Развитие и перспективи на програмите по публична администрация във висшите училища на република българия



Дата19.02.2018
Размер365 Kb.
#58566


РАЗВИТИЕ И ПЕРСПЕКТИВИ

НА ПРОГРАМИТЕ ПО ПУБЛИЧНА АДМИНИСТРАЦИЯ

ВЪВ ВИСШИТЕ УЧИЛИЩА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

доц. д-р Николай Арабаджийски



Център по публична администрация, НБУ

 

Тази разработка е в следствие на реализиран проект  „Подготовка на кадри за държавната и местната администрация в условията на реформи: диалог между власти, наука и образование” финансиран от Комисията за управление на проекти за стратегическо развитие на НБУ. Резултатите от нея са презентирани в рамките на научния семинар „Лидерство и управление в публичния сектор” на Центъра по публична администрация на НБУ на 9 април 2009 г. и пред участниците в Международна научно-практическа конференция, организирана от Сибирската академия за държавна служба /СибАГС/ на 23 април 2009 г. в гр. Новосибирск, Русия.


 

 



Актуалността на темата на разработката е продиктувана от  необходимостта от извършването на задълбочен анализ за развитието на програмите по публична администрация във висшите училища на Република България и оформяне на концептуално виждане за техните бъдещи перспективи.

Обект на разглеждане е съответствието на програмите по публична администрация с установените държавни образователни изисквания в Република България.

Предмет на изследване са развитието и перспективите на обучението на специалисти за нуждите на българската публична администрация и публичната администрация на Европейския съюз.

Целта на разработката е да се изведат основните проблеми при утвърждаването на Бакалавърските и Магистърските програми по „Публична администрация” от българските образователни институции като вследствие на получените резултати от извършените анализи се предложат мерки за тяхното преодоляване.

За постигането на тази цел са решени следните основни задачи:



  • извършен е исторически анализ на дейностите за въвеждане и утвърждаване на образователни програми „Публична администрация” в системата на висше образование в Република България в периода 1992-2009 г.;

  • извършен е правен анализ за прилагането на отменени и действащи нормативни актове, регламентиращи държавните изисквания за придобиване на образователно-квалификационни и образователна и научна степени на висшето образование;

  • извършен е количествен сравнителен анализ  за установяване на съотношението на висшите училища предлагащи обучение в Бакалавърски и Магистърски програми „Публична администрация”  спрямо други бакалавърски и магистърски програми на акредитираните висши училища в Република България.

В разработката се прави опит да бъде защитена тезата, че обучението на специалисти в различни програми по „Публична администрация” и в бъдеще ще заема важно място в системата на висшето образование в Република България.

През 1992 г. в Нов български университет (НБУ) се разработва първата Магистърска програма  Публична администрация” в Република България, като през 1993 г.  започва обучението на шест студенти [1] . Програмата е създадена от български авторски колектив, ръководен от доц. д-р Людмил Георгиев – по това време директор на Департамента по публична администрация (ДПА) на НБУ с консултантската помощ на проф. д-р Рандал Бейкър от Университета в Индиана – САЩ [2]. През същата година в НБУ започва създаването на втората програма към ДПАБакалавърска програма по Публична администрация. Тя се въвежда през 1994 г. като в нея са приети 57 студенти. Програмата е рецензирана от двама български учени независимо едни от други, а по-късно и от двама американски професори - през 1998 г. от проф. д-р Джефри Страусман – преподавател в Училище по обществени науки към Университет – Сиракуза, САЩ  и през  2006 г. от проф. д-р Мария Харис – преподавател по публична администрация в Калифорнийския държавен политехнически университет - Помона, Калифорния, САЩ. Създадените две програми по „Публична администрация” в НБУ подкрепят политиката на ръководството на университета за въвеждането на бакалавърската и магистърската степени в системата на висшето образование в Република България.

Изборът на наименованието на програмите „публична администрация” е продиктуван на базата на дефинирането на това понятие, на разграничаването му от понятието „държавно управление” и на целите на обучението. В теорията на публичната администрация не съществува една единствена дефиниция, която би изчерпала цялостно съдържанието на понятието „публична администрация”. В българската специализирана литература съществуват множество авторови определения за него [3].              

В административноправната теория също така няма и единно становище за същността на понятието „държавно управление” [4] .

Въпреки съществуващите колебания за същността на двете понятия най-общо се възприема, че:


  • публичната администрация представлява социално управляема система включваща органи на публичното управление и административни структури (администрация), като назначените в тях служители изпълняват задачи, свързани с подпомагането на тези органи да реализират предоставените им по закон правомощия и да предоставят публични услуги на гражданите;

  • държавното управление е процес на въздействие на субектите на това управление - органите на държавната власт (органите на законодателната, на изпълнителната, на съдебната власт и президента), подпомагани от държавната администрация върху обектите на това управление - всички сфери на държавата в които се проявяват формите на държавно-властническата дейност (законодателна, изпълнителна и съдебна).

В тази връзка целите на обучението в програмите по „Публична администрация” се различават от целите на обучение в програмите „Държавно управление” които са  характерни за висшите училища на източни за България държави като Русия, Украйна, Казахстан, Киргизстан, Туркменистан, Узбекистан, Молдова, Литва, Латвия, Естония и др. Целите на програмите „Публична администрация” сада подготвят служителите за нуждите на различни структури от системата на публичната администрация, която система определя смисъла на съществуването на властта – предоставянето на публични услуги”. Целите на програмите „Държавно управление” са предимно „да подготвят органите на държавната изпълнителна власт които да са пригодни да реализират държавното управление”.

Обучение на специалисти за нуждите на българската публична администрация започва да се осъществява по-късно в Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов(1993 г.), Софийски университет “Св.Климент Охридски” – София(1997 г.), Университет за национално и световно стопанство - София(1998 г.) и др. [5]

В края на 1995г. в Република България е приет нов Закон за висшето образование, който регламентира следните образователни степени [6]:


  • Образователно-квалификационна степенспециалист по…” – тя се присъжда след завършено обучение в колеж с минимален срок на подготовка 3 години;

  • Първа степен – с минимален срок на подготовка по учебен план 4 години, като на завършилите се присъжда образователно-квалификационна степен бакалавър”;

  • Втора степен – с минимален срок за подготовка 5 години или не по-малко от 1 година след степента „бакалавър”, като на завършилите се присъжда образователно-квалификационната степенмагистър”;

  • Трета степен – с минимален срок на подготовка 3 години след придобита степен степен „магистър”, като на завършилите се присъжда образователната и научна степендоктор”.

Обучението в степента „бакалавър” осигурява базова широкопрофилна подготовка по професионални направления и специалности. Обучението в степенмагистър” следва да профилира и задълбочава подготовката в съответствие с придобитата съща специалност на степен “бакалавър” или да предоставя допълнителна широкопрофилна и интердисциплинарна подготовка в съответствие с придобитата от други специалности и степени. Обучението в образователната и научна степен „доктор” се осъществява по научни специалности.

Проучванията за въвеждането и утвърждаването на програми „Публична администрация” след законодателното установяване на новите образователни и научна степени в българските висши училища показва, че в тях се създават предимно бакалавърски  и магистърски програми. За придобиването на степента „специалист по публична администрация” се открива отделна програма само в Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов. За кратък период специалността “Публична администрация” се въвежда и утвърждава в българските висши училища като една от най-предпочитаните специалности на висшето образование в Република България. Интересът към тази специалност е продиктуван от желанието на студентите да придобият знания и умения за организацията и функционирането на реформиращата се през този период нова българска публична администрация, а впоследствие да получат достъп за работа и реализация в нейните структури. Това мотивира една голяма част от ръководствата на висшите училища да организират обучение по нея.

Новият модел за степента „магистър”, включващ профилирането и задълбочаването на подготовката на специалисти завършили същата специалност и допълнителна широкопрофилна и интердисциплинарна подготовка на специалисти, завършили друга специалност и степен, се прилага и при обучението на студенти за нуждите на българската публична администрация. [7] Това става чрез въвеждането на нови магистърски програми с различни наименования – „Държавна администрация”, „Държавна и местна администрация” и др. Малкият брой на приетите студенти - от 15 до 20 в магистърските програми по публична администрация не позволява профилирането им.

Липсата и на самостоятелна образователна и научна специалност „публична администрация” в действащата Класификация на специалностите на научните работници в Република България [8] не стимулира висшите училища да организират обучение на докторанти в докторска програма „Публична администрация”. Проучванията показват, че дисертациите по проблеми на организацията и функционирането на публичната администрация се защитават пред Специализирани научни съвети на Висшата атестационна комисия към Министерския съвет по право, управление, икономика и политология. Това затруднява и хабилитирането на преподаватели по публична администрация.

През 1996г. към Министерския съвет на Република България е създаден отдел “Административна реформа” със задача да осъществи реформиране на българската администрация с финансиране от проект за пет години по програма ФАР. Центърът по публична администрация на НБУ взима участие в реализиране на проекта чрез члена на Настоятелството на НБУ и директор на центъра доц. д-р Людмил Георгиев, назначен за главен експерт към Министерския съвет по въпросите на образованието по публична администрация.

С Постановление  № 86 на Министерския съвет през 1997г. [9] се утвърждава Държавен регистър на специалностите по образователно - квалификационни степени във висшите училища на Република България. С този акт се регламентира, че специалността “Публична администрация” – шифър 3.5.2. е от професионално направление “Обществознание- шифър 3. и от професионална област “Обществознание и хуманитаристика” - шифър 3.5.

С Постановление № 172 на Министерския съвет от 1997г. е приета първата Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността “Публична администрация” [10]. В нея се установяват за изучаване 19 задължителни учебни дисциплини с общ хорариум 1485 часа за придобиване на степен „бакалавър”:

 


 


Учебни дисциплини

 


Общ

хорариум в часове



1.

Основи на управлението

120

2.

Управление на човешките ресурси

60

3. 

Комуникации и връзки с обществеността

 60

4. 

Контрол в публичната администрация

 60

5.

Икономика

120

6.

Финанси

90

7.

Счетоводство

90

8.

Въведение в правото

60

9.

Основи на публичното право

120

10.

Основи на частното право

90

11.

Право на Европейския съюз

45

12. 

 Политика и публична власт

60

13. 

Държавна власт и държавна администрация

90

14.

Местна власт и администрация

60

15.

Държавна политика и стратегии

60

16.

Социология

60

17.

Регионалистика

60

18.

Количествени методи в управлението

60

19. 

Информационни системи и технологии

120

 

 

В учебния план могат да бъдат включени и други задължителни дисциплини. Хорариумът на факултативните дисциплини не може да надхвърля 10% от общата аудиторна заетост по учебен план. Лекционните курсове за образователно-квалификационна степен „бакалавър” по задължителните учебни дисциплини, както и семестриалните изпити по тях се провеждат от хабилитирани преподаватели в съответното научно направление. По решение на академичния съвет до 20% от лекционните курсове по тези дисциплини могат да бъдат възлагани на  нехабилитирани преподаватели с образователна и научна степен „доктор”. Лекционните курсове за степен "магистър" трябва се провеждат от хабилитирани в съответната научна област преподаватели, като 80% от тях да са на основен трудов договор във висшето училище. Тези законодателни изисквания затрудняват повечето от висшите училища, които не разполагат с хабилитирани в съответното научно направление преподаватели на основен трудов договор.



Определеният срок на обучение за образователно-квалификационна степен „магистър” е 1 учебна година, с общ минимален хорариум 700 часа както за лицата с придобита образователно-квалификационна степен "бакалавър" по същата специалност, така и за лицата, притежаващи образователно-квалификационните степени „бакалавър” и „магистър” по други специалности. Липсата на завършили все още студенти в степен „бакалавър” по специалността „Публична администрация” предопределя в учебните планове на Магистърската програма „Публична администрация” във висшите училища да бъдат заложени за изучаване аналогични задължителни учебни дисциплини от Бакалавърската програма, но с намален хорариум.

Приемането на студенти се извършва чрез писмен конкурсен изпит, определен от висшето училище за степен „бакалавър” и при условия и ред определени с правилниците на висшите училища за степен „магистър”. Тази разпоредба в наредбата дава възможност на висшите училища да провеждат конкурсни изпити за прием в бакалавърските програми по български език и литература, по история на България, по география, а някои от висшите училища дори по математика. В НБУ приемът е чрез полагане на тест за общообразователна подготовка. Приемът в магистърските програми е само на кандидати, които имат среден успех най-малко мн.добър (4.50) от завършена Бакалавърска програма „Публична администрация” или друга бакалавърска или магистърска програма чрез полагане на тест, или чрез писане на мотивационно есе и провеждане на интервю.

Обучението за придобиване на степен „бакалавър” завършва с държавен изпит или със защита на дипломна работа, а за степен „магистър” само със защита на дипломна работа [11] пред държавна изпитна комисия, в състава на която влизат не по-малко от трима хабилитирани преподаватели в съответното научно направление. В комисията могат да се включват и външни за висшето училище хабилитирани лица, както и специалисти от практиката. Дипломните работи се рецензират от хабилитирани в съответното направление лица.

През 1997 г. се извършва самооценка на Бакалавърската програма по публична администрация в НБУ, изготвена по проект TEMPUS JEP 12410-97 “Университетска мрежа за самооценка, акредитация и академична мобилност в социалните науки”. Определените чрез изследователския проект с участието на Центъра по публична администрация на НБУ пропорции между различните научни области, които имат отношение към науката публична администрация, са: публична администрация, икономика, управление, право, психология, история, политология, информатика и други. През същата година в Република България се реализира и програма „Българска магистърска програма по публична администрация” спонсорирана от  TEMPUS-JET 1201/97. Участващи учени в програмата акцентират, че „като клон на науката в България публичната администрация е обществена наука със специфичен характер и представлява съчетание и разрез на множество обществени науки, като използва голяма част от техните постижения и методи.” [12] .

Две години по-късно с Постановление № 115 на Министерския съвет от 1999г. е приета нова Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на образователно - квалификационните степени “бакалавър” и ”магистър” по специалността “Публична администрация” [13]. В нея се установяват за изучаване  17 задължителни учебни дисциплини с общ хорариум 960 часа за придобиване на степен „бакалавър”:

 




Учебни дисциплини

Общ хорариум в часове

1.

Основи на управлението

60

2.

Управление на човешките ресурси

45

3.

Икономика на публичния сектор

60

4.

Публични финанси

75

5.

Счетоводство

60

6.

Основи на публичната администрация

45

7.

Конституционно право

60

8.

Административно право и процес

75

9.

Основи на гражданското право

45

10.

Право на Европейския съюз

45

11.

Политика и публична власт

60

12.

Местно самоуправление

60

13.

Стратегическо управление в публичната сфера

60

14.

Социология и психология на управлението

60

15.

Регионална икономика

45

16.

Статистика

45

17.

Информационни системи и технологии

60

 

Във връзка с развитието на степента „магистър” в новата наредба се регламентира, че:



  • срокът за обучение в програмата при редовна форма на обучение, след придобита степен „бакалавър” или „магистър” по други специалности, е не по-малък от 1,5 години, с общ минимален хорариум 1020 часа (включително и часовете от бакалавърската степен);

  • обучението в програмата в тези случаи се провежда по учебен план, включващ минимум 1/3 от посочените задължителни учебни дисциплини за степен „бакалавър”, които трябва да бъдат от четирите основни области на знанието: управление, икономика, право и политически науки, като обучението се съобразява с образователната подготовка на студентите и е адаптирано към изискванията на магистърската програма;

  • при задочна форма на обучение хорариумът на учебните дисциплини не може да бъде по-малък от 40% от приравнения в учебния план за редовната форма, а срокът на обучение е с продължителност 1 година над определения за редовната форма.

Посочените нормативни изисквания налагат ново актуализиране на учебните планове на програмите „Публична администрация” във висшите училища на Република България.

През учебната 1999/2000 г. програмите по публична администрация в НБУ претърпяват промени, като същите са обновени, преструктурирани и преименувани. Целта на тези промени е да се създаде базово либерално образование във всички бакалавърски програми на НБУ. Създадени са нови програми - двугодишна междудепартаментна базова програма “Администрация и управление” (I-IV семестър), и Бакалавърска програма(V-VIII семестър) “Публична администрация” с обща част (V-VІ семестър) и 3 специализации (VІІ-VІІІ семестър): “Държавна и местна администрация”, “Администрация на сигурността и отбраната”, “Администрация на изкуствата и културата”. Базовата и Бакалавърската програми са образователно, тематично и логично обвързани и покриват изискванията за придобиване на образователно-квалификационната степен бакалавър”. Студентите могат да преминават от базова програма в бакалавърско ниво както към административните, така и към други, избрани от тях програми в НБУ, след покриване на изискванията на съответната програма. Същата свобода на избора е предоставена и при кандидатстването в магистърска програма с условие за покриване на изискванията на съответните програми.

През 2002г. в Република България е приет нов Класификатор на областите на висше образование и професионални направления. [14] С него се регламентира професионалното направление “Администрация и управление” – шифър 3.7. от област на висшето образование “Социални, стопански и правни науки” – шифър 3.  През същата година е утвърдена и нова Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на образователно - квалификационните степени  “бакалавър”,  “магистър” и “специалист по...” [15] Тя отмени   действащата до този момент Наредба за единни държавни изисквания за обучение по специалността “Публична администрация”.  На висшите училища се дава възможност да изготвят, акредитират и въведат нови специалности, свързани с професионално направление “Администрация и управлениеПроучвания показват, че през 2009г. в Република България от акредитираните 51 висши училища в 25 от тях (16 държавни и 9 частни) се предлага обучение по специалности от професионалното направление „Администрация и управление”, обособени най-общо в две групи програми:

—  първа групаспециалности, в които се обучават специалисти за нуждите       на       публичното управление и публичната администрация;

 втора групаспециалности, в които се обучават специалисти за нуждите на       стопанското управление и бизнес администрацията [16] .

През учебната 2004/2005 г. НБУ преструктурира своите програми в съответствие със съвременните тенденции на организация на учебния процес, установен в Правилника за устройството и дейността на НБУ, както и с изискванията на Европейската система за трансфер на кредити във висшите училища на страните-членки на Европейския съюз за осъществяване на мобилност на студентите в тях. Създадени са нови проекти на междудепартаментна Бакалавърска програма “Администрация и управление” (редовно и подпомагано дистанционно обучение) с 4 бакалавърски модула “Публична администрация”, “Гражданска и корпоративна сигурност”, “Мениджмънт на здравеопазването”, “Управление и развитие на организацията” и на Магистърска програма “Публична администрация (държавна и местна администрация)”, като са взети предвид и препоръките за развитие на европейското висше образование. Цялостната организация на учебния процес в програмите се осигурява от Центъра по публична администрация на НБУ.

През 2007г., с приетите изменения и допълнения на Закона за висшето образование се промени системата на висшето образование в Република България. Регламентира се, че тя организира обучение след завършено средно образование и се състои от следните степени:


  • образователно-квалификационна степен "бакалавър", за придобиването на която в съответствие с учебния план се изискват:

    • не по-малко от 180 кредита със срок на обучение не по-малък от 3 години – „професионален бакалавър по ...”; [17]

    • не по-малко от 240 кредита със срок на обучение не по-малък от 4 години – „бакалавър”;

  • образователно-квалификационна степен „магистър”, за придобиването на която се изискват:

    • не по-малко от 300 кредита съгласно учебния план със срок на обучение не по-малък от 5 години;

    • не по-малко от 120 кредита след придобита образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър по…”;

    • не по-малко от 60 кредита след придобита образователно-квалификационна степен "бакалавър".

  • Обучението в образователната и научна степен "доктор" се осъществява по научни специалности.

Обучението в степента "бакалавър" в съответствие с учебния план трябва да осигурява широкопрофилна подготовка или специализирана професионална подготовка по професионални направления и специалности. Обучението в степента „магистър” трябва да осигурява задълбочена фундаментална подготовка, съчетана с профилиране в определена специалност.

Възможността, придобилите степен „професионален бакалавър по…” да бъдат обучавани направо за придобиване на степен „магистър” е ново предизвикателство пред българските висши училища, обучаващи специалисти за нуждите на публичната администрация. Към момента само едно от висшите училища обучава професионални бакалаври по публична администрация, а 5 колежа обучават студенти които придобиват степен „професионален бакалавър по….” от професионално направление „Администрация и управление” но по различни специалности от областта на стопанското управление и бизнес администрацията.

В периода 1992г. – 2009г. програмите по публична администрация се въвеждат и утвърждават интензивно, като заемат съществено място сред останалите програми във висшите училища на Република България.  В подкрепа на тази теза са резултатите от извършен количествен сравнителен анализ за установяване на съотношението на висшите училища които предлагат обучение в Бакалавърски и Магистърски програми „Публична администрация” спрямо други бакалавърски и магистърски програми на акредитираните висши училища в Република България:


  • съотношението на 11-те висшите училища предлагащи обучение в Бакалавърска програма „Публична администрация” спрямо 40-те акредитирани висши училища в Република България предлагащи други бакалавърски програми през 2009 г. показва, че то е приблизително 1:4.(фиг.1)

 

 


  • съотношението на 9-те висшите училища предлагащи обучение в Магистърска програма „Публична администрация” спрямо 42-те акредитирани висши училища в Република България предлагащи други магистърски програми през 2009г. показва, че то е приблизително 1:5.(фиг.2)

 

 

През 2008г. приключи програмната акредитация на професионално направление „Администрация и управление” от Националната агенция по оценяване и акредитация към Министерския съвет на Република България. От 11-те висши училища, предлагащи Бакалавърски и Магистърски програми „Публична администрация” от това професионално направление,  оценка „много добра” получиха програмите на 5 университета, оценка „добра” също програмите на 5 университета, като всичките имат срок на акредитация от 6 години. Оценка „задоволителна” получи програмата на 1 университет със срок на акредитация от 3 години.



 

х х х


 

Вследствие на изложеното могат да бъдат направени следните обобщени изводи и предложения:



» резултатите от извършения исторически анализ на дейностите за въвеждане и     утвърждаване на програми „Публична администрация” в системата на     висшето образование в Република Българияв периода 1992-2009 г. показват, че:

  • водеща роля за тяхното , утвърждаване и развитие има Центъра по публична администрация на частния Нов български университет;

  • програмите са съобразени с квалификационните изисквания, заложени в аналогични бакалавърски и магистърски програми на водещи западноевропейски и американски университети, което насърчава обмена и мобилността на студентите предимно в тях;

  • препоръчително е в перспектива в българските висши училища да бъдат разработени и въведени програми „Публично управление” чиято цел да бъде обучението на специалисти пригодни за управлението на публичните интереси;

  • целесъобразно е при разработването на тези програми да се ползва богатият опит на водещи източни на Република България университети, подготвящи специалисти в програми от областта на държавното управление с оглед насърчаването на обмена и мобилността на студентите и в тях.

» резултатите от извършения правен анализ за прилагането на отменени и     действащи нормативни актове, регламентиращи държавни изисквания за    придобиване на образователно-квалификационни и образователна и научна степени    на висшето образование показват, че:

  • в периода от 1997 г. до 2002 г. Бакалавърските и Магистърските  програми „Публична администрация” на висшите училища в Република България са се утвърждавали и развивали унифицирано, което е намалявало възможностите за избор на учебни дисциплини съобразно индивидуалните интереси на студентите;

  • от 2002г. е дадена възможност всяко висше училище да разработва своите програми „Публична администрация” на базата на собствения си капацитет и възможности на преподавателите. Това предопределя голямото разнообразие на програмите в следствие на което се достига до различен краен резултат от обучението на студентите;

  • смяната на системата на образователни степени през 2007 г. предопределя в перспектива създаването на нови образователни три годишни бакалавърски програми за придобиване на степен „професионален бакалавър по публична администрация”, както и на нови двугодишни магистърски програми „Публична администрация”, в които обучаваните да могат да продължат направо обучението си, прескачайки степента „бакалавър по публична администрация”;

  • липсата на установена научна специалност „Публична администрация” в Класификацията на специалностите на научните работници в Република България забавя разработването и акредитирането на докторски програми „Публична администрация”, както и хабилитацията на преподаватели в областта на публичната администрация;

  • препоръчително е в перспектива включването на нова научна специалност „Публична администрация” в Класификацията на специалностите на научните работници в Република България и акредитирането на докторски програми „Публична администрация от висшите училища.

» резултатите от извършения количествен сравнителен анализ  за установяване на     съотношението на висшите училища предлагащи обучение в Бакалавърска и     Магистърска програма „Публична администрация”  спрямо други     бакалавърски и магистърски програми на акредитираните висши училища в    Република България показват, че всяко четвърто висше училище предлага    обучение в такава бакалавърска програма, а всяко пето висше училище    предлага обучение в такава магистърска програма. Това подкрепя тезата, че    програмите „Публична администрация” са атрактивни и перспективни, като    заемат и ще заемат важно място в системата на висшето образование в    Република България.

 

Библиография:

 

Литературни източници

 

Арабаджийски Н. Новая образовательная парадигма теории государственного управления. Электроный Вестник Факультет государственного управления. МГУ „М.В.Ломоносов” Выпуск № 17 декабрь 2008.



Арабаджийски Н. Основи на публичната администрация. Обща част. Сиела. С., 2005г.

Арабаджийски Н. Публично управление. Класика и Стил., С. , 2008г.

Бенев Б., Ив. Величков. Теоретически основи на публичната администрация», Бл., 2004г.

Къндева Ем. Българската академична мисъл в сферата на публичната администрация. Сб. Въведение в публичната администрация в сравнителен  европейски контекст, съставители Верхайн Т. и Танев Т., С., 2000г.

Къндева Ем. Публична администрация, С., 2003г.

Павлов П., Михалева Св. Основи на публичната администрация, В., 2000г.

Танев Т. Публичната администрация, като обществена реалност, Сб. Въведение в публичната администрация в сравнителен европейски контекст, съставители Верхайн Т. и Танев Т., С., 2000г.

Христов Хр., П. Павлов, П. Кацамунска. Основи на публичната администрация. УНСС. С., 2007г.

 

Нормативни актове

 

Закон за висшето образование – обн. ДВ.бр. 112/1995г. с посл. и доп.

Държавен регистър на специалностите по образователно - квалификационни степени във висшите училища на Република България – обн.ДВ.бр.24/1997г. – отменен

Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността “Публична администрация” – обн. ДВ.бр. 35/1997г. - отменена

Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на образователно - квалификационните степени “бакалавър” и ”магистър” по специалността “Публична администрация” – обн. ДВ.бр. 55/1999г. - отменена

Класификатор на областите на висше образование и професионални направления – обн. ДВ.бр. 64/2002г.

Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на образователно - квалификационните степени  “бакалавър”,  “магистър” и “специалист по...” - ДВ.бр. 76/2002г. с посл. изм и доп.

Наредба № 21 от 30.04.2004г. за прилагане на система за натрупване и трансфер на кредити във висшите училища – издадена от министъра на образованието и науката - обн.ДВ.89/2004г.

 

Бележки:

 

[1] Бел.авт. – Нов български университет е първият недържавен университет в Република България учреден на 18 септември 1991г. с решение на Великото народно събрание. Съдържанието на първата Магистърската програма „Публична администрация” е публикувано в Сп. “Администрация”, бр.7/1993 г.



[2] Бел. авт. – От 1997г. до момента доц. д-р Людмил Георгиев е зам.-ректор по научноизследователската дейност на НБУ. През 1996г. проф. д-р Рандъл Бейкър е удостоен с титлата “почетен доктор на НБУ”, а през 2005г. със званието  “почетен професор на НБУ”. От 2009г. е щатен преподавател в Центъра по публична администрация на НБУ.

[3] Вж. Танев Т., Публичната администрация, като обществена реалност, Сб. Въведение в публичната администрация в сравнителен европейски контекст, съставители Верхайн Т. и Танев Т., С., 2000г., с.16; Павлов П., Михалева Св., Основи на публичната администрация, В., 2000г., с.16-19; Къндева Ем., Публична администрация, С., 2003г., с.16-17 ; Бенев Б., Ив. Величков. „Теоретически основи на публичната администрация”, Бл., 2004г., с.22; Арабаджийски Н. Основи на публичната администрация. Обща част. С., 2005г., с.26; Христов Хр., П. Павлов, П. Кацамунска. Основи на публичната администрация. УНСС. С., 2007г., с.10-13 и др.

[4] Бел.авт. – По-подробно за същността на понятието „държавно управление” и разграничаването му от понятията „социално управление”, „обществено управление”, „административно управление” и „публично управление” вж. Арабаджийски Н., Публично управление. Класика и Стил. С., 2008г., с.47-88

[5] Вж. Обобщаващ доклад на Постоянната комисия по стопански науки и управление към Националната агенция за оценяване и акредитация /НАОА/ към Министерски съвет на Република България – публикуван през 2009г. в Интернет сайт на агенцията, с.6

[6] ДВ.бр. 112/1995г. с посл. и доп. – чл.42

[7] Вж. Арабаджийски, Н. Новая образовательная парадигма теории государственного управления. Электроный Вестник Факультет государственного управления. МГУ „М.В.Ломоносов” Выпуск № 17 декабрь 2008г., с.7

[8] Вж. Заповед № 114-111 от 05.03.1990г. на министъра на образованието и науката и председателя на Висшата атестационна комисия за утвърждаване на Класификация на специалностите на научните работници в Република България – обн.ДВ.бр.34/1990г. с посл. изм. и доп.

[9] ДВ.бр. 24/1997г. - отменен

[10] ДВ.бр. 35/1997г. - отменена

[11] Бел. авт. – В НБУ студентите от Бакалавърска програма „Администрация и управление” – модул „Публична администрация” завършват обучението си с разработване на бакалавърска теза а на Магистърска програма „Публична администрация” с магистърска теза.

[12] Вж. Къндева, Ем. Българската академична мисъл в сферата на публичната администрация. Сб. Въведение в публичната администрация в сравнителен  европейски контекст, съставители Верхайн Т. и Танев Т., С., 2000г., с.70

[13] ДВ.бр. 55/1999г. - отменена

[14] ДВ.бр. 64/2002г.

[15] ДВ.бр. 76/2002г. с посл. изм и доп.

[16] Вж. Арабаджийски Н. Публично управление. Класика и Стил. С., 2008г., с.99

[17] Бел.авт. – НБУ пръв в България въвежда кредитната система. Впоследствие през 2004г. тази система се регламентира и въвежда от всички български висши училища. По-подробно за системата за натрупване и трансфер на кредити във висшите училища на Република България виж. Закон за висшето образование – обн.ДВ.бр.112/1995г. – с посл. изм. и доп. – чл.44а и Наредба № 21 от 30.04.2004г. за прилагане на система за натрупване и трансфер на кредити във висшите училища – издадена от министъра на образованието и науката - обн.ДВ.89/2004г.





Каталог: 411
411 -> Историята, археологията и иисус
411 -> Народно читалище "П. Р. Славейков" варна
411 -> Светлана Григорова
411 -> На научните и научно-приложните трудове на ст н. с., д с. н
411 -> Информационен лист за участника наименование на участника по регистрация
411 -> Международна организация на Върховните одитни институции (intosai)
411 -> Програма за развитие на читалищната дейност през 2013 Г
411 -> Културен календар на община пещера 2017 година основни цели на културният календар


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница