Република българия министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията



Дата15.08.2018
Размер44.51 Kb.
#79127




РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЪР НА ТРАНСПОРТА, ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯТА




ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО

Г-Н СТАНИСЛАВ ВЛАДИМИРОВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ

ПГ НА КОАЛИЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

На Ваш № 354-05-82/11.10.2013 г.
ОТГОВОР НА ВЪПРОС

Относно: Окончателно спиране на аналоговия телевизионен сигнал

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ВЛАДИМИРОВ,
Въпросите, свързани с националното покритие с цифров ефирен телевизионен сигнал са от компетентността на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Разрешенията на мрежовите оператори, изграждащи националните мрежи, за цифрова ефирна телевизия за използване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър се издават от КРС, която определя и контролира параметрите на тези мрежи. Към тези параметри се отнася и покритието по население на трите в момента действащи мрежи (една обществена и две търговски). По информация на предприятията, които изграждат трите цифрови ефирни телевизионни мрежи - „НУРТС Диджитъл” ЕАД и „Фърст Диджитъл” ЕАД, обществената мрежа и една от търговските мрежи имат покритие от 96,2%, което е в повече с 1.2% от заложеното в разрешенията, издадени от КРС. Втората търговска мрежа за момента има покритие по население от 85%, което отговаря като процент на поставеното от КРС изискване. По отношение на населените места, останали без покритие КРС може да предостави информация съвместно с предприятията, на които са издадени разрешения за изграждане на трите действащи мрежи.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщения (МТИТС), както и Вие, позовавайки се на публичната информация, публикувана на електронната страница на „НУРТС Диджитъл” ЕАД, относно покритието по население с ефирен цифров телевизионен сигнал е идентифицирало 393 малки населени места без покритие, в които попадат и много слабо населени места от община Трън и две населени места от община Брезник. С наше циркулярно писмо до кметовете на тези населени места сме поискали уточняваща информация за точния брой на засегнатото население (колко от хората преди 30 септември 2013 г. са гледали ефирна телевизия и нямат възможност да ползват услугите, предлагани от алтернативна платформа), както и относно броя на хората, които са получили ваучери и поради липса на цифров ефирен телевизионен сигнал не могат да ги използват. Тази информация все още не е получена, за да бъде анализирана.
По данни на агенция „Сова Харис" от началото на 2013 г., едва 18.4% от населението на Република България гледат ефирна телевизия. При население на страната от около 7.4 милиона, то това означава, че приблизително 1.35 милиона граждани са зрители на ефирна телевизия. Както е посочено по-горе, цифровото покритие на обществената телевизия (програми - БНТ 1 и БНТ 2) е близо 96.2%, към чието осигуряване държавата има основен ангажимент. Следователно, само 4.8% от 1,35 милиона граждани няма да имат възможност да приемат обществената ефирна цифрова телевизия, което се равнява на около 70 000 граждани за цялата страна.

Що се отнася до сънародниците ни от Западните покрайнини, международните правила не позволяват цифровия ефирен телевизионен сигнал от нашата територия да покрива територията на съседна държава. Алтернатива за тези наши сънародници са свободните български телевизионни програми, които са качени на спътник.

До момента най-развитата аналогова национална телевизионна мрежа е била тази на БНТ 1 с покритие около 97% по население. При изграждането на цифровата ефирна обществена телевизионна мрежа, поради нейната специфика се оказва, че населени места, където е имало ретранслатори за БНТ 1 не са обхванати в процеса на цифровизация на телевизионния ефир, но има такива, където никога не е имало аналогова ефирна телевизия, а сега има възможност да се приема цифрова ефирна телевизия.

В Плана за въвеждане на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване в Република България няма ограничения, свързани с постигане на 100% покритие по население на цифровата мрежа за обществена цифрова ефирна телевизия, но това изисква значителни финансови средства и зависи от бизнес плановете на платформения оператор. В момента се извършва анализ на възможностите с цел предприемане на мерки, свързани с осигуряването на достъп до телевизионни услуги на населението със специфични социални потребности в засегнатите райони, при спазване на принципа за технологична неутралност между наличните платформи (кабелна, спътникова, ефирна) съгласно изискванията на ЕС.


В заключение бих искал да Ви обърна внимание, че постигането на 100% покритие по население от обществената мрежа за цифрова ефирна телевизия е задача, която не е решима за България, като се има предвид релефа на страната и разпокъсаността на малките населени места. Това не бе постигнато и при 54 годишното съществуване у нас на аналоговата телевизия. Много малко са държавите, където това е направено и то предимно там, където релефът е равнинен. Ако бе постижимо постигането на 100% покритие по население, чрез наземната (ефирна) телевизия, то нямаше да възникне и се развие спътниковата телевизия. Спътниковата телевизия e алтернатива за местата, където няма наземна ефирна телевизия. У нас, чрез спътникова обществена телевизия може свободно да се приема програмата на Българската национална телевизия – “BNT WORLD”, която се явява информационна алтернатива в местата, където няма наземна цифрова телевизия.
Поради това, че в момента се анализира информацията, постъпваща от засегнатите населени места, (към момента, до 15 на брой) не би могло да се прогнозира необходимия финансов ресурс преди да е приключил процеса на събиране и обобщаване на информацията за цялата страна.
За предприетите мерки в населените места, за които се отнася Вашето питане, от страна на МТИТС ще бъдете уведомени своевременно.
С уважение,


Данаил Папазов

Министър на транспорта,

информационните технологии и съобщенията

Съгласувано с:
……………………..(Калина Димитрова)

Директор на дирекция „Съобщения”

……………………..(Пепа Моллова)



Парламентарен секретар




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница