Решение за отлагане влизането в сила на два текста от наредбата за цените на лекарствата по предложение на здравния министър Петър Москов



страница1/14
Дата25.10.2018
Размер0.6 Mb.
#97699
ТипРешение
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
14.09.2016
Национални вестници



По-евтините лекарства след 1 януари 2017 г.


Отлагат с 4 месеца тавана върху доплащането и новите цени, за да се адаптират аптеките и да няма криза

Виктор ИВАНОВ

24 часа  стр. 1,7  

Лекарствата ще поевтинеят от 1 януари 2017 г., а не както бе предвидено първоначално от 1 септември т.г. Във вторник правителството взе решение за отлагане влизането в сила на два текста от наредбата за цените на лекарствата по предложение на здравния министър Петър Москов.

Отлагането ще даде възможност на търговците и аптеките да се адаптират по-лесно към новите правила за цените и да не се получи липса на медикаменти, обясниха от правителствената пресслужба.

При купуване на лекарства, които се реимбурсират от здравната каса, пациентите да доплащат не повече от 60% от цената на опаковка, като доплащането се изчислява върху цената на най-евтиния медикамент за съответната терапия. Това предвижда единият от текстовете в наредбата, за които бе одобрено отлагането.

Вторият отложен текст е за цените на всички лекарства, на които те се регистрират за продажба в страната.

Според него при регистрацията на цена, ако не може да бъде открита такава на производител в референтните държави, тя не може да е по-висока от 2 пъти цената на друго лекарство със същия състав.

Според мотивите на Петър Москов за отлагането така няма да се допуснат проблеми за пациентите заради евентуални липси на лекарства на новите цени.

Аптеките пък ще имат по-дълъг период да реализират вече внесените медикаменти на сегашните им цени.

На следващо място е необходим и по-дълъг период от време за приспособяване регистрите на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти към новите изисквания на наредбата, съобщиха още от правителствената пресслужба.

Петър Москов: Ако пиеш и биеш лекар, ще лежиш 5 г. в затвора


Румина ДИМИТРОВА

24 часа  стр. 7  

"Ако пиеш и биеш, след това лежиш 5 г. затвора" - така здравният министър Петър Москов коментира поредното нападение над лекар и сестра в "Пирогов" в неделя. Пиян пациент, безработен и без здравни осигуровки, нападна лекар и счупи носа на сестра, след като му зашили рана на главата.

Във вторник министър Москов се срещна с ръководствата на МВР и на "Пирогов" за допълнителни мерки за сигурността на служителите на болницата и нейните пациенти. Бе решено дежурните лекари да носят паникбутони в джобовете си, да има камери за ви-деонаблюдение, да се затегне пропускателният режим.

"Мерки за сигурност трябва да има, но въпросът е могат ли институциите да реагират с достатъчна твърдост и бързина, за да стане ясно на обществото, че ако пиеш и биеш, след това лежиш 5 г. в затвора", подчерта министърът.



Защо не и паник-бутон за всички лекари


Ако пребитите медици от "Пирогов" бяха отказали помощ, по-вероятно щяха да бъдат наказани, отколкото пияницата, който ги преби

Мира РАДЕВА

24 часа  стр. 12  

ЧУДОВИЩНО е не само пациент да пребива медици, какъвто е случаят в "Пирогов", а и това, че не е за първи път.


За жалост, лекарите от института за бърза помощ не могат да откажат съдействие на никой, дошъл със здравен проблем. Очевидно няма какво друго да се направи, освен да увеличат охраната им, и не само там. Няма никаква пречка всеки лекар да има паник бутон, както предлага министърът на здравеопазването Петър Москов. Прав е, защото на много от тях се случва да работят в екстремни условия и в риск.


Ето - единият от медиците промили, зашили и превързали рана на главата на пияния до козирката столичанин, е бил изритан от него в главата и припаднал. Медицинската сестра, която му помагал а, чака операция, след като пияндурът й счупил носа. Най-парадоксалното е, че този отдавнашен познайник на полицията е безработен и нямал дори здравна осигуровка.

Как обаче се процедира в такива случаи? Има ли разписани правила? Или всичко е едно към гьотере.

Хубавият живот се получава, когато има обща воля за създаване на правила, според които да се държим, да ги поддържа и да изисква изпълнението им. За съжаление в България тази обща воля не съществува.

Ние все още сме едно патриархално общество, в което респектът пред различния тип институции е различен в зависимост от тяхната отдалеченост. Примери на село и в града - колкото искаш. Винаги има хора, които са чужди, наши и още по-наши. В зависимост от това колко наш е даден човек, можем да променяме санкцията. По-нашият човек например може необезпокоявано да си изхвърля тора на улицата, защото примерно ми се пада братовчед. В този случай мога да отида и да му кажа: "Няма да си изхвърляш тора там", но няма да му наложа глоба.

Същата тази логика на близост или отдалеченост се продуцира във всички държавни институции. А при двоен стандарт ерозира авторитетът на всички обществени и държавни институции и всеки започва да си казва: "Ми с какво па тоа е по-важен от мен?"

Така е и с пияндура, пребил медиците в "Пирогов". Ударил е, защото няма уважение към никого. Проблемът е, че ако тези медици не си свършат работата и не му окажат първа помощ, е по-вероятно да бъдат наказани, отколкото пияницата, който ги преби.

Какво трябва да се случи, когато някой не спазва правилата и се държи арогантно, грубо и просташки? Трябва да бъде наказан. В случая на този безработен и неадекватен от алкохол хулиган май нищо не може да му се вземе, но по бързата процедура трябва да отиде зад решетките. Според закона - от 1 до 5 години.

Ако това не се случи, значи ни е слаба държавата. Какво е лечението за нея? По силов начин да се налагат правилата -както това се е правило в САЩ през 20-те години на миналия век. Правеше се и у нас по време на социализма. Но работи. Иначе защо е толкова силна носталгията по тоталитарния режим? Защото се оказва, че не остава друг, освен свръх-силов метод за налагане на ред. Това е и причината нашите общества да бъдат по-кротки и по-подредени във времето, когато имаше такъв авторитарен ред. Сега и да има правила, ние ги газим непрекъснато. Затова мнозина днес казват: "Ами преди си беше по-добре".

Според мен обаче в демократичното общество формата е всички заедно да се опитваме да охраняваме правилата. И докато тази заедност не се получи, едни институции ще ги налагат, други ще ги пропускат и... както дойде. Така всеки ще знае, че законът е "врата у поле". Тъкмо тази е и причината да продължаваме да изнасяме в чужбина капацитета си на нация.

Постигнем ли ред във всички институции, ще имаме и нормална държава.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница