Решение №1046/07. 05. 2015г на Общински съвет гр. Перник Перник 2015 год. Глава първа общи положения



Дата11.01.2018
Размер292.33 Kb.
#43685
ТипРешение

Н А Р Е Д Б А


ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ПЕРНИК

(Тази Наредба е изготвена на основание чл.21, ал.2 от ЗМСМА, във връзка с чл.62, ал.10 от Закона за устройство на територията и е утвърдена с Решение № 1046/07.05.2015г. на Общински съвет гр. Перник)

Перник 2015 год.

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С тази Наредба се уреждат обществените отношения, свързани с планиране, изграждане, устойчиво поддържане, опазване и развитие на зелената система на територията на Община Перник.

(2) Зелената система на Община Перник е предназначена да подобрява жизнената среда и облика на населените места на територията на общината, а така също и за организиране на отдиха на населението в нея.

(3) Зелената система включва обществените озеленени площи, в т.ч. всички паркове, градини, улично озеленяване, извънселищни паркове и горски паркове, гробищни паркове, ботанически градини, дендрариуми, защитни насаждения и разсадници.

(4) Не са обект на тази Наредба озеленени площи, заемащи се от овощни градини в селищни територии, дървета с историческо значение, обявени по съответен ред, и други, статутът на които е определен с нормативен акт.


Глава втора

УПРАВЛЕНИЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА
Чл. 2.(1) Органите за управление на зелената система са Общинският съвет гр. Перник, кметът на Община Перник и кметовете на кметства на територията на община Перник.

Чл. 3. (1) Общинският съвет гр. Перник, чрез бюджета на общината осигурява необходимите средства за изграждане, опазване, поддържане и развитие на зелената система върху терени общинска собственост, в съответствие с функционалното й предназначение и териториалното разположение на зелените площи.

(2) Кметът на Община Перник ръководи и координира цялостната дейност по опазване, изграждане и поддържане на зелената система на общината, организира изпълнението на бюджета по дейност “озеленяване” и на дългосрочните програми за развитието на зелената система.

(3) Кметът на Община Перник или оправомощено от него лице по реда на § 1, ал. 3 от Допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията (ЗУТ) организира съставянето и актуализирането на публичен регистър на озеленените площи, дълготрайните декоративни дървета и дърветата с историческо значение на територията на общината по чл. 63, ал. 1 на ЗУТ.

Чл. 4. (1) Кметът на Община Перник осъществява функциите си по управлението на зелената система чрез кметовете на кметства, експертите от отдел "Инвестиции, екология и озеленяване" към Дирекция "Строителство, инфраструктура и екология" при Община Перник.

Чл. 5. (1) Кметовете на кметства в Община Перник:


  1. Изпълняват бюджета по дейност “озеленяване” в частта му за населеното място и организират провеждането на необходимите мероприятия.

  2. Изпълняват делегираните им от кмета на Община Перник функции.

Чл.6. (1) Експертите от отдел "Инвестиции, екология и озеленяване" в Община Перник и главният архитект отговорят за планирането, изграждането, поддържането и опазването на зелената система на общината:

(2) Експертът - ландшафтен архитект към Дирекция "Строителство, инфраструктура и екология" :

1. Изготвя задания за инвестиционни проекти и за възлагане на изпълнение на обекти от зелената система, която е общинска собственост, и контролират изпълнението им.

2. Дава мотивирани становища, специализирани предписания и указания за извършване на дейности по озеленяването, и съгласуват проекти по част „озеленяване”.

(3) Ландшафтният архитект от отдел "Инвестиции, екология и озеленяване" в Община Перник и специалистите към Дирекция на главният архитект подготвят планове и програми, свързани с развитието на зелената система.

(4) Експертите от отдел "Инвестиции, екология и озеленяване" в Община Перник системно възлагат създаването и попълването на регистъра за дълготрайната декоративна растителност и го съхраняват.



Чл.7. (1) Главният архитект на Община Перник :

1. Ръководи, координира и контролира дейностите по устройственото планиране и изграждане на зелената система на територията на Общината.

2. Съгласува задания за изготвяне на устройствени планове и схеми за зелената система, за възлагане на инвестиционни проекти и схеми, както и одобрява изготвените проекти в рамките на пълномощията му съгласно ЗУТ.

Глава трета

ПЛАНИРАНЕ И ИЗГРАЖДАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА

СПЕЦИАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ НА РАСТИТЕЛНОСТТА ПРИ СТРОИТЕЛСТВО И ПРИ ПОСТАВЯНЕ НА ПРЕМЕСТВАЕМИ ОБЕКТИ

Раздел първи

ПЛАНИРАНЕ И ИЗГРАЖДАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА

Чл.8. (1) Планирането на зелената система се извършва с общ устройствен план (ОУП) и подробни устройствени планове (ПУП).

Чл. 9. (1) Заданията за изработване на ПУП на обществени паркове и представителни зелени площи по чл. 124а от ЗУТ се разглеждат и приемат от Общинския съвет гр. Перник.

(2) По решение на общинския съвет и на кмета на общината могат да се разглеждат и приемат задания и за други видове зелени площи.

(3) При разглеждане на заданията по ал. 1, с оглед характера на обекта, кметът на общината или председателят на общинския съвет могат да изискат ПУП да бъде подложен на обществено обсъждане по реда на чл. 127, ал.1 от ЗУТ.

(4) Нормативите за площта на обществените озеленени площи за широко и специфично ползване в гр. Перник и населените места на територията на Община Перник са както следва :

- за гр. Перник - 20 кв.м./жител

- за гр. Батановци - 18 кв.м./жител

- за всички села - 4 кв.м./жител

Раздел втори

ИЗИСКВАНИЯ ПРИ СТРОИТЕЛСТВО И ПОСТАВЯНЕ НА ПРЕМЕСТВАЕМИ ОБЕКТИ В ПОЗЕМЛЕНИ ИМОТИ, ПРЕДВИДЕНИ ЗА ЗЕЛЕНИ ПЛОЩИ


Чл.10. (1) Озеленените площи за широко обществено ползване, предназначени за трайно задоволяване на обществени потребности от национално или общинско значение - паркове, градини, улично озеленяване и площите със специфично предназначение - гробищни паркове, ботанически градини, дендрариуми, зоопаркове, защитни насаждения, собственост на държавата и общините, са публична собственост.

(2) В незастроени имоти, предвидени по ОУП или ПУП за зелени площи по ал. 1, които не са реализирани, могат да се изграждат само обекти по чл. 55 от ЗУТ, представляващи открити обекти за спортни дейности и площадки за игра, и други подобни открити обекти (летни естради, атракциони, открити изложбени площи, детски площадки и др.), съвместими с парковите функции, които заемат до 20 % от площта на имота. Не се разрешава в имотите по ал. 1 изграждане на автокъщи, автомивки, бензиностанции, газостанции и други обекти, неприсъщи на парковите функции.

(3) При изграждането на обектите по ал. 2 не се разрешава премахване на декоративна дървесна растителност.

(4) Освен за посочените по ал. 2 обекти, използването на незастроени имоти, предвидени за зелени площи, се допуска само за производство и продажба на декоративна растителност. В този случай се разрешават всички видове временни постройки, обслужващи дейността по производство на декоративна растителност.

(5) Одобряването на инвестиционни проекти за строежи по ал. 4 се извършва само при условие, че отговарят на разрешената, съгласно издадената виза, функция за обслужване на дейностите по производство на декоративна растителност.

(6) В обществените озеленени площи /паркове и градини/, без промяна на предназначението им, може да се разполагат спомагателни и обслужващи постройки към обектите за спортни и културни развлечения, когато не се нарушават екологичните, рекреационните и естетическите качества на озеленените площи.



Чл. 11. (1) В имотите, предвидени по ОУП или ПУП за зелени площи, които не са реализирани, до тяхното отчуждаване могат да се поставят преместваеми увеселителни обекти и преместваеми обекти за търговски и други обслужващи дейности - павилиони, кабини, маси, зарядни колонки за електрически превозни средства, както и други елементи на градското обзавеждане (спирки на масовия градски транспорт, пейки, осветителни тела, съдове за събиране на отпадъци, чешми, фонтани / по чл. 56 от ЗУТ/ , които общо не могат да надхвърлят 10% от размера на имота.

(2) При поставяне на преместваемите обекти в имотите по ал. 1 не се разрешава премахване на декоративна растителност.

(3) За обектите по ал. 1 се издава Разрешение за поставяне въз основа на схема, одобрена от Главния архитект на общината. За държавните имоти схемата се одобрява след съгласуване със съответната централна администрация, която стопанисва имота, а в останалите случаи - с областния управител.

(4) Обектите по ал. 1 могат да се свързват с временни връзки към мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура, когато това е необходимо за нормалното им функциониране.



Раздел трети

ИЗИСКВАНИЯ ПРИ СТРОИТЕЛСТВО И ПОСТАВЯНЕ НА ПРЕМЕСТВАЕМИ ОБЕКТИ В ПОЗЕМЛЕНИ ИМОТИ С ДРУГО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ
Чл. 12. (1) Не се разрешава премахването на декоративна дървесна растителност при изграждане на временни и на преместваеми обекти по чл. 55, чл. 56 и чл. 57 от ЗУТ в имоти, които не са определени по устройствен план за зелени площи.

Чл. 13. (1) При изработване или изменение на ПУП за имоти, със съществуваща дървесна растителност, от възложителя се изисква да представи експертно становище за наличната в имота дървесна растителност, както и растителността на прилежащи общински терени на разстояние до 3 метра от границите на имота.

(2) Становището по ал. 1 се заверява от Главният архитект в Община Перник.

(3) Завереното становище по ал. 1 се прилага към проекта за ПУП и се съобразява при неговото одобряване.

Чл. 14. (1) Всички инвестиционни проекти /в общински терени/, включват част "Паркоустройство и благоустрояване" и мероприятия по възстановяване и озеленяване на терени за обектите по техническата и транспортната инфраструктура, съгласно чл. 68 от ЗУТ, ако попадат в Приложението към чл. 1, ал. 3 от Наредба № 4 "За обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти" /обн. ДВ бр. 51/2001г., посл. изм. и допълн. ДВ бр. 13/2015г./.

(2) При изграждане и преструктуриране на промишлени и курортни зони, и селищни образувания благоустройствените мероприятия, включващи озеленяването, задължително се извършват от собствениците за тяхна сметка в рамките на урегулирания поземлен имот.

(3) Когато в имот, общинска собственост има налична дървесна растителност, проектите по ал. 1 се придружават от заснемане и експертно становище.

(4) Проектите по част “Паркоустройство и благоустройство” се приемат и съгласуват от Общински експертен съвет за устройство на територията.

(5) При реализация на нови проекти и проекти за реконструкция, и благоустрояване на уличното пространство, задължително трябва да се предвижда улично озеленяване и места за засаждане на дървесната растителност.

(6) Не се издават документи за въвеждане в експлоатация за строежи, за които не е изпълнена част "паркоустройство, озеленяване и благоустрояване" към инвестиционния проект.



Чл. 15. (1) Проектите по част „Паркоустройство и благоустройство” се приемат и съгласуват, когато са съобразени с::

  1. минималната озеленена площ, съгласно одобрения ПУП;

  2. изискванията на Наредба № 7 "За правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони " /обн. ДВ бр. 3/2004г., изм. и допълн. ДВ бр. 21/2013г./.

  3. съществуващата в озеленената площ дървесна растителност;

  4. нормите за отстояния на растителността от сгради, съоръжения и имотни граници;

  5. биологичните изисквания на използваните растителни видове;



(2) Настилките на тревна фуга /перфоплочи/ се включват в общата озеленена площ на имота с коефициент от 0,5.


Раздел четвърти

СПЕЦИФИЧНИ ПРАВИЛА ЗА ОЗЕЛЕНЯВАНЕ В

СМЕСЕНА ЦЕНТРАЛНА ЗОНА
Чл.16. Инвестиционните проекти за общинските обекти, разположени в централната градската територия или зона, следва да съдържат част „Паркоустройство и благоустрояване”, ако попадат в Приложението към чл. 1, ал. 3 от Наредба № 4 "За обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти" /обн. ДВ бр. 51/2001г., посл. изм. и допълн. ДВ бр. 13/2015г./, с която да се гарантира постигането на норматива за процент озеленена площ и наличие на дървесна растителност.

Чл.17. (1) . При изчисляване на озеленените площи към обектите се включват всички затревени и залесени участъци от терена, които предвиждат почвен слой с дебелина минимум 60 см.

(2). Участъците, покрити с перфорирани бетонови плочи на тревна фуга, влизат при изчисляването на зелените площи с коефициант 0.5.

(3).Участъците с покривно озеленяване, които са с дебелина на почвения слой под 60 см, се изчисляват с коефициент 0.3.

(4). За покривното озеленяване се предвижда задължително система за напояване.

(5). Когато в озеленените площи се предвиждат алеи за преминаване и/или градински и паркови елементи, в случаите, когато заемат до 25% от озеленената площ, те влизат в целия си размер към площта за озеленяване. Когато размерът им надхвърля този процент, завишението над 25% не се счита за озеленена площ.

(6). Водните площи, басейни, фонтани и др. се включват към озеленените площи с пълния си размер в случаите, когато са по-малки или равни на 25 кв.м, прието за целия обект. Когато надхвърлят тази квадратура, надвишението влиза в разчета на озелененита площи с коефициент 0.5.

(7). Изискването за покриването на 1/3 от частта на озеленяване с декоративна дървесна растителност се разчита на база 20 кв.м за един брой дърво.

Чл. 18.(1) Нормативът за минимален процент озеленяване за отделните населени места се определя съгласно чл. 38 от Наредба № 7 "За правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони " /обн. ДВ бр. 3/2004г., изм. и допълн. ДВ бр. 21/2013г./.

Чл. 19. (1) В случаите, когато показателите за озеленена площ не могат да бъдат постигнати в рамките на имота, възложителат заплаща цена за услуга за компенсиране.

Чл.20. (1) Сумите по чл. 19 се внасят по сметка на Община Перник преди издаване на разрешението за строеж. Същите могат да бъдат използвани само за изграждане и реконструкция на зелената система на Общината.


Глава четвърта

ПОДДЪРЖАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА
Чл. 21. (1) Поддържането на озелените площи, общинска собственост се ръководи и осъществява от изпълнител по договор за възлагане на обществена поръчка.

Чл. 22. (1) Според интензивността на поддържане на зелените площи, общинска собственост се разпределят в следните категории:

І категория – представително поддържане, в т.ч. "централен градски парк";

ІІ категория – оптимално поддържане;

ІІІ категория – средно поддържане;

ІV категория – частично поддържане;

(2) Поддържането на зелените площи се извършва въз основа на технологични нормативи, съгласно вида и категорията на зелената площ, повторяемостта и обема на работите на съответните структурни елементи.



Чл. 23. (1) Организацията по изразходване на определените от Общинския съвет средства за поддържане на зелените площи по възприетите категории и интензитет на поддържане се извършва от ландшафтният архитект към отдел "Инвестиции, екология и озеленяване" към Община Перник, въз основа на одобрените технологични нормативи и разработените годишни план-сметки.

Чл. 24. (1) Контролът върху качеството на работата по поддържането на общинските зелени площи се извършва от експертите към отдел "Инвестиции, екология и озеленяване" към Община Перник.

Глава пета

ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА
Раздел първи

ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНИТЕ ПЛОЩИ
Чл. 25. (1) Обществените зелени площи се използват само съобразно основното им предназначение по чл. 1, ал. 2.

(2) В обществените зелени площи се забранява:



  1. Повреждане на растителността и нанасянето на повреди на парковата мебел, съоръженията и настилките.

  2. Преминаване и паркиране на МПС, с изключение на тези със специален режим;

  3. Събиране на семена, плодове, резници, бране на билки;

  4. Насипване на осолен сняг, пясък и химикали в зелените площи и на не по-малко от 1 м от стволовете на дървета и храсти, както и върху цветя и тревни площи, следствие на зимното почистване и при миене, и метене на тротоарите, алеите и уличните платна.

  5. Чупене и повреждане на съоръженията за игра в зелените площи и друга паркова мебел общинска собственост.

  6. Изхвърляне на отпадъци в зелените площи.

Чл. 26. (1) Провеждането на културни, спортни и други обществени мероприятия на открито в зелените площи, предназначени за обществено ползване, се допуска на определените за това места след разрешение от кмета на общината или упълномощено от него лице.

(2) При разрешаване на строителство, или неотложни аварийни мероприятия на инженерната инфраструктура, което предвижда разкопаване на зелените площи по чл. 61, ал. 4 от ЗУТ, от ландшафтният архитект от отдел "Инвестиции, екология и озеленяване" при Община Перник задължително се предписват възстановителни мероприятия и се определя срок за изпълнението им.



Чл. 27. (1) При сключване на нови договори за наем и подновяване на вече сключени за ползване на съоръжения и търговски обекти в зелените площи, задължително се определя прилежаща територия и обхват за поддържане от ползвателите.

(2) Ползвателите на съоръжения и търговски обекти в зелените площи са длъжни да чистят прилежащата им територия в обхват, съгласно договорите с Община Перник, както и да провеждат мероприятия за опазване и възстановяване на увредената растителност по указания и схема към договора.




Раздел втори

ОПАЗВАНЕ НА ДЕКОРАТИВНАТА

ДЪРВЕСНА И ХРАСТОВА РАСТИТЕЛНОСТ
Чл. 28. (1) Съществуваща дървесна растителност може да се премахва по изключение само по реда, определен от настоящата Наредба, от експертите към отдел "Инвестиции, екология и озеленяване " и издаване на Разрешения за рязане.

(2) При изграждане на обекти с временен и постоянен статут съществуващата растителност се опазва при условията и реда на Раздел втори и Раздел трети от Глава трета от настоящата Наредба.



Чл. 29. (1) Всички собственици са длъжни да следят за наличие в имотите си на болни и изсъхнали дървета, представляващи опасност за имуществото, здравето и живота на гражданите, и да ги премахват своевременно и за своя сметка.

(2) Озеленените площи, разположени в имоти, които не са общинска собственост на територията на община Перник, се поддържат и опазват от техните собственици или ползватели, чрез полагане на необходимите грижи за тях.



Чл. 30. (1) Засаждането на растителност на общински терени по инициатива на граждани и организации се съгласува с експертите от отдел "Инвестиции, екологшя и озеленяване" при Община Перник..

Раздел трети

ПРЕМАХВАНЕ ИЛИ ПРЕМЕСТВАНЕ НА РАСТИТЕЛНОСТ
Чл. 31. (1) На територията на Община Перник се забранява отсичане или изкореняване на дълготрайни дървета и храсти, част от зелената система, без издадено писмено разрешение от кмета на Община Перник.

Чл. 32. (1)Писмено разрешение за преместване, премахване или кастрене на дървесна и храстова растителност се издава от кмета на общината или оправомощено от него длъжностно лице в следните случаи:

1. Във връзка със строителство на сгради, съоражениия, пътища и други обекти на техническата инфраструктура;

2. При реконструкция на съществуващата растителност по утвърдени паркоустройствени проекти;

3. За изсъхнали дървета и храсти, както и за тези, чието състояние застрашава безопасността на движението или сигурността на гражданите, сградите и благоустройствените фондове;

4. Във връзка с премахване на последиците от производствени аварии и природни бедствия.

(2) Издадените Разрешения се описват в регистър и се съхраняват в отдел „Инвестиции, екология и озеленяване” при Община Перник.



Чл. 33. (1) Когато на физически или юридически лица се издават разрешения за премахване или преместване на общинска декоративна растителност, на засегнатата растителност се прави оценка по действащата тарифа на Община Перник.

(2) В разрешението се вписват размерът на обезщетението и задълженията към общината, произтичащи от дейността по отсичането.

(3) Собственици на частни имоти не заплащат обезщетение за отсечена растителност в техния недвижим имот.

Чл.34 (1) Писмено разрешение за преместване, премахване или кастрене на дървесна и храстова растителност, се издава на собствениците или молителите при заплащане на такса, съгласно Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Перник.

Чл. 35.(1) Отрязването на клони, преместването и премахването на общинска декоративна растителност, за която има писмено разрешение, се извършва за сметка на заинтересованото лице.

Чл. 36. (1) Всеки съсобственик или собственик на обект в етажна собственост може да поиска по съдебен ред премахването на растителност, която влошава недопустимо условията за ползване на неговия имот, когато казуса не може да се реши от компетентните органи към Община Перник.

Чл. 37. (1) Заявлението за издаване на разрешение за премахване и преместване на растителност по Глава пета, Раздел трети от тази Наредба се подава до кмета на общината от собственика на имота, заинтересовани физически или юридически лица.

(2) Към заявлението се прилагат копия от: документ за собственост.

(3) Кметът на Общината, чрез отдел "Инвестиции, екология и озеленяване" към Дирекция, "Строителство, инфраструктура и екология" разглежда подаденото заявление и издава разрешение или отказ. В останалите случаи изпраща преписката на органите на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и/или на Националния институт за паметниците на културата (НИПК), придружена с експертно становище.

Чл. 38. (1) На територията на Община Перник се забранява окастрянето, отсичането или изкореняването на дървета с историческо значение и дървета, обявени за защитен природен обект, независимо от собствеността им.

Чл. 39. (1) За създаване на нормални условия за развитие на растителността при новоизградени обекти и в частни имоти, задължително се спазват нормативно определените отстояния от стъблата на дърветата и храстите до проводи, съоръжения и сгради, съгласно Приложение № 1 към Наредбата.

(2) Съществуващите дървета и храсти, които не отговарят на изискванията по Приложение № 1 от Наредбата, след подадено искане до общинската администрация, могат да бъдат преместени или премахнати, в зависимост от възрастта им.

(3) На вътрешната регулационна линия към съседните имоти се препоръчват живи огради с височина 1.20 м.


Глава шеста

КОНТРОЛ. ОБЕЗЩЕТЕНИЯ. АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 40. (1) Контролът по изпълнението на тази Наредба се осъществява от кмета на Община Перник, ресорния заместник-кмет на Община Перник, кметовете на кметства в общината или упълномощени от кмета лица.

Чл. 41. (1) За всички причинени щети на елементите на зелената система на Община Перник – растителност и съоръжения, виновните лица дължат глоба в размер на действащата тарифа, съгласно Наредба № 1 за "Общественият ред на територията на Община Перник".

(2) Не се дължи обезщетение при премахване на дървета, които в резултат на природни бедствия, аварии и др. създават непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите.

(3) Замърсени участъци на озеленени площи по чл. 61, ал. 4 от ЗУТ се почистват от нарушителите за тяхна сметка.

Чл. 42. (1) Нарушенията по тази Наредба се констатират с акт за установяване на административно нарушение, съставен от упълномощени от кмета длъжностни лица от общинската администрация .

(2) Въз основа на акта за установяване на административно нарушение кметът на общината или упълномощено от него лице издават наказателно постановление.

(3) Установяването на нарушенията, определянето на наказателно-отговорните лица, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

Чл. 43. (1) Наказва се с глоба от 50 - 500 лв., за физически лица, а за еднолични търговци и юридически лица – имуществени санкции в размер от 100-2000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, лице, което:

1. Като изпълнител на новоизградени зелени площи в определения гаранционен срок не отстрани допуснатите пропуски и недостатъци и не възстанови унищожената растителност;

2. Извърши нарушение по чл. 25, ал.2 от тази Наредба.

(2) При явно маловажни случаи на нарушаване на тази Наредба не се съставя акт за установяване на нарушение, а се налагат глоби по реда и в размера, предвиден с чл. 39, ал. 1 и ал. 2 от Закона за административните нарушения и наказания.




ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ



§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. ”Декоративна растителност” (вегетативни елементи), е цялото декоративно растително разнообразие – дървета, храсти, цветя и треви, включено в зелените площи, в насажденията по алеи, улици и площади и в недвижимите имоти на държавата, общината, юридически и физически лица. “Дълготрайна декоративна растителност” са всички местни и чуждоземни декоративни видове, широколистни и иглолистни дървета и храсти.

2. “Интензитет (степен) на поддържане” е повторяемостта на видовете дейности според технологичните нормативи в определената категория озеленена площ.

3. “Технологични норми” за поддържане на паркове, градини и лесопаркове се съдържат в Заповед № 107/22.02.1980 г. на Министерство на регионалното развитие /МРР/.



§ 2. Експертното становище за състоянието на растителността се изготвя от специалист – ландшафтен архитект или инженер по озеленяване, и съдържа:

1. Определяне местоположението и собствеността;

2. Определяне на декоративния вид и състояние – възраст, диаметър на ствола на височина 1 м от почвата, диаметър на короната, ориентировъчна височина, жизнеността и здравословното състояние на декоративния вид,

3. Заключение с конкретни предложения – да се запази и да се проведат мероприятия за подобряване на неговото състояние, да се премести, да се премахне или да се подмени с друг екземпляр.



§ 3. Отстоянията на декоративната растителност от проводи, съоръжения и сгради се определят по реда на Приложение № 1.


ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ



§ 4. След одобряване на ПУП и/или на план-схеми за разполагане на преместваеми съоръжения по чл. 62, ал. 9 от ЗУТ, всички заварени в общинските озеленени площи преместваеми обекти, които не са предвидени с тези планове и/или план-схеми, се премахват.

§ 5. Наредбата се издава на основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА, във връзка с чл. 62, ал. 10 от ЗУТ.

§ 6. Наредбата влиза в сила в 14-дневен срок от обявяване Решението на Общинския съвет гр. Перник за приемането й.


ОБЩИНСКИ СЪВЕТ гр. ПЕРНИК

ПРЕДСЕДАТЕЛ

(...................................)

Приложение №1

НОРМАТИВНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОТСТОЯНИЕ НА ДЕКОРАТИВНАТА РАСТИТЕЛНОСТ ОТ ПРОВОДИ, СЪОРЪЖЕНИЯ И СГРАДИ

Вид на съоръжението

Минимални разстояния от стъблото в метри

Дървета

храсти

1. Регулационни линии на съседни парцели







1.1. За ниски дървета (с височина до 2,5 м)

1,0

-

1.2. За средно високи дървета (с височина до 5,0 м)

1,5

-

1.3. За високи дървета (с височина над 5 м)

3,0

-

2. От бордюри на тротоари и паркови алеи

0,7

0,5

3. От ръбовете на пътни платна, укрепени банкетни ивици и основи на канавки

2,0

1,0

4. От основата и ръбовете на откоси и тераси

1,0

0,5

5. От стълбовете на осветителни мрежи

4,0

0,5

6. От основата и ръбовете на подпорни стени

3,0

1,0

7.От стените на канализационни, газопроводни и топлопроводни тръби

2,0

1,0

8. От стените на проходими и непроходими инсталационни колектори

2,0

1,0

9. От високопроводи и дренажи

1,0

-

10. От подземни електрокабели до 2,5 KV

2,0

0,7

11. От подземни електрокабели над 2,5 KV

3,0

2,0

12. От слаботокови кабели

1,5

0,7

13. От горната част на подземни колектори до повърхността на почвата

1,0

0,5

14.Външни стени до сгради и съоръжения

5,0

1,5

15. От надземни улични линии - слаботокови и проводници с ниско напрежение до короната на дърветата

1,5

-


Приложение №2

ТАРИФА

ЗА РАЗМЕРА НА ДЕПОЗИТИТЕ И ОБЕЗЩЕТЕНИЯТА ЗА ПРИЧИНЕНИ ЩЕТИ НА ОЗЕЛЕНЕНИТЕ ПЛОЩИ И ДЕКОРАТИВНА РАСТИТЕЛНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ПЕРНИК

Раздел I : Храсти и тревни площи



Унищожаване или трайно увреждане

Депозит за възстановяване

в лв.

Обезщетение, при унищожаване на растителността

1.

Тревни площи - райграс




 




I категория

40.00 лв./м2

50.00 лв.




II категория

30.00 лв. /м2

40.00лв




III категория

25.00 лв./ м2

35.00 лв.




IV категория

20. 00лв./м2

30.00 лв.

2.

Едногодишни (летни) цветя   за 1 м2










I категория

120.00 лв.

80.00 лв.




II категория

90.00 лв.

70.00 лв.




III категория

60.00 лв.

60.00лв.




IV категория

45.00 лв.

50.00 лв.

3.

Многогодишни (почвопокривни) цветя за 1 м2

120.00 лв.

100 .00 лв.

4.

Жив плет за бройка

-широколистни храсти

-иглолистни храсти


45.00 лв.

80.00 лв.



60.00лв.

100.00лв.



5.

Рози - за бройка

-обикновена

-рядък вид (черна)


20.00 лв.

60.00 лв.



30.лв.

70.00лв.


6.

Рози - влачещи

70.00 лв.

85.00лв.

7.

Храсти с височина до 0.50 м

-широколистни

-иглолистни


35.00 лв.

85.00 лв.



 

45.00лв.

90.00лв.

8.

Храсти с височина от 0.50 - 1.00 м

-широколистни

-иглолистни


80.00 лв.

100.00 лв.



 

 

85.00лв.



120.00лв.

9.

Храсти с височина над 1.00 м

-широколистни

-иглолистни


120.00 лв.

160.00 лв.



 

130.00лв.

200.00лв.

Раздел II : Дървесна растителност

10.

ШИРОКОЛИСТНИ ДЪРВЕТА ЗА 1 БРОЙ

Височина

Обезщетение




- Айлант, акация, тополи, върби, пауловния и др.

от 5 - 10 метра

40.00 лв.

над 10 м

80.00 лв.




- Бреза, елша, чинар, червен американски дъб, софора, трепетлика, бряст, черница

от 6 - 12 метра

50.00 лв.

над 12 метра

90.00лв.




Бук, клен, липа,шестил, явор, кестен, орех, каталпа, дъб

от 6 - 12 м

90.00лв.

над 12 м

140.00лв.

11.

ИГЛОЛИСТНИ ДЪРВЕТА - за 1 брой

 











Лъжекипарис, веймутов бор, морски бор, метасеквоя, лиственица

От 2.4 - 4.5 м

40.00лв.

От 4.5 до 10м

250.00 лв.

Над 12 м

400.00лв.




Бял и черен бор; обикновен и сребрист смърч; ела - обикновена, гръцка, испанска конколорка;   мура, кедър; източна и западна туя

От 2.4 - 7.5 м

150.00лв.

От 7.5- 10 м

300.00лв.

Над 12 м

500.00лв.




Тис, юниперус

От 2.4 - 7.5 м

130.00лв.

От 7.5- 10 м

350.00лв.

Над 12 м

500.00лв.




ЕКЗОТИЧНИ ВИДОВЕ

Височина от 10- 12 м




1

Магнолия




350.00 - 500.00 лв.

2

Гинко билоба




350.00 - 500.00 лв.

3

Червен кестен




350.00 - 500.00 лв.

4

Див лимон




350.00 - 500.00 лв.

5

Ацер палматум




350.00 - 500.00 лв.

6

Криптомерия




350.00 - 500.00 лв.

7

Вечнозелен дъб




350.00 - 500.00 лв.

8

Албиция




350.00 - 500.00 лв.

9

Маклура




350.00 - 500.00 лв.

10

Японска вишна




350.00 - 500.00 лв.

11

Финикова палма




350.00 - 500.00 лв.

12

Хартиено дърво




350.00 - 500.00 лв.

Приложение №3

к о н с т а т и в е н  п р о т о к о л

№ .....................

Днес..................2014г.  в ................ часа , подписаните служители на Община Перник:.....................................................................................................................................

на длъжност .............................................................................................................................

...................................................................................................................................................

на длъжност .............................................................................................................................

в присъствието на собственика (ползвателя на имота)

...................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................

извършихме проверка на дървесната и храстова растителност в имот, находящ се  гр.(с.)................................................. № ................................ ПИ ..................................., във връзка с молба .........................................................................................................................

При проверката установихме наличие на следната дървесна и храстова растителност:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................

При проверката бяха събрани следните доказателства, приложени към настоящия протокол:

.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................

Заключение от извършената проверка:

.......................................................................................................................................................


.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................

СЪСТАВИТЕЛИ:

/Представители на Община Перник/

1.................................

/подпис/

2.................................



/подпис/


ПРЕДСТАВИТЕЛ НА ПРОВЕРЯВАНОТО ЛИЦЕ:

1....................................................

......................................................

(имена, представителство, подпис)





Приложение №4

ЕКСПЕРТНО СТАНОВИЩЕ

oт ЕКСПЕРТНА КОМИСИЯ ПО ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА

№.......... / ...............20........г.

Днес ....................................  от ................... часа във връзка с молба ............................ и констативен протокол за оглед на място за състоянието на растителността в ПИ:.................................................. в гр./с............................................. се състоя заседание на определена , съгласно Наредбата за изграждане и опазване на зелената система на територията на Община Перник (приета с Решение № ..................... на ОбС Перник) Експертна комисия, в състав:

.......................................................................................................................................................


.......................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................... .

Имот:...............................................................по КК на.............................................................

с административен адрес: .........................................................................................................

е собственост на .........................................................................................................................

В имота съществуват:

..................бр. дървета (посочва се вида, височината, приблизителна възраст, диаметър, състояние и др.)

.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................

..................бр. храсти

Във връзка с дейности:........................................................................................е постъпило искане за ......................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

......................................................................................................................

...................................................................................................................

...................................................................................................................

...................................................................................................................

Заключение на комисията

Предлагаме.................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................

Настоящото експертно становище е изготвено в два еднообразни екземпляра и след одобрение от Кмета на Община Перник, или упълномощено от него длъжностно лице могат да се издават съответните разрешения.



Комисия:

...........................................................................

............................................................................

............................................................................

...........................................................................

...........................................................................



Одобрил:






Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница