Решение за бъдещото развитие на квартал 398,местност центъра Местонахождение



Дата22.10.2018
Размер35.25 Kb.
#92277
ТипРешение
Идейно решение за бъдещото развитие на квартал 398,местност центъра


Местонахождение: Пространството заключено между ул.”Алабин”, ул.„Цар Калоян”, ул.”Позитано”и ул. ”Леге”
Основни цели на проекта:


  • Да предложи съвременно решение за обновяване на градското пространство пред хотел "Рила", което да съчетае в себе си различните исторически пластове.

  • Запазване на съществуващите сгради паметници на културата по ул.Леге и ул. Алабин.

  • Възможност за експониране на ’’Антична Сердика”, посредтвом визуални, ажурни, материални и други способи.

  • Съобразяване с идеята за водно огледало разположено на територията на градинката.

  • Запазване коледното дърво на град София

  • Съхраняване на зелени площи

  • Възстановяване на разрушената сграда на ул.”Алабин”

  • Демонтиране на сглобяемата конструкция на магазин „Средец”, и възстановяване на дворищните граници на имотите разположени по ул.Леге

  • Решение на западни фасади на сградите на ул.”Леге”1-5



Описание на средата: Като част от централната устройствена зона Ц1, парковото пространство пред хотел „Рила” е заемало важна роля във всички културно-исторически пластове на столицата. В рамките му е установено, че се ситуира юго-източната ъгловата кула на крепостта „Сердика”, както и постройки свързани с южната сграда с октогон, която е изпълнявала функцията на луксозна баня. В началото на миналият век са построени знакови за периода жилищно-търговски сгради по ул. „Леге” и ул.”Алабин”, които изграждат ансамбловата рамка на квартала с градоустройствена значимост. Всяка една от сградите има висока културно-историческа стойност и е включена с категория „местно значение“ в списъка на културните ценности в централната градска част на София. След средата на миналият век е изграден хотел “Рила” и пространството пред него, което е обособено като градина с водно огледало. По-късно е нарушена връзката между западните фасади на сградите по ул.”Леге” и ул.”Алабин” с парковото пространство, с поставянето на сглобяемият магазин „Средец”, който неглижира средата и до днес. Други основни недостатъци са изграденият кафе-бар в рамките на водното огледало, който блокира ходовите линии на средата и разрушената през 2006г. сграда паметник на културата, която се намира на ул.”Алабин” и в момента границите на парцелът и са неглижирани със строителни огради.

Изисквания към проекта:Идейното решение за бъдещото развитие на квартал 398. трябва да се съобрази със съществуващите къщи паметници на културата разположени по ул.Леге номер 1,3 и 5 във съществуващия им вид.Разрушената сграда на ул. Алабин 39 трябва да бъде възтановена в старите и граници и размери.Магазин ”Средец”разположен между западните фасади на архитектурните паметници и градинското пространство трябва да бъде премахнат.Частните имотни граници на парцелите в които са разположени къщите трябва да се възтановят и обособят.В проекта може да предложено решение за изграждане на контакт между западните фасади на сградите и пространството пред Хотел ”Рила”. Решенията могат да бъдат най-разнообразни посредтвом визуално-технически средства ,изграждане с растителност както и други архитектурни способи в унисон с цялостната идейна разработка.За площадното пространство заключено между ул.”Алабин”, ул.„Цар Калоян”, ул.”Позитано”и имотните граници на съществуващите къщи паметници на културата по ул.„Леге”трябва да се предложи идея за развитие.В границите на пространството се намират обекти от Стара ”Сердика ” с историческо значение както и една от кулите на крепостната стена на античния град.В проекта трябва да се експонират останките от ”Сердика ” чрез съвременно решение в симбиоза с околната среда на диннамично пространство в централна градска част.Възможни са всякакви решения чрез архитектурно ,визуални и други способи които да представят бъдещо концептуално развитие на тази историческа зона.Избор на автора е дали да се съобрази с идеята за ”водно огледало” реализирана при построяването на Хотел Рила.Проекта трябва да се съобрази с съществуващата висока растителност и в частност с символа на коледа за София а именно коледния бор .

Кой има право да участва: Всички студенти, както индивидуално, така и в екип, от специалност „Архитектура”, „Урбанизъм”

Срокове: Обявяване на конкурса 09.11.2012г.; Крайна дата за предаване на проекти: 19.12.2012г.; Оценяване на проектите: 20.12.2012г.; Обявяване на наградените: 20.12.2012г.

Материали: Допълнителни материали и подложка на парцела:

  • На интернет страница :.......................................

  • канцеларията на ”Катедра История и Теория на Архитектурата”

Организатор: Акционерно Дружество Родопи

Предаване: Крайна дата за предаване на проекти: 19.12.2012г в канцеларията на ”Катедра История и Теория на Архитектурата”

максимум 3бр. табла А2 формат и диск с дигитално съдържание на проекта

Обяснителна записка към концепцията,планове ,схеми,силуети, вузуализация (способ по избор)

Награди:

І-ва награда – 1000 лв.

ІІ-ра награда – лаптоп

ІІІ-та награда – фотоапарат



Първите два класирани проекта ще вземат участие в общественото обсъждане на устройствения план за идейно решение на кв.398, район Средец към Столична Община.

Спонсори:




Каталог: filebank
filebank -> Тема на дипломната работа
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> 1 3 в е к а б ъ л г а р и я“ Утвърдил
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> Зимна сесия – уч. 2015– 2016 г. Начало на изпитите 00 ч. Теоретична механика ІІ ч. Динамика
filebank -> Упражнение №1
filebank -> О т ч е т на проф. Д-р инж. Борислав маринов – декан на геодезическия факултет при уасг пред общото събрание на факултета
filebank -> Техническа механика
filebank -> Дати за поправителната сесия септември 2013 г катедра “Техническа механика”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница