Република българия министерство на околната среда и водите Регионална инспекция Пловдив



Дата20.08.2018
Размер147.71 Kb.
#81276

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на околната среда и водите Регионална инспекция - Пловдив







Становище по екологична оценка № ПВ–1–І/2015 г.
На основание чл. 26, ал. 1 т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (Наредба за ЕО, ДВ бр. 57/2004г.), във връзка с чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие и чл. 36, ал. 11 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредба за ОС, ДВ бр.73/2007г.), решение на ЕЕС от 16.01.2015г.

Съгласувам
Комплексен проект за „Дублиращ Гребен канал – Екопарк Марица”, местоположение: северно от УПИ III – гребен олимпийски канал, съоръжения, зеленина и обществено-обслужващи дейности, кв.1 по плана на ПППРЗ „Спортен комплекс „Отдих и култура”, гр. Пловдив

Възложител: Община „Пловдив“, гр. Пловдив 4000, пл.„Стефан Стамболов” № 1

Кратка характеристика на проекта:

1. Комплексният проект се разработва по реда на чл. 150 от Закона за устройство на територията, като включва:

1.1. Проект за изменение на ПУП-ПППРЗ за „Спортен комплекс „Отдих и култура” – Пловдив. С него се урегулира и самостоятелно УПИ за Зоопарк.

1.2. Инвестиционен проект – разработва се във фаза идеен проект.

2. Основната цел на комплексния проект е ситуирането на дублиращ гребен канал за загряване на състезателите в терените между съществуващия олимпийски гребен канал и дясната дига на р.Марица. Територията, предмет на плана е част от кв.1 по плана на ПППРЗ „Спортен комплекс Отдих и култура”, като урегулираните поземлени имоти пряко засегнати от плана са: УПИ III – Олимпийски гребен канал, зеленина и обществено-обслужващи дейности; УПИ II - парк; УПИ IV – спортно-атрактивно селище; УПИ XIX – спортно-атрактивно селище; УПИ V – обществено-обслужващи дейности, пресцентър, ТВ студио.

3. Основания за изготвянето на Комплексния проект са:

- Протокол № 4, т.1/ 27.01.2012г на ЕСУТ при Община Пловдив, Решение № 96, взето с Протокол № 5/ 15.03.2012г на Общински съвет Пловдив за одобряване на планово-техническо задание и разрешаване провеждане на процедура по изменение на ПППРЗ „Спортен комплекс „Отдих и култура”; Заповеди № 12ОА874/09.04.2012г и № 12ОА1011/26.04.2012г от Кмета на Община Пловдив за допускане изработването на Комплексен проект; Протокол № 20, т.8/ 06.06.2012г на ЕСУТ при Община Пловдив за одобряване на планово-техническо задание за изработване на инвестиционен проект за „Дублиращ гребен канал за загряване на състезателите”.



4. Условно територията, предмет на Плана/ ПУП е разделена на следните зони:

4.1. Водна зона – територията заета от основното съоръжение – дублиращ гребен канал с обща дължина от 2150 м. При провеждане на състезания ще служи за загряване на състезателите с прав участък и за връщане на състезателните лодки. Ширината на канала ще е 45 м. мерено по водната повърхност, дълбочината - 1,50 м. Площ на канала – 10,5 ха и екоезеро – 3,7 ха. Ще бъдат извършени изкопни работи в обем около 230000 м3. Хумусният пласт ще се съхранява на хумусни депа, с цел извършване на подходяща рекултивация и укрепване на нарушени терени. Опесъчените изкопни маси ще могат да бъдат оползотворени от Община Пловдив директно за извършване на техническа рекултивация на нарушени терени или след преработка – като инертен материал.

4.2. Паркова територия за активен и пасивен отдих - спортен риболов, водни атракции, детски сектор. Площ -15,2 ха.

4.3. Смесена зона – водно-блатна среда и земновлажна екосистема -територия предвидена за „екологичен компенсатор“. Общата площ на предвидената екологична зона, включваща площите в границите на плана и тези от прилежащите територии извън него възлиза на 103,80 ха и условно е наречена Екопарк «Марица».



4.4. Прилежащи части към разработваната територия – в това число подходи към комплекса и към съществуващия пешеходен мост, паркинги и др.

5. Разработваната територия е в граници: на север – дигата на р.Марица; на юг – съществуващия гребен канал; на запад – оградената територия с предназначение ”Къмпинг”; на изток – края на съществуващия канал. Общата разработвана площ, предмет на плана възлиза на 84,58 ха. В баланса на територията са включени и терени, които не са предмет на плана и не се променят, но участват в общия баланс на разработката. Така общата разработвана територия е 184,5 ха.

6. Засегнатата от плана територия попада частично в защитени зони на Националната Екологична Мрежа „Натура 2000” – 56% в Марица-Пловдив” (BG 0002087) включена в списъка на защитените зони за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-836/17.11.2008 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.108/2009 г.) и 93% в защитена зона „Река Марица” (BG 0000578), включена в списъка на защитените зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, приет с РМС № 122/02.03.2007 г. При направената проверката за допустимост по смисъла на чл. 12, ал. 1, 2 и 3 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони /Наредба за ОС/ е установено, че същият е допустим спрямо режима на защитена зона Марица-Пловдив” (BG 0002087).

7. Територията, предмет на плана не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии.
Поради следните мотиви:

1. Представения доклад за екологична оценка, в това число Доклад за оценка за съвместимост оценява потенциалните рискове и въздействия за околната среда и човешкото здраве в областите на действие и влияние на плана. Предвид спецификата на обекта не се разглеждат алтернативи по отношение на местоположението.

2. Предвижданията на плана са в съответствие с нормативната уредба по околна среда и опазване на човешкото здраве и като цяло не се очаква влошаване на състоянието на околната среда. Може да се предположи известно подобряване на микроклимата в близък район.

3. Възложителят Община «Пловдив» е декларирал липсата на противоречие с други планове и програми, действащи на разглежданата територия, в това число: Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022г., Национална стратегия по околна среда за 2009-2018г., Общински план за развитие на Община Пловдив за 2014-2020г., Общ устройствен план на гр.Пловдив, Програма за опазване на околната среда на Община Пловдив. Реализирането на плана ще допринесе за превръщането на олимпийския гребен канал в спортен център от световно значение при спазване на принципите за устойчиво развитие.

4. За пълнене и изпразване на дублиращия гребен канал и екоезерото ще се използват съществуващите входно и изходни съоръжения на съществуващия олимпийски гребен канал, захранван с вода от р.Първенецка. Двата канала ще са свързани на три места, а екоезерото ще е свързано с дублиращия гребен канал.

В близост до разработваните площи, предмет на комплексния проект, са разположени две от основните помпени станции за ПБВ на гр.Пловдив – ПС „Север” и ПС „Юг”. Според направения в Доклада за ЕО анализ, не се очаква въздействие върху режима на подземните води в границите на Санитарно-охранителните зони (СОЗ).



5. В съответствие с изискванията на чл. 20, ал. 8 от Наредбата за ЕО е извършено съгласуване с Възложителя на мерки за наблюдение и контрол при прилагането на плана. Възложителят е представил план-график за изпълнение на дейностите, свързани с „Екопарк Марица“.

6. Със становище изх. № 2771/16.05.2012г. на РЗИ – Пловдив. е потвърдена допустимостта на инвестиционното предложение, цел на проекта. С писмо изх. № 2286/09.04.2014г. РЗИ Пловдив е съгласувала без възражения заданието за обхват на доклада за ЕО. С писмо изх.№ 4653/ 11.08.2014г. е представено мнение на Експертния съвет при РЗИ – Пловдив, с което не се възразява относно реализацията на комплексния проект и се дава положително становище на Доклада за ЕО.

7. С писмо изх. № ВК-01-184/2010г. Басейнова Дирекция – Източнобеломорски район гр. Пловдив не възразява срещу реализацията на обекта и определя засегнатите площи извън зоната на СОЗ. С писмо изх. № КД-04-161/07.06.2012г. е дефинирана допустимостта на инвестиционното предложение, предмет на плана.

8. Като неразделна част от Доклада за ЕО е представен доклад за оценка на степента на въздействие на комплексния проект върху защитените зони „Марица-Пловдив”, (BG 0002087) и „Река Марица” (BG 0000578). Оценката за степента на въздействие е, че осъществяването на проекта няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху защитени зони, тъй като:

8.1 Заключението на експертите изготвили доклада е, че при реализацията на комплексния проект не се очаква значително отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на двете защитени зони и техните елементи.

8.2 Общата площ на разработваната територия възлиза на 40,093 ха, от които урбанизационните елементи засягат 37,221 ха или 0.253 % от защитена зона „Река Марица” и 22.365 ха или 0.202 % от защитена зона „Марица Пловдив“, което може да се приеме за слаба степен на повлияност. В тази връзка не се очаква да се окаже значително отрицателно въздействие върху структурата и функциите на двете защитени зони.

8.3.В представения доклад е направен анализ и оценка на кумулативния ефект от реализацията на плана върху предмета и целите на опазване на защитените зони, според който, ако всички утвърдени инвестиционни предложения, планове и програми бъдат реализирани се засягат 7 428.3545 дка или 5.056 % от защитена зона „Река Марица”. От защитена зона „Марица – Пловдив“ се засягат 398.489 дка или 0.359 %. Предвид местоположението, конфигурацията, параметрите на всички утвърдени инвестиционни предложения, планове и програми, както и времевото и пространственото им разграничение, оценката в доклада е, че не се очаква значителен кумулативен ефект от реализацията на плана в съчетание с останалите предложения, планове и програми върху защитените зони и техните елементи.

8.4 Комплексният проект не засяга и няма да предизвика преки и косвени въздействия върху типовете местообитания от Приложение №1 на Директива 92/43/ЕЕС за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна и Приложение №1 на Закона за биологичното разнообразие, включени в предмета на опазване на Защитена зона „Река Марица” (BG0000578). В тази връзка не се очаква фрагментация на природни местообитания, предмет на опазване в защитената зона.

8.5 На територията на засегната площ от плана не са установени местообитания на животински видове, предмет на опазване в Защитена зона „Река Марица”. Територията на комплексния проект не е част от миграционни коридори на целевите видове. Поради тези причини не се очаква фрагментация на местообитания на животински видове, предмет на опазване в защитена зона «Река Марица» и нарушаване на благоприятния им природозащитен статус.

Прилежащият на канала участък от река Марица се обитава от европейска горчивка (Rhodeus sericeus amarus), а близко разположения на север участък от река Първенецка от видра (Lutra lutra). Съществуват основания и за ограничено използване на територията, като ловен участък от мaлък подковонос (Rhinolophus hipposideros). Очакваната степен на въздействие от реализацията на проекта върху тези видове ще е незначително. Поради отдалечеността на устройваната територия от р.Марица не се очаква безпокойство по време на проектиране и изграждане на обекта върху установените хидробионти - европейска горчивка, маришка мряна и обикновена блатна костенурка.

8.6 В прилежащия речен участък са установени 7 вида птици, предмет на опазване в защитена зона „Марица Пловдив” - голяма бяла чапла (Egretta alba), малък корморан (Phalacrocorax pygmeus), земеродно рибарче (Alcedo atthis), малък гмурец (Tachybaptus ruficollis), голям корморан (Phalacrocorax carbo), сива чапла (Ardea cinerea) и речна чайка (Larus ridibundus), при които е възможно да се прояви слабо отрицателно въздействие. При тях възможностите за хранене и нощуване е възможно да бъдат намалени. Местата за нощуване на зимуващите малки корморани няма да бъдат засегнати. Поради относително малката площ на втория гребен канал в сравнение с площта на речното корито това въздействие се очаква да бъде в малка степен и само през отделни сезони. Преобладаващата част от видовете птици, предмет на опазване в ЗЗ „Марица-Пловдив” - 11 вида или 64,7%, няма да бъдат повлияни отрицателно от реализацията на комплексния проект. С реализацията на плана не се очаква намаляване на благоприятния природозащитен статус на местообитанията на видове птици, предмет на опазване в защитената зона.

8.7 Няма вероятност реализацията на плана да доведе до фрагментация на защитените зони, тъй като засегнатата площ се намира в периферията на зоните и засяга 0.253 % от защитена зона „Река Марица” и 0.202 % от защитена зона „Марица Пловдив“.

8.8 С реализацията на проекта се предвижда създаване на екопарк „Марица”, с което се очаква възстановяване на естествени горски местообитания от Приложение 1 на Директива 92/43ЕЕС по поречието на река Марица - крайречни и равнинни гори на площ около 1000 дка (заливни алувиални гори с доминиране на Alnus glutinosa u Fraxinus excelsior (Alno-Pandion, Alnion incanae, Salicion albae) (91Е0), крайречни и смесени гори от Quercus robur, Ulmus laevis u Fraxinus, excelsior или Fraxinus angustifolia (Ulmenion minoris) (91F0), крайречни гори от Salix alba u Populus alba (92A0), възстановяване на езерни местообитания (стари мъртвици) и съобщества от висша водна растителност с висока консервационна стойност, възстановяване на гнездови местообитания на редки за Европа колониално гнездящи птици (чапли, корморани, рибарки и др.).

8.9 В хода на провеждане на консултациите по чл. 36,ал.8 от Наредбата за ОС е постъпило становище относно доклада по ОС, в което не са установени обстоятелства по чл.23 ал.6 от Наредбата за ЕО, поради факта, че същото не касае предмета и целите на опазване на защитените зони и/или очакваната степен на увреждането им. Поради тази причина не е необходимо предприемане на действия по чл. 36 ал.9 от Наредбата по ОС.

9. Имотите, засегнати от плана не попадат в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените территории.

10. В докладите за ЕО и ОС са анализирани и оценени следните алтернативи:

10.1.«Нулева» алтернатива (отказ от реализирането на проекта),

10.2. Алтернатива за изграждането на дублиращ гребен канал с различни съоръжения и обслужващи дейности на обща площ 17,393 ха.

10.3. Алтернатива за добавяне към тях на контактни площи и на „зелени площи“ („Екопарк Марица“).

Съгласно анализа при развитието на околната среда без реализирането на плана ще се запази съществуващото състояние на средата и градът ще се лиши от опазването и екологичното възстановяване на местообитанията - равнинни гори, заливни гори, езеро с водна растителност и птичи колонии. Община Пловдив приема идеята за обща разработвана територия от 103,8ха, като към проекта за Дублиращ гребен канал ще се включи почти 10 пъти по-голяма прилежаща територия за възстановяване на местообитания с високо консервационно значение.

11. В хода на консултациите със засегнатата общественост е проведено обществено обсъждане. Възложителят е представил справка за резултатите от консултациите по реда на чл. 23, ал.1 т.2 от Наредбата за ЕО. Поставените въпроси и становища в голямата си част са разгледани в доклада за ЕО и приложенията към него и не водят до съществени промени в направените изводи и заключения в него. Част от забележките и становищата са неотносими към провежданата процедура по ЕО. Не са представени мотивирани възражения по законосъобразност срещу осъществяването на Комплексния проект.

12.Вследствие на направените в докладите за ЕО и Оценка степента на въздействие прогнози и оценки на възможните значителни въздействия върху околната среда, включващи и едногодишни теренни проучвания и анализи, заключението на независимите експерти е, че като цяло проектът е ориентиран към осигуряване на устройствени условия за екологосъобразно изграждане на допълнителното водно трасе със съоръжения и паркова територия.

13. Въз основа на резултатите от изготвената прогнозна оценка за евентуалният антропогенен натиск при прилагането на плана, изготвителите на Докладите за ЕО и ОС са предложили адекватни мерки за предотвратяване, намаляване и възможно най-пълно компенсиране на неблагоприятните последствия върху околната среда от осъществяване на плана.
и при следните мерки и условия:

І. Обща мярка:


  • Възложителят да изготвя годишен доклад по наблюдение и контрол при прилагане на плана, включително за мерките за предотвратяване, намаляване и отстраняване на отрицателните последици в резултат от прилагането на плана за период от 3 години. Същият да се представя в РИОСВ – Пловдив не по-късно от 1 март на всяка следваща година.


IІ. Мерки за предотвратяване, намаляване или възможно най-пълно отстраняване на предполагаемите неблагоприятни последствия от осъществяването на плана върху околната среда:

Да се спазва представения с писмо изх. № 12 ИС 130-22/15.09.2014г. на община Пловдив план–график за изпълнение на дейностите по екопарк «Марица», както и мерките, предложени в т. 7 от Доклада за ЕО, в това число:



  • Предпазни мерки, свеждащи до минимум неорганизираните емисии на прах при строителните и транспортните дейности.

  • Получаване на необходимите разрешителни от БД ИБР – Пловдив за повърхностен воден обект, с цел изграждане на нов участък от дясната дига на р.Марица. Актуализиране (изменение) на издадените разрешителни за водовземане с цел зареждане с вода на двата канала и екоезерото. Да не се допускат разливи на ГСМ, които могат да замърсят повърхностните и подземните води и почвите.

  • Заустването на отпадъчните води от сградата на уейкборд съоръжението да се осъществи съгласно указанието на БД ИБР Пловдив във водоплътна изгребна яма.

  • Да се изготви План за управление на строителните отпадъци, съгласно ЗУО и Наредба за управление на строителните отпадъци. Да се осигури разделно събиране на отпадъците.

  • Придвижването на тежкотоварната техника при СМР да става по съществуващи пътища, като не се допуска отклоняването и извън тях. Да се изготви проект за отнемане и оползотворяване на хумуса

  • След завършване на строителството да бъде извършено своевременно възстановяване на нарушени територии и при необходимост почистване от строителни отпадъци.

  • Ако по време на строителството бъдат разкрити находки с качества на исторически, археологически или културни находки, работата на обекта да се прекрати и да се уведомят компетентните органи по Закона за паметниците на културата.

  • Проектът да се финализира с техническа и биологична рекултивация, отговаряща на заложените за екопарк Марица параметри. Проектирането на всички дейности в екопарк Марица трябва да бъде съобразено с принципите и подходите на възстановителната екология.

  • Да не се допуска утъпкване на тревни площи и унищожаване на дървесна и храстова растителност в съседни площи.

  • Строително - монтажните работи да се извършват без използването на взривни работи.

  • Дейностите по плана да се извършват само през светлата част на денонощието

  • Преди осъществяването на възстановителните мероприя да се проведе процедура по реда на глава VI от ЗООС за допълнителните площи от Екопарк „Марица“, извън обхвата на комплексния проект, ако това е свързано с последваща процедура по ЗУТ.


IIІ . Мерки за наблюдение и контрол при прилагането на плана

МЕРКИ

ИНДИКАТОРИ

ЕТАП

ОТГОВОРЕН

Атмосферен въздух

Наблюдение и контрол относно вторично замърсяване на атмосферния въздух

строителство

Възложител

РИОСВ


Почви

Контрол по изпълнение на проекта за отнемане и оползотворяване на хумуса .


Проектиране, строителство

Възложител

Биологично разнообразие

Наблюдение и контрол относно изпълнението на предвиденото възстановяване на естествените местообитания с консервационна значимост в Екопарк Марица

строителство

и експлоатация-та




Възложител


Биологично разнообразие

Наблюдение и контрол по спазване на мерките за намаляване и отстраняване на отрицателните въздействия върху биологичното разнообразие


По време на строителство и експлоатация

Възложител

РИОСВ



Отпадъци

Контрол относно нерегламентираното депониране на строителни отпадъци


постоянно

Възложител


Културно-историческо наследство


Наблюдение и действия по реда на ЗКБ при евентуално разкриване на културни находки

При изкопни работи

Възложител

РИМ




ІV. При констатирани неблагоприятни последствия върху околната среда да се предложат и предприемат своевременни мерки за възможното им отстраняване.
Настоящото становище се отнася само за предвижданите в него дейности и капацитет. При промяна на някое от обстоятелствата, при които е било издадено Възложителят/новият Възложител е длъжен да уведоми РИОСВ Пловдив в най-кратък срок.

Настоящото становище не отменя задълженията на Възложителя на плана по Закона за опазване на околната среда и други специални закони и подзаконови нормативни актове и не може да послужи като основание за отпадане на отговорността съгласно действуващата нормативна уредба по околна среда.

Становището може да бъде обжалвано пред Министъра на околна среда и водите и/или Административен съд Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му на заинтересованите лица по реда на Административно процесуалния кодекс, чрез РИОСВ Пловдив.

Доц. Стефан Шилев 19.01.2015г.

Директор на РИОСВ - Пловдив






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница