Research in Public Administration 5th class readings



Дата15.01.2018
Размер77.29 Kb.
#47572
ТипАнализ




Research in Public Administration


5th class readings




Анализ




Въведение

A. Модел на статистиките






Б. Измерване и описание




1.Нива на измерване




2.Централна тенденция




3.Разпръскване




В. Тестване

  • Тестване на вероятностите и невероятностите

Въведение:

Какво трябва да направим с данните, които сме събрали? Как споделяме цялата тази информация с останалите?


  • Данните обикновено са подредени в таблици, където всяко наблюдение е представено на РЕД и всяка променлива величина е представена в КОЛОНА. Всичките усилия на изследователя са сведени до EXCEL или SPSS таблица.

  • Тази информация става обект на “статистически анализ”

A. Статистики



  1. Предпоставки на статистиките

  1. Непристрастните действия са произволни. Типичните произволни резултати се натрупват в центъра и по-малко типичните деиствия се развиват в далечния ляв или десен ъгъл на кривата.

б) Нормална дистрибуция на произволните явления има вид на камбана и картината на произволните явления понякога се нарича “камбановидна” крива

в) Страните на кривата са симетрични от двете страни на центъра. Вижте http://www.ms.uky.edu/~mai/java/stat/GaltonMachine.html . Когато един изследовател наблюдава явления, които се събират в центъра, това е очаквано. Тези явления не са разглеждани като статистически важни.

г) Когато изследовател наблюдава явления, които се случват по-често от очакваното в крайните лява и/или дясна страни на кривата, изследователят може да направи заключение, че това е неочаквано и статистически важно.

д) Наблюденията могат да бъдат значителни за статистискиката, но не важни, или незначителни за статистиката, но важни.

е) Статистиката е инструмент, който предупреждава изследователя кое е различно от случайните очакваниния, но не показва дали това е важно или не. Важността идва от литературните критики, формата, наблюденията, логиката и разбирането.

ж) ВЕРОЯТНОСТ е оценка на бъдещо явление. Статистиката гради тези оценки на бъдещи явления на базата на наблюдения на миналото. Така че вероятността на бъдещо явление пада в рамките между 0 и 1. 0= няма да се случи и 1= ще се случи




  1. Първата задача е описание. Две важни неща трябва да се опишат.

    1. Създаването на пример. Примерно, дали са били картини на наблюдения в книга или отговори на допитвания на възрастни? Има нужда от описание на кого/какво се включва в примера.

б) Какво е типично или нормално относно зависимите променливи величини на изследването?

в) Първи проблем- Какво значи числото?

Примерно, Цифрата 1 значи “да”, или “мъж”, или “най-задоволен”, или 1 долар. 1 долар може да бъде разбит на 5 по 20 стотинки, или 2 по 50 стотинки. Можем ли да разделим “да” на части? Ако можем, тогава “да” на какви части се дели?
Б. Измерване и описание


  1. Нива на измерване

    1. Номинално ниво е когато число представлява име, като 1= Да; 2=Не. Друг пример е 1=Мъж, 2=Жена

б) Ниво на поредни числа е когато число представя място сред останалите числа, като първо, второ или трето, или 1=абсолютно съгласен, 2 =съгласен, 3=несъгласен, 4=абсолютно несъгласен.

в) Интервал/Съотношение е когато число представлява измерение в единици, като доход в долари, разстояние в мили, и т.н.

  • По колко начина можете да опишете качествата на един Приус? http://www.internetautoguide.com/reviews/2001/2001_Toyota_Prius.html)




  1. Описание на центъра (още наречени измерения на Централната тенденция)

[Информацията в скобите представя командите, използвани в EXCEL да се изчислят тези описателни статистики "A" се отнася за всяка начална клетка в таблицата и "A n" се отнася за последната клетка в таблицата". EXCEL ще изчисли статистиката като 'наклонение' за всеки един ред или колона от числа, ако отбележите началните и последните клетки да бъдат включени в изчислението.]


  1. Наклонение е най-често срещаният резултат или отговор на отделна променлива величина. [=НАКЛОНЕНИЕ(A1:An)]

б) Meдиан е средната величина или средно място. Когато отговорите са представени в увеличаващ се и намаляващ се ред, половината отговори ще бъдат над средната величина и половината- под нея.

[ =МЕДИАН (A1:A”n)]



в) Среда е сборът на стойностите дадени на всяко наблюдение разделени на броя на наблюденията, които изследователят е направил. [=СРЕДА(A1:An)]

г) Когато нивото на измерване на променливите величини е НОМИНАЛНО, най-доброто измерване за описване на центъра (централната тенденция) е НАКЛОНЕНИЕТО.

д) Когато нивото на измерване е НИВО НА ПОРЕДНИ ЧИСЛА, най-доброто измерване за описване на централната тенденция е НАКЛОНЕНИЕТО и МЕДИАНЪТ.

е) Когато нивото на измерване е ИНТЕРВАЛ/СЪОТНОШЕНИЕ, НАКЛОНЕНИЕ, МЕДИАН или СРЕДА могат да бъдат използвани.

ж) Изследователят ще избере статистиката, която предоставя на читателя най-добрата картина на кое беше “централно”. В примера по-горе “2” е по-вярно от “3” в разбирането колко пари тези ученици харчат за обяд.


  1. Разпръснатост

  1. Определение: Колко далече от центъра наблюденията се срещат

б) Видове разпръснатост

    1. Редица= Най-високото разпределение минус най-ниското. Използва се за интервал/съотношение и данни за нивото на поредните числа [изчисляване на минималното като=MIN(A1:An)] [изчисляване на максималното като=MAX(A1:An)] [Редицата е=(max-min клетки)-1]

    2. Изменение – сумата на квадратните отклонения от нормата. Интересно, но малко използваемо. Нужно е да се изчисли “Стандартното отклонение” [=VAR(A1:An)]

    3. Стандартното отклонение и Изменение са използвани само в нивата на интервал/съотношение. Те предлагат къде трябва да бъдат резултатите, когато са сравнени с централните резултати или средата. [STDEV(A1:An)] Да предположим, че един ученик средно работи по 20 часа на седмица. Стандартното отклонение на този промер с учениците е “4”. Изследователят очаква, че 68% (34 и 34) от наблюденията ще бъдат между + или - 4 (от 16 дo 24). Изследователят също очаква, че АКО данните са нормално разпределени, тогава други 14% от наблюденията трябва да бъдат между12-15 (2 стандартни отклонения по-надолу) и допълнителни 14% от 25-28 или 2 стандартни отклонения над центъра. Последно, само 2% от обявените часове се очаква да бъдат по-малко от 12 и само 2% се очаква да бъдар повече от 28.

    4. Разпръснатост помага на изследователите да разберат сигурността на средата. Предположете, че имате двама учителя със средна оценка 5 в техните класове. Вие трябва да вземете този клас, но се безпокоито за вашата оценка. Стандартното отклонение за оценките на учител А е 3, но за учител Б е 8. Кой учител ще изберете? Защо?




ЦЕНТРАЛНА ТЕНДЕНЦИЯ

НАКЛОНЕНИЕ

МЕДИАН


СРЕДА

Определение

http://www.ruf.rice.edu/%7Elane/stat_sim/descriptive/

Демонстрация




http://www.mathsnet.net/asa2/modules/shodor/plop/

Когато кликнете на горния ред, наклонението, медианът и средата ще бъдат изчислени







РАЗПРЪСНАТОСТ


Редица

Изменение


Стандартно Отклонение

Определение




http://www.chssc.salford.ac.uk/healthSci/resmeth2000/resmeth/variance.htm


Демонстрация




http://ubmail.ubalt.edu/~harsham/Business-stat/otherapplets/Descriptive.htm

Вижте по-долу за приложение.


Тестване


  1. Видове на методи за тестване

    1. Тестване на вероятностите може да бъде систематично или произволно. Целта е то премахне всяко прострастие изследователят може да има относно хората/предметите, избрани за изследването.

      1. Произволни Тествания – използване на таблица от произволни числа за избиране на участници.

      2. Систематични тествания винаги избират “k” човек/предмет от подробен списък.

      3. Наплъстени тествания сортират участниците/предметите в категории и после избират, ползвайки таблица от произволни номера и/или систематично избиране

      4. Тестване на вепоятностите позволява на изследователя не само да опише тестваната група, НО и да опише цялата популация в определените граници.

б. В програмната оценка ние често не завършваме списъка на участниците (или което някои писатели наричат “рамка на тестване”). Западна Ковина нямаше списък на пътниците на рейс. В този случай се използват обикновени начини на тестванем като:



  1. Удобство- Интервюирайте всеки, който ще съдейства. Сменяйте времената и местата да се опитате да достигнете възможно най-широката група за тестване

  2. Целеустремено Тестване. –Търси определена демографска група, примерно тинейджъри, жени, мъже между 25-35 годишна възраст.

  3. Тетване Снежна Топка- започнете със същинска група и накарайте тази група да определи 5 човека със специфични качества. От тази втора група, попитайте всеки за допълнителни 5 или X имена. Скоро имената ще започнат да се повтарят и вие ще добиете представа за “популацията”.

в. Инструменти за улесняване на тестването- Тестване на Вероятностите.



  1. Интернет източници, които помагат в определянето на размера на тестването и помагат за избиране на участници.

  2. За справка, вижте Определяне на размера на тестване. (http://www.surveysystem.com/sscalc.htm) Вижте системата за допитване от известна рамка на тестване. (http://randomizer.org/form.htm )

г. Избиране на тестване на невероятностите. Изследователят трябва да определи “протоколът” на тестване или подходът, но няма математическо или техническо съдействие към този подход.

NOTES TO STUDENTS:
Raise any questions you have about a sampling approach for your research plan.


1st Bulgarian version

2nd Bulgarian version

3rd Bulgarian version

4th Bulgarian version

5th Bulgarian version

6th Bulgarian version

7th Bulgarian version (pending)

8th Bulgarian version (pending)

9th Bulgarian version (pending)



10thBulgarian version (pending)

Project –Bulgarian version (pending)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница