Рецензия относно дисертационен труд за придобиване на образователна и научна степен „доктор” в област на висше образование



Дата16.10.2018
Размер58.25 Kb.
#89851
РЕЦЕНЗИЯ

относно дисертационен труд

за придобиване на образователна и научна степен „доктор”

в област на висше образование

4. Природни науки, математика и информатика,

Професионално направление: 4.6 Информатика и компютърни науки,

Научна специалност: 01.01.12 – Информатика

(Изкуствен интелект: Адаптивни системи)

Автор: Елиза Петрова Стефанова
Тема: „Отворени виртуални светове за професионално израстване“
Научен ръководител: доц. д‐р Светла Бойчева

Изготвил рецензията: проф. дмн Петър Станчев

Тази рецензия е написана и представена на основание на заповед DO 38-511/11.10.2012 на ректора на СУ “Св. Климент Охридски”, както и на решението на научното жури по процедурата (Протокол 1 от 17.10.2012). Тя е изготвена въз основа на ЗРАСРБ, Правилника за прилагане на ЗРАСРБ, правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и за заемане на академични длъжности във Факултета по математика и информатика на СУ “Св. Климент Охридски” и указания за изготвяне на рецензии и становища от членове на научни журита и за документите в електронен вид, подавани от кандидата по процедури за академични длъжности и научни степени на Факултета по математика и информатика на СУ “Св. Климент Охридски”.



  1. Съдържателен анализ на научните и научно-приложните постижения в дисертационния труд. Характеризиране на основните постижения.

Дисертационният труд се състои от 171 страници. Оформен е в шест глави и 8 приложения. Съдържа 68 фигури. Използваната литература е от 10 български, 130 английски източника и 9 интернет сайта.

Актуалност на проблема

Дисертацията е в много актуална област. Дисертационният труд е в синхрон и с приоритетите, очертани от Института за перспективни технологични изследвания на Европейската комисия /Institute for Prospective Technological Studies IPTS - European Commission's Joint Research Centre/. Научната разработка в дисертацията е в отговор на едно от основните заключения и препоръки в доклада „Creative Learning and Innovative Teaching: Final Report on the Study on Creativity and Innovation in Education in EU Member States” на IPTS (Cachia et al., 2010), а именно - учителите да бъдат обучавани адекватно, за да има ефективно използване на технологиите в училище, да се отделя специално внимание на професионалното развитие на учителите в областта на интегриране на ИКТ в обучението и на научните изследвания, които да подпомагат този процес.



Познаване състоянието на проблема

От извършеното изследване и анализ на педагогическите, психологически и социални измерения се вижда задълбочено познаване на проблема. Представени са съвременни технологични подходи и модели. В изводите са направени интересни анализи. От критичния анализ и от използваните литературни източници се разбира, че кандидатът познава състоянието на проблема.



Подход и решение на проблема

Настоящият труд има за цел да докаже предложените от автора хипотези, като се разработи модел и система, базирана на модела, която да подпомага процеса на вземане на решение за комбиниране на технологии и методологии за професионална квалификация на учители с оглед ефективното им интегриране в разнообразен образователен контекст. За постигане на целта на дисертационния труд са решени следните задачи:



  • Изследване и анализ на проблемната област;

  • Избор на формализъм за описание на модел;

  • Идентифициране от съществуващата практика на ключовите компоненти;

  • Определяне на основните характеристики на идентифицираните компоненти;

  • Установяване на зависимости между основните характеристики на компонентите;

  • Създаване на теоретичен модел;

  • Описание посредством формален абстрактен инструментариум на взаимоотношенията между компонентите и характеристиките;

  • Разработване на прототип на система за подпомагане вземането на решение;

  • Тестване и верифициране на модела.

Основни приноси

Постигнатите резултати в изпълнение на задачите на дисертационния труд доказват последователно и основните хипотези, които са формулирани в него. Разработената система OVW за подпомагане вземането на решение, чиято архитектура е описана в Глава 5, и резултатите от тестването й, представени в глава 6, подкрепят хипотезата, че дизайн на обучение за професионална квалификация може да бъде подпомогнат от система, базирана върху формален модел за професионално израстване.



Анализ на научните и научно-приложните постижения в дисертационния труд

В увода са поставени целта и задачите на дисертацията. В първа глава е направено проучване и анализ на проблема. Теоретичните основи на модела са представени във втора глава. Идентифицирани са основните теории и подходи, върху които се базира изследването. В трета глава се разглежда извличането на знания от експертите. Идентифицирани са четири основни компонента на модела. В четвъртата глава е описана теоретичната рамка и разработеният модел OVW (Open Virtual Worlds, Отворени Виртуални Светове). В пета глава е представена експертната система, разработена на базата на модела и подпомагаща вземането на решение за дизайн на обучение на учители. Разгледано е прилагането на размита логика, на която се базира функционирането на системата. Тестването на OVW модела и системата е описано в шеста глава.

Съществени приноси в дисертацията представляват:


  • Провеждането на цялостно изследване – от формулиране на хипотези до изпробване на работоспособността на създадената система;

  • Създаденият модел на базата на размитата логика;

  • Формулиране на размити правила;

  • Използването на резултатите в международни проекти.

Отлично впечатление правят:

  • Професионалното оформление на дисертацията;

  • Добре направени и информативни фигури;

  • Добре формулирани изводи в края на всяка глава.

Достоверност на получените резултати

За достоверността на дисертацията говорят деветте публикации и реализираната система и използването и в международни проекти.



  1. Общо описание на публикациите, които отразяват дисертацията – монографии, статии, свидетелства и патенти, класифицирани по тематика или друг признак и редуцирани поради съвпадение или препокриване

Според правилника на ФМИ за образователната и научна степен “доктор” се изискват поне 2 публикации в рецензирани издания, поне едно от които да е списание. По дисертацията има 9 публикации, 8 са на конференции и 1 в списание. Четири са на български език и пет на английски език. Публикациите отразяват основните, постигнати в дисертацията, резултати. Във всички от публикациите кандидатът е първи автор. Самостоятелни публикации няма.

  1. Отражение на резултатите от дисертацията в трудове на други автори. Числови показатели – цитати без автоцитатите), импакт-фактор и др.

Забелязани са 7 цитирания на една от публикациите.

  1. При колективни публикации да се отрази приносът на кандидата

Според мен приносът на кандидатът при колективните публикации е ясен и съществен. Той личи от засегната тематика.

  1. Критични бележки и препоръки на рецензента

Аз присъствах на предварителната защита и основните забележки, които направих, са отразени в представения текст. Някои бележки са:

  • Да се формулира по-точно възможността за използване на създадената система и в други предметни области;

  • Някои от дефинициите не се използват по-нататък в текста;

  • Добре би било да се обединят глава 1 и 2;

  • Липсва прецизност при дефинирането на размито множество;

  • На стр. 52 не е посочено 217 мнения какъв процент от мненията на участниците в цялата съвкупност са;

  • Защо част от скалите на стр. 54 са с 5, а други с 3 степени;

  • Как са дефинирани правилата на стр. 59-66;

  • Как са получени стойностите в фиг. 51 и защо са дискретни, а не интервални.

  1. Качества на автореферата, включително доколко правилно отразява приносите на дисертацията

Авторефератът отразява основните резултати, постигнати в дисертацията.

  1. Заключение

Считам, че представеният за рецензиране дисертационен труд отговаря на изискванията на Закона за РАС, и му давам обща положителна оценка.

Предлагам на уважаемото жури да присъди на Елиза Петрова Стефанова образователната и научна степен “доктор” в област на висше образование, 4.0. природни науки, математика и информатика, професионално направление 4.6. Информатика и компютърни науки, научна специалност: 01.01.12. Информатика.

28 октомври 2012 г. Рецензент:

/проф. дмн Петър Станчев/




Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница