Решение по преценяване необходимостта от екологична оценка за „Интегриран план за градско възстановяване и развитие на град Асеновград



страница1/4
Дата13.01.2018
Размер0.62 Mb.
#45260
ТипРешение
  1   2   3   4


ДО

ДИРЕКТОРА НА

РИОСВ - ПЛОВДИВ

И С К А Н Е

за преценяване на необходимостта от екологична оценка


От Емил Караиванов – Кмет на Община Асеновград
Уважаеми г-н Директор,

Моля да ми бъде издадено решение по преценяване необходимостта от екологична оценка за „Интегриран план за градско възстановяване и развитие на град Асеновград“.



/наименование на плана/програмата/

Във връзка с това предоставям следната информация, изискваща се по чл.8, ал.1 от Наредба за условията, реда и методите за извършване на ЕО на планове и програми:



1. Информация за възложителя на плана/ програмата (орган или оправомощено по закон трето лице)

Име: Емил Караиванов

Пълен пощенски адрес: 4230, гр.Асеновград, пл. „Акад. Н. Хайтов” № 9

Тел/факс/е-mail: 0331/20245, факс: 0331/65156, obstina@assenovgrad.com

Лице за връзка: инж. Пламен Йончев, заместник кмет

Пълен пощенски адрес: 4230, гр.Асеновград, пл. „Акад. Н. Хайтов” № 9

Тел/факс/е-mail: 0331/20245, факс: 0331/65156, obstina@assenovgrad.com
2. Обща информация за предложения план/ програма


  1. Основание за изготвяне на плана/ програмата – нормативен или административен акт

Интегрираният план за градско възстановяване и развитие на гр. Асеновград е разработен като инструмент за планиране и управление на развитието на урбанизираната територия на града чрез прилагането на единен подход за пространствена, времева и функционална координация и интеграция на политически и управленски действия, мобилизация на ресурси и инструментариум с оглед постигане на синергия и преодоляване на противоречията помежду им; осигуряват необходимия консенсус между всички „градски актьори”, както и широко обществено участие при изпълнението. Чрез този стратегически документ ще се осигури необходимата планова основа за постигането на комплексно, интегрирано решаване на проблемите на градската среда, усвояване на нейните сравнителни географски предимства и адекватно и устойчиво използване на наличните териториални ресурси.

Стратегическият документ е разработен на базата на утвърдените от МРРБ „Методически насоки за разработване и прилагане на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие на градовете от ниво 3, съгласно Националната концепция за пространствено развитие на Република България до 2025 год.“, с което от 2013 год. се пристъпи към следващия етап на изработване на интегрирани планове.



Изготвянето на Интегрираният план за градско възстановяване и развитие на гр. Асеновград е осъществено с финансовата подкрепа на ОП“Регионално развитие“ 2007-2013 Приоритетна ос: „Устойчиво и интегрирано градско развитие” Операция 1.4: „Подобряване на физическата среда и превенция на риска” Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/5-03/2013 "Подкрепа за интегрирани планове за градско възстановяване и развитие II", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.

Наименование на проект BG161PO001/5-03/2013/005

„Интегриран план за градско възстановяване и развитие на град Асеновград”

№ на договор BG161PO001/5-03/2013/ 026-U-11/05.09.2014 год.

Разработване на интегриран план за градско възстановяване и развитие на град Асеновград.

Интегрираният план за градско възстановяване и развитие съдържа:

1 Изготвен целеви и проблемен анализ на настоящата ситуация съгласно „Методическите насоки за разработване и прилагане на ИПГВР”.

2 Формулирана и одобрена визия за развитие на гр.Асеновград до 2020 г. Организирано и провеждано обществено обсъждане.

3 Определени и одобрени зони за въздействие

4 Изготвена стратегическата част на ИПГВР.

4.1 Формулирана обща и специфични цели.

4.2 Идентифицирани потенциални инвеститори, партньори и други заинтересованите страни.

4.3 Идентифицирани реални проекти и проектни идеи с обществено участие посредством организирани обществени обсъждания и кръгли маси.

5 Изготвен план-график за изпълнение и програма за реализация (бизнес-план), бюджет и индикатори за наблюдение и оценка на ИПГВР.

5.1 Изготвяна матрица – бюджет на индикативния списък на проектите и дейностите.

5.2 Изготвени програми за реализация във всяка зона за въздействие на ИПГВР.

5.3 Разработен механизъм за прилагане, наблюдение, контрол и актуализация на ИПГВР – Асеновград

ИПГВР на гр.Асеновград, след обстойно проучване и анализ, определя и обосновава трите типа целеви Зони за въздействие, върху които се очаква приоритетно да се осъществи пространствената проекция на Визията за развитие на града и цялостната стратегическа рамка на Интегрираният план за градско възстановяване и развитие на гр. Асеновград през периода 2014-2020 г.:



  1. 1. Зона с преобладаващ социален характер;

  2. 2. Зона на публични функции с висока обществена значимост;

  3. 3. Зона с потенциал за икономическо развитие.



  1. Зона на публични функции с висока обществена значимост

1.1. Дефиниция и критерии

Зоните за въздействие се определят в границите на структурно обособени части от градската територия („структурни единици"). Конкретният им териториален обхват се съобразява и с разполагаемите финансови, времеви, технологични и кадрови ресурси и потенциални партньорства, достатъчни за реализация на предвидените инвестиционни проекти. Зоната за въздействие може да обхваща няколко териториално и функционално свързани „структурни единици" (квартали), ако те имат сходни характеристики.

Зони на публични функции с висока обществена значимост - централни градски части, пешеходни зони и други зони с налична или възможна концентрация на функции с публичен характер с висока обществена значимост, с преобладаващ брой сгради с административни и обществени функции, както и наличие на сгради - недвижими културни ценности.

Съгласно препоръчаните от „Методическите насоки за разработване и прилагане на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие“ – Приложение 1, критериите за определяна на зони от подобен род са:

1. Преобладаваща част от сградния фонд са сгради с административни и обществени функции;

2. Наличие на пешеходни и публични пространства с висока обществена значимост;

3. Концентрация на обществено значимо културно историческо наследство, в това число публични пространства, ансамбли, сгради и места;

4. Наличие на характерна градска среда (сгради, пространства, елементи), определящи образа на града за граждани и посетители;

5. Липсващи или лошо състояние на съществуващи системи на техническата инфраструктура, улични, тротоарни и алейни настилки;

7. Неизградени, неблагоустроени, необзаведени или в лошо състояние елементи на градската жизнена среда (озеленени площи за широко обществено ползване, зони за отдих, улично и алейно осветление)

8. Незадоволително състояние на сградния фонд с административни и обществени функции;

9. Ниска степен на енергийна ефективност на сградния фонд;

10. Среда с нарушени екологични параметри

За да бъде определена една такава зона, то тя трябва да отговаря поне на три от изброените по-горе критерии.

За Зона за въздействие с публични функции с висока обществена значимост в гр.Асеновград еднозначно е определена разширена зона “Център”, наситена с общоградски обекти на общественото и делово обслужване/критерии 1/, наличие на пешеходни и публични пространства с висока обществена значимост/ критерии 2/, характерна градска среда , определяща облика на града/ критерии 4/, ниска степен на енергийна ефективност на сградния фонд/ критерии 9/ незадоволително състояние на елементи на зелената система/ парк „Лятно кино“ и крайречен парк/между мостовете на ул.“Марица“ и пешеходен „Юг“/критерии7.







Територията в този обхват е наситена с обекти от общинско и общоградско значение на отнасящи се към системите на общественото и делово обслужване. Зоната за въздействие е с площ 39.36 ха. и Границите на така определената зона /О/ са както следва:

  • север – ул. „Никола Кръстев“, ул. „Спортист“ и продължението на ул. „ Бойка войвода“;

  • юг – ул. “Ради Овчаров“;

  • изток – ул. „Иван Асен II“ и след кръстовището с ул.“ Васил Левски“ по ул.“ Александър Стамболийски“;

  • запад – ул. “Съединение“/ от пресичането й с ул. „Ради Овчаров“ , след кръстовището с ул. „Марица“ по ул. „Стара планина“ до ул. „Васил Левски“ – ул. „Индустриална“ в района на пазара и р.Асеница до Спортна зала – ул. „Бойка войвода“.

Освен всички административни областни и общински функции, тук са съсредоточени децентрализираните органи, правното обслужване, културните и образователни институции. Освен, че определя «физиономията» на града централната зона (39,36 ха) е населявана от 4206 жители, а ежедневно пребиваващите в нея са над 2000 души.

Освен реконструкция на подземната инфраструктура, направленията за намеси в тази зона са: обновяване на сграден фонд (обществени и жилищни сгради), улични, тротоарни и площадни настилки, паркиране, енергоефективно и художествено осветление, градско обзавеждане, достъпна среда, културни маршрути, визуална информация, зелено строителство.



  1. Зона с потенциал за икономическо развитие

2.1. Дефиниция и критерии

Съгласно дадената дефиниция в Методическите указания за разработване и прилагане на ИПГВР „Зона с потенциал за икономическо развитие" е градска територия с преобладаващо предназначение за производствени и други бизнес дейности с функционални, средови характеристики и състояние на техническата инфраструктура, които не удовлетворяват инвестиционното търсене за развитие на съществуващите и на нови икономически дейности, както и свободни територии с такова предназначение, определено с устройствените планове.

Признакът за интегрираност при този вид зони е обхващането на широк набор от проблеми, свързани с изграждане и подобряване на физическите и експлоатационни характеристики на бизнес средата в тях и решаването им чрез комплексни интервенции, като ефектът ще има важно значение за повишаване на инвестиционната привлекателност на града и условията да стимулиране на икономическия растеж.

За да бъде дефинирана такава зона, същата следва да отговаря най-малко на три от предложените по-долу критерии:


  • Концентрация на икономически дейности;

  • Наличие на инвестиционен интерес;

  • Наличие на свободни (неусвоени или изоставени) терени в границите на зоната

  • Наличие на техническа инфраструктура, нуждаеща се от обновяване, рехабилитация или реконструкция;

  • Необходимост от изграждане/доизграждане на довеждаща техническа инфраструктура, осигуряване на достъп до зоната;

  • Предвидени терени („на зелено" - в смисъла на усвояването на нови терени за стопански дейности) в действащите устройствени планове за икономически/бизнес функции за развитие на производства и предприятия

  • Среда с нарушени екологични параметри.

Важна особеност на методическия подход на избор на тези зони е наличие на амортизирани фондове, подлежаща на обновяване, рехабилитация, реконструкция, но в същото време идентифицираната територия трябва да бъде с потенциал за икономически растеж и да включва възможност за целево обособени съвременни технологични производствени и други бизнес дейности.

1.2. Определяне и мотиви за обособяване на зоната

В регулационните граници на град Асеновград са изградени две производствени зони:

Производствена зона „Север”;

Производствена зона „Изток”.




Производствена зона „Север” е разположена в северната част на града и е най-старата производствена зона в града. Зоната е с изгодно и благоприятно местоположение от географска гледна точка - непосредствено се обслужва транспортни връзки, чрез който трафикът, свързан с функционирането на зоната, се включва директно в Републиканската пътна мрежа. Визуалното възприятие на средата като цяло е негативно. Преобладаваща част от сградния фонд е силно амортизирана и неизползвани сгради. Вътре в зоната на места транспортната и техническа инфраструктура е с влошени качества. В определени части на зоната е налице среда с нарушени екологични параметри. Зоната е неуплътнена и силно фрагментирана. Собствеността в зоната е основно частна. Съществуват условия за нови инвестиции, тъй като собствениците продават част от своите терени в зоната, но засега тази практика е ограничена. Понастоящем пазарът е замрял, като потенциалните инвеститори не проявяват достатъчен интерес за инвестиции в тези части на производствената зона, а по-скоро се насочват към инвестиции на „зелено”.

Производствена зона „Изток” е разположена в югоизточна посока. Зоната е сравнително по-нова. Около 70% от терените в зоната са общинска собственост. Зоната е включена в регистъра на индустриалните зони, поддържан от Национална компания „Индустриални зони“, и е обявена като Индустриална зона „Асеновград” със следните характеристики (http://www.bcci.bg/bulgarian/zones/index.php?zone=57)

Име: ИНДУСТРИАЛНА ЗОНА - АСЕНОВГРАД

Местоположение: гр. Асеновград

Собственици: Община Асеновград

Площ: общо 73 362 кв.м.

Инфраструктура: пътища

ж.п. линия - на 4,5 км от ж.п. гара Асеновград

електрозахранване - в терена (20 kV)

водопровод - в терена

канализация - в терена

Предимства на зоната:


  • Одобрена индустриална зона;

  • Наличие на всички необходими първоначални разрешителни за строителство;

  • Проектиране и строеж на промишлени съоръжения съгласно спецификациите на инвеститорите;

  • Строителство на съоръженията по лизингова схема с банково финансиране, съгласувано със строителната компания;

  • Възможност за закупуване и/или наемане на производствени съоръжения;

  • Възможност за прилагане на други схеми предложени от инвеститорите;

  • Възможно освобождаване от корпоративен данък (с цел насърчаване на инвестициите в общини с висока безработица);

  • Кратки срокове за въвеждане в експлоатация;

  • Квалифицирана работна ръка;

  • Административни услуги;

  • Добра инфраструктура.

На база извършения анализ на територията на града, в съответствие с предвижданията на новия проект на ОУП на община Асеновград, и проведените консултации със заинтересованите страни, идентифицирани в процеса на изготвяне на настоящия стратегически документ, е определена зоната за икономическо развитие - Производствена зона „Изток” на град Асеновград, обект на подкрепа от Интегрирания план за градско възстановяване и развитие, чиято пространствена конфигурация е посочена на картосхемата по-долу.

Относно достъпността на зоната следва да се отбележи:



  • ниска достъпност в рамките на МОПТ;

  • липса на меки форми на транспорт.

Границите на зоната са:

Север - път 8006/ за Садово/ и южно от фирми "Корал спектър", "Нови парк" и складова база на "Булгартабак";

Юг - земеделски земи;

Изток - складова база на "Булгартабак", бул."Цар Иван Асен II"/РП 804/, западно от з-д " Шлайфмашини и "Суитмеджик Европа";

Запад - ул."Миньор" , бул. "Цар Иван Асен II"- Гробищен парк.


Дефинираната зона отговаря на по-голямата част от критериите, залегнали в Методическите указания за разработване и прилагане на ИПГВР, а именно: концентрация на икономически дейности; наличие на инвестиционен интерес; наличие на свободни (неусвоени или изоставени) терени в границите на зоната; наличие на техническа инфраструктура, нуждаеща се от обновяване, рехабилитация или реконструкция; предвидени терени („на зелено" - в смисъла на усвояването на нови терени за стопански дейности) в действащите устройствени планове за икономически/бизнес функции за развитие на производства и предприятия.

Зоната е компактна, което е от важно значение за такъв тип териториални съсредоточия, при които времето за усвояване и експлоатация се явяват от критична важност с оглед търсенето на икономическа възвращаемост на инвестициите.

Зоната има благоприятно местоположение от географска и геостратегическа гледна точка в границите на града и общината;

Реализирането на комплексни интервенции за подобряване на физическата и бизнес среда на зоната ще увеличи нейния потенциал и интерес за инвеститорите за нови производствени локализации с висок икономически ефект, а от друга страна ще съдейства за подобряване и повишаване на икономическите резултати на действащите в нея фирми и предприятия.

Оценките на ПЗ „Изток” съгласно критериите за определяне на зона с икономически потенциал в ИПГВР:


Критерии за определяне на

зони с потенциал за икономическо развитие:

Наличие на ситуация, покриваща изискванията на критерия

1. Концентрация на икономически дейности

да

2. Наличие на инвестиционен интерес

При определени условия

3. Наличие на свободни (неусвоени или изоставени) терени в зоната

да

4. Техническа инфраструктура с нужда от обновяване, рехабилитация или реконструкция

да

5. Необходимост от изграждане/доизграждане на довеждаща транспортна и техническа инфраструктура, осигуряване на достъп до зоната

да

6. Предвидени терени в действащите устройствени планове за икономически/бизнес функции - развитие на производства и предприятия

да

7. Среда с нарушени екологични параметри:

не

Основните характеристики на зоната включват:



  • Зоната е в обхвата си по действащия общ устройствен план и в обхвата на новия устройствен план на града (в процес на съгласуване);

  • Има площ от 75.61 ха.

  • Съществуват известни проблеми с достъпа на зоната и местата за паркиране;

  • Уличната мрежа е с недоизградени структурни елементи. Състоянието на пътните настилки е лошо, на места липсващо. Няма публични зелени пространства.

  • Освен реконструкция на публичната инфраструктура, зоната има значителен потенциал за привличане на инвестиции в нови производства и услуги.

  • Зоната е застроена е неравномерно. Има големи незастроени площи в югоизточната и северозападната си части и създава възможности за инвестиции на „зелено”.

  • Възможности за преструктуриране на зоната с оглед повишаване на икономическия й потенциал за растеж и възможност за развитие на съвременни технологични производствени и други бизнес дейности;

  • Зоната е компактна, което е от значение за такъв тип териториални образования, при които времето за усвояване и експлоатация се явяват от критична важност с оглед търсенето на икономическа възвращаемост на инвестициите;

  • Налице в югоизточна посока са терени, които е възможно да бъдат усвоявани на „зелено“, за по-високи от технологична гледна точка производства..

Реализирането на комплексни интервенции за подобряване на физическата и бизнес среда на зоната ще увеличи нейния потенциал и интерес за инвеститорите за нови производствени локализации с висок икономически ефект, а от друга страна ще съдейства за подобряване и повишаване на икономическите резултати на действащите в нея фирми и предприятия.

Проблеми, които ще бъдат адресирани с развитието и подобреното функциониране на зоната:



  • липса на нови територии за бизнес и строителство;

  • подобряване на равнището на заетост;

  • подобряване на енергийната ефективност на производствени единици;

  • включване в стопански оборот на територии в частите на града, които сега са неизползвеми;

  • подобряване на общата градска среда и инвестиционната атрактивност на града.

  1. Зона С ПРЕОБЛАДАВАЩ СОЦИАЛЕН ХАРАКТЕР

3.1. Дефиниция и критерии

При дефинирането на зоната се прилагат препоръчаните „Методическите насоки за разработване и прилагане на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие“ три групи критерии, а именно:



  • Първа група критерии: Състояние на техническата инфраструктура и околната среда:

  • Липсващи или лошо състояние на съществуващи системи на техническата инфраструктура, улични, тротоарни и алейни настилки

  • Липсващи или недостатъчно развити елементи на МОПТ (редовни маршрутни линии и свързаната с тях инфраструктура) –

  • Неизградени, неблагоустроени, необзаведени или в лошо състояние елементи на градската жизнена среда (озеленени площи за широко обществено ползване, междублокови пространства, детски площадки, улично и алейно осветление);

  • Среда с нарушени екологични параметри.

Проучванията по тази група критерии по възприетите териториални модули (16 квартали на гр. Асеновград) показват следното фактическо състояние:

  • По първия от посочените критерии - с изключение на кварталите, попадащи в централната градска част (кв. „Асеновец“, кв. „Васил Левски“, кв. „Единство“) и в южната част на града (кв. „Св. Георги“ и кв. „Метоха“) повечето от останалите квартали са с незадоволителни, а някои и с лоши показатели на състоянието на техническата инфраструктура. Това показват и резултатите от проведената социологическа анкета. Лошо е състоянието на уличната мрежа (разбити настилки, частична липса на тротоарни настилки в кв.“Запад“, кв. „Лозница“, кв. „Шипка“ и др.;

  • По втория критерий – със слабо развити или липсващи елементи на МОПТ също в незадоволително състояние са част от периферните квартали на града. В по-неблагоприятно състояние е кв. „Лозница“, кв. Хр. Ботев“, „Възраждане“, „Изток“ както и части от кв. „Запад“ и кв. „Шипка“. Предвидените по „Генерален план за организация на движението в гр. Асеновград“ благоустрояване на съществуващи спирки на масовия пътнически транспорт и изграждане на нови такива не са изцяло реализирани. Във висока степен този критерии е приложим за южните части на кв. „Запад“, кв. „Шипка“, кв. „Възраждане“, кв. „Баба Тонка“, кв. „Хр. Ботев“ и др.;

  • По третия от първата група критерии – в необлагодетелствано състояние са два от кварталите с групово застрояване с многофамилни жилищни сгради – кв. „Запад“ и кв. „Изток“ (в частта по ул. „Гонда вода“).

    • Втора група критерии: Социално-икономически:

  • Високо ниво на бедност и изолация

  • Високо ниво на продължителна безработица

  • Незадоволителни демографски показатели (висока смъртност, по- ниска продължителност на живота, нарушена образователна структура, прекалено висок брой членове на едно домакинство и др.)

  • Ниско ниво на икономически дейности

  • Преобладаващата част от населението са етнически, малцинствени групи или имигранти, бегълци;

  • Нисък стандарт на образование, голям брой ученици, които напускат преждевременно училище

  • Ниска степен на енергийна ефективност на сградния фонд

  • Високо ниво на престъпност и нарушения на обществения ред

Липсата на достоверна статистико-икономическа информация по посочените в групата критерии на ниво териториални модули (квартали) изисква да се ползват косвени аргументи. Такива аргументи могат да бъдат приложени само по някои от критериите.

  • Косвен аргумент по първия критерии, е свързан с допускането, че високия относителен дял на населението в над трудоспособна възраст е свързан с относително ниския размер на пенсиите, което формира по-ниски доходи на домакинствата само от пенсионери. А това е и един от индикаторите за бедност. Данните за относителния дял на населението от кварталите на гр. Асеновград, което е в над трудоспособна възраст сочи, че с най-висок такъв дял са кварталите „Единство“, „Баба Тонка“, „Възраждане“. С над средния за града дял на население над 65 години са още кварталите „Запад“, „Изток“, „Метоха“.

  • По критерия „Високо ниво на продължителна безработица“ е кв. „Лозница“.

  • По останалите критерии със социално-икономически характер в най-неблагоприятно положение е кв. „Лозница“

  • Трета група критерии: Физически и икономически параметри на жилищния фонд:

  • Наличие на жилищен фонд, разположен в различни типове многофамилни жилищни сгради, строени по индустриален способ, с потребност от обновяване;

  • Други жилищни сгради построени преди повече от 20 години;

  • Лошо състояние на сградния фонд;

  • Ниски цени на недвижимата собственост.

За обосноваване на Зоната с преобладаващ социален характер тя следва да отговаря на поне един от всяка от 3-те групи критерии.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница