Решение №597/25. 06. 2009 г на Общински съвет Плевен, изм. Решение №1282/27. 11. 2014 г., Решение №396/24. 11. 2016 г



Дата17.04.2017
Размер205.03 Kb.
#19391
ТипРешение



О Б Щ И Н С К И С Ъ В Е Т - П Л Е В Е Н

__________________________________________________________________

Н А Р Е Д Б А

№ 23

за изграждане и опазване на зелената система на територията на Община Плевен


(приета с Решение № 597/25.06.2009 г. на Общински съвет – Плевен,

изм. Решение № 1282/27.11.2014 г., Решение №396/24.11.2016 г.)

гр. Плевен, ноември 2016 г.

ГЛАВА І
ОБЩИ  ПОЛОЖЕНИЯ


Чл.1. (1) Тази наредба урежда обществените отношения, свързани с планирането, изграждането, устойчивото поддържане, опазване и развитие на зелената система на Община Плевен, независимо от формите на собственост.

(2) Зелената система по смисъла на тази Наредба обхваща всички площи, оформени със средствата на паркоустройството и декоративната дървесно-храстова растителност в тях на територията на Община Плевен и е предназначена да подобрява жизнената среда и облика на населените места на Община Плевен, чрез поддържане на екологична, естетическа и защитно-мелиоративна функции.

(3) Общински съвет - Плевен чрез бюджета на Община Плевен предвижда средства за поддържане на оптимални жизнени условия на декоративната растителност в общинските зелени площи.

Чл.2. (1) По реда на тази Наредба се установяват и обезщетяват всички вреди, причинени на озеленените площи и декоративната растителност от физически и юридически лица, както и от длъжностни лица от общинската администрация или държавни органи.

(2) По този ред се определят и присъждат обезщетения срещу юридически и физически лица, които солидарно с причинителя отговарят за неговите действия.

Чл.3. (1) Не подлежат на установяване и обезщетение по реда на тази Наредба вреди причинени от природни бедствия.

(2) В случаите, когато в друг нормативен акт се предвижда специализиран ред за установяване на щети или нарушения на озеленените площи и растителността в тях, се прилага съответният нормативен акт.
ГЛАВА ІІ
ОРГАНИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА


Чл.4. (1) Орган за управление на зелената система е Кмета на Община Плевен, чрез подчинената му общинска администрация.

(2) С тази наредба се определят функциите на структурни звена от общинската администрация по отношение на изграждането, поддържането и опазването на зелената система.
Чл.5. (1) Кметът на Община Плевен ръководи, координира цялостната дейност по опазване, изграждане и поддържане на зелената система, организира изпълнението на бюджета по дейност “озеленяване” и на дългосрочните програми за развитието на зелената система и дава указания по приложението на тази наредба.

(2) Кметът на Община Плевен или оправомощено от него лице, по реда на § 1 от Допълнителни разпоредби на Закона за устройство на територията /ЗУТ/ организира съставянето и актуализирането на публичен регистър на картотекираната растителност.

(3) Кметът може да прехвърля свои правомощия и да възлага свои функции по дейностите свързани със зелената система на ресорния заместник кмет или на ръководителите на поделения от структурата на общинската администрация за случаите, когато това е предвидено с нормативен акт или Устройствения правилник за организацията и дейността на администрацията на Община Плевен.

(4) Експертният съвет по устройство на територията /ЕСУТ/ при Община Плевен, разглежда и одобрява устройствените планове и инвестиционните проекти за територии и обекти на зелената система.

Чл.6. (1) Началникът на отдел “Екология” в администрацията на Община Плевен или оторизирано от него лице:

1. разработва и предлага на кмета на общината проект за необходимите средства за следващата бюджетна година за поддържане на зелените площи;

2. контролира изразходването на общинските бюджетни средства за изграждане, подържане и опазване на общинските зелени площи;

3. заверява заснемания и изготвя експертни становища за съществуващата в поземлените имоти растителност при изработването или изменението на Подробни устройствени планове /ПУП/;

4. дава указания за извършване на компенсаторно озеленяване и препоръки за опазване на растителността;

5. организира създаването и поддържането на публичен регистър на зелените площи;

6. организира ежедневен контрол върху изразходването на общинските бюджетни средства и качественото изпълнение на дейностите по поддържането и ремонта на озеленените площи за широко обществено ползване на територията на Община Плевен, извършвани от изпълнителите, на които са възложени;

7. подготвя документите за организиране на търгове и конкурси за възлагане изработване на проекти, изпълнение на строителство, поддържане и опазване на общинските озеленени площи.



(2) Предписанията на началникът на отдел “Екология” са задължителни за физическите и юридическите лица, които са техни адресати.
ГЛАВА ІІІ
ПЛАНИРАНЕ И ИЗГРАЖДАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА


Чл.7. Изграждането на нови обекти на зелената система се извършва въз основа на действащите Общ устройствен план /ОУП/ или ПУП, в предвидените за озеленяване терени или части от такива.

Чл.8. (1) Всички инвестиционни проекти, без тези за еднофамилни и вилни сгради и за строежи шеста категория, задължително включват част “паркоустройство и благоустройство” или мероприятия по възстановяване и озеленяване на терена за обектите на техническата и транспортната инфраструктура, съгласно чл.68 от ЗУТ.

(2) В случай, че длъжностното лице по ал.3 не съгласува част „паркоустройство и благоустройство” от инвестиционния проект, проектът не се одобрява от главния архитект на Община Плевен, а се връща на възложителя за преработка, съобразно дадените указания и решението на ЕСУТ /ако има такова/.

(3) Проектите по част “паркоустройство и благоустройство” се съгласуват от експерт по озеленяване, оправомощен от Кмета на Община Плевен, когато разрешението за строеж се издава от главния архитект.

Чл.9. (1) При съгласуване на част „Паркоустройство и благоустройство” към инвестиционните проекти, когато е необходимо компенсаторно озеленяване, експерта по озеленяване предписва размера, видовия състав и мястото му.

(2) Гаранционния срок за извършеното компенсаторно озеленяване е най-малко два вегетативни периода за съответната растителност.

Чл.10. Изготвените подробни паркоустройствени планове се приемат от ЕСУТ, със задължително участие и положително становище на експерт от отдел “Екология”.

Чл.11. Отдел “Екология” подготвя документи за провеждане на търг или конкурс за изпълнител на дейности по извършване на строителство на нови озеленени площи на територията на Община Плевен, като извършва инвеститорски контрол в процеса на изпълнение, когато обекта се финансира изцяло или частично от Община Плевен.

Чл.12. Новоизградените благоустроени и озеленени площи се предават на Община Плевен от изпълнителя с гаранционен срок, в рамките на който изпълнителя е задължен за своя сметка да отстрани всички допуснати пропуски, включително и възстановяване на погинала растителност.


ГЛАВА ІV
ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА


Чл.13. Озеленените площи за широко обществено ползване на територията на Община Плевен се управляват и поддържат, според предвижданията на действащите ОУП и ПУП.

Чл.14. Изменения в предназначението на отредените за озеленяване площи според действащите ОУП и ПУП, включително и за имотите държавна и/или частна собственост, се извършват само по реда и условията на ЗУТ, както и на другите приложими нормативни актове.

Чл.15. Разрешение за строителство на всички обекти, при които се налага отсичане, преместване и/или окастряне на растителност и премахване на озеленени площи се издава след писмено искане и документ за внесена такса по тарифата за обезщетения за причинени вреди, съгласно Приложение № 1 към тази наредба.

Чл.16. Изпълнителят на строителни обекти е длъжен:

1. да вземе необходимите мерки за опазване на озеленените площи и декоративната дървесно-храстова растителност от повреди и наранявания;

2. да отстранява за своя сметка всички причинени вреди в определения от общинската администрация срок;

3. да спазва нормативните изисквания при засаждане на декоративна растителност за отстоянието от проводи, съоръжения и сгради, съгласно Приложение № 2 към настоящата наредба.


ГЛАВА V
ОПАЗВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ЗЕЛЕНИТЕ ПЛОЩИ


Раздел І

ОПАЗВАНЕ НА ДЕКОРАТИВНАТА РАСТИТЕЛНОСТ

Чл.17. (1) Разрешение за премахване, преместване и/или окастряне на дълготрайна дървесно-храстова растителност и озеленени площи, се издава в следните случаи:

1. за строителство, ремонт и реконструкция на обекти при доказана невъзможност за запазване на растителността;  

2. за реконструкция на озеленени площи за широко обществено ползване и реконструкция на съществуваща растителност по одобрени проекти;

3. за премахване на сухи и болни дървета, както и на такива, застрашаващи сигурността на гражданите, безопасността на движението, сградите, съоръженията и инженерната инфраструктура;



4. при аварии и природни бедствия. 

(2) Разрешение за премахване, преместване и/или окастряне на дълготрайна дървесно-храстова растителност и озеленени площи, се издава от Кмета на общината или оправомощено от него лице.

(3) Разрешение по ал.1 или мотивиран отказ при липсата на съответни фактически основания, се издава въз основа на писмено искане от собственика или възложителя. Към разрешението или отказа като неразделна част от тях, се прилага становище от експерта по ландшафтна архитектура и паркоустрояване в отдел “Екология” на общинската администрация.

Чл.18. (1) Подлежащата на премахване или преместване дълготрайна дървесна или храстова растителност, както и вредите при нарушения се оценяват по тарифата, съгласно Приложение № 1.

(2) С получения дървесен или друг материал се разпорежда собственика. 

(3) Обезщетенията за засегнатата растителност и зелени площи се внасят от възложителя или собственика, в касата на центъра за административно обслужване на Община Плевен или по указана банкова сметка.

Чл.19. (1) Премахване или преместване на дървета и храсти, за които има издадено  разрешение, се извършва от възложителя или собственика, чрез специализирана фирма за този вид дейност.

(2) Не подлежат на обезщетение разрешените за премахване дървесно-храстова растителност и/или озеленени площи, находящи се в частни имоти, за които възложителя или собственика, имат документ за собственост или писмено съгласие от собственика.

Чл.20. На територията на Община Плевен се забранява окастрянето, отсичането или изкореняването на дървета с историческо значение и дървета, обявени за защитен природен обект, независимо от собствеността им.

Чл.21. (1) За създаване на нормални условия за развитие на растителността при новоизградени обекти и в частни имоти, задължително се спазват нормативно определените разстояния от стъблата на дърветата и храстите до проводи, съоръжения и сгради, съгласно Приложение № 2 към наредбата.

(2) Съществуващите дървета и храсти, които не отговарят на изискванията по Приложение № 2 от наредбата, след подадено искане до общинската администрация, могат да бъдат преместени или премахнати, в зависимост от възрастта им.

Чл.22. (1) Дървесно–храстовата растителност в терените ползвани от държавни или общински учреждения и звена /училища, детски заведения, общински или държавни предприятия и др./, както и в частните имоти, се опазват и поддържат от съответните собственици и ползватели.

(2) Споровете за декоративна дървесно-храстова растителност по границите на имотите или за неправомерно премахнати дървета и храсти се решава по съдебен ред. В тези случаи и по искане на съда, общинската администрация дава експертно становище по поставените въпроси.

Чл.23. При ново засаждане на дървесна растителност в поземлените имоти, е необходимо да се спазват най-малките отстояния на дърветата от съответните граници на съседите, определени от ЗУТ и наредбите по неговото приложение.

Чл.24. Храстовите видове се засаждат без ограничения за отстояние от границите на имотите. На имотната граница се допуска оформянето на растителна ограда /жив плет/ в съответствие с Наредба № 7 от 22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони към тях. 

Чл.25. Забранява се без разрешение на Кмета на Общината или оправомощено от него лице от общинската администрация:

1. цялостно или частично премахване на декоративна растителност;  

2. събиране на семена, плодове, резници, билки и др. от озеленените площи.
Раздел ІІ

ОПАЗВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ЗЕЛЕНИТЕ ПЛОЩИ
Чл.26. При изменение на устройствени планове на различни нива, засегнатите озеленени площи и декоративната растителност в тях, задължително се компенсират с допълнителни терени за озеленяване, отговарящи на нормативите за съответните обекти.

Чл.27. (1) Озеленените площи – общинска собственост и декоративната растителност в тях, се поддържат и опазват от община Плевен въз основа на настоящата наредба.

(2) За поддържане и опазване на озеленените площи по улици, площади, пешеходни пространства и други имоти – общинска собственост, се забранява:

1. нанасяне на повреди върху дърветата и храстите чрез чупене и рязане на клони, забиване на пирони, метални и други предмети, нараняване на короната, палене на огън и насипване на осолен сняг около стъблата и др.;

2. късането и изкореняването на цветя;

3. ходенето по тревните площи с изключение на определените и обозначени за тази цел места, използването им за пикник, преминаване на превозни средства през тревните масиви или паркирането им в тях, както и насипване на строителни материали или земни маси;

4. нанасянето на повреди на парковата мебел и обзавеждане, съоръженията, настилките, подпорните стени, водните площи и чешмите;

5. изграждането на паркинги и други обекти, несъвместими с предназначението на озеленените площи;

6. пускането на свобода и воденето на кучета и други домашни животни в озеленените площи, детските площадки, поляните за игра, освен на определените и обозначени за тази цел места в някои градини и паркове, като кучетата се водят на скъсена каишка;

7. разлепването и забождането на рекламни материали, транспаранти, некролози и др. съобщения по дърветата;

8. изхвърлянето на битови отпадъци или разпиляването им извън определените за целта съдове, когато са разположени в съседство до зелени площи;

9. правенето на огнища в озеленените площи и детските площадки в тях и паленето на огън в близост до паркова мебел или обзавеждане и детски съоръжения /пейки, перголи, беседки, люлки и др./.



(3) Озеленените площи, разположени в имоти, които не са общинска собственост на територията на община Плевен, се поддържат и опазват от техните собственици или ползватели, чрез полагане на необходимите грижи за тях.

Чл.28. Организацията на управление, поддържането и контрола върху качественото изпълнение на съответните дейности в общинските озеленени площи, се извършва от отдел “Екология” на общинската администрация, въз основа на ежегодни програми, одобрени технологични проекти и нормативи и приемане на извършените работи при строителството и поддържането на озеленените площи на територията на община Плевен, в съответствие с приетия годишен бюджет.

Чл.29. Поддържането на общинските озеленени площи се възлага на изпълнител чрез договор, след проведена процедура по Закона за обществените поръчки или Наредбата за малки обществени поръчки.

Чл.30. (1) Озеленените площи и растителността в междублоковите пространства на жилищните комплекси, се опазват и поддържат с участието на домсъветите и управителните съвети на етажните собствености или от техните собственици /ползватели/.

(2) Община Плевен извършва контрол за опазване на озеленените площи в обектите за широко обществено ползване /улици, площади, пешеходни зони и др./ и алейната растителност, който се осъществява от звено “Екоинспекторат” на отдел “Местно самоуправление” в общинската администрация.

Чл.31. Поддържането на озеленени територии, включително и на чистота около прилежащите части на обектите за обществено обслужване, спорт и атракции, търговски обекти и др., разположени във и непосредствено до общински зелени площи, е задължение на юридическите или физически лица, които са техни собственици или ползватели.

Чл.32. Наемателите на имоти и терени – общинска собственост, ползващи открити площи пред търговски обекти, поддържат зелените площи, намиращи се пред тях, съобразно уговореното в съответен договор.
ГЛАВА VІ
АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ И ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Чл.33. Контрол по изпълнение на Наредбата се осъществява от Кмета на Община Плевен и от оправомощените от него длъжностни лица от общинската администрация.

Чл.34. (1) За всички причинени вреди на елементите на зелената система – собственост на Община Плевен, виновните лица дължат обезщетение в размер достатъчен за необходимото възстановяване.

(2) Обезщетението не се дължи ако в определен от отдел “Екология” срок, виновните лица възстановят причинените вреди.

(3) В случаите на премахване извън тези по ал.1, без съгласието на собственика на дървета и храсти, които не нарушават нормативните отстояния от сгради, съоръжения и имотни граници или не създават съществени пречки за инженерните мрежи, причинителят на вредата е длъжен да заплати на собственика обезщетение. В тези случаи, при липса на съгласие, размерът на обезщетенията се установяват по съдебен ред.

(4) Размерът на обезщетенията по ал.1 и ал.3 се определя по Приложение № 1.

(5) Не се дължи обезщетение, когато се премахват дървета, които в резултат на природни бедствия, аварии и др. създават непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите.

(6) Замърсени участъци на озеленени площи по чл.61, ал.2 от ЗУТ се почистват от нарушителите за тяхна сметка. При отказ това се извършва от изпълнител, по възлагане от Община Плевен, за сметка на нарушителите.

Чл.35. (1) /изм. с Решение №396/24.11.2016 г./ Нарушенията по тази Наредба се установяват с актове, съставени от длъжностни лица определени от Кмета на Община Плевен, Началниците на Районни управления полиция при ОД на МВР Плевен и Специализирано полицейско управление към Дирекция „Специализирани полицейски сили”

(2) При нарушения на тази наредба, актовете за установяване на административно нарушение могат да се съставят и от служители на Министерството на вътрешните работи.

(3) Наказания за нарушения, свързани с нанесени вреди на растителност и озеленени площи в територии, обявени за защитен природен обект, се налагат от органите на Министерство на околната среда и водите.

(4) Наказания за неправилно преминаване и паркиране на МПС в зелени площи, се налагат по Наредба № 1 за обществения ред и опазване на общинските и други имоти за общо ползване на територията на Община Плевен и Наредба № 3 за обществения ред при използване на пътни превозни средства на територията на Община Плевен

(5) Наказания за поставяне без разрешение на преместваеми обекти и съоръжения в зелени площи се налагат по реда на Наредба № 4 за рекламната дейност на територията на Плевенската община и Наредба № 15 за реда и условията за поставяне на преместваеми съоръжения на територията на Община Плевен.

Чл.36. (1) Наказва се с глоба от 1000 до 5000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание:
1. лице, което разпореди или отсече, изкорени, унищожи или увреди дълготрайна или декоративна растителност, зелена площ, паркова територия и др. без писмено разрешение на компетентния орган;

2. лице, което отсече или премахне повече от разрешения или от нормативно определения максимално допустим брой дървета.



(2) Наказва се с глоба от 50 до 500 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание:

1. лице, което упражнява спортове в паркове, градини и др. озеленени територии, извън определените за това места;

2. лице, което пуска на свобода кучета или други домашни животни в зелени площи, цветни фигури и детски площадки;

3. лице, което развежда кучета или други домашни животни в зелени площи или не събира техните екскременти;

4. лице, което замърсява зелените площи с отпадъци от всякакво естество;

5. лице, което организира и провежда митинги, събрания, културни, спортни или други обществени мероприятия на открито в зелените площи в отклонение от предвидения за това ред;

6. лице, което чупи или поврежда съоръжения за игра в зелени площи или други съоръжения, паркова мебел и обзавеждане;

7. лице, което поставя по дървета в места за широко обществено ползване, рекламно-информационни елементи или други съоръжения;

8. лице, което извършва косене на трева в места за широко обществено ползване, без разрешение или възлагане от Община Плевен.

(3) За други нарушения на тази наредба извън посочените в ал.1 и ал.2, на виновните лица се налага глоба от 50 до 500 лв.

(4) При явно маловажни случаи на нарушаване на тази наредба, не се съставя акт за установяване на нарушение, а се налагат глоби по реда и в размера предвиден с чл.39, ал.1 и ал.2 от Закона за административните нарушения и наказания.

(5) Когато някое от нарушенията по ал.1 е извършено от едноличен търговец или от юридическо лице, на същите се налага имуществена санкция в размер от 1 000 до 10 000 лв., а за нарушения по ал.2 и ал.3 – от 500 до 5 000 лв.

Чл.37. При влезли в сила наказания и определени обезщетения, тяхната парична стойност се внася в касата на центъра за административно обслужване на Община Плевен или по указана банкова сметка.

Чл.38. С наказателното постановление се налага глобата, определя се обезщетението, постановява се изземването на незаконно придобитите материали и отнемането на инструментите, с които е извършено деянието.

Чл.39. При необходимост и във връзка с приложението на настоящата наредба, отдел “Екология” на общинската администрация, възлага или изготвя експертна оценка за състоянието на растителността в отделни случаи, която включва:

1. определяне на декоративния вид с преценка на неговата екологична и естетическа стойност;

2. информация за възрастта и жизнеността на декоративния вид с преценка за здравословното състояние на стъблото, клоните, листната маса, наличие на симптоми на заболявания;

3. преценка за стойността на грижите, полагани за развитието и поддържането на декоративния вид;



4. заключение с конкретни предложения – да се запази и се проведат мероприятия за подобряване на неговото състояние; да се премести; да се замени с друг екземпляр или да се премахне.

Чл.40. /нов, Решение № 1282/27.11.2014 г./ (1) В случаите на маловажни нарушения, установени в момента на извършването им, на мястото на нарушението контролните органи налагат с фиш глоба в размер от 10,00 до 50,00 лв.

(2) При оспорване на нарушението и отказ да се заплати наложената глоба се съставя АУАН по общия ред.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1.По смисъла на тази наредба:

1. “Озеленени площи за широко обществено ползуване” са територии, върху които се намират паркове, градини, скверове и зелени площи, съобразно чл.61, ал.2 от ЗУТ.

2. “Поддържане на озеленените площи” на територията на Община Плевен е дейност със строително-ремонтен характер, която осигурява доизграждането на обектите и пространствата, агробиологическото състояние и техническата изправност на техните елементи и естетическия им облик, с цел увеличаване на експлоатационните им срокове и обезпечаване на пълноценната им среда за ползуване.

3. “Озеленени площи в извънселищни територии” са крайградски и други извънселищни паркове, лесопаркове, озеленени терени за курортни и туристически обекти и комплекси, крайпътни озеленени площи, ландшафтно оформени терени и др.

4. “Декоративна растителност" е цялото декоративно растително разнообразие - дървета, храсти, цветя и треви, включени в озелените площи, в насажденията по алеи, улици и площади и в недвижимите имоти на държавата, общината, юридически и физически лица.  Дълготрайна декоративна растителност са всички декоративни видове, широколистни и иглолистни дървета и храсти. 

5. “Прилежащи части" са териториите около сгради, павилиони, дворни места, паркинги, гаражи, търговски обекти, авто и ж.п. гари.

6. “Повторно" е нарушение, което е извършено в едногодишен срок от влизане в сила на наказателно постановление, с което нарушителя е наказан за нарушение от същия вид.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§2. В Наредба № 2 за  опазване на околната среда в Община Плевен приета с Решение № 518/19.05.2005 г. (изм и доп. Решение № 913/25.05.2006 г., Решение № 984/27.07.2006 г., Решение № 1111/30.11.2006 г., Решение № 1246/29.03.2007 г., Решение № 1339/31.05.2007 г., Решение № 039/31.01.2008 г.), се правят следните изменения и допълнения:

1.В чл.2 ,т.14 се отменя.

2.Отменят се чл.7, чл.8, чл.9, чл.10, чл.11, чл.17, чл.19, чл.20, чл.21, чл.22, чл.23, чл.24, чл.25, чл.26 и чл.48.

3.В § 1 от Допълнителните разпоредби, т.10 се отменя.

4.Отменя се Приложение № 1 - Тарифа за базисните цени на трайните насаждения за декоративната /украсна/ растителност.

§3. Изпълнението на наредбата се възлага на Кмета на Община Плевен, който дава задължителни указания и предписания.

§4. Настоящата наредба се издава на основание чл.62, ал.10 от Закона за устройство на територията и чл.20, чл.21, ал.1, т.13 и чл. 22, ал.1 от ЗМСМА.

§5. Наредбата е приета с с Решение № 597/25.06.2009 г. на Общински съвет  - Плевен и влиза в сила след обнародването й в местния печат и публикуването на страниците на Община Плевен и Общински съвет - Плевен в интернет.
     ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – ПЛЕВЕН

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:



        (Мартин Митев)

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - ПЛЕВЕН


 Приложение № 1 към чл.15 от Наредба № 23


ТАРИФА ЗА РАЗМЕРА НА ОБЕЗЩЕТЕНИЯТА ЗА ПРИЧИНЕНИ ЩЕТИ НА ОЗЕЛЕНЕНИ ПЛОЩИ И ДЕКОРАТИВНА РАСТИТЕЛНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ПЛЕВЕН


 Група

 Растения

Показатели

Стойност/лева 

 

 

 

 Височина в м.

В добро състояние  

В отлично състояние 

 1









 І.

Иглолистни дървета - за 1 брой                        

 

 

 

 І.1.

Бързорастящи  

 

 

 

 І.1.1

 І.1.1 Кипарис обикновен-пирамидален, лиственица, клек, либоцедрус и др. до 4 м

до 4 м
до 7 м
над 7 м

60
80
130 

80
100
150 

 І.2.

Умеренорастящи  

 

 

 

 І.2.1.

 Бял бор, веймутов бор, чер бор, обикновен смърч, гинко, лъжекипарис, дуглазка ела, секвоя, кипарис, пондероза, кедри, бяла мура и др. до 4 м

до 4 м
до 7 м
над 7 м

70
90
180 

80
100
200 

 І.3.

Бавнорастящи  

 

 

 

 І.3.1

 сребриста ела, сребрист смърч, ела обикновена, ела сребриста, черна мура, смрика, тис, туя

до 4 м
до 7 м
над 7 м

90
120
180 

100
150
250 

 ІІ.

Широколистни дървета - за 1 брой  

 

 

 

 ІІ.1.

 Много бързорастящи

 

 

 

 ІІ.1.1.

 Айлант, акация, върба, топола, трепетлика, ясен и др.

до 5 м
над 5 м

40
60

60
80 

 ІІ.2.

Бързорастящи  

 

 

 

 ІІ.2.1.

 Бреза, елша, чинар, червен американски дъб, софора, трепетлика, черница и др.

 до 6 м
над 6 м

50
80 

70
100 

 ІІ.3.

Умерена растящи  

 

 

 

 

 Орех, конски кестен, каталпа, пауловния, бук, зимен и летен дъб, клен, липа, шестил, явор, копривка, албиция и др.

до 6 м
над 6 м

80
110 

100
150 

 ІІІ.

Екзотични видове - за 1 брой  

 

 

 

 

 Вечнозелена магнолия, гинко билоба, лиродендрон, либоцедрус, лиственица, секвоя, див рошков, див лимон, пауловния, криптомерия, албиция, маклура 

 

120

180 

 ІV.

Овощни дървета - за 1 брой  

 

 30

50 

 V.

Храсти - за 1 брой  

Възраст 

 

 

 V.1.

Вечнозелени и иглолистни - за 1 бр. 

до 5 г.
над 5 г. 

-


50
70 

 V.2.

Лстопадни/широколистни/ - за 1 бр. 

до 5 г.
над 5 г. 

-


30
50 

 V.3.

Увивни - за 1 бр.

до 5 г.
над 5 г. 

-


30
50 

 V.4.

Рози - за 1 бр. 

до 3 г.
над 3 г. 

-


30
50 

 V.5.

Живи плетове - за л.м 

 

 

 

 V.5.1.

Вечнозелени и иглолистни  

до 5 г.
над 5 г. 

-


150
300 

 V.5.2.

Широколистни  

до 5 г.
над 5 г. 

-


100
200 

 VІ.

Цветя  

 

 

 

 VІ.1.

Многогодишни /перенни/ цветя  

 За 1 бр.





 VІ.2.

Летни цветя  

за 1 м.кв  



100 

 VІ.3.

Луковични цветя  

за 1 бр. 

 

10

 VІ.4.

Почвопокривни цветя  

за 1 дка  

 

 2000

 VІ.5.

Почвопокривна растителност  

за 1 м.кв 



30 

 VІІІ.

Тревни площи - за 1 м.кв  

І кат
ІІ кат

-


30
20 

 ІХ.

Кастрене на клони - за 1 бр. 

 

 -

30 

 

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - ПЛЕВЕН


     Приложение № 2 към чл.21, ал.1 от Наредба №23


НОРМАТИВНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОТСТОЯ НИЕ НА ДЕКОРАТИВНАТА
      РАСТИТЕЛНОСТ ОТ СГРАДИ, СЪОРЪЖЕНИЯ И ПРОВОДИ

№   Вид на съоръжението                               Минимални разстояния от стъблото в метри


                                                                                                  дървета                         храсти
1.  От граница на имот /регулация/, сграда   
- за ниски дървета /с височина до 2.5м                                1.0                                   
- за средно високи дървета / с височина до 5.0м/               1.5
- за високи дървета/с височина над 5.0м/                            3.0                                  1.5
2. От бордюри на тротоари и паркови алеи                         0.7                                  0.5
3. От ръбовете на пътни платна, укрепени банкетни
ивици и основи на канавки                                                    2.0                                  1.0
4. От основата и ръбовете на откоси и тераси                   1.0                                  0.5
5. От основата и ръбовете на подпорни стени                   3.0                                  1.0
6. От стълбовете на осветителни мрежи, трамваи
и естакади                                                                               4.0                                  -
7. От стените на канализационни, газопроводни и
топлофикационни тръби                                                        2.0                                  1.0
8. От стените на проходими и непроходими
инсталационни колектори                                                     2.0                                  1.0
 9. От високопроводи и дренажи                                          1.0                                    -
10. От подземни електрокабели до 2.5 кv                          2.0                                  0.7
11. От подземни електрокабели над 2.5 кv                        3.0                                  2.0
12. От слаботокови кабели                                                   1.5                                  0.7
13. От горната част на подземни колектори до
повърхността на почвата                                                     1.0                                  0.5
14. От надземни улични линии – слаботокови провод-
ници с ниско напрежение до короната на дърветата       1.5                                    -



Каталог: uploads -> posts


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница