Решение за осъждане на опитите и действията от страна на немски физически и юридически лица за ревизиране на историческата истина за събитията в гр. Батак през 1876 г. Вносители: Волен Сидеров, Павел Шопов, Деница Гаджева



страница1/4
Дата27.10.2018
Размер1.16 Mb.
#102247
ТипРешение
  1   2   3   4

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА

ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

_____________________________________________________
ДЕВЕТА СЕСИЯ

ТРИСТА ШЕСТДЕСЕТ И ПЕТО ЗАСЕДАНИЕ

София, сряда, 7 май 2008 г.

Открито в 14,00 ч.


Председателствал: заместник-председателят Любен Корнезов

Секретари: Митхат Метин и Татяна Калканова
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (звъни): Има необходимия кворум. Откривам пленарното заседание.

Уважаеми народни представители, от името на Председателския съвет пожелавам на всички успешна сесия, здраве и успех във всички ваши начинания!

Сега да пристъпим към нашата работа. Трябва да приемем програмата за тази седмица.

На Председателски съвет се уточнихме единодушно и беше прието предложението след приемане на седмичната ни програма да има изявления от парламентарните групи.

Постъпили са следните предложения по чл. 40, ал. 7 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, тоест тези предложения автоматично влизат в програмата:

Има предложение от Парламентарната група на Коалиция за България: Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс.

Има предложение от Парламентарната група на Движението за права и свободи: Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за народната просвета.

Има предложение от Парламентарната група на Коалиция „Атака”: Проект за решение за осъждане на опитите и действията от страна на немски физически и юридически лица за ревизиране на историческата истина за събитията в гр. Батак през 1876 г. Вносители: Волен Сидеров, Павел Шопов, Деница Гаджева.

Както казах вече, по силата на нашия правилник тези предложения не се гласуват и влизат автоматично в седмичната програма.

Има предложения по чл. 40, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание – някои от законопроектите се повтарят, но ще ги представя, така както са предложени:

1. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс.

2. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за народната просвета.

3. Второ четене на Законопроекта за регионалното развитие.

4. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта.

5. Годишен доклад на Омбудсмана на Република България за 2007 г.

6. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на лицата, застрашени във връзка с наказателното производство.

7. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост.

8. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за търговския регистър.

9. Парламентарен контрол.

Моля народните представители да гласуват тази програма.

Гласували 182 народни представители: за 181, против 1, въздържали се няма.

Седмичната програма е приета.

Постъпили са предложения, направени от други народни представители, които също ще бъдат подложени на гласуване.

Има предложение, направено от народния представител Филип Димитров, за включване в дневния ред на Законопроект за разпростиране правилата срещу укриване на конфликта на интереси върху лица, заемащи административна или висша държавна длъжност.

Господин Димитров, заповядайте - имате възможност да аргументирате Вашето предложение.

ФИЛИП ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Темата за конфликта на интереси не е нова. За пети път ние започваме обсъждане на темата в тази зала. След като бяха изслушани множество коментари по темата, в момента ви предлагам законопроект, който урежда част от тематиката на конфликта на интереси – на онази, която води до най-вулгарни последици, частта, засягаща така наречената шуробаджанащина и възможността да бъдат осъществявани сделки или давани обществени поръчки на роднини, братя, сестри, съпрузи и пр. Темата през последните няколко месеца стана изключително актуална, понеже научихме, че шефове на агенции раздават поръчки на братята си; съпрузи на министри снабдяват дружества с държавно участие с необходими тям суровини; свързани лица с депутати са поставени в абсолютно същото положение.

Ето защо този закон предлага четири елемента. Пак повтарям, те не уреждат изцяло конфликта на интереси, уреждат само най-вулгарната част от него, която трябва да бъде уредена и това не търпи отлагане, а именно правилата за обикновените държавни служители да се прилагат и за хората на висша държавна длъжност. Няма как да бъде обосновано това, че хората, които се намират на висша административна и държавна длъжност, трябва да бъдат третирани по друг начин и за тях да не важат правилата, които важат за обикновените държавни служители.

Второ, предлага се семействата, съпрузите на лицата, заемащи най-висшите държавни длъжности, да се самоограничат и да не договарят с държавата – не да не правят бизнес, а само да не получават държавни и обществени поръчки. На въпроса: „Гладни ли да стоят?”, отговорът е, че този, който се е нагърбил да носи тежката отговорност на една висша държавна длъжност, има да се самоограничи в някаква степен.

Предложени са също уточнения в процедурните правила и санкциите за нарушения, както и прекратяване на порочната практика за назначаване на хора – държавни служители и администратори да изпълняват срещу заплащане функции в бордовете на държавните предприятия.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поставям на гласуване предложението на народния представител Филип Димитров.

Гласували 171 народни представители: за 64, против 19, въздържали се 88.

Предложението на народния представител Филип Димитров не се приема.

Заповядайте за процедурно предложение, господин Димитров.

ФИЛИП ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми дами и господа народни представители, обръщам се към тези 88 души, които очевидно изпитват известни нравствени колебания срещу това да отхвърлят очевидното и да откажат нещо, което е очевидно необходимо.

България се намира в състояние на постоянен резил. В България съществуват практики и преди малко ги цитирах. Спомнете си, че всички тях ние обсъждахме в Народното събрание било под формата на питане, било под формата на анкети - практики, които са изключително вулгарни, няма друга дума за това, свързани с раздаването на поръчки и сделки на близката си рода от хора, които са натоварени да се грижат за държавните интереси.

Нагло и възмутително е, дами и господа, това да продължава да трае. Вашето въздържание в момента всъщност представлява онази форма на мълчание, която е съучастие. Мълчейки, вие всъщност давате своята благословия тази практика да продължава.

Аз ви призовавам, уважаеми дами и господа, да промените своята позиция и след като така или иначе вече сте изпитали някакви морални колебания, да направите още една крачка напред и да помогнете вулгарният конфликт на интереси в България, наглата шуробаджанащина да бъдат поставени поне в някакви рамки.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поставям втори път на гласуване предложението на народния представител Филип Димитров.

Гласували 172 народни представители: за 73, против 29, въздържали се 70.

Предложението не се приема.

Има предложение от народния представител Йордан Бакалов за включване в дневния ред на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии. Вносители на законопроекта са Йордан Бакалов и група народни представители.

Уважаеми народни представители, ако това предложение на народния представител Йордан Бакалов бъде прието, има още няколко законопроекта по тази материя. И ако то бъде прието, автоматично те ще станат част от дневния ред. Има предложения на народните представители Минчо Христов и Стела Банкова, от народния представител Йордан Величков и група народни представители и от народния представител Станчо Тодоров.

Господин Бакалов, заповядайте да обосновете вашето предложение.

ЙОРДАН БАКАЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Предложението, което правим с група колеги от Обединените демократични сили, е за промяна в Закона за политическите партии и по-специално в начина на бюджетиране на самите партии. В последно време и хората, и политиците остават с впечатление, че има средства, които не се получават по регламентирания начин. Ето защо предложението на нашата парламентарна група касае точно бюджетирането на всяка една политическа сила, която да представя пред българските избиратели и да публикува бюджета си в началото на годината. Естествено, след като публикува бюджета, трябва да публикува и своя отчет. По този начин ще се постигне прозрачност във финансирането на политическите партии и според нас ще се реши донякъде проблемът с изразходването на средствата, които се консумират при партийната работа на всяка една отделна политическа сила.

Господин председател, аз и моите колеги не сме много обнадеждени, че управляващото мнозинство ще подкрепи това предложение, поради простата причина, че явно точно те нямат такъв интерес да бъдем подкрепени. С интерес ще наблюдавам гласуването, защото, наблюдавайки ги от трибуната, виждам, че те дори не слушат и не вникват в това, което се предлага в момента от опозицията, независимо от това, че след време могат да прегърнат същата идея, само че вече ще бъдат в друга позиция и на друго място. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поставям на гласуване предложението на народния представител Йордан Бакалов.

Гласували 163 народни представители: за 43, против 45, въздържали се 75.

Предложението не се приема.

Преминаваме към предложението на народния представител Мартин Димитров за включване в дневния ред на Законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон.

Господин Димитров, заповядайте да аргументирате Вашето предложение.

МАРТИН ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, дами и господа! Ситуацията в света и в Европейския съюз е много конкурентна. Печелят тези страни и тези държави, които вземат бързи и адекватни мерки.

Едно от нещата, които куцат в България и пречат за развитието на нашата икономика, са многото бюрократични условия. Затова заедно с колегите от ОДС предлагаме намаляване на минималния изискуем капитал за регистрация на фирми. Когато става въпрос за ООД, той да бъде намален от 5000 на 500 лв., тоест десет пъти намаление; когато става въпрос за АД, да бъде намален от 50 000 на 5000 лв. – отново десет пъти намаление.

Знаете ли какво правят страните, които се развиват бързо? Ще дам няколко много интересни примера.

Страни като САЩ, Великобритания, Франция, Индия, Япония, Канада, Бразилия, Ирландия, Чили, Австралия, Македония нямат въобще минимален изискуем капитал за регистрация на фирми. Това е една от модерните, съвременни политики, които подобряват икономиката на една страна.

За последните четири години страни като Китай са намалили над 20 пъти – забележете, над 20 пъти – минималния изискуем капитал за регистрация на фирма в тази страна. Според международните изследвания това е една от причините, едно от условията за бързия растеж на китайската икономика.

Миналата година Македония – страна, която смятаме за малко по-изостанала от България, премахна изискването въобще за минимален капитал за регистрация на фирми.

Уважаеми колеги, въпросът е ние като българи ще реагираме ли на тези промени, ще вземем ли адекватни мерки, ще създадем ли условия българската икономика да бъде конкурентна и да се развива. Всъщност минималният изискуем капитал не гарантира нищо. Масовата практика в България е да бъде внесен и веднага след това да се изнася. Той не е гаранция за кредиторите, не е гаранция за контрагентите.

Една такава промяна ще доведе до това повече хора да създават фирми, да реализират идеите си, да създават работни места. Това ще увеличи и заплатите в България.

Този закон заслужава да бъде обсъден от българския парламент и да бъде гласуван! Надявам се на вашата подкрепа. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поставям на гласуване предложението на народния представител Мартин Димитров.

Гласували 155 народни представители: за 51, против 23, въздържали се 81.

Предложението на народния представител Мартин Димитров не се приема.

Господин Димитров, заповядайте за процедура за прегласуване.

МАРТИН ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми дами и господа! Не много отдавна излезе едно изследване на Световната банка, което по отношение на минимален изискуем капитал за регистрация на фирма класира България на 136 място от 178 страни. Това означава, че сме едни от последните, че в България имаме едни от най-тежките условия. Защо?!

Нали, ако сега се направи едно проучване, целият български парламент и управляващото мнозинство ще каже, че защитават малкия и среден бизнес. Точно малкият и среден бизнес в България страда от наличието на висок капитал за стартиране на фирма.

Обръщам се специално към икономистите в парламента, към представителите на Комисията по бюджет и финанси и на Комисията по икономическата политика. Това е един от законопроектите, които трябва да бъдат обсъдени. Може би в процеса на обсъждане ще се родят и друг идеи, но си заслужава българският парламент да подкрепи намаляването на минималния изискуем капитал.

Да, България трябва да стане конкурентна страна. За целта, колеги, нека да не изпускаме предвид и да видим добрата световна практика. Много бавно, много бавно реагираме. Сигурен съм, че тази мярка ще бъде приложена в България, но много бавно реагираме.

Вижте: миналата година Македония бързо и решително предприема тази мярка. Сума други страни въобще премахват минималния капитал за регистрация на фирма. А българският парламент твърде често чака Министерският съвет да внесе законопроекти, има много пасивно участие.

Призовавам всички партии да гласуват „за”, защото това ще бъде и една от мерките за по-високи заплати в България – повече фирми, повече търсене на работници, по-високи заплати. Това са мерките, уважаеми колеги. Няма разумна причина да не ги подкрепите.

Освен това вашата подкрепа ще означава, че този законопроект ще бъде обсъден, а знаете, че неговото приемане е отделна процедура.

Нека да започнем, нека да имаме волята да приемаме добрите европейски практики, а не да гледаме пасивно, защото българският парламент системно чака Министерският съвет да внесе законопроект, за да бъде той обсъден. Тази практика трябва да бъде прекратена и да се реагира по-бързо, защото такава е волята на хората, които са ни избрали, уважаеми колеги. Имаме този дълг към тях. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поставям втори път на гласуване предложението на народния представител Мартин Димитров.

Гласували 149 народни представители: за 59, против 24, въздържали се 66.

Предложението не се приема и този път.

Има предложение от народния представител Атанас Атанасов за включване в дневния ред на проект за Решение за създаване на Временна анкетна комисия за парламентарно проучване относно финансирането на пътуването на представители на правителството през м. ноември 2007 г. до Монако.

Господин Атанасов, заповядайте, можете да развиете вашето предложение в рамките на 2 минути.

АТАНАС АТАНАСОВ: Благодаря Ви, господин председателю.

Уважаеми дами и господа! Нова парламентарна сесия, но голяма част от проблемите са старите.

За пореден път поставям на вашето внимание така наречения случай “Монако” и ви моля да подкрепите предложението, подписано от 48 народни представители от опозицията – да се създаде парламентарна анкетна комисия, която да провери на чии разноски и за чия сметка през м. ноември миналата година пътуваха до Монако за няколко дни и кой пое дневните, нощувките и пътните пари на трима министри, един заместник-министър и един председател на държавна агенция. Защото от тази трибуна министър-председателят призна на депутатско питане, че това не е станало за сметка на държавата. А след като не е за сметка на държавата, означава, че е за сметка на частни интереси. Ако това е вярно, става въпрос за конфликт на интереси и това е недопустимо.

Затова парламентът би следвало да извърши проверка, защото става въпрос за вид парламентарен контрол – да провери кой финансира това пътуване, за да може и българската общественост да разбере кой плаща пътуването на българските министри в чужбина.

Забележете, моля ви да подкрепите това да стане точка от дневния ред. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поставям на гласуване предложението на народния представител Атанас Атанасов.

Гласували 146 народни представители: за 44, против 56, въздържали се 46.

Предложението не се приема.

За процедура има думата господин Атанасов.

АТАНАС АТАНАСОВ (ДСБ): Благодаря Ви, господин председателю. Моля Ви да подложите на прегласуване направеното предложение със следните съображения.

Уважаеми колеги, всички видове и разнородности на корупцията би следвало да стоят на вниманието не само на българското общество и да обясняваме пред медиите, че се борим с корупцията, а когато трябва да се предприемат конкретни действия, да не се подкрепят такива инициативи.

Вземам думата за прегласуване, защото по време на ваканцията ми направи впечатление една публикация в медиите, която изхожда от Пресцентъра на Народното събрание. Съдържанието й се отнасяше до това колко пари са изхарчени през миналата сесия от Народното събрание за работата на парламентарни анкетни комисии. Това е един вид спекулация, защото става въпрос за рутинни парламентарни процедури, които трябва задължително да се осъществяват. В противен случай ние се отказваме от определен вид парламентарен контрол, което е недопустимо.

Да не говорим за това, че това е една от малките възможности, в които опозицията може да участва в събирането на данни за работата на изпълнителната власт.

Затова много ви моля: подкрепете това предложение. И в първото си изказване заявих, че става въпрос не за разискване дали да има комисия или не, а това да стане точка от дневния ред. В хода на разискванията всеки – и опозицията, и управляващите, да изложат своите аргументи защо трябва или не трябва да има такава комисия.

Моите притеснения са, че управляващите нямат аргументи защо не трябва да има такава комисия и затова не допускат такава точка да влезе в дневния ред. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поставям на прегласуване предложението на народния представител Атанас Атанасов.

Гласували 155 народни представители: за 48, против 66, въздържали се 41.

Предложението и този път не се приема.

Уважаеми народни представители, приехме програмата за тази седмица от 7 до 9 май 2008 г.

Уважаеми народни представители, позволете ми да ви съобщя една скръбна вест. На 5 май 2008 г. след тежко и продължително боледуване почина Иван Куртев – депутат в 36-ото Народно събрание, заместник-председател на 37-ото и 38-ото Народно събрание на Република България, изключително честен и порядъчен човек, който допринесе много за утвърждаване на парламентаризма в България.

Нека с едноминутно мълчание да почетем паметта на Иван Куртев. (Всички стават. Едноминутно мълчание.)

Опелото ще се състои на 9 май от 10,30 ч. в храма “Св. Седмочисленици”.

Уважаеми народни представители, преди да минем към изявленията на парламентарните групи, е необходимо да направим още няколко съобщения.
„РАЗПОРЕЖДАНЕ

на председателя на Народното събрание

№ 850-05-39 от 24 април 2008 г.

На основание чл. 109, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, във връзка с чл. 68, ал. 2 от Конституцията на Република България и чл. 115, ал. 2 от Закона за избиране на народните представители и Решението на Народното събрание за персонални промени в Министерския съвет на Република България, прието на 24 април 2008 г.


РАЗПОРЕЖДАМ:
1. Пълномощията на Радослав Ненков Гайдарски като народен представител от 5. многомандатен избирателен район – Видински, се възстановяват, а пълномощията на Борис Стефанов Николов като народен представител от 5. многомандатен избирателен район – Видински, се прекратяват.

2. Пълномощията на Нихат Тахир Кабил като народен представител от 8. многомандатен избирателен район – Добрички, се възстановяват, а пълномощията на Ердинч Илияз Хаджиев като народен представител от 8. многомандатен избирателен район – Добрички, се прекратяват.

3. Пълномощията на Румен Йорданов Петков като народен представител от 15. многомандатен избирателен район – Плевенски, се възстановяват, а пълномощията на Петър Александров Симеонов като народен представител от 15. многомандатен избирателен район – Плевенски, се прекратяват.

4. Пълномощията на Веселин Витанов Близнаков като народен представител от 29. многомандатен избирателен район – Хасковски, се възстановяват, а пълномощията на Ясен Георгиев Янев като народен представител от 29. многомандатен избирателен район – Хасковски, се прекратяват.”

Във връзка с това има:
„РЕШЕНИЕ

№ 399 от 24 април 2008 г.

На 24 април 2008 г. Народното събрание на Република България избра за министър на вътрешните работи Михаил Райков Миков. Съгласно чл. 68, ал. 2 от Конституцията на Република България, във връзка с чл. 115, ал. 2 от ЗИНП за времето, през което той изпълнява функциите на министър, се замества от следващия в избирателната листа кандидат.

На основание чл. 115, ал. 2 от Закона за избиране на народни представители Централната избирателна комисия


РЕШИ:
Обявява за избран за народен представител в 5. многомандатен избирателен район – Видин, Борис Стефанов Николов от листата на коалиция „Коалиция за България - БСП, ПБС, ПД – Социалдемократи, ДСХ, П. „Рома”, КПБ, БЗНС – Ал. Стамболийски, ЗПБ”.

Решението да се обнародва в „Държавен вестник”.”

Моля поканете Борис Николов в пленарната зала, за да положи клетва.

Господин Николов, заповядайте на трибуната и повтаряйте след мен. (Всички народни представители стават.)

БОРИС НИКОЛОВ: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!” (Ръкопляскания.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря.

И още едно съобщение:

„До Георги Пирински – председател на Народното събрание

Господин председател, на свое редовно заседание, проведено на 24 април 2008 г., Парламентарната група на Коалиция за България избра за председател на групата Ангел Петров Найденов.

Моля решението на парламентарната група на Коалиция за България да бъде вписано по установения ред в специалния регистър на Народното събрание.” (Ръкопляскания.)

Довеждам това до знанието на народните представители.

Новопостъпили законопроекти и решения:

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за собствеността. Вносители – Минчо Христов и Стела Банкова.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи. Вносител – Владимир Кузов.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Наказателния кодекс. Вносител – Фатме Илияз.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване. Вносител – Министерски съвет.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за концесиите. Вносител – Министерски съвет.

Отчет на Българската народна банка за 2007 г. Вносител - Българска народна банка.

Това бяха съобщенията, които имах да направя.

Заповядайте за процедура, господин Мерджанов.

АТАНАС МЕРДЖАНОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители, традиция е всяка нова сесия на Народното събрание да започва с изявления на председателите на парламентарни групи. Затова моето процедурно предложение е заседанието да бъде предавано пряко по Българската национална телевизия и Българското национално радио. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Обсъждахме това на Председателски съвет. Имате предвид изявленията на представителите на парламентарните групи.

АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Да, изявленията.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Процедурното предложение е за пряко предаване по Българското национално радио и Българската национална телевизия.

Има ли обратно процедурно предложение? Няма.

Моля, гласувайте.

Гласували 137 народни представители: за 131, против няма, въздържали се 6.

Процедурното предложение е прието.

Както вече ви съобщих, уважаеми народни представители, на Председателския съвет единодушно беше решено да бъдат направени изявления от името на парламентарни групи и редът да бъде от най-голямата към по-малките парламентарни групи.

Давам думата на Ангел Найденов – председател на Парламентарната група на Коалиция за България.


АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ): Благодаря.

Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Всяка нова сесия на Народното събрание се посреща с очакване за нови послания, за нови приоритети, за ново съдържание на политиката. За съжаление, с течение на времето очакването сякаш се измества все повече от разочарование и скептицизъм. Откриването на сесията се превръща в рутинен ритуал, предизвикващ по-скоро скука, а любопитството, доколкото го има, се върти около това колко парламентарни групи ще направят изявление в пленарната зала.

Ние, в Парламентарната група на Коалиция за България, не храним илюзията, че ще направим революция по отношение на доверието на българските граждани, но имаме амбицията да следваме пътя за преодоляване на разочарованието на избирателите. В голяма степен това означава да постигнем съответствие между очакванията на хората и основните моменти в дейността на Народното събрание, както и да подобрим качеството на законите и на законодателния процес.

Убеден съм, че по отношение на тези цели имаме и ще имаме пълното разбиране и на нашите партньори в тройната коалиция. Сигурен съм, че имаме и още една обща цел – осигуряването и поддържането на стабилността на коалицията, оттам - на стабилността на управлението и на страната.

Тук вероятно се разминаваме с разбиранията на опозицията, за която скандалите, напрежението и внушението за нестабилност са част от политическите стремежи, но аз съм убеден, че мнозинството от българските граждани не се нуждае от дестабилизация.

С промените в състава на правителството, както и с промените в другите нива на изпълнителната власт показахме, че сме не просто в състояние да дефинираме проблемите или да очертаем възможните решения. Показахме, че сме в състояние да предприемем необходимите действия, колкото и болезнени да са те. Още нещо, опровергахме внушенията за нарастващо недоверие, напрежение или неспособност на тройната коалиция да реализира общи цели.

Пред нас сега стои амбициозната задача да осигурим необходимите условия за реализиране на актуализираните управленски приоритети, включително и чрез бързи промени в законовата уредба. Всъщност става дума за съвкупност от много сериозни решения и конкретни действия в няколко направления.

Първо, по отношение на доходите и качеството на живот. Тук, освен създаване на условия за повишаване доходите на работещите в съответствие с икономическото и социалното развитие на страната, особен акцент ще поставим върху повишаването на пенсиите и намаляването на риска от бедност при възрастните хора.

Второ, подобряване на бизнес средата и потенциала за икономически растеж. Приоритетно направление ще бъде и създаването на условия за ефективно усвояване на средствата от европейските фондове и оперативните програми, както и засилването на контрола, повишаването на прозрачността, подобряването на административния капацитет, и, разбира се, на организацията при реализация на проектите.

Трето, осъществяване на реформа в сферата на здравеопазването. Това означава реализиране на мерки в рамките на Националната здравна стратегия, гарантиращи достъпно и качествено здравеопазване, ефективност на влаганите средства, модернизация и осигуряване на съвременно оборудване и преструктуриране на лечебните заведения.

Четвърто, образование и обучение за изграждане на икономика на знанието, осигуряване на равен достъп до качествено образование за всяко българско дете, модернизация на системата и реализиране на нов модел на финансиране на образованието, повишаване на авторитета и социалния статус на българския учител.

Пето, реформа в сектора за сигурност с акцент върху промените в системата на МВР. Искам да подчертая, че в това отношение правителството и ръководството на МВР ще могат да разчитат на пълната и категорична подкрепа от страна на Парламентарната група на Коалиция за България. Нашият стремеж е да убедим и българските граждани, и европейските ни партньори, че имаме волята, решимостта и способността да се противопоставим на престъпността, корупцията и злоупотребите с власт.

Съзнаваме, че не разполагаме с много време. Мога да кажа, че има необходимата степен на готовност за законови, структурно-организационни промени, както и промени в кадровата политика и кадровото развитие на служителите в МВР. Целта е да постигнем резултати, възстановяващи доверието на българските граждани в капацитета на държавата, връщащи мотивацията на служителите и респектиращи всеки, дръзващ да прекрачи закона.

Разбира се, в сектора за сигурност трябва да имаме предвид необходимостта от приемане на нова Стратегия за сигурност и реализация на определени решения в сферата на военната сигурност и отбраната на страната.

Когато говорим за приоритети и програма, открояващи социалната ангажираност на управлението, искам да подчертая необходимостта от засилване на диалога и взаимодействието със синдикатите, с организациите на работодателите и неправителствените организации. В тази връзка виждаме още много неизползвани възможности, а и проблеми, налагащи координация и сътрудничество. За пример ще дам условията на труд, договорите на работещите и тяхното осигуряване.

Не искам да пропусна и още един въпрос, който е от съществено значение – въпроса за промените в изборното законодателство. Оставащата една година до редовните избори е достатъчно време, предполагащо внимателно обмисляне и съответно избор на сполучливи решения, а не импровизации в последния момент. Намираме за необходимо продължаването на дискусията между парламентарните групи по ключови въпроси, свързани с избирателните списъци, изборната администрация и процедури, контрола върху изборния процес и вида на избирателната система, засилваща мажоритарния елемент.

В заключение, дами и господа народни представители, искам да подчертая още веднъж, че имаме волята не просто да стигнем до края на редовния мандат, а да реализираме политика, основаваща се на солидна парламентарна подкрепа, гарантираща стабилност на страната, материализираща членството на страната в Европейския съюз и даваща решение на проблемите на обществото и държавата. Убеден съм, че това е и желанието на коалиционните ни партньори в тройната коалиция.

Пожелавам успешна сесия! Живот и здраве на народните представители! (Ръкопляскания от мнозинството.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на господин Моллов – председател на Парламентарната група на НДСВ.

ПЛАМЕН МОЛЛОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! С ремонта на кабинета в навечерието на големите християнски празници създадохме високи насрещни очаквания в българското общество. Да отговорим на тези очаквания – това беше целта на исканите от Парламентарната група на НДСВ функционални и структурни промени за незабавно преодоляване на кризата в държавността. Няма съмнение, това е сложен, дълбочинен и многостранен процес, но началото вече е сложено.

Управляващата тройна коалиция показа не на думи, а на дело политическа воля за подобряване ефективността на правителството. Противно на създадената вече популистка практика с наближаване края на мандата да се отчитат все повече успехи, ще се опитам от името на НДСВ да систематизирам нерешените от коалицията проблеми, с които трябва да се заемем незабавно, защото времето и тяхната значимост ни пришпорват. Но не времето, оставащо до края на мандата, а нетърпящите отлагане срокове от дневния ред на обществото, както и тяхната особена важност.

Да бъде преодоляна кризата в държавността според НДСВ означава държавното управление да престане да държи гражданите в постоянен страх – страх от организираната, уличната и битовата престъпност, от икономически неблагополучия, съпътствани от неконтролирана инфлация, от отсъствието на достъпни публични услуги, здравеопазване и държавна администрация, от липса на компетентност и отговорност при усвояване на европейските фондове, от мониторинговите доклади на Брюксел, от некачествените храни и спекулативните им цени, от липсата на социална справедливост, която у нас е не само икономическа, но и морална категория, от това да живееш в най-бедната европейска страна, в която добрите неща се случват твърде бавно.

Всеки от нас в тази зала би могъл да допълни или да модифицира този актуален списък от страхове, които придават горчив привкус на празниците и които всички сме обсъждали у дома, сред роднини и приятели, в тесен кръг, въпреки че заинтересованите от това обсъждане са много широк кръг от хора. Незаинтересовани практически няма.

Какво влага НДСВ в понятието „структурни и функционални промени”? Ние не бихме искали, а и не би трябвало да остане една обща, абстрактна и следователно нищо незначеща формула, зад която се крият партиите от управляващата коалиция, а опозицията използва само като барикада, зад която да прегрупира своите сили.

Твърде опростенческо е да мислим, че структурните и функционалните промени се изчерпват единствено с намаляване на държавната администрация и ограничаване на бюджета за нейната издръжка. Това, всички си спомняме, беше най-първата вълна от гражданското недоволство, с която стартира прехода. Уви, скритата безработица при социализма за близо две десетилетия се прероди в партийно-управленска кадрова политика, намираща оправдание в европейското изискване за повишаване на експертния капацитет на администрацията. Но понятието “експертен капацитет” не е обичайна количествена мярка. То е израз на потенциала на управлението да отговаря адекватно на динамиката на обществените очаквания. Резултат на структурните промени трябва да бъдат уплътнената функционалност и подобрената ефективност на управлението. Съществено при това е да се намали огромната тежест на бюрокрацията, която е уседнала в края на административната хранителна верига. Нашето разбиране е, че партиите от управляващата коалиция трябва своевременно да се разделят с хранениците на властта от средния и висшия ешелон, които ще напуснат постовете си заедно с придружните им фирми, роднини и приятелски кръгове. НДСВ не се притеснява от съкращаването на управленския ресурс, от преструктурирането за подобрение на управленската ефективност.

Една от най-значимите функционални промени, които обществото очаква от нас, е социалният аспект на управленската програма. Сега пари в държавата има и ние настояваме така да се преструктурира тяхното използване, щото най-сетне ощетените слоеве на обществото да получат възможност това, което са заработили, да го вземат – това, което са заработили с повишаването на брутния вътрешен продукт. Не ние – управляващите, да им го дадем, а със създадените от нас механизми на социална справедливост всеки сам да вземе това, за което има воля, инициативност, знание и опит.

Трябва да признаем, че преразпределението на бюджетния излишък не постигна очаквания ефект, както и ежегодното наливане на много пари от държавния бюджет в здравеопазването. Стигнахме и до парадоксално експроприиране на мръсните пари на прехода, като принудихме избирателите да остойностят вота си и един глас в общини с атрактивна собственост да достигне 200-300 лв. За да не се получава този порочен „ефект на мазното петно” трябва да преподредим приоритетите си. Ето кои, наред с акцентите на правителствената програма за ускоряване на здравната реформа, реформата в МВР и създаването на Агенция за контрол над храните, са приоритетните политики според НДСВ:

- насърчаване на реалното обвързване и внедряване в практиката на научните изследвания, иновациите и високите технологии, за да повишим производителността на труда и оттам реалните доходи на семействата;

- разработване на прагматични решения за развитие на капацитета за ускорено усвояване на еврофондовете, за да почувстваме по-бързо, че сме част от Европейския съюз;

- модернизиране на националната политика в туристическия сектор за гарантиране конкурентоспособността му чрез засилване на регулативно-контролните функции на Държавната агенция по туризъм, ясно формулиране на взаимодействието й с професионалните организации, за да запазим предимството си на туристическа дестинация;

- внимание и грижа за младото поколение чрез участие на обществото във възпитателния процес и чрез масовия спорт, за да имаме здрави и образовани младежи;

- ще продължим работата по приемането на нов Семеен кодекс, за да се съхраним традиционните ценности и да се съобразим със съвременните реалности;

- ще продължим да насърчаваме бизнеса на основата на стабилна и прогнозируема макроикономическа рамка и разумна данъчна и осигурителна политика.

Уважаеми дами и господа, нищо не е така обречено на политизиране, както са жизненият стандарт и качеството на живот и с нищо не се злоупотребява толкова много в наши дни, както с лоялността към определена политическа партия. Стабилното и успешно управление изисква да признаем, че всеки избор и предпочитание имат място под сърдитото българско слънце - от идеалистично настроените хора, които се въодушевяват от дадена кауза, каквито са нашите родители-пенсионери, до обладаните от дот-ком-мания, за която е важна колко пари печели, до хората със здравословен възглед за живота, за които е от значение не какво имаш, а как живееш.

Вярно е, че предпочитанията на тези групи са противоречиви и че тяхната несъвместимост трудно може да бъде избегната, само че според нас истинска функция на политиката е да се примиряват разумните цели. Нека да си пожелаем успех в постигането на тази цел.

На добър път през новата сесия на всички народни представители! Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на господин Лютви Местан – представител на Парламентарната група на ДПС.

ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.

Уважаеми госпожи и господа народни представители, Третата зимна сесия на 40-ото Народно събрание завърши с гласуване на проект за Решение за структурни и персонални промени в Министерския съвет. Проектът бе подкрепен от 156-има народни представители при 151, които формират управляващото мнозинство. Тук езикът на аритметиката не е самодостатъчен, защото е различно и по-особено политическото измерение на тези плюс пет подкрепили кабинета.

Първо, преодолени са съмненията за вътрешната нестабилност на управляващата коалиция, респективно угаснаха надеждите за предизвикване на предсрочни парламентарни избори чрез редуциране на управляващото мнозинство под конституционно необходимите 121.

Второ, надявам се, ще се съгласите, безспорно друга е стойността на разширената парламентарна подкрепа за кабинета, именно когато това не е кога и да е, а е собствено през последната година от мандата на управлението.

Говоря за разширената подкрепа за кабинета и за парламентарното измерение на стабилността на управляващото мнозинство не самоцелно, не от гледна точка на факта сам по себе си, а защото стабилната парламентарна подкрепа е условие за успешно управление.

Основният политически въпрос не е в хипотезата “предсрочни избори”. Видно, няма такава обективна необходимост. То е в мерките, които ще увеличат социалната ефективност на властта и когато говорим за социална ефективност на властта, обикновено разбираме политиката по доходите и политиката по заетостта, но в Движението за права и свободи като либералдемократи, когато говорим за политиката по доходите и политиката по заетостта, ние винаги разглеждаме тези политики като едната страна на монетата. От другата страна са мерките за повишаване на конкурентността на българската икономика. Именно от тази симбиоза се ражда онова, което наричаме “качество на живот”.

Уважаеми колеги, за нас далеч по-важно от доверието между коалиционните партньори е възстановяването на доверието на българските граждани, при това не единствено в правителството, а в институциите в частност и като цяло в държавността. Високите очаквания на българските граждани и на европейските ни партньори в някои сфери – правосъдие и вътрешни работи, здравеопазване, социална политика, образование, ако щете и по отношение на проблемите, отнасящи се до инфлацията, проектната готовност и капацитет за усвояване на евросредствата, справедливо носят риска на също така високата критичност.

Неосъзнаването на основателността на тази висока критичност е равносилно на политическо късогледство. Обратното, осмислянето на този феномен като основна опозиция на властта, е основа за актуализиране на политиките. Имаме предвид както коригирането, така и продуцирането на нови политики, например в областта на здравеопазването. Там, освен корекция, се налага продуцирането и на нови политики.

Всичко това като визия на тройната коалиция се съдържа в актуализираната програма за управление на страната. Убеден съм, много скоро този документ ще стои на вниманието на Народното събрание и дебатите по него ще бъдат много по-важни от дебатите, свързани с ремонта на кабинета. В тази програма няма да видите нито един непремерен ангажимент, в това число разбирам и като не изпълними обещания. Точно тук е не тънката, а много значимата и ярка разделителна линия между популизма и нормалната политика.

След пълния мандат на кабинета Костов, на двупартийния кабинет на Симеон Сакскобургготски и трипартийният на Сергей Станишев ще реализира пълен мандат, защото не залага на популизма, а на политическата прагматика от гледна точка на националния интерес.

Разбираемо за Парламентарната група на Движението за права и свободи основен приоритет през тази сесия на Четиридесетото Народно събрание е законодателното обезпечаване на управленските приоритети. За сетен път ще кажа, че тези приоритети трудно се поддават на тесни идеологически щампи, защото в тях се държи съзнание не за партийните, а за националните цели и задачи. Това ни дава основание да разчитаме на съучастие, на съангажираност, включително и от страна на опозицията, защото по отношение на редица от политиките няма как да не се срещнат виждания, цели и приоритети на управляващи и опозиция.

На редовните избори през 2009 г. ще бъдем оценени не само ние, управляващите, но и опозицията от гледна точка на това доколко ефективни са били като коректив на управлението. И дано не звуча наивно, но вярвам дълбоко, че самоцелното отхвърляне на една или друга идея, само защото тя идва от управляващите, не е правилната посока за изграждане на опозиционна идентичност. Няма нищо по-естествено да подкрепиш едно или друго решение, когато то е в съответствие със собствената ти политика. Страната се нуждае от повече консенсусни политики, чрез които да се стесни, за съжаление, разширяващата се ниша на популизма, тъй като това е проблем не само на управляващото мнозинство – това е проблем на страната като цяло, свързан с посоката и интензитета на развитието и утвърждаването й върху картата на обединена Европа.

Много се надяваме, че през тази сесия именно това съзнание за националните приоритети ще бъде водещ мотив за всяка една от парламентарно представените политически сили.

Успешна сесия на всички от името на Парламентарната група на Движението за права и свободи! Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от мнозинството.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Ралчев, заповядайте - от името на Парламентарната група на Българска нова демокрация.

БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (БНД): Благодаря, господин председател.

Уважаеми дами и господа народни представители! Началото на лятната пленарна сесия на Народното събрание създава големи очаквания сред българските граждани. Очакванията са за нормализация в страната и те са насочени към всички нас като народни представители, но и към правителството. От една страна, да бъде укротена инфлационната вълна, която всеки българин усеща по джоба си. От друга – да бъде незабавно пресечена корупцията по високите етажи на властта и органите на реда. От трета страна – незабавно да се работи за възвръщане на доверието на европейските институции и на нашите партньори в качествата на българската администрация за управление на средствата по европейските фондове. От четвърта – да бъде преодоляна кризата в здравеопазването, от което зависи животът и здравето на всички нас като български граждани.

Българите очакват промени във финансовата, икономическата и социалната политика на правителството. Тройната коалиция подцени инфлационните процеси в страната, което доведе до значително покачване на потребителските цени и до реално обедняване. Поради тази причина ние, от Българска нова демокрация, ще продължим и в бъдеще да алармираме обществеността и медиите за макроикономическите опасности, които се крият зад популистките политически решения на управляващите.

През новата сесия Българска нова демокрация ще предложи на мнозинството и правителството адекватни макроикономически политики за пресичане на инфлационните тенденции. Основният механизъм безспорно е намаляване на публичните разходи, събрани с много усилия от данъкоплатците в страната.

Ние, народните представители от Българска нова демокрация, в следващите месеци ще продължаваме да следим доколко правителството ще прояви воля, ще надрасне партийните интереси и ще осъществи по-смислени и полезни за гражданите и националната икономика политики, които всички очакваме. Ще информираме гражданите и ще критикуваме управляващите за всяко престъпване на принципите на демокрацията, законовия ред и пазарните правила във функционирането на държавните институции и в решенията, които произвеждат. Благодаря ви. (Ръкопляскания от БНД.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на Йордан Бакалов – председател на Парламентарната група на Обединените демократични сили.

ЙОРДАН БАКАЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Ваканцията даде отсрочка на много натрупани проблеми в държавата, но не даде отговори за тяхното решаване. Все още не знаем каква е конкретната причина нито за промените в правителството, нито какви са програмите на новите министри. Не е ясно и каква цел преследва тройната коалиция с рокадите, които направи, а те са повече кадрови, отколкото структурни промени. Разместват се фигури, но няма нито дума за политиката, която ще провежда парламентарното мнозинство и неговото правителство. Освен че промените не са дълбоки, както обеща премиерът след вота на недоверие, те остават и напълно неясни. Очевидно ще чакаме поредния курортен семинар на управляващите, за да разберем най-голямата тайна на тройната коалиция: къде са скрили политическия образ и държавническа воля на властта?!

Остава година до края на мандата на това управление, а за политика не се говори, за нея се мълчи. Отговори чакат избирателите, очаква ги и Европейската комисия, за да ги защити и запише в Доклада си за наблюдение на България. Това, какво ще чуем всички българи в този доклад през юни, зависи единствено от действията на коалицията. Аз не виждам по коя от критиките на Брюксел правителството се е забързало: дали е станала по-ефективна борбата срещу корупцията, дали съдебната система е заработила, дали са разкрити убийствата, или са осъдени висши представители на властта?!

Дотук имаме един даден отговор на въпроса какво се случва в България след година членство в Европейския съюз? Разкрити бяха близки връзки със сивия бизнес, разкрити бяха и роднински връзки в харченето на европейски средства. Отговорът от Брюксел не закъсня – замразени бяха плащанията за България. Какво да очакваме още от бездействието на правителството?! Може би и предпазна клауза и чак тогава да се забързат управляващите да си отрежат корупционната опашка.

Вчера дойде поредната новина от Европейската комисия: предупредиха България, че допуска да работят предприятия в противоречие с екологичните изисквания, заради които може и да има санкции. Такива новини вече получаваме всяка седмица. Страната ни се превърна в боксовата круша на Европа, защото БСП, ДПС и НДСВ отказват, не могат или не искат да управляват по правилата. На мен ми омръзна да сме боксовата круша, омръзна ми да получаваме удари непрекъснато заради неспособността на тройната коалиция да управлява България. Аз не искам България да понася удари всеки ден и да сме на последните места в списъка с успяващите и на челните редици на губещите държави в Европейския съюз.

Силно се надявам, че тройната коалиция най-после ще свърши нещо, за да докаже, че не харесва тази роля за България, която й е отредила със своето управление. Надявам се, освен да раздава обещания за нови заплати, правителството и парламентарното мнозинство да побързат и да свършат нещо конкретно, за да изчистят публичния образ на страната ни и да се сетят, че не са счетоводители, които раздават чужди пари на роднините си, а са политици - законодатели, получили общественото доверие да управляват прозрачно и честно.

Обединените демократични сили внесе още в края на миналата година проект за промяна в Закона за политическите партии. Всички българи са убедени, че най-непрозрачното нещо у нас е финансирането на партиите. Затова ние предлагаме да направите поне този жест към избирателите си – да направите партийните финанси публични и да премахнете „черните каси”. Това може да стане много лесно: като приемете нашето предложение да се въведат партийни бюджети и както във всяка организация, която оперира със средства, тези бюджети да се предлагат, гласуват и публикуват, както и техните отчети. Така всеки българин ще знае и ще може да провери откъде и как се финансират партиите. Не е нужно нищо друго освен малко воля от страна на управляващите, за да стане факт този закон, и ви призовавам да го направите. Както ви призовавам да проявите политически разум и да определите със закон понятието „конфликт на интереси”, а не да разходвате пари за това, което вече е определено.

Отново ще ви напомня, че не е важно дали в България има или няма мафия – спор, който самите вие започнахте след промените в правителството. Не е важно и това дали един министър ще бъде сменен с друг, който се отказва от показните акции. Престъпността се бори със закони, а не със спор за името на организираните престъпни групи и за финансовите им връзки с властта.

Същото важи и за сивата икономика, с която вместо да се борите, вие започнахте да правите сива политика. А можете просто да уредите законодателството (за това кой най-често печели договорите да работи с държавни и общински пари и дали зад всяка сделка не стои по някой високопоставен роднина). Че има привилегировани фирми и бизнесмени, в това никой в България не се съмнява. Много често списъкът с печелившите фирми съвпада с бизнеса на министри, заместници и други чиновници, както и с партийните ви спонсори. Ако наистина ви интересува общественото доверие и ако наистина искате достойно да си изкарате мандата и да не допринесете България да бъде пратена в категорията на лошите членове на Европейския съюз, направете тези промени.

Стига ни това, че страната е в групата на най-бедните и корумпирани държави в Европа. Обсъдете това на семинара си – поредния, и помислете дали искате коалицията „БСП-НДСВ-ДПС” да остане в историята с това, че поради политическото си безхаберие е препънала българското членство в съюза и е лишило страната ни от европейските фондове.

Искам отново да ви напомня – управлението на страната става със закони, с тяхното прилагане и спазване. Управлението е политика, а не кадрово разпределение между три партии. Управлението е политика в полза на България и на българите! Благодаря. (Ръкопляскания от ОДС.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на Иван Костов – председател на Парламентарната група на Демократи за силна България.

ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Уважаеми господин председателю, колеги народни представители, приоритетите на Демократи за силна България за предстоящата сесия на Народното събрание са:

Първо, по отношение на позицията на министър-председателя, на кабинета и очевидно на тройната коалиция – ние вече сме навлезли в предизборна кампания. Тази година предизборната кампания няма да бъде 90 дни или три месеца, както казва господин Станишев, а ще бъде оттук нататък. Разбира се, това е лошо съобщение за българските граждани, тъй като ако тристранната коалиция влиза в предизборна кампания, разполагайки със средствата на управлението, тя ще се стреми – както каза господин Ангел Найденов – да възстановява доверието към себе си с цената на всичко. Ние чухме вече цената – основно на какво. Аз ще взема отношение и спрямо тези намерения. Това да става една година с парите на българския данъкоплатец наистина не е почтен начин. Между другото – в закона не е предвидена такава възможност – толкова дълго време да се води предизборна кампания.

Освен това тройната коалиция започва предизборна кампания без правила, защото въпреки нашите настоявания, в началото на предишната сесия нито има съгласие, нито има напредък по промени в Закона за парламентарните избори. С ясното разбиране сме, че времето за радикална реформа на политическата система на България чрез изборното законодателство е изпуснато. Въпреки това Демократи за силна България продължаваме да настояваме Народното събрание да приеме такива промени в Избирателния закон, които поне да спрат купуването на гласове и изборния туризъм.

Затова освен че напомням (нашето предложение е от януари т.г.), сега предупреждавам, че крайният срок за промени в закона е краят на настоящата сесия на парламента.

Обръщам се към мнозинството: ако имате сериозни намерения, а не започвате предизборна кампания за избори, правилата за които знаете само вие, да направим колкото се може по-бързо на основата на широко съгласие необходимите, поне най-належащите промени в Избирателния закон.

На второ място, приоритет на Демократи за силна България е усвояването на европейските финансови средства. За съжаление нашата констатация е, че пари от Брюксел няма да има в скоро време. Европейски комисар отказа посещение в България, защото българското правителство не било готово за среща с него. От Европейския съюз пари се вземат, когато се спазват правила и се осъществява строг контрол над злоупотребите и корупцията. Ако не се спазват правилата – няма пари. Нещо по-лошо – ще започнем дори да плащаме глоби за нарушения на поети ангажименти. След като управляващите разбраха това, тихомълком, но фактически се отказват и от европейските пари, и от европейските правила. България стана отрицателен пример за това какво не трябва и е недопустимо да прави страна – членка на Европейския съюз. Ще бъдем наказвани за назидание на другите страни членки и на тези страни, които тепърва кандидатстват за членство, което е възможно най-лошата роля за нашата страна.

В правителството се появи вицепремиер с длъжност да контролира усвояването на еврофондовете. Затова ще настояваме в Народното събрание да се създаде постоянна комисия със същата задача. Внесли сме предложение още в началото на работата на това Народно събрание и сега можем да констатираме само колко сериозно основание сме имали да го направим. Внесли сме предложение и сега очакваме депутатите да го подкрепят. Напомням, че то скоро ще влезе в залата на Народното събрание.

Изключително важен за нас е опитът на управляващите отново да прикрият разкритите вече връзки между властта и организираната престъпност. Всъщност този опит е признание за отсъствие на политическа воля за противодействие срещу мафията. Посланието на управляващите – „У нас няма мафия”, влиза в пълен разрез с фактите и с оценките на нашите партньори от НАТО и Европейския съюз. Тяхната констатация е, че България се превръща в заплаха за общата сигурност. Посланието „У нас няма мафия” е предизборно обръщение на Българската социалистическа партия към самата мафия. То е покана мафията да подкрепи БСП, а БСП ще й се отблагодари, като продължи да я защитава и да отрича очевидното й съществуване.

И накрая, за начина, по който ще се възстановява доверието. На 30 април излишъкът на бюджета достигна и дори надхвърли планирания за годината. Това се дължи основно на допълнителния инфлационен данък, с който правителство обложи гражданите и фирмите. Левият завой в сегашната обстановка на висока инфлация – 14,2% на голямата потребителска кошница и над 20% на малката потребителска кошница ще създаде инфлационна спирала от растящи цени и доходи, от която спирала ще се появят повече мизерстващи хора, ще се предизвикат драстични различия между бедни и богати. Вместо ляв завой, това ще бъде завой към бедност и разслоение. В последна сметка ще бъде удар срещу собствените избиратели на левицата.

Ние предупреждаваме – тук се чуха и гласове на някои от участниците в тройната коалиция, че това няма да стане без известна съпротива, защото има и разумни, надяваме се, сили в това Народното събрание, които ще преценят, че не бива бюджетният излишък сега (предупреждение за изтичане на времето)...

Аз видях, господин председател, че други председатели на групи се изказваха по осем минути и си разчетох времето за осем минути.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Нямаше такъв случай досега.

ИВАН КОСТОВ: Имаше. Това беше първият изказващ се. Но Вие ми отнехте това време. Досега щях да приключа.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Надхвърляте и осемте минути, господин Костов.

ИВАН КОСТОВ: Искам да предупредя, че опитът за ляв завой ще завърши със завой към бедност и разслояване на българското общество. Това е опасна игра, в която ще се появи само условие за още повече корупция и още повече окупиране на властта от организираната престъпност. Благодаря. (Ръкопляскания от ОДС и ДСБ.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на съпредседателя на Парламентарната група на БНС господин Стефан Софиянски.

СТЕФАН СОФИЯНСКИ (БНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, Христос Воскресе! За съжаление, твърде малко оптимизъм може би имаме днес, въпреки че би трябвало възраждането Христово да носи такъв всяка пролет у всеки един от нас. За съжаление, системният курс на дестабилизация на държавата и на българското общество, което тройната коалиция води, продължава.

Как можем да бъдем днес оптимисти за тази сесия, когато знаем как завърши миналата? Не само как завърши миналата, уважаеми колеги. Аз ще се върна по-назад.

Миналата лятна сесия свърши със скандал с приемането на един скандален Закон за местните избори, който показа дефектите си и доведе до дестабилизация само четири месеца по-късно, въпреки че от тази трибуна ви предупреждавахме. Още текат процесите, още вървят касиранията заради това, че тогава председателстващият Пирински и мнозинството прекъснаха по средата приемането на закона, ако не си спомняте. Миналата лятна сесия свърши с тежките обвинения в корупция и отстраняването на Румен Овчаров от правителството. Резултат: общо обвинение към страната ни и към системата ни в сериозна корумпираност.

Как завърши есенната сесия, на която пак като се събрахме месец септември след отпуска казахме: дайте да си пожелаем да бъде добра? Завърши със скандалния бюджет. Резултатите на третия месец – рекордна инфлация. Ами как няма да бъде рекордна инфлацията, когато приехме такъв бюджет? И тогава ви предупреждавахме.

Как свърши миналата сесия? Миналата сесия свърши със скандал и с промени в правителството, които, отново казвам, нито са структурни – те са някакви персонални промени, без да има яснота какво ще се прави. Не послушахте формалните предложения какво може да се направи като реална структура, за да има някакъв напредък.

Сега заставаме отново, четвърта поредна сесия, мнозинството, заредено с оптимизъм, а ние все пак се мъчим да дадем някакъв коректив и да направим нещо.

Аз ще кажа нашите приоритети, уважаеми колеги, колкото и да не съм оптимист, че нещо може да се реализира.

Местно самоуправление – изоставаме. Приехме промените в Конституцията, изоставаме с промените в законовите уредби, които дават възможност на местната власт да има по-голяма самостоятелност. Не само че закъсняваме, наближава минаването на една година от управлението. Не говорим за закононарушения, поне по нашите собствени решения, но минава една година откакто минаха изборите. Колегите в страната, представителите на местното самоуправление не могат да осъществяват реално и спокойно това, което Конституцията им дава по право, което ние приехме, защото ние не сме приели тези промени.

На първо място, самоуправление.

Второ, уважаеми колеги, една година сме преди изборите. Трябва да свършим избирателните закони м. юни. Докога в последните дни ще приемаме закони за изборите? Докога?

Нека да се съсредоточим, уважаеми колеги, върху тези две сериозни законодателни инициативи и оттам нататък аз и да ви пожелая да не завършите със скандали вие не може да го направите. И да искате не можете да го направите, защото във вашето поведение и в структурата на управление вие сте заложили конфликтите, които, отново подчертавам, дестабилизират непрекъснато държавата. Помислете върху това, вземете най-сетне някакво добро решение за България, което, отново казвам, бих бил най-щастливият човек, ако го видя. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на Волен Сидеров – председател на Парламентарната група на „Атака”.

ВОЛЕН СИДЕРОВ (КА): Дами и господа народни представители, учудих се в началото защо БСП така упорито иска да се включи Българската държавна телевизия, а то било защото започна предизборната кампания на БСП. Обявете я официално, господин Найденов. Обявете, че от днес започва предизборната кампания, хората да са наясно и да започнете да си плащате рекламно време. А вие така рискувате дори новините на турски сега да отрежете в държавната телевизия, което няма да ви бъде простено от коалиционния партньор.

Дами и господа народни представители, радвам се, че най-после от тази трибуна чух едно признание – не виждам председателя на Парламентарната група на НДСВ, който излезе и каза тук, че имало криза в държавата. Ние говорим това от доста време, даже предложихме антикризисна програма, но от страна на правителството се чуваше нещо съвсем друго – нямало криза, имало само някои дребни проблеми, които ще се оправят много бързо със смяната на Петков с Миков и някои други смени. Тези козметични смени, те даже не са и козметични, вече се видя, че тези замени на няколко човека са просто смешни, показаха, че правителството не само че не иска промени, а истерично се бои от истински промени в българската политика и икономика.

Хората, които бяха сложени за министри – да си спомним само двама-трима от тях – някой си Цонев извадихте от тестето с карти. Някой си Цонев, който още навремето бил замесен в далавера за това, че ощетявал закуската на българските войници, за да има в лавката повече какво да продава, защото човекът отговарял за лавката. Този човек сега е сложен за военен министър. Ако това е преход към нещо по-добро, аз нямам думи.

Следващият избор на господин министър-председателя, това е един провалил се кмет в Стара Загора – господин Желев, който хората в неговия роден град не искат да видят. Той беше взет и вдигнат на пост министър на здравеопазването. Само можем да се молим и надяваме да не бъде взривена и софийската му квартира, защото знаем, че там той доста е замесен в далавери и от време на време го гърмят.

Това кадрово безсилие, което виждаме, означава, че така известната с уж много голям кадрови потенциал БСП, тази столетна партия, всъщност няма кого да извади. Това е тъжната истина за нея.

За НДСВ да не говорим, там вече бягството към нов спасителен кораб е очевидно. Виждаме само, че господин Сакскобургготски използва тази криза в държавата, за да подмени тези, които са му изневерили, и в крайна сметка той свърши най-много работа, защото подмени заместник-министрите, които вече не са от неговия отбор.

Да не забравя фамозната фигура на госпожа Плугчиева, която като посланик в Германия не си мръдна пръста, когато се разгаряше скандалът с мита „Батак”. Напротив, тя беше уведомена и трябваше да се намеси там и да се намеси като български посланик, като човек, който защитава българските национални интереси. Тя не го направи. Сега тази примерна комсомолка, която си мълчи, когато трябва да говори, е изпратена да преговаря за еврофондове. Това е категорична гаранция, че еврофондовете няма да стигнат до българските потребители на фондове.
Нещо повече, следващата политическа година – 2008-2009 г., се очертава да бъде година, в която България ще бъде на минус спрямо Европейския съюз - ще плащаме членски внос над 600 млн. лв. и няма да имаме достъп до фондовете. Още една година, през която ще бъдем на минус и в същото време горди членове на Европейския съюз.

Кадровото безсилие на БСП идва да прикрие факта, че те реално не знаят какво да правят с властта - не знаят, нямат концепция, нямат виждане. Техните коалиционни партньори от НДСВ вече се ориентират към един нов либерален блок и в крайна сметка главния печеливш отново е човекът, който управлява България, и той се нарича Ахмед Демир Доган. Същият този, който го пазят по 20 гавази, забележете от Националната служба за охрана – държавната служба. Тези гавази през почивните дни тук, когато хората почиваха тези гавази счупиха камера на телевизия „Скат”, защото представете си екипна телевизия „Скат” се осмели да се приближи на 100 м от луксозното заведение, окупирано от Ахмед Демир Доган и неговите уядени аркадаши. Това става в Созопол, където тези аркадаши, тази мазна компания прави сметки как да сложи ръка на остров „Свети Кирик” и да го превърне в бардак и казино. Тази компания начело с Доган е пазена, пак ви казвам, от 10 човека служители на НСО.

Ние от Парламентарната група на „Атака” ще искаме анкетна комисия за това кой дава право да се охранява Ахмед Доган, вече повече от година, с целия ресурс на НСО и хората, които го охраняват да удрят, да бият и да чупят камери на българска телевизия. Този въпрос ще бъде поставян непрекъснато и последователно от нас. Ние ще направим питания, ще прожектираме филма, в който се вижда как служител на НСО – един от гавазите на Доган, как удря и чупи камерата на телевизия „Скат”. Този кадър ще бъде прожектиран и в Страсбург, за да покажем как в момента се прави реформа в службите в България, защото господин Миков излезе и каза, че нямало мафия, без да спомене, че мафията така се е настанила в неговото ново ведомство, че на него не хирургия, а просто ще му трябва взривен материал, за да се отърве от нея.

За разлика от някои колеги, които се изказаха тук и даваха съвети към управляващите, ние няма да даваме съвети към управляващите, защото сме се убедили, че това е абсолютно безсмислена дейност да даваш съвети към една управляваща коалиция, която арогантно показва, че не зачита българската Конституция, законите, интересите на българската нация, икономическите интереси на българския народ и има за цел единствено да изкара този мандат, за да си довърши далаверите. Как да даваме съвети на такава управляваща коалиция? Тя не показва с абсолютно нищо, че иска да промени живота в България. Напротив сега през последната година, която й остава на власт тази управляваща коалиция начело с Ахмед Доган ще доопоска това, което е останало в България и тъй като няма да има и фондове даже, ние ще заварим България през 2009 г. оглозгана, с изсечени гори, със заграбени парцели по Черноморието от турски фирми и с една власт, която трябва да бъде изчистена след това с огнепръскачка.

За следващия мандат на Народното събрание обаче ние си поставяме за цел, приоритет на „Атака” - „Управление без ДПС”. Ето това е формулата, на която следващото управление трябва да бъде подчинено. Това е всичко за днес. (Ръкопляскания от КА.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: С това изявленията от името на парламентарните групи приключи. За оставащите 25 минути до почивката предлагам да преминем към програмата, която приехме.

Разбира се, прякото предаване по телевизията и радиото трябва да бъде прекратено.
Преминаваме към


Каталог: Stenogrami -> Stenogrami Stancho
Stenogrami Stancho -> Решение за признаване геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922 г. Предложения по ал. 3 на ч
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 4 април 2008 г. Открито в 9,02 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 3-5 октомври 2007 г
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за 10-12 октомври 2007 г. Първо четене на Законопроекта за Национална агенция "Сигурност"
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 14 декември 2007 г. Открито в 9,03 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 16-18 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 2-4 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Доклад за дейността на Софийския градски съд за 2007 г. Докладът се намира на разположение на народните представители в Библиотеката на Народното събрание
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, сряда, 4 юли 2007 г. Открито в 9,05 ч
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, сряда, 13 септември 2006 г. Открито в 9,00 ч


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница