Регионална инспекция по околната среда и водите русе утвърдил: ивелина василева



страница1/2
Дата21.06.2018
Размер0.84 Mb.
#74998
  1   2

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на околната среда и водите


РЕГИОНАЛНА ИНСПЕКЦИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ - РУСЕ

УТВЪРДИЛ:
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА

МИНИСТЪР НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ



Съгласувано с:
КРАСИМИР ЖИВКОВ

ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР



П Л А Н
за контролната дейност на РИОСВ – Русе през 2016 г.
ИНЖ. ЛИЛИЯ АТАНАСОВА

Директор на РИОСВ- Русе

Съгласували:



Ганя Христова

Директор на дирекция „ПОС”
Ваня Димитрова

Началник на отдел „ККД”
Р

усе 7000, бул. „Придунавски” 20

Тел: 082/ 820 772, Факс: 082/ 820 779



Съдържание



Текстова част

1. Обхват на плана

1.1. Период от време и географска област

1.2. Задачи, компетенции и задължения на РИОСВ, вкл. организационна структура

1.3. Мисия и цели на РИОСВ

1.4. Национални политики, приоритети и приложимо законодателство

2. Околна среда, дейности и инсталации

2.1.Състояние на околната среда - екологични проблеми в района

2.2. Контролирани дейности

2.3. Контролирани инсталации

2.3.1. Въздействие върху околната среда и дейност

2.3.2. Съответствие със законодателството

2.3.3. Регистър на инсталации и дейности с издадени КР

2.3.4. Регистър на СЕВЕЗО обектите

2.3.4.1 Списък на групите от СЕВЕЗО обекти, при които е възможен ефектът на доминото съгласно чл. 116 з, ал. 1 от ЗООС

2.3.4.2 Списък на СЕВЕЗО обектите, при които определени външни рискове или източници на опасност биха могли да увеличат риска или последствията от голяма авария в тези предприятия/съоръжения

3. Изпълнение на плана за преходната година

3.1. Цели, които е трябвало да постигнем

3.2. Входни, изходни данни и резултат

3.3. Оценка

4. Планирано изпълнение за годината

4.1. Приоритети

4.2. Цели

4.3. Процедури за планови и извънпланови проверки

4.4. Процедури за сътрудничество и координация с други контролни органи

4.5. Процедури за преглед/актуализация на плана


Таблична част (таблици във формат Excel)
1. Регистри на обектите за контрол

1.1. Регистър на всички обекти, подлежащи на контрол и проверки от РИОСВ

1.2. Списък на планираните обекти за контрол през 2016 г.

1.3. Планирани проверки по компоненти и фактори на околната среда

2. Програми за планирани проверки по компоненти и фактори на околната среда

2.1. Въздух

2.2. Води

2.3. Почви

2.4. Управление на отпадъците

2.5. Биологично разнообразие и Национална екологична мрежа (НЕМ)

2.6. ОВОС и ЕО

2.7. Контрол по предотвратяване на промишлено замърсяване

2.8. СЕВЕЗО и химикали

2.9. Ограничаване изменението на климата

2.10. Комплексни проверки

1. Обхват на плана
1.1. Период от време и географска област

Планът за контролната дейност на РИОСВ-Русе е разработен за периода от 01.01.2016 до 31.12.2016 г. и обхваща територията на трите области в Североизточна България – Русе, Разград и Силистра, които попадат в обхвата на Северен Централен и Североизточен планов район.

Територията се намира в поречието на река Дунав, с притоците си Русенски Лом, Янтра и Добруджански реки, и съответно притоците на Русенски Лом – Бели, Черни, Мали и Баниски Лом.

На север и североизток границата на териториалния обхват на Инспекцията съвпада с държавната граница и минава по поречието на река Дунав. Районът е с добре развита инфраструктура и комуникации. В географско отношение той е важен международен и републикански транспортен кръстопът. На територията се пресичат два от европейските транспортни коридори (№ 7 и № 9), които осигуряват връзката между районите на Балтийско и Северно море, от една страна и Средиземно и Черно море от друга.

Регионална инспекция по околна среда и води – Русе осъществява контрол на компонентите и факторите на околната среда на територия от 8 148 квадратни километра, с население от 470 960 жители в 303 населени места, включени в 22 общини: Русенска област с общини - Русе, Бяла, Две могили, Борово, Иваново, Ветово, Сливо поле, Ценово; Разградска област с общини - Разград, Кубрат, Лозница, Самуил, Завет, Исперих, Цар Калоян; Силистренска област с общини Силистра, Тутракан, Главиница, Кайнарджа, Ситово, Алфатар и Дулово.

Районът попада в умереноконтиненталната климатична област, характеризираща се със студена зима (абсолютна минимална температура - 27° С) и сухо, топло лято (абсолютна максимална температура + 44.0° С). Преобладаващите ветрове са североизточни и северозападни, като около 40 дни в годишен план са със скорост под 1,5 метра за секунда, т.е. безветрие. В по-голямата си част релефът е равнинен, с надморска височина до 200 мeтра, но суходолията, ориентирани към река Дунав му придават хълмист характер. Равнинно-хълмистият терен е подходящ за развитие на земеделие и изграждане на транспортна и техническа инфраструктура.

Почвите са чернозем, сиви горски, алувиални и алувиално-ливадни. Съчетанието от релефа, климатичните условия, водните ресурси и почвеното разнообразие дават възможности за отглеждане на зърнени и фуражни култури, зеленчуци и лозови насаждения.

Районът е беден на горски масиви, като естествените са силно редуцирани за сметка на усвояването на земеделски площи. Преобладават широколистни и смесен тип гори.


Територията на РИОСВ – Русе се характеризира с богато биологично разнообразие.

Контролира се спазването на режимите, определени в заповедите за обявяване на 42 защитени територии (ЗТ), от които 2 резервата – поддържан резерват (ПР) „Сребърна”, резерват „Бели Лом” и природен парк - „Русенски Лом”.

ПР „Сребърна” е най-добре запазеното еутрофно езеро, с огромно разнообразие от птици. Там се намира уникалната за страната колония на къдроглавия пеликан и други застрашени видове, гнездящи върху плаващи тръстикови острови.

По Директива 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици са определени със заповед на Министъра на околната среда и водите 11 защитени зони. През 2015 г. е издадена заповед на Министъра на околната среда и водите, с която е обявена и защитена зона по Директивата за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна - BG0000605 „Божкова дупка”.

Съобразно площта на контролираната от РИОСВ-Русе територия, защитените зони представляват съответно: 24.65 % - защитени зони за опазване на дивите птици и 31.58 % - защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

Това обстоятелство изисква да бъде обърнато особено внимание на дейностите, които се съгласуват в границите на територии от екологичната мрежа Натура 2000, както и въздействието, което могат да окажат върху компонентите и факторите на околната среда и в частност на видовете и местообитанията.

На територията на РИОСВ – Русе функционират обекти от всички сектори на икономиката. Характерни за региона са инсталации от химическата, леката и хранително-вкусовата промишленост и животновъдството в т.ч.: нефтопреработване, производства на бои, биогорива, лекарствени форми и добавки, млечни продукти, фруктози, хлебна мая, дървопреработване и производство на мебели, производство на резервни части за леки автомобили и селското стопанство, керамично производство, инсталации за интензивно животновъдство и др.

Най-малък е делът на обектите от енергийното стопанство (около 0,5 %), следван от химическата промишленост (около 1,5 %), производство и обработка на метали (2,5 %), производство на продукти от нерудни материали (3 %). Най-голям е делът на инсталации и обекти по управление на отпадъците (11,5 %).


1.2. Задачи, компетенции и задължения на РИОСВ-Русе. Организационна структура
Основните задачи на експертите от Инспекцията са управление, опазване и контрол на компонентите и факторите на околната среда, за постигане на по-добро качество на живот на контролираната от РИОСВ-Русе територия, и са насочени към:

  • опазване на околната среда за сегашните и бъдещите поколения и защита здравето на хората;

  • съхраняване на биологичното разнообразие в съответствие с природната характеристика на страната, опазване на елементите на Националната екологична мрежа, осигуряване на биобезопасност, както и устойчиво използване на биологичните ресурси;

  • предотвратяване и ограничаване на замърсяването.

При провеждане на своята дейност РИОСВ – Русе има регулиращи, контролни и информационни функции, произтичащи от законовите и подзаконови нормативни актове. Задълженията и компетенциите на регионалните инспекции, както и организационната структура са регламентирани в Правилника за устройството и дейността на РИОСВ.


Общата администрация на РИОСВ – Русе е представена от Дирекция „Административно-финансови и правни дейности”. Тя подпомага осъществяването на правомощията на директора, създава условия за осъществяване на дейността на специализираната администрация и извършва техническите дейности по административното обслужване. Обща администрация осигурява информационните връзки и комуникации, организира и провежда на територията на РИОСВ – Русе кампании за повишаване на общественото съзнание и култура в областта на околната среда на регионално ниво.

Специализираната администрация в РИОСВ – Русе е представена от Дирекциите „Контрол на околната среда” и „Превантивна дейност”. Те подпомагат осъществяването на правомощията на директора, свързани с неговата компетентност.

Дирекция „Контрол на околната среда” извършва контрол по опазване на компонентите на околната среда и факторите, които й влияят, налага принудително-административни мерки съгласно нормативните актове, участва в съдебни дела във връзка с дейността на РИОСВ, анализира резултатите от измерванията от пунктовете на НАСЕМ, за състоянието на атмосферния въздух и водите, и предоставя информация на МОСВ; прилага изискванията за екологичната отговорност по отношение на предотвратяването и отстраняването на екологични щети; контролира обектите, работещи с опасни химични вещества (ОХВ).

Дирекция „Превантивна дейност” прилага стриктно разпоредбите на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и произтичащите поднормативни актове чрез провеждане на: процедури по преценяване на необходимостта от ОВОС и ЕО, изготвяне на решения по ОВОС и становища по ЕО; процедури по оценка на съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване в защитените зони, както и др. съгласувателни документи, необходими при одобряването на инвестиционни предложения (ИП), планове и програми и поддържа регистри с база данни за проведени и текущи процедури по ОВОС и ЕО в обхвата на компетенциите на директора на инспекцията.


1.3. Мисия и цели на РИОСВ
Мисията на РИОСВ-Русе в териториалния й обхват е:

- Да създаде условия за опазването и възпроизводството на околната среда и защита здравето на хората;

- Да подпомага поддържането на разнообразието на живата природа;

- Да гарантира разумното използване на природните богатства и ресурсите в региона;

Целите и действията на РИОСВ-Русе са насочени към защита на човешкото здраве, живата природа, природните и културните ценности от вредните въздействия и предотвратяване настъпването на опасности и щети за обществото, опазването, възстановяването и възпроизводството на естествената околна среда, поддържането на разнообразието на живата природа чрез:

Съхраняване и подобряване качеството на повърхностните и подземни води с цел осигуряване на необходимото количество и качество за нуждите на населението, водните екосистеми, икономиката и селското стопанство на страната;

Екологосъобразно и ефективно управление на отпадъците, което гарантира чиста и безопасна околна среда, като се цели намаляване на вредното им въздействие чрез предотвратяване на образуването им и насърчаване на повторното използване, увеличаване на количествата на рециклираните и оползотворени отпадъци, с което се намаля риска за населението и околната среда;

Намаляване риска за човека и околната среда от вредното въздействие на опасните химични вещества и смеси, чрез предотвратяване на големи аварии;

Опазване на биологичното разнообразие и устойчиво управление на защитените територии – изключителна държавна собственост;

Идентифициране на потенциалните въздействия върху околната среда и човешкото здраве от нови инвестиционни проекти и/или разширение на съществуващи дейности в различните отрасли на икономиката и развитието на инфраструктурата, на етап проучване и разработване на проектните предложения, преди да е взето решение за реализацията им на конкретно място при съответната технология, начин на строителство и др.;

Подобряване на информираността и повишаване активността на обществото за опазване на биологичното разнообразие.
1.4. Национални политики, приоритети и законодателство
Дейността на РИОСВ – Русе е в съответствие с националните политики по опазване на околната среда.

Остава като основен приоритет на националната политика по опазване на околната среда контролът на качеството на атмосферния въздух в населените места. Съгласно чл. 27 от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ) общините на територията на Р България, с констатирани превишения на нормите на замърсителите в атмосферния въздух са задължени да изготвят и прилагат Програми за намаляването им и достигане на установените нива.

На територията, контролирана от РИОСВ – Русе, общините Русе и Силистра имат такива програми, но продължаващото неизпълнение на “брой дни“ с превишения по показател “фини прахови частици 10 мкр“ доведе до актуализация на програмите им. В тях са заложени нови дългосрочни и краткосрочни мерки за намаляване нивата на фини прахови частици. Приоритет в контролната дейност през 2016 г. по компонент „Атмосферен въздух” е точното прилагане на измененията в Наредба № 16 за ограничаване на емисиите на летливи органични съединения при съхранение, товарене или разтоварване и превоз на бензини (състоянието на системата, съответстваща на Етап II на УБП ) и Наредба № 7 за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации.

По отношение на компонент „Води” приоритетите са: упражняване на по-строг контрол върху обектите, за реконструиране или доизграждане на локалните пречиствателни съоръжения, които увеличават капацитета на производствената дейност; осигуряване на добро състояние на повърхностните и подземните води.

Чрез Националната програма за развитие на селските райони 2007 – 2013 г. се въвежда набор от субсидиращи и компесаторни мерки, целящи опазване на почвите.

С направените през 2012 г. промени в Закона за подземните богатства, контролът на действащите кариери за добив и преработка на подземни богатства премина към Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). На контрол подлежат площите за търсене и проучване. През 2014 г. по указания на МОСВ бе възстановен контролът върху обектите – 23 кариери, като същия ще продължи и през 2016 г.

Прилагането на националната политика в областта на управление на отпадъците е свързана с изграждането на екологична инфраструктура, подобряване прилагането на законовите изисквания и стандарти от бизнеса, повишаване ефективността на контролната дейност и улесняване взаимодействието с местните власти.

През 2015 г. е актуализиран Законът за управление на отпадъците (ЗУО) и са приети подзаконови нормативни актове към него. Контролната дейност по управлението на отпадъците през 2016 г. ще бъде насочена към прилагането на тези изисквания.

За осигуряване поетапното намаляване на количеството на биоразградимите битови отпадъци, подлежащи на депониране за периода до 2020 г. (в три последователни етапа) е утвърден Национален стратегически план за намаляване на количествата на биоразградимите отпадъци, предназначени за депониране за периода 2010 – 2020 г., както и Национален план за управление на отпадъците, които ще се имат предвид при актуализацията на общинските програми по управление на отпадъците през 2016 г.

За постигане на поставените високи цели за рециклиране на отпадъците от строителство и разрушаване от почти 0 % през 2010 г. до 70 % до 2020 г., и за ограничаване на вредните въздействия на генерираните строителни отпадъци е приет Национален стратегически план за управление на отпадъците от строителство и разрушаване на територията на Р България за периода 2011 – 2020 г. Изготвена е и Наредба и ръководство за управление на отпадъците от строителство и разрушаване.

Въведена е промяна в изискванията за функционирането на площадките за третиране на отпадъци от черни и цветни метали (ОЧЦМ), излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС) и излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО) – изнесени са в промишлени и складови зони. Предвидени са строги наказателни мерки за превенция на кражбите на черни и цветни метали, както и за неизпълнението на останалите изисквания на ЗУО.

Политиката по опазване на биологичното разнообразие съответства на обявеното от ООН „2011-2020 Десетилетие на биологичното разнообразие” и е в изпълнение на стратегическите цели от Аичи за биоразнообразието и стратегическия план за биоразнообразието, съгласно който „...до 2050 г. да се цени значението на биоразнообразието, да се опазва, възстановява и използва рационално...”. В изпълнение на горните цели, на регионално ниво е предприето възстановяване на естествени местообитания в ПР „Сребърна” с автохтонна дървесна растителност. Със същата цел е обявявената през 2015 г. нова защитена местност („Находище на пролетно ботурче - Бреница” в землището на с. Бреница, община Тутракан).

По компонент „Биологично разнообразие” най-съществени изменения през предходните години в нормативната уредба, касаещи контролната дейност има в Закона за лечебните растения. По-конкретно и изчерпателно е регламентирана процедурата по издаване на позволителни за събиране и изкупуване на билки. Съкратен е срокът за подаване на годишна справка за изкупените и реализираните количества билки, както и задължението на регионалната инспекция да изисква официално от билкозаготвителите тази информация. В същия закон е регламентирана санкция за нарушение на подзаконов нормативен акт, което подпомага ефективността от контролната дейност. Въведена е и нова административно-наказателна разпоредба за санкциониране и на други нарушения на закона за лечебните растения, за които няма изрични разпоредби.

При провеждане на политиката по превантивния и текущ контрол на качеството на околната среда и заложените приоритетни в стратегическите документи на регионално и местно ниво, важен е моментът за осигуряване на широк обществен достъп. Изискването за осигуряване на информираност на обществеността е заложено в нормативната уредба. За осигуряваното на всеобхватност на извършваните оценки, в процесите по съгласуване, одобряване на планове, програми и инвестиционни предложения активно участие вземат и местните органи на управление, в рамките на предоставените им компетенции, регламентирани в съответните закони, специализираните компетентни органи (МЗ/РЗИ, БДУВ, ИАРА, АППД, ИАМА и др.), както и неправителствените организации.

За намаляване и предотвратяване риска за здравето на населението и с цел осигуряване на координация и съгласуваност при провеждане на националната политика по околна среда, РИОСВ – Русе извършва регламентираните процедури по реда на Глава шеста от ЗООС в тясно взаимодействие с регионалните структури на Министерство на здравеопазването. Целта е определяне степента на значимост на въздействието върху околната среда и риска за човешкото здраве при реализацията на конкретните инвестиционни инициативи. Поставените условия и мерки в издадените административни актове, свързани с намаляване на потенциалните въздействия върху здравето на населението, подлежат на последващ контрол при планираните проверки.

Прилагането на интегрирания подход в управлението на компонентите на околната среда се осъществява и чрез консултации с Басейнова дирекция за управление на водите в Дунавски район с център Плевен. На най-ранен етап на процедурите по превантивен контрол се установява допустимостта на инвестиционните намерения спрямо режимите, определени в Плана за управление на речните басейни в Дунавски район и конкретни мерки и ограничения. Това гарантира опазване на повърхностните и подпочвените води от замърсяване.

След промените в Закона за опазване на околната среда, свързани с определяне на безопасни разстояния от/до предприятия с нисък или висок рисков потенциал (ПНРП и ПВРП), в процедурите по превантивен контрол за съгласуване на устройствени планове или техни изменения, както и инвестиционни предложения за изграждане на ново и планирани изменения или разширения в съществуващо предприятие/съоръжение с нисък или висок рисков потенциал, се извършват консултации с регионалните структури на МВР и дирекция „Инспекция по труда”. Мотивираните становища на специализираните институции се отразяват в крайния административен акт, издаден от РИОСВ-Русе.

Изменения в нормативната уредба през 2015 г. във връзка с валидността на издадени Решения за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО/ Становища по ЕО, поставят ангажимент в Плана за контролна дейност на РИОСВ – Русе за 2016 г., приоритетно да бъдат включени проверки на планове и програми, чиято реализация е съгласувана с постановени Решения за преценяване на необходимостта от ЕО/ Становища по ЕО, издадени и влезли в сила през периода 2009-2010 г. Предвидени са проверки и за валидността на постановени Решения за преценяване на необходимостта от ОВОС/ Решения по ОВОС.

През 2015 година е публикувана нова Наредба за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъци на територията на лечебните и здравни заведения (ДВ, бр. 13 от 17.02.2015 г.).

Във връзка с необходимостта от прилагане на Регламент (ЕС) № 517/2014 на Европейския  парламент и на  Съвета от 16 април 2014 година за флуорсъдържащите парникови газове и за отмяна на Регламент (ЕО) № 842/2006 е извършена актуализация на Закона за чистотата на атмосферния въздух (ДВ, бр. 101/22.12.2015 г.).



2. Околна среда, дейности и инсталации
2.1.Състояние на околната среда - екологични проблеми в района

А) Състояние на въздуха

Обща е тенденцията към намаляване на нивата на вредните атмосферни емисии на територията, контролирана от РИОСВ-Русе. Основните причини за това са преструктурирането на промишленото производство и предприетите конкретни екологични мерки, като смяна на горивните бази и подмяна на технологичното оборудване в енергийни предприятия, инсталиране на нови или повишаване на ефективността на съществуващи пречиствателни съоръжения и др. Тези дейности доведоха до подобряване качеството на въздуха, но все още концентрациите на някои от замърсителите на атмосферния въздух периодично превишават възприетите като „безопасни” за човешкото здраве нива. Проблем все още е замърсяването с фини прахови частици от битовото отопление на твърдо гориво и транспорта, нивата на които са около или над установените норми в региона.

За територията, контролирана от РИОСВ-Русе, постоянен автоматичен мониторинг на качеството на атмосферния въздух се извършва в градовете Русе и Силистра. За град Русе - броя на регистрираните превишения по показател фини прахови частици 10 мкр (ФПЧ10) е с 18 по-малко от предходния период. За град Силистра се наблюдава тенденция към завишаване на замърсяването с ФПЧ10. Броят на превишенията за 2015 г. е с 5 повече спрямо 2014 г.

Най-висок е процентът на превишенията през отоплителния период на годината. Твърдите горива (въглища с високо пепелно и сярно съдържание, дървесината с висока влажност) за отопление в битовия сектор, в съчетание с лоши метеорологични условия – мъгла, безветрие, температурни инверсии и др., са основна причина за наднормените нива по този показател.

Предвид гореизложеното, по указания на МОСВ, Община Русе изготви актуализирана Програма за намаляване нивата на замърсителите и достигане на установените норми за съдържанието им в атмосферния въздух на територията на Община Русе, а Община Силистра актуализира плана с мерки в своята програма, съгласно чл.27 от ЗЧАВ и чл.31, ал.1 от Наредба №7/1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух. За 2016г. е заложен и допълнителен мониторинг с мобилна автоматична станция в Община Силистра.

За периода на 2015 г. в инспекцията са постъпили множество сигнали за миризми, голяма част от които са потвърдени от извършени на място проверки. Предвид това със съдействието на МОСВ и ИАОС в град Русе беше ситуиран втори стационарен пункт за контрол качеството на атмосферния въздух с монтирани допълнителни анализатори за толуен, етилбензен и бензен.

Сигнали за разпространение на неприятни миризми подаваха и жители на град Мартен, като причина за наличието им определяха действащите на територията на бившия Комбинат за тежко машиностроене (КТМ) промишлени обекти. Мобилната автоматична станция на РЛ – Русе извърши в определени периоди измервания на качеството на атмосферния въздух в различни точки на КТМ и гр. Мартен. Резултатите показаха, че основните замърсители на атмосферния въдух са в установените норми, като по-високи нива са отчетени само по показател „сероводород”. След извършване на контролни проверки на действащите инсталация на територията на КТМ, се установи, че причина за разпространение на миризми са отделящите се пари от технологичен апарат към инсталация за производство на растителни масла. На дружеството е дадено предписание за предприемане на технически мерки за намаляване на замърсяването, като в указания срок същите са изпълнени. Монтирано е пречиствателно съоръжение – воден скрубер. След въвеждането му в редовна експлоатация сигнали за неприятни миризми в град Мартен не са постъпвали в РИОСВ - Русе

Б) Състояние на водите

В много от населените места в обхвата на инспекцията се наблюдава реконструкция и доизграждане на канализационни мрежи, в резултат на което се ликвидира отвеждането на отпадъчните води в земните пластове. На територията на РИОСВ – Русе са изградени и се експлоатират общо осем селищни пречиствателни станции за отпадъчни води (СПСОВ), като една от тях е само с механично стъпало. В ГПСОВ – Исперих се извършва реконструкция и модернизация на станцията, която включва изграждане на биологично стъпало. В процес на изграждане е ГПСОВ – Бяла, където се извършват довършителни наладъчни дейности и същата предстои да бъде пусната в експлоатация. В крайдунавските селищни системи има една действаща пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ) на град Русе. През 2015 год. е напълно изградена ГПСОВ – Силистра, която предстои да бъде въведена в редовна експлоатация за 2016 г.

С израждане на канализационни системи и пречиствателни станции за отпадъчни води в крайдунавските селищни системи ще бъдат преустановени директните зауствания във водоприемниците.

Основен проблем за замърсяването на поречието на р.Дунав е обособена агломерация от производствени предпиятия в т.нар. “територия на бившето КТМ“ в град Русе. На територията на бившия комбинат се експлоатират 36 обекта с разнородна дейност. Предвид различните по характер и параметри производства, съответно формираните производствени отпадъчни води са с различен характер и потенциал на въздействие върху повърхностния воден обект – река Дунав. Канализационната мрежа е проектирана и изпълнена за нуждите на бившия Комбинат за тежко машиностроене. Към канализацията няма действаща ПСОВ за пречистване на отпадъчните води от всички действащи обекти в обхвата на територията. Заустването на генерираните производствени и битово-фекални отпадъчни води, както и атмосферните води в река Дунав се извършва повърхностно, чрез няколко основни канализационни клона.

Поради това, че няма оператор на канализационната мрежа, се контролират обектите, които имат ЛПСОВ и точка/точки за мониторинг, определени в комплексни разрешителни или разрешителни за заустване в река Дунав, издадени по реда на Закона за водите.

При извършени планови и извънредни проверки през годината са регистрирани неколкократни изпускания на непречистени производствени отпадъчни води в реката. Предприети са административно наказателни мерки спрямо две предприятия: за производство на биодизел и глицерин - за неспазване на индивидуалните емисионни ограничения, определени в комплексно разрешително и предприятие за производство на растителни масла- за неработещо пречиствателно съоръжение.

С цел установяване дали има замърсяване на водите в река Дунав от производствата на територията на КТМ, от Регионалната лаборатория-Русе към ИАОС, са взети водни проби от река Дунав преди и след КТМ-Русе за физикохимичен анализ. Резултатите показват, че няма разлики в стойностите на показателите, измерени преди и след промишлената зона, което се дължи на голямата самопречиствща способност на реката.

Въпреки това, към настоящия момент контролът върху изпусканите потоци отпадъчни води в реката е затруднен, т.к няма цялостно решение за пречистване на реализирани отпадъчни води от територията на КТМ, както и оператор на канализационната мрежа на въпросната площадка.

Констатираните проблеми са разисквани на редица проведени през 2015 г. работни срещи на междуведомствена комисия с представители на РИОСВ–Русе, Басейнова дирекция Дунавски район - Плевен, РЗИ–Русе, териториалното звено „Противопожарна безопасност и защита на населението“, дирекция „Инспекция по труда“, Община Русе, Областна администрация Русе и Държавна агенция за метрологичен и технически надзор, съгласно Заповед № 6-95-00-493/15.05.2015 г. на Областния управител на Област Русе. За решаване на проблемите са приети и се изпълняват следните мерки:

- определен е собственик на канализационната мрежа на бившия КТМ;

- извършено е кадастрално заснемане и е изготвена актуална скица на канализационната инфраструктура в границите на КТМ;

- избрана е фирма за почистване и видеообследване с видеоробот на канализационната мрежа за изясняване на състоянието й.

Предвижданията за 2016 г. са да бъде определен оператор на канализационната мрежа по реда на Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги, който да притежава разрешително за заустване на отпадъчните води в река Дунав, издадено във връзка с разпоредбите на чл. 4, ал. 2 и ал. 3 от Наредба № 2 от 8.06.2011 г. за издаване на разрешителни за заустване на отпадъчни води във водни обекти и определяне на индивидуалните емисионни ограничения на точкови източници на замърсяване;

След обследване и изясняване на състоянието на канализационната мрежа, ще се направи конкретен избор за третиране на отпадъчните води от КТМ. Възможните алтернативи са: чрез изграждане на обща ПСОВ за пречистване на всички отпадъчни води от обектите в КТМ или всеки обект да изгради ЛПСОВ за формираните отпадъчни води, а операторът на канализационната мрежа да определи условията за включване на отпадъчните води в общата канализация, въз основа на получено от него разрешително по реда на Закона за водите.
В) Управление на отпадъците
Състояние на околната среда в следствие извършване на дейности по третиране на отпадъци на територията, контролирана от РИОСВ – Русе. Към настоящия момент не са регистрирани замърсявания на компонентите на околната среда, свързани с дейностите по третиране на отпадъците. Все още не са рекултивирани старите общински депа на 7 от 22 общини в региона, остава проблемът с рекултивацията и на селските сметища. При наличие на нерегламентирани сметища, установени при осъществяване на контролната дейност, експертите на РИОСВ – Русе дават съответните предписания, след което отпадъците биват почиствани и извозвани до най-близкото действащо регионално депо.

Екологичен проблем до началото на 2015 г. беше старото общинско депо за отпадъци на гр. Русе. В момента тече процес на рекултивацията му на база сключен догвор между община Русе и ПУДООС, дейностите по който следва да приключат до края на 2016 година.


2.2. Контролирани дейности
Характерно за региона е функционирането на обекти и инсталации от химическата, леката и хранително-вкусовата промишленост и животновъдството в т.ч.: нефтопреработване; производства на бои, биогорива, лекарствени форми и добавки, млечни продукти, фруктози, хлебна мая, дървопреработване и производство на мебели, производство на резервни части за леки автомобили и селското стопанство, керамично производство, инсталации за интензивно животновъдство и др. На територията на РИОСВ – Русе функционират три регионални депа за битови, производствени и строителни отпадъци и два автоклава за болнични отпадъци. На всички обекти, за които има необходимост, са изградени пречиствателни станции и локални пречиствателни съоръжения.

Общият брой на обектите на територията на РИОСВ-Русе, подлежащи на контрол, е 2130. Те се контролират за правилната експлоатация на технологичните процеси и процесите на пречистване; големи горивни инсталации; такива, ползващи органични разтворители, озоноразрушаващи вещества и флуорирани парникови газове; условията в разрешителните за заустване, комплексните разрешителни, разрешителните за емисиите парникови газове и разрешителните по чл. 104 от ЗООС.

Планираните обекти за проверка през 2016 г. са 550, като честотата на извършваните проверки са съобразени с дейността на всеки един от тях и въздействието, което оказват върху околната среда. Взети са под внимание констатациите от предходни проверки, дадените предписания, тяхното изпълнение и отношението на операторите по решаване проблемите, свързани с опазването на околната среда, както и резултатите от извършвания мониторинг на изпусканите емисии и замърсяващи вещества от дейността на обектите. Обектите, за които през изтеклата година са постъпили основателни сигнали и жалби, с констатирани отклонения и нарушения в екологичното законодателство, са предвидени за контрол и през настоящата година.

Производствата, които се извършват на територията на РИОСВ – Русе основно са разпределени в следните категории:



  • енергийно стопанство;

  • химическа промишленост;

  • животновъдство;

  • машиностроене;

  • керамично производство и добивна промишленост;

  • съхранение и търговия с петролни продукти и препарати за растителна защита;

  • управление на отпадъците;

  • мелиоративни дейност в селското стопанство.

Голяма част от посочените дейности, които се осъществяват на територията, контролирана от РИОСВ – Русе попадат в приложение № 4 на ЗООС и на операторите на съответните инсталации са издадени комплексни разрешителни. Съгласно методика за определяне на риска на промишлените обекти, разработена от експерти на РИОСВ – Русе, са идентифицирани 26 високо рискови обекта от всички 50, с издадени КР, които са заложени за контрол през 2016 г. Допълнително са избрани 5 обекта, оценени с нисък рис,к за контрол през 2016 г., които не са проверявани в предходната година.

Контролът върху обектите, извършващи дейности, които не попадат в приложение № 4 на ЗООС е определен на база на получената информация от проверките през предходни години и категоризацията по методиката на РИОСВ – Русе, включително постъпилите сигнали и жалби.

При планиране на обектите за контрол и прилагане на разработената методика на Инспекцията за оценка на риска на промишлените обекти по отношение на спазването на екологичното законодателство, е предвидено извършването на 34 проверки по компоненти и фактори на околната среда. На обекти, оценени с висок риск ще се извършват екипни проверки (по 3 и повече компонента/фактори на околната среда), а на останалите обекти, оценени като средно и ниско рискови, ще се извършат съвместни проверки - по два компонента/фактора на околната среда.

След извършен анализ на резултатите от осъществения контрол през последните две години, се установи, че все по-голям брой оператори привеждат в съответствие обектите си с изискванията в екологичното законодателство. От констатираните през 2015 година нарушения, голяма част са свързани с непредставяне в РИОСВ-Русе на необходимата информация.

През 2015 г. с промяна на нормативната база са въведени нови изисквания по отношение на: управление на отпадъците, контрол на атмосферния въздух, превантивна дейност. Настъпилите изменения в нормативната база по ЗООС, ЗУО и ЗЧАВ са отчетени при планирането за 2016 г., като част от дейностите са включени в плана за проверки. Това са:


  • дейностите на подизпълнителите на организациите по оползотворяване на масоворазпространени отпадъци;

  • дейностите на инсталациите за третиране на отпадъци

  • дейности, при които се използват продукти, съдържащи летливи органични съединения;

  • дейности, попадащи в измененията на приложенията на ЗООС;

  • дейности, свързани с производство и употреба на опасни химични вещества и смеси.

  • правното действие на постановени съгласувателни административни актове по реда на Глава шеста от ЗООС за планове и програми в обхвата на компетенциите на РИОСВ-Русе.


2.3. Контролирани инсталации
За територията, контролирана от РИОСВ – Русе има 50 инсталации с издадени Комплексни разрешителни (КР), като 7 от тях не извършват производствена дейност. На обектите с издадени КР е направена оценка на риска за околната среда, съгласно указанията на МОСВ, като за проверка са предвидени инсталациите, непроверени през изминалите две години.

На основание чл. 154 а, ал. 6 от ЗООС за оценка на риска за околната среда на обектите с издадени КР са приложени следните критерии:



  • потенциално и реално въздействие на инсталациите върху човешкото здраве и околната среда, като са отчетени нивата и видовете емисии, чувствителността на местната околна среда и рискът от аварии;

  • спазване на условията в разрешителното;

  • валидна регистрация на оператора съгласно схемата на общността за управление по околната среда и одит (EMAS) съгласно Регламент (ЕО) № 1221/2009 г.

Инсталациите с издадени КР са групирани основно в три групи:



  • химическа промишленост;

  • животновъдни обекти;

  • депа за отпадъци.

Инсталациите с издадени разрешителни по СЕВЕЗО са:



  • петролни терминали;

  • инсталации от химическата промишленост;

  • инсталации за съхранение на взривни вещества.

Характерно за местоположението на инсталациите с издадени КР и тези с разрешителни по СЕВЕЗО е, че са групирани в определени райони на трите области, както следва:



  • Район на бившия Комбинат за тежко машиностроене - Русе (КТМ) между град Русе и град Мартен: характеризира се с наличие на повече от един оператор с издадено КР и разрешително по СЕВЕЗО. Инсталациите са от химическата и нефтопреработващата индустрия, а СЕВЕЗО обектите са терминали за съхранение на петролни продукти.

  • Район на Индустриален парк – град Русе: разположен е източно от град Русе. В него са концентрирани три оператора с КР, като най-съществен по отношение на сложност на инсталациите е “МОНТЮПЕ“ ЕООД.

  • Район на Източна промишлена зона - град Русе. Характеризира се с група от три оператора с издадени КР, като инсталациите са от хмическата и нефтопреработващата промишленост и голяма горивна инсталация-ТЕЦ-Русе-Изток.

  • Район Западна промишлена зона – град Русе. В тази зона са традиционните за град Русе производители на смоли, бои и лакове, които също притежават КР.

  • Район Гарова промишлена зона – град Разград. Обособени са три инсталации с издадени КР, като две от тях са от хранително-вкусовата преработваща промишленост, а третата е инсталация за топене и леене на цветни и черни метали.

Групирането на сложни и рискови предприятия в посочените райони може да доведе до кумулативно въздействие върху компонентите и факторите на околната среда, което налага упражняване на по-строг и с по-голяма честота контрол.

Инсталациите за интензивно отглеждане на животни, които също притежават КР са равномерно разположени в трите области: Русе, Разград и Силистра, като тези за отглеждане на свине са в област Русе (4 бр.), а най-голяма концентрация на инсталации за отглеждане на птици има в област Разград. Тези обекти са оценени с нисък риск, като акцент в контрола по спазване на условията в издадените КР е съответствието на съхранието и последващата употреба на генерираните от дейността торови маси.
2.3.1. Регистър на инсталации и дейности с издадени КР



План - регистър на операторите, с издадени комплексни разрешителни по чл.117 от ЗООС

по ред

наименование на фирмата,
седалище и адрес на управление


наименование на обект,
населено място, дейност


на
комплексно разрешително


Риск на обекта

честота на проверка

забележка

висок

нисък

веднъж
на година


веднъж
на 3 години


 

1

"Труд" АД, гр. Русе
бул."Тутракан"

Производство
на огнеупорни керамични изделия в гр. Русе

№ 243-Н1-А1/2013

х

 

х

 

 

2

"Монтюпе" ЕООД, гр. Русе, Индустриален парк



Производство
на алуминиеви автомобилни
детайли в гр. Русе

№ 105-Н1/2012

х

 

х

 

 

3

"Мегахим" АД, гр. Русе, бул. "Липник"

Производство на смоли и бои в гр. Русе

№ 360-A1/2013

х

 

х

 

 

4

“Екон – 91” ООД, гр. Русе, ул. "Кап. Райчо Николов"

Производство на смоли и бои в гр. Русе

№ 311-H0/2008

х

 

х

 

 

5

"Полисан" АД, гр. Русе

Преработка на нефтопродукти в гр. Русе

№ 343-H0/2008

х

 

х

 

 

6

„Оргахим Резинс” АД – гр. Русе, бул. "Трети март"

Производство на смоли и бои в гр. Русе

№ 15-И1-А1/2014

х

 

х

 

 

7

„Русе Кемикълс” АД – гр. Русе, бул. "България"

Производство на фталов и малеинов алдехид в гр. Русе

№ 22-И1-А1/2013

х

 

х

 

 

8

“Астра Биоплант” ЕООД – гр. Сливо поле, ул. "България"

Производство на растителни масла и биодизел в гр. Сливо поле

№ 254-Н1/2012

х

 

х

 

 

9

“Лубрика” ООД, гр. Русе, бул."България" № 125а

Преработка на отработени масла в гр. Русе

№ 352-А2/2013

х

 

х

 

 

10

„Топлофикация - Русе” ЕАД, гр. Русе, ул. "Тец Изток"

Производство на електроенергия, пара и топла вода в гр. Русе

№ 46-А3/2012

х

 

х

 

 

11

„Топлофикация - Русе” ЕАД, гр. Русе, ул. "Тец Изток"

Депо за съхранение на неопасни отпадъци - Сгуроотвал в гр. Русе

№ 513-Н0/2015

 

х

 

х

Последна проверка през 2015г.

12

„Биовет” АД – гр. Пещера – клон Разград, бул. "Априлско възстание" № 68

Производство на фармацефтични продукти в гр. Разград

№ 10 – H1-A1/2012

х

 

х

 

 

13

„Керос България” ЕАД – гр. Русе, Индустриален парк

Производство на керамични изделия в гр. Русе

№ 167-Н0/2007

х

 

х

 

 

14

Община Русе, пл. "Свобода" №6а

Регионално депо за неопасни и опасни отпадъци в гр. Русе

№ 181-Н1/2010

х

 

х

 

 

15

Община Силистра, ул.

Регионално депо за неопасни отпадъци в гр. Силистра

№ 180-Н1/2009

х

 

х

 

 

16

Община Разград

Регионално депо за неопасни отпадъци в гр. Разград

№ 248-Н0/2008

х

 

х

 

 

17

“Хан Аспарух” АД, гр. Исперих, ул."Ахинора" №1

Производство на керамични изделия в гр. Исперих

№ 94-Н2/2011

х

 

х

 

 

18

„СЕТ” АД, гр. Русе, бул"Христо Ботев" №3

Производство на готови печатни платки в гр. Русе

№ 446-H0/2012

х

 

х

 

 

19

„Метал” ЕООД, гр. Лозница

Рециклиране на цветни метали - алуминий от отпадъци в гр. Лозница

№ 448-H0/2012

х

 

х

 

 

20

’’Екогалваник’’ ООД, гр. Русе, бул. "Тутракан" №100

Нанасяне на галванични покрития върху детайли в гр. Русе

№ 458-H0/2013

х

 

х

 

 

21

„Оберьостерайхише Биодизел – България” ЕООД, гр. Русе, бул"Тутракан" №100

Производство на биодизел и глицерин в гр. Русе

№ 478-H0/2013

х

 

х

 

 

22

„Амилум България” ЕАД, гр. Разград, Гарова промишлена зона

Производство на растителни продукти, чрез преработка на царевица в гр. Разград

№ 471-H0/2013

х

 

х

 

 

23

„Пилко” ЕООД, гр. Разград, Гарова промишлена зона

Птицекланница в гр. Разград

№ 479-H0/2013

х

 

х

 

 

24

„Балканцинк” АД, гр. Русе, Индустриален парк

Горещо поцинковане на детайли в гр. Русе

№ 456-H0/2013

х

 

х

 

 

25

„Икомет” ЕООД, гр. Разград, Гарова промишлена зона

Рециклиране на цветни метали - алуминий от отпадъци в гр. Разград

№ 480-H0/2013

х

 

х

 

 

26

СД “Марвас – 90 – Френкеви и сие” – гр. Пловдив

Интензивно отглеждане на птици - кокошки носачки в с. Киченица, Община Разград

№ 251–Н0/2008

 

х

 

х

Последна проверка през 2015г.

27

“Свинекомплекс Юделник” ООД, с. Юделник

Интензивно отглеждане на свине в с. Юделник, Община Сливо поле

№327-H0/2008

 

х

 

х

Последна проверка през 2015г.

28

“Авис” ЕООД – гр. Завет

Интензивно отглеждане на птици - бройлери в гр. Завет

№ 213-Н1/2011

 

х

 

х

Последна проверка през 2015г.

29

“Свинекомплекс Бръшлен” АД, с. Бръшлен

Интензивно отглеждане на свине в с. Бръшлен, Община Сливо поле

№ 322-A1/2012

 

х

 

х

Последна проверка през 2014г.

30

“Бисер Олива – 98” АД, гр. Стара Загора

Интензивно отглеждане на птици - кокошки родители в кв. "Средна кула" на гр. Русе

№ 293-H1/2015

 

х

 

х

Последна проверка през 2014г.

31

“Бисер Олива – 98” АД, гр. Стара Загора

Интензивно отглеждане на птици - кокошки родители в с. Червена вода, Община Русе

№ 310-H2/2014

 

х

 

х

Последна проверка през 2014г.

32

„Пилко” ЕООД, гр. Разград, Гарова промишлена зона

Интензивно отглеждане на птици - бройлери в с. Липник, Община Разград

№ 287-H1/2013

 

х

 

х

Последна проверка през 2014г.

33

„Пилко” ЕООД, гр. Разград, Гарова промишлена зона

Интензивно отглеждане на птици - бройлери в с. Киченица, Община Разград

№ 288-H1/2013

 

х

 

х

Последна проверка през 2014г.

34

“Агротайм” ООД, гр. Исперих

Интензивно отглеждане на свине в гр. Исперих

№ 318-H0/2008

 

х

 

х

Последна проверка през 2014г.

35

“Свинекомплекс Николово” АД, с. Николово

Интензивно отглеждане на свине в с. Николово, Община Русе

№ 315-H0/2008

 

х

 

х

Последна проверка през 2015г.

36

“Свинекомлекс Голямо Враново – ИНВЕСТ” АД, с. Голямо Враново

Интензивно отглеждане на свине в с. Г. Враново, Община Сливо поле

№ 319-H0/2008

 

х

 

х

Последна проверка през 2015г.

37

„Непал-10” ООД, с. Липник, Община Разград

Интензивно отглеждане на птици - бройлери в с. Щръклево, Община Иваново

№ 449-H0/2012

 

х

 

х

Последна проверка през 2013г.

38

„Мемотрейд” ЕООД, с. Бели лом

Интензивно отглеждане на птици - бройлери в с. Бели лом, Община Лозница

№ 441-H0/2012

 

х

 

х

Последна проверка през 2013г.

39

„Ел Джи 15” ЕООД, с. Бъзън

Интензивно отглеждане на птици - бройлери в с. Бъзън, Община Русе

№ 450-H0/2012

 

х

 

х

Последна проверка през 2013г.

40

”Карас”ООД, гр.Глоджево

Интензивно отглеждане на птици - бройлери в гр. Глоджево, Община Ветово

№ 442-H0/2012

 

х

 

х

Последна проверка през 2013г.

41

„Емакс” ЕООД, гр. Силистра, ул. "Петър Бояджиев" №

Физикохимично третиране на отпадъци от нефтопродукти в гр. Силистра

№ 490-Н0/2014

х

 

х

 

 

42

„Екотрейдметал” ЕООД, гр. Русе

Рециклиране на цветни метали - месинг от отпадъци в гр. Силистра

№ 493-Н0/2014

х

 

х

 

 

43

“Галисман” АД – с. Енево, Община Нови пазар

Интензивно отглеждане на птици - бройлери в с. Брестовене, Община Завет

№ 250-Н0/2008

 

х

 

х

Инсталацията
не работи от 2012 г.

44

“Иридис” ЕООД – гр. Бургас

Интензивно отглеждане на птици - бройлери в гр. Дулово

№ 247-Н0/2008

 

х

 

х

Инсталацията
не работи от 2010 г.

45

“Агроспектър Инвест” АД, гр. София

Интензивно отглеждане на свине в с. Ветрен, Община Силистра

№ 335-H0/2008

 

х

 

х

Инсталацията
не работи от 2011 г.

46

“Комфорт” ООД, гр. Варна

Производство на керамични изделия - тухли в с. Трапище, Община Лозница

№ 270-H0/2007

 

х

 

х

Инсталацията
не работи от 2010 г.

47

ЗП Юлияна Минчева – Зюхтю – гр. Варна

Интензивно отглеждане на птици - бройлери в гр. Разград

№ 429-H0/2012

 

х

 

х

Не е
реализирано ИП

48

Община Бяла

Регионално депо за неопасни отпадъци в гр. Бяла

№ 499-Н0/2014

х

 

х

 

Инсталацията
не е изградена

49

ЕТ „Рикота – 4 – Силвия Симеонова”, с. Г. Извор

Интензивно отглеждане на птици - бройлери в с. Г. Извор, Община Самуил

№ 511-H0/2015

 

х

 

х

 

50

„А.А. Фарма” ЕООД, с. Калипетрово

Интензивно отглеждане на птици - бройлери в с. Шуменци, Община Тутракан

№ 512-Н0/2015

 

х

 

х

Инсталацията
не е изградена

Каталог: images -> riosv -> Kluchovi dumi 2014
Kluchovi dumi 2014 -> През периода 27-28 април 2015 г е извършена контролна проверка за спазване условията в Комплексно разрешително (КР) №327-Н0/2008 г на „Свинекомплекс Юделник оод, с. Юделник, Община Сливо поле
Kluchovi dumi 2014 -> Отчет за контролната дейност Обобщен анализ на контролната дейност на риосв-русе за 2013 г
Kluchovi dumi 2014 -> Отчет за контролната дейност обобщен анализ на контролната дейност на риосв за 2016 г
Kluchovi dumi 2014 -> Възложител Номер на документ Вид документ „мемотрейд”
Kluchovi dumi 2014 -> Отчет за генерираните отпадъци при производствената дейност, данните, от който съответстват на заверените в риосв русе отчетни книги, съгласно изискванията на Наредба 1
Kluchovi dumi 2014 -> Отчет за контролната дейност Обобщен анализ на контролната дейност на риосв-русе за 2014 г
Kluchovi dumi 2014 -> Инсталациите, попадащи в обхвата на кр работят на прекъснат режим. Производственият капацитет
Kluchovi dumi 2014 -> Издадени разрешителни документи за дейности с очцм по зуо
Kluchovi dumi 2014 -> Министерство на околната среда и водите регионална инспекция по околната среда и водите русе утвърдил: ивелина василева
Kluchovi dumi 2014 -> Регионална инспекция по околната среда и водите русе утвърдил: ивелина василева


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница