Регионално развитие



Дата01.02.2018
Размер118.2 Kb.
#52301






Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013

www.bgregio.eu

Инвестираме във Вашето бъдеще!

Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България





ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ

към документация за възлагане на обществена поръчка с предмет:
ИЗГОТВЯНЕ И СЪГЛАСУВАНЕ НА РАБОТЕН ПРОЕКТ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ЗОНА ЗА ОБЩЕСТВЕН ОТДИХ – ПАРК СВ. ДИМИТЪР”

в изпълнение на Проект „Бъдеще за Добрич”, по Договор № BG161РО001/5-02/2012/001 за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Регионално Развитие” 2007-2013 г.




техническо Задание

Настоящото задание за проектиране е изготвено съгласно изискванията на чл.13, ал.2 от Наредба № 4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти, във връзка с предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Регионално Развитие” 2007-2013 г. и поради спецификата и сложността на обекта се изработва трифазно – идеен, технически и работен проект.




І. ПРЕДМЕТ НА ЗАДАНИЕТО

Заданието има за цел да изясни на проектанта/проектантския колектив обхвата и основните изисквания за изработване в окончателна фаза - работен паркоустройствен проект за квартален парк „Св. Димитър”



ІІ. ЦЕЛ НА ПРОЕКТА

Основната цел на проекта е подобряване на физическата среда, привлекателността на града и качеството на живот и комфорт на обитаване, безопасност чрез изграждане на система от квартални паркове.

Конкретни цели:


  • Да се подобри физическата среда;

  • Да се създадат условия за интегриране на групите в неравностойно положение чрез

подобряване на физическата и жизнената среда;

  • Да се повиши безопасността и сигурността на градската среда;

  • Създаване на обновена градска среда, чрез нови иновативни предложения.



III. ОБХВАТ НА ПРОЕКТА

Територията, предмет на заданието обхваща площи заключени между индивидуално жилищно застрояване по ул. Орфей и Бяла река, ЖК Дружба 1 и бул. Добруджа, включително паметник на деспот Добротица. Границите на зоната на интервенция са посочени в приложение.

Съгласно действащият ПУП на ЖК Балик, визираната територия е отредена за озеленяване и попада в строителните граници на град Добрич. По схемата на Зелена система към ОУП, паркът попада в Източен парков район, а съгласно схемата за функционално зониране теренът е отреден за озеленяване. Общият градоустройствен план ОГП/ ОУП на град Добрич е одобрен със заповед 67/30.01.1998 г. Същият е действащ и към момента, съгласно §6 от ПР на ЗУТ.

Площите предмет на интервенция, не обхващат реконструирани територии и общата площ е около 60 дка.

Вид собственост: Обектът на интервенция обхваща терени изключително публична общинска собственост, не засяга частна собственост и обекти отдадени на концесия.

IV. ХАРАКТЕРИСТИКА И СЪСТОЯНИЕ НА ЗОНАТА НА ИНТЕРВЕНЦИЯ


  1. Теренна характеристика

Релефната конфигурация на паркa е равнинна, с малка денивелация от страна на бул. Добруджа, което я прави подходяща за развитието на различни по функция зони, свързани с отдиха на открито, игрите, спорта, развлечението и социалните контакти.


  1. Растителност

В територията, предмет на настоящото задание, липсва дървесна растителност. В зелените площи около паметника на деспот Добротица има групи от декоративни храсти и многогодишни цветя.


  1. Алейна мрежа

Съществуващата алейна мрежа е слабо развита и се състои от:

    • Главен партерен пешеходен подход към паметника;

    • Обходна алея около паметника;

    • Естествени пешеходни алеи, наложили се във времето и прокарани от хората;

    • Улица за транспортен достъп и обслужване на трошенокаменна настилка;

Съществуващата алейна мрежа в момента е амортизирана, което пречи на достъпа и посещаемостта.


  1. Изграденост на парковите и зелени територии

Паметника на деспот Добротица и парковата част около него са изградени в края на 80-те години. Настилките са амортизирани. Липсват паркови архитектурни елементи, основно пейки, кошове за смет и др. Осветлението е компрометирано.

V. ОСНОВНИ ПРОБЛЕМИ, КОНСТАТАЦИИ И ИЗИСКВАНИЯ ВЪВ ВРЪЗКА С ПРЕДМЕТА НА ЗАДАНИЕTO
1.Социално-икономически проблеми

Подробното проучване и проектиране да бъде съобразено с новите законови уредби за общинска собственост, както и с различните съвременни начини за ползване на териториите. Това ще подскаже нови начини за устройство на парковите зони и сектори за спорт, игри и развлечения.


2. Ландшафтно-екологически проблеми

Необходимо е проучване и корекции на наложилите се през годините градоустройствени негативни въздействия върху средата, предмет на настоящото задание, растителността и микрорелефните форми. Част от терена за парка /първоначално предназначен за стадион/ е допълнително оформен, чрез насипване на земни маси. В последствие с интензивното жилищно застрояване е променено предназначението му.




  1. Благоустройствено-технически

Наред с общото устройствено зониране е необходимо цялостно проучване и решаване на инженерната инфраструктура на територията като цяло. Да се решат алейните трасета, категоризацията им, транспортния достъп, велотрасетата и връзката с общата схема за вело движение – съгласно приложение. Да се проучи състоянието на парковите архитектурни, инженерни и други съоръжения и дадат предложения за по-съвременни форми на паркоустройство, благоустройство и изграждане.


  1. Финансово-организационни

Във връзка с възникналите нови форми на пазарна икономика е необходимо проектирането да подпомогне съвременните начини на финансиране, изграждане и поддържане на територията като цяло и по зони (етапи).

VI. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПРОЕКТА
ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ

1. Изграждане и възстановяване на зони за обществен отдих, детски и спортни площадки, водни площи, тоалетна, поставяне на парково оборудване и други елементи от градското обзавеждане;

2. Изграждане на нови и реконструкция на съществуващи паркови алеи и подходи, изграждане на велосипедни трасета и алеи, включително дейности като поставяне на указателни знаци;

3. Изграждане на улица към парка, свързваща го с ул. Димитър Ковачев и паркинг обслужващ парка и близките жилищни блокове;

4. Да се предвиди и ситуира в композиционно и обемно-пространствено решение на проекта предвидената съгласно действащия ПУП - църква.

5. Монтиране на енергоспестяващо парково осветление и изграждане на подземната техническа инфраструктура на обекта на интервенция (електро, ВиК), изграждане на поливна система.

6. Създаване на достъпна архитектурна среда, позволяваща ползване на съоръженията и обектите в парка.

7. Насърчава се прилагането на иновативни и съвременни архитектурно-пространствени, оригинални композиционни и дизайнерски решения (напр. интересни настилки, водни площи, елементи на градското обзавеждане, алпинеуми, ландшафтни тематични групи и кътове за отдих, растителни композиции с интересни растителни видове и висок художествено естетически вид и др.)

8. Следва да се приложи интегриран подход на градско възстановяване и развитие, като обекта на интервенция, да бъде архитектурно-пространствено, тематично и ландшафтно решен, така че да подчертава идентичността на градския пейзаж и неговата неповторимост, в пълен унисон с историческата структура на града и околните пространства.
1. Общи планово- композиционни изисквания

Необходимо разработване на концепция с нова визия, съобразена с изискванията на новите форми на финансиране и настъпилите промени.

Проектното предложение трябва да е разработено въз основа на интегриран териториален подход, които цели трайно подобрение на физическата и екологична среда на територията. Всички зони и дейности в проекта трябва да бъдат разглеждани в тяхната взаимовръзка.

Да се запазят и доразвият положителните моменти в реализираните вече части около паметника на деспот Добротица по отношение композиция, материали и се впишат в новата концепция. На основата на цялостен анализ на характера и потенциалите на средата, да се предложат съвременни виждания и нови идеи за развитието на парка. Същевременно следва да се приложи интегриран подход на градско възстановяване и развитие върху целевата територия, като обектите на интервенция, включително допълнителните обекти, следва да бъдат обединени в единно архитектурно-пространствено, тематично и ландшафтно решение, като по такъв начин се подчертава идентичността на градския пейзаж и неговата неповторимост, в пълен унисон с историческата структура на града и околните ландшафти. С разработката да се предложат решения за подходите към парка /транспортни, пешеходни и вело връзки/ и начина на паркиране, свързано с ползването на обектите, близките жилищни блокове, включително предвидената по ПУП църква. Бъдещото развитие на тези зони трябва да бъде елемент, интегриран с контактните зони извън обхвата на проекта, даденостите в момента и градоустройствените предвиждания.

В разработката ясно да се дефинират парковите алеи по функция (главни и второстепенни пешеходни алеи, вело алеи, транспортен достъп до парка и паркинга), по вид настилки и по ширина. Предложените материали за настилките да се съобразят с вида на алеите, начина на ползване и поддръжка. Желателно е проектът да се съобрази със съществуващите естествени пешеходни пътеки, наложили се във времето и доказали своята функционалност. Да се диференцират пешеходните и вело алеи и се предложи решение ограничаващо преминаване на МПС и велосипеди по пешеходните алеи. При алеи със смесен тип на движение да се предвиди хоризонтална или вертикална маркировка. Да се предложи схема за движението в парка – пешеходно и велосипедно. Да се предвидят паркови вело маршрути и се обвържат с разработената общоградска система за вело маршрути.

Да се проучат и предложат решения за общодостъпна среда чрез рампи за хора в неравностойно положение и възможности за улесняване на пешеходното преминаване през бул. Добруджа. Да се разработи проект за буферен паркинг в зоната зад жилищна група по бул. Добруджа.


В обхвата на разработката да се предвидят зони за:

  • игри и забавления на открито за деца и възрастни;

  • обособени места за хоби дейности, свободна игра и разходка на домашни любимци и др.;

  • ежедневен спорт;

  • екстремни игри;

  • зони или места за спокоен отдих;

  • зона за църква и околно пространство /композиционно и обемно-пространствено свързано с останалите зони/

Да се предвидят растителни видове - дървета, храсти и многогодишни цветя с декоративен ефект през всички сезони и подходящи за региона. Проектът да дава възможност за развитие на идеята и навлизане на озеленяването в контактните зони.

Да се предвиди подмяна на осветителните тела, захранващата мрежа и внедряване на мерки за енергоефективност.

Да се предвиди автоматизирана поливна система. Захранването с вода да става от сондажен кладенец, като се проучи и предложи възможност за изграждане.

Да се предвиди система за видео наблюдение.

Да се предложи решение за парково оборудване и мебел /пейки, осветителни тела, велостоянки, указателни табели, кошчета за смет и др./. Насърчава се прилагането на иновативни и съвременни архитектурно-пространствени, оригинални композиционни и дизайнерски решения (напр. интересни настилки, малки водни площи, елементи на парковото обзавеждане, алпинеуми, ландшафтни тематични групи и кътове за отдих, растителни композиции с интересни растителни видове и висок художествено естетически вид и др.).

Интервенцията в зоната на паметника на деспот Добротица да се сведе до: реконструкция на алейната мрежа и ремонт на компрометирани плочници без съществени отклонения от съществуващото проектно решение, подмяна на захранваща кабелна мрежа и парково осветление, художествено осветяване на паметника, оборудване с паркова мебел /пейки, кошчета за смет и др./, ландшафтна реконструкция.



2. Съдържание на проектната документация

Проектът следва да бъде проектиран в съответствие с изискванията на действащата нормативна база и:

-Закона за устройство на територията

-Наредба №4/21.05.2001г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти,

-Наредба №7/22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройството на отделните видове територии и устройствени зони

-Наредба №1 / 12.01.2009г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра

-Наредба №4/01.07.2009 г. за преструктуриране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хора с увреждания

На фаза: Идеен инвестиционен проект.

Проектът да включва:



  • Графично идейно паркоустройствено и общо планово - композиционно решение в М 1:1000, анализ на територията /анализ на съществуващото положение/. Представят се отделните функционални зони, пешеходни, велосипедни и др. алеи по категории, съществуващи съоръжения, растителност и др. по преценка на проектанта.

  • Фрагменти и детайли на по-важни зони по-избор на проектанта.

  • Представяне на идейният проект за одобрение и съгласуване пред ОбЕСУТ.

Задължение на Възложителя:

  • Да предостави цифров модел от кадастралната карта на обекта, регулация и подземна инфраструктура;

  • Скица и виза за проектиране.

Проектът във фаза ТП и РП ще трябва да доразвие концепцията на идейния проект и ако има забележки от ОбЕСУТ в тези фази на проектиране да бъдат отстранени.
На фаза: Технически и работен инвестиционен проект.

  • Технически и Работен инвестиционен проект съгласно Закона за устройство на територията, Наредба №4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти и Наредба № 1 от 12 януари 2009 г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра, придружен от подробни количествени сметки и анализни цени по всички части, подписани от съответния проектант. Работният проект следва да бъде надлежно съгласуван с всички експлоатационни дружества и други съгласувателни органи и одобрен от главния архитект на Общината, когато се изисква съгласно ЗУТ. Работният проект следва да бъде придружен от графични материали (работни чертежи и детайли, както и от графики, представящи/ пресъздаващи завършения обект – визуализации, колажи, рисунки, скици и др.).

  • Техническият и работен проект да се предаде в 5 екземпляра в графичен вид и на електронен носител в обем и съдържание да отговаря на Наредба № 4/21.05.2001г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти.

Освен ако не е посочено друго в договора, докладите и техните приложения (чертежи, таблици и др.) се представят, както следва:

□ 1 хартиен оригинал;

□ 4 хартиени копия;

□ 1 копие на цифров носител.

Предпочитаният размер на чертежите е A2. Доколкото е разумно, следва да се избягват чертежи с размери по-големи от А2. Всички текстове и цифри на чертежите и документите трябва да бъдат с подходящ размер (min височина на шрифта 2 мм), който да позволява да бъдат ясно и лесно четими.

Докладите и обяснителните записки трябва да имат заглавна страница, съдържание и последователна номерация на страниците.

Всички документи и таблици следва да са във формати, четими в MS Office, или PDF. Чертежите следва да бъдат представени като DWG или DXF файлове.

Всички документи трябва да бъдат авторизирани със съответните подписи на съставителите, печати за пълна проектанска правоспособност и печат на Изпълнителя.




Проектът следва да съдържа:
1. Подробна геодезическа снимка - М 1:200

2. Опорно–сравнителен план с нанесена съществуващата растителност и тревни площи-М 1:200

3. Функционално зониране и площоразпределение - М 1:200

4. Проект за паркоустройство и благоустрояване - М 1:200

5. Проект на алейната мрежа с подробно котиране и настилки - М 1:200

6. Част „Пътна” и организация на движението – ситуация, напречни и надлъжни профили и детайли на улици, алеи и паркинги за транспортен достъп; трасировъчен чертеж и координатен регистър по част „Пътна”.

7. Дендрологичен проект с дендрологична ведомост - М 1:200

8. Трасировъчен проект - М 1:200

9. Посадъчен проект - М 1:200

10. Проект за част Ел, Парково осветление - М 1:200

11. Проект за видеонаблюдение

12. Водоснабдяване, канализация и поливна система - М 1:200

13. Вертикална планировка - М 1:200

14. План за безопаствост и здраве

15. Архитектурни и конструктивни проекти и детайли на настилки, подпорни стени, паркови и други елементи

16. Количествено - стойностна сметка и анализни цени на отделните обекти и етапи на интервенция



17. Обща количествено-стойностна сметка



„Този документ е създаден в рамките на проект «Бъдеще за Добрич», който се осъществява с финансовата подкрепа по Оперативна програма «Регионално Развитие» 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Община град Добрич и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.” / 7

Каталог: files -> info pages
info pages -> Възнагражденията на Секционните избирателни комисии ще се изплащат на 11 и 14 ноември 2011 г
info pages -> Кметства в общината Телефонен код Служебен телефон
info pages -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
info pages -> Технически спецификации технически изисквания за безоловен бензин а – 95Н
info pages -> Програма за развитие на читалищната дейност в община град добрич 2015
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Програма за опазване на околната среда 2016 2020 г. Общинска програма за опазване на околната среда 2016 2020 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница