Разрешаване на проблеми и дискусионни въпроси в обучението по религия



Дата09.09.2016
Размер178.54 Kb.
#8734
РАЗРЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМИ И ДИСКУСИОННИ ВЪПРОСИ

В ОБУЧЕНИЕТО ПО РЕЛИГИЯ

гл. ас. д-р Магдалена Легкоступ

Православен богословски факултет

Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий”


Резюме: Разрешаването на проблеми и дискусионни въпроси в обучението по религия е движеща сила за развитие на личността на ученика като активен субект в процеса на обучение и бъдещ гражданин на плуралистичното мултикултурно общество. Развиването на критическо мислене и толерантност в общуването при обсъждане на спорни моменти и актуални аспекти от учебното съдържание по религия създават условия за рефлексивност на придобиваните знания и умения, за по-целенасочено осъществяване на пренос на по-рано усвоени способи в нови нестандартни ситуации на познавателната дейност.

В настоящия доклад се предлагат стратегии за справяне с определени противоречия, които могат да възникнат в рамките на преподавания материал, както и между учениците с различни гледни точки. Той се състои от следните части: представяне на принципите на съвременното религиозно образование, необходимостта от умения за поставяне и обсъждане на дискусионни въпроси/проблеми и критерии за техния избор, презентиране на някои примерни методи и формулиране на специфичните изисквания към тяхното прилагане в подходящи области от учебното съдържание по религия.

Ключови думи: принципи на съвременното религиозно образование, разрешаване на проблеми, дискусионни въпроси, методи.

Summary: The solving problems and discussion questions in the process of religion education is a driving force for personal development of students as active subject in the learning process and as citizens of a pluralistic, multicultural society. The development of critical thinking and tolerance in communication and in the discussion of controversial moments and aspects of the current curriculum of religion education create conditions for reflexivity of knowledge and skills, for carry out more targeted transfer of previously learned techniques in new situations of cognitive activity. The development of critical thinking and tolerance in communication and in the discussion of controversial moments and aspects of the current curriculum of religion education create conditions for reflexivity of knowledge and skills, for carry out more targeted transfer of previously learned techniques in new situations of cognitive activity.

This report offers strategies for dealing with specific conflicts that may arise within the teaching material, and between students with different viewpoints. It consists of the following parts: presentation of the principles of modern religious education, the need for specific skills for setting and discussion of controversial issues / problems and criteria for their selection, the presenting some examples of methods and formulation of specific requirements for their application in appropriate areas of curriculum of religion education.

Keywords: principles of modern religious education, problem solving, discussion questions, methods.
Най-добрият начин да се избегне индокринацията в училищното обучение по религия е не да се игнорират или избягват противоречиви теми, а да бъдат научени учениците да разсъждават по тях. По този начин ние им помагаме да развият важни когнитивни и комуникативни умения. В процеса на търсене на отговори на въпроси, свързани с противоречиви факти и твърдения се развива чувството за разграничаване на добри и лоши аргументи, учениците придобиват умения да формулират и изразяват рационална аргументация.

Въз основа опита, натрупан при подготовката на студентите-богослови за придобиване на педагогическа правоспособност, в настоящия доклад се предлагат стратегии за справяне с определени противоречия, които могат да възникнат в рамките на преподавания материал по религия, както и между ученици с различни гледни точки.
1. Принципите на съвременното религиозно образование и необходимостта от умения за избор, поставяне и обсъждане на дискусионни въпроси/проблеми в класната стая.

В процеса на изграждане и усъвършенстване на педагогическите умения на бъдещите учители по религия се усвояват основни принципи, методи и критерии на работа по отношение на активния диалог и свободен обмен на идеи в контекста на религиозното разнообразие и етически, културни и етнически различия. Тези знания и умения са базирани на следната визия за съвременното религиозно образование:



  1. Религиозното образование трябва да се стреми да насърчава взаимното уважение по отношение на различията.

  2. Целите на обучението по религия трябва да са ясни – това е образование, а не инструктаж; изучаване, а не спечелване на привърженици за своята собствена вяра

  3. Тези, които преподават и тези, които се обучават, трябва да се научат да говорят достатъчно свободно и без притеснение за религията – особено относно религиозните различия (между религиите и в рамките на религиите). Това включва насърчаване на диалог между равни. Затова учителите по религия трябва да създават в класната стая атмосфера, която да накара учениците да се чувстват по време на урока по религия на безопасно място.

  4. В учителите и учениците трябва да се събужда интерес и ангажираност относно проблемите на идентичността и различията – в рамките на и между религиите. Това е важно измерение на интеркултурните познания (които трябва да бъдат интерактивни, като се включват както физически лица, така и общности).

  5. Учебно-възпитателният процес по религия се свързва с непреднамерена емоционална среща на човешки същества, в която участниците в обучението дават израз на идеите си, като ги изследват и изучават, предоставя им се възможност да говорят за себе си. (В това отношение обаче изрази като " Вашата религия ви учи, че ..., но нашата …" са неподходящи).

  6. Обучението по религия се изгражда на основата на етоса, на културата на уважение, което се гради с течение на времето на базата на положителни взаимоотношения и добро ръководство.

През последните години Европейската комисия по образование нееднократно спира вниманието си върху провеждането на европейска политика за положително насърчаване на социалната интеграция във връзка с религиозното образование. Насърчава се интерактивното включване – при подготовката на учебните планове / материали, подбора на учителите и в класните стаи.

Тази съвременна визия за училищното религиозно образование изисква добре подготвени учители. Според Ръководните принципи от Толедо1, признати с консенсус от външните министри на 56 страни, от държавите-членки се изисква да предоставят на учителите по религия възможност за придобиване на педагогическа правоспособност, квалификация и усъвършенстване и да осигурят средства за придобиване на богати и разнообразни средства за обучение.

За учителите по религия е важно да придобият и умения за поставяне и обсъждане на дискусионни въпроси и разрешаване на проблеми в класната стая, защото самата религия е област, обект на множество дискусии и непримирими гледни точки. В някои региони са налице конкретни проблеми, които възникват на основата на религиозни различия. Самото религиозно образование често е противоречиво – може би най-дискусионната област в учебната програма, като се има предвид разнообразието от гледни точки и противоречиви обществени нагласи. Противоречието не е характерно само за религията. То се отнася и до други области на учебните програми и живота, особено тези, в които ценностите, нагласите, мненията и тълкуванията са важни – история, литература, гражданско възпитание, морала, науката (особено нейните етични аспекти) и др. Ето защо учителите трябва да бъдат информирани за потенциалните противоречия и да имат определени умения, за да могат да реагират адекватно на появили се в процеса на обучение дискусионни въпроси.

При определянето на основния дискусионен въпрос или проблем, който да бъде обсъден в часа по религия е необходимо прилагането на ясни критерии като:

- поставеният въпрос или проблем да бъде значим;

- относно неговото разрешаване различни групи да предлагат различни начини за действие;

- да няма прието универсално решение;

- всеки вариант за неговото разрешаване да предизвика възражения, да е неприемлив или неприятен на някого;

- да включва ценни решения;



- да може да предизвика силни чувства;

- да може да бъде преодолян само с оглед на фактите, доказателствата и експериментите;

- да е важен за огромен брой хора.


2. Методи за решаване на проблеми и дискусионни въпроси в обучението по религия.

В настоящето изложените ще представим като примерни методически предложения само няколко методи за решаване на проблеми и дискусионни въпроси в обучението по религия. Това са три метода с широко приложение, а именно: разрешаване на проблем, дърво на решенията и дискусия.



2.1. Разрешаване на проблем

Този метод изпълнява две важни функции: от една страна, има принос към процеса на обучение и стимулирането на творческото мислене, а от друга – поддържа интереса и емоционалната ангажираност. В учениците се формира способност да откриват същността на проблема. Изключително полезно би било и включването по време на учебната работа на някои знания и умения, свързани с информационните технологии.

Основните стъпки при прилагане на този метод включват избор на проблем, определяне на стратегия за търсене на информация, намиране и използване на информацията и решаване на проблема, обобщение и оценка. 2 Учителят изпълнява роля на координатор и съветник.

Началната точка на този метод е генериране на проблем, който има за цел да стимулира учениците да поставят проблемни въпроси. Важно е да се предизвика такава ситуация, която е значима за учениците, такъв проблем, който ще предизвика в тях желание за разрешаването му.

Проблемната ситуацията може да бъде получена чрез представяне на събитие от ежедневието, чрез разкази, четене на литературен текст, гледане на филми, аудио запис, демонстрация на снимков материал, мултимедийна презентация, загадка, кръстословица или провеждане на интервю. Понякога самият живот предполага и създава ситуация в класната стая, което провокира задаване на въпроси и търсене на отговори. Проблемна ситуацията може да се предизвика и с помощта на дидактични игри.

При проблемната ситуация учениците трябва да почувстват недостиг на познания, което да ги доведе до желание за преодоляване на липсите по отношение на необходимите знания и умения. Проблемът не бива да бъде прекалено лесен или твърде сложен, тъй като това не би благоприятствало спонтанната активност.

Следващата стъпка в осъществяването на метода в урока е търсенето на решение на проблема. Това налага разглеждането на редица специфични въпроси. За да бъдат в състояние да ги решат, учениците трябва да получат необходимата информация и материали. Техният източник може да бъде кратка лекция, прочит и разяснение на част от Свещеното Писание или други религиозни книги.

След обсъждане на предложенията на учениците за решаване на проблема се прави оценка на резултатите, избират се решения според тяхната целесъобразност и ценност, както и според възможността за практическото им прилагане.

Добре би било урокът, който е проведен с помощта на метода на проблема, да завърши с молитва, в която учениците да могат да се научат да изразяват благодарност за истината и да поискат от Бога помощ в своя живот. 3

Този метод учи на творческо мислене за решаване на трудни ситуации, особено на конфликти, поддържа интереса и емоционалната ангажираност. Трябва да се внимава обаче да не се дава възможност за разрешаване на псевдопроблеми.



2.2. Дърво на решението

Този метод дава възможност за избор при вземане на решения, като акцентира върху пълното осъзнаване на въздействието, което дадено решение може да окаже. Приучва учениците да виждат връзките между различните възможности за решаване на проблема, техните последици и ценностите, които определят избора на решение.

Дърво на решението е графичен запис на процеса на вземане на решения. Този метод позволява на учениците да осъзнаят, че всяко решение предполага и някои положителни или отрицателни ефекти. Така те се научават да предвиждат последиците, следователно, да поемат и отговорност за тях. Графичната форма на дървото подпомага логическото мислене и точното формулиране на съжденията.

Правилното попълване на модела изисква:



    • дефиниране на проблема

    • намиране на различни варианти за решаване на проблема (дървото ще има толкова разклонения, колкото са тези възможности),

    • определяне на положителните и отрицателните последици от всеки вариант (от гледна точка на целите и йерархията на ценности);

    • избор на решение.

Схемата се попълва от "корена", където се вписва формулираният проблем, на който се търси решение. На следващото ниво в таблицата се представят възможните решения, а на трето ниво – резултатите от прилагането на различните варианти за решаване на проблема. В короната на дървото се определят целите и ръководните ценности при вземане на крайното решение – именно те са критерий за оценка на индивидуалния потенциал.

Дървото на решението може да се използва фронтално за работа с целия клас (в случаите, когато методът е нов за учениците), или при работа в групи. В първия случай трябва да се изготви голяма схема, която в хода на общото обсъждане да бъде попълвана, а в другия случай учениците работят в групи, след което представят резултатите от груповата работа.

Работата в екип предполага по-голяма активност и автономия. Основните стъпки при попълване на дървото на решението при работа в група са следните:


  1. Представяне на проблем, който да бъде разрешен.

  2. Обсъждане на причинно-следствените връзки чрез поставяне на въпроса: Защо това се е случило? Какви са причините за това?

  3. Попълване на най-долната част на дървото, където се вписва проблемът.

  4. Учениците предлагат трите най-ефективни според тях и бързи решения на проблема.

  5. Групата анализира положителните и отрицателните ефекти от предложените решения и ги записва.

  6. Накрая учениците определят целесъобразността и ценността на предлаганите решения.

  7. Представяне на резултатите от работата на групите пред целия клас.

Този метод отнема цял урок. Ролята на учителят по религия е да гарантира правилното използване на времето и изпълнение на задачата, но не и да подсказва на учениците аргументи или пък да се намесва чрез изразяване на оценки и коментари в хода на работата. Накрая урокът завършва с рефлексия и обобщение.

2.3. Дискусия.

Метод, при който се обсъждат и обменят мнения по определени теми. От ученика се очаква да възприема дискусията именно като естествен обмен на различни мнения. Предимствата на този метод се свързват с развитието на важни интелектуални умения като: „пренос на знания, обобщаване, сравнение, оценка, критичност, организираност; формулиране на предложения, изводи и отношение към аргументи; стимулиране на смелост, отговорност, саморефлексия, отстояване на позиция и приемане на чуждото мнение; усъвършенстване на езикови умения и др.”4 Дискусията стимулира творческото мислене, формира обективност и самокритичност. Проф. А. Кръстева подчертава, че „наред с другите си положителни качества, методът позволява да се откроят изходните ценности, върху които се градят основните твърдения на учениците” 5.

Дискусията като метод винаги е насочена към постигането на определени цели. Те се дефинират в зависимост от съдържанието и характера на обсъжданата тема или дейност. За да изпълни своите цели, тя трябва да е предшествана от задълбочена подготовка на учениците за нея. Задачата на учителя е да подбере и препоръча подходящите източници за предварителна подготовка. Ако учениците не знаят нищо по дадена тема, тогава е трудно да се започне разговор с тях.

Дискусията започва с представяне на проблема, след което участниците излагат своите възгледи, представят различни гледни точки, а в заключителния етап се извършва рефлексия с цел съвместяване на различията и формулиране на изводи.

За провеждането на дискусията е необходимо наличието на ръководител (модератор), който обикновено дава думата, следи за добрия тон, градивен диалог и неотклоняване от темата. Обикновено това е учителят, а в някои случаи – един от учениците. Модераторът “рядко се намесва в хода на дискусията и само при условие, че трябва да насърчава, подхвърля идеи, да предпазва от дълбоко погрешни стъпки като тактично коригира и насочва в нужната посока” 6.

Предлагат се различни начини за започване на дискусията като: формулиране на теза и антитеза, създаване на диалогови ситуации, провеждане на интервю по различни аспекти на дадената тема, кратък доклад, изготвен от учениците. Ефективността на дискусията зависи от доброто й планиране, от ясното и конкретно представяне на темата за обсъждане. Темата на дискусията трябва да е известна предварително на всички. 7 Нейната ефективност в голяма степен зависи, от една страна, от добрата предварителна подготовка и планирането на евентуални подпомагащи въпроси, а от друга – от създаването на адекватна и подходяща атмосфера за свободен диалог, от ясните и конкретни изводи и заключения при самото обсъждане на темата. Определени дискутирани елементи могат да се записват на дъската, за да бъдат в оперативното съзнание на учениците – ключови думи, идеи, отношения.

Методът насърчава учениците да обсъждат самостоятелно дискусионни въпроси, като изразяват своите мисли, наблюдения, гледни точки и по този начин допринася за тяхната вербална активизация, за развиване на техните комуникативни и езикови умения. В някои случаи, трябва да се вземат мерки спрямо тези участници в дискусията, които твърде често взимат думата и често не изслушват или не приемат различните мнения.

Оценяването на участниците в дискусията може да се извършва по някои от препоръчителните критерии като: степен на подготвеност/компетентност по темата, умения за формулиране на предложения и изводи, умение за адекватно представяне на подходящи аргументи, коректно отношение към другите участници и спазване на регламента, умения за подходящо подбран, разбираем и правилен езиков изказ и др. някои автори отбелязват, че „изпълнението на всеки критерий може да се оценява по 3 или 5 бална скала, като сборът от точките накрая се преобръща в оценка от шестобалната скала.” 8



Сценариите за дискусия трябва да бъдат реални ситуации, в които учителите по религия да могат да се изправят пред предизвикателството на произтичащи от тях дискусионни въпроси и смело да им дадат отговор. Най-общите въпроси за обсъждане в групата във връзка с поставения въпрос или проблем са:

Какви са възможностите за избор на решение? } Покажи въпроси и



Какво би могло/трябва да се направи? сценарии на PowerPoint
Примерни казуси, подходящи при обучението на самите учители могат да бъдат следните проблемни ситуации:

  • Определен родител не желае детето му да участва в религиозно обучение, в което не се преподава религията, към чиято традиция семейството принадлежи;

  • В монокултурен клас идва нов ученик, който изповядва исляма, и около училището започват да се появяват анти-мюсюлмански графити;

  • Вашето училище отказва да предложи на своите ученици религиозно обучение. Родителите ви молят като преподавател по религия да им помогнете тази политика да бъде променена.

За да се справят учителите по-успешно в процеса на разрешаване на противоречия и конфликти по време на осъществяване на дискусия, е необходимо да бъдат съблюдавани определени принципи. Има важни, съществени умения, подпомагащи този процес, които трябва да бъдат изградени с течение на времето. Общите принципи за решаване на дискусионните въпроси и конфликти са следните:

  • Създаване на атмосфера на "отвореност", в която различни идеи да бъдат изслушани и уважавани, като се изисква те да бъдат изразявани безпристрастно.

  • Наличие на чувство на доверие и сигурност в рамките на групата, което се трябва да се изгради с течение на времето.

  • Самият учител да се стреми да бъде пример за добър слушател.

  • Определяне на основните правила за водене на дискусията. Това може да бъде постигнато чрез изработване на своеобразно предварително "споразумение", взаимна договореност с класа, във връзка с културата на комуникация и по-специално – с въздържане от персонални нападки, квалификации или сектантски или расистки изказвания.

  • Поддържане и мотивиране на учениците активно да отстояват собствената си позиция (макар че в контекста на училищната среда контрастът в религиозните възгледи и убеждения да не бива да се подчертава твърде силно и открито).

  • Подпомагане на децата в осъзнаването на това, че в света на възрастните съществува богат спектър от различни гледни точки, като всяка една от тях може да бъде аргументирана рационално, без това да води до конфликти, лошо настроение или насилие.

  • Поставяне собствените възгледи от страна на учителя на заден план. Понякога той може да изкаже мнение, ако то бъде поискано, но винаги с едно напомняне към учениците, че е нормално хората да имат различни мнения.

  • Равнопоставеност при обсъждане на дискусионните въпроси между учителят и учениците като участници в дискусията.

  • Отлично познаване от страна на учителя на предмета на дискусионния въпрос, както и с възможните различни мнения в случай, че се наложи те да бъдат представени, ако в отговорите на групата отсъства определен спектър от гледни точки.

  • Познаване на учениците и чувствителност към личните им истории: например, скорошна тежка загуба в семейството на ученик може да бъде фактор, който да се има предвид при вземането на решение как и дали да се пристъпи към определена дискусия.

По принцип уменията за водене на дискусия се изграждат стабилно и постепенно, тъй като се характеризират с по-висока степен на трудност и учителите не бива да очакват прекалено много в краткосрочен план. Ако е изразено становище, което е или се възприема като умишлена провокация, например, на расистка или религиозна основа, то трябва да бъде оспорено. При определяне на основните правила за обсъждане на дискусионни въпроси, учителят трябва да подчертае, че обидни забележки от какъвто и да е характер са неприемливи. Ирландският специалист по религиозна педагогика Норман Ридчарсън акцентира на вниманието на учителите, че подминаването на такива мнения или действия „е равнозначно на изпращане на погрешно послание – в най-добрия случай, че казаното или извършеното "не е сериозно", а в най-лошия – се предполага съгласие” 9.
3. Специфични изисквания и приложими области от учебното съдържание по религия по отношение на разгледаните методи.

За да приложи ефективно методите за разрешаване на проблеми и дискусионни въпроси, учителят по религия е необходимо да създаде подходящи условия като ефикасна организация, подробен план-сценарий на урока, планиране на необходимото време, подготвени материали; атмосфера, даваща усещане за сигурност; правилно поведение, базирано на познаване на правилата за междуличностно общуване и висока мотивация на учениците. Освен това обаче специфичните изисквания към използването на тези методи в обучението по религия се основават на следните идейни предпоставки:

1) Убеждението, че стремежът към търсене на отговори на екзистенциални въпроси се поражда по естествен път в учащите се и че те са в състояние да вникнат в религиозно-нравствената проблематика и да формулират творчески идеи.

2) Съзнанието за важната роля на учителя по религия като съработник на Бога, който непрекъснато поощрява търсенето на отговори и подпомага учениците в съвместната им учебно-възпитателна работа.

3) Решимостта религиозно-нравствените дилеми да се поставят в контекста на дискусии, писмени дейности и други процеси на търсене на отговори, с които учащите се са лично ангажирани.

4) Осъзнаването на връзката между навиците за мислене и градивното религиозно-нравствено съзнание.

Приложими области за извличане на актуални теми при решаване на проблеми и дискусионни въпроси в религиозното обучение могат да бъдат следните области от учебното съдържание:


  • Библията:

- Старозаветни разкази – Каин и Авел; Авраам; Йосиф и неговите братя; Мойсей; Давид и Голиат и др.

- Новозаветното учение и евангелските разкази – Иисус и различните хора, с които се среща, библейските притчи: за самарянина, за митаря и фарисея и др.



  • Съвременни църкви и интерцърковни изследвания:

- Конфесионално разнообразие в рамките на християнството

- Отношенията между християните – екуменизъм

- Етническо многообразие в рамките на християнството

- Културни различия между християните



  • Вяра и интеррелигиозни изследвания:

- Световните религии – избягване на стереотипите

- Връзки между религиите

- Религиозно, етническо, културно, национално разнообразие


  • Факти и събития от новата и най-нова история, които провокират дискутирането на въпроси, свързани с националната независимост, гражданските права; правосъдието и равенството, мира и помирението, прошката.

  • етични въпроси и теми: човешките взаимоотношения, приятелството, конфликтите, мир и правосъдие, справедливост, помирение и др.

Не е възможно в рамките на един обучителен цикъл да бъдат обсъдени всички дискусионни въпроси, възникващи в рамките на учебното съдържание на обучението по религия. Учителят трябва да предложи към всяка тема такива дейности, които са най-подходящи за конкретния клас и опонират на неговия собствен педагогически стил и методи на управление на процесите в класната стая. Изборът на тема за провеждане на дискусия се определя от чувствителността на групата към определени въпроси, които могат да възникнат в процеса на обучение.

Изложените тук методи и стратегии са само примерни методически предложения. Не бива да бъдат пренебрегвани и други методи на обучение, които опонират на младите хора. Специално внимание заслужават и различните видове аудио-визуални средства като мултимедийни презентации, филми, снимки, картини, икони и др. Учителят по религия трябва непрекъснато да търси нови учебни форми, методи и средства, чрез които да поставя екзистенциално важни въпроси и да стимулира разрешаването на проблемни въпроси в контекста на религиозното образование. И не на последно място, той не бива да забравя, че един от най-важните фактори, определящ равнището на духовно-нравствената и познавателно-формираща дейност в обучението по религия е именно учителят, динамиката на неговия живот в благодатта, която може да доведе обучаваните до осъзнат избор във вярата и собствен духовен път, водещ до лична среща с Бога.



Използвана литература:


  1. Андреев, М. Процесът на обучението. Дидактика. С., УИ „Св. Климент Охридски”, 1996.

  2. Наръчник по оценяване. НБУ, С., 2007.

  3. Кръстева, А. Иновации в училищното образование, В. Търново, 2004.

  4. Филипова, И., Тепавичаров, И. 101 идеи за иновативни учители. В. Търново, 2006.

  5. Kubik, W. Katecheza metodą problemową // M. Majewski (red.), Katechizacja różnymi metodami, Kraków 1994.

  6. Kulpaczyński, S. Wybrane  metody  i  ich  możliwości aktywizowania  katechezy. // „Katecheta”, 42:1998 nr 8, с. 5–10.

  7. Kulpaczyński, S. Aktywizowanie katechizowanych. Lublin 1997, с. 286.

  8. Moore, Geneviève, Anne Hernandez. Qu'est-ce qu'un problème en APP? http://enseignants.insa-toulouse.fr/fr/l_app/l_app_comment_faire/

  9. Richardson, Norman. Education for Religious Tolerance. The Impossible Dream? // Studia Kulturowe Numer 2, Instytut Pedagogiki, Uniwersytet Gdański, Gdańsk, 2008, p. 39–53.


Допълнителни ресурси:

  1. Who We Are - Dealing with Difference Yvonne Naylor (Transforming Sectarianism Project of the Irish School of Ecumenics, c.2003):

http://puppetwoman.org/index.php?option=com_dociTian&task=cat_view&gid=19&Itemid;=26

  1. Stepping Out Yvonne Naylor (Transforming Sectarianism Project of the Irish School of Ecumenics, 2006):

http://puppetwoman.org/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=19&Itemid=26

  1. http://enseignants.insa-toulouse.fr/fr/l_app/le_guide_app.html

  2. Технология на дискусионните въпроси, вж.: Teaching Controversial Issues: http://www.oxfam.org.uk/education/teachersupport/cpd/controversial/files/teaching_controversial_issues.pdf




1 Вж.: Ръководните принципи на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (OSCE), Толедо, март 2007: Toledo Guiding Principles on Teaching About Religions and Beliefs in Public Schools, http://www.osce.org/item/28314.html .

2 Вж.: Филипова, И., Тепавичаров, И. 101 идеи за иновативни учители. В. Търново, 2006, с. 39.

3 W. Kubik, Katecheza metodą problemową, w.: M. Majewski (red.), Katechizacja różnymi metodami, Kraków 1994, s. 129-156.

4 Наръчник по оценяване. НБУ, С., 2007, с. 23.

5 Кръстева, А. Иновации в училищното образование, В. Търново, 2004, с. 78.

6 Андреев, М. Процесът на обучението. Дидактика. С., УИ „Св. Климент Охридски”, 1996, с. 203.

7 Kulpaczyński, Ks.  Stanisław. Wybrane  metody  i  ich  możliwości aktywizowania  katechezy. с.78-80.

8 Наръчник по оценяване. НБУ, С., 2007, с. 23.

9 Richardson, Norman. Education for Religious Tolerance. The Impossible Dream? // Studia Kulturowe Numer 2, Instytut Pedagogiki, Uniwersytet Gdański, Gdańsk, 2008, p. 49.




Каталог: 637 -> pub
pub -> Педагогически умения за формиране на позитивна дисциплина в първоначалната подготовка на учителите гл ас д-р Магдалена Легкоступ
pub -> Съвременни методи за повишаване на интереса на учениците в обучението по религия
pub -> Гл ас. Магдалена М. Легкоступ Великотрновски универзитет„Св. Св. Ћирило и Методије”
pub -> Легкоступ, М. Интегрирано обучение чрез образователното съдържание на християнските празници
pub -> От благовестие към катехизация – забравеното тайнство на просветлението
pub -> Същност, цели и задачи на християнската катехизация
pub -> Съвременни аспекти на педагогическите принципи в катехезите
pub -> Основни литургични средства на катехизация според св. Кирил йерусалимски гл ас. Магдалена Легкоступ


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница