Регионална библиотека “Проф. Беню Цонев” Ловеч Клуб „Работилница за таланти”



Дата05.02.2018
Размер55.29 Kb.
#54743
Регионална библиотека “Проф.Беню Цонев” - Ловеч
Клуб „Работилница за таланти”
Клуб „Работилница за таланти” съществува от 11 април 2007 г. Основна идея и цел на създателите на Клуба са да подпомага и развива детското четене и работата на децата с книгата, да стимулира детското въображение, да бъде показана неговата сила, богатство и многообразие, да се превърне в идеен изразител на разнородните детски таланти.

Клубът е неформален по своята същност. Неговите врати са широко отворени за всички малки читатели - да развиват своите умения, въображение и таланти. В „Работилницата …” се включват деца от ловешки регион до 14-годишна възраст, взели участие в различни по теми конкурси и изяви, организирани и подкрепяни от библиотеката.

Под знака на „Работилница за таланти” се провеждат общински

литературни конкурси, конкурси и пленери за рисунка, рецитали, детското шоу „Парад на приказките”. Клубът подкрепя децата в работата им с детската книга, подтиква ги да издирват и събират бисери на народното творчество от родния край, съхранили се в паметта на поколения българи, да рецитират стихове и да рисуват на различни теми.

Съвместната ни работа с издателство „Фют” доведе до представяне на на две заглавия от английската писателка Кати Касиди, издадена за пръв път в България - тийнеджърските романи „Скарлет” и „Тюленовият остров”. Презентацията на книгите беше съпроводена с игра на думи и беше приета много добре от 11-12–годишните участници в представянето – ученици от ОУ „Васил Левски”.

Съвместната ни работа с преподаватели в ловешките училища направи възможна и мултимедийна презентация на живота и творчеството на Атанас Душков по повод 100-годишнината на писателя. Малките читатели от 2 и 4 клас на СОУ „Св. Климент Охридски” бяха подготвили рецитал по стихове на поета и с голям интерес проследиха представянето на неговото творчество за деца.



Литературен конкурс „Баба ми разказа…” се превърна в традиционен за нашата библиотека и за участниците в него. Провежда се в края на годината (обявява се в края на м. октомври), а събраните творби с издирени от участниците легенди, народни приказки, родови хроники, се оценяват от комисия и резултатите се обявяват на 10 декември по време на инициативата „Читател на годината”.

„Читател на годината” е инициатива, която се породи от електронното въвеждане на заетите книги от всеки читател. Точността на компютърната обработка на данните даде възможност да се определи с точност кой е най-четящият и най-често посещавалият библиотеката читател през изминалата година.

1-ви март е обичан и очакван от децата празник. Съвместно с доброволците от „Местен център за работа с доброволци към библиотеката” малките възпитаници от СОУ „Тодор Кирков” – Ловеч, с ръководител Теодора Христова, деца и младежи вложиха фантазия от бяло и червено в изработените мартеници на 25 февруари. А децата със специални образователни потребности от Ресурсен център – Ловеч направиха своето първомартенско тържество в залата на Детски отдел. Те рецитираха стихове, посветени на Баба Марта, показаха артистичните си способности пред многобройна публика и написаха своите пролетни пожелания за здраве и късмет на дълъг транспарант.

Рецитал „На теб, Българийо свещена…”, посветен на 3-ти март, национален празник на България и на 160-годишнината от рождението на Иван Вазов. Рециталът се проведе в детски отдел на библиотеката на 2 март. В него се вкючиха 65 деца от всички ловешки училища. Рецитираха с вдъхновение стихове, посветени на Освобождението, на исторически личности и на родината. Всяко дете получи подарък книжка от поредицата „История на България” и мартеничка, дарена от търговците и от читатели на библиотеката в инициативата „Подари пролетна усмивка – мартеничка”.

На 15 април Клуб „Работилница за таланти” организира среща „Нашите таланти”. На нея бяха поканени деца и младежи, участвали и наградени в общински и национални конкурси през последните 10 години. Бяха обявени резултатите от литературен конкурс “Един ден в страната на чудесата” и литературен конкурс „Прекланям се пред Патриарха”., посветен на 160 години от рождението на Иван Вазов.

„Парад на приказките” се превърна в обичан и очакван с нетърпение детски празник и празник на детската книга. В него се включват деца от 5 до 15 години, които с костюм, песен и слово представят своя любим приказен герой на сцената на Ловчанско читалище „Наука”. Детското шоу „Парад на приказките” се организира всяка година от Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев” – Ловеч. Посветено е на 2 април – Международен ден на детската книга и рожден ден на великия приказник Ханс Кристиан Андерсен. Наследник е на Седмицата на детската книга и изкуствата за деца, които са се провеждали в града ни от 1955 г. до 1990 г. Тази година „Парада…” се проведе на 19 април на импровизирана сцена пред сградата на библиотеката. С него се откри седмица, в която с различни инициативи се отбеляза 140-годишнината на ловешката библиотека. В детското шоу се включиха над 100 деца. Някои от участниците се записаха чрез контакт с нас в социалната мрежа „Фейсбук”, други използваха традиционния начин – на място, в детски отдел. Родители и деца се вълнуваха, разглеждаха детски книги, обмисляха своите литературни герои и костюми. На сцената оживяха Макс и Мориц, Пипи Дългото чорапче, Шехерезада и Аладин, героите от „Алиса в страната на чудесата” и много други приказни герои.

„Маратон на четенето” се оказа една от най-удачните форми за приобщаване на децата към четенето. Тази година имаше изключително голям интерес от учители и ученици към щафетното четене на глас, както в детски отдел, така и на място в училище. И както всяка година бяха поканени и видни гости да четат заедно с новите си малки приятели.

Първи юни в библиотеката е очакван и обичан празник. Децата се включиха в пленер „Детство – приказно вълшебство”, в конкурс за детско творчество "Грозното патенце" и Аз в този свят..." и в състезание по английски език.

Постоянна витрина „Нова книга прочети, нов приятел намери” – това е едно от предпочитаните места от малките читатели на детски отдел. На сайта на библиотеката също се поддържа такава рубрика, която е често посещавана и предпочитана. С изображение и текст се представят най-новите заглавия, постъпили в библиотеката.

Международният ден на детето тази година беше отбелязан с поредица от няколко инициативи: малките актьори от Ресурсен център –Ловеч и техните по-големи приятели от Местен център за работа с доброволци към библиотеката представиха театралната постановка „Ръка за ръка”, адаптация на андерсеновата приказка „Грозното патенце”; деца от ловешките училища се включиха в пленер „Детство – приказно вълшебство”, а с техните рисунки беше организирана изложба; беше проведен и конкурс за детско творчество „Грозното патенце” и Аз в този свят…”, съвместна инициатива на Ресурсен център – Ловеч и Регионална библиотека. С творбите на участниците беше уредена изложба в централното фоайе на библиотеката, а детските рисунки със седемцветната дъга украсиха Детски отдел; докато протичаше награждаването на участниците в конкурса за детско творчество, в Чуждоезиковата читалня се проведе и състезание по английски език, организиран от Езикова школа „Авекс” и Регионална библиотека - Ловеч.



Препоръчителните списъци с литература „Четенето също е игра” и лятното четене стартират на 1-ви юни. Като част от голямото лятно четене се организира инициативата „Сладкодумко чете и разказва приказки” – всяко дете, което желае да се включи, се записва предварително и всеки вторник и петък доброволци и деца четат заедно любими приказки и детски произведения, а тези от тях, които обичат да рисуват имат възможност да го направят на място в отдела. Децата получават съвети и обсъждат идеи как да направят своя читателски дневник.

Цялата поредица от инициативи, които минават под знака на „Работилница за таланти” имат за основна цел да създадат мотивация у децата за четене, да им покажат привлекателния, богат и разнообразен свят на книгите, да ги подпомогнат при развиването на проучвателни и информационни компетенции, да превърнат библиотеката в част от детския свят.


Resume:

Proff. Benju Tzonev Regional Library – Lovetch presents activities of Children Dpt, based on art, play and drama. Reading is a game for knowledge and emotions, it is a personal act, but also brings friendship and teamwork - this attracts children very much. The Library is supported by Chitaliste, schools and NGO in the city.


Региональная библиотека “Профессор Беню Цонев” развивает деятельность Детского отдела “Клуб-мастерская талантов”. Работа в этом клубе основана на игре, театре и вообще искусстве. Чтение представлено как личный акт, который одновременно с этим и познавательная и сопереживательная игра, создающая новые приятельства и помогающая работе в коллективе. Организованное таким образом чтение привлекает детей.

Библиотека работает в партнерстве с маленькими библиотеками-читалищами, школыми и неправительственными организациями.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница