природен ритъм, който се явява като чуден и загадъчен. Еколозите са поробени от идеята да стопанисват природата, да бъдат стопани на земята не с познатия и отживял стремеж да властват над нея, но да я приспособят за един общ, социален, хармоничен и мирен земен живот. Те стават роби на света като се откъсват от душата на земята, те не виждат и не съзнават природата като израз и прииждане на Божия дух. Еколозите ни най-малко не виждат и не проумяват мястото на човека в природната йерархия и в жалкия си стремеж да я стопанисват те виждат съвсем естествено неизбежния си провал и поради това са склонни (принудени) да отрекат тази йерархия и да я заместят с едно абстрактно "единение с всички живи организми в едно хармонично цяло". Ако те можеха да видят и поставят човека като фактор, т.е. като връх в йерархията на природата, човекът като природно и заедно с това свръхприродно същество, то тогава те биха се отчаяли. Само такова отчаяние би бил изходът от пълната безпътица и безизходица пред които е изправена екологията. В противен случай, смятам, лесно ще се стигне дотам (а и вече се е стигнало) да се поругава и убива една човешка душа за да се спаси и опази едно птиче, една риба, едно водорасло... мерзостта ще прехвърли всички познати ни граници.



Казано е: плодете се, умножавайте се и завладейте рибите, птиците и земята. Тази истина показва духовната и мистичната същина на стопанството, призванието на човека да владее и стопанисва природата. Но съвременната икономика като научна дисциплина и нейното реализиране е съблазнена от тази истина и човек се оказва поробен от икономиката. Икономическия и индустриален прогрес е способствал освобождението на човека от природната му вкорененост. Дълбокото значение на този процес съвсем не бива разбиран от еколозите, те са поробени и завладени от това, което би трябвалo да бъде средство за освобождение и пречистване на пътя на свободната мисъл и свободния дух - от икономическото съзнание и техническия прогрес. Екологията е рожба на това робско съзнание и възприятие, за нея доброто, разумното, справедливото не са проява на свободния творчески дух, те се изчерпват до норми на екологично поведение и дори нямат никаква претенция за свобода. Екологията трябва да разглежда и да търси взаимовръзката, взаимопроникването между човека и природата, но тя е неспособна да ги съзре, т.е тя цели такова взаимопроникване но на едно съвсем повърхностно поле, където това не е възможно и е утопия. Но еколозите не са утописти, те са готови да се отрекат от всеки свой възглед, ако се наложи скривайки се зад празни думи и понятия. Трябва да се знае, че днес природата не се възприема с респект и будеща авторитет, както е било в древността, а като мъртва материя. Този факт не бива признат и осъзнат от еколозите, той е както ужасяващ, така и освобождаващ и поради това не може да проникне в повърхностните им възприятия. Човек, който има правилно отношение към природните закони и прилагането им неизменно храни в себе си едно аскетично чувство към заобикалящото го природно многообразие и изобилие, в това въздържание към външното охолство има една вдъхновена благодарност, има както глад, така и преситеност, има една природна разумност, едно вътрешно интимно, душевно богатство. Това обаче, което еколозите наричат въздържание и отказ от охолството и което има за цел да се превърне в практическа идеология за екологичен живот, то е разбира се откровена нищета, доколкото не е израз на съзнателен вътрешен душевен импулс. Всъщност загрижеността на еколозите към природата е формална и напълно несъстоятелна, те ни най-малко не страдат истински по нея, техния икономически материализъм с който я гледат и третират не им позволява нито да страдат по нея, нито да пострадат за нея. Дори бих казал, че те съвсем не се интересуват от бъдещето на природата и на земята, защото все пак мисля не са толкова безумни да вярват, че могат да имат влияние върху нещо така глобално и дълбоко. За земята и природата може да страда само този, който ги усеща като тежест и бреме, който има стремеж да превъзмогне тяхното насилие и робство над свободната личност. Външната, неодухотворената природа със своите налагащи принуда и насилие винаги е враждебна и противна на свободолюбивата личност. Страдайки, свободолюбивият копнее да примири и разреши тази вражда, това противоречие и то вътрешно и в дълбочина. Еколозите виждат в красотата на външните природни форми хармония и жизнерадост, те не виждат временното и преходното в тази видима за очите външна красота и коетo е по-лошо - те виждат временното, но не търсят избавление от него, не търсят вечното. Който страда по природата, той не е консуматор на нейната красота, тя рядко буди у такъв лековерна и първосигнална жизнерадост, съзнавайки нейната временност и преходност той е замислен за това как тази красота да излезе от временното във вечното, да не се загуби. Наслаждението от красотата е истинско и безкористно, ако тя се пренесе извън тлението и времето по творчески начин, творецът вижда, съживява красивото, изнасяйки я отвъд времето във вечността. Наслаждението от временното, преходното отблъсква човека от всички висши ценности. Насладата от вечното винаги е съпроводена от отвращение, гнусота и смъртен ужас от временното, раздираща тъга за преодоляването му. Хармоничното единство между временното и вечното е небивала мерзост и лъжа. За еколозите земята е вечна и природата непокварена и с това те са съблазнени от антихриста. Призивът за добродетелност и добросъвестност, коренящ се на естествени природни състояния, е антихристиянски сам по себе си.

Екологията се опитва да създаде един нов хуманизъм, неспособна и назаинтересувана да си даде сметка че в днешно време всяка форма на хуманизма е не просто отживелица, а човекоубийство. Екологията напълно отрича и не вижда злото на човешката природа. Тя не поставя проблема за духовния произход на човека, а за неговия социален, биологичен, зоологичен произход и това от гледна точка на новото ни време вече не може да се разглежда като собствено виждане, позиция, гледна точка, а като порок и човекоубийство. Този, който е престанал да вижда и да чувства радикалното зло на човешката природа неизменно бива поробен и прелъстен от него, от това зло. За еколозите предмет на проблематика представлява не човекът, а обществото, а то е напълно природно явление, обществото винаги е поробено и ограничено от природната необходимост - източник на мрак, робство, насилие, безлюбие, бездушие. Самата екологична проблематика е крайно потискаща и сковаваща, тя е пропита от един тъп, тъмен, безсъзнателен животински страх от смъртта. Плашещо и катастрофално е не това, че човечеството върви към екологична криза, а това, че тази крайно скучна, безжизнена, сковаваща духа проблематика претендира да определя начина на мислене, поведение, възпитанието, структурата на съзнанието у мислещите хора и на идните поколения. Това е ужасното и истински плашещото, че екологично настроените ни най-малко не подозират откъде ще дойде същинската катастрофа – от това, което те не виждат и което за екологичната материя е безпредметно и несъстоятелно, а именно вдъхновението, липсата на вдъхновение. Крайно време е да се проумее от мислещите хора, че дори най-ужасяващите екологични и природни катастрофи и катаклизми са напълно несравними като последствия с това хората да продължават мислят, чувстват, творят, живеят без вдъхновение. Такъв крайно бездушен и консуматорски живот неизменно ще доведе до ужасяващи последствия. Трябва да бъде ясно, че всички социално ангажирани насилствено обединени формации, икономически борси, медийни спекулации способстват за това в живота всичко да се осъществява и поддържа по един изкуствен начин. Тази лъжа става все по-явна не може и не бива повече да бъде поддържана, от нея ще заприиждат като потоп нещастието и катастрофите на несносния живот.

Екологично ориентираната икономика желае и цели благоденствие на хората в бъдещето, без да се стига до екологични и всякакви кризи: това е ужасно, зловещо, такъв мрак, такава пустота и такъв безнадежден фанатизъм лъха от тази наглед благородна цел. Това е ужас за всеки, у когото не са закърнели възприятията за зло и лъжа, защото такъв светоглед е въплъщение точно на тези зло и лъжа. Човек е свободен да живее в природния порядък и с това да е защитен от кризи и катастрофи, но така се затваря за духовния и Божествения порядък, които са радикално несъпоставими и враждебни нему и това затваряне води всъщност до тяхното фанатично отрицание. Обществото днес е потопено изцяло в природния порядък и бъдещото общество, което е предмет на екологията, с нищо не претендира да бъде по-различно, но напротив, тъкмо да утвърди тази природна зависимост. Обществото е пропито от безлюбие и насилие и доколкото човекът е част от обществото и се чувства такава част, дотолкова той е безразличен към насилието и го приема за нещо реално, обичайно и дори разумно и необходимо, на него не му е познато чувството за ненавист към насилието и безлюбието. Не е възможно човек да бъде общественик, да бъде социално ангажиран и да не бъде душевно и духовно ограничен, така също особено в днешно време чувствителният и духовно грамотният неизменно се превръща в социален отстъпник, такъв обезателно напуска обществото, не буквално и конкретно, разбира се, но вътрешно го отделя от себе си. На всеки чувствителен човек неизменно прави впечатление, че всички опити и пътища за връзка с духовния свят пропадат и се провалят при опита на съзнанието да разумее икономическата действителност, капиталистическия и социологичен порядък. В обществото, в социалния живот насилието и безлюбието са окончателно оправдани и узаконени като добродетел.

Природните проблеми, природоопазването са прах в очите, просто възможност да се отклони вниманието от истински належащите проблеми на нашето време. Икономическата мисъл е крайно позитивна и материалистична и същинските причини за отделянето на човека от природата са извън нейните компетенции. Тя се интересува единствено от това човекът да се съхрани и запази като биологичен вид, това е израз на варварската жестокост и бездушие на нашето време. Поразително е това че самите еколози не може да не съзнават, съдейки от обективните факти, дълбоките безполезност и безплодие на своите усилия, но те нямат доблестта дори да се разочароват, а да не говорим да се отчаят от мерките си за подобряване качеството и условията на живота на човечеството.



Днес е нужно ново отношение към природата, съзнание за нейното творчески одухотворено преоткриване и преобразяване, вникване в нейното тайнство и загадъчност. Трябва да се знае че потенция и възможност за това не ще има, докато човек не стигне дотам да разчита и уповава най-напред на Бога.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница