Република българия министерство на транспорта, информационните технологии и



Дата29.09.2017
Размер33.39 Kb.
#31291




РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на транспорта, информационните технологии и

съобщенията



Приветствие на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията ивайло московски

Международна конференция „Интермодалността в Югоизточна Европа 2016“



01-02 септември 2016 г., гр. Пловдив
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПЕТКОВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН НЕСТОРОВ,

ДАМИ И ГОСПОДА,
Радвам се, че имам възможност да открия международната конференция, посветена на интермодалността в Югоизточна Европа. Убеден съм, че днешният форум ще бъде полезен за всички присъстващи и ще даде възможност за дискусии по различни теми, свързани с транспортния сектор.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията следва политика, която е насочена към създаване на подходящи условия за развитието на транспортната логистика. В периода 2007 – 2013 г. по ОП „Транспорт“ са финансирани 118 проекта, от които 25 инвестиционни, на обща стойност близо 4 милиарда лева. След отчитането на всички платени средства през програмата до края на 2016 г. се очаква да приключим с 98% усвояване на европейски средства.

Усилено работим за модернизирането на железопътното направление от Сърбия до Бургас, както и по железопътните отклонения в района на Пловдив, които ще подобрят свързаността ни с Гърция и Турция. Със средства по ОП „Транспорт“ до сега са рехабилитирани близо 500 километра жп линии, които се оборудват с модерна система за управление на влаковото движение ERTMS.

До края на тази година ще разполагаме с готово жп трасе от Септември до Свиленград, по което пътническите влакове ще се движат със скорост до 160 километра в час, а товарните до 120. Това ще създаде благоприятни условия за превозите през Истанбул към Азия, по открития преди около седмица нов мост над Босфора.

И през следващия програмен период до 2020 г. ще работим по изграждането и модернизирането на железопътното направление от Сърбия до Бургас. Очакванията са ни до края на периода да имаме напълно завършена връзка от западната ни граница до един от ключовите морски градове – Бургас.

Същевременно подобрихме условията за достъп и престой на пътниците до влаковете, като рехабилитирахме железопътните гари в София, Бургас и Пазарджик.
В областта на пътната инфраструктура успешно завършихме доизграждането на автомагистрала „Тракия“, пуснахме в експлоатация автомагистрала „Марица“, както и облекчихме движението към Гърция с изграждането на участъци от автомагистрала „Струма“. Резултатът е 260 километра нови автомагистрали, 31 километра нови първокласни пътища и 19 километра рехабилитирани пътища.
Към момента продължава изграждането на интермодалния терминал в Пловдив, който очакваме да приключи до края на октомври 2016 г. Преди началото на конференцията вече имахте възможност да посетите обекта. Убеден съм, че след пускането му в експлоатация ще го използвате в пълния му капацитет.

С осигурено финансиране от бюджета на ДП „Пристанищна инфраструктура“ се извършва техническото проектиране на интермодалния терминал във Варна. Поради ограничените ресурси, предоставяни от Кохезионния и Структурните фондове на ЕС, за строителството на терминала ще се търсят други източници на финансиране.

През този месец ще ускорим работата и по проекта за железопътен коридор между пристанищата Кавала и Александруполис, на Егейско море и черноморските портове Бургас и Варна. За това се договорихме с гръцкия колега Христос Спирдзис. След няколко дни експертна група между двете държави ще започне работа по тази тема. Интермодалният товарен транспортен коридор между българските и гръцките пристанища ще бъде алтернатива на преминаването на товари през Босфора. Той ще даде възможност за подобряване на транспортните и икономическите връзки между България и Гърция.

Към момента се работи и по проект за разработване на Интегрирана транспортна стратегия в периода до 2030 г. Документът ще ни подпомогне в процеса на вземане на решения за развитието на транспортния сектор с дългосрочна визия до 2030 г. Тя ще съдържа цялостен анализ на отделните видове транспорт, ще бъдат определени цели и мерки, ще бъдат идентифицирани проекти, възможностите за тяхното финансиране, като това ще бъде съобразено с изискването за постигане на устойчив, балансиран и екологосъобразен транспорт в България, следвайки приоритетите на Европейския съюз.

В рамките на стратегическия документ е включено и създаването на Национален транспортен модел, разработен отделно за пътническия и товарния транспорт. На базата на този модел ще бъдат представени и различни сценарии за развитието на транспортния сектор за определен период.
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

Желая на всички участници в конференцията успешна работа и ползотворни дискусии.



Благодаря Ви за вниманието!



София 1000 ул. „Дякон Игнатий” № 9

Тел. 02/940 9771 , Факс: 02/988 5094

www.mtitc.government.bg



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница