Регионална инспекция по околната среда и водите – Враца Представено от „Никас” оод предложение за „Преустройство на цех за производство на амонити в резервоарен парк за химични вещества”



Дата11.01.2018
Размер70.07 Kb.
#44067

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на околната среда и водите


Регионална инспекция по околната среда и водите – Враца


Представено от „Никас” ООД предложение за „Преустройство на цех за производство на амонити в резервоарен парк за химични вещества” в м. „Говедарника“, земл. с. Лиляче, общ. Враца

Във връзка с внесено в РИОСВ- Враца уведомление от „Никас” ООД, за инвестиционно предложение (ИП) за „Преустройство на цех за производство на амонити в резервоарен парк за химични вещества” в м. „Говедарника“, земл. с. Лиляче, общ. Враца на основание чл.5, ал.1 от Наредбата за ОВОС, РИОСВ- Враца уведомява за следното:


І. По отношение на изискванията на глава шеста, раздел трети на Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Към настоящия момент „Никас” ООД е оператор на ,,Складова база за съхранение на взривни вещества за граждански цели” находяща се в ПИ 091020, м. „Говедарника“, земл. с. Лиляче, общ. Враца, класифицирана като предприятие/съоръжение с нисък рисков потенциал.

Складовата база включва цехът за производство на амонити (съществуваща сграда и предмет на настоящото ИП), който представлява комплекс от сгради за производство на взривни вещества, състоящ се от цех за производство на амонити, открит навес за съхранение и смилане на амониева селитра и цех за тротилоподготовка (смилане на тротил до състояние за влагането му в амонити), и административно-битова сграда с лаборатория и отделение за поддръжка. На територията на имота се разполагат и 4 бр. склада, предназначени за съхранение на взривни вещества (не са предмет на настоящото ИП). Цехът за амонити представлява Район 1 на предприятието, а складовете – Район 2.

Предмет на дейност на складовата база е съхранение на взривни вещества за граждански цели и тяхната реализация на пазара или употреба на обекти, в които се изпълняват взривните работи от дружеството.

Съгласно представената информация ИП предвижда да се преустрои:

1. Цех за производство на амонити, в резервоарен парк за химични вещества;

2. открит навес за съхранение и смилане на амониева селитра в открит навес за твърди химически вещества;

3. цеха за тротилоподготовка в парокотелно.

Новата дейност на предприятието се състои в приготвяне на необходимите суровини и разтвори за зареждането на ново закупения от фирмата автомобил за смесване и зареждане MNA-E2, който ще се използва за производство и зареждане на насипни емулсионни взривни вещества на мястото на консумация по време на взривни работи.

Емулсионните взривни вещества, представляват механична смес на наситен разтвор на амониев нитрат, минерална фаза и сенсибилизатор (газифициращ агент – разтвор N-10).

ИП включва промяна на технологичното оборудване, без ново строителство.

На територията на резервоарния парк се предвижда да се извършва: приготвяне на нитратен разтвор в смесителен резервоар (18 куб.м.), оборудван с парен кожух, бъркалка и електрически нагреватели за поддържане на температурата; приготвяне на маслена (горивна) фаза в резервоар (1 куб.м.); приготвяне на газифициращ агент-разтвор N-10 в резервоар (1 куб.м.).

От резервоарите за приготвяне и съхранение суровините се натоварват в зарядна машина, с която се доставят до взривното поле. Основните невзривни компоненти разтвор на амониев нитрат, разтвор на маслена фаза и газифициращ агент-разтвор N-10 се смесват, добавят се гранули амониев нитрат, по време на самото зареждане на мястото на употреба и след минути сместа придобива качествата на взривно вещество.

Парокотелното е необходимо за подаването на пара само в момент на приготвяне на амониев нитрат. Котелът тип TFV 500 е с производствен капацитет 500 кВт или 750 кг/час пара с максимално налягане 8 бара. Котелът е разработен за работа с природен газ или газ пропан-бутан.

Обектът е с изградена техническа и пътна инфраструктура. Не е предвидена промяна и/или изграждане на инфраструктурата на обекта.

Източник на очаквани вредни емисии в атмосферния въздух е работата на парния котел.

В изпълнение на изискванията на чл. 5, ал.1, т.5 от Наредбата за ОВОС и чл. 103, ал.5, т.1 от ЗООС, представената от възложителя информация и документация е изпратена по служебен ред до МОСВ за потвърждаване на класификацията на предприятието в съответствие с критериите на приложение №3 на ЗООС или за липсата на такава класификация.

Съгласно писмо с изх. № УК-29/25.07.2017г. на зам.министърът на околната среда и водите (копие от което Ви предоставяме за съобразяване): актуализираната класификация на предприятието е извършена в съответствие с критериите на Приложение №3 на ЗООС; предприятието запазва класификацията си като „предприятие с нисък рисков потенциал“; въз основа на направените констатации (съгласно писмото) и на основание чл.103, ал.7 от ЗООС, е потвърдена извършената класификация на предприятие с нисък рисков потенциал - ,,Складова база за съхранение на взривни вещества за граждански цели”, с оператор „Никас” ООД.

В Район 1 на предприятието в резервоарния парк за приготвяне и съхранение на химични вещества ще са налични опасни вещества от Приложение №3 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) в следните съоръжения:

1. В резервоарния парк за приготвяне на разтвори от химични вещества ще се приготвят и съхраняват следните смеси:

- Нитратен разтвор > 80%, който се получава при смесването на 70% амониев нитрат, 15 % натриев нитрат и 15 % вода, в резервоар с капацитет 18 куб.м. (20 тона), който е с категория на опасност Р8 от част 1, раздел „Р – Физични опасности“ от Приложение №3 на ЗООС.

- Газифициращ агент-разтвор N-10, който се получава от 15% натриев нитирит, 30% урея (тиурея) и 55% вода в резервоар с капацитет 1 куб.м. (1 тон), който е с категория на опасност Р8 от част 1, раздел „Р – Физични опасности“ от Приложение №3 на ЗООС.

2. В открития навес ще се съхраняват следните вещества:

- Амониев нитрат (25 тона), който е поименно изброено вещество в т.3 на част 2 към Приложение №3 на ЗООС и е с категория на опасност Р8 от част 1, раздел „Р – Физични опасности“ от Приложение №3 на ЗООС.

- Натриев нитрат (10 тона), който е с категория на опасност Р8 от част 1, раздел „Р – Физични опасности“ от Приложение №3 на ЗООС.

- Натриев нитрит (4 тона) който е с категория на опасност Р8 от част 1, раздел „Р – Физични опасности“ и „ Е1 Опасности за околната среда“ от Приложение №3 на ЗООС.

- Оцетна киселина (1 тон), която е с категория на опасност Р5в от част 1, раздел „Р – Физични опасности“ от Приложение №3 на ЗООС.

3. В парокотелното ще се съхранява газ пропан бутан, който е поименно изброено вещество в т.18 на част 2 към Приложение №3 на ЗООС в резервоар от 5 куб.м. (2 тона).

В Район 2 на предприятието ще са налични опасни вещества от Приложение №3 на ЗООС в следните складови съоръжения:

1. Склад №1 за съхраняване на 20 тона взривни вещества анфо, амонити и други експлозиви, които са категория на опасност Р1а от част 1 част 1, раздел „Р – Физични опасности“ от Приложение №3 на ЗООС.

2. Склад №2 за съхранение на 20 тона взривни вещества анфо и други експлозиви, които са с категория на опасност Р1а от част 1 част 1, раздел „Р – Физични опасности“ от Приложение №3 на ЗООС.

3. Склад №3 за съхранение на 3,5 тона тротилови пресовки, които са с категория на опасност Р1а от част 1 част 1, раздел „Р – Физични опасности“ от Приложение №3 на ЗООС.

4. Склад №4 за съхранение на 100 000бр. (до 0,1 тона) неелектрически детонатори и други средства за взривяване, които са с категория на опасност Р1а от част 1 част 1, раздел „Р – Физични опасности“ от Приложение №3 на ЗООС.
Инвестиционното предложение представлява изменение/разширение на обект попадащ в обхвата на т.11, буква „з” – „предприятие/съоръжения за производство, съхраняване, обезвреждане и/или унищожаване на взривни вещества и изделия от тях” на приложение №2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС, посл. изм.и доп. ДВ бр.12/03.02.2017г.), поради което на основание чл. 93, ал.1, т.1 и т.2 от ЗООС, подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършването на оценка на въздействието върху околната среда. В съответствие с чл.93, ал.3 от ЗООС компетентен орган за произнасяне с решение е директора на РИОСВ - Враца.

С писмото възложителят е информиран, че в съответствие с разпоредбата на чл. 99б ал.1 и ал.2, т.1 от ЗООС, като отделно приложение към искането и информацията по приложение №2 към чл.6 на Наредбата за ОВОС, следва да представи информация и оценка на:

А. вида и количеството на опасните вещества от приложение № 3, които ще бъдат налични в предприятието/съоръжението, и капацитета на съоръженията за тяхното съхранение и употреба;

Б. рисковете от големи аварии и планираните мерки и средства за предотвратяване, контрол и ограничаване на последствията от големи аварии за човешкото здраве и околната среда;

В. безопасните разстояния на предприятието/съоръжението до жилищни райони, обекти с обществено предназначение, зони за отдих и рекреация, съседни предприятия и обекти, райони и строежи, които могат да бъдат източник на или да увеличат риска или последствията от голяма авария и да предизвикат ефект на доминото, големи транспортни пътища и територии с особено природозащитно значение или значение за околната среда, защитени по силата на нормативен или административен акт.
ІІ. По отношение на изискванията на чл.31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

ИП не засяга защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и не попада в границите на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).

Най-близо разположените защитени зони са BG0000487 “Божите мостове” и BG0000594 ,,Божия мост-Понора”, определени по чл.6, ал.1, т.1 и 2 от ЗБР за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, включена в списъка със защитени зони, приет с Решение №122/02.03.2007г. на Министерски съвет (ДВ бр.21/2007г.).

ИП попада в обхвата на чл.2, ал.1, т.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на горецитираните защитени зони, по реда на чл.31, ал.4 във връзка с ал.1 от ЗБР, която се провежда чрез процедурата по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.


Копие от писмото е изпратено до община Враца и кметство с. Лиляче

/отговорено от РИОСВ-Враца на 03.08.2017г./


гр. Враца 3000, ул. ”Екзарх Йосиф” № 81



тел/факс: (+35992) 629211; e-mail: riosv_vr@m-real.net



http://riosv.vracakarst.com



Каталог: user pic -> files
files -> Конкурс за съвременна хореография Враца -15 и 16 април 2016 г. Цел: Да презентира, популяризира, обогати и усъвършенства репертоара, да създаде сцена за
files -> Презентация на регионалния тв канал Телевизия Враца правен статут
files -> Презентация за живота и делото на Васил Левски. 5-8 клас, соу. Място на провеждане: Зала за мероприятия в библиотеката на читалището
files -> За взаимоотношенията с крайните потребители на “михайлов тв” оод
files -> Задание за обхват и съдържание на оценка на въздействието върху околната среда
files -> М и Х а й л о в т в ” о о д местни избори 2015 г
files -> Companies report
files -> Сейшелски острови о. Праслин
files -> Светът става по-малък, но по-труден за въздействие човечеството става
files -> Покана enterprise Europe Network към Търговско-промишлена палата – Враца


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница