Решение на Столичен общински съвет и под патронажа на неговия председател г-н Андрей Иванов



Дата23.07.2016
Размер108.25 Kb.
#2427
ТипРешение


МЕЖДУНАРОДЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ „СОФИЯ 2009”
От 16 до 20 юли София ще бъде домакин на Международния фолклорен фестивал „София 2009”. Фестивалът се организира от Столична община с Решение на Столичен общински съвет и под патронажа на неговия председател г-н Андрей Иванов.
На основната фестивална сцена пред Националния дворец на културата, както на още три сцени в районите „Люлин”, „Банкя” и „Триадица”, публиката ще може да се запознае с музикалните и танцови традиции на седемте държави – гости – Турция, Кипър, Македония, Босна и Херцеговина, Испания, Украйна и Индонезия. Българското танцово изкуство ще бъде представено от съставите „Лодос”, „Светлина”, „Зорница”, „Люлин”, „Балкан” и държавен ансамбъл „Филип Кутев”.
Повече информация за статута на фестивала, както и за протичането на фестивалните дни, снимки от концертите и другите изяви на съставите ще намерите на www.sofiaculture.bg


БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА
Културно – артистична асоциация „Гайрет”
Планинска страна на кръстопътя на културите. Младостта на Босна и Херцеговина намира в изкуството най-добрият начин да оцелява в трудни времена. Културно - артистичната асоциация „Гайрет” е основана през 1903 г. Прекратява своята дейност по време на войната и от 1945 г. я възражда и работи активно за запазване на своето наследство. От 1993 г. Културно-артистична асоциация „Гайрет” е независима група и си поставя за цел да поддържа своето традиционно и културно наследство. Групата има 320 активни членове, които са ангажирани в различни дейности – фолклорен състав, оркестър, хор и изпълнители на оригинални фолклорни песни.

Фолклорният състав наброява 200 души, 11 детски групи и един възрастен изпълнител. Участвали са на много конкурси и фестивали в света: Турция, Тунис, Катар, Йордания, Люксембург, Австрия, Черна гора, Македония и др.

Културно-артистична асоциация „Гайрет” има богат репертоар, който представя танци, обичаи и песни на босненското, хърватското, сръбското и циганското население в Босна и Херцеговина. Те са разнообразни етноси, но единни в своите мечти и цели за съхранение на фолклора като цяло. Неповторима радост лъха от всяко тяхно изпълнение. Ръководител на състава е госпожа Амра Кабала.
ИНДОНЕЗИЯ
Танцов състав за традиционен индонезийски фолклор към посолството на Индонезия
Танцовият състав за традиционен индонезийски фолклор към посолството на Индонезия е сформиран със съдействието и под егидата на тогавашния посланик, Негово Превъзходителство мистър Брото Утомо. Инструктор е била госпожа Ангела Утомо. Днес в групата участват учещи в България студенти. Техен ръководител е госпожа Ерлина Пантжа Сулистиджанингдижас – преподавател в Департамент „Култура и туризъм” към Арт Университета в Джакарта. Съставът е представял традиционната култура на Индонезия в много кътчета на България: Пловдив, В. Търново, Хасково, Свиленград, Казанлък, Равда, Павел Баня, Червен бряг и София. Съставът носи името на красивия архипелаг „Песона Майор Нусантара”.
ИСПАНИЯ
Фолклорната формация „Лос Хатерос”
Фолклорната формация „Лос Хатерос” от Фрехнал де ла Сиера, Екстемадура, се създава през 1965 г. Още от създаването на формацията започва и разширяване на дейността й. В приоритет за колектива се превръща разпространението на народните песни и танци от Екстремадура.

За тези 44 години от създаването си, ансамбълът е обиколил цялата област, както и Барселона, Севиля, Уелва, Мадрид и т.н. Представяли са Екстремадура във Втория фестивал на Автононите области /Вичо, 1987/, както и на 25-я Международен фолклорен фестивал на Пиринеите /Хако, 1987/.



„Лос Хатерос” прославят народните песни и танци на Екстремадура и отвъд границата, участвайки във фестивали и рецитали в Португалия, Франция, Швейцария, Германия, България, Чехия, Словакия и Полша. През 2000-ната година за 20 дни турне са взели участие в Международни фестивали в Италия, Унгария и Естония, представяйки с достойнство и небивал успех Испания. Не са малко и участията им в телевизионни и радиопредавания; през 1994 година записват 3-я си албум „На купон из Екстремадура”. Освен многобройните си участия поддържа „Училище за народни танци и песни”, чийто възпитаници участват в школите на състава. „Лос Хатерос” са и организатори на „Фестивал интернасионал де ла Сиера”, който в последствие се превръща в празник и забележителност за туристите и гостите на Испания. Фестивалът е обявен от Правителството за „Местна художествена забележителност”. Във формацията участват над 300 души в различните категории и възрасти. Ръководител е Томас Дуран Родригес.
КИПЪР
Танцова група “Акамас”
Танцовата група „Акамас” е създадена през 1978 г., за да съхрани и представи традиционната танцова култура на Кипър. Гледайки спектакъл на състава, емоциите, които ни връхлитат, могат да бъдат сравнени само със стихия – този допир до култура – запазена и обичана девет хиляди години. С много любов, упорство, умение и знание ръководителят на групата – господин Олимпиос Петроу, съхранява това съкровище за поколенията.
МАКЕДОНИЯ
Фолклорен ансамбъл “Емин Дураку“
Фолклорният състав „Емин Дураку” от Скопие е създаден през 1948 г. Съставът се състои от двеста човека и дава своя принос за съхранение и популяризиране на красивите песни, неповторимите танци и невероятната музика. Школите са детска, младежка и за големи. За всички тях се грижи художественият ръководител Фадил Зенеди. Репертоарът включва 27 танца. Ансамбълът участва активно в културната програма на Македония. Многобройни са записите им за Националната телевизия. Представяли са Македония на международни фестивали в Италия (1983 г.), Румъния (1995 г.), Турция (1996 г.), Украйна (1997 г.), Турция 2003 г., 2005 г.), България (Бургас 2007 г.).
ТУРЦИЯ
“FOMGET” - фолклорни танци, музика и младежка група, младежки спортен клуб
Фомгет” – Анкара са група млади хора, събрани от общите си интереси през 1993 г., за да създадат нещо ново – танц, спорт и музика в едно. Това е начин за привличане на младите хора към традицията, това е начин тя да бъде съхранена, разпространена, харесана. Усилията и амбициите на всички участници и ръководители е „Фомгет” да заеме подобаващо място в културния живот на страната. И успяват. С лекота и съвършенство представят издирени и невиждани танци. Участват и се представят достойно на национални и международни фестивали и конкурси. Присъствието им е винаги желано и очаквано. Младост, хъс, упоритост – това са те – „Фомгет” от Анкара, Турция. На техните умения са се наслаждавали Гърция, Франция Германия, Румъния, Казахстан, Австрия, Унгария, България, Словакия, Македония. Седем пъти са били шампиони на Фолклорния фестивал под патронажа на Министър-председателя на Турция, пет пъти шампиони на Федерацията на турските фолклорни танци, 4 пъти са награждавани лично от Министъра на културата на Република Турция.

УКРАЙНА
Народен ансамбъл „Марлен”
Народният ансамбъл „Марлен” е основан през 1989 г. в гард Бердянск, Запорожка област в Украйна. През 1999 г. е удостоен със званието „Образцов”, а през 2009 г. – „Народен”. В колектива участват 150 деца на възраст от 4 до 24 годишна възраст. В репертоара на колектива са представени танци на всички народи, както и естрадни, модерни, хип-хоп... Ансамбълът е лауреат на много международни фестивали, носител на дипломи от областни и украински конкурси. Сред тези победи в жанр народна хореография са: Победител в конкурса „Ю. Большакова”, участник в международния фестивал „Европа – наш общ дом”, победител във фестивала „Мистерията на танца” и др. Колективът е участник и в празника на деня, на град Жешува /Полша, 1999 г./, в десетия Международен фестивал в гр. Силистра /България, 2004 г./.

По време на гостуването си в София колективът ще представи украински народни танци, на основата на „Гопак” и „Привитання”, както и сюжетните танци „Каламбур”, „Кукольных дел мастер”, „Как казаки за салью ходили”,. Ще бъдат изпълнени вокално-хореографските композиции „Ой, говорила чиста вода”, „Боже, Украйну збережи”, български, руски, беларуски, китайски, турски и индийски народни танци.

Жанровото разнообразие, което ансамбълът поддържа, дава възможност на участници и гости да се любуват на красотата, феерията, музиката и великолепните танци от целия свят, събрани на едно място. Всичко постигнато „Марлен” дължи на Елена Мартыненко – кандидат на педагогическите науки, доцент в катедра „Музикално възпитание и хореография” – Бердянск.
БЪЛГАРИЯ
Национален фолклорен ансамбъл “Филип Кутев”
Националният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев” е създаден през 1951 г. от знаменития български композитор Филип Кутев, чието име носи днес. Мисията на Ансамбъла е да “превежда” на сценичен език огромното многообразие на традиционната българска фолклорна култура, представяйки я чрез автентични, обработени или съчинени на базата на фолклора песни, танци, инструментални пиеси, обреди и обичаи.

С аранжиментите и авторските песни на Филип Кутев, както и с танците на Маргарита Дикова, се създава цяла една школа, залегнала в изкуството на фолклорните ансамбли в България, както и на сродните формации по света. Дейността на Ансамбъла по своеобразен начин възражда, съхранява и разпространява тази древна и красива традиция, като същевременно влага нови творчески идеи при въплъщаването й. За 57 години Ансамбъл “Филип Кутев” е изнесъл повече от 5800 концерта из цяла България, а също в Европа, Азия, Африка и Америка.


Фолклорен танцов ансамбъл „Балкан”
Фолклорен танцов ансамбъл „Балкан” е основан през 1954 г., като последните 35 години са тези, в които той се утвърждава и постига големите си успехи. Членовете на танцов състав „Балкан” са хора с различни занимания и професии – ученици, студенти, работещи. Това е самодеен колектив, но ръководството му винаги се е стремяло към високо техническо и артистично ниво. През 1974 г. „Балкан” става лауреат на Златен медал на ІV Републикански фестивал на художествената самодейност и носител на званието “Представителен”. През следващите V, VІ, и Седми Републикански фестивали съставът защитава титлите си и запазва полученото звание. В дългите години на съществуването си ансамбълът е удостояван с множество отличия, награди и грамоти от различни форуми в страната и в чужбина. През 2000 г. завоюва Първо място в проведения под егидата на Столичен Общински Съвет Фестивал на младежките изкуства, а през следващите години защити мястото си. През 2004 г. ансамбълът е удостоен със Сребърна лира на Съюза на музикалните и танцови дейци в България, и с Грамота на Министерство на културата. Член

на Националната секция на ЦИОФФ – България и носител на званието “Представителен ансамбъл на ЦИОФФ - България”.



В репертоара на състава са подбрани фолклорни игри и обичаи от всички етнографски области на България, което придава на концертите му особен колорит и блясък. Пълната програма е с продължителност около 2 часа, като включва повече от 15 танца – лирични, игриви, ритуални. В голямата си част танците са част от златното наследство на българската фолклорна хореография, като: “Шопска сюита”, “Еркечки танци” и “Луди млади” – на дългогодишния хореограф на Държавния ансамбъл “Филип Кутев” – Маргарита Дикова. “Трифон Зарезан”, “Момински празник в Шоплука”, “По полята на Добруджа”, “Предсватбени тракийски засевки” и др. са по хореография на Методи Кутев. По - голяма част от танците са по хореографията на дългогодишния ръководител на ансамбъла Кирил Чирпанлиев, носител на ордени „Кирил и Методий“ - ІІ и ІІІ степен, както и на Златна лира на Съюза на музикалните и танцови дейци в България.
Студентски фолклорен ансамбъл “Зорница”
Танцов ансамбъл „Зорница“ съществува от 1981 г. Негов създател и художествен ръководител е Емил Генов. През 1983 г. ансамбълът приема своето име. В песните и танците на ансамбъла са представени различни етнографски области на България, богатството и красотата на нашия фолклор, съчетавайки българските ритми, колоритните костюми и неповторимата музика, които грабват сърцата на публиката. В своята вече повече от 25-годишна история Ансамбълът е участвал в многобройни концерти и фестивали. От своето основаване до 1989 г. е участник в ежегодните републикански студентски фестивали на самодейното изкуство. Носител е на златен медал от шестия и седмия Републикански фестивал на художествената самодейност. През 1992 г. получава златен медал на Републиканския конкурс за танцово изкуство. Първият български фолклорен ансамбъл, стъпил на сцената на Международния фолклорен фестивал „Nufarul Alb“ в гр. Кагул, Молдова, през 2003 г., е „Зорница“. Събитието е отразено от Националната молдовска телевизия, Молдовското радио и пресата. Гостуването бе съпътствано с многобройни концерти и срещи с българите, живеещи там, и специални концерти извън фестивалната програма. През 2009 г. пред състава предстоят две нови предизвикателства – нова покана за фестивала в Ялова, Турция, където ще защитава извоюваната награда, и специална покана за участие в 60-тия Международен фолклорен фестивал „Празник на виното” – Дижон, Франция, на който фестивал тази година са поканени да участват избрани от организаторите фолклорни състави от цял свят – носители на „Златното колие” през годините.
Танцов състав на учителите „Лодос”
Танцов състав на учителите „Лодос” – София е създаден през 1961 г. Негов първи художествен ръководител и хореограф е Борис Вълков. Съставът е участник и носител на награди от всички фестивали на художествената самодейност в България. Танцовият състав изгражда спектакли, с които пленява хиляди хора от целия свят. Гостувал е в Австралия, Италия, Франция, Русия, Турция, Испания, Гърция. Носители на многобройни награди, танцьорите са участници и в множество телевизионни спектакли. В репертоара си съставът е включил танци и песни от всички области в България, дело на най-добрите хореографи: Борис Вълков, Кирил Харалампиев, Димитър Манов, Кирил Дженев и още и още...

Днес танцов състав „Лодос” има детска и юношеска школа, с ръководител Пепа Русева. С участниците от представителния състав работи Валери Манов. Дейността на състава възражда, съхранява и разпространява българския фолклор. Новите творчески идеи са дело на Анелия Карчева.


Фолклорен ансамбъл „Люлин”
Фолклорен ансамбъл „Люлин“ е основан е през 1986 г. с главен художествен ръководител Добрин Панайотов, диригент на оркестъра на Българското радио. Състоял се е от три формации – хор, с ръководител – Кети Панайотова, танцов състав с хореограф Тодор Карапчански и битов оркестър. През есента на 2000 г. Ансамбълът е възстановен към Културен център „Люлин”. Хореографката Дарина Владимирова събира около тридесет деца от комплекс Люлин, жадни за български танци, и с това на практика подновява дейността на Ансамбъл „Люлин”, но само като танцов състав. В репертоара си ансамбъл „Люлин” представя танци и обичаи от всяка етнографска област, като стилът се допълва от характерния за нея костюм. Преобладаващи обаче, са шопските танци, характерни за района на София.

Талантливите танцьори от ансамбъл „Люлин” демонстрират майсторски умения и по време на участията си в национални фолклорни фестивали, като „Орфееви празници” –Смолян, „Чичо Стоян” –Перник, „Старопланински събор” –Велико Търново, фестивали в Разград, Хасково, Дрен, Драгоман, Белоградчик, традиционни обичаи – „Трифон зарезан” –Рила, „Лазаров ден” и „Коледа”, в Нови Искър и др.

Фолклорен ансамбъл „Люлин” с гордост представя красотата и темперамента на българските танци и по света. През новата му история той взима участие в редица международни фолклорни фестивали в Италия, Турция, Кипър, Македония, Молдова, Румъния, Унгария, Гърция и др.
Фолклорен танцов ансамбъл “Светлина”
Фолклорен танцов ансамбъл “Светлина” към читалище “Светлина”- София, е основан през 1940 г. и е най-дългогодишната формация в читалището. Репертоарът на ансамбъла включва танци и музика от всички етнографски области на България. Костюмите са изработени по автентични образци и грабват със своята пъстрота и колорит.

Ансамбъл „Светлина” не само участва във всички фестивали на художествената самодейност, но и е носител на седем златни медала. Удостоен е с орден “ Кирил и Методий” І–ва степен за постижения в областта на танцовото изкуство. Носител е на “Златна лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци в България. С голям успех и отлични отзиви са турнетата им в редица държави - Германия, Испания, Италия, Румъния, Швейцария, Гърция, Белгия, Португалия, Англия, Унгария, Полша, Швеция и др.



Някои от последните награди на ансамбъла са от конкурса “Младежта твори” през 2002 г., конкурса “Шарено коило - 2003” на фолклорен център “ Нестия”, фолклорният конкурс на Ротаракт клуб 2003 и 2006 г., Специалната награда на Международния фестивал в Targuiu – Румъния (2003 г.), Специалната награда на журито на Международния фестивал на Балканите “Заедно за обединена Европа” през юни 2004 г., първо място в конкурса за “Голямата танцова награда на София” 2008 г., първо място на международния фестивал на ЦИОФФ 2008 г. в гр. Счърк – Полша, второ място и Наградата за новосъздаден танц в конкурса за “ Голямата танцова награда на София” 2009 г. Всички тези успехи ансамбълът дължи на ръководството на читалище „Светлина” и най-вече на хореографа Георги Панков.
Каталог: pressecentre -> images
images -> Информация за планирано спиране
images -> График на спортните дейности през пролетната ваканция в район " връбница"
images -> Списък на периодичните печатни издания, за които желаят да се абонират дирекциите в со за 2011 година и ще бъдат получавани на посочените от тях адреси, съответно пакетирани и надписани
images -> Тази година номинациите са: категория „архитектура”
images -> Столична община дирекция „култура”
images -> Дата Участници пореда на излизането им на сцената
images -> Родителите и училището: как се печелят съюзници
images -> Ев покана за официалното откриване на европейскиЯ ден на предприемача 2007, едп 2007


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница