Решение за откриване на открита процедура Обявление за открита процедура



страница1/3
Дата16.08.2017
Размер0.83 Mb.
#27948
ТипРешение
  1   2   3







ИНСТИТУТ ПО РИБНИ РЕСУРСИ – ВАРНА

право съединение 8

Варна 9000, бул. Приморски 4, п.к.72, тел./факс: 052 632066

www.ifrvarna.com, е-mail: director@ifrvarna.com

ДОКУМЕНТАЦИЯ ЗА УЧАСТИЕ В ОТКРИТА ПРОЦЕДУРА
Одобрена с Решение № 318/09.07.2015год. на Директор на Институт по рибни ресурси – Варна
ЗА ИЗБОР НА ИЗПЪЛНИТЕЛ НА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА С ПРЕДМЕТ

Доставка и монтаж на филтрационна и дезинфекцираща система за аквариуми по проект DELPHI – „Модернизация на Аквариум Варна“, с номер 2(4i)-3.1-9, MIS-ETS Code 566, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз“

СЪДЪРЖАНИЕ:



  1. Решение за откриване на открита процедура

  2. Обявление за открита процедура

  3. Условия на участие в открита процедура

  4. Административни сведения/образец/

  5. Техническо предложение за изпълнение на поръчката/образец /

  6. Предлагана цена /образец/

  7. Декларация №1по чл47, ал.9 от ЗОП/образец/

  8. Декларация №3по чл.56, ал.1, т.8 от ЗОП /образец/

  9. Декларация №4 във връзка с чл.58 от ЗОП /образец/

  10. Декларация №5 за приемане клаузите на проекто-договора /образец/

  11. Декларация за извършен оглед

  12. Справка – декларация (образец)

  13. Списък на основните договори за доставки (образец)

  14. Списък на лицата, ангажирани с изпълнение на поръчката (образец)

  15. Техническа спецификация

  16. Договор (проект) за изпълнение на обществена поръчка с предмет Доставка и монтаж на филтрационна и дезинфекцираща система за аквариумипо проект DELPHI – „Модернизация на Аквариум Варна“, с номер 2(4i)-3.1-9, MIS-ETS Code 566, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз“

Условия за участие в откритата процедура
РАЗДЕЛ I. ПРЕДМЕТ НА ПОРЪЧКАТА И НА ОТКРИТАТА ПРОЦЕДУРА
Чл.1.(1)Предмет на откритата процедурата е избор на изпълнител за възлагане на обществена поръчка с предметДоставка и монтаж на филтрационна и дезинфекцираща система за аквариумипо проект DELPHI – „Модернизация на Аквариум Варна“, с номер 2(4i)-3.1-9, MIS-ETS Code 566, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз“.
(2) Описание на поръчката: Изпълнението на поръчката включва доставка, монтаж, въвеждане в експлоатация и гаранционна поддръжка на оборудване за филтрационна и дезинфекцираща система за за пречистване водата в аквариуми с морски обитатели в Аквариум Варна по проект DELPHI – „Модернизация на Аквариум Варна“, с номер 2(4i)-3.1-9, MIS-ETS Code 566, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз.

Необходимото оборудване, предмет на настоящата поръчка и условията за монтаж, с цел изграждане на рециркулационна филтрационна и дезинфекцираща система са подробно описани в Техническата спецификация, представляваща неразделна част от настоящата документация за участие.


(3)Количество и обем:Количеството и обема на оборудването, което следва да се достави и монтира при изпълнение на настоящата поръчката описани подробно в Техническата спецификация от настоящата документация за участие.
(4) Всеки участник може да извърши оглед на обекта – Аквариум Варна, за да извърши самостоятелна преценка за обхвата на обществената поръчка. Огледите се извършват съобразно въведения на територията на Аквариум Варна пропускателен режим, от 09.07.2015 г. до 06.08.2015 г. в часовете от 09:00 до 14:00 часа.
Чл.2.(1) Общата стойност на поръчката е в размер до 260 719,00 лв. /двеста и шестдесет хиляди седемстотин и деветнадесет лв./ без вкл. ДДС.

(2)Финансирането за изпълнение на поръчката ще се осъществяваот Бюджета напроект DELPHI – „Модернизация на Аквариум Варна“, с номер 2(4i)-3.1-9, MIS-ETS Code 566, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния - България 2007-2013, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз”.
Чл.3.Място на изпълнение на поръчката: на територията на гр. Варна.
Чл.4.Срок на договора/срок за изпълнение:

1. Срок за доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на филтрационна и дезинфекцираща система за аквариум, считано от датата на възлагане от Възложителя – в календарни дни, но не повече от 40 дни.

2.Срокът за изпълнение е обвързан с действието и срока на договор с номер 2(4i)-3.1-9, MIS-ETS Code 566, по проект DELPHI – „Модернизация на Аквариум Варна“, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз“. При евентуално удължаване на срока на договора за изпълнение на проекта, възложителят може да удължи и срока на настоящия договор.
Чл.5.(1) Начин на възлагане: Изпълнението на услугата ще се възлага с възлагателно писмо, след подписване на договора с Изпълнителя. Възлагането става чрез възлагателно писмо, изготвено от длъжностно лице при екипа на проект DELPHI – „Модернизация на Аквариум Варна“.

(2)Отчитането/приемането на дейностите, предмет на поръчката: Приемането на доставеното по настоящата процедура оборудване ще се извърши с двустранно подписан приемо-предавателен протокол. Извършеният монтаж на доставеното оборудване ще се отчита с двустранно подписан приемо-предавателен протокол и акт за въвеждане в експлоатация на изградената филтрационна и дезинфекцираща система.

(3)Заплащането ще се извършва от страна на Възложителя по банков път по сметка на съответния изпълнител, по следния начин:

1. авансово плащане – не се предвижда.

2. окончателно плащане- 100 % от сумата платима след представяне на двустранно подписан приемо-предавателен протокол за извършения монтаж на доставеното оборудване и акт за въвеждане в експлоатация на изградената филтрационна и дезинфекцираща система и фактура, издадена от Изпълнителя.
РАЗДЕЛ II. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ УЧАСТНИЦИТЕ В ОТКРИТАТА ПРОЦЕДУРА
Чл.6. Минимално изискване относно икономическото и финансово състояние на участниците:

В процедурата могат да участват лица, които разполагат с финансов ресурс в размер на 50 на сто от прогнозната стойност на обществената поръчка, а именно 130 359.50 лв. (сто и тридесет хиляди триста петдесет и девет лева и петдесет стотинки) без включен ДДС.


Обстоятелството за наличието на финансовия ресурс се доказва с един или няколко от следните документи: удостоверение от банка; годишен финансов отчет или някоя от съставните му части (в случай, че документите са публикувани в публичен регистър в Р България, и кандидатът или участникът е посочил информация за органа, който поддържа регистъра, документите ще се проверяват по служебен път). За участници чуждестранни лица се представят еквивалентни документи, изготвени съгласно приложимото законодателство на страната, където са установени.

* Кандидатът може да докаже съответствието си с изискванията за финансово и икономическо състояние с възможностите на едно или повече трети лица. В този случай, освен горецитираните документи, кандидатът представя доказателства, че при изпълнението на поръчката ще има на разположение ресурсите на третите лица. Трети лица могат да бъдат подизпълнители на поръчката, свързани предприятия и други лица, независимо от правната връзка на кандидата с тях.



Чл.7. Минимални изисквания относно техническите възможности на участниците:

Участниците следва да са изпълнили минимум 1 /един/ договор за доставки, сходен с предмета на поръчката през последните 3 /три/ години към датата, определена като краен срок за подаване на оферти.

За доказване на това обстоятелство участниците следва да представят доказателството за извършената доставка или услуга се предоставя под формата на удостоверение, издадено от получателя или от компетентен орган, или чрез посочване на публичен регистър, в който е публикувана информация за доставката или услугата.

*Забележка:под дейности, сходни с предмета на настоящата поръчка следва да се разбира – дейности свързани с доставката и изграждането на рециркулационни системи за производство на аквакултури и/или оборудване и поддръжка на публични аквариуми или еквивалентни, съответстващи на дейностите предмет на поръчката.

*Забележка:За изпълнен договор се приема договор, чието изпълнение е приключило към датата, определена като краен срок за подаване на оферти.

2. Участниците следва да разполагатс експерти, които ще са пряко ангажирани с изпълнението на поръчката, а именно:

- едно лице, с висше образование по специалност „хидробиология“ и/или „ихтиология“, и/или „биология“ или еквивалентна специалност, съответстваща на дейностите предмет на поръчката; притежаващо минимум 2 години специфичен опит в областта на акваристиката.

- едно лице, с висше образование по специалност „хидроинженерство“или еквивалентна специалност, съответстваща на дейностите предмет на поръчката; притежаващо минимум 2 години опит по специалността.



3.Участниците следва да разполагат със собствено и/или наето оборудване - база за карантиниране или депо за риби на територията на област Варна, с цел при необходимост да се преместят рибите при монтаж на доставеното оборудване.

Чл.8.(1)При изготвянето на „Техническото предложение за изпълнение на поръчката” и „Предлаганата цена“, участниците следва да се съобразят с изискванията на Възложителя. Не се допуска образците предоставени от Възложителя в настоящата документацията да бъдат изменяни, допълвани или да се изписва текст в повече или различен от изискуемия.Когато „Техническото предложение за изпълнение на поръчката” и „Предлаганата цена“, не отговарят на изискванията на Възложителя, не са представени по съответните образци, възложителят отстранява участника, поради несъответствие на офертата с изискванията от документацията за участие.

(2)При изготвянето на „Техническото предложение за изпълнение на поръчката” участниците следва да се съобразят с посочените от възложителя граници на срока за доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на филтрационна и дезинфекцираща система за аквариум, съгласно чл.4, т.1 от настоящите условия. В случай, че участник оферира срок по-малък от предвидения от възложителя, за целите на оценяването същият ще бъде приравнен на минималния срок, посочен от възложителя, с цел осигуряването на равнопоставеност на участниците. В случай, че участник оферира срок по-голям от предвидения от възложителя, офертата на участника се отстранява от участие.

(3) В „Техническото предложение за изпълнение на поръчката” участниците следва да оферират и гаранционен срок за поддръжка на изграденатафилтрационна и дезинфекцираща система, който не може да бъде по-малък от 12 месеца и по-голям от 24 месеца. В случай, че участника оферира срок извън диапозона предвиден от възложителя, офертата на участника се отстранява от участие.

(4)При изготвянето на „Предлаганата цена“участниците следва да се съобразят с посочения от възложителя в Техническата спецификация финансов ресурс за доставка на оборудването. Оферираните от участниците единични и общи цени не следва да надвишават предвидения финансов ресурс. В случай, че участник оферира цени, които са по-високи от посочените в Техническата спецификация към настоящите условия, офертата на участника се отстранява от участие.

(5)При изготвянето на „Предлаганата цена“не се допускада бъдат посочвани цени с числа след втория десетичен знак. При наличие на числа след втория десетичен знак, за целите на оценяването същите ще бъдат закръглени до втори десетичен знак. Офертата на Участника следва да съдържа предложение в цифрово изражение различно от 0.00 (нула) лева за всяки един вид поддейност от предвидените в Количествено-стойностната сметка. В случай, че в офертата на участника се съдържат нулеви стойности или при закръгляне до втория десетичен знак се получи нулева стойност, участникът се отстранява от участие в процедурата.

(6)Участникът е единствено отговорен за евентуално допуснати грешки или пропуски на предложените от него състезателни елементи в ценовото предложение. При несъответствие между зписаните суми цифром и словом, меродавни ще се считат изписаните словом. При несъответствие между предложени единични цени и сбор на същите, меродавни ще се считат единичните предложени цени.

(7)Всички документи в офертата, съдържащи цени, се поставят в плик №3 „Предлагана цена”. Ако в офертата на участника има финансово предложение, извън Плик №3, участника се отстранява от участие.
РАЗДЕЛ ΙII. ОБЩИ УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ В ОТКРИТАТА ПРОЦЕДУРА

Чл.9.(1)Участниците в настоящата процедура се ползват с равни права.

Чл.10.(1) Право на участие в откритата процедурата имат всички български или чуждестранни физически или юридически лица, както и техните обединения.

(2) Възложителят няма изискване за създаване на юридическо лице. Когато участник в процедурата е обединение, което не е юридическо лице към офертата се представя оригинал или нотариално заверено копие на документа, с който е създадено обединението. С този документ следва по безусловен начин да се удостовери, че участниците в обединението поемат солидарна отговорност за участието в обществената поръчка и за периода на действие на договора.

(3) Всеки участник в процедурата може да подава само една оферта, като варианти на офертата не се приемат.

(4) Офертите се представят на български език. Ако участникът представя документи на чужд език, същите следва да са придружени с превод на български език, а в изрично посочените в ЗОП случаи, преводът следва да е официален.

(5) Подаването на оферти за участие означава, че участникът приема изцяло всички спeцифични и общи правила, определени в настоящите Условия. Всяка клауза за обратното ще доведе до отхвърляне на кандидатурата на участника.

(6) Съгласно разпоредбата на чл.55, ал.5 от ЗОП, лице което участва в обединение или е дало съгласие и фигурира като подизпълнител в офертата на друг участник, не може да представя самостоятелна оферта.

(7) Съгласно разпоредбата на чл.55, ал.6 от ЗОП, в процедура за възлагане на обществена поръчка едно физическо или юридическо лице може да участва само в едно обединение.

Чл.11. Общи изисквания към участниците

1.1.Изисквания към участниците

Участник в процедурата за обществена поръчка може да бъде всяко българско или чуждестранно физическо или юридическо лице, както и техни обединения, които отговарят на условията, посочени в Закона за обществените поръчки (ЗОП) и предварително обявените от Възложителя условия, както иприложимата нормативна уредба. При изготвяне на офертата всеки участник трябва да се придържа точно към обявените от възложителя условия. Участниците в откритата процедура са длъжни да спазват изискуемите срокове и условия, посочени в обявлението, техническата спецификация и документацията на процедура за възлагане на обществена поръчка.Възложителят отстранява от участие в процедурата участник, който не отговаря на нормативните изисквания или на някое от условията на Възложителя.

Участникът следва да представи оферта с приложени документи в обхвата, посочен в чл. 56, ал. 1 от ЗОП и съгласно условията на Възложителя за участие в настоящата процедура.



Участниците задължително представят оферта за пълния обем на работите, предмет на поръчката. В случай, че бъде представена оферта само за част от поръчката, участникът ще бъде отстранен от участие.

Участникът, избран за изпълнител, трябва да изпълни поръчката в зададения обем, за цена не по-висока от оферираната и в срок, не по - дълъг от посочения в офертата.
1.1.1. Участие на обединение / консорциум – обединения, които не са юридически лица

1.1.1.1. Участие в откритата процедура за възлагане на обществена поръчка могат да вземат на равни начала всички български и чуждестранни физически и юридически лица, както и техните обединения, притежаващи капацитет за работи и услуги, необходими за успешна реализация на обекта на настоящата обществена поръчка.

1.1.1.2. Ако участникът е обединение, което не е юридическо лице, преди подаването на офертата за настоящата обществена поръчка, тогава неговите членове задължително сключват споразумение/договорпомежду си в писмена форма. Като минимум, споразумението задължително трябва да съдържа клаузи, гарантиращи следното:

  • всички членове на обединението/консорциума са отговорни заедно и поотделно за изпълнението на договора.

  • определен е представляващият обединението/консорциума, който е упълномощен да задължава, да получава указания за и от името на всеки член на обединението/консорциума. Допуска се повече от едно лице да представляват обединението заедно или поотделно. Когато в договора не е посочено лицето, което ще представлява участниците в обединението, се представя документ, подписан от лицата в обединението, в който се посочва представляващият.

***Когато в договора не е посочено лицето, което представлява участниците в обединението се представя документ, подписан от лицата в обединението, в който се посочва представляващият.

  • всички членове на обединението/консорциума са задължени да останат в него за целия период на изпълнение на договора- не се допускат промени в състава на обединението/консорциума след подаването на офертата и сключване на договора за възлагане на обществената поръчка.

1.1.1.3. Споразумението за създаването на обединение задължително се прилага към офертата на участника.Споразумението следва да съдържа клаузи, от които да е видно какво е разпределението на дейностите на отделните членове на обединението, с ясно и конкретно посочване на дейностите, които всеки от тях ще изпълнява в рамките на договора за обществената поръчка. В случай, че липсва такова разпределение Възложителят приема, че дейностите предмет на обществената поръчка ще се изпълняват от всички членове в обединението.

1.1.1.4. В случай, че участникът в процедурата е обединение/консорциум, изискванията се отнасят за обединението като цяло. При изисквания, които важат за всеки един от членовете в обединението поотделно, това изрично е посочено в съответната част на документацията.

1.1.1.5. Наличието на обстоятелствата по чл. 47, ал. 9 от ЗОП води до отстраняване на участника от участие в процедурата.

Административните изисквания по т. 1.2. от настоящия раздел се отнасят за всеки член на обединението поотделно.



1.1.1.6. Участник в настоящата обществена поръчка, който е обединение, ще бъде отстранен от нея, ако:

  • към офертата му не е приложено споразумение за създаване на обединение или;

  • в приложеното споразумение липсват клаузи, уреждащи всички изисквания, посочени в т. 1.1.1.2. по-горе или;

  • съставът на обединението се е променил след подаването на офертата.

1.1.1.7. Лице, което участва в обединение или е дало съгласие и фигурира като подизпълнител в офертата на друг участник, не може да представя самостоятелна оферта за съответната обособена позиция. В процедура за възлагане на обществена поръчка едно физическо или юридическо лице може да участва само в едно обединение.

Установяването на подобно обстоятелство ще доведе до отстраняване на всички предложения, с които е ангажирана страната.

1.1.1.8.Когато участник в процедурата е обединение, което не е юридическо лице:

1. документите по чл. 56, ал. 1, т. 1, б. „а“ и „б“ от ЗОП се представят за всяко физическо или юридическо лице, включено в обединението;

2. документите по чл. 56, ал. 1, т. 1, б. „в“, т. 4 и 5 от ЗОП се представят само за участниците, чрез които обединението доказва съответствието си с критериите за подбор по чл. 25, ал. 2, т. 6 от ЗОП.

1.1.2.Подизпълнители

1.1.2.1.С офертата си участниците могат без ограничения да предлагат ползването на подизпълнители.

1.1.2.2.Лице, което е дало съгласие и фигурира като подизпълнител в офертата на друг участник, не може да представя самостоятелна оферта за съответната обособена позиция.

1.1.2.3.Всеки участник в процедурата за възлагане на обществена поръчка е длъжен да заяви в офертата си, дали при изпълнението на поръчката ще ползва подизпълнители и какъв ще бъде делът и видът на участието на подизпълнителите в изпълнението на поръчката. Възлагането на работи/задачи на подзипълнител/-и е допустимо само, ако участникът декларира, че отговаря за действията и/или бездействията на всеки от подизпълнител/-ите като за свои действия и/или бездействия.

1.1.2.4. Когато участникът предвижда участие на подизпълнители при изпълнение на поръчката, обстоятелствата по чл. 47, ал. 1 и 5 от ЗОП се отнасят и за подизпълнителите.
Всеки участник в откритата процедура за възлагане на обществената поръчка може да участва само с една оферта, при което варианти не се допускат. Представянето на повече от една оферта, ще доведе до отстраняване на всички предложения, с които е ангажирана страната.
1.2. Административни изисквания

1.2.1. Съгласно чл. 47, ал. 1 и ал. 2 от ЗОП, Възложителят отстранява от участие в процедура за възлагане на обществена поръчка участник, който е:

1.2.1.1. осъден с влязла в сила присъда, освен ако е реабилитиран, за:

а) престъпление против финансовата, данъчната или осигурителната система, включително изпиране на пари, по чл. 253 - 260 от Наказателния кодекс;

б) подкуп по чл. 301 - 307 от Наказателния кодекс;

в) участие в организирана престъпна група по чл. 321 и 321а от Наказателния кодекс;

г) престъпление против собствеността по чл. 194 - 217 от Наказателния кодекс;

д) престъпление против стопанството по чл. 219 - 252 от Наказателния кодекс;



1.2.1.2. обявен в несъстоятелност;

1.2.1.3. в производство по ликвидация или се намира в подобна процедура съгласно националните закони и подзаконови актове.

1.2.1.4. който има задължения по смисъла на чл. 162, ал.2, т.1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс към държавата и към община, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, освен ако е допуснато разсрочване или отсрочване на задълженията, или има задължения за данъци или вноски за социалното осигуряване съгласно законодателството на държавата, в която кандидатът или участникът е установен;

1.2.1.5. който е в открито производство по несъстоятелност, или е сключил извънсъдебно споразумение с кредиторите си по смисъла на чл. 740 от Търговския закон, а в случай че кандидатът или участникът е чуждестранно лице - се намира в подобна процедура съгласно националните закони и подзаконови актове, включително когато неговата дейност е под разпореждане на съда, или кандидатът или участникът е преустановил дейността си;

1.2.1.6. който е осъден с влязла сила присъда, освен ако е реабилитиран за престъпление по чл.136 от Наказателния кодекс, свързано със здравословните и безопасни условия на труд или по чл.172 от Наказателния кодекс против трудовите права на работниците.

1.2.1.7. който е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по чл. 313 от Наказателния кодекс във връзка с провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки;

1.2.2. Изискванията на т.1.2.1.1. и т. 1.2.1.6. и 1.2.1.7., от настоящия Раздел, се прилагат в съответствие с чл. 47, ал. 4 от ЗОП, както следва:

1.2.2.1. при събирателно дружество – за лицата по чл. 84, ал. 1 и чл. 89, ал. 1 от Търговския закон;

1.2.2.2. при командитно дружество – за лицата по чл. 105 от Търговския закон, без ограничено отговорните съдружници;

1.2.2.3. при дружество с ограничена отговорност – за лицата по чл. 141, ал. 2 от Търговския закон, а при еднолично дружество с ограничена отговорност – за лицата по чл. 147, ал. 1 от Търговския закон;

1.2.2.4. при акционерно дружество – за овластените лца по чл. 235, ал. 2 от Търговския закон, а при липса на овластяване – за лицата по чл. 235, ал. 1 от Търговския закон;

1.2.2.5. при командитно дружество с акции – за лицата по чл. 244, ал. 4 от Търговския закон;

1.2.2.6. при едноличен търговец – за физическото лице – търговец;

1.2.2.7. във всички останали случаи, включително за чуждестанните лица – за лицата, които представляват кандидата или участника;

1.2.2.8. в случаите по т. 1.2.2.1. – 1.2.2.7. – и за прокуристите, когато има такива; когато чуждестранно лице и има повече от един прокурист, декларацията се подава само от прокуриста, в чиято представителна власт е включена територията на Република България, съответно територията на държавата, в която се провежда процедурата при възложители по чл. 7, т. 2 от ЗОП.

1.2.3.Не могат да участват в процедура за възлагане на обществени поръчки кандидати или участници:

1.2.3.1. при който лицата по чл. 47, ал. 4 от ЗОП са свързани лица с възложителя или със служители на ръководна длъжност в неговата организация;

1.2.3.2. които са сключили договор с лице по чл. 21 или 22 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.

*Забележка:”Свързани лица" са:

а) роднини по права линия без ограничение;

б) роднини по съребрена линия до четвърта степен включително;

в) роднини по сватовство - до втора степен включително;

г) съпрузи или лица, които се намират във фактическо съжителство;

д) съдружници;

е) лицата, едното от които участва в управлението на дружеството на другото;

ж) дружество и лице, което притежава повече от 5 на сто от дяловете или акциите, издадени с право на глас в дружеството.

Не са свързани лица дружество, чийто капитал е 100 на сто държавна или общинска собственост, и лице, което упражнява правата на държавата, съответно на общината в това дружество.
При подаване на офертата за участие участникът удостоверява с декларация по чл. 47, ал. 9 от ЗОП (по образец), липсата на обстоятелствата, посочени в т. 1.2.1. – 1.2.3., съобразно правилата предвидени в чл. 47, ал. 4 от ЗОП.

При подписване на договора за обществена поръчка участникът, определен за изпълнител, е длъжен да представи документи издадени от съответните компетентни органи за удостоверяване липсата на обстоятелствата по чл. 47, ал. 1, т. 1-4 и посочените в обявлението обстоятелства по чл. 47, ал. 2, т. 1, 4 и 5 от ЗОП, освен когато законодателството на държавата, в която е установен, предвижда включването на някое от тези обстоятелства в публичен регистър или предоставянето им безплатно на Възложителя.

Ако участникът е обединение, липсата на обстоятелствата по т. 1.2.1 – 1.2.3 се представят от всеки член на обединението.

Когато участникът предвижда участието на подизпълнители при изпълнение на поръчката, обстоятелствата по т.1.2.1.1. - 1.2.1.4. и т. 1.2.3.се прилагат и за подизпълнителите. В този случай участникът отговаря за действията и/или бездействията на всеки от посочените подизпълнители като за свои действия и/или бездействия.

Участниците са длъжни в процеса на провеждане на процедурата да уведомяват Възложителя за всички настъпили промени в обстоятелствата по чл. 47, ал. 1 и 5, и посочените в обявлението обстоятелства по чл. 47, ал. 2 от ЗОП в 7-дневен срок от настъпването им. Възложителят има право по всяко време да проверява заявените от участника данни в представената оферта.

Ако участник или някое от лицата, задължени да представят декларации, декларира в тях или посочи в други документи неверни данни и обстоятелства и това бъде установено от комисията за разглеждане, оценяване и класиране на офертите в хода на провеждане на процедурата по избор на изпълнител, този участник ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка.



*Забележка: Декларацията по чл. 47, ал. 9 от ЗОП се подава от лицата, които представляват участника по закон.

Възложителят ще отстранява от участие в тази процедура всеки участник, който не отговаря на нормативно установените изисквания в ЗОП и на изискванията посочени в документацията за участие. Комисията предлага за отстраняване от процедурата участник при наличие на обстоятелствата по чл. 69, ал. 1 от ЗОП.

1.3. Изисквания към участник-чуждестранно лице

Не може да участва в процедура за възлагане на обществена поръчка чуждестранно физическо или юридическо лице, за което в държавата, в която е установено, е налице някое от обстоятелствата по чл. 47, ал. 1 или някое от посочените обстоятелства по чл. 47, ал. 2 от ЗОП.

При представяне на офертата уччастникът удостоверява липсата на обстоятелствата по чл. 47, ал. 1 или някое от посочените обстоятелства по чл. 47, ал. 2 от ЗОП с декларация по чл. 47, ал. 9 от ЗОП.

Когато законодателството на държавата, в която участникът е установен, не предвижда включването на някое от обстоятелствата по чл. 47, ал. 1 или някое от посочените обстоятелства по чл. 47, ал. 2 от ЗОПв публичен безплатен регистър или предоставянето му служебно и безплатно на възложителя, при подписване на договора за обществена поръчка участникът, определен за изпълнител, е длъжен да представи:

а/ документи за удостоверяване липсата на обстоятелствата по чл. 47, ал. 1 и на посочените в обявлението обстоятелства по чл. 47, ал. 2 от ЗОП, издадени от компетентен орган, или

б/ извлечение от съдебен регистър, или

в/ еквивалентен документ на съдебен или административен орган от държавата, в която е установен.

Когато в държавата, в която участникът е установен, не се издават документи за посочените по-горе обстоятелства или когато документите не включват всички обстоятелства, участникът представя декларация, ако такава декларация има правно значение според закона на държавата, в която е установен.

Когато клетвената декларация, няма правно значение според съответния национален закон, участникът представя официално заявление, направено пред съдебен или административен орган, нотариус или компетентен професионален или търговски орган в държавата, в която той е установен.

1.4. Съгласно чл. 49 от ЗОП Възложителят може да изиска от всеки кандидат или участник да докаже регистрацията си в професионален или търговски регистър в дъражавата, в която е установен, или да представи декларация или удостоверение за наличието на такава регистрация от компетентните органи съгласно съответния национален закон, когато наличието на регистрацията е определено със закон като условие за осъществяване предмета на обществената поръчка.

При процедурите за възлагане на обществени поръчки за услуги, доколкото кандидатите или участниците трябва да притежават специално разрешение или да членуват в определена организация, за да могат да изпълняват в своята страна съответната услуга, възложителят може да изиска от тях да докажат наличието на такова разрешение или членство.

За допускане до участие в процедура на кандидатите или участниците, установени в друга държава – членка на Европейския съюз, възложителят няма право да изисква набавянето на сертификат или документ за регистрация от административен орган, ако те представят еквивалентен документ, издаден от държавата, в която са установени.

Чл.12.(1) Документацията по настоящата обществена поръчка не се закупува и същата е публикувана на сайта на Института по рибни ресурси - Варна http://www.ifrvarna.com/, рубрика– Профил на купувача. Всяко заинтересовано лице има безпрепятствен достъп до документацията чрез посочения интернет адрес, като при поискване документацията може да бъде получена и на място при възложителя, на адрес:гр. Варна, бул. Приморски 4.

(2) За всяко заседание на Комисията по настоящата обществена поръчка, за което ЗОП позволява на участниците да присъстват, последните ще могат да получат информация в сайта на Института по рибни ресурси - Варна www.ifrvarna.com, рубрика Профил на купувача.

(3)В изпълнение на чл. 69а, ал. 3 от ЗОП датата, не по-късно от два работни дни преди датата на отваряне на ценовите оферти комисията обявява най-малко чрез съобщение в профила на купувача датата, часа и мястото на отварянето. Когато критерият е икономически най-изгодна оферта, съобщението съдържа и резултатите от оценяването на офертите по другите показатели за оценка. Отварянето на ценовите оферти се извършва публично при условията на чл. 68, ал. 3 от ЗОП. При отваряне на ценовите оферти комисията оповестява предлаганите цени и предлага по един представител от присъстващите участници да подпише ценовите оферти.

(4)В случай, на издаване на Решение за промяна на основание чл.27а от ЗОП, същото се публикува в Регистъра на обществените поръчки и в сайта на Институт по рибни ресурси - Варна www.ifrvarna.com, рубрика Профил на купувача, както и променената документация, в случаите по чл.27а,ал.1 от ЗОП.

(5)Разяснения по документацията за участие

Съгласно чл. 29 от ЗОП, лицата могат да поискат писмено от Възложителя разяснения по документацията за участие до 10 (десет) дни, а за поръчки по чл. 14, ал. 3 от ЗОП - до 7 дни, преди изтичането на срока за получаване на офертите.

Разясненията се публикуват в профила на купувача в 4-дневен срок от получаване на искането. Ако лицата са посочили електронен адрес, разясненията се изпращат и на него в деня на публикуването им в профила на купувача. В разясненията не се посочва информация за лицата, които са ги поискали.

В случай че от публикуването на разясненията от Възложителя до крайния срок за получаване на офертите за участие остават по-малко от 6 (шест) дни, а в случаите по чл. 14, ал. 3 – по-малко от три дни, Възложителят удължава срока за получаване на офертите.

При удължаване на срока за получаване на офертите, решението за промяна се публикува в профила на купувача в деня на изпращането му за публикуване в Регистъра на обществените поръчки. От деня на публикуването в профила на купувача до крайния срок за подаване на оферти не може да има по – малко от 6 (шест) дни, а в случаите по чл. 14, ал. 3 от ЗОП – по-малко от три дни. Разясненията на в рубрика „Профил на купувача“ на официалния интернет сайт на възложителяhttp://www.ifrvarna.com/.

Чл.13.(1)Всяка оферта задължително съдържа:

ПЛИК №1: с надпис „ДОКУМЕНТИ ЗА ПОДБОР”. Върху всеки плик следва да се отбележи и наименованието на участника.

ПЛИК №2: с надпис „ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПОРЪЧКАТА”. Върху всеки плик следва да се отбележи и наименованието на участника.

ПЛИК№3:с надпис „ПРЕДЛАГАНА ЦЕНА”.Върху всеки плик следва да се отбележи и наименованието на участника.

(2) Пликоветеследва да са поставени в един общ, непрозрачен плик, върху който се отбелязва името и адресът на Възложителя, наименование на участника, адрес за кореспонденция, пощенски код, телефон, факс и електронен адрес навносителя на офертата, както и предмета на обществената поръчка:Доставка и монтаж на филтрационна и дезинфекцираща система за аквариуми по проект DELPHI – „Модернизация на Аквариум Варна“, с номер 2(4i)-3.1-9, MIS-ETS Code 566, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз“
Чл.14.(1) Гаранциите за участие и изпълнение на настоящата обществена поръчка се представят в една от следните форми:

а) депозит на парична сума по сметка на Възложителя

б) неотменима и безусловна банкова гаранция в полза на Възложителя

(2) Участникът или определеният изпълнител избира сам формата на гаранцията за участие, съответно за изпълнение.

(3) Гаранцията за участие, определена при спазване на изискванията на чл.59, ал.2 от ЗОП и представена като парична сума или банкова гаранция е 2600.00 лева.

(4) При условие, че участникът представи банкова гаранция за участие,същата следва да съдържа всички права на Възложителя по чл.61, ал. 2 от ЗОП и изрично разписани в чл.15, ал.2 от настоящата документация. Срокът на валидност на банковата гаранция трябва да не бъде по-кратък от срока на валидност на офертата, а именно 90 календарни дни, считано от последната обявена дата за подаване на оферти.

(5) На основание чл.59 ал.3 от ЗОП, възложителят определя гаранция за изпълнение на договора в размер на 3% (три процента) от стойността на договора, които следва да се внесат от спечелилия за участник по сметка на Възложителя или да представи банкова гаранция преди подписването на договора.

(6) Ако участникът представя банкова гаранция за изпълнение на договор, то същата трябва да бъде неотменима и безусловна, с възможност да се усвои изцяло или на части. Същата следва да съдържа задължение на банката-гарант да извърши безотказно и безусловно плащане при първо писмено искане на Възложителя. Срокътна валидност на банковата гаранция за изпълнение следва да бъде не по-малко от 10 /десет/ дни след изпълнение на договора за възлагане.

(7) Банковите разходи по откриването на гаранциите са за сметка на Изпълнителя. Разходите по евентуалното им усвояване - за сметка на Възложителя. Изпълнителят трябва да предвиди и заплати своите такси по откриване и обслужване на гаранциите така, че размерът на гаранцията да не бъде по-малък от определения в настоящата процедура.

(8) Внасянето на гаранцията за участие и изпълнение се извършва с платежно нареждане към бюджет по IBAN BG73TTBB94003115068809, BIC TTBBBG22 на Институт по рибни ресурси-Варна в “СЖ Експресбанк” АД – Варна.

Чл.15.(1)Възложителят има право да задържи гаранцията за участие до решаване на спора, когато участникът в процедура за възлагане на обществена поръчка обжалва решението за определяне на изпълнител.

(2) Възложителят има право да усвои гаранцията за участие независимо от нейната форма, когато участник:

1. оттегли офертата си след изтичането на срока за получаване на офертите;

2. е определен за изпълнител, но не изпълни задължението си да сключи договор за

обществената поръчка.



Чл.16. Възложителят освобождава гаранцията за участие по реда на чл.62 от ЗОП.

Чл.17. Възложителят освобождава гаранциите без да дължи лихви за периода, през който средствата законно са престояли при него.

Чл.18.(1) Всеки участник в процедурата има право да представи само един комплект офертни документи.

(2)Внасянето на комплекта офертни документи се извършва в деловодството на Институт по рибни ресурси - Варна, на адрес: гр.Варна,бул. „Приморски”№4.

(3)Крайният срок за внасяне на офертните документи е до 17:00 часа на 06.08.2015г.

*Забележка:При подаване на офертите, участниците следва да предвидят необходимото технологично време за обработване и регистриране на офертите, което е в рамките на 10 минути.

(4)Първото заседание на комисията за провеждане на открита процедура е на 07.08.2015г. от 14.00 часа в сградата на Институт по рибни ресурси - Варна Варна на адрес: гр.Варна, бул. „Приморски” № 4. При отварянето на офертите могат да присъстват участниците в процедурата или техни упълномощени представители, както и представители на средствата за масово осведомяване и други лица при спазване на установения режим на достъп до сградата, в която се извършва отварянето.

(5) На основание чл.34, ал.6 от ЗОП, срокът за приключване на работата на Комисията определен от Възложителя е до 3 месеца от датата на първото заседание на Комисията.

Чл.19.(1) Възложителят не приема за участие в процедурата и връща незабавно на участниците оферти, които са представени след изтичане на крайния срок за получаване или са в незапечатан или скъсан плик.

(2) Допълнение или изменения на подадените офертни документи, както и тяхното оттегляне, се допускат до изтичане на срока за подаване на офертите.

РАЗДЕЛ IV. СПЕЦИФИЧНИ УСЛОВИЯ ПО ОТКРИТАТА ПРОЦЕДУРА

Чл.20. Комплектът офертни документи следва да съдържа:

А. Плик №1: „ДОКУМЕНТИ ЗА ПОДБОР”:

1.Списък на документите, съдържащи се в офертата, подписан от участника.

2.Административни сведения за участника- попълнен и подписан образец.

3.Заверено копие от документа за регистрация или единен идентификационен код, съгласно чл.23 от Закона за търговския регистър, когато участникът е юридическо лице или едноличен търговец; копие от документа за самоличност, когато участникът е физическо лице или документ за регистрация на чуждестранно лице, съобразно националното му законодателство, представен в официален превод на български език.

Когато участникът в процедурата е чуждестранно физическо или юридическо лице или техни обединения, документът за регистрация трябва да е издаден от компетентния орган в страната, в която участникът е установен, и да се представи в официален превод на български език.

Когато участникът в процедурата предвижда участие на подизпълнител/и, документът за регистрация, респ. ЕИК, се представя за всеки от подизпълнителите.

Когато участникът в процедурата е обединение, документите за регистрация и/или ЕИК се представят за всеки от участниците в обединението.

Когато участникът в процедурата е обединение, което не е юридическо лице, в този случай се представя и оригинал или нотариално заверено копие на документа, с който е създадено обединението, подписан от лицата в обединението и задължително да посочва представляващия обединението. Документът за създаване на обединението следва ясно да описва видовете дейности, които ще изпълнява всеки член на обединението, както и дела им.

Не се допускат промени в състава на обединението след подаване на офертата.



4.Документ за внесена гаранция за участие-екземпляр на вносната бележка или оригинал на банковата гаранция за участие.

5.Декларация №1 по чл. 47, ал. 9 от ЗОП, изготвена в съответствие с образеца от документацията за участие. Декларацията по чл. 47, ал. 9 от ЗОП се представя от лицата, които представляват участника, в съответствие с чл. 47, ал. 4 от ЗОП.

*Забележка: Когато участникът е юридическо лице декларацията по чл. 47, ал. 9 от ЗОП се попълва от лицата, които представляват участника, в съответствие с чл. 47, ал. 4 от ЗОП.

В декларацията се включва и информация относно публичните регистри, в които се съдържат посочените обстоятелства, или компетентния орган, който съгласно законодателството на държавата, в която кандидатът или участникът е установен, е длъжен да предоставя информация за тези обстоятелства служебно на Възложителя.

Когато участник в процедурата е обединение, което не е юридическо лице, документите по т. 3 се представят за всяко физическо или юридическо лице, включено в обединението.

6. Доказателства за икономическото и финансово състояние по чл. 50 от ЗОП

В процедурата могат да участват лица, които разполагат с финансов ресурс в размер на 50 на сто от прогнозната стойност на обществената поръчка, а именно 130 359.50 лв. (сто и тридесет хиляди триста петдесет и девет лева и петдесет стотинки) без включен ДДС.
Обстоятелството за наличието на финансовия ресурс се доказва с един или няколко от следните документи: удостоверение от банка; годишен финансов отчет или някоя от съставните му части (в случай, че документите са публикувани в публичен регистър в Р България, и кандидатът или участникът е посочил информация за органа, който поддържа регистъра, документите ще се проверяват по служебен път). За участници чуждестранни лица се представят еквивалентни документи, изготвени съгласно приложимото законодателство на страната, където са установени.

* Кандидатът може да докаже съответствието си с изискванията за финансово и икономическо състояние с възможностите на едно или повече трети лица. В този случай, освен горецитираните документи, кандидатът представя доказателства, че при изпълнението на поръчката ще има на разположение ресурсите на третите лица. Трети лица могат да бъдат подизпълнители на поръчката, свързани предприятия и други лица, независимо от правната връзка на кандидата с тях.



7.Доказателства за техническите възможности и/или квалификация по чл.51 от ЗОП:

7.1.Списък на основните договори, свързани с предмета на поръчката, изпълненипрез последните три години към датата, определена като краен срок за подаване на оферти,включващ предмета, стойностите, датите и получателите, придружен от минимум 1 /едно/ Удосотоверение за добро изпълнение, кореспондиращо с договорите от списъка. – по образец

*Минимално изискване еучастниците да са изпълнили минимум 1 /един/ договор за доставки, сходни с предмета на поръчката през последните 3 /три/ години към датата, определена като краен срок за подаване на оферти.

*Забележка: под дейности, сходни с предмета на настоящата поръчка следва да се разбира – дейности свързани с доставката и изграждането на рециркулационни системи за производство на аквакултури и/или оборудване и поддръжка на публични аквариуми или еквивалентни, съответстващи на дейностите предмет на поръчката.

*Забележка: За изпълнен договор се приема договор, чието изпълнение е приключило към датата, определена като краен срок за подаване на оферти.

7.2.Списък на лицата, ангажирани с изпълнението на поръчката – по образец, придружен от:

*Минимално изискване е участниците да разполагатс експерти, които ще са пряко ангажирани с изпълнението на поръчката, а именно:

- едно лице, с висше образование по специалност „хидробиология“ и/или „ихтиология“, и/или „биология“ или еквивалентна специалност, съответстваща на дейностите предмет на поръчката; притежаващо минимум 2 години специфичен опит в областта на акваристиката.

- едно лице, с висше образование по специалност „хидроинженерство“ или еквивалентна специалност, съответстваща на дейностите предмет на поръчката; притежаващо минимум 2 години опит по специалността.

7.3. Списък с разполагаемо оборудване - база за карантиниране или депо за риби.



*Минимално изискване е участниците да разполагат със собствена и/или наета база за карантиниране или депо за риби на територията на област Варна, с цел при необходимост да се преместят рибите при монтаж на доставеното оборудване.

8.Декларация №2 - относно обстоятелства по чл.56, ал.1, т.8 от ЗОП – попълнен образец.

9.Декларация №3 – във връзка с чл.58 от ЗОП– попълнен образец.

10.Декларация №4 за приемане клаузите на проекто-договора– попълнен образец.

11. Декларация за извършен оглед №5 (в случай, че е приложима) – попълнен образец.

12. Подписн и под печатан проекто-договор;
Б. ПЛИК №2: с надпис ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПОРЪЧКАТА”Този плик следва да съдържа попълнени подписан от участника образец на Техническото предложение за изпълнение на поръчката в оригинал.

В. ПЛИК №3: с надпис „ПРЕДЛАГАНА ЦЕНА”. Този плик следва да съдържа попълнен и подписан от участника образец на Предлаганата цена в оригинал. *Забележка:Предлаганата цена трябва да бъде предоставена и на електронен носител (диск, формат на файла *.doс). В случаи на несъответствия между електронен и хартиен носител, ще се приема това на хартиения носител.

*Забележка: Всички документи в офертата, съдържащи цени, се поставят в плика „Предлагана цена”. Ако в документацията има финансово предложение, което не е поставено в него, участникът се отстранява от участие.

Всички документи в офертата, представени от участника на чужд език следва да бъдат придружени с превод на български език.
Чл.21. Когато участникът в процедура е чуждестранно физическо или юридическо лице или техни обединения, офертата се подава на български език, документът за регистрация по чл.20, т.А3 от настоящата документация се представя в официален превод, а всички останали документите по чл.20 от настоящата документацията, които са на чужд език, се представят и в превод на български език.

„Официален превод” е превод, извършен от преводач, който има сключен договор с Министерство на външните работи на Република България за извършване на официални преводи.



Чл.22.(1)Когато участник в процедурата е обединение, което не е юридическо лице, документите по чл.20, т.А2, т.А3 и т.А5 се представят от всяко юридическо или физическо лице, включено в обединението. Документите по чл.20, т.А4, А6 и т.А7се представят само за участниците, чрез които обединението доказва съответствието си с критериите за подбор включващи минимални изисквания за икономическото и финансовото състояние, техническите му възможности и квалификация определени от Възложителя.

(2) Когато участникът предвижда участие на подизпълнители, документите по чл.20, т.А2, т.А3, и т.А5 се представят за всеки от тях.

(3) Всички документи, за които не се изисква нотариална заверка, трябва да са заверени (когато са копия) с гриф „Вярно с оригинала”, печат и подпис на лицето/та, представляващ/и участника.

(4) В случаите, в които участникът е обединение, което не разполага със собствен печат, върху документа може да бъде положен печат на един от участниците в обединението.

Чл.23.(1) Всички документи представени в документите за подбор следва да имат срок на валидност не по-кратък от срока на валидност на офертата, а именно 90 календарни дни, считано от последната обявена дата за подаване на оферти.

(2) При условие, че участникът представя документи в документите за подбор, включително и тези предоставени на основание чл.68, ал.8 от ЗОП, на които срокът им на валидност изтича през срока, определен за работа на комисията, а именно 90 календарни дни, считано от последната дата за подаване на офертни предложения, същите следва да бъдат придружени от декларация от участника, че при изтичане срока на валидност на съответния документ ще бъде представен актуален такъв.
РАЗДЕЛ V. КОМУНИКАЦИЯ

Чл.24. Комуникацията между възложителя и участниците, по отношение на настоящата процедура се провежда на български език.

Чл.25.(1) Комуникацията между възложителя и участниците се осъществява само в писмен вид.

(2)Обменът на информация между възложителя и участника може да се извършва по един от следните начини:

лично;


по пощата, с обратна разписка на посочения от участника в административните сведения адрес;

по факс, на посочения от участника в административните сведения номер;

по електронна поща, по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис;

чрез комбинация от посочените по-горе начини.



(3)За получено ще се счита уведомление, което е получено, както следва:

лично;


на посочения от участника адрес за кореспонденция;

на посочения от участника номер на факс;

на посочения от участника e-mail адрес, по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис.

(4)При изпращане на информация по факс участниците са длъжни да настроят факс апарата по начин, който позволява на възложителя да получи:

номера, от който постъпва информацията;

дата и час на изпращане.

(5)Изпратена информация по факс, която не съдържа данните по ал. 4 не се приема за редовна.

(6)Информацията, получена по факс, се съхранява от възложителя заедно с документацията за провеждане на процедурата.

(7)Решенията и други уведомления, изпратени по факс от възложителя, се приемат за редовно връчени, ако са изпратени на посочения от адресата номер на факс и е получено автоматично генерирано съобщение, потвърждаващо изпращането.
РАЗДЕЛ VI. КЛАСИРАНЕ И ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИЗПЪЛНИТЕЛ
Чл.26.Критерият за оценка на офертите е НАЙ–НИСКА ПРЕДЛОЖЕНА ЦЕНА
Разглеждането, оценката и класирането на офертите се извършва съгласно чл.68 от ЗОП и по методика, разработена от Възложителя.

(1) Първи етап:

Отварянето на офертите е публично и на него могат да присъстват участниците в процедурата или техни упълномощени представители, както и представители на средствата за масово осведомяване и други лица при спазване на установения режим за достъп до сградата, в която се извършва отварянето.

Комисията отваря офертите по реда на тяхното постъпване и проверява за наличието на три отделни запечатани плика, след което най-малко трима от нейните членове подписват плик № 3. Комисията предлага по един представител от присъстващите участници да подпише плик № 3 на останалите участници.

В присъствието на лицата по - горе комисията отваря плик № 2 и най-малко трима от членовете й подписват всички документи, съдържащи се в него. Комисията предлага по един представител от присъстващите участници да подпише документите в плик № 2 на останалите участници. Комисията след това отваря плик № 1, оповестява документите и информацията, които той съдържа, и проверява съответствието със списъка по чл. 56, ал. 1, т. 14 от ЗОП.

След отварянето на плик № 1 и плик № 2, подписването на документите в плик № 2 и подписване на плик № 3, публичната част от заседанието на комисията приключва.

Комисията разглежда документите и информацията в плик № 1 за съответствие с критериите за подбор, поставени от възложителя, и съставя протокол.

Когато установи липса на документи и/или несъответствие с критериите за подбор, и/или друга нередовност, включително фактическа грешка, комисията ги посочва в съставения протокол и изпраща протокола на всички участници в деня на публикуването му в профила на купувача.

Участниците представят на комисията съответните документи в срок 5 работни дни от получаването на протокола. Когато е установена липса на документи и/или несъответствие с критериите за подбор, участникът може в съответствие с изискванията на Възложителя, посочени в обявлението, да замени представени документи или да представи нови, с които смята, че ще удовлетвори поставените от Възложителя критерии за подбор.

След изтичането на 5-дневния срок (в работни дни) комисията пристъпва към разглеждане на допълнително представените документи относно съответствието на участниците с критериите за подбор, поставени от Възложителя.

Комисията не разглежда документите в плик № 2 на участниците, които не отговарят на критериите за подбор.

Комисията при необходимост може по всяко време:

1. да проверява заявените от участниците данни, включително чрез изискване на информация от други органи и лица;

2. да изисква от участниците:

а) разяснения за заявените от тях данни;

б) допълнителни доказателства за данни от документацията, съдържащи се в пликове № 2 и 3, като тази възможност не може да се използва за промяна на техническото и ценовото предложение на участниците.

Комисията уведомява Възложителя, когато в хода на нейната работа възникнат основателни съмнения за споразумения, решения или съгласувани практики между участниците по смисъла на чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията.

В случай, че има съмнение за споразумения, решения или съгласувани практики, Възложителят уведомява Комисията за защита на конкуренцията. Уведомяването не спира провеждането и приключването на процедурата.

След като разгледа и оцени представените в Плик № 2 „Предложения за изпълнение на обществената поръчка” комисията съставя протокол с оценките на техническото предложение на участниците (ако е необходима такава оценка – в зависимост от методиката за оценка в процедурата).

След като разгледа и оцени (ако е приложимо) представените в Плик № 2 „Предложения за изпълнение на обществената поръчка” Комисията е длъжна не по–късно от два работни дни преди датата на отваряне на ценовите оферти да обяви най-малко чрез съобщение в профила на купувача датата, часа и мястото на отварянето на ценовите оферти.

Когато критерият е икономически най-изгодна оферта, съобщението съдържа и резултатите от оценяването на офертите по другите показатели за оценка.

Отварянето на ценовите оферти се извършва публично и на него могат да присъстват участниците в процедурата или техни упълномощени представители, както и представители на средствата за масово осведомяване и други лица при спазване на установения режим за достъп до сградата, в която се извършва отварянето.

Преди отварянето на ценовите оферти комисията съобщава на присъстващите лица резултатите от оценяването на офертите по другите показатели.

Комисията отваря плика с предлаганата цена на всеки допуснат участник, след като е изпълнила следните действия:

1. разгледала е предложенията в плик № 2 за установяване на съответствието им с изискванията на Възложителя;

2. извършила е проверка за наличие на основанията по чл. 70, ал. 1 от ЗОП за предложенията в плик № 2 (ако се оценява Техническото предложение – в зависимост от методиката за оценка);

3. оценила е офертите по всички други показатели, различни от цената (когато е приложимо)

Пликът с цената, предлагана от участник, чиято оферта не отговаря на изискванията на Възложителя, не се отваря.

При отваряне на ценовите оферти комисията оповестява предлаганите цени и предлага по един представител от присъстващите участници да подпише ценовите оферти.

Комисията уведомява Възложителя, когато в хода на нейната работа възникнат основателни съмнения за споразумения, решения или съгласувани практики между участници по смисъла на чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията.В този случай Възложителят уведомява Комисията за защита на конкуренцията. Уведомяването не спира провеждането и приключването на процедурата

(2) Втори етап:

На този етап се оценява плик №2 ”Предложение за изпълнение на поръчката ”,



(3) Трети етап:

На този етап се оценява плик №3 ”Предлагана цена”, със съответнитетегловни коефициенти, както следва:


Чл.27. След приключването на третия етап от работата си, комисията класира участниците по критерий за оценка НАЙ-НИСКА ПРЕДЛОЖЕНА ЦЕНА
Чл.28. (1)В съответствие с изискванията на чл.70 от ЗОП, комисията за провеждане на откритата процедура ще изиска подробна писменна обосновка от участник, чиято оферта съдържа предложение с числово изражение, което подлежи на оценяване и е с повече от 20 на сто по-благоприятно от средната стойност на предложенията на останалите участници по същия показател за оценка.

(2) В случай, че участникът не предостави в срок писмената обосновка, или комисията прецени, че посочените основания са необективни, комисията предлага участника за отстраняване, съгласно изискванията на чл.70 ал.3 от ЗОП.

РАЗДЕЛ VI. ПРАВИЛА И РЕД ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ОТКРИТАТА ПРОЦЕДУРА
Чл.29.(1) Офертните документи се внасят в запечатан непрозрачен плик с ненарушена цялост, (със заглавие – предмета на Обществената поръчка, името на подателя с адрес за кореспонденция и телефон) от участника или негов упълномощен представител, лично или по пощата, с препоръчано писмо с обратна разписка.

(2) При приемане на офертата в деловодството на Институт по рибни ресурси - Варна – на адрес: гр.Варна, бул.”Приморски” №4, върху плика се регистрира входящия архивен номер, дата и час на получаването и посочените данни се записват във входящия регистър, за което на вносителя се дава талон, отразяващ тези данни.

(3) Офертните документи, представени след изтичане на крайния срок не се приемат. Не се приемат и офертни документи представени в прозрачен плик, незапечатан плик или плик с нарушена цялост. Такива офертни документи се връщат незабавно на участника и това се отбелязва във входящия регистър.

(4) При изпращане по пощата на офертни документи за участие в процедурата, за дата на подаването им се счита датата на получаване в деловодството на Общинско предприятие „Инвестиционна политика” – при общинаВарна,а не датата на изпращане отбелязана на пощенското клеймо.

Чл.30. Разглеждането на офертните документи, тяхното оценяване и класиране се извършват в съответствие с правилата и изискванията, отразени в Глава V от ЗОП.

Чл.31.(1) Участникът класиран от Възложителя на първо място, сключва договор при условията и реда на чл.41 и чл.42 от ЗОП.

(2) Преди сключване на договора участникът, избран за изпълнител на обществената поръчка следва да представи изискуемите документи по чл. 48, ал. 2 от ЗОП.

Чл.32. При провеждането на процедурата се прилагат и спазват всички изисквания и разпоредби на ЗОП и ППЗОП.

СПИСЪК НА ДОКУМЕНТИТЕ, СЪДЪРЖАЩИ СЕ В ОФЕРТАТА:

А. Плик №1: „ДОКУМЕНТИ ЗА ПОДБОР”:

1.Списък на документите, съдържащи се в офертата, подписан от участника'

2.Административни сведения за участника- попълнен и подписан образец.

3.Заверено копие от документа за регистрация или единен идентификационен код, съгласно чл.23 от Закона за търговския регистър, когато участникът е юридическо лице или едноличен търговец; копие от документа за самоличност, когато участникът е физическо лице или документ за регистрация на чуждестранно лице, съобразно националното му законодателство, представен в официален превод на български език.Когато участникът в процедурата е чуждестранно физическо или юридическо лице или техни обединения, документът за регистрация трябва да е издаден от компетентния орган в страната, в която участникът е установен, и да се представи в официален превод на български език. Когато участникът в процедурата предвижда участие на подизпълнител/и, документът за регистрация, респ. ЕИК, се представя за всеки от подизпълнителите.Когато участникът в процедурата е обединение, документите за регистрация и/или ЕИК се представят за всеки от участниците в обединението. Когато участникът в процедурата е обединение, което не е юридическо лице, в този случай се представя и оригинал или нотариално заверено копие на документа, с който е създадено обединението, подписан от лицата в обединението и задължително да посочва представляващия обединението. Документът за създаване на обединението следва ясно да описва видовете дейности, които ще изпълнява всеки член на обединението, както и дела им.Не се допускат промени в състава на обединението след подаване на офертата.

4.Документ за внесена гаранция за участие-екземпляр на вносната бележка или оригинал на банковата гаранция за участие.

5.Декларация №1по чл. 47, ал. 9 от ЗОП, изготвена в съответствие с образеца от документацията за участие. Декларацията по чл. 47, ал. 9 от ЗОП се представя от лицата, които представляват участника, в съответствие с чл. 47, ал. 4 от ЗОП.

*Забележка: Когато участникът е юридическо лице декларацията по чл. 47, ал. 9 от ЗОП се попълва от лицата, които представляват участника, в съответствие с чл. 47, ал. 4 от ЗОП.

В декларацията се включва и информация относно публичните регистри, в които се съдържат посочените обстоятелства, или компетентния орган, който съгласно законодателството на държавата, в която кандидатът или участникът е установен, е длъжен да предоставя информация за тези обстоятелства служебно на Възложителя.

Когато участник в процедурата е обединение, което не е юридическо лице, документите по т. 3 се представят за всяко физическо или юридическо лице, включено в обединението.

6.Доказателства за свободен финансов ресурс.

7.Списък на основните договори, свързани с предмета на поръчката, изпълненипрез последните три години към датата, определена като краен срок за подаване на оферти,включващ предмета, стойностите, датите и получателите, придружен от минимум 1 /една/Удостоверение за добро изпълнение, кореспондиращо с договорите от списъка. – по образец

8. Списък на лицата, ангажирани с изпълнението на поръчката – по образец, придружен от:

9. Списък с разполагаемо оборудване - база за карантиниране или депо за риби.

10.Декларация №2 - относно обстоятелства по чл.56, ал.1, т.8 от ЗОП – попълнен образец.

11.Декларация №3 – във връзка с чл.58 от ЗОП– попълнен образец.

12.Декларация №4 за приемане клаузите на проекто-договора– попълнен образец.

13. Декларация за извършен оглед №5 (в случай, че е приложима) – попълнен образец.

14. Проекто-договор;
Б. ПЛИК №2: с надпис „ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПОРЪЧКАТА”
В. ПЛИК №3: с надпис „ПРЕДЛАГАНА ЦЕНА”.
г.

(дата на подписване) (подпис)


Каталог: uploads -> files
files -> Книга на етажната собственост (Загл изм. Дв, бр. 57 от 2011 г.)
files -> П р е д у п р е ж д е н и е от Управителя/Управителния съвет
files -> 10 години движение за социален хуманизъм
files -> Категория : open, индивидуален смесен Хендикап : за жени 8 точки на игра Дати : от 06 октомври до 12 октомври 2008
files -> Xxxv редовна годишна среща „Регионални организации и местни органи 2016”
files -> Списък на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селскотостопанство
files -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
files -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
files -> Рег.№ Име на фирмата Адрес на управление и телефон
files -> Т е Х н и ч е с к о з а д а н и е технически изисквания и технически спецификации


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница