Република българия министерство на вътрешните работи



Дата10.02.2018
Размер31.12 Kb.
#56383




РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

УРИ______________________, екз. №__

_____________2016 г.


ЧРЕЗ


ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА

НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ


ДО

Г-ЖА МИГЛЕНА АЛЕКСАНДРОВА

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

На Ваш № 654-06-1623/12.10.2016 г.

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО АЛЕКСАНДРОВА,

Връщането на афганистанци е политическа договорка постигната с подписването на документ „Съвместен път напред (JWF) по миграционните въпроси между Афганистан и ЕС“. За изпълнението на мерките не се предвижда създаване на доверителен фонд.

Сумата от 1.2 милиарда евро е сума отпусната по друг инструмент за подкрепа на Афганистан в контекста на стратегията на Европейския съюз за Афганистан.

На 2 октомври 2016 е подписан документ „Съвместен път напред (JWF) по миграционните въпроси между Афганистан и Европейския съюз“. Това е политически документ, подписан от страна на Афганистан, който няма правно обвързващ характер. С документа се набелязват спешни мерки, които двете страни следва да изпълнят за връщането на нелегални мигранти, които не отговарят на условията за предоставяне на международна закрила.

Целта на документа е да подпомогне усилията на държавите членки на двустранно ниво. Изрично е посочено в документа, че с него не се създават правни задължения и правомощия, а че се поставя началото на един структуриран диалог и сътрудничество по миграционни въпроси. Афганистан се е съгласила да стартира диалог на високо равнище по миграцията. На база на подписания документ ще се създаде съвместна работна група, която ще работи в полза на прилагането на набелязаните цели.

За изпълнение на политическите намерения, заложени в документа не се предвижда създаване на специален доверителен фонд, за който държавите членки да допринасят със съответен дял.

ЕС ще предоставя подкрепа за развитие на Афганистан, насочена към причините за мигриране към Европа, включително чрез създаване на работни места. За целите на реинтеграцията се предвижда Европейския съюз да финансира програми, като пакетът за реинтеграция ще допълва подкрепата, която отделните държави членки ще предоставят по националните си програми в областта на реинтеграцията. Средствата ще се отпускат от бюджета на Европейския съюз. Новата Европейска Агенция за гранична и брегова охрана, както и Международната организация по миграция ще подпомагат държавите членки в прилагането на документа, в частност в организирането и провеждането на самите връщания.

На 14 октомври 2016 в рамките заседание на експертите по реадмисия, проведено в Брюксел, ЕК е информирала, че евентуално през ноември се очаква провеждане на първата среща на съвместната работна група в Кабул. Целта на срещата ще бъде да се направи преглед на изпълнението на JWF, особено по практическите въпроси свързани с връщането.

Искам да Ви уверя, че България вече е отправила покана до Афганистан за провеждане на срещи за обсъждане на бъдещото сътрудничество по връщането и първата такава среща бе проведена миналата седмица в МВР. На нея е договорено, че през месец декември тази година ще бъде осъществен първият полет за обратно връщане на афганистанци от България по силата на JWF.

Документът „Съвместен път напред (JWF) по миграционните въпроси между Афганистан и ЕС“ е част от множество документи, които ще бъдат изготвени и подписани с Афганистан в контекста на стартиралия Диалог на високо равнище по миграцията. Европейската комисия работи за подписване на Споразумение за сътрудничество, партньорство и развитие с Афганистан, което вече ще има правно обвързващ характер.

Що се отнася до финансовия ангажимент на страната ни в Доверителния фонд за афганистанската национална армия, следва да отправите въпроса си към министъра на отбраната.


ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ

И МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ: /п/


Румяна Бъчварова




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница