Решение за преценяване на необходимостта от екологична оценка на Стратегия за водено от общностите местно развитие



Дата02.06.2018
Размер129.56 Kb.
#70730
ТипРешение
Изх. № И-02/17.10.2016 г.
ДО

ДИРЕКТОРА НА РИОСВ - МОНТАНА

И С К А Н Е

за преценяване необходимостта от извършване на екологична оценка

от Местна инициативна група „КУЛА – БРЕГОВО – БОЙНИЦА“

Уважаема госпожо Директор,
Моля да ми бъде издадено Решение за преценяване на необходимостта от екологична оценка на Стратегия за водено от общностите местно развитие на територията на МИГ „Кула – Брегово – Бойница, която се разработва за периода 2016 - 2020 г.

Във връзка с това предоставям следната информация, изискваща се по чл.8а, ал.1 от Наредба за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми /Наредбата за ЕО/– (обн. ДВ, бр.57 /2004 г, посл. изм. и доп. ДВ, бр.12/2016 г.):


I.Информация за възложителя на МСР:

Име: МИГ „Кула – Брегово – Бойница“

Пълен пощенски адрес: п.к.3800, гр.Кула, общ.Кула, обл.Видин, ул. „Възраждане“ № 38

Тел./факс/ел. поща (e-mail): 0938/32020, 0938/32225, obshtinakula@abv.bg

Лице за връзка: Цветелин Тодоров – ст.експерт РУПП

Пълен пощенски адрес: п.к.3800, гр.Кула, общ.Кула, обл.Видин, ул. „Възраждане“ № 38

Тел./факс/ел. поща (e-mail): 0938/32227, tzvetelin_todorov@mail.bg

II. Обща информация за предложената МСР:

ІІ.1. Основание за изготвяне на МСР – нормативен или административен акт

Стратегията на Местна инициативна група „Кула – Брегово – Бойница“ е изготвена в резултат от изпълнение на договор № 50-184 / 07.12.2015 г. между Община Кула, Министерство на земеделието и храните и Държавен Фонд „Земеделие“ по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014–2020 г.

ІІ.2. Период на действие и етапи на изпълнение на МСР

Периодът на действие на МСР е 2016 – 2020 година и няма да се реализира на етапи, няма приоритетност на изпълнение на мерките.

ІІ.3. Териториален обхват /национален, регионален, областен, общински, за по-малки територии, с посочване на съответните области и общини/

община Кула, община Бойница и община Брегово

ІІ.4. Засегнати елементи от Националната екологична мрежа /НЕМ/

На територията на община Кула има една защитена местност “Връшка чука”, землище с.Извор махала с площ 67.6 ха.В тази местност се срещат две растения Български ерантис и Томасиниев минзухар , които са защитени и единични екземпляри.

Територията на община Кула попада в защитени зони по НАТУРА 2000, както следва:


  1. Част от защитена зона „Войница“ – намира се в североизточната част на общината и обхваща част от землищата на селата Чичил и Цар Петрово.Защитена зона „Войница“ е с код BG 0000500, тип Е (защитена зона по Директива за местообитанията (92/43 ЕЕС), която се допира до защитена зона по Директива за птиците).

  2. Част от защитена зона „Цар Петрово“ – намира се в североизточната част на общината и обхваща част от землищата на селата Тополовец и Цар Петрово.Защитена зона „Цар Петрово“ е с код BG 0000340, тип Е (защитена зона по Директива за местообитанията (92/43 ЕЕС), която се допира до защитена зона по Директива за птиците).

  3. Част от защитена зона „Шишенци“ – намира се в северозападната част на общината и обхваща части от землищата на гр.Кула и на с.Цар Петрово.Защитена зона „Шишенци“ е с код BG 0000523, тип В (защитена зона по Директива 92/43 ЕЕС за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна).

Две от защитените зони НАТУРА 2000 попадат на територията на община Бойница. Това са Защитена зона (ЗЗ) “Шишенци” BG0000523, разположена по притоците на р. Тополовец между гр.Кула и с. Шишенци и Защитена зона (ЗЗ) “Раброво” BG0000339, попадаща частично в землищните граници на с. Периловец и с.Раброво.

На територията на Община Брегово се намират следните защитени зони - Защитена зона „Делейна“, Защитена зона „Ново село“, Защитена зона „Раброво“, Защитена зона „Тимок“.



МСР не предвижда реализиране на конкретни мерки и дейности в защитени зони или защитени територии.

ІІ.5. Основни цели на МСР

Основна цел на Стратегията е: Постигане на устойчиво развитие на територията, чрез осигуряване на растеж и заетост в секторите на селското стопанство, туризма, и услугите, както и развитие и утвърждаване на европейски практики и подходи за децентрализирано развитие на селските райони.

III. Информация за органа, отговорен за прилагането на МСР

Орган, отговорен за прилагането на МСР е МИГ „КУЛА – БОЙНИЦА – БРЕГОВО“

ІV. Орган за приемане/одобряване/утвърждаване на МСР

Органът за приемане на МСР е Управителният съвет на МИГ, състоящ се от представители на общинска власт, стопански сектор и физически лица.

приложение:
I. Информация по ал.2 на чл. 8а от Наредбата за ЕО.
1. Характеристика на МСР

А. -инвестиционни предложения по приложение № 1 към чл.92, т.1 и приложение №2 към чл.93, ал.1, т. 1 и 2 от ЗООС и/или други с предполагаемо значително въздействие върху околната среда, спрямо които МСР определя критерии, нормативи и др.ръководни условия от значение за бъдещото им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, характер, мащабност и експлоатационни условия

На етапа на разработване на стратегията не са идентифицирани конкретни инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на ЗООС.

В територията на МСР няма други инвестиционни предложения, върху които прилагането на МСР може да окаже въздействие.

Б.-място на МСР в цялостния процес или йеархия на планиране, степен на подробност на предвижданията

Местната стратегия за развитие на МИГ „Кула – Бойница – Брегово“ е изготвена по мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” на ПРСР 2014-2020 г. Не се включват дейности от други програми – ОПОС, ПМДР и т.н.

2. Обосновка за конкретната необходимост от изготвянето на МСР

Стратегията на Местна инициативна група „Кула – Брегово – Бойница“ е изготвена в резултат от изпълнение на договор № 50-184 / 07.12.2015 г. между Община Кула, Министерство на земеделието и храните и Държавен Фонд „Земеделие“ по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014–2020 г.

С прилагането на МСР се очаква да се постигнат положителни резултати по отношение на околната среда, като развитие на устойчиво земеделие, повишена устойчивост на туристически дейности, подобрена енергийна ефективност на сектора, предотвратяване на замърсяването в резултат на дейности по управление на отпадъци и пречистване на води и др.

3. Информация за планове и програми и инвестиционни предложения, свързани с предложената МСР , включително и за извършени ЕО или ОВОС
МСР се изготвя в съответствие с Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., за която е проведена процедура по екологична оценка. Процедурата е приключила с постановяване на Становище по ЕО № 16-9/2014 г. от министъра на околната среда и водите, с което ПРСР е съгласувана.

  • Съответствие на МСР с мерките и условията за изпълнение при прилагането на ПРСР от т. І.Б на Становището по ЕО за ПРСР 2014-2020 г.:

Информация за начина на съобразяване на мерките и условията от т. І.Б на Становище по ЕО № 16-9/2014 г. в МСР е представена в следващата таблица:



Мерки и условия за изпълнение при прилагането на ПРСР

Начин на съобразяване на мерките в МСР

1

Инвестиционни предложения, планове, програми или проекти, за които се изисква ОВОС/ЕО (по реда на Закона за опазване на околната среда) и оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитени зони (по реда на Закона за биологичното разнообразие) да се одобряват по реда на съответния специален закон само след решение/становище за одобряване/съгласуване от компетентните органи по околна среда и при съобразяване с препоръките от извършените оценки, както и с условията и мерките в съответния административен акт.


Мярката представлява нормативно изискване, което е въведено като условие за финансиране на дейностите по цялата ПРСР – изпълнява се във всички случаи. В процеса на изпълнение на МСР, за всяко инвестиционно предложение, план, програма или проект ще бъде изисквано представянето на решение/становище за одобряване/съгласуване от компетентните органи по околна среда, както и изпълнение на препоръките от извършените оценки, и мерките и условията в съответния административен акт.

2

Проектните предложения по мерки на ПРСР 2014-2020 г. да се изготвят при съобразяване на Предварителните оценки на риска от наводнения, ПУРН, ПУРБ и при спазване на изискванията, в т.ч. условията в издадените разрешителни по Закона за водите.

Ще бъде поставено като условие за избор на дейности за финансиране.

3

За опазване на почвите е необходимо да се предвидят мероприятия:

  • за ограничаване на замърсяването и деградацията на почвите и повишаване на почвеното плодородие чрез въвеждане на мерки за рекултивация на нарушени и слабопродуктивни терени, технологии за възстановяване плодородието на засолени или вкислени почви, ефективно използване на органични, минерални торове и почвени подобрители;

  • прилагане на нормативната уредба на европейско и национално ниво за опазване и възстановяване на почвеното плодородие;

  • използване на най-добрите практики в земеделските и горски райони;

Всички мероприятия да са съобразени с Директива 91/676/ЕЕС за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници.

Ще бъде поставено като условие за избор на дейности за финансиране.

4

За предотвратяване и минимизиране на възможните негативни ефекти върху ландшафта е необходимо при прилагането на мерки 4, 6, 7, 8 от ПРСР 2014-2020 г. да се изготвят проекти за рекултивация на нарушени терени и залесяване на териториите с подходящи растителни видове

Ще бъде поставено като условие за избор на дейности за финансиране.

5

За предотвратяване и минимизиране на възможните негативни ефекти върху биоразнообразието е необходимо:

  • прилагането на мярка пасторализъм в Националните и природни паркове, Националната екологична мрежа (Направление 10.1.4 на Подмярка 10) да се извършва в съответствие с режимите на защитените територии и да бъде съобразено с утвърдени планове за управление и план за осъществяване на пашата, при съблюдаване на условие в І.т.3.2;

  • да бъде поставено изискване почистването на дървета и храсти в ливади и пасища (Направления 10.1.2, 10.1.4 и др. от Мярка 10) да не се извършва напълно, а последните да се запазват в от 5% до 15% от площта на имотите, с което да се осигури минимум площ за размножаване на различни животни (птици, бозайници, влечуги, насекоми);

  • подпомагането на проекти за биоенергия (Мярка 4) да обхваща само биоенергия, която отговаря на приложимите критерии за устойчивост, определени в законодателството на ЕС, вкл. в Наредба за критериите за устойчивост на биогоривата и течните горива от биомаса;

  • при Инвестиции в развитието на горските територии (Мярка 8):

      • да се използват приоритетно естествени материали при изграждането на пътища;

      • да се планират пътищата съобразно топографията и ландшафта;

      • да се предвидят механизми за опазване на местообитанията и биотопните дървета в горите, както и местата за гнездене и почивка на застрашени видове.

Проектът на МСР не включва дейности по мярка 10 от ПРСР

6

Прилагане на добри земеделски практики и прилагане на най-добри налични техники при интензивно отглеждане на животни

Ще бъде поставено като условие за избор на дейности за финансиране.



  • Други оперативни програми, по които МСР предвижда мерки/дейности:

НЕ ПРИЛОЖИМО


НЕ ПРИЛОЖИМО
4. Характеристики на засегнатата територия и очакваните въздействия върху околната среда и здравето на хората
4.1. Текущото състояние на околната среда за територията в обхвата на МСР

На територията на община Кула липсват промишлени предприятия, чиято дейност да води до замърсяване на околната среда.

Основните параметри са както следва:

  • Състоянието на въздуха е добро поради липсата на промишлени замърсители. Замърсяването на въздуха е в границите на пределно допустимите концентрации;

  • Почвите в община Кула не са замърсени. Употребата на торове и пестициди в селското стопанство е силно ограничена в последните години. Основните източници на замърсяване на почвите са отпадъчните води, газове, аерозоли и твърди битови отпадъци, които са минимални.

  • На територията на община Кула няма регистрирани замърсени водоеми;

  • На територията на гр. Кула и останалите населени места в общината няма източници на шум. Не е регистриран и шум от промишлени източници;

  • Община Кула разполага с уред за замерване на радиационния фон. С тази дейност се занимава специалист “Гражданска защита и ОМП” към Общинска администрация – Кула. Радиационният фон в общината е в границите на нормата;

Отпадъците се извозват до Регионалното депо за отпадъци за област Видин. Извършена е и оптимизация на системата за събиране и транспортиране на битови отпадъци на територията на общината.

Община Брегово попада във втория от трите района за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух в област Видин, утвърдени по реда на Наредбата, а именно район, в който нивата на един или няколко замърсители са между съответните горни и долни оценъчни прагове.

Основните източници на замърсяване на въздуха на територията на община Брегово са използваните конвенционални горива, ползвани от организираните източници, и в по-малка степен от автотранспорта. Промишлената дейност в общината е силно ограничена и не води до сериозно замърсяване на въздуха.

4.2. Очаквани въздействия върху околната среда и здравето на хората при прилагане на МСР

Дейностите, описани в Стратегията няма да окажат отрицателно въздействие върху околната среда и здравето на хората. Те не са свързани със замърсяващи дейности.

4.2.1. Въздействие върху климата и атмосферния въздух

Дейностите няма да доведат до увеличаване на емисиите на парникови газове, или до тяхното намаляване.С МСР няма да се финансират дейности, проекти и технологии, които ще бъдат източници на вредни вещества в атмосферата.

4.2.2. Въздействие върху водите

С реализирането на стратегията не се очаква засягане на Санитарно-охранителни зони около водоизточници. Дейностите ще бъдат съобразявани с наличието на санитахно-охранителни зони около водоизточници и с други зони за защита на водите)

4.2.3. Въздействие върху почвите и земеползването

Очаква се положително въздействие върху почвите тъй като стратегията подкрепя дейности за устойчиво земеделие; очаква се положителен ефект по отношение на земеползването, тъй като за целите на устойчивото земеделие ще се разработят земеделски земи, които към момента не се ползват по предназначение

4.2.4. Въздействие върху ландшафта

Не се очаква отрицателно въздействие върху ландшафта, тъй като чрез дейности по МСР ще се подобри състоянието на земеделските земи и земите от горския фонд, с което ще се окаже благоприятно въздействие върху ландшафта като цяло.

4.2.5. Въздействие върху биоразнообразието

Мерките и дейностите няма да повлияят отрицателно върху растения и животни, които се срещат в района на МИГ. Не се предвиждат дейности в защитени зони и/или защитени територии.

4.2.6. Въздействие върху материалните активи

Предвиждат се мерки и дейности за подобряване, обновяване на материална база (в т.ч. напр. за енергийна ефективност и др.), инвестиции в материални активи за целите на дейностите по стратегията.

4.2.7. Въздействие върху обекти на културно-историческото наследство

Не се предвиждат мерки, свързани с обекти на културно-историческото наследство.Няма дейности и мерки, които биха нарушили целостта на обекти на културно-историческото наследство - при засягане на такива обекти ще се сигнализира на местния Регионален исторически музей и ще се изчака провеждането на спасителни операции по реда на Закона за културното наследство.

4.2.8. Въздействие върху населението и човешкото здраве

Дейностите, описани в Стратегията няма да окажат отрицателно въздействие върху хората и тяхното здраве. Те не са свързани със замърсяващи дейности.

4.2.9. Въздействие по отношение на отпадъците

Няма мерки и дейности по МСР, свързани с образуване на значителни количества отпадъци.

Управлението на генерираните при реализиране на мерките и дейностите по МСР отпадъци ще се извършва съобразно Закона за управление на отпадъците и подзаконовата нормативна база към него.

4.2.10. Въздействие по отношение на шума

С мерките по МСР не е възможно генериране на шум над установените норми, поява на нови източници на шум и т.н.

4.2.11. Кумулативен характер на въздействията

При прилагането на МСР няма да се наблюдава/да възникне ефект на натрупване на отрицателни въздействия върху околната среда. Въз основа на описанието на възможните въздействия, в резултат на МСР не се очаква отрицателен кумулативен ефект по отношение на околната среда и човешкото здраве. Очакваните въздействия са положителни.

4.2.12. Обобщение за очакваното въздействие върху околната среда и човешкото здраве

Очакваното въздействие е свързано с подобряване на качеството на околната среда, в това число и като среда за живот на населението.
5. Карти или друг актуален графичен материал на засегната територия, схеми, таблици, снимки и други материалипо преценка на възложителя

НЕ ПРИЛОЖИМО
6. Нормативни изисквания за провеждане на наблюдение и контрол по време на прилагане на МСР, в т.ч. предложение за мерки по наблюдение и контрол по отношение на околната среда и човешкото здраве – описани са в проекта на МСР.

.
II. Електронен носител – 1бр.

На електронния носител са записани:

1. Искане за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО, съдържащо информацията по чл. 8а, ал.1 и ал. 2 от Наредбата за ЕО;

2. Проект на МСР;

3. Копие на платежно нареждане за заплатена такса от 400 лв. по чл. 1, ал.5, т.4 на Тарифата за таксите, които се заплащат в системата на МОСВ.




Дата:17.10.2016 г. Възложител:……………………………

Д-р Владимир Владимиров

Председател на УС на „МИГ КУЛА – БРЕГОВО - БОЙНИЦА

/подпис/печат/






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница