Рехав протест срещу пръстовите отпечатъци в болниците



страница1/9
Дата26.10.2018
Размер420 Kb.
#100359
  1   2   3   4   5   6   7   8   9



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
26.07.2016
Национални вестници



Рехав протест срещу пръстовите отпечатъци в болниците


Монитор  стр. 7  

Рехав протест от десетина души пред Министерството на здравеопазването се опитаха да спретнат вчера активисти във Фейсбук. Хората поискаха оставката на здравния министър д-р Петър Москов, като възроптаха срещу пръстовия идентификатор, който влезе експериментално в пет болници с цел да спре фиктивните лечения и източването на средства от здравната каса. Те обаче не можеха да обяснят защо не харесват новата система и да се аргументират искането си за оставката на министъра. Те се обявиха и срещу ръководството на Фонда за лечение на деца в чужбина, като някои от тях заявиха, че там имало дискриминация, но също не можаха да посочат конкретни случаи.

Междувременно заместник здравният министър Ваньо Шарков увери чрез БНТ, че хората не бива да имат никакви основания за притеснения, защото системата не снема отпечатъци, не сканира и не изпраща данни никъде, а само създава уникален идентификационен номер. Чрез него човек може да разбере къде е лекуван и какви пари са давани за него от здравната каса. Шарков допълни, че чрез идентификатора ефективен контрол вече може да се извършва не само от здравната каса, но и от пациентите.

Двама лекари с обвинение за смърт заради немарливост


Монитор  стр. 7  

Двама лекари отиват на съд с обвинения за смъртта на пациент поради немарливо изпълнение на просресионалните си задължения, Това съобщиха от Окръжната прокуратура в Сливен.

С. К. е подсъдим за това, че на 20.5.2013 г. в качеството си на хирург, като лекароператор, при независимо съпричиняванес д-р П. П., е причинил смъртта на 77-годишен мъж, настъпила на 25.5.201 3 г., поради немарливо изпълнение на правнорегламентирана дейност - лекарска професия, престъпление по чл. 123, ал.1 от НК. ПЛ. е подсъдим за това, че за времето от20.5.2013 г. до 25.5.2013 г. вкл., в гр. Сливен, в качеството си на хирург, като асистент-оператор и лекуващ лекар, при независимо съпричиняване с д-р С. К. причинил смъртта на 77-годишен мъж, настъпила на 25.5.2013 г., поради немарливо изпълнение на правнорегламентирана дейност - лекарска професия, престъпление по чл. 123, ал. 1 от НК. Мярката за неотклонение и за двамата подсъдими е "Подписка". Окръжният съд е насрочил заседанието си за 29 септември 2016 г.

Жена с тежка форма на рак роди момченце


Силвия Николова

Монитор  стр. 7  

Болна в тежък стадий на рак роди преждевременно в Университетската болница "Майчин дом". Детето й е живо, но е в реанимация, лекарите се борят за живота му. Това съобщиха от акушеро-гинекологичната болница.

Тридесет и две годишната родилка

страда от карценоми на гърдата

Тя вече е с метастази в костите, гръбначния стълб и белия дроб.

Освен това, майката е и с редица придружаващи заболявания като множествена склероза, високо кръвно налягане, нисък хемоглобин и голяма загуба на тегло.

Жената разбрала, че ще става майка още в началото на бременността, когато бил възможен аборт. Въпреки че била предупредена от акушер-гинеколозите и онколозите за опасностите, които застрашават здравето й, тя не склонила да прекъсне бременността по медицински показания. Напротив, за да спаси живота на детето и да не бъде то увредено, тя се отказала от химио- и лъчетерапия, които в нейния случай са животоспасяващи. Така, докато износвала бебето си, ракът напредвал, докато започнал да поразява редица органи и системи.

Дни преди раждането на детето, което станало със секцио, 32-годишната жена е приета в университетската АГ болница "Майчин дом". В деня преди операцията в болницата й е направена подготовка, като са коригирали анемията на жената с кръвопреливане. Там са направени редица прецизни изследвания както на нея, така и на ембриона.

Цезаревото сечение по изваждането на бебето е направено от водещия акушер-гинеколог и завеждащ Втора АГ-клиника доц. Николай Доганов.



Роденото в шестия месец от бременността момченце тежи 910 грама

Бебето е в интензивно отделение, за него се полагат изключителни грижи то да бъде стабилизирано, уточниха от университетската болница "Майчин дом". Лекарите се въздържат да дадат прогноза както за родилката, така и за детето.

У нас всеки ден от рак на гърдата заболяват почти 10 жени, а 3 умират, припомниха от Националното онкологично дружество. Същевременно възрастовите граници стават все по-тесни. За разлика от преди тридесетина години, когато от тази локализация на рака бяха засягани предимно жените над 50-годишна възраст, сега вече болестта покосява и 30, дори 20-годишни.

По думите на онколозите превантивните мерки се изчерпват най-вече с профилактичните прегледи.

Добре е те да са два пъти в годината, съчетани с необходимите апаратни изследвания, съветват специалистите, като уверяват, че открит в ранен стадий, ракът на гърдата е лечим.

Възстановиха счупена тазобедрена става


Монитор  стр. 7  

Лекари от Университетската болница "Св. Георги" в Пловдив за пръв път в Южна България възстановиха анатомично счупена тазобедрена става, съобщиха от лечебното заведение.

Благодарение на операцията 51-годишен пациент е спасен от бъдеща бързоразвиваща се коксартроза. Тя е била извършена от екип от лекари от Клиниката по ортопедия и травматология и от Клиниката по съдова хирургия на университетската болница, уточни проф. Владимир Ставрев от лечебното заведение.

Пациентът е пострадал при падане от голяма височина. По традиционния до момента метод на лечение той е трябвало да остане на директна екстензия в продължение на 45-60 дни, което обаче след време води до анатомично износване на таза, обясни проф. Ставрев.

Фрактурата е фиксирана с плака през илиоингвинален достъп непосредствено под бедрените кръвоносни съдове, и лекарите са преминали през т.нар. корона на смъртта. В тази зона кръвоносните съдове са по-големи, което прави операцията високорискова, обясни проф. Ставрев. Той уточни, че при евентуално засягане на бедрената артерия или вена кръвозагубата ще бъде приблизително литър и половина за две минути, което може да се окаже фатално за пациента.

Заради сложността на операцията като цяло и заради опасността за кръвоносните съдове се е наложило към екипа от ортопеди да се присъедини и съдов хирург. Операцията е водил д-р Иван Чирпъков, асистенти са били ортопедите д-р Йовко Червенков и д-р Георги Минев и съдовият хирург д-р Яни Захариев. В екипа участва и анестезиологът доц. д-р Маргарита Кадийска от Клиниката по анестезиология и интензивно лечение.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница