Решение на редактора Клаус Дам, по поръчение на Превод: Явор Звънчаров Модели на поддържане на училищните библиотеки



Дата09.04.2018
Размер214.92 Kb.
#65175
ТипРешение

С любезното разрешение на редактора Клаус Дам, по поръчение на

Превод: Явор Звънчаров







Модели на поддържане на училищните библиотеки
(сп. Библиотека. Изследвания и практика, специален брой от година 29, (2005), кн. 1, 2005, изд. Заур, Мюнхен)

Модели на поддържане на училищните библиотеки






Предговор



Известен е фактът за окаяното състояние на училищните библиотеки в Германия, както и причините за това: От около 43 000 общообразователни училища и 9000 професионални, едва 15 % от тях разполагат със специализирани, отговарящи на стандартите библиотеки и това са преди всичко гимназиите и обединените учебни заведения. Освен това повече от половината от съществуващите в немските училища ,,ученически” или ,,учителски библиотеки”, ,,книжни кътове” или ,,библиотеки в класната стая” не могат да бъдат използвани ефективно нито за самостоятелно учене, нито за групова работа или ученически проекти, нито за системно поощрение към четене, а за предлагане на мултимедийни продукти за придобиване на медийни компетенции не може да става и въпрос.

Главна причина за недостатъчните подобрения, които се правят в немските училищни библиотеки е до известна степен липсата на ясно дифинирани правни и финансови сфери на компетенциите и на обособени организационни модели на държавно, областно и общинско ниво. Радостен е факта, че след изследванията на PISA и последвалите ги отзиви, отново се усеща ,,свеж полъх” в политическите дискусии за образованието, като се залага не само на нови педагогически и дидактически приоритети (избягване на фронталното обучение и стремеж към самомотивиращи и самостоятелни форми на учене) и на постепенно преустройство на целодневните училища (в рамките на Берлинската насърчителна програма ,, Бъдеще, образование, отговорности”), но също така за щастие отново на дневен ред в образователните ведомства е темата за училищните библиотеки и съответно за разширяване на сътрудничеството между училищните и обществените библиотеки. С оглед на немският федерализъм и хроничните финансови затруднения на федерацията, провинциите и общините, засега не може да се отчете нито някакъв пробив в тази насока в национален план, нито възприемането на провинционално ниво на организационни концепции или модели на финансиране. Ето защо сътрудничеството с други професионални партньори на местно ниво е крайно необходимо за училищата, които желаят да изградят или преустроят училищните си библиотеки или временно интензивно да ползват услугите на намиращи се в близост библиотеки.


И все пак понастоящем се препоръчват следните кооперативни партньорства (фиг. 1):




на местно ниво: училищни институции,

обществена библиотека и служба за училищните библиотеки









на регионално ниво: държавни служби за обществените библиотеки

Училище/

Училищна


библиотека







на ниво провинции: министерство на културата и образованието и провинционални работни обединения за училищните библиотеки




на национално ниво: национални експертни съвети, агенции за повишаване на квалификацията, но също специализирани списания

Експертната група ,, Обществени библиотеки и училища” към Немският библиотечен съюз представя тук различните организационни модели и предлагани услуги, които могат да бъдат осъществени с различни партньори - например при трансформиране-

то на квартални библиотеки в учреждения обслужващи училищата, при комбиниране на квартални и училищни библиотеки или при необходимост от промяна на спецификацията на библиотечната работа. Тази схема е дотолкова препоръчителна, доколкото тези кооперативни модели се възприемат същевременно като модули и стъпки по пътя към създаването на една специализирана и ефективно работеща училищна медиотека. А доколко и как това ще се осъществи на място, зависи от местните ресурси и партньори.

Схематично наличните модели могат да се разделят като стъпки за преустройство и поддържане на училищните библиотеки по следния начин( фиг. 2)







училищно-специфични услуги на обществените библиотеки за училища без собствена училищна библиотека

основна поддръжка










Кооперативни договорни партньорства между училищата и обществените библиотеки за изработването на вътрешно-училищно библиотечно предлагане






Комбинирани училищни и квартални библиотеки

фази на изграждане










Държавни служби като кооперативни партньори на училищните библиотеки




Училищно-библиотечни служби на обществените библиотеки(професионална организация на рамкови условия за училищно-библиотечна мрежа)




Щатно ръководени, самостоятелни училищни библиотеки

Според експертната група решаващи при оценяването на различните кооперативни модели са били следните основни разсъждения:



  • Моделите трябва да бъдат възприемани като градивни елементи, които на място могат да бъдат комбинирани по различен начин, и които от едни иновативни концепции за провеждането на учебни занятия в библиотечния филиал могат да доведат до създаването на ефективно действаща, професионално ръководена училищна медиотека, която да е в постоянни кооперативни взаимоотношения с най-близката обществена библиотека

  • моделите са оценени по фактори като - разходи и ефективност, квалификация и надеждност на кооперативните партньори (напр. при ангажиране на служители работещи на доброволни начала), както и по аспект продължителност.Това оценяване се използва след това при даване на практически препоръки.

  • при това не бива в никакъв случай да се създават нови конфликтни полета между училищните интереси и потребности от една страна и стратегиите на обществените библиотеки за запазване на тяхното децентрално предлагане от друга страна. Ние членовете на експертната група ,, Библиотека и училище” поддържаме мнението, че обществените библиотеки ще продължават да са в губеща позиция, ако се придържат само към досегашните си сфери на задачи ,,информационно обслужване на гражданите” и ,, предложения за свободното време”. Ние вярваме, че обществените библиотеки ще успеят да оцелеят в тези кризисни времена само, ако се позиционират като образователни учреждения и навлезнат активно в работата на училищата /със или без работещи училищни библиотеки/ и да се превърнат в неотменен ресурс за ежедневната им педагогико-дидактическа работа. На мнение сме, че училищата днес ще могат успешно да са профилирани само, ако училищното насърчение към четенето и съдействието за придобиването на информационни и медийни компетенции се организират от префесионални училищно-библиотечни предложения.


1. Предлагане на обществени библиотеки на училища без собствена училищна библиотека
Много училища нямат собствена училищна библиотека. За да се заличи този дефицит, обществените библиотеки могат да се заемат да изпълняват дейности, които да задоволяват някои училищни нужди. Към това спада не само базисно предлагане, като провеждане на групови посещения, ползване на медийни боксове, но и други допълнителни услуги. По-долу ще бъде обяснено към кого са насочени тези услуги, какви цели се преследват, а и ще бъде пояснено за какво трябва да се внимава при изпълнението на такива дейности.
a) Базисно предлагане:

Групови посещения

Целева група: предимно начални и предгимназиални класове

  • съобразени с възраст, теми и интереси

  • служат също и като въведение към по-нататъшни мероприятия свързани с библиотеката (напр. медийни вечеринки, занятия в библиотеката)

Цели:

  • осъзнаване на удоволствието от четенето и създаване на интерес към библиотеката

  • придобиване на умения за ориентиране, издирване и използване на библиотечните материали

Да се съблюдава:

  • предварително да се уведомява за посещението

  • провеждането на посещението трябва да е ориентирано към учениците. Вътрешните правила и условията на ползване в библиотеката, както и поведението на учениците не би трябвало да стоят на преден план.

  • добре е учениците предварително да са подготвени за посещението (правилата трябва предварително да бъдат уточнени и обсъдени)

  • въпросът за транспорта на учениците до библиотеката трябва да бъде уточнен (разходи за автобус и т.н.)

Примери:

http://www.medienpartner-nrw.de/sites/klassenfuerungen.php

http://www.ifak-kindermedien.de/kib_einfueren.htm
Медийни боксове/кутии с книги/читателски раници/читателски кутии

Целева група: предимно начални и предгимназиални класове, възможно и гимназиални класове



  • елементарен градивен елемент за съвместна работа на библиотека и училище

  • необходими са ясни договорености с училищата (училищен план) и учениците

- създаване на широкообхватни медийни пакети по различни теми (евентуално с придружителни материали)

- възможност училищните класове да ги заемат за определено време

- библиотеката може да представя даден бокс по време на учебните занятия (медийни презентации)

Цели:


- събуждане на интерес към заниманията с медите и четенето

- поощрява интереса към различни теми

- мотивиране на частни и училищни посещения в библиотеката

- подпомагане на по-отворени форми на преподаване

Да се взема под внимание:

- медийния бокс трябва да се съставя съвместно с учителите

- въпросът за транспорта и съхранението на медийните боксове трябва се изясни още при подготовката на тези инициативи

- ако медийните боксове се препредават в рамките на училището е необходимо да има обратна информация към библиотеката (заради статистиката за заемане)

- евентуално да се прилагат заемни ведомости за ученичките и учениците

- възможно е библиотеките да съставят по поръчка серии от медийни боксове за класовете. В повечето случаи обаче такива се изготвят от специалирани съставители и се предоставят на заинтересованите библиотеки.

Примери:

www.ekz.de/2889.html

http://www.medienpartner-nrw.de/downloads/medienbox.pdf
б) други предлагания:

Медийни презентации в часовете

Целева група: предимно начални и предгимназиални класове



  • съставяне на тематично-специфични и ориентирани според желанията медийни пакети

  • представяне на отделни медии чрез избрани пасажи текстове, игрови и филмови секвенции

  • провеждат се предимно в училищата

  • медиите се предоставят за заемане от класовете

Цели:

  • създаване на мотивация за лични и училищни посещения на библиотеката

  • събуждане на интерес към занимания с медиите и четенето

  • запознаване с информативни и училищни помагала

  • развиване на мотивация относно учебните теми

Да се съблюдава:

- за тематично-специфични медийни презентации се препоръчва

съвместно съставителство на медийните пакети от библиотека,

учители и ученици

- при тематично-независимите медийни презентации на преден план стоят

разнообразието и актуалността на библиотечните наличности

- сравнително големия разход на време за библиотечните служители

(пристигане в училището, подготовка за часа)

- препоръчва се предварително уговаряне между библиотечния служител и

преподавателя за планирано протичане на учебния час

- библиотечният служител трябва да разполага също с педагогически

умения и самоуверено държане пред учениците

Примери:

http://www.medienpartner-nrw.de/downloads/medienpraesentation.pdf
Учебни занятия в библиотеката

Целева група: предимно начални и предгимназиални класове



  • използване на всички налични информационни средства на библиотеката

  • предоставяне на медийно предложение

  • промяна на учебното място

  • води до самостоятелни и изледователски дейности

  • отговорността се поема от учителя/учителката – библиотеката е на разположение по въпроси за техники на търсене и предлаганите възможности за ползване на библиотечния фонд

Цели:

  • презентация на библиотеката като място за извънучилищно учене

  • придобиване на ориентировъчни умения в библиотеката

  • съдействие за повишаване на информационните компетенции, на способностите за информационно издирване и схващането на текст

  • набавяне на информация, способност за извършването на изследвания за научни разработки

  • упражняване на способността за намиране и схващане на смислено важни елементи на текста

  • самостоятелно разработване на задачи и тяхното презентиране

Предимство на този кооперативен метод е непосредствената близост на необходимите информационни източници

Да се съблюдава:

- необходимо е да има предварително консултиране между библиотечните служители и преподавателите относно начина на протичане на занятията и нивото на знания на учениците и ученичките

- трябва да се осигури достатъчно работно място за учениците и ученичките

- при възможност занятията да се провеждат извън регулярното работно време на библиотеката

http://www.medienpartner-nrw.de/downloads/unterricht_bibliothek.pdf

www.leseforum.beyern.de/praxisbeispiele.htm
Програма на действие

Целева група: предимно основни и предгимназиални класове, родители

- различни медийни акции, като напр.медийни вечери в библиотеката, седмични проекти в училище, медийни сбирки, авторски литературни четения и т.н.

- използват се различни възможности за активни занимания с медиите

- висока степен на стимулиране към четене

Цели:


- постигане на непринудено, игрово посредничество за боравене с медиите и

удоволствие от четенето

- мотивиране към лични и училищни посещения на библиотеката

- посредничество за създаване на медийни и информационни компетенции

Медийните вечери се организират от библиотеките. Медийните дни обикновенно се провеждат в училищата и също там се организират. Библиотеките трява да бъдат на разположение със своите медийни предложения. Желателно е да бъдат привличани и други извънучилищни партньори/спонсори (книжарници, издателства, местни стопански предприятия)

Да се взема под внимание:

- голям разход на време и ангажиране на служители

- авторските литературни четения често са свързани с високи разходи

Примери:

http://www.medienpartner-nrw.de/downloads/aktionsprogramme.pdf

http://www.ifak-kindermedien.de/kib_veranstaltung.htm
Ученически център

Целева група: предимно основни и предгимназиални класове

- изграждане на фонд от учебни и литературни помагала подредени по дисциплини

- чрез тематичното подреждане на материалите (по възможност по учебни дисциплини) учениците и ученичките се ориентират по-добре в наличностите



- материали за възможностите за образование и за работа

- места за самостоятелна работа и места с компютри с възможности за текстообработка и интернет достъп

- черна дъска

Цели:


- библиотеката като извънучилищно място за учене

- създаване на мотивация за посещение на библиотеката

- подпомагане при развиването на проучвателни и информационни компетенции

Да се взема под внимание:

- подреждането на медийните материали по специфичност изисква наличието на по-голямо пространство и подробни характеристични обозначения

- не всяка библиотека разполага с необходимите пространствени дадености

- при съставянето на такива библиотечни фондове трябва да се вземат в предвид изискванията на местното училище/училища

- оборудването на училищни центрове трябва да е съобразено с наличните финансови ресурси и пространствени капацитети

- подходящите и вече налични в библиотеката медии могат да бъдат интегрирани в училищния център

Примери:


http://medienpartner-nrw.de/downloads/aufbau center_021209.pdf
2. Кооперативни форми между обществените и училищните библиотеки
а. Модел на база договор

Съвместната работа се базира на определени с договор кооперативни взаимоотношения. Училищната библиотека организационно и договорно е свързана с обществената библиотека, при което наличните библиотечни фондове остават пространствено поотделно. Училищната и обществената библиотека съгласуват едно общо фондово споразумение на взаимно ползване на библиотечните си фондове (вътрешни взаимо- заемни контакти). Обществената библиотека поема функциите за извършването на специализирани консултации, както и като цяло е отговорна за библиотечната работоспособност и постигнати резултати. Училищната библиотека така да се каже изпълнява ролята на филиал със специални функции.

Предпоставки:

- желание за съвместна работа, както на библиотечните служители, така и на финансиращите институции

- наличие на достатъчно човешки ресурс (персонал) на обществената библиотека

- по възможност приложение на едни и същи правила на работа

- сключване на кооперативен договор с правни обвързаности

Осъществяване:

- сключване на кооперативен договор между финансиращите институции на библиотеките

Предимства:

- училищната библиотека извлича полза от специализираното ноу-хау на обществената библиотека

- училищната библиотека се облекчава от организаторски и технически дейности

- наличностите на училищната библиотека (с изключение на читалнята) стават обществено достъпни

- възможно е следенето и избягването на дублирането на наличностите

- учениците и учителите получават по-добър и лесен достъп до фонда на обществената библиотека

- единната оперативна система улеснява обмена между училищната и обществената библиотека

- обществената библиотека подобрява профила си като образователно учреждение

Да се взема под внимание:

- допълнителните задачи и натоварвания са приди всичко за обществената библиотека

- кооперирането функционира тогава, когато разграничителните въпроси не стоят на преден план


б. Модел на база интегриране

Описание:

Училищната и обществената библиотека са териториално интегрирани и представят фондовете си в една обща библиотека: ,, Комбинирана училищно-обществена библиотека’’. Или обществената библиотека се помещава в сградата на училището, или училищната библиотека е интегрирана в намираща се в съседство с училището обществена библиотека.

Предпоставки:

- достатъчно просторни помещения, в които да е възможно общият фонд да бъде добре разделно подреден

- достатъчно работно време

Обществена библиотека в училищната сграда:

- отделен вход за външните посетители

- използваемост на библиотеката независима от ученическите ваканции

- Училищна библиотека интегрирана в обществената:

Обществената библиотека се намира в непосредствена близост до училището

Осъществяване:

- договорно споразумение между различните финансиращи институции относно назначаването на персонал, бюджета, управлението и т.н.

- ясно уредени отговорности в библиотечното предприятие

- пространственото разпределение и обзавеждане трябва да съответства на различните изисквания

Предимства:

- широк спектър от предлагани наличности за училището и за обществеността

- професионално, специализирано обслужване

- рационално използване на ресурсите (персонал и финанси)

- библиотеката подобрява профила си като образователно учреждение.

Да се взема под внимание:

- професионално ръководство е задължително

- трябва да съществува подчертана готовност за кооперативна работа между преподавателите и библиотечните работници

- влизането в училищна сграда за много хора представлява психологическа бариера, затова достъпът за в библиотеката трябва да е възможен без преминаване през училищната сграда и училищния район


3. Специализирани служби за училищните библиотеки
На локално ниво:

Служба за училищните библиотеки

а) като организационна мрежа на училищните библиотеки под отговорността на градската библиотека респективно на системата от градски библиотеки

б) като координатор на съвместната работа на градските обществени библиотеки и училищата

Службите отговарящи за училищните библиотеки в градовете най-често са специализирани отдели на обществената библиотека респективно на местната библиотечна система със собствен специализиран персонал.

Да се взема под внимание:

Важно е както концепциите за училищните библиотеки, така и мероприятията за насърчаване на четенето на училищно и библиотечно ниво да се развиват едновременно, и тези дейности да се кооперират на договорна основа с оглед на плановата и финансовата сигурност.


Дейности извършвани от службите за училищните библиотеки

- изготвянето на стратегии за развитието на училищните библиотеки

- училищно-библиотечно квалифициране на отговорници за библиотеките ръководени по съвместителство (родители, учители)

- планиране, изграждане и организация на новосъздаващи се училищни библиотеки и комбинирани училищно-градски библиотеки

- съдействие при планирането и обзавеждането на училищни билиотеки

- консултиране при въвеждането на електронна обработка на информацията (хардуер, софтуер, интернет) в училищните библиотеки

- въвеждане на електронна обработка на информацията (хардуер, софтуер, интернет) в училищните библиотеки

- текущо набавяне на медии, изграждане на библиотечни фондове (попълване, актуализиране, отстраняване), техническо въвеждане на нови медии

- подготвка на медийно-информативни служби

- централно разработване на фондове, централно документиране на фондовете

- централно каталогизиране, уеб-каталог

- централен специализиран контрол над училищно-библиотечната мрежа

- съставяне и управление на временни заемни фондове, като поръчки от класове, мeдийни кутии

- разработване на концепции за общи мероприятия на училищните и обществените библиотеки за поощряване на четенето, като например:

- иновативни концепции за провеждане на занятия

- посредничество за усвояване на методи за издирване на информация

- учебни занятия в библиотеката

- състезания / читателски маратони

- нощи в библиотеката/ дни в библиотеката/ дни на автори

- авторски литературни четения и други представления (сценични четения и др.)

- нови форми на медийна презентация

- постоянни препоръчителни каталози, съобразени с училищните нива

- концептуални медийни кутии

- тематични пакети

- посещения на библиотеката заложени в учебния план

- партньорски формирования между библиотеки и училища

- акция ,,ученическа кошница” (ученически пособия получавани от учениците в първия учебен ден)



- библиотечни паспорти.

Пример:


http://www.frankfurt.de/sis/fr_stadtbuecherei-sba.html
На надрегионално ниво

Служби за обществените библиотеки

Специализираните служби за обществените библиотеки са най-често държавни институции на провинционално ниво, които имат информационни, координационни, помощни и усъвършенстващи задачи относно общественото библиотечно дело. Техните организационни структури и задачи са различни в отделните провинции. Сферата на компетенциите им относно училищните библиотеки в повечето случаи не са изразено формулирани. Все пак повечето служби дават специализирани консултации, координират и стимулират съвместните начинания с обществените библиотеки и инициират предлагането на специфични, свързани с учебния процес услуги за училищата.

Да се взема под внимание:

- В повечето служби няма специализирани отдели за училищно-библиотечни дейности

- профилите на предлаганите услуги за училилищните библиотеки на отделните служби на ниво провинции са крайно разнородни

- сферата на компетенциите на службите относно училищните библиотеки не винаги са ясно оприделени

Услуги на службите:

а. за училищата

- изготвяне на регионални планове за развитие на училищните библиотеки

- повишаване квалификацията на служителите в щатно и в по съвместителство ръководените училищни библиотеки

- консултации при планиране, изграждане и организация на новосъздаващи се училищни библиотеки и комбинирани училищно-обществени библиотеки

- консултиране при въвеждането на електронна обработка на информацията (хардуер, софтуер, интернет) в училищните библиотеки

- изготвяне на информационни услуги

относно медийното предлагане

- координиране и посредничество при организирането на мероприятия за стимулиране на четенето (литературни четения и др.)
б) за обществените библиотеки:

- създаване на концепции за съвместни мероприятия на училищата и обществените библиотеки за стимулиране на четенето

- даване на консултации по въпроси за кооперативни обединения на училища и обществени библиотеки на договорна основа

- подпомагане и консултиране при създаването на предложения за училищата

Допълнителни указания:

http://fachstellen.de/
4. Самостоятелната училищна библиотека

Откакто училищата са място за преподаване и учене, оттогава те се определят не само като образователни институции, а също и като място за комуникация и социализиране. Откакто в тях се преподава знание с помоща на печатни и електронни медии , и откакто посредничеството на способността за четене е осъзнато като основополагащо

възпитателно поръчение, оттогава училищната библиотека спада към основното пространствено оборудване на всяко училище. Според училищната форма и училищното ниво, в зависимост от училищния профил и местните потребности, училищната библиотека изпълнява различни задачи.

Нейното значение като педагогическо място често се проявява в учебните планове, когато става въпрос за насърчаване към четенето, медийно възпитание или информационно-техническо обучение. За да се постигнат тези педагогически желания е необходима една добре оборудвана библиотека.


- Училищната библиотека като централна медийна територия

Библиотеките открай време са институции, където се събират книги и други медии, прецизно се подреждат и съхраняват и се предоставят за ползване в и извън библиотеката. Модерната училищна библиотека като ,,училищна медиотека” е медийния център на училището, в който се презентират всички училищни образователни наличности. Някогашните често настанени в отделни помещения частични фондове – ученическа библиотека-читалня, учителска библиотека или семинарна библиотека- днес се помещават в едно общо помещение, разделено на различни функционални сектори.


- Училищната библиотека като централна информационна зона

Една технически и в съдържателно отношение добре оборудвана училищна библиотека представлява център на познанието и информацията в едно училище. Учениците и учителите намират в нея необходимите за учебните занятия медии и данни.

Тук чрез самоинициативно ползване на специализирана литература, информационни средства в печатна и електронна форма биват разработвани и разяснявани въпроси възникнали по време на учебния процес. Училищната библиотека може да предложи на всеки ученик индивидуални възможности за учене и информиране, според неговото ниво на знание, според темпото и методиките му на учене.
- Училищната билиотека като място за стимулиране към четенето

Добрите умения за четене, както и удоволствието от четенето са предпоставки не само за развиването на една достатъчна компетенция за четене – безусловно необходима за успех в училището и в професията, но също са и решаващи за успешното използване на електронните медии.Училищната библиотека насърчава към така нареченото свободно четене – без училищното принуждаване.

Организирана по приканващ начин тя може преднамерено, чрез разнообразни училищни мероприятия да превърне четенето в интересна и увлекателна дейност също и за свободното време.
- Училищната библиотека като място за учебни занятия

Училищната библиотека, която разполага със съответните дадености за възможност за работа е препоръчителна като място, когато става въпрос за преподаване и упражнения по актуални теми обхващащи по-голям брой дисциплини. Тя е подходяща за провежданито на уроци, когато се третират теми, които в голяма степен са зависими от използването на печатни или електронни източници на данни, както и при нужда от използването на аудио-визуални средства. Занятията в библиотеката позволяват използването на различни форми на работа- работа на групи и с партньори, както и документирането и презентацията на резултатите.


- Училищната библиотека като място за комуникация

Никоя друга училищна институция не е по-подходяща от училищната библиотека, когато става въпрос за ,,отваряне” на училището и за развиването на комуникативния училищен профил. Тенденцията на развитие към целодневно училище, нарастващата поради това нужда от повече помещения, нуждата от извънкласни занимания, изискват преустрояването на училищните библиотеки в едно атрактивно място за комуникации. Като гъвкава и отворена институция училищната библиотека прокарва мост между училището и свободното време, където са възможни различни форми на комуникация и е на разположение за организирането на разнообразни училищни мероприятия.


- Организация и оборудване

Училищната библиотека трябва да е така планирана, че да е на централно място, с достатъчно пространство, организирано гъвкаво и мултифункционално, финансово и персонално обезпечена за да има възможност да покрива голям брой училищни необходимости. За организацията и техническото оборудване тя може в много отношения да прибягва до изпитаните методики и помощни средства разработени в обществените библиотеки.

От това да имат собствено библиотечно пространство училищата могат да се откажат само тогава когато в непосредствена близост съществува обществена библиотека, която е готова и в състояние да поеме задачите и отговорностите на една училищна библиотека.

Модерната училищна библиотека възприема себе си като партньор на местните обществени и научни библиотеки, с които по възможност да бъде в тесни кооперативни взаимоотношения. Тогава тя ще може да работи най-ефективно и рационално, когато използва техните ресурси и същевременно предоставя на партньорите си в рамките на една локална и регионална библиотечна мрежа свои собствени библиотечни предложения.


Допълнителни указания:

http://www.schulmediotyek.de
Адрес на съставителя:
Разработено от експертна група ,,Библиотека и училище” на Немския библиотечен съюз

Крайна редакция:

Клаус Дам

Байер. Държавна библиотека/Национална служба за обществено библиотечно дело

Каулбахщрасе 19

А-80539 Мюнхен



Е-мейл: dahm@bsb-muenchen.de




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница