Република българия сметна палат а доклад



Дата15.08.2018
Размер121.44 Kb.
#79160
ТипДоклад


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СМЕТНА ПАЛАТ А

ДОКЛАД
за резултатите от извършен одит на предоставената субсидия по чл.8, ал. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2006 г. на Български Червен кръст – Национален съвет, за периода от 01.01.2006 г. до 31.12.2006 г.


І. ВЪВЕДЕНИЕ

Въз основа на т. I.1. от Програмата за одитната дейност на Сметната палата за 2007 г. и в изпълнение на Заповеди №№ ОР-1-2 от 30.01.2007 г. и ОР-1-3 от 19.02.2007 г., издадени от Кадир Джелил Кадир, член на Сметната палата и ръководител на Отделение І, е извършен одит на предоставената субсидия по чл. 8, ал. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2006 г. на Български Червен кръстНационален съвет, за периода от 01.01.2006 г. до 31.12.2006 г.

В резултат на извършения одит е съставен Одитен доклад № 0100000207, приет с решение на Сметната палата от 184 от 19.07.2007 г.

Извършеният одит обхвана проверка, анализ и оценка на организацията, управлението, контрола и отчитането на предоставената субсидия в съответствие с нормативните изисквания. Целта е да се оцени законосъобразността на управленските решения и адекватността на контролната среда, осигуряващи икономичното изразходване на бюджетните средства по дейности.

Българският Червен кръст (БЧК) е регистриран по Закона за юридическите лица с нестопанска цел като сдружение за извършване на общественополезна дейност и е вписан в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел. БЧК е признат официално от държавата със закон като доброволна организация в помощ на държавните органи за подпомагане на нуждаещите се.

Устройството, съставът и дейността на организацията са регламентирани в устав. Целта на БЧК е да предотвратява и облекчава човешките страдания с безпристрастност без да прави разлика по отношение на националност, раса, пол, религия или политически възгледи.

Предметът на дейност на БЧК съгласно чл. 4 от Закона за БЧК и чл. 6 от Устава е: да подпомага уязвими и социално слаби граждани, лечебни заведения и предоставя здравни услуги; да предлага социално-правни и психологични консултации; да събира, получава, съхранява и разпределя хуманитарни помощи и дарения от страната и чужбина; да организира обучения и курсове по оказване на първа долекарска помощ, планинско и водно спасяване и др.

Върховен орган на управление в БЧК е Общото събрание, а главен изпълнителен и разпоредителен орган е Националният съвет. БЧК има четиристепенна структура на управление: национално равнище; областно, съответно столично равнище; общинско, съответно териториално равнище, и дружествено равнище.

Контрол върху паричните средства, движимото и недвижимото имущество на организацията се осъществява от Националната контролна комисия (НКК). На областно, съответно столично и общинско равнище, се избират районни контролни комисии със същите правомощия.

БЧК осъществява дейността си в страната чрез Национален съвет, 28 областни организации, 269 общински организации и 2 721 дружества. Седалището и адресът на управление на организацията е в гр. София, бул. „Джеймс Баучер” № 76.

В законоустановения срок по чл. 39, ал. 3 от Закона за Сметната палата е постъпило становище от ръководителя на одитирания обект, в което не се съдържат възражения по констатациите и оценките от одитния доклад.


ІІ. ОСНОВНИ КОНСТАТАЦИИ И ОЦЕНКИ
1. Резултати от предходни одити и изпълнение на дадените препоръки.

Препоръката на Сметната палата, дадена в резултат от извършен предходен одит на финансовото управление на предоставената субсидия на БЧК за периода от 01.01.2003 г. до 31.12.2003 г., е изпълнена изцяло.



2. Организация на бюджетния процес.

На основание чл. 6 от Закона за БЧК сдружението осигурява необходимите средства за своите дейности от членски внос, субсидия от държавния бюджет, дарения, завещания, приходи от недвижими имоти и от други дейности, съответстващи на българското законодателство.

2.1. През 2006 г. предоставената от държавния бюджет субсидия на БЧК е в размер на 1 900 000 лв. Предназначението на субсидията е утвърдено съгласно чл. 30 от ПМС № 14 от 31.01.2006 г. за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2006 г.: за издръжка на планинските и водноспасителни служби; за медико-санитарно имущество; за международно подпомагане; за Учебно-методическия център – гр. Созопол; за Учебно-методическия център - с. Лозен, и за други дейности, определени със Закона за Българския Червен кръст.

За периода 01.01.2006 г. до 31.12.2006 г. в БЧК е усвоен пълният размер на предоставената от държавния бюджет субсидия. Финансирането е извършвано ежемесечно и ритмично, което е създало условия организацията да бъде равностоен партньор на държавата при осъществяване на социалната й функция.

2.1.1. С бюджетни средства в размер на 384 708 лв. през 2006 г. е подпомогната Планинската спасителна служба (ПСС). В ЗБЧК са регламентирани дейностите по предотвратяване и оказване на помощ при нещастие в планините, както и обучението и квалификацията на кадрите за тази дейност. Оказана е помощ на 1069 души. Бюджетните средства в ПСС за изразходвани за работни заплати, осигуровки, външни услуги и др.

2.1.2. За общонационални дейности на БЧК са усвоени бюджетни средства в размер на 831 293 лв. Тези дейности включват: дейностите на Български младежки Червен кръст; подготовка и помощ при бедствия, аварии и катастрофи; логистична дейност; социално-здравна дейност; водноспасителни дейности; международно сътрудничество и евроинтеграция; подпомагане на бежанци; административно обслужване на дейностите на БЧК и организационна дейност.

За подпомагане дейностите на Българския младежки Червен кръст (БМЧК) през 2006 г. е изразходвана субсидия в размер на 113 235 лв. БМЧК е доброволна младежка организация, неразделна част от Българския Червен кръст, и принадлежи към Международното младежко червенокръстко движение. В координация с държавните структури е извършена значителна социална дейност сред подрастващите, като са подпомогнати детски заведения с храни, играчки, пособия, обучени са младежки аварийни екипи от страната за оказване на първа помощ, организирани са мероприятия за деца с увреждания за интеграцията им в обществото и др.

За подготовка и помощ при бедствия, аварии и катастрофи в системата на БЧК за 2006 г. са усвоени средства от държавния бюджет в размер на 104 792 лв. В тази насока субсидията е изразходвана за повишаване на готовността на населението за действия при бедствия и аварии, за подготовка на екипи за оказване на първа помощ съвместно с органите за гражданска защита, за предоставяне на помощи в натура (хранителни продукти, облекла и обувки, постелъчен инвентар, санитарно-хигиенни материали) и оказване на подкрепа на пострадалите домакинства.

За логистична дейност в БЧК през 2006 г. са изразходвани бюджетни средства в размер на 119 925 лв. за операциите по получаване, съхранение и предоставяне на хуманитарни помощи.

Изразходваната субсидия за социално-здравна дейност в БЧК е 69 336 лв. Средствата са изразходвани целесъобразно за подпомагане на уязвими групи от населението чрез предоставяне на безплатна храна за самотни възрастни хора, инвалиди и роми, за подпомагане на социални домове за стари хора с храна, дрехи и други стоки от битов характер, както и оказване на здравни грижи, осигуряване на подслон и грижи за безнадзорни деца в домове и др.

За издръжка на Водноспасителната служба (ВСС) за периода от 01.01.2006 г. до 31.12.2006 г. са усвоени бюджетни средства в размер на 58 089 лв. Субсидията е изразходвана за предотвратяване и оказване на помощ при водни инциденти, обучение на водни спасители и специализирани кадри за водоснабдителната верига, оказване на методическа помощ при функционирането на водоснабдителните станции и постове край водните площи и др.

За международно сътрудничество и евроинтеграция в БЧК за 2006 г. са изразходвани 39 024 лв. Средствата са използвани за пропагандиране на целите и задачите на международните организации на Червения кръст и Червения полумесец, за изучаването, разпространението и спазването на нормите на международното хуманитарно право и участия в редица международни срещи.

През 2006 г. за подпомагане на бежанците са изразходвани средства от държавния бюджет в размер на 2 044 лв. Дейността се организира и изпълнява от БЧК чрез Бежанско-мигрантската служба и допринася за стабилността на етническия и социален мир в страната и подпомага държавата в изпълнение на задълженията й по Женевската конвенция за бежанците.

За административно обслужване на дейностите на БЧК и организационна дейност през 2006 г. е изразходвана субсидия за 324 848 лв. Приоритетна насока през 2006 г. в организационната политика на БЧК е създаването и реализирането на програми с доброволческо участие, позволяващи предоставянето по ефективен начин на услуги на бедстващите и изграждането на социални структури, укрепващи гражданското общество.

За общонационалните дейности в БЧК през 2006 г. бюджетните средства са изразходвани съгласно целевото им предназначение за текуща издръжка. С най-голям относителен дял – 73 %, са разходите за заплати и осигурителни вноски на персонала, зает в тези дейности.

2.1.3. В областните съвети на БЧК (ОблС) са усвоени бюджетни средства в размер на 633 999 лв. За да изпълнява своите общественополезни дейности, БЧК се нуждае от поддържане и развиване на своите структури на територията на цялата страна. Бюджетните средства са изразходвани за работни заплати и текущи разходи по фукционирането на организацията като цяло.

2.1.4. За националните учебни центрове (НУЦ) в с. Лозен и гр. Созопол през 2006 г. е изразходвана субсидия в размер на 50 000 лв. В тези центрове е извършвана подготовка и квалификация на кадрите в БЧК за постигане на целите на организацията, като са проведени семинари, курсове за професионално обучение и др. Предоставените бюджетни средства в НУЦ в с. Лозен и гр. Созопол са използвани основно за работни заплати и осигуровки на персонала.

По изразходването на субсидията се извърши документална проверка по метода на случайния подбор1 в градовете: Враца, Монтана, Перник, Пазарджик, Русе и София-град. Одитният екип установи, че извършените разходи с бюджетни средства не надвишават утвърденото от Националния съвет вътрешно разпределение в БЧК по областни съвети. Бюджетните средства са усвоени съгласно целевото им предназначение, като най-голям относителен дял имат разходите за работни заплати, осигуровки и командировки.

2.2. Съгласно чл. 39 от ПМС № 14 от 31.01.2006 г. за изпълнението на държавния бюджет за 2006 г. на БЧК са предоставени капиталови трансфери в размер на 700 000 лв. Капиталовите разходи в БЧК за 2006 г. са одобрени с Решение № 36 от 17.02.2006 г. на Националния съвет. Усвоени са предоставените от ДБ капиталови трансфери.

Българският Червен Кръст не е възложител по смисъла на Закона за обществените поръчки (чл.7 т.3, във връзка с параграф 1 т.21 от Допълнителните разпоредби ) и следователно не попада в приложното му поле.

С цел осигуряване на публичност и прозрачност при изпълнението на строителни и ремонтни дейности в БЧК са проведени процедури по реда на чл. 2, ал. 1 и ал. 3 от Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки (НВМОП), като са представени не по-малко от три ценови оферти. Във връзка с разходването на средствата за капиталови разходи председателят на БЧК упълномощава директорите на секретариатите на ОблС на БЧК да организират и сключат договорите с избраните изпълнители.

2.2.1. За основен ремонт на дълготрайни материални активи (ДМА) в структурите на БЧК са извършени капиталови разходи с бюджетни средства в размер на 552 084 лв. (в т.ч. в ОблС на БЧК – 241 910 лв., в НУЦ Лозен – 252 870 лв., в административно-стопанския комплекс на БЧК – 34 264 лв.)

Във връзка с организацията и взетите управленски решения по изразходването на капиталовите трансфери в ОблС на БЧК одитният екип провери и анализира документите и процедурите по сключените договори по метода на случайния подбор в градовете Габрово, Добрич, Пловдив, Разград и София-град. При проверката се установи, че след проведените процедури по чл. 2, ал. 1 и ал. 3 от НВМОП директорите на Секретариатите на ОблС на БЧК са сключили договори с избрания кандидат. Превеждането на капиталовите трансфери от Националния съвет на БЧК по разплащателните сметки на съответния областен съвет е извършвано след изготвени докладни записки. В тях началникът на отдел “Капитални вложения и административно обслужване (“КВ и АО”) уведомява заместник генералния директор на БЧК, че са проведени всички процедури за избор на изпълнител на съответния обект.

Чрез създадената организация и въведените механизми за контрол при изразходването на капиталовите трансфери в БЧК се осигурява възможност за проследяване степента на изпълнение на управленските решения при усвояването на бюджетните средства.

2.2.2. За придобиване на ДМА в БЧК са извършени капиталови разходи с бюджетни средства в размер на 147 915 лв.

Създадена е необходимата организация за законосъобразното, ефективно и икономично изразходване на субсидията и капиталовите трансфери от държавния бюджет.

2.3. Отчитане на субсидията съгласно Единната бюджетна класификация (ЕБК) за 2006 г.

Отчетът за изпълнението на получената от държавния бюджет субсидия към 31.12.2006 г. е изготвен и представен в срока, определен от МФ с писмо указание ДДС № 13 от 22.12.2006 г.

При анализа на отчета за касовото изпълнение на бюджета на БЧК към 31.12.2006 г. се установи, че размерите на получената и усвоена субсидия са правилно отразени съответно по параграф 31-00 „Получени трансфери (субсидии/вноски) от ЦБ (нето)” и параграф 45-00 “Субсидии на организации с нестопанска цел” съгласно изискванията на т. 12 и т. 34 от ДДС № 13 от 22.12.2006 г. на Министерството на финансите.

3. Анализ и оценка на организацията и функционирането на счетоводната система при отчитането на средствата от държавния бюджет в съответствие с нормативната база

Ръководството на БЧК е взело решение, считано от 2005 г., да извършва текущото си счетоводство в съответствие с изискванията на Международните счетоводни стандарти (МСС). В организацията има разработени счетоводна политика и Индивидуален сметкоплан, единни за цялата система, които са приети от Националния съвет на БЧК с Протокол № 1 от 27.01.2006 г.

Годишният финансов отчет на БЧК за 2006 г. е заверен от регистриран одитор без резерви.

Субсидията и капиталовите трансфери от държавния бюджет са постъпвали в специално открита банкова разплащателна сметка на сдружението, което улеснява проследяването и контрола на постъпилите и разходвани бюджетни средства.

Получената субсидия е правилно осчетоводена по сметка 132 „Финансиранe на текущата дейност”, а капиталовите трансфери по сметка 131 “Финансиране за ДМА”. Приходите от субсидията са отразени ежемесечно по сметка 714 “Приходи от субсидия” паралелно с отчитането на извършените разходи по съответните счетоводни сметки, с което е спазено изискването на чл. 4 ал. 1, т. 1 и т .4 от Закона за счетоводството (ЗСч) за текущо начисляване и съпоставимост между приходите и разходите.

В организацията се извършва автоматизирана обработка на счетоводната информация, като се използва специализиран софтуерен продукт Ажур 5 L, еднакъв за цялата система, което създава условия за извличане на навременна информация за целите на управлението и за разкриване и предотвратяване на грешки.

Счетоводната система в БЧК при отчитането на средствата от държавния бюджет функционира при спазване на изискванията, регламентирани със ЗСч и МСС, и осигурява получаването на своевременна и надеждна информация за нуждите на управлението.
4. Анализ и оценка на контролната среда.

Контрол върху паричните средства, движимото и недвижимото имущество в БЧК се упражнява от Националната контролна комисия и районните контролни комисии на областно, съответно столично и общинско равнище. При изготвянето на отчетите си за 2006 г. районните контролни комисии са проверили годишните финансови отчети на областните съвети, като са съставени и протоколи за касовата наличност. Нарушения на финансовата дисциплина при разходването на паричните средства, в т. ч. и на субсидията за 2006 г., не са установени.

Вътрешният контрол за 2006 г. в БЧК се осъществява от главен експерт “Вътрешно-финансов контрол”. На основание утвърден план и заповеди на генералния директор на БЧК са извършени общо пет финансови проверки на дейността в: Централна складова база – с. Лозен (две проверки); ОблС на БЧК - гр. Враца; ОблС на БЧК – гр. Ловеч (две проверки). Във връзка с направените проверки са изготвени доклади до генералния директор на БЧК и дирекция “Финансово административна и стопанска дейност” (“ФАСД”) за подобряване на финансовата дисциплина и счетоводната отчетност в системата.

При разработването на длъжностните характеристики на служителите в БЧК е постигнато разделение на отговорностите по начин, който не позволява един служител едновременно да носи отговорност по одобряване, изпълнение, осчетоводяване и контрол.

През одитирания период предварителен и текущ контрол по спазването на финансовата дисциплина за законосъобразност на всички документи и действия, в т.ч. и на субсидията, се осъществява от директора на дирекция “ФАСД”, което създава надеждност на информацията и позволява разкриването на грешки и нередности и тяхното отстраняване.

С приемането на Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор (ЗФУКПС) и с утвърждаването от министъра на финансите на съответните наредби и указания, регламентиращи практическото му приложение, се въвежда ново разбиране при осъществяването на контрола на цялостната дейност на организациите от публичния сектор. Съгласно разпоредбите на чл. 2, ал. 2, т. 8 от ЗФУКПС БЧК като организация, получаваща субсидия от ДБ, попада в приложното поле на закона, от което произтичат задължения към ръководството да преразгледа и оптимизира съществуващите контролни политики и процедури.


По време на одита в БЧК се предприеха действия и се изгради система за финансово управление и контрол в съответствие с новите законови изисквания. Инициирана е и процедура за назначаването на финансов контролъор, който да извършва предварителния контрол по законосъобразността на управленските решения относно цялостната дейност на сдружението, в т.ч. и на бюджетните средства.

С писмо вх. № 0100000207 от 22.05.2007 г. председателят на БЧК уведомява ръководителя на Отделение I на Сметната палата, че с Решение № 66 от 11.05.2007 г. са приети „Вътрешни правила за финансово управление и контрол в БЧК”, разработени в съответствие с изискванията на Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор.


Констатираните слабости в Българския Червен кръст са отстранени по време на одита и не се налага даването на препоръки от Сметната палата за подобряване управлението на бюджетните средства.
Настоящият доклад е изготвен на основание чл. 41, ал. 1 от Закона за Сметната палата и е приет от Сметната палата с Решение № 184 от 19.07.2007 г.
КАДИР КАДИР
Член на Сметната палата и

Ръководител на отделение І



1 От 28 ОблС на БЧК е избран всеки пети по ред



Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница