Рецензия На дисертация „Финансови аспекти на управление качеството на водите (по примера на Япония и България)” за придобиване на образователна и научна степен „доктор”



Дата02.06.2018
Размер88.06 Kb.
#71770
До

Специализиран научен съвет по финанси, счетоводство и контрол

При ВАК

Рецензия

На дисертация „Финансови аспекти на управление качеството на водите (по примера на Япония и България)” за придобиване на образователна и научна степен „доктор”

По научна специалност 050205 “Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка (Финанси)”
Докторант:

Кеничиро Накатани



Рецензент:

Доц. д-р Стоян Станимиров Проданов, н.сп. 050205

Настоящата рецензия е съставена според изискванията на Президиума на ВАК от 29.06.1995 г., както и съгласно Препоръчителните научни и наукометрични показатели за оценка на кандидатите за научни степени и звания от 2001 г.

За представяне и оценяване на научната, научно-приложна и учебно-преподавателска дейност кандидатът е предоставил дисертацията (ведно с автореферата), два доклада, изнесени на международни научни конференции в България и Египет (на английски език), както и две статии, публикувани в специализирани български списания и преминали през научна редакция: „Финансови мерки за управление качеството на водите” и „L’expérience et la réglementation de l’environnement au Japon – l’aspect économique et la discussion”. Съставните към дисертацията, афтореферат, справки и документи са съставени коректно и отговарят на изискванията. Представените научни публикации на докторанта са написани на 3 езика и дават достъп до научната продукция на докторанта на широка национална и международна колегия. Реализираните за времето на докторантурата курсове, проекти, изследвания, научни изяви и публикации потвърждават добрата и коректна работа и на научния ръководител на дисертанта.




  • Кратко представяне на докторанта

Завършил е висше образование в Университета Осака Гакуин – бакалавърска степен по „Икономика” през 1996 г. и магистърска степен по „Търговия” през 1998 г. Специализирал е „Икономика на околната среда” в Университета Монтескьо – Бордо IV в Бордо, Франция (Université Montesquieu - Bordeaux IV). От 2008 г. е зачислен в задочна докторантура в СА”Д.А.Ценов”-Свищов, кат. „Финанси и кредит”. Докторантът има и богат практически международен опит – от 2001 до 2006 г. е работил последователно за водещи японски компании като международен експерт. През 2006 г. е изпратен от Японската правителствена организация за международно сътрудничество (JAIKA) в България. До 2008 г. е преподавател по икономика в Държавна търговска гимназия „Д.Хадживасилев”.



В дисертацията има ясно формулирани проблем, цел и задачи, необходими за провеждането на научно изследване. В сравнителен план се разглежда проблематиката на опазването на околната среда и управлението качеството на водите в България и Япония. Макар отправната точка в икономическото развитие на двете страни да е различна, прогресът неизменно е съпровождан от замърсяване на природата и огромни щети на жизнената среда, водите и атмосферата. Различната степен на икономическо развитие на двете държави дава възможност за поуки и трансфер на ноу-хау в прилагането на финансово-икономически мерки за борбата със споменатите негативни прояви на прогреса. Темата е особено актуална и предвид необходимостта от усъвършенстване управлението на качеството на водите след присъединяването на България към Европейския съюз. Не на последно място, опитите на световната общност да стигне до пробив в международните договорености за съхраняване на живата планета, започвайки от Киото и достигайки до Копенхаген показват, че предстоят десетилетия на упорита работа за да се върне глобалната екологична система в равновесие. Икономическите и финансовите механизми са най-ефикасните и действени инструменти на това глобално сътрудничество.

В теорията на публичните финанси съхраняването на природните ресурси, в частност водата, е една от най-широко дискутираните теми за формиране на конкретни финансови политики и управленски решения. Друг аспект на същата тема е опазването на здравето на населението, засегнато от въздействия на промишлено замърсени води. Всъщност, тези два аспекта – съхраняването на природните ресурси за поколенията и опазването на общественото здраве са неразривно свързани и дисертацията по отличен начин демонстрира холистичната природа на стремежа към по-добро управление качеството на водата.

Фундаменталната теоретична база на това изследване ползва добре познати научни постановки в областта на публичните финанси на Парето, Пигу, Коуз, Хардин, Масгрейв, Бекър и Далес. Изследванията на редица съвременни автори са насочени към отделни детайли и аспекти на проблематиката – оценяване търсенето на обществени блага (Боом, 1972), оценяване на природните блага с ползване на CVM (Камингс, Брукшър и Шулце, 1986), икономически анализ на екологичното въздействие на програмите за развитие (Диксън, Карпентър и др. 1996), ползи от подобряването на околната среда: теория и практика (Фрийман, 1979), оценяване вредите и пораженията върху природата (Крутила и Фишър,1985) , обществена доходност от инвестиции в околната среда (Пиърс, 1994). В дисертацията безспорно проличават свободното и точно използване на терминологията, задълбочените познания в теоретичните постановки, модерните достижения на икономическото познание в тази област.

В резултат на направените констатации и прегледа на научните достижения в областта, като един от основните икономически и социални проблеми, стоящи за решаване както пред развитите, така и пред нововъзникващите икономики, се извежда постигането на устойчиво развитие, подобряването на качеството на жизнената среда, на природата и в частност на водите. С рецензираната разработка се изследват редица важни финансови аспекти при управление качеството на водите. Основната цел на дисертацията е да се анализират и систематизират финансово-стимулиращите и финансово-санкциониращите инструменти като действен подход при управление качеството на водите и постигането на екологични, политически и социални цели. Обект на изследването е качеството на водите в обхвата на публичните финанси, а предмет на изследването са финансовите аспекти в управлението качеството на водите в две различни по икономическо развитие държави – Япония и България.

Дисертацията си поставя следните амбициозни задачи:

1. Преглед на управление качеството на водите в теорията на публичните финанси.

2. Икономически и финансов анализ на замърсяването на водите.

3. Тестване на теорията за ефективността на пазара в управление качеството на водите.

4. Анализ и сравнение на мерките срещу замърсяването на водите.

5. Разработване на методи за измерване степента на ефективност на финансовата политика срещу замърсяването.

6. Разработване на модели за екологични инвестиции в замърсяващите предприятия.

7. Преглед на казуси, свързани със значимо замърсяване на водите.

8. Извършване на сравнителен анализ на практическото управление на качеството на водите в Япония и България.




  • Научни постижения на кандидата и характер на научните му приноси

Като основно научно постижение на кандидата се откроява анализа на финансово-стимулиращите и финансово-санкциони­ращите инструменти като основен подход при управление качеството на водите, приложим и в другите области на замърсяване на околната среда. В рамките на анализа се засяга достигането на оптимално ниво на замърсяване, както и влиянието на информационната достъпност и асиметрия върху управлението качеството на водите. Този принос е насочен към усъвършенстване на икономическата политика (приложение в практиката), посредством въвеждане на стандартизиран подход за прилагане на финансови мерки при екологични проблеми с обществена значимост.

Други съществени приноси са:


  • Развитата и защитена теза за необходимостта от правителствени мерки за усвояване на отрицателните външни фактори в управлението качеството на водата като публично благо. Приносът се свързва с прилагане на научни дости­жения в практиката.

  • Изследването на причинно-следствената връзка между случаите на големи промишлени водни екологични катастрофи и създаването на правни норми и финансов инструментариум за дългосрочно разрешаване на проблема. Този принос обогатява съществуващите знания.

  • Статистическо изследване връзката между екологичните инвестиции, икономическия растеж и други независими променливи за формиране на функцията на екологичните инвестиции в подобряване качеството на водите в България. Проверени са степента и посоката на въздействие на факторите, доказана е възможността за инвестиционно прогнозиране. Чрез това изследване се постига обогатяване на познанието в областта, а така също е предпоставка за оптимално разпределение на ресурсите при екологичните инвестиции.

  • Проведен е сравнителен анализ на управлението качеството на водите в България и Япония и са предложени конкретни мерки за трансфер на положителен опит и ноу-хау в област с нарастващо значение за подобряване на благосъстоянието на обществото и европейската интеграция. Приносът се свързва с прилагане на научни достижения в практиката.

Относно цялостната практическа приложимост на изследването. В продължение на десетилетия екологичните инвестиции са неглижирани и с ниска приоритетност при стопанското развитие на страната ни. Макар и в различни мащаби, това води неизменно до поражения за природата и здравето на хората, както в Япония, така и в България. Финансовите компенсации и управленските решения като следствие от тези поражения възлизат на милиарди евро. Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” е инструмент за реализация на националната политика за развитие на България и в частност на националната политика за околна среда. Тя очертава целите, приоритетите и типовете дейности, съгласувани с тези на националната политика за опазване на околната среда, както и с политиките и законодателството на Европейския съюз, за които ще бъде предоставено финансиране. В рамките на тази програма, за която за България се предвиждат 1,8 млрд.лв. до 2013 г., най-много средства се предвиждат за Приоритет 1 – „Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води”. Те възлизат на 1,284 млн.лв. или 71.3 % от общите финансови средства по Оперативната програма. За да се използват оптимално ресурсите по тази програма и за да се постигнат целите на устойчивото развитие е добре да се провеждат политики, съобразени с опита на развити страни и да се избягват техните грешки. Формулирането на национална политика включва и финансовия инструментариум, описан и тестван в дисертацията.

В заключение по изискването за дефиниране характера на приносите може да се констатира, че в предложената за рецензиране дисертация се открояват предимно научно-приложните аспекти, насочени към прилагане на достиженията на финансовата наука в практиката (прилагане на финансов инструментариум за управление качеството на водите и трансфер на ноу-хау), а така също приноси, водещи до обогатяване на съществуващите знания.

С публикуваните на три езика научни статии и доклади дисертантът е реализирал успешен опит за достъпност на научна продукция до максимално широка аудитория. Написаната дисертация, автореферат, справка за приносите, статии и доклади демонстрират автентичен и акуратен научен стил, фокусиран върху способности за критичен анализ, полемизиране и аргументация на политики за успешен международен трансфер на ноу-хау и „добри практики”.


  • Критични бележки

Към представената за рецензиране дисертация могат да се отправят следните бележки:

  • Недостатъчно тестване на някои теоретични постановки и формулирането на релевантни алгоритми, позволяващи прилагане в практиката. Отнася се до измерването на ползите и разходите в икономическия анализ на управлението на водите.

  • Известна незавършеност на някои предложения за оптимално разпределение на финансовите инструменти за въздействие върху качеството на водите – данък на Пигу, пряк контрол, сливане на фирмите и субсидия. Не са дефинирани ограниченията, при които моделът може да се апробира в български условия.

  • Твърде засилен прецедентен подход при демонстриране на философията в управлението водното качество в Япония, което е логично следствие на еволюцията в японската правна система и съответстващото финансово управление на водите.

  • Тестване на връзката „БВП - инвестиции в екология” единствено в условията на продължителен икономически растеж, без допускане на низходящата фаза от икономи­ческия цикъл, което е и препоръка за бъдещи изследвания на дисертанта.

Споменатите критични бележки не поставят под съмнение изследователските качества на кандидата, способността му да анализира проблемите, да извършва съпоставки и да предлага рационални икономически и финансови решения.


  • Мотивирано заключение

Докторантът Кеничиро Накатани е представил дисертация, научни статии и доклади, покриващи напълно изискванията, съдържащи се в Решението на Президиума на ВАК от 29.06.1995 г. и в Препоръчителните научни и наукометрични показатели за оценка на кандидатите за научни степени и звания от 2001 г.

В заключение искам да изразя убедената си положителна оценка за присъждане на научната и образователна степен „доктор” на Кеничиро Накатани и предлагам на уважаемите членове на Специализирания научен съвет по финанси, счетоводство и контрол също да подкрепят докторанта.
04.01.2010 г. Рецензент: …………………………

(доц. д-р Стоян Проданов)






Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница