Решение №68/28. 11. 2013г на Общински съвет Бойница Глава първа общи разпоредби



страница1/5
Дата24.10.2018
Размер0.87 Mb.
#96933
ТипРешение
  1   2   3   4   5










НАРЕДБА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА

БОЙНИЦА, ОБЛАСТ ВИДИН





    Приета с Решение № 68/28.11.2013г. на Общински съвет - Бойница

 

 



Глава първа

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат управлението на отпадъците на територията на община Бойница като съвкупност от права и задължения, действия и дейности на физическите и юридическите лица и едноличните търговци, свързани с образуването и третирането на отпадъците, както и контрола върху тези дейности.

(2) Наредбата има за цел предотвратяване или намаляване на вредното въздействие върху човешкото здраве и околната среда, като изпълнението й се осъществява в съответствие с изискванията на действащите нормативни актове.

(3) Наредбата регламентира извършването на дейностите по изхвърлянето, събирането, включително разделното, транспортирането, претоварването, оползотворяването и обезвреждането на следните видове отпадъци на територията на община Бойница:

1. битови отпадъци, включително биоотпадъци;

2. строителни отпадъци;

3. опасни битови отпадъци - негодни за употреба батерии и акумулатори (НУБА), газоразрядни лампи и електронно-лъчеви тръби, както и други опасни отпадъци, образувани от физически лица.

4. масово разпространени отпадъци – опаковки, излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС), отработени моторни масла и отпадъчни нефтопродукти, излезли от употреба гуми (ИУГ), излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО) и др.;

5. отпадъци от черни и цветни метали (ОЧЦМ).

(4) С наредбата се урежда заплащането на съответните услуги за дейностите, свързани с битовите, строителните и масово разпространените отпадъци във връзка с чл. 19 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО).

(5) Наредбата определя глобите и санкциите за нарушаване на фиксираните в нея норми.

(6) С наредбата се уреждат и изискванията към площадките за предаване на отпадъци от хартия и картон, пластмаси и стъкло, в т.ч. условията за регистрация на площадките, както и условията за предаване на отпадъци на площадките за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата, в т.ч. едрогабаритни отпадъци, опасни отпадъци и други по чл. 19, ал. 3, т. 11 от ЗУО.

(7) Наредбата не се прилага за:

1. радиоактивни отпадъци;

2. отпадъчни газове, изпускани в атмосферния въздух;

3. земя (in situ), включително неизкопана замърсена почва и трайно свързани със земята сгради;

4. незамърсена почва и други материали в естествено състояние, изкопани по време на строителни дейности, когато е сигурно, че материалът ще бъде използван за целите на строителството в естественото си състояние на площадката, от която е изкопан;

5. излезли от употреба експлозиви;

6. слама и други естествени неопасни материали от селското или горското стопанство, използвани в земеделието и лесовъдството, или за производството на енергия от такава биомаса чрез процеси или методи, които не увреждат околната среда и не застрашават човешкото здраве, фекална материя, различна от класифицираната в т. 8;

7. отпадъчни води;

8. минни отпадъци;

9. трупове на умрели, но не заклани животни, включително такива, които са убити, за да се прекрати разпространението на епизоотични болести;

10. странични животински продукти, включително преработени продукти, по Регламент (ЕО) № 1069/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009г., с изключение на предназначените за изгаряне, депониране или използване в съоръжение за биогаз или компост;

11. седименти, преместени в повърхностни води с цел управление на водите и водните обекти или предотвратяване на наводнения, или намаляване на последствията от наводнения и засушаване, или рекултивация на земи, ако е доказано, че това не противоречи на други закони и седиментите нямат опасни свойства.

Чл.2. Наредбата е задължителна за населените места на територията на община Пещера и се отнася до всички физически лица, които живеят или временно пребивават на територията на общината, както и до юридическите лица, едноличните търговци, организациите и учрежденията, осъществяващи дейност на нейна територия.

Чл.3. Лицата, при чиято дейност се образуват и/или третират отпадъци, прилагат следния приоритетен ред (йерархия) при управлението на отпадъците:

1. предотвратяване на образуването им;

2. подготовка за повторна употреба;

3. рециклиране;

4. друго оползотворяване, например оползотворяване за получаване на енергия;

5. обезвреждане.

Глава втора

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КМЕТА НА ОБЩИНАТА

Чл. 4. (1) Кметът на Община Бойница организира управлението на битовите и строителните отпадъци, както и третирането на масово разпространени и на опасни отпадъци от бита, образувани на територията на общината, съгласно изискванията на ЗУО, подзаконовите нормативни актове и настоящата наредба като:

1. Осигурява условия, при които всеки притежател на битови отпадъци се обслужва от лица, на които е предоставено право да извършват дейности по тяхното събиране, транспортиране, оползотворяване и/или обезвреждане.

2. Осигурява достатъчно количество изправни съдове за събиране на битовите отпадъци (контейнери, кофи и други) така, че при определена честота на извозване, да не се допуска препълването им.

3. Осигурява разделното събиране на битови отпадъци на територията на общината най-малко за следните отпадъчни материали: хартия и картон, метали, пластмаси и стъкло, транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за оползотворяването и/или обезвреждането им по разработен график.

4. Организира провеждането на мероприятия за почистване и хигиенизиране на населените места на територията на общината с привличане на широко участие на обществеността.

5. Осигурява почистването от отпадъци на общинските пътища, уличните платна, площадите, алеите, парковете и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

6. Организира избора на площадка, изграждане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или на други инсталации или съоръжения за оползотворяването и/или обезвреждане на битови отпадъци.

7. Организира разделното събиране на отпадъци от опаковки от домакинствата, административните, социалните и обществените сгради, заведенията за обществено хранене, търговските обекти и обектите за отдих и туризъм.

8. Организира дейностите по разделно събиране на опасните отпадъци от общия поток битови отпадъци извън обхвата на наредбите по чл. 13, ал. 1 от ЗУО и предаването им за оползотворяване и/или обезвреждане.

9. Осигурява организирането на събирането, оползотворяването и обезвреждането на строителни отпадъци от ремонтна дейност, образувани от домакинствата на територията на Община Бойница.

10. Определя маршрута за транспортиране на отпадъците от строителни площадки и при разрушаване или реконструкция на сгради и съоръжения и инсталацията/съоръжението за третирането им.

11. Отговоря за предаването на отделените строителни отпадъци по време на принудителното премахване на строежи, за оползотворяване на материалите и за влагане на рециклирани строителни материали, включително за покриването на разходите за извършване на дейностите по транспортиране и третиране.

12. Определя места за смяна на отработени моторни масла на територията на общината, отговарящи на изискванията на Наредбата за отработените масла и отпадъчните нефтопродукти и на Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и опасни отпадъци и информира обществеността за местоположението им и условията за приемане на отработените масла.

13. Определя места за събиране и временно съхраняване на отработените моторни масла и предаването им за оползотворяване и/или обезвреждане.

14. Осигурява организирането и прилагането на система за разделно събиране на отработените моторни масла и отпадъчни нефтопродукти.

15. Определя места за поставяне на съдове за събиране на НУБА, без да възпрепятства дейността на лицата, сключили договор с организации по оползотворяване на НУБА, притежаващи разрешение, издадено по реда на глава пета, раздел III от ЗУО, и/или други лица, притежаващи разрешение или регистрационен документ, издаден по реда на глава пета, раздели I и II от ЗУО, за извършване на дейности по събиране, транспортиране, рециклиране и/или оползотворяване на НУБА на територията на общината и/или комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от ЗООС.

16. Организира дейностите по събиране и временно съхраняване на НУБА и предаването им за предварително третиране, рециклиране, оползотворяване и/или обезвреждане.

17. Определя местата за събиране на ИУГ на територията на общината, без да възпрепятства дейността на лицата, сключили договор с организация по оползотворяване, и/или на лицата, изпълняващи задълженията си индивидуално.

18. Организира дейностите по събиране и съхраняване на ИУГ и предаването им за оползотворяване и/или обезвреждане.

19. Определя местата и площта за разполагане на площадките за временно съхраняване на ИУМПС и техния брой на територията на общината.

20. Организира дейностите по събирането, транспортирането и съхраняването на ИУМПС на площадките за временно съхраняване и предаването им в центровете за разкомплектоване.

21. Определя места за поставяне на съдове, места за разделно събиране и площадки за временно съхраняване на ИУЕЕО върху общински имоти на територията на общината в съответствие с общинската програма за управление на отпадъците, без да възпрепятства дейността на лицата, извършващи дейностите по събиране, транспортиране, временно съхраняване, предварително третиране, оползотворяване и обезвреждане на ИУЕЕО, сключили договор с организация по оползотворяване, с ПУДООС и/или с лицата, които пускат на пазара ЕЕО, изпълняващи задълженията си индивидуално.

22. Организира дейностите по събиране и временно съхраняване на ИУЕЕО и предаването му за предварително третиране, повторно използване, рециклиране, оползотворяване и/или обезвреждане.

23. Организира разделното събиране и съхраняването на битови биоразградими отпадъци, в т.ч. определя местата за разполагане на необходимите елементи на системата за разделно събиране на отпадъците и предаването им за компостиране или анаеробно разграждане.

24. Организира осигуряване на площадки за безвъзмездно предаване на разделно събрани от домакинствата, в т.ч. едрогабаритни отпадъци, опасни отпадъци, ОЧЦМ и други на територията на общината, така че предлаганите услуги да бъдат достъпни за жителите на общината.

25. Осигурява поддържане на регистър на площадките за предаване на отпадъци от пластмаси, стъкло, хартия и картон на територията на общината.

26. Организира предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и/или създаването на незаконни сметища и организиране на почистването им.

27. Осигурява изпълнението на мерките в Националния план за управление на отпадъците.

28. Заверява плановете/програмите на организациите по оползотворяване на отпадъци от опаковки за разполагане на територията на Община Бойница на съдове за разделно събиране на отпадъците от опаковки, посочени с конкретни параметри (обем, тип).

29. Разработва и изпълнява Общинска програма за управление на отпадъците на територията на община Бойница - неразделна част от Общинската програма за околна среда.

30. Ежегодно в срок до 31 март отчита пред Общинския съвет – Бойница изпълнението на Общинската програма за управление на отпадъците за предходната календарна година. Информацията се изпраща и на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Монтана.

31. Самостоятелно, когато не участва в регионално сдружение по чл. 24, ал. 1 от ЗУО, или съвместно с другите кметове на общините от регионалното сдружение предприема действия по възлагане и извършване на прединвестиционни проучвания за изграждане на ново/и съоръжение/я за третиране на битовите отпадъци най-малко три години преди изчерпване обема на депото за битови отпадъци или изтичането на експлоатационния срок на инсталацията, за което уведомява Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) - Монтана.

32. Предлага за одобрение от Общинския съвет план-сметка за разходите по поддържане на чистотата и размер на таксите за битови отпадъци.

33. Организира осигуряването на информация на обществеността за местата за разполагане на необходимите елементи на системите за разделно събиране на отпадъците и предаването им за рециклиране, оползотворяване и/или обезвреждане, в т.ч. и площадките за:

а) поставяне на съдове за разделно събиране и за временно съхраняване на ИУЕЕО;

б) поставяне на съдове за събиране на НУБА;

в) събиране на излезли от употреба гуми;

г) събиране на ИУМПС;

д) безвъзмездно предаване на разделно събрани от домакинствата отпадъци от хартия и картон, пластмаси и стъкло.

(2) Кметът на общината може да упълномощи длъжностни лица от общинската администрация за изпълнение на задълженията си по ал.1.

(3) Кметът на общината може да възложи задълженията си по ал. 1 на специализирани фирми и организации по третиране на отпадъци, притежаващи съответно разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ по чл. 35 от ЗУО.

(4) Кметът на общината организира изпълнението на задълженията си за участие в системите за разделно събиране на битови отпадъци по ал. 1, т. 3, като сключва договори при условия и ред, определен с решение на Общинския съвет - Бойница, със:

1. организации по оползотворяване, притежаващи разрешение, издадено по реда на глава пета, раздел III на ЗУО, и/или

2. други лица, притежаващи разрешение или регистрационен документ, издаден по реда на глава пета, раздели I и II, за извършване на дейности по събиране, транспортиране, рециклиране и/или оползотворяване на отпадъци на територията на община Бойница, и/или комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от Закона за опазване на околната среда (ЗООС).

(5) С договорите по ал. 4 се урежда разделното събиране на отпадъци от домакинствата, административните, социалните и обществените сгради, заведенията за обществено хранене, търговските обекти и обектите за отдих, забавления и туризъм и се определят най-малко следните условия:

1. изискванията към системата за разделно събиране на отпадъците от домакинствата, в т.ч. обслужвано население, вид, брой и разположение на съдовете и площадките за разделно събиране на отпадъци, честота на обслужване;

2. количествени цели за разделно събиране, рециклиране и оползотворяване на отпадъци от домакинствата и подобни отпадъци, както и условията и редът за отчитане на тяхното изпълнение;

3. задълженията за контрол по спазване на изискванията за разделно събиране на територията на Община Бойница;

4. задълженията за предоставяне на информация на гражданите на община Бойница по прилагане на системата за разделно събиране, провеждане на образователни и информационни кампании и работа с обществеността.

(6) Кметът на общината организира изпълнението на задълженията си по ал. 1, т. 7 от настоящата наредба като може да сключва договори със:

1. организация по оползотворяване, притежаваща разрешение, издадено по реда на глава пета, раздел III от ЗУО, и/или

2. други лица, регистрирани по Търговския закон и притежаващи:

а) разрешение или регистрационен документ, издаден по реда на глава пета, раздел I и II от ЗУО, за извършване на дейности по събиране, съхраняване, транспортиране и сортиране на отпадъците от опаковки на територията на община Бойница, или лиценз за търговска дейност с ОЧЦМ, издаден по реда на глава пета, раздел III от ЗУО - за металните отпадъци от опаковки, или

б) разрешение за извършване на дейности по рециклиране или оползотворяване на отпадъци от опаковки, издадено по реда на глава пета, раздел I от ЗУО,или комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от Закона за опазване на околната среда (ЗООС).

(8) Кметът на общината извършва дейностите по ал. 1, т. 12 и 13 от настоящата наредба в следните случаи:

1. по т. 12 - когато местата за смяна на отработени моторни масла са разположени върху общински имот, и

2. по т. 13 - когато има сключен договор за финансиране на дейностите по събиране и временно съхраняване на отработени масла и предаването им на инсталации за оползотворяване и/или обезвреждане със:

а) организация по оползотворяване на отработени масла;

б) лицата, които пускат на пазара масла, които изпълняват задълженията си по наредбата индивидуално,

в) други лица, притежаващи разрешение или регистрационен документ, издаден по реда на глава пета, раздели I и II ЗУО, за извършване на дейности по събиране, транспортиране, регенериране и/или оползотворяване на отработени масла, и/или комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от ЗООС.

(9) Кметът на общината извършва дейностите по ал. 1, т. 15 и 16 от настоящата наредба в следните случаи:

1. по т. 15 - когато лицата, които пускат на пазара батерии и акумулатори разполагат елементите от системата за разделно събиране на НУБА върху общински имот;

2. по т. 16 - когато има сключен договор за финансиране на дейностите по събиране и временно съхраняване на НУБА и предаването им за предварително третиране, рециклиране, оползотворяване и/или обезвреждане със:

а) организация по оползотворяване на НУБА,

б) лицата, които пускат на пазара батерии и акумулатори, изпълняващи задълженията си по тази наредба индивидуално, или

в) други лица, притежаващи разрешение или регистрационен документ, издаден по реда на глава пета, раздели I и II ЗУО, за извършване на дейности по събиране, транспортиране, регенериране и/или оползотворяване на отработени масла, и/или комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от ЗООС.

(10) За извършване на дейностите по ал. 1, т. 16 от настоящата наредба, кметът на общината сключва договори с лицата, извършващи дейностите по оползотворяване и/или обезвреждане на НУБА, включително предварително третиране преди оползотворяване и/или обезвреждане и притежаващи:

1. разрешение или регистрационен документ, издадени по реда на глава пета, раздел I или II от ЗУО, или

2. комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от ЗООС.

(11) По предложение на лица, извършващи дейностите по организация по оползотворяване на НУБА или лица, които пускат на пазара батерии и акумулатори, изпълняващи задълженията си индивидуално, кметът на общината може да определи нови места по ал. 1, т. 15 от настоящата наредба.

(12) В случаите по ал. 9, т. 2 от настоящата наредба, кметът на общината съставя график за събиране на НУБА, включващ не по-малко от две дати годишно.

(13) Графикът по ал. 12 се изготвя съвместно с лицата по ал. 9, т. 2 от настоящата наредба и се обявява чрез местните средства за масово осведомяване и по друг подходящ начин.

(14) Кметът на общината извършва дейностите по ал. 1, т. 18 от настоящата наредба, когато местата за смяна на ИУГ са разположени върху общински имот, и когато има сключен договор за финансиране на дейностите по събиране и съхраняване на ИУГ и предаването им на инсталации за оползотворяване и/или обезвреждане със:

а) организация по оползотворяване на ИУГ;

б) лицата, които пускат на пазара гуми, които изпълняват задълженията си индивидуално.

(15) За извършване на дейностите по ал. 1, т. 18 от настоящата наредба, кметът на общината сключва договори с лицата, извършващи събиране, съхраняване, транспортиране, оползотворяване и/или обезвреждане на ИУГ, притежаващи съответния документ по чл. 35 на ЗУО, и контролира изпълнението на задълженията във връзка със сключените договори.

(16) Кметът на общината извършва дейностите по ал. 1, т. 19 и 20 от настоящата наредба, когато лицата, които пускат на пазара МПС, не са изградили площадки за събиране и временно съхраняване на ИУМПС върху собствен имот, и има сключен договор със:

1. организация по оползотворяване, притежаваща разрешение за дейността издадено по реда на глава пета, раздел IІІ от ЗУО, и/или

2. лица, които изпълняват задълженията си индивидуално.

(17) Площадките за съхранение на ИУМПС по ал. 1, т. 20 от настоящата наредба, трябва да отговарят на изискванията от Приложение № 3 на Наредбата за излезлите от употреба моторни превозни средства,приета с ПМС № 11 от 15.01.2013 г.

(18) Кметът на общината извършва дейностите по ал. 1, т. 22 от настоящата наредба при наличие на сключен договор, финансиран от:

а) организации по оползотворяване на ИУЕЕО, и/или

б) лица, които изпълняват задълженията си индивидуално, и/или

в) други лица, притежаващи документ по чл. 35 ЗУО, за извършване на дейности по събиране, транспортиране, рециклиране и/или оползотворяване на отпадъци на територията на общината.

(19) За извършване на дейностите по ал. 1, т. 22 от настоящата наредба, кметът на общината сключва договори с лица, извършващи дейности по оползотворяване и/или обезвреждане на ИУЕЕО, включително предварително третиране преди оползотворяване и/или обезвреждане, и притежаващи:

1. разрешение, издадено по реда на чл.35, ал.1 от ЗУО, или

2. комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от ЗООС.

(20) По предложение на лица, извършващи дейностите по събиране, транспортиране, временно съхраняване, предварително третиране, оползотворяване и обезвреждане на ИУЕЕО, организация по оползотворяване на ИУЕЕО или лицата, които пускат на пазара ЕЕО, които изпълняват задълженията си индивидуално, кметът на общината може да определи нови места за разполагане на съдове, места за разделно събиране и площадки за временно съхраняване на ИУЕЕО върху общински имоти на територията на общината.

(21) В случаите по ал. 1, т. 22 от настоящата наредба, кметът на общината изготвя и утвърждава график за събиране на ИУЕЕО, образувано в бита, включващ не по-малко от две дати годишно. Графикът се изготвя съвместно с лицата, извършващи дейностите по събиране. Транспортиране, временно съхраняване, предварително третиране, оползотворяване и обезвреждане на ИУЕЕО се обявява чрез местните средства за масово осведомяване и по друг подходящ начин.

(22) Общинската програма за управление на отпадъците по ал. 1, т. 29 от настоящата наредба:

1. се разработва в съответствие със структурата, целите и предвижданията на Националния план за управление на отпадъците;

2. се разработва и приема за период, който следва да съвпада с периода на действие на Националния план за управление на отпадъците;

3. се актуализира при промяна във фактическите и/или нормативните условия.

4. включва необходимите мерки за изпълнение на задълженията на Кмета на общината и изискванията по глава втора, раздел III на ЗУО;

5. се публикува на интернет страницата на Община Бойница с цел осигуряване на обществен достъп.

(23) Кметовете на две или повече общини, включени в регион по чл. 49, ал. 9 от ЗУО могат да разработят обща програма за управление на отпадъците, в случай че задълженията, отговорностите и мерките, засягащи отделните общини, са ясно разграничени в програмата.

Глава трета

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - БОЙНИЦА

Чл. 5. (1) Общинският съвет – Бойница:

1. Определя изискванията към площадките за предаване на отпадъци от хартия и картон, пластмаси и стъкло, в т.ч. условията за регистрация на площадките, както и условията за предаване на отпадъци на площадките за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата, в т.ч. едрогабаритни отпадъци, опасни отпадъци и други.

2.Определя заплащането за предоставяните услуги за дейностите, свързани с битовите и строителни отпадъци, включително биоотпадъци, опасни битови отпадъци и масово разпространените отпадъци, на своята територия.

3. Приема решение за участие в регионално сдружение по чл. 24 на ЗУО, копие, от което се изпраща на Кмета на общината, на чиято територия се предвижда изграждането или са разположени съоръжения за третиране на отпадъците.

4. Приема Общинска програма за управление на отпадъците на територията на община Бойница, разработена по чл. 4, ал. 4, т. 30 от настоящата наредба, и контролира изпълнението й.

5. Определя годишния размер на таксата за битови отпадъци за всяко населено място и за всяка дейност поотделно (сметосъбиране и сметоизвозване, обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения, чистота на териториите за обществено ползване), въз основа на одобрена план-сметка, включваща необходимите разходи за:

а) осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други;

б) събиране, включително разделно, на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за третирането им;

в) проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл. 60 и 64 от ЗУО;

г) почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

(2) Размерът на таксата се определя в левове според количеството на битовите отпадъци.

(3) При определяне размера на таксата в зависимост от количеството на битовите отпадъци се включват разходите по чл. 5, ал. 1, т.6, б."а", б."б",б."в" .

(4) Таксата се заплаща от данъчно задължените лица, собствениците на облагаеми с данък недвижими имоти, по ред, определен от Общински съвет - Бойница.

(5) Когато не може да се установи количеството на битовите отпадъци по ал. 2, размерът на таксата се определя в левове на ползвател или пропорционално върху основа, определена от общинския съвет.

(6) Не се допускат изменения в приетите от Общинския съвет начин на определяне и размер на таксата за битови отпадъци в течение на годината.

(7) Таксата за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване в населените места се определя в левове на ползвател или пропорционално върху основа, определена от общинския съвет.

(8) Когато до края на предходната година Общинският съвет не е определил размер на таксата за битови отпадъци за текущата година, таксата се събира на база действащия размер към 31 декември на предходната година.

(9) Общинска администрация - Бойница уведомява лицата по ал.4 за дължимите от тях такси за съответния период и за сроковете за плащане.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница