Решение № / г на Общински съвет Любимец съдържание: І. Анализ на средата



страница1/4
Дата20.08.2018
Размер0.62 Mb.
#81257
ТипРешение
  1   2   3   4



ПРОГРАМА ЗА

ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА НА ОБЩИНА ЛЮБИМЕЦ


2016 - 2020 година

О
БЩИНА ЛЮБИМЕЦ




ул.”Републиканска” 2 Любимец 6550

Програма за опазване на околната среда на Община Любимец 2016-2020 г. е приета с Решение №........... /........... 2016 г. на Общински съвет - Любимец


СЪДЪРЖАНИЕ:
І. Анализ на средата

1. Природно-географски и териториално-административни фактори

1.1. Географско положение на общината

1.2. Съседни общини

1.3. Релеф

1.4. Климат

1.5. Полезни изкопаеми

1.6. Кметства и населени места по кметства, курорти

2.Фактори на околната среда

2.1. Въздух

2.2. Води

2.3. Отпадъци

2.4. Почви и нарушени терени

2.5. Защитени територии и биоразнообразие

2.6. Шум

2.7. Зелени площи в населените места

2.8. Радиационна обстановка и влияние на нейонизиращите лъчения

3. Управленски фактори

4. Икономически фактори

5. Финансови фактори

6. Демографски фактори

7. Социално-икономически



ІІ. Анализ на силните и слабите страни, възможностите и заплахите (SWOT)

ІІІ. Визия за околната среда на общината

ІV. Цели

1. Генерална стратегическа цел

2. Специфични стратегически цели

3. Приоритети



V. План за действие

VI. Организация за изпълнението на програмата

ВЪВЕДЕНИЕ

Общинската програма за опазване на околната среда е разработена на основание чл.79, ал.1 от Закона за опазване на околната среда.

Програмата е динамичен и отворен документ, която може да бъде периодично допълвана, съобразно настъпилите промени в приоритетите на общината, в националното законодателството и други фактори със стратегическо значение.

Общинската програма за опазване на околната среда представлява целенасочено планиране на дейностите в областта на околната среда за периода 2016 – 2020 година. Тя е инструмент за постигане на подобрения в областта на околната среда.

Програмата формира адекватна екологична политика на община Любимец, в която се отчита влиянието на икономическите и социалните интереси в обществото и създава условия за устойчиво развитие на общността като цяло. Такова е и основното предназначение на Общинската програма за опазване на околната среда - да се постигне устойчиво решаване на екологичните проблеми в общината и да се запази доброто състояние на околната среда.

Избраният подход за разработването на Програмата съответства на Указанията за разработване на общински програми за опазване на околната среда на Министерството на околната среда и водите. Основният използван метод в разработката е стратегическо планиране, почиващо на SWOT анализ.


Програмата си поставя следните цели:


  1. Да идентифицира и анализира проблемите в областта на околната среда на територията на общината, да установи причините довели до тях и да предложи решения и действия за тяхното преодоляване.

  2. Да открои приоритетите в разглежданата област.

  3. Да обедини усилията на общинските органи, държавните институции, населението, предприятията на територията на общината за решаване на проблемите.

  4. Да аргументира проектите на общината в екологичен акспект, които тя ще предложи за финансиране.

  5. Да използва оптимално ограничените финансови и човешки ресурси, като ги съсредоточи за решаване на най-приоритетните проблеми.



І. Анализ на средата
1. Природно-географски и териториално-административни фактори


    1. Географско положение на общината

Община Любимец е разположена в югоизточната част на Южен централен район за планиране, в област Хасково. Във физикогеографско отношение – на юг, обхваща източните склонове на Източните Родопи, в централната част – Горнотракийската низина – поречието на р. Марица, а на север – ниските разклонения на Сакар планина.

Община Любимец е административен център с територия 344,27 км² и население около 9 667 жители (по информация от преброявания проведени от НСИ през 2015 г.).

Напречно през общината, в посока северозапад – югоизток, преминава Европейския инфраструктурен коридор №10, съставен от автомагистрала „Марица“, първокласен път І-80 (Е-80, Е-85) и ЖП линия, свързващи Европа с Близкия изток и Азия. Надлъжно, в посока юг – север, преминават третокласните пътища – ІІІ-597 –Любимец – Ивайловград и ІІІ-809 – Любимец – Тополовград. В общината има добре изградена общинска пътна мрежа, свързваща всички населени места с общинския център – гр. Любимец.


1.2. Съседни общини

На запад и северозапад Община Любимец граничи с община Харманли, на югозапад – с община Маджарово, на изток – с община Свиленград и Република Гърция, а на юг – с община Ивайловград.


1.3. Релеф

В геоморфоложко отношение, релефът е разнообразен и силно разчленен. Характеризира се като хълмисто-предпланински и равнинно-хълмист релеф. В преобладаващата си част – на юг и север, е с наклони, стръмни склонове и заоблени, заравнени била, а на югозапад от поречието на р. Марица – равнинен и с малки наклони.

В Източните Родопи, главното било следва посоката запад-изток. Започва от връх св. Марина, преминава през м. Барцова чука, връх Шейновец и през м. Мандова могила достига границата с Гърция, формирайки вододела на реките Арда и Марица. На север и на юг от билото се спускат второстепенни била, по-разлати и заоблени, но с наклонени стръмни склонове.

Надморските височини в района са със значителни разлики. Най-високата точка е връх св. Марина – 700 м н.в., а най-ниската – 50 м н.в. – по поречието на р. Марица, югоизточно от град Любимец. Преобладават площите с надморска височина от 100 до 500 м (95%). Съчетанието между хълмист, равнинен и нископланински характер на релефа, диференциацията на наклоните и тяхното изложение, съчетани с постилащата повърхност (горско-дървесната растителност, в по-високите части, представлява компактен комплекс, който с понижаването на надморската височина става по-рехав, като в него се вмъкват все повече земеделски земи), са предпоставка за формирането на местни макроклиматични условия, характеризиращи се с различна степен на благоприятност.


1.4. Климат

Община Любимец се намира в областта на континентално-средиземноморския климат. В сравнение със съседните територии тук по-силно се проявява средиземноморското климатично влияние. То се изразява предимно с по-високите средни годишни температури и по-чувствителното преместване на главните валежни минимуми и максимуми. Абсолютната стойност на максималните температури се оценяват като една от най-благоприятните за страната. Главният валежен максимум е октомврийско-ноемврийски. Тогава падат 11-12% от валежите. Главният валежен минимум е през летните месеци – от юни до август.

Средната годишна температура на въздуха варира от 12,2 до 12,8° С, а за Сакар планина от 12,6 до 13,5°. Средното количеството на валежите е 559 мм - с максимум през м. декември и минимум през м. август.
1.5. Полезни изкопаеми

Рудни полезни изкопаеми, представени от полиметална руда, има в район разположен на около 5 км от с.Лозен. Там се намира известното Лозенско оловно-цинково находище, локализирано в обхвата на Лозенския палеовулкан.

В района на Източните Родопи, попадащи в територията на общината, са известни и няколко полиметални рудопроявления ("Св.Марина","Алтън дере" и "Голямата река"), които са били обект също на геологопроучвателните работи. От тях интерес представлява рудопроявление "Св.Марина", в което са установени рудни тела с оловно-цинково-медна минерализация и наличие на злато.

От нерудните полезни изкопаеми, интерес представляват риолитовите скали. В район, разположен на около 4 км западно от с.Лозен, в такива скали, функционира голяма кариера за трошен камък за пътното строителство.

Инертните материали (глини, пясъци и чакъл) имат ограничено и локално значение. По десния бряг на река Марица, преди вливането в нея на река Бисерска, за целите на строителството, се добива средно зърнест пясък.
1.6. Кметства и населени места в общината

Община Любимец е съставена от 10 населени места, от които 1 град – Любимец, 9 кметства – Малко градище, Лозен, Вълче поле, Васково, Йерусалимово, Оряхово, Георги Добрево, Дъбовец, Белица и едно ваканционно селище „Арда“.



2.Фактори на околната среда

2.1. Въздух

За контролиране на основните и допълнителни показатели на територията на страната се разполагат пунктове за мониторинг на качеството на атмосферния въздух, като част от Националната автоматизирана система за екологичен мониторинг, подсистема – “Въздух”. За община Любимец пунктовете са подвижи, обслужвани от мобилната станция за контрол на качеството на атмосферния въздух.

По класификация (съгласно Приложение №1 към чл.10, ал.3 и 4 от Наредба №7 за оценка и управление качеството на атмосферния въздух) пунктовете за мониторинг биват:


  1. Транспортно – ориентирани (Т) пунктове за мониторинг са тези, при които броят на МПС, преминаващи в кръг с радиус 50 м, е не по-малък от 2500 превозни средства на денонощие.

  2. Промишлено – ориентирани (П) пунктове за мониторинг са тези, при които има преобладаващо влияние на емисии от производствени и други дейности.

  3. Градски фонови пунктове за мониторинг (ГФ) са тези които са разположени в застроената част на град, които не отговарят на критериите по т.2.

  4. Извънградски фонови пунктове за мониторинг (ИФ) са разположените на 3-10 км от град, които не отговарят на критериите по т.2 и 3.

  5. Регионални пунктове за мониторинг (Р) са разположените на 10-50 км от град, които не отговарят на критериите по т. 2 и 3.

  6. Отдалечени пунктове за мониторинг (О) са разположените на повече от 50 км от град, които не отговарят на критериите по т.2 и 3.

Съгласно районите за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух (чл.30, ал.1 от Наредба №7 за оценка и управление качеството на атмосферния въздух) Община Любимец попада в "райони", в които нивата на един или няколко замърсителя са между съответните горни и долни оценъчни прагове.

На територията на общината не са регистрирани наднормени количества на вредни емисии в атмосферата. Тук липсват големи промишлени предприятия, замърсители на околната среда.

Замърсяването на атмосферния въздух от транспорта е свързано с лошото състояние на моторните превози средства, качеството на използваните горива, организацията на движение, състоянието на улиците и пътищата. Този вид замърсяване на въздуха заема все по-голямо място в общото замърсяване, поради увеличаване на броя на автомобилите, дългия срок на експлоатацията им, лощата материално-техническа база за поддържането им.

Замърсяване на въздуха от строителни дейности е главно от прах и твърди частици. Практически то не оказва съществено влияние за състоянието на отмосферния въздух в общината.

Комунално-битовите дейности са едни от основните дейности, замърсяващи въздуха в общината. Основното замърсяване е през отплителния сезон и е причинено от използването на лошокачествени твърди и течни горива.

Контролът на състоянието на атмосферния въздух се извършва ежегодно от станция за фонов мониторинг на РИОСВ-Хасково. Наблюдаваните показатели за качеството на атмосферния въздух са: серен диоксид, азотен диоксид, оловни аерозоли, прах, сероводород.

Дейността на Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух се регламентира със Заповед на Министъра на околната среда и водите в т.ч. брой, вид на пунктовете, контролирани атмосферни замърсители, методи и средства за измерване. Националната система за мониторинг на околната среда извършва оценка на качеството на атмосферния въздух (КАВ) върху територията на страната, разделена на 6 Района за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух.

Мобилна автомобилна станция за контрол качеството на атмосферния въздух към Изпълнителна агенция по околна среда ще следи за чистотата на въздуха в община Любимец периодично веднъж на сезон.

Параметрите, които ще бъдат наблюдавани, са температура, влажност, слънцегреене, посока и сила на вятъра, серни и азотни окиси, въглероден оксид, метани, фини прахови частици, сероводород, озон, амоняк. Анализът на получените резултати ще послужи за определяне на мерките, които трябва да бъдат предприети с цел осигуряване на здравословна жизнена среда в общината.

В резултат на прилагането на екологичното законодателство по отношение на източниците на замърсяване на атмосферния въздух в периода от 2010-2012 г. е налице значително намаляване на нивата на емисиите на финни прахови частици.

Мерките, които общинското ръководство предприема за намаляване на замърсяването на въздуха са концентрирани както в центъра на общината, така и в останалата част, те са свързани преди всичко с опазване на чистотата на града и благоустройството, градския транспорт, градоустройството и контрол по замърсяването.

2.2. Води
Водните ресурси в общината са под нормалните за страната, а малкото количество валежи, характерни за общината (средногодишно 500 л/кв.м), предполагат задължително интензивно напояване, което от своя страна затруднява питейно-битовото водоснабдяване в някои населени места. Наблюдението на качеството на водите се извършва от мобилните лаборатории на Регионална лаборатория – Хасково към Изпълнителната агенция по околна среда.

Като цяло територията на общината се характеризира с малка водоносност. Това се дължи на малката водоностност на Сакар и Хасковска хълмиста земя, които заемат значителна част от нейната територия. Водните ресурси се формират главно за сметка на оттока на р.Марица и нейните притоци.

Дължината на р.Марица на територията на община Любимец е 9,897 км. В обхвата на общината, реката е с широко легло, ниски брегове и със силно променлив воден режим. Течението е бавно, в широко легло – средно 200-250 м ширина. През летните месеци водите й намаляват и леглото й се изпълва с множество пясъчни острови. За предотвратяване на пролетното разливане на реката, в застрашените участъци, са изградени защитни диги. Най-големия приток на река Марица е р. Бисерска. Тя идва от с. Бисер, протича през земеделски земи и се влива в Марица северно от гр.Любимец. По на север, но от Сакар планина в Марица се влива и р. Селска река, която идва от землището на с. Йерусалимово и е с непостоянен дебит, зависещ от годишните сезони.

Друг източник, за формиране на водно-ресурсния потенциал, са подземните грунтови води. Те са акумулирани главно в речните тераси на Марица и притоците й. Използват се за питейно и битово водоснабдяване.

Характерен е сравнително нисък есенно-зимен отток, който става значителен през пролетта и ранното лято.

Броят на изградените водоеми, на територията на общината е 148, с обща площ 151,8 ха. Използват се предимно за напояване на обработваемите площи. Освен тях са изградени и 7 язовира, с обща площ от 383,8 ха, от които частта от яз. Ивайловград, попадаща в общинските граници – 347 ха.

Комунално-битови дейности са основна причина за замърсяването на водите в общината. Поради липсата на пречиствателни станции за отпадъчни води в населените места, всички отпадъчни води от бита попадат в реките, водоемите или деретата.

Ядрото на общината – гр. Любимец, няма пречиствателна станция за отпадни води. В населените места отпадните води се заустват без пречистване – директно в реките. Проблемът ще се реши с изграждането на ПСОВ в Любимец и модулни пречиствателни станции в избрани селища с по-голямо население. За опазване и подобряване на количествените и качествените показатели на питейните водоизточници е необходимо възстановяване санитарно-охранителните зони и спазването на определения режим в границите на отделните им пояси.

Водопроводната мрежа в община Любимец е морално остаряла, изпълнена предимно от етернитови и стоманени тръби. Това води до чести аварии, неритмично подаване към консуматорите, течове и голям процент загуби на питейна вода. Ежегодно се извършва реконструкция на водопреносната мрежа, като подмяната на старите тръби с полиетиленови започва от магистралните водопроводи на населените места. През 2015 г. е реконструирана част от водопроводна мрежа в селата Белица, Георги Добрево и Малко градище. Предстои изготвяне и реализиране на проект доизграждане и реконструкция на водоснабдителните системи на с. Георги Добрево и с. Лозен.

Канализационната система на града е смесен тип за битови и дъждовни отпадъчни води. Общата дължина на съществуващата канализационна мрежа 19 907 м като данните са от 2012г и може да не са съвсем верни и не обхваща цялата територия на гр. Любимец. Предвиден е проект за изграждане на канализациона мрежа и реконструкция на водопроводната. В останалите девет населени места в община Любимец няма изградена дори частична канализационна система. Използват се предимно септични ями и поливни кладенци.

Към настоящия момент гр. Любимец не разполага с градска ПСОВ.

През изминалия период за голяма част от водоизточниците са проведени процедури и са получени разрешителни за водоползване, съгласно изискванията на нормативната уредба – Закона за водите и наредбите към него.


2.3.Отпадъци

Общото количеството на образуваните битови отпадъци в Община Любимец следва тенденция към запазване на нивата през последните години, като за периода 2006-2015 г. намалението е с около 32% (съпоставимо с намалението на БО за страната за сходен период). В сравнителен план Община Любимец е под средното ниво на образуване на битови отпадъци на жител на година за 2012 г. – 140 кг/ж, съпоставено с данните от Методиката за определяне на морфологичния състав на битовите отпадъци за населени места с подобно население (3-25 хил. души) – 295,5 кг/ж/г. Основен източник на битовите отпадъци на територията на Община Любимец са домакинствата – почти 100% от битовите и приравнените на тях отпадъци. По показателя образувани битови отпадъци на жител на година за Община Любимец през последните години се наблюдава тенденция към стабилизиране. След въвеждането на регионалната система за управление на отпадъците за регион Харманли отчитането на постъпващите за третиране в регионалната система отпадъци се извършва с ел. везна, като по този начин се избягва евентуалния субективизъм при отчитане количествата на отпадъците. Основната част от битовите отпадъци, образувани на територията на Община Любимец са биоразградими.

Строителните отпадъци са със сравнително малък относителен дял от образуваните производствени отпадъци – около 268,4 т. Преобладаващата част от строителните отпадъци имат висок потенциал за рециклиране и оползотворяване, но няма достатъчен капацитет за рециклирането им. На територията на общината няма инсталации/съоръжения за третиране на строителни отпадъци (депа за инертни отпадъци, площадки за оползотворяване на строителни отпадъци).

На територията на Община Любимец има 1 брой, т.нар. нерегламентирано сметище, което е с преустановена експлоатация от м. юли 2009 г., със Заповед №77/15.07.2009 г. на Директора на РИОСВ-Хасково. Нерегламентираното сметище се намира в местност „Курията”, землище на гр. Любимец. Депото не е изградено съобразно нормативните изисквания на Наредба № 6 от 27.8.2013 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци (Издадена от министъра на околната среда и водите, обн., ДВ, бр. 80 от 13.09.2013 г., в сила от 13.09.2013 г.). Към настоящия момент са предприети мерки от страна на общината за закриване и рекултивация на сметището. Има изготвен инвестиционен работен проект и предстои осигуряване на финансови средства за изпълнение на строително-монтажни работи.

В Община Любимец се работи и в посока намиране на финансиране за подмяна на остарели водопроводи, доизграждане на канализационната мрежа и изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води.

В населените места на Община Любимец има организирано събиране и транспортиране на битови отпадъци. Сметосъбирането и сметоизвозването се извършва на територията на цялата община. За събирането на битови отпадъци се използват кофи за смет от 110 л и контейнери тип „Ракла” 1100 л. Остарелите и амортизирани съдове своевременно се подменят с нови. Те са изцяло частни и това е задължение на изпълнител по договори за обществени поръчки за дейността по събиране и транспортиране на битови отпадъци. В общинския център – Любимец, сметосъбирането и сметоизвозването се осъществява ежедневно (по график), а в селата – ежеседмично.

В съответствие с Националната програма за управление на дейностите по отпадъците е изградено регионално депо в гр. Харманли за депониране и обезвреждане на битови отпадъци. Регионалното депо обслужва общините Маджарово, Любимец, Симеоновград, Свиленград, Стамболово и Харманли.

Събрани на територията на община Любимец, отпадъците не се преработват преди крайното им депониране и се извозват директно към Регионалното депо. Не са изградени и внедрени системи за разделно събиране на масово разпространени отпадъци, отпадъци от опаковки и биоразградими отпадъци.

На територията на община Любимец няма депонирани опасни отпадъци.
2.4.Почви и нарушени терени

Почвите не са много разнообразни и богати с изключение на наносните (алувиално-ливадни) по реките. Според Почвено-географското райониране на България, територията на Община Любимец се намира в Средиземноморската почвена област - в Източнородопско-Сакарската провинция.

Тя се характеризира с доминирането на плитки почви (Leptosols) – ранкери с литосоли, на ранкери с канеленовидни лесивирани (chromic, LVx) почви. Уникални тук са червените канеленовидни лесивирани почви (ferric, LVf) , андосолите (Andosols) и планосолите (Planosols), площите на които са ограничени. Почвите на провинцията са предимно от ІV бонитетна група – лоши. Проблем за опазване на почвите, е ерозията.

Почвената покривка на територията на общината е представена главно от три ос-новни вида почви:

• Канелените горски почви заемат предпланинските части на Източните Родопи. Тези почви се характеризират с високо съдържание на глина (до 30%) и притежават глинест хоризонт.

• Богати наносни (алувиално-ливадни) почви по поречието на р.Марица.

• Плитки почви (ранкери, литосоли и рендзини) – на изток по ниските разклонения на Сакар. Тези почви се развиват върху твърди скали, които бавно изветрят и се характеризират с протичането на ерозионни процеси.

Почвеният фонд на общината, в комплекс с хидроклиматичните условия, предлага много добри възможности за развитие на земеделието. Съществуват добри условия за отглеждането на зърнени и технически култури. Зеленчукопроизводството е съсредоточено главно по поречието на р.Марица.

Замърсяването на почвите е локализирано в района непосредствено тангиращ Е80 – подложен на екологичен риск от вредния ефект на автотранспорта. По Е80 преминава интензивен поток от леки коли, товарен и пътнически автотранспорт. Замърсяването има локален характер. Изследванията на почвата с профил 0,30 см (известен като “орен” слой в който е разположена основната биомаса на кореновата система при тревистите растения) показва, че основния екологичен проблем постъпва от акумулирането на оловото в повърхностния слой на почвата. Успоредно с оловното замърсяване, в резултат на изгорелите газове от автотранспорта и въздушния аерозол от микрочастици от износването на гумите, формират допълнително замърсяване, не само с тежки метали, но и с други вредни газове.

На територията на община Любимец ерозионните процеси имат ограничен характер, но климатът на района, и релефът в някои части на общината могат да създадат благоприятни условия за развитието на ерозията при безконтролни сечи и безразборна паша. Силните засушавания, съчетани с внезапни и обилни дъждове, могат да предизвикат развитие на ерозионните процеси там, където човешката дейност е създала подходящи за това условия.

Нарушените терени имат локален характер и се дължат основно на - ветрова и водна ерозия, която е сериозен проблем, от който потенциално са застрашени около 3/4 от площите в планинските и хълмисти южни и северни части.

Делът на водната ерозия е по-значителен от този на ветровата. На водна ерозия са подложени всички обработваеми земи с наклон над 6 градуса в хълмистите части.

Съществена причина за нарушения на терена е антропогенната дейност, изразяваща се в нарушения на релефа от добивни дейности и изграждането на инфраструктурни обекти (пътища, външни ВиК мрежи) и др., но те имат локален характер.

Свлачищата са също с локален характер.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница