Регионална библиотека „никола фурнаджиев” – пазарджик 5 0 ГОДИНИ регионална библиотека „никола фурнаджиев” юбилейно библиографско издание



страница1/11
Дата23.07.2016
Размер1.71 Mb.
#2581
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА „НИКОЛА ФУРНАДЖИЕВ” – ПАЗАРДЖИК

5 0 ГОДИНИ РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА „НИКОЛА ФУРНАДЖИЕВ”

ЮБИЛЕЙНО БИБЛИОГРАФСКО ИЗДАНИЕ

ПАЗАРДЖИК
2009


СЪДЪРЖАНИЕ



ОБЯСНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ…………………………………………………………….

РЕГИОНАЛНАТА БИБЛИОТЕКА В ПАЗАРДЖИК – 50 ГОДИНИ СРЕДИЩЕ НА ДУХОВЕН ЖИВОТ - Лъчезар Риков, Мария Благова…………………………………


ЛЕТОПИС………………………………………………………………………………….

ПУБЛИКАЦИИ ЗА ДЕЙНОСТТА НА БИБЛИОТЕКАТА……………………………..

ПУБЛИКАЦИИ ЗА БИБЛИОТЕЧНОТО ДЕЛО В РЕГИОНА………………………….


ИЗДАНИЯ НА БИБЛИОТЕКАТА…………………………………………………………

- БИБЛИОГРАФИИ…………………………………………………………………………

- ДИПЛЯНКИ………………………………………………………………………………..


ПОКАЗАЛЦИ……………………………………………………………………………….

- ИМЕНЕН ПОКАЗАЛЕЦ…………………………………………………………………..


ПРИЛОЖЕНИЯ …………………………..............................................................................

ОБЯСНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ
Библиографският указател се издава по случай 50-годишнината от основаването на Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев” - Пазарджик. Целта на изданието е да направи цялостен преглед на публикациите за библиотеката от създаването й през 1959 г. като Окръжна библиотека до м. декември 2008 г. Включени са и материалите, поместени в първия библиографски указател, издаден през 1984 г. по повод 25-годишния юбилей на библиотеката.

Представени са публикации в сборници, в централни и местни периодични издания, библиографски указатели, диплянки, юбилейни листове, издадени от библиотеката. Основни източници за съставянето на указателя са традиционните каталози и картотеки на Регионална библиотека „Н.Фурнаджиев”, автоматизираните бази данни, краеведската картотека и сериите на Текущата национална библиография.

Издирени са 813 заглавни единици, систематизирани в три основни раздела. В първия са поместени публикации, в които е отразена цялостната дейност на библиотеката. Включени са и статии за бележити дати и събития, видни личности и местни дейци, чиито автори са специалисти от библиотеката. Вторият раздел съдържа материали за библиотечното дело в областта, а третият обхваща всички печатни издания на библиотеката.

Материалите са подредени хронологично, като в библиографските описания името на библиотеката е дадено така, както е било през съответния период – окръжна библиотека, окръжна методична библиотека, универсална научна библиотека, областна библиотека и регионална библиотека. Библиографските описания са с продължаваща номерация и повечето от тях са придружени от кратки анотации. Еднакви и близки по съдържание материали са обединени в едно библиографско описание.

В указателя „50 години Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев” е публикуван и Летопис на библиотеката, който акцентира върху по-важните моменти от нейното развитие през годините.

Към библиографията е приложен именен показалец, в който са отразени всички лични имена, влизащи в състава на библиографските описания и техните анотации.

Библиографските описания са съставени съгласно действащите стандарти : БДС 17264-91. Библиографско описание. Аналитично описание на съставни части от публикации в книжни материали; БДС 9736-82. Съкращения на български думи и словосъчетания в библиографското описание на печатни произведения и БДС 11452-86. Съкращения на наименованията на българските периодични издания.

Библиографският указател „50 години Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев” е предназначен както за библиотечни работници, така и за историци, краеведи и всички, които се интересуват от историята и развитието на библиотечното дело в града и региона.

Изданието включва и снимков материал, отразяващ събития от историята на библиотеката.

Изказвам специална благодарност на Мария Кайкиева и Мариана Бойрикова, както и на колегите от Справочен отдел и Краезнание Валентина Тодорова и Мариана Владова, за съдействието при изготвянето на библиографията.

Регионалната библиотека в Пазарджик - 50 години средище

на духовен живот


През 2009 г. най-голямата обществена библиотека в Пазарджишка област – Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев”, чества своя 50-годишен юбилей.

Още от създаването си библиотеката заема особено място в културния живот на Пазарджик. Основа на библиотечната колекция е сбирката от 612 книги,”вехти и нови карти и два глобуса”, които възрожденецът библиотекар Стефан Захариев събира от 1858 до 1871 г.и съхранява в „книгохранителница”на Мъжкото и Девическото училища. С пренасянето им в новооткритото читалище „Виделина” се слага началото на първата публична библиотека в град Пазарджик.

Библиотечният фонд на новооткритата библиотека се попълва чрез дарения на първите читалищни дейци: Константин Величков, Васил Априлов, Захарий Княжески, д-р Петър Берон. Само за пет години – до 1876 г., книжният фонд надхвърля 1000 тома.

С времето читалищната библиотека свързва все по-тясно дейността си с обществото като негова жизненоважна институция. С изработването на Правилник на библиотеката и „азбучни картонни каталози” се усъвършенства структурата й. През 1935 г. е открита първата библиотека за деца с начален фонд от 400 тома книги. В следващите десетилетия значителен принос за организацията и развитието й имат Константин Величков, Богдан Величков, Люба Войводова, Иван Сестримски, Владимир Фучалов и др.

Като естествен приемник на Читалищната библиотека, Регионална библиотека „Н.Фурнаджиев” изминава дълъг и нелек път на развитие в своята 50-годишна история.

След промените в административно-териториалното устройство на страната през 1959 г., библиотеката се обособява като самостоятелен културен институт - Окръжна библиотека. Възлагат й се методически и експертно-консултантски функции спрямо всички библиотеки в Пазарджишки окръг.

В следващите години библиотеката доразвива и обогатява функциите си на информационен център. Откриването на новия, специализиран отдел за справочно-библиографска и краеведска дейност през 1976 г. цели архивиране на краеведската литература и на местния периодичен печат.

Годината 1983 е паметна за пазарджишката общественост – направена е първата копка на строежа на новата сграда за библиотека. От същата година тя носи името на родения в Пазарджик голям български поет – Никола Фурнаджиев.

В годината на четвъртвековния юбилей – 1984 г., за „народополезна и културно-просветна дейност”, Окръжната библиотека е удостоена с високо държавно отличие – орден „Кирил и Методий”, първа степен.

Вследствие новото административно деление на страната през 1987 г. и замяната на окръзите с области, библиотеката става общинска с наименование Универсална научна библиотека, но запазва методическите си функции.

Създадена да изпълнява културни и образователни цели, истинската си дейност Библиотека „Н. Фурнаджиев” започва през 1990 г., след нанасянето в самостоятелна сграда. Извън нея остава Детският отдел, обособен още през 1964 г. в отделно помещение. Пренасянето в бившия Пионерски дом спомага за модернизиране на дейността и утвърждаване на съвременната й структура. Постижение в тази насока са откритите през 1991 г. две нови звена - комплексен отдел „Изкуство” и Читалня „Точни и приложни науки”, а три години по-късно и нов Детски отдел.

В изпълнение на Постановление № 80 на МС от 07.2006 г., библиотеката придобива статут на регионален културен институт с методически функции. Едно от най-важните й задължения в това отношение е координация и подпомагане на библиотеките на методическо и организационно ниво, с оглед утвърждаване и запазване на тяхното професионално развитие.

Регионална библиотека „Н. Фурнаджиеве основно книгохранилище в областта и най-големият общодостъпен информационен институт, утвърдил се справочно-библиографски, краеведски и методичен център за Пазарджик и Пазарджишкия край. Притежава богат фонд, който надхвърля 288 800 универсални по вид, език и съдържание библиотечни единици: книги, периодични издания, ноти, художествени албуми, грамофонни плочи, оригинални произведения на изкуството, аудиокасети, компактдискове, DVD, АВК и др. Гордост за библиотеката са уникалните колекции - 655 тома старопечатни, редки и ценни издания и краеведска сбирка за селищата от Пазарджишкия регион. Като обществен център, осигуряващ равен достъп на всички, диференцирано обслужва над 4600 читатели чрез заемни служби, общи специализирани читални и филиална структура, раздава около 84 000 библиотечни документи, отчита над 43 200 посещения. Фондовете й се обогатяват ежегодно с над 3500 нови библиотечни документи, които отговарят на съвременните търсения и задоволяват нарастващите читателски интереси. В нея работят 36 души, от които 29 висококвалифицирани специалисти с висше образование.

Регионалната библиотека е една от най-значимите и динамично развиващи се културни институции в град Пазарджик, която продължава да усъвършенства всички направления в своята дейност – от автоматизиране на библиотечно-библиографските процеси до повишаване квалификацията на работещите в нея специалисти. Автоматизацията, въведена през 1995 г., я превърна в модерен културно-информационен център. Изградената локална мрежа с включени 51 компютърни конфигурации и Интернет предлага достъп до библиографски, пълнотекстови и административни български и чужди бази данни. Библиотеката поддържа собствена уебстраница и непрекъснато разширява съвременните електронни форми за обслужване на своите читатели.

Услугите, предлагани от Регионална библиотека „Н. Фурнаджиев”, съчетават традициите и модерните технологии, които изграждат облика й на съвременен библиотечно-информационен образователен център: справочно обслужване от всички области на човешкото знание и практика, заемане на аудиовизуални материали за домашно ползване, междубиблиотечно книгозаемане, компютърни места с Интернет връзки, възможности за копиране и много други. С предоставяните на този етап информационни услуги библиотеката се стреми да отговори на реалните и потенциалните потребители на информация, включително и на лицата с физически увреждания.

Ориентацията на библиотеката към участие в национални и международни проекти и програми цели да съдейства за развитието й като информационен институт в публичното пространство. Такива са „Програма за библиотечно обслужване на лица с увреждания”, Мегапроект „Пушкинска библиотека”, „Библиотеката, училището и родителите заедно: Да спасим любовта към четенето!”, Проект ABLE, Проект „Равни възможности – достоен живот” и др.

Най-голямата публична библиотека в град Пазарджик поддържа традиции на добро взаимно сътрудничество и интегриране със сродни културни институти - Регионален исторически музей и Художествена галерия. Наши партньори са „СофтЛиб” – София, останалите Регионални библиотеки в страната, НБКМ - София, НБИВ - Пловдив, Национален център на книгата, Министерство на културата, фондации, сдружения и неправителствени организации. Тя е член на Българската библиотечно- информационна асоциация (ББИА).

С модерната си информационна система за обслужване - част от изграждащото се в глобален мащаб информационно общество, Регионална библиотека „Н. Фурнаджиев” ще продължи да се развива и в следващите години, отстоявайки мястото си на водеща институция в духовния живот на град Пазарджик.


Лъчезар Риков - Директор

Мария Благова - библиограф-информатор

Л Е Т О П И С
НА РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА „НИКОЛА ФУРНАДЖИЕВ” - ПАЗАРДЖИК
1959 - 2008
1959

19 април - Създаване на Окръжна методическа библиотека на базата на библиотеката при читалище „Виделина”


За завеждащ библиотеката е назначена Стоянка Грънчарова
Открита е лятна читалня в остров „Свобода”
Създадена е подвижна библиотека в с. Главиница
1960

м. март - Обособени са два филиала - на ул.”Найчо Цанов” и на ул.”Янтра”


м. юли - Открити са две летни читални - в парк „Острова” и в Градската градина
Организиран е книгонос в комбинат „Текстил”
Създадени са подвижни библиотеки във ВЕЦ „Алеко”, Промкомбинат „Метал” и Ремонтна база „Еледжик” - Пазарджик
Проведена e читателска конференция „Технология на производството на регенерат и използването му в каучуковото производство без влошаване на качеството” съвместно с Каучуков завод „Константин поп Русинов” - Пазарджик и със съдействието на НБКМ - София и НБИВ - Пловдив
1961

3-7 януари - Практикум в Брацигово с училищни библиотекари от окръга. Като лектор участва Катя Сеферинкина, методист в библиотеката


15-21 май - Проведена е Седмица на българската книга
20 май - Общоградско обсъждане на романа на Лиляна Александрова „Има едно щастие”, в присъствие на авторката
м. октомври - Сформиран е библиотечен съвет по комплектуване от 8 специалисти
1962

17-24 май - Библиотеката организира прояви във връзка със Седмицата на българската книга


17 май - На среща с писателя Камен Калчев е представен романът му „Семейството на тъкачите”
м. юни - За успешна работа по време на Националния преглед на окръжните библиотеки през 1961, 1962 г. Министерство на просветата и културата със Заповед № 2669 изказва похвала „…за чувствително подобряване работата и на колектива на Окръжна библиотека - гр. Пазарджик”
26 октомври - Библиотеката е инициатор и организатор на общоградско обсъждане на книгата на Георги Марков "Мъже"
Проведена е вечер на библиотеката по случай 100-годишнината на читалище „Виделина” и са наградени най-активните читатели
Филиалът от ул.”Янтра” е преместен в новия Културен дом срещу казармата
1963

16 май - Среща с писателя Димитър Мантов по повод новия му роман „Щастливецът”, посветен на 100-годишнината от рождението на Алеко Константинов


19 септември - Поетът Христо Радевски представя книгата на Димитър Халов „Зад решетките на фашистките затвори: Записки на политзатворник”
Обсъждане на книгата „Пътят към София” от Стефан Дичев
Обособяване на Детски отдел - филиал в самостоятелно помещение на ул.”Сотката”
Начало на краеведската дейност на Окръжна библиотека и участие в зоналното краеведско обединение на библиотеките от Южна България
Получено дарение от Пионерски дом - Пазарджик - 2554 тома книги
1964

За директор е назначена Яна Стойчева


Въвеждане на свободен достъп до книгите
м. май - Официално откриване на Детския отдел - филиал от зам.-председателя на Окръжния народен съвет Христо Алексиев; слово на Люба Войводова, член на Върховния читалищен съвет
1965

м. май - Открита е читалня с организиран справочен фонд


м. юни - За активно участие в Прегледа на методичната работа на Окръжните библиотеки през 1964 г. Комитетът по култура и изкуство награждава Кръстьо Георгиев, методист в библиотеката
1966

Проведена е читателска конференция на тема „Всичко у човека трябва да бъде прекрасно!”


Организирана е конференция с инженерно-техническите работници в ДМЗ „Металик”- Пазарджик на тема „Груба обработка на металите”
Проведен е 5-дневен практикум по краезнание с библиотекари от окръга и е създадена група по краеведска дейност, която да се занима с аналитично описание на периодичните издания, излизащи на територията на Пазарджишки окръг
Изнесени са два радиочаса: Преглед на литературата за Априлското въстание и Преглед на литературата с краеведско значение
1967

Теоретична конференция „Създаване и дейност на Отечествения фронт в нашия край”, проведена съвместно с ОК на ОФ


Литературна среща с авторите на книгата „Страната, където слънцето не залязва” - Слав Караславов, Рангел Игнатов и Христо Траянов
Организирани са подвижни библиотеки на каскада „Сестримо” и ДИП „Петър Абаджиев” - Пазарджик
1968

18 януари - Годишно отчетно събрание на колектива на Окръжната методична библиотека при читалище „Виделина” пред обществеността; доклад от директора Яна Стойчева


Проведени са кинолектории по повод 90 години от Освобождението на България съвместно с „Кинефикация” - Пазарджик
Библиотеката става методична база по въпросите на библиотечната технология - организация на книжния фонд, каталози и картотеки
1969

1 януари - За директор е назначена Тодорка Куртева


25-26 ноември - Методичният отдел организира двудневен семинар с библиотечни работници от окръга, посветен на 100-годишнината от рождението на В.И.Ленин
В местния радиовъзел е определен ден на библиотеката и са изнесени над 20 радиопредавания
Начало на комплектуване на нетрадиционни носители на информация - грамофонни плочи
1970

Разработена е концепция за развитие на библиотечното дело в окръга до 1980 г.


Обсъждане книгата на Блага Димитрова „Страшният съд”, представена от литературния критик Елка Константинова; гост е посланикът на ДР Виетнам
Среща разговор със Стефан Продев. Литературният критик Яко Молхов изнася лекция на тема „Публицистиката на Стефан Продев и нашата съвременност”
Проведен е семинар „Справочно-библиографска работа и краезнание” с библиотекари от окръга
1971

Среща с писателите Георги Караславов и Атанас Душков в Седмицата на детската книга и изкуствата за деца


На зонално съвещание в Пловдив Стоянка Грънчарова изнася доклад на тема „Краеведската работа на библиотеката за времето 1963-1970 г.”
1972

м. март - Среща с писателя Йордан Радичков, организирана съвместно с Клуба на дейците на културата, по повод Международната година на книгата


18 април - По случай Седмицата на детската книга и изкуствата за деца и юноши библиотеката организира среща с писателя Камен Калчев и представяне на новата му книга „Син на работническата класа”
м. юни - Читалнята e затворена поради липса на място за съхраняване на библиотечния фонд
12-14 декември - Семинар в Панагюрище на тема „Усъвършенстване системата на свободния достъп до книжните фондове”, организиран от Методичния отдел
В Детския отдел е създаден клуб „Млад приятел на книгата”
1973

м. май - В Седмицата на детската книга и изкуствата за деца и юноши са организирани мероприятия, посветени на 50-годишнината от Септемврийското въстание 1923 г.


м. юли - Проведена е теоретична конференция на тема „Септемврийското въстание 1923 година, отразено в българската художествена литература” съвместно с Клуба на културните дейци
Обсъждане книгата на Атанас Златков „По старите пътеки”
Участие на библиотеката в Националния преглед на окръжните и читалищните библиотеки през 1972-1975 година
Организиран е семинар „Работата на детските отдели при градските читалищни библиотеки” с лектори Слави Рахнев от НБКМ - София и Здравка Сиракова от Комитета за изкуство и култура
1974

Проведено е съревнование с Окръжна библиотека - Хасково; първият етап е спечелен от Окръжна библиотека - Пазарджик


1975

м. март - Семинар на тема „Централизирано обслужване на населението с книги на територията на града. Проблеми и перспективи”


м. април - Организирана е викторина „Безсмъртният подвиг на априлци” съвместно с Окръжния съвет за изкуство и култура - Пазарджик
Среща разговор с писателите Недялко Месечков и Петър Бобев
Със званието „Отличник на Комитета за изкуство и култура” са удостоени Спаска Иванова, Стоянка Грънчарова и Кръстьо Георгиев
Проведена е конференция „Образът на българката, участник в революционните борби на народа” с лектор Янка Китова
1976

м. юни - Във връзка с приключилия преглед-съревнование между окръжните и читалищните библиотеки в страната за периода 1972-1975 г., със Заповед № V.101/18.VІ-1976 г. на Комитета за изкуство и култура се награждава с грамота колективът на Детския отдел на Окръжна библиотека - Пазарджик за успешна работа с читателите деца


Откриване на обновената читалня за възрастни
Обсъждане на книгата „Черният сватбар” на Коста Странджев, по повод 100 години от Априлското въстание
Начало на самостоятелен отдел за справочно-библиографска, информационна и краеведска дейност
1977

15-17 март - Организиран е семинар на тема „Библиотеките и естетическото възпитание”


м. юли - Методистът Стефан Йотов е изпратен на семинар в Москва
1978

Библиотеката е наградена с медалите „100 години Априлско въстание” и „100 години от Освобождението на България”. Със същите медали са наградени Тодорка Куртева, Спаска Иванова, Стоянка Грънчарова и Катерина Сеферинкина


Проведени са два практикума с библиотекари от окръга. Изнесени са лекции на тема „Справочна и краеведска работа в масовите библиотеки”
1979

27-28 февруари - Семинар на Методичния отдел „Работата на библиотеките с читателите деца”


19 юни - Създаване на Окръжна дирекция „Библиотеки” към Окръжния съвет за култура - Пазарджик
Проучване на Детския отдел за най-четените произведения на българската детска художествена литература, издадени през последните пет години
1980

18 юни - По инициатива на Окръжната библиотека и Проектантската организация към Строително-монтажен комбинат - Пазарджик е открита изложба на конкурсни проекти за нова сграда на библиотеката


Със значка „Отличник на Комитета за култура” е удостоена Събка Ангелова
1981

Обсъждане книгата „Повеля на дълга” на Цола Драгойчева в присъствие на авторката


Среща разговор с преводача Стоян Бакърджиев
По повод 1300 г. от основаването на българската държава Детският отдел организира конференция и викторина на тема „България - древна и млада”, както и обсъждане творчеството на Цончо Родев
Окръжна дирекция „Библиотеки” изработва „Програма за усъвършенстване дейността на териториалната библиотечна система в Пазарджишки окръг”, в изготвянето на която участва и библиотеката
Семинар на тема „Методика на справочно-библиографското обслужване” с лектор Мария Кайкиева
Във връзка с Третата международна детска асамблея „Знаме на мира” е организиран семинар на тема „Асамблеята „Знаме на мира” и работата на библиотеките”
Изготвена е програма за сътрудничество и съвместна дейност с Експериментален научно-внедрителски център по интеграция „Образование - Наука - Култура - Производство” за периода 1981-1990 г.
Изграждане на звена за централизирано комплектуване на библиотеките в Пазарджик, Панагюрище, Брацигово и с.Черногорово
За директор е назначен Ангел Пачалов
Създадена е нова структура в библиотеката - сформирани са два основни сектора: „Комплектуване, обработка и организация на фондовете” и „Обслужване на читателите”
1982

15 февруари - Окръжният съвет за култура награждава Детския отдел с грамота и званието „Колектив - първенец” за постигнати високи успехи в социалистическото съревнование през второто полугодие на 1981 г.


Обсъждане на книгата „Храбростта на България” от Теньо Тончев по повод 70 години от Балканската война
Среща с поетите Александър Геров, Лиляна Стефанова и Иван Динков в Клуба на културните дейци
В Дома на учителя е проведена вечер, посветена на Теодор Траянов, с лектор Стоянка Грънчарова
По случай Седмицата на пчеларя е организирана вечер на тема „Хранителните и лечебни свойства на пчелните продукти” с лектор Г. Пейчев
Изготвена е анкета на тема „Допринася ли Окръжната библиотека за издигане на вашето образователно и професионално равнище?”
Във връзка с традиционното провеждане на Асамблеята „Знаме на мира” Детският отдел организира утрата „Звънете камбани на мира”, „Вълшебникът Андерсен” и „Мила Родино, ти си земен рай”
В дните на Седмицата на детската книга в библиотеката гостуват писателите Марко Ганчев, Васил Ценов и Георги Балабанов
1983

м.март - Детският отдел организира утро за първокласници „Вече сме грамотни” с участието на актрисата Елена Тимчева


Окръжна библиотека е именувана „Никола Фурнаджиев” с решение на Изпълнителния комитет на Окръжния народен съвет № 43 от 31 май 1983 г. на основание чл.10 от Указа на Министерския съвет за наименование на обекти от местно значение
м. май - Тържествена вечер по повод 80 години от рождението на Никола Фурнаджиев, патрон на библиотеката
1 септември - Направена е първа копка за нова сграда
Създаден е Окръжен библиотечен съвет от 21 специалисти
Проведен е семинар-практикум „Методика на справочно-библиографското обслужване” и е организирана среща с поета Михаил Берберов
Съвместно с Младежкия дом е организирано представяне на авторите Петър Анастасов, Недялко Йорданов, Евтим Евтимов, Павел Матев, Коста Странджев, Светлозар Игов, Генчо Стоев и Драган Ничев
Обсъждане на книгата „Убийството на Моцарт” от Георги Данаилов в Дома на учителя
Среща с писателя Георги Алексиев и представяне на книгата му „Кръстопът на облаци”
По случай 90 год. от рождението на Владимир Маяковски е изнесен рецитал от Иван Чипев
Среща с писателя Кирил Гюлеметов, представен от литературния критик Марин Георгиев

Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница