Решение №10, взето на редовно заседание на 24 ноември 2005 г



Дата02.06.2018
Размер34.34 Kb.
#71663
ТипРешение
Статут
на
Консултативен граждански съвет към Комисията за борба с корупцията
І. Общи положения:

1. Консултативният граждански съвет (Съвета) се сформира по предложение на Комисията за борба с корупцията към 40-то НС (Комисията) съгласно решение № 10, взето на редовно заседание на 24 ноември 2005 г.

2. Консултативният граждански съвет се състои от по един представител на обществените организации, членуващи в него и разполагащи с експертни, технически и организационни възможности:

- Българска международна стопанска асоциация – БИБА;

- Българска стопанска камара;

- Българска търговско-промишлена палата – БТПП;

- Клуб “Журналисти срещу корупцията”;

- КНСБ;


- КТ “Подкрепа”;

- Прозрачност без граници;

- Съюз на работодателите в България;

- Съюз за стопанска инициатива;

- Фондация “АКСЕС – София”;

- Център за изследване на демокрацията;

3. Консултативният граждански съвет осъществява дейността си въз основа законите на Р България.

ІІ. Предмет на дейността

1. Консултативният граждански съвет съдейства за координацията и взаимодействието между Комисията за борба с корупцията и структурите на гражданското общество - граждански сдружения, неправителствени организации, синдикати и др. относно дейността им в областта на противодействието и ограничаването корупцията в страната.

2. Консултативният граждански съвет обсъжда, разработва и предлага конкретни мерки за противодействие и ограничаване на корупцията.

3. Консултативният граждански съвет съдейства и подпомага законодателната дейност на Комисията чрез предложения за изменения и допълнения на действащи нормативни актове, изведени, както от конкретни сигнали за корупционни практики, така и от специализирани анализи и оценки на законодателството.

4. Консултативният граждански съвет предлага за разглеждане материали за корупционни прояви с цел парламентарен контрол и предприемане на действия от Комисията и ангажиране на органите на изпълнителната и съдебната власт.

5. Консултативният граждански съвет, по преценка и взето решение от Комисията може да разширява състава си.



ІІІ. Организация на дейността

1. Структурата на Консултативния граждански съвет се състои от Председател, зам.-председател, секретар и членове.

2. Председателят, зам.-председателят и секретарят се избират от състава на Консултативния граждански съвет на ротационен принцип за период от 6 месеца.

3. Заседания на Консултативния граждански съвет

3.1 Заседанията на съвета се ръководят от Председателя, а в негово отсъствие - от зам.-председателя или друг упълномощен от него член.

3.2 Периодичността на заседанията се определят от Съвета, но той заседава не по-рядко от веднъж месечно.

3.3 Заседанията се провеждат в присъствието на не по-малко от половината от членовете на Съвета. Членовете на Съвета, при невъзможност за присъствие на заседание, имат право да упълномощят друг представител на своите организации, който да ги замести.

3.4 Съветът взема своите решения с консенсус и по преценка на Съвета, по изключение, с обикновено мнозинство от присъстващите.

3.5 В заседанията на Съвета участват представители на ръководството на Комисията и/или нейни членове.

3.6 В заседания на Съвета могат да вземат участие експерти по определени конкретни проблеми.

3.7 По време на заседанията на Съвета се води протокол от секретаря или от постоянно определено от Председателя лице. Копие от протокола и решенията, взети на заседанието, се изпращат своевременно на членовете на Съвета и ръководството на Комисията.

4. В техническо отношение Съветът се обслужва от неговия секретар и сътрудниците към Комисията.




ІV. Координация и взаимодействие

1. Координацията на дейността между Консултативния граждански съвет и Комисията за борба с корупцията се осъществява чрез периодични контакти между членове на техните ръководства, съобразно възникващите текущи задачи.

2. В зависимост от разглежданите проблеми могат да се провеждат съвместни заседания след решение на Комисията.

3. Членовете на Консултативния граждански съвет имат право на присъствие на заседанията на Комисията, с изключение на тези, които са закрити.



4. Членовете на Съвета имат право да вземат участие в дискусиите по време на заседания на Комисията по въпроси, внесени за разглеждане от тях, в това число предложения за законодателни инициативи, провеждане на парламентарен контрол по определени сигнали, представляващи проблеми от широка обществена значимост.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница