Реформата на висшето образование в българия: конкурентоспособност в европейското образователно пространство



Дата17.10.2018
Размер59 Kb.
#90399

РЕФОРМАТА НА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ В БЪЛГАРИЯ: КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ В ЕВРОПЕЙСКОТО ОБРАЗОВАТЕЛНО ПРОСТРАНСТВО

На 29 март 2005 г. катедра „Управление на социално-културните дейности” на Университета за национално и световно стопанство организира кръгла маса на тема „Реформата на висшето образование в България: конкурентоспосбност в европейското образователно пространство” съвместно с „Академичен форум 2007” и със съдействието на Правителствената информационна служба и Съюза на учените в България. Тя се проведе в Центъра за интелектуална собственост към УНСС и привлече вниманието както на видни преподаватели, учени, ректори на висши училища и университети, представители на МОН, така и на водещите български медии.

Настоящата кръгла маса е част от поредицата дискусионни форуми, които катедра „Управление на социално-културните дейности” организира по актуални проблеми в предметната й област – образование, здравеопазване, култура. За начало на дискусионната поредица е предпочетена една от най-критикуваните области на реформи в последното десетилетие у нас – образованието.

Всъпителният доклад, направен от ректора на УНСС проф. д-р Борислав Борисов, бе на тема „Висшето образование – състояние, проблеми, перспективи”. Проф. Борисов започна с оценката, че висшето образование е система, която се развива и произвежда качествен продукт. Но според него през последните години тази система е подложена на множество атаки. На първо място е нормативният стрес, на който е подложено висшето образование в България - от 1995 г. до 2004 г. Законът за висшето образование е променян 13 пъти, като много често резултатите са негативни поради факта, че голяма част от нормативните актове си противоречат. А висшето образование се нуждае от нормативно спокойствие. Време е научната общност в България да се обедини около създаването на нов закон на базата на цялостна стратегия за развитие на образованието. За съжаление такава стратегия няма, както няма и стратегия за икономическото развитие на страната. Поради тези причини няма яснота по въпроса какви кадри са необходими за бизнеса, за производството и т.н., за да може висшите училища да подготвят именно такива специалисти.

Професор Борисов говори и за неравнопоставеността между държавните и частните висши училища. Държавата според него отвоюва територии от академичната автономия, дава отрицателна оценка на много от опитите за промени в държавните университети и с това ги стопира, а в същото време позволява на частните много повече свобода. Държавните училища на практика бяха изгонени от образователния пазар с премахването на платеното обучение. Друг сериозен проблем е увеличаването на броя на филиалите на висшите училища и университети, които се „разроиха” – има унивеситети с повече от 30-40 филиала. В тях не може да се провежда качествено и ефективно обучение. Именно това е причината преподавателите от държавните университети да „хвърчат” от един университет в друг. Това води до вулгаризация на висшето образование. Необходимо е да се извърши почтена и коректна акредитация и да продължат да съществуват само онези университети, които са се доказали, а това са всички стари държавни училища с традиции и не повече от 6-7 от новите.


Не по-малко сложен е и проблемът с колежите. Завършващите колеж в България получават степен „специалист”, но никой не я признава. УНСС закрива колежа, но въпросът е как ще постъпи държавата.

„Разрояването” на висшите учебни заведения доведе до още един сериозен проблем – липсата на преподавателски кадри. В България има един и същ кадрови потенциал, а висшите учебни заведения вече са 42. След въвеждането на възрастови ограничения за преподавателите на основен трудов договор, броят на професорите намаля наполовина. Не е възможно в три пъти повече ВУЗ-ове да се провежда качествено обучение с два пъти по-малко преподаватели. Необходимо е клониране на научния потенциал в различните университети.

Професор Борислав Борисов подчерта, че от особено значение е наблюдението и контролът върху образователния процес и конкретно върху изпълнението на препоръките при акредитацията на висшите училища. Трябва да има добър диалог между Агенцията за оценяване и акредитация и университетите в България.

В подкрепа на много от неговите тези бе и докладът на проф. д.ик.н. Йосиф Илиев, като акцентът бе поставен изцяло върху „Акредитационния процес в подкрепа на качеството на висшето образование”. На първо място проф. Илиев отбеляза проблемите, възникнали с блокирането на акредитационния процес след юни 2004 г., липсата на активно сътрудничество между университетите и Националната агенция за оценка и акредитация, необходимостта от сериозни качествени критерии при оценката на различните висши училища. Според него е добре и в България, както и в повечето европейски страни, ориентир да са рейтингите на специалностите, а не на университетите. Не на последно място той изтъкна и необходимостта да има силна връзка между получената акредитационна оценка и следакредитационния контрол. Професор Илиев акцентира върху преимуществата от задълбочаване на контактите на УНСС с елитни български училища – икономически техникуми, финансови гимназии и други, което ще гарантира качествен подбор на студенти.

Представено бе и едно интересно изследване на тема „Студентите за реформата”, подготвено от Денислав Георгиев и Николай Камишев – студенти в ІІІ курс, специалност „Икономика на социално-културната сфера”. Целта на проведената от тях анкета сред студентите е да се уловят нагласите и отношението на българските студенти към качеството на висшето образование в България. Показателен е фактът, че само 20 % от запитаните учат във висши училища и университети в България, за да получат желаното висше образование, докато от анкетираните студенти, обучаващи се в чужбина, 60 % дават подобен отговор. Сериозна е разликата и в оценката на качеството на висшето образование – едва 6 % от обучаваните у нас отговарят, че са доволни от образованието, което получават, докато при учещите в чужбина 45 % дават положителна оценка.

Интерес представляваха отговорите на въпроса „С какво свързвате реформата на висшето образование?”. Почти равен брой анкетирани са отговорили „по-голяма практическа насоченост на обучението” и „възможност за признаване на висшето ни образование в чужбина”, но ¼ от студентите твърдят, че нямат информация за тази реформа. Това може да се тълкува като доказателство за неефективността на извършваните промени – щом като 24 % от тези, за които се прави реформата, не знаят за нея, то или тя е неефективна, или те са крайно незаинтересовани от промените.


Началото на дискусията постави проф. Георги Минчев, който изтъкна, че не само българското, но и световното образование е в криза, и това се обяснява с политическите, икономическите, социалните, културните и други промени. Основната му теза бе, че качественото образование изисква сериозни финансови инвестиции, а в това отношение политиците и държавниците демонстрират генерално неразбиране. Висшето образование е основен ресурс, който разкрива темповете на икономически растеж, а качеството му се определя от редица основни фактори: кой обучава, какво се изучава, как се изучава, при какви условия се извършва обученито и кого обучаваме. Редица нови отрасли остават извън системата на нашето образование и това трябва да бъде коригирано с новите учебни планове и програми.

Гл. ас. Пенчо Пенчев обърна внимание на факта, че няма визия, няма стратегия за устойчиво развитие в сферата на българското висше образование, а страните от Централна и Източна Европа имат най-голям потенциал да осъществят идеите за такова развитие.

Своето мнение изказа и доц. Елка Добрева – началник-отдел „Политика във ВО” на Министерството на образованието и науката. Според нея много от проблемите в сферата на висшето образование произтичат от това, че се противопоставят две виждания – за образованието като услуга и образованието като ценностна система. В България по-скоро се приема второто. У нас има иновационни ресурси, но въпросът е как се използват те и именно тук е важна ролята на институциите. Очевидни са няколко извода: необходимо е дефиниране на приоритетите, необходими са инвестиции в сферата на висшето образование и засилване на връзките между образованието и бизнеса, между обучаващите и потребителите, необходима е адекватна квалификация, съответстваща на нормите в европейските страни.

Според доц. д-р Павел Димитров, ръководител на катедра „Стопанска логистика” в УНСС, е напълно неприемливо противопоставянето на образованието като услуга и като ценностна система, защото двете тези не се изключват взаимно, а по-скоро трябва да се съчетават, да се допълват, тъй като и двете трябва да бъдат водещи в съвременното висше образование.

Доц. д-р Веселка Павлова от УНСС насочи вниманието върху проблемите, свързани с магистърската степен и с дистанционната форма на обучение. Тя уточни, че в УНСС те са ресурсно обезпечени и по отношение на преподавателите, и на учебниците. Националната агенция за оценка и акредитация също трябва да подпомага програмата за дистанционно обучение, която дава възможност за по-голяма самостоятелна подготовка на обучаваните, но изисква не само наличието на преподаватели, подготвена администрация, но и възможност за онлайн връзка, организиране на форуми и т.н. Тази форма на обучение има потенциал да подготвя качествени кадри, но на този етап не се използва максимално.

Втората част на кръглата маса започна с доклада на проф. д.ик.н. Димитър Филипов, преподавател в катедра „Управление на социално-културните дейности”, на тема „Европейски предизвикателства пред българското висше образование”. Той също отбеляза, че кризата в българското образование не е уникална – подобна криза има и в САЩ, и в Англия още от 80-те години, въпреки че се правят редица опити за преструктуриране на тази сфера. Причините за кризата са различни за различните страни. В страните от Европейския съюз според него няма единен модел на образование – моделите са различни, а за съжаление инициаторите на реформата във висшето образование в България така и не посочиха един или няколко от тях като конкретен пример за нашата страна. Въпросът може да се постави и по друг начин – необходимо ли е изобщо да следваме чужди модели, след като българското висше образование винаги е било на високо ниво? Университетското образование е перспективна дейност, но то не бива да се нагажда към изискванията на реформата, а образованието, науката и културата са стратегически проблеми за развитие.

Професор Филипов изказа и мнение, че проблемът не е в броя на висшите училища в България – малките университети също имат своето значение, от тях също има нужда. Проблемът е в качеството на образованието, а не в мащабите на учебното заведение.

Доц. д-р Евгения Пенкова, ръководител на катедра „Управление на социално-културните дейности”, в своя доклад „Индикатори на конкурентоспособността на българското висше образование” насочва вниманието върху проблема за качеството на обучението. Тя сподели мнението, че за реформите във висшето образование в България се говори като самоцел, а не като фактор за развитие на икономиката и стопанството. Вторият акцент в нейното изказване бе тезата, че в количествен план индикаторите за конкурентоспособността са на равнище, близко до средното за европейските страни. Проблемът е в качеството на образованието.


По-нататък в доклада си доц. Пенкова представи лични виждания за основните акценти в посока към утвърждаване на качеството. Формално погледнато, висшето образование в България е направило решителни стъпки за присъединяване към европейското образователно пространство. Българското общество трябва да бъде информирано за усилията, които се полагат в тази насока. Крайно време е обществото да не се запознава само с отделните негативни прецеденти, които съпътстват промените в системата на висшето образование, а да бъде информирано в средносрочен и дългосрочен план за усилията и инвестициите в този сектор.

В последвалата дискусия се включи професор Велчо Стоянов, който обърна внимание на два въпроса – как и защо образованието се превърна в световен хит и проблемите в нашето висше образование. Според него успехите на българските ученици, студенти и специалисти в чужбина се дължат на доброто образование, което получават у нас. Необходим е пазарен подход към образованието в България, държавата се идентифицира повече от необходимото. В редица западни страни се наблюдава бум на разходите за образование. Важно е да се помни, че бизнесът не финансира висшето образование, ако няма полза от това, а в България за съжаление не е достатъчно силна връзката между образователната система и бизнеса.


Това бе и един от основните въпроси, поставени от госпожа Мира Калоянова от МОН – каква е ролята на едно такова сътрудничество, доколко то е реално осъществимо и на каква база трябва да се гради. Във връзка с това тя повдигна въпроса и за следдипломното обучение – много хора се насочват към него именно необходимостта от допълнителна квалификация, възникваща в работата им.

На финала на кръглата маса проф. Петър Балкански от „Академичен форум 2007” представи доклада си на тема „Висшето образование – на пазара на услугите”. Основната му теза бе, че образованието е услуга, знанието е стока, а студентът е клиент, потребител. Според него преподавателите са тук, защото има студенти, а не защото има университети. Българското висше училище е училище за знания. Както и преди, така и сега, то продължава да се основава на знаменитите класически принципи: фундаменталност, систематичност, последователност, приемственост. По формални, нормативни и институционални показатели висшето образование у нас в основни линии е хармонизирано с това в страните - членки на Европейския съюз. Това прави възможно неговото присъединяване в общоевропейското пространство за висше образование. Създадени са голяма част от формалните предпоставки за оценка, сравнимост, съизмеримост и взаимно признаване на придобитото образование и квалификация. Българското висше образование се разкрепости в ценностно и научно отношение и се отвори към универсалните академични образователни ценности, но като че ли положителните промени спират дотук.


Според професор Балкански реформата във висшето образование породи много илюзии и разочарования. Първата илюзия е, че е достатъчно да се промени законовата и нормативната база, за да се хармонизира то с образователните системи в Европейския съюз. Още веднъж стана ясно, че нормативният диктат „отгоре” не е ефективен – необходимо е да се промени философията, манталитета, квалификацията и културата на тези, които са призвани да осъществяват образователната реформа. Втората илюзия е, че реформата ще направи нашето образование по-привлекателно не само за българските, но и за чуждестранните студенти, а реалният резултат е, че най-елитната част от нашите младежи предпочита да учи в американските и западноевропейските университети. Третата илюзия е, че може изпреварващо да се модернизира и реформира образованието, без да има яснота как ще се преструктурира, модернизира и развива икономиката и другите отрасли. Тази илюзия поражда множество проблеми не толкова за самото образование, колкото за възпитаниците на българските ВУЗ. В университетите се изучават десетки специалности, а процентът на професионална реализация по придобитата специалност е в рамките на 10 процента, тъй като подготвените кадри не са търсени и желани на пазара на труда. Това води до безработица сред завършилите висше образование, до професионална деквалификация, до демотивиране на студентите и преподавателите. Няма нищо по-страшно от това да младото поколение на нашата страна да бъде обречено на професионална и житейска безперспективност. Четвъртата илюзия се отнася до схващането, че с масовизирането на висшето образование и разширяването на университетската мрежа ще се преодолеят финансовите и материалните дефицити на държавните университети, но не бяха отчетени протичащите отрицателни демографски процеси в страната.

На базата на обсъжданите проблеми по време на научната проява професор Балкански направи няколко извода. На първо място – необходимостта от реформа на висшето образование е осъзната, но не бива да се забравя, че българската образователна система е изпратила на Запад около 15 000 - 17 000 студенти, които са отлично подготвени в елитни училища. За съжаление тенденцията е те да останат и да се реализират там – трябва да се направи всичко възможно да се връщат и да работят за България. Вторият извод е, че бъдещето е на мрежите – няколко крупни университета майки да ръководят професионално и компетентно обучението в по-малки центрове. И трето – необходимо е модерно законодателство, тъй като сегашният закон за висшето образование не позволява на университетите да се развиват.

Гл. ас. д-р Светла Цанкова






Каталог: alternativi -> br3
br3 -> Д-р Екатерина Маркова
alternativi -> Балансираните карти за оценка доц д-р Огнян Симеонов
br3 -> Как работи рекламата, все пак?!
br3 -> Конфликтите за енергийни ресурси в бъдеще Павел Минков –унсс, катедра „Международни отношения”
br3 -> Матилда Александрова
br3 -> Книга „ Икономическата теория на прага на XXI век
br3 -> Счетоводен модел за определяне доходността по банкови продукти
br3 -> Сенчести” страни на политическия пазар доц д-р Георги Л. Манолов
br3 -> Неофит Рилски" Благоевград, катедра „ Финанси и отчетност"
br3 -> Модел за определяне на бюджетните отклонения на организацията в неопределена среда гл ас д-р Мая Руменова Ламбовска


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница