Решение за преценяване на необходимостта от екологична оценка на Подробен устройствен план План за регулация и застрояване за пи №№035008 и 036010 в местността "Бахчето", землището на с. Братаница, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик



Дата18.06.2018
Размер298.29 Kb.
#74366
ТипРешение
към чл. 8а, ал. 1

Ново – ДВ, бр. 12 от 2016 г.,

в сила от 12.02.2016 г.)



ДО




ДИРЕКТОРА НА




РИОСВ - ПАЗАРДЖИК
















И С К А Н Е

за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка (EO)


от Димитър Георгиев Дечев - управител на ”ДЕЧЕВ-74” ЕООД

(име, фирма, длъжност)





УВАЖАЕМИ Г-Н ДИРЕКТОР,


Моля да ми бъде издадено решение за преценяване на необходимостта от екологична оценка на Подробен устройствен план – План за регулация и застрояване за ПИ №№ 035008 и 036010 в местността "Бахчето", землището на с. Братаница, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик, с цел промяна предназначението на земеделска земя и отреждане на два броя урегулирани поземлени имоти с предназначение „За търговия, услуги и складова база (автоморга)” в устройствена зона „Пп”.

(наименование на плана/програмата)




І. Във връзка с това предоставям следната информация по чл. 8 а, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми:

1. Информация за възложителя на плана/програмата (орган или оправомощено по закон трето лице):



Име: Димитър Георгиев Дечев - управител на ”ДЕЧЕВ-74” ЕООД, с. Братаница, общ. Пазарджик, EИК 200767059

Пълен пощенски адрес: ПК 4485, област Пазарджик, общ. Пазарджик, с. Братаница, ул. „Трета” № 58

Тел./факс/ел. поща (е-mail): 0899867399

Лице за връзка: Генка Горчева, гр.Пазарджик,

ул. “Екзарх Йосиф“ № 1, ет. 4, тел. 034/ 405551, GSM: 0897 995126






2. Обща информация за предложения план/програма

  • Основание за изготвяне на плана/програмата – нормативен или административен акт:

Решение на Общински съвет гр. Пазарджик № 189/29.09.2016 г., прието с Протокол № 10 (за ПИ № 035008) и Решение № 216/31.10.2016 г., взето с Протокол № 12 (за ПИ № 036010). С Решенията, на основание чл. 9, ал. 2, чл. 124 а, ал. 1 и чл. 109, ал. 1, т. 1 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) и на основание чл. 21, ал. 1, т. 11 във връзка с ал. 2 от ЗМСМА, Общински съвет гр. Пазарджик одобрява Задание по чл. 125, ал.1 от ЗУТ и разрешава изготвянето на Подробен устройствен план (ПУП-ПРЗ) на земеделска земя за процедура промяна предназначението, съобразно изискванията на ЗОЗЗ и ППЗОЗЗ, представляваща ПУП–ПРЗ за ПИ №№ 035008 и 036010 в местността "Бахчето", землището на с. Братаница, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик.

Настоящето искане за преценка на необходимостта от извършване на екологична оценка е във връзка с писмо с изх. № ПД-01-4181/21.11.2016 г. на РИОСВ-Пaзарджик.




  • Период на действие и етапи на изпълнение на плана/програмата

Разработенитe ПУП-ПРЗ влизат в сила от датата на одобряването им. Съгласно действащото законодателство не е предвиден срок на действие на Подробните устройствени планове.

Етапи на изпълнение:

Съгласно нормативната уредба реализирането на настоящиите планове с възложител ”ДЕЧЕВ-74” ЕООД, с. Братаница преминава през следните етапи на изпълнение:

- Разрешение от Кмета на Община Пaзарджик за изработване на ПУП-ПРЗ

- Изработване на задание за ПУП-ПРЗ с цел обособяване на урегулирани поземлени имоти с предназначение „За търговия, услуги и складова база (автоморга)” в устройствена зона „Пп” (предимно производствена)

- Преценка необходимостта от извършване на Екологична оценка от Директора на РИОСВ - Пазарджик

- Приемане на ПУП-ПРЗ от общинския експертен съвет и одобряването му от Кмета на общината

- Получаване на виза за проектиране

- Провеждане на процедура за промяна предназначението на земята на имотите, обособени в новата структурна единица

- Изработване на архитектурен проект, технологичен проект и проекти по отделните части съгласно ЗУТ (ОВ, В и К, Ел. инст. и т.н.)

- Получаване на разрешение за строителство

- Изграждане на обектите, предвиден с ПУП-ПРЗ

- Експлоатация.




  • Териториален обхват (транснационален, национален, регионален, областен, общински, за по-малки територии) с посочване на съответните области и общини

Териториалният обхват ще бъде Общински – плановете се предвиждат изцяло на територията на Община Пaзарджик. Имотите се намират в землището на Кадастралната карта на с. Братаница, община Пaзарджик, област Пазарджик. ПИ граничат на югозапад с регулацията на населеното място. Представляват ПИ № 035008 с площ 4,002 дка и ПИ № 036010 с площ 6,886 дка в местността "Бахчето", землището на с. Братаница, общ. Пазарджик.




  • Засегнати елементи от Националната екологична мрежа (НЕМ)

Имотите са в землището на с. Братаница, общ. Пaзарджик. Не попадат в границите на защитени територии, съгласно Закона за защитените територии (ЗЗТ) и в Защитени зони (ЗЗ), съгласно Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Не се засягат елементи от Националната екологична мрежа. Най-близката защитена зона, съгласно становище на РИОСВ - Пазарджик е „Рибарници Звъничево" с код ВG 0002069. ПИ, предмет на плановете отстоят на 2,66 км от ЗЗ.


  • Основни цели на плана/програмата

Възложителят има за цел след промяна предназначението на земеделската земя да пристъпи към проектиране и изграждане на обект за търговия, услуги и складова база (автоморга). Основната цел на плановете е обособяване на урегулирани поземлени имоти в индустриална зона. Към настоящия момент имотите, предмет на ПУП-ПРЗ са с трайно предназначение на територията „земеделска” и начин на трайно ползване „нива“, пета категория на земята при неполивни условия. Целта на настоящите ПУП-ПРЗ е извършване промяна на предназначението на земята с цел обособяване на два броя УПИ с предназначение „За търговия, услуги и складова база (автоморга)” в устройствена зона „Пп” и определяне на: допустимите плътност и интензивност на застрояване, височина и начин на застрояване, линии на застрояване, процент на озеленени площи и т.н.

Проектите за ПРЗ са изготвени съгласно изискванията на Наредба № 7 и Наредба № 8 към ЗУТ. С проектите за ПР се предвижда да бъдат обособени два броя урегулирани поземлени имоти (за целите имоти), съответно за:

- ПИ № 035008 - УПИ I-8

- ПИ № 036010 -УПИ I-10.

Устройствените планове за имотите целят да се гарантира устойчиво развитие на района - съчетаване на обществените интереси и нужди на населението на Община Пазарджик с опазване на естествените ландшафти и природни дадености.

В тази връзка, устройствените показатели на ПУП-вете не предвиждат цялостно застрояване на територията, не повече от 80% от нея, като останалата площ да бъде предвидена за озеленяване. Предвижда се свободно, нискоетажно застрояване с максимално допустимите показатели за устройство на зона „Пп”:

- устройствена зона – Пп (Предимно производствена)

- височина до 10 м

- плътност на застрояване до 80%

- площ за озеленяване - 20%



- интензивност на застрояване (Кинт.) - 2,5.

Всички необходими за правилното функциониране на бъдещото застрояване инженерни съоръжения ще бъдат разположени в границите на новопроектираните УПИ.

Транспортното обслужване на имотите се осъществява съответно по полски път ПИ с № 000228 за УПИ I-8, „За търговия, услуги и складова база (автоморга)” и за УПИ I-10, „За търговия, услуги и складова база (автоморга)” - полски пътища ПИ с №№ 000241 и 000239.

Електрозахранването ще се бъде от съществуващата ел. мрежа на района, съгласно становище на „ЕВН България ЕР” ЕАД – КЕЦ Белово.

Водоснабдяването на имотите ще се изпълни от водопроводната мрежа в регулацията на с. Братаница, съгласно становище на „В и К – в ликвидация” ЕООД – гр. Пазарджик.


  • Финансиране на плана/програмата (държавен, общински бюджет или международни програми, други финансови институции)

Финансирането на настоящите планове предвиждат действия и проекти, които ще бъдат финансирани от структурните и инвестиционни фондове на ЕС, национални и местни инвестиционни фондове, както и други източници - предимно от инвеститора (възложителя) на плана.




  • Срокове и етапи на изготвянето на плана/програмата и наличие (нормативно регламентирано) на изискване за обществено обсъждане или други процедурна форма за участие на обществеността

Етапите на изготвяне на плана са описани по-горе. Изработените проекти за подробен устройствен план се съобщават от възложителя на заинтересованите лица.




3. Информация за органа, отговорен за прилагането на плана/програмата

Възложителят Димитър Георгиев Дечев - управител на ”ДЕЧЕВ-74” ЕООД, с. Братаница, общ. Пазарджик е отговорен за прилагане на плана.




4. Орган за приемане/одобряване/утвърждаване на плана/програмата

    • РИОСВ – Пазарджик – по издаване на преценка на необходимостта от извършване на екологична оценка

    • Министерство на земеделието и продоволствието – за промяна на предназначението на земята

    • Община Пазарджикза съгласуване и одобряване на ПУП-ПРЗ.

ІІ. (не е задължително за попълване)



Моля да бъде допуснато извършването само на екологична оценка (ЕО)/В случаите по чл. 91, ал. 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), когато за инвестиционно предложение, включено в приложение № 1 или в приложение № 2 към ЗООС, се изисква и изготвянето на самостоятелен план или програма по чл. 85, ал. 1 и 2 ЗООС, поради следните основания (мотиви):




приложение:


I. Информация по чл. 8а, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми:

1. Характеристика на плана/програмата относно:

а) инвестиционните предложения по приложение № 1 към чл. 92, т. 1 и приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 ЗООС и/или други инвестиционни предложения с предполагаемо значително въздействие върху околната среда, спрямо които предлаганият план/програма определя критерии, нормативи и други ръководни условия от значение за бъдещото им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, характер, мащабност и експлоатационни условия:

Съгласно разпоредбите на ЗУТ, чл. 103 ал. 3 с плана се определя предназначението и начин на устройство на поземлените имоти.

С разглежданите ПУП–ПРЗ се цели промяна предназначението на земята с цел отреждане на територията на имоти - ПИ № 035008 с площ 4,002 дка и ПИ № 036010 с площ 6,886 дка в местността "Бахчето", землището на с. Братаница, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик, „За търговия, услуги и складова база (автоморга)” в устройствена зона „Пп”.

Спецификата на дейностите за разкомплектоване и авторемонт на излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС), търговия с годните авточасти, разделно сортиране и временно складиране на отпадъците, по същество са дейности по опазване на околната среда, те представляват лицензирана дейност за ефективно организиране и оползотворяване на отпадъците на специално отредена за целта площадка. Отпадните количества вторични отпадъци от описаните дейности ще се предават само на фирми, притежаващи разрешение съгласно Закона за управление на отпадъците (ЗУО) или Комплексно разрешително, издадено в съответствие с изискванията на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Ситуирането и обособяването на обектите ще осигурява най-благоприятни условия за упражняване на дейността и опазване на околната среда от нерегламентираното изхвърляне на отпадъци от излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС).

Предвид местоположението, мащаба и характера на дейностите, които ще се извършват след промяна предназначението на имотите, предмет на ПУП-ПРЗ не се очаква да се окаже значително отрицателно въздействие върху компонентите на околната среда. С настоящите ПУП-ПРЗ ще се определят изискванията, съгласно ЗУТ за изграждане на тези обекти. В случай, че възникне необходимост, впоследствие от конкретизиране, разширяване на тези дейности, реализация и експлоатация на съответните обекти, ще се проведат необходимите законови процедури предвидени съгласно съответното законодателство.

Имотите нямат пряка връзка с други имоти с променено предназначение.

Инвестиционното намерение на възложителя ще влезе в непосредствена връзка с други утвърдени подробни устройствени планове за площадки за събиране и търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали, тъй като образуваните от разкомплектоването на ИУМПС ще се предават на такива пунктове. За развитие на инвестицията се разчита на връзки с други автосервизи, автоработилници и вулканизатори за продажба на авточасти втора употреба.


б) значение на плана/програмата за интегрирането на екологичните съображения, особено с оглед насърчаването на устойчиво развитие:

Подробните устройствени планове определят конкретното предназначение и начин на устройване на отделните имоти, които ще бъдат обхванати от общия устройствен план. В тази връзка настоящия ПУП-ПРЗ ще бъде неразделна част от общия устройствен план. Разработването му е с разрешение за проектиране на Кмета на Община Пазарджик в съответствие с изискванията на Закона за устройство на територията.

Съгласно изискванията на чл. 46, ал. 2 от Наредба № 8/14.07.2001 г. за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове, Планът за регулация и застрояване е задължителен за територии с неурегулирани поземлени имоти и за територии с неприложена първа регулация, включени в строителните граници по предходен устройствен план. Настоящите ПУП-ПРЗ ще бъдат разработени в степен, отговаряща на изискванията на Наредба № 7/22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони и Наредба № 8/14.07.2001 г. за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

Основна цел на плановете е да се осигурят оптимални устройствени условия за развитие на територията, предназначена за обособяване на база производствена и складова дейност (автоморга) в индустриална зона, в съответствие с принципите на устойчивост и природосъобразност. В този смисъл настоящите ПУП-ве са в непосредствена връзка с плановете и програмите за развитие на местно, регионално и национално ниво. Те ще допринесат за стимулиране на производствената дейност в района. Урегулираните имоти ще се включат в ОУП на община Пазарджик и реализацията на бъдещите дейности ще бъде свързана с привличане на инвестиции на територията на общината, които ще подобрят условията за живот на местното население.




в) екологични проблеми от значение за плана/програмата:

На територията, предмет на ПУП-ПРЗ няма значими екологични проблеми. При спазване на изискванията на екологичното законодателство и условията в издадените разрешителни не се очаква изграждането на производствените и складови обекти да доведат до замърсяване или дискомфорт на компонентите на околната среда.




г) значение на плана/програмата за изпълнението на общностното законодателство в областта на околната среда:

Реализирането на ПУП-ПРЗ ще се извърши в съответствие със законодателството в областта на околната среда.


д) наличие на алтернативи:

Алтернативи за местоположение и площ на плановете не са разглеждани поради факта, че се очаква да бъде реализирано в конкретни имоти, със съответното местоположение и площ. Други варианти не са разглеждани поради финансови, административни причини и пречки за урегулиране на имотите. Основно предимство е, че имотите са собственост на възложителя и са с подходящи дадености за обособяването на производствена зона.

Местоположението на ПИ е много благоприятно. Площадките не попадат в санитарно-охранителна зона на водоизточник. Не се очаква трансгранично въздействие. Не попадат в защитени зони и защитени територии, природни местообитания и местообитания на видове с консервационна значимост, поради което реализацията на плановете нямат друга алтернатива в района.



І–ви вариант на предложението - Избраните площадки се намират на територията на имоти ПИ № 035008 и ПИ № 036010 в местността "Бахчето", землището на с. Братаница, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик. До имотите има подходящ пътен достъп.

ІІ–ри вариант на предложението - Предвижда реализация на плановете в други имоти, които се намират в землището на с. Братаница. В сравнение с избраните площадки, другите са по-отдалечени от републиканската пътна мрежа и е необходимо изграждане на нова пътна инфраструктура със значително по-голяма дължина.

ІІІ–ти вариант на предложението - Това е възможността да не се осъществява дейността предвидена с плана. При “нулева алтернатива” съществуващото състояние на разглежданата територия се запазва, без да се реализира инвестиционното намерение.

Възложителят има конкретни инвестиционни цели за реализация на ПУП-ПРЗ при осъществяването да наложи законно, регулирано обособяване на новата структурна единица, съгласно ЗУТ, гарантираща опазване на екологичното състояние на околната среда. В годините на криза и безработица е много важно да се намери оптималният вариант за развитие на бизнес инициативите и с възможно най-малко средства и природен ресурс да се реализира намерението.

От анализа на разгледаните алтернативи, като най-удачен се определя І-ви вариант, поради следните предимства:


  • по-малко капиталовложения;

  • не се налага прокарване на нова пътна инфраструктура;

  • по-добро разположение от гледна точка на здравна защита;

  • по-добри възможности за връзка с други обекти, имащи отношение към дейността по разкомплектоване на ИУМПС;

  • добро местоположението на площадките от гледна точка на клиентооборот;

- по-добри възможности за социално-икономическото развитие на общината.

Това е най-добрата алтернатива за осигуряване на условия, гарантиращи ненарушаване на екологичната обстановка в района на обектите. При условията на ясни планировка, проектиране и реализация на инвестиционното намерение, положителните резултати от управлението и контрола на предвижданите дейности са реални.




2. Обосновка на конкретната необходимост от изготвянето на плана/програмата:

Реализирането на настоящите ПУП-ПРЗ, свързани с промяна предназначението на имоти ПИ № 035008 и ПИ № 036010 в местността "Бахчето", землището на с. Братаница, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик за База за търговия, услуги и складова база (автоморга) е от съществено значение за община Пазарджик и близките населени места. Реализирането му е свързано с нарастване необходимостта от складиране, разкомплектоване и авторемонт на ИУМПС в района, засилване на интереса към малките населени места, задържане на младата част от населението и създаване на атрактивен начин за живот.

Специфична особеност на автомобилния парк в България е неговата възрастовата структура. Около 60% от МПС са на възраст над 15 години, като преобладаващата част са на възраст над 20 години. През следващите десет години, голям брой МПС ще излязат от движение, което ще създаде проблем за тяхното своевременно третиране в съответствие с изискванията на ЗУО и подзаконовите нормативни актове.

ИУМПС се класифицират като опасен отпадък с код 16 01 04 * съгласно Наредба № 2/2014 год. за класификация на отпадъците и създават потенциален риск от реална опасност за замърсяване на компонентите на околната среда. Целта на инвестиционното намерение е:



  • третиране на отпадъците от ИУМПС, чрез създаване на екологосъобразна система за тяхното управление;

  • постигане на високи нива за повторната употреба и рециклиране, повторна употреба и оползотворяване на ИУМПС, както и за ограничаване на обезвреждането им;

  • извършване на операции по отделяне и съхраняване на отделените компоненти от ИУМПС по начин, осигуряващ пригодността им за последваща повторна употреба и оползотворяване , както и рециклиране;

  • намаляване и ограничаване вредното въздействие на излезлите от употреба моторни превозни средства върху човешкото здраве и околната среда.

Реализацията на обектите, предмет на ПУП-ПРЗ ще окажат положително влияние върху населението на община Пазарджик и близките населени места. Освен това местоположението на територията е благоприятно предвид добрата транспортна достъпност, релефните и климатични дадености на района. Реализацията на плановете ще доведе до увеличаване на заетостта в района. Изграждането на обектите ще осигури работни места за сравнително продължителен период от време. По време на експлоатацията ще има нужда от поддържащ и квалифициран персонал за неограничен период от време. С реализирането на плановете ще се постигне изпълнение на основните приоритети и цели на местните стратегии, планове и програми, касаещи развитието на района и опазването на околната среда.

Реализирането на предвижданията на ПУП-ПРЗ е в съответствие с териториалното и селищно устройство на община Пазарджик и Програма за управление 2015 – 2019 г. Основна цел на програмата е повишаване конкурентноспособността на местната икономика и постигане на устойчив, икономически растеж чрез осигуряване на благоприятна бизнес среда, внедряване на иновации, насърчаване на инвестициите и повишаване на заетостта в Община Пазарджик.

Няма данни за противоречие на плана с други планове и програми.





3. Информация за планове и програми и инвестиционни предложения, свързани с предложения план/програма, включително за извършени ЕО или ОВОС:

Съгласно чл. 103, ал. 4 от ЗУТ “Всеки устройствен план се съобразява с предвижданията на устройствените схеми и планове от по-горна степен, ако има такива и представлява по отношение на тях по-пълна, по-подробна и конкретна разработка”. Изготвянето на ПУП-ПРЗ, целящо обособяване на нова структурна единица и отреждане на горе цитираните имоти за развитие на търговия, услуги и складови дейности, няма връзка с други инвестиционни предложения, както и с други съществуващи или одобрени с устройствен план дейности в района. Ще бъде включен към ОУП на гр. Пазарджик.


4. Характеристики на засегнатата територия и на очакваните въздействия върху околната среда и човешкото здраве по отношение на:

а) вероятност, продължителност, честота, обратимост и кумулативни въздействия:

ПИ, които ще попаднат в обхвата на новата структурна единица в настоящият момент са с трайно предназначение на земята „земеделска” и начин на трайно ползване „нива”. С реализиране на плановете се предвижда промяна предназначението на земята, с цел изграждане на обекти за търговия, услуги и складова база (автоморга).

Местоположението на имотите е съобразено с дейността, която ще се развива на територията и е благоприятно предвид добрата транспортна достъпност, релефните и климатични дадености на района.

Продължителността на въздействие върху компонентите на околната среда се очаква да бъде най-силно изразено на етапа на строителните дейности. Очакваното въздействие ще е обратимо с продължителност само при изграждане на обектите. При експлоатацията не се очакват негативни въздействия при спазване изискванията на екологичното законодателство.

Не се очакват кумулативни въздействия от реализацията на ПУП-ПРЗ.






б) потенциално трансгранично въздействие:

Предвид местоположението на територията, предмет на плановете и характера на дейносттите, предвиждани в новата устройствена зона, не се очаква трансгранични въздействия.




в) потенциален ефект и риск за здравето на хората или околната среда, включително вследствие на аварии, размер и пространствен обхват на последствията (географски район и брой население, които е вероятно да бъдат засегнати)

Реализацията на обектите в новата устройствена зона, предмет на плановете няма вероятност да доведе до риск за здравето на хората или околната среда.




г) очаквани неблагоприятни въздействия, произтичащи от увеличаване на опасностите и последствията от възникване на голяма авария от съществуващи или нови предприятия/съоръжения с нисък или висок рисков потенциал, съгласувани по реда на ЗООС, за случаите по чл. 104, ал. 3, т. 3 ЗООС:

Предвид характера на дейносттите, които се предвиждат да се развиват в обектите, предмет на новата структурна единица и мащаба им, не се очакват възникване на големи аварии, както от съществуващи в района, така и от предстоящите за изграждане обекти.


д) ценност и уязвимост на засегнатата територия (вследствие на особени естествени характеристики или на културно-историческото наследство; превишение на стандарти за качество на околната среда или пределни стойности; интензивно земеползване):

Засегнатата от предвиждания ПУП-ПРЗ територия не представлява територия с висока консервационна стойност, както от природен, така и от културно-исторически аспект.






е) въздействие върху райони или ландшафти, които имат признат национален, общностен или международен статут на защита:

Засегнатата от изменението на плановете територия представлява земеделска земя и няма статут на защитена по смисъла на националното, европейско или международно законодателство. Не се засягат територии от Националната екологична мрежа – част от общоевропейската екологична мрежа НАТУРА 2000.


Инфраструктура:

Реализацията на дейностите, предвидени в имотите от новата структурна единица не е свързана с изграждане на нова пътна инфраструктура. Достъпът ще се осъществява чрез съществуващи полски пътища, с които граничат имотите.

Ще се предвидят парцеларни планове за трасета на водопровод и електропровод, захранващи обектите.

Водоснабдяването на имотите ще се извърши от уличен водопровод (с ПЕВП тръби с Ø90) на водопроводната мрежа в регулацията на с. Братаница, с дължина около 1143 м югозападно от ПИ № 035008 и с дължина около 895 м югозападно от ПИ № 036010, съгласно становище на „В и К – в ликвидация” ЕООД – гр. Пазарджик.

Електрозахранването на имотите ще се осъществи от ТНТ на предвиден за изграждане от „ЕВН България ЕР” ЕАД нов МТП „Млечока” в ПИ № 045009, извод СрН „Варвара”, подстанция Пазарджик.
ОЧАКВАНИ ВЪЗДЕЙСТВИЯ ВЪРХУ КОМПОНЕНТИТЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА:


  • АТМОСФЕРЕН ВЪЗДУХ

Характерът на дейностите, предвидени в новата структурна единица, предмет на ПУП-ПРЗ не предполага отделяне на вещества, водещи да изменение качеството на атмосферния въздух. Изграждането на обектите за търговия, услуги и складова база (автоморга) няма да промени фоновoтo съдържаниe на прах и вредни вещества в атмосферния въздух на района. Инвестиционното намерение не предвижда неподвижни източници на емисии. Основен източник на въздействие ще бъде запрашаването от автомобилния транспорт по време на строителството и експлоатацията. Тази дейност ще се осъществява периодично при доставка и товароразтоварни дейности. Степента на въздействието се определя като: пряко, краткотрайно, непостоянно и периодично (при доставки и товароразтоварни дейности), незначително, неравномерно, с малка интензивност, локално (в границите на площадките), без акумулиращ ефект, обратимо.

За предотвратяване на негативното влияние при евентуално запрашаване на атмосферния въздух по време на строителството ще се предвидят следните мерки:



  • Оросяване на пътищата по време на строителството.

  • Ограничаване на прахоотделянето при строителните работи, при транспортиране на материалие

  • Спазване на санитарно-хигиенните изисквания за безопасна работа.

Очаква се по време на строителството да се повиши слабо шумувото въздействие от работещата техника през деня, което ще бъде временно и краткотрайно.

  • ВОДИ

Характерът на дейносттите от реализацията на плана не води до замърсяване на подземните води, както и до промяна на техния режим. Не се очаква отрицателно въздействие върху режима на подземните води и общото състояние на водните екосистеми вследствие строителството и експлоатацията на обектите.

Водоснабдяването ще се извършва от съществуващата В и К мрежа. Предвижда се изграждане на локални пречиствателни съоръжения за замърсени дъждовни и БФОВ, утайките от които ще се предават на лицензирана фирма и периодично ще се извозват до най-близката ПСОВ на база сключени договори.



  • ПОЧВА И ЗЕМНИ НЕДРА

Не се очаква предвижданите дейности да окажат отрицателно въздействие върху качествата на почвата и земните недра. За предотвратяване на евентуалните негативни влияния ще се изготвят на проекти за рекултивация и оползотворяване на излишните земни маси, съгласно нормативните изисквания.

  • ЛАНДШАФТ

При реализацията на обектите, предмет на ПУП-ПРЗ не се очакват промени в структурата и функционирането на ландшафта в района. Експлоатацията им ще има положително въздействие, повлияно от разумната човешка намеса, съобразено с природните дадености на околността.

  • ПРИРОДНИ ОБЕКТИ, МИНЕРАЛНО РАЗНООБРАЗИЕ, БИОЛОГИЧНО РАЗНООБРАЗИЕ И НЕГОВИТЕ ЕЛЕМЕНТИ

При реализацията на ПУП-ПРЗ не се засяга компонента минерално разнообразие. Имотите, за които с обособяването на новата структурна единица се предвижда промяна на предназначението на земята, не попадат в границите на защитени територии, съгласно Закона за защитените територии и в защитени зони, съгласно Закона за биологичното разнообразие. На територията, предмет на устройване не са установени находища на защитени растителни видове и местообитания на защитени животински видове. В нея липсват природни местообитания от Приложение 1 на Закона за биологичното разнообразие.

  • ОТПАДЪЦИ, КОИТО СЕ ОЧАКВА ДА СЕ ГЕНЕРИРАТ

От бъдещите дейности се очаква образуването на:

- Строителни отпадъци – предимно неопасни, ще се съхраняват временно на строителната площадка, в границите на имотите и ще се извозват само от фирми, притежаващи разрешение съгласно ЗУО за дейности със строителни отпадъци.

- Земни маси от изкопни работи – неопасни. Ще се употребят за обратно засипване, за изпълнение на вертикалната планировка и за озеленяването на обектите. Неизползваните земни маси ще се третират съобразно технологичната схема на Общинската програма за управление на отпадъците – за рекултивация на депа и др.

- При експлотация обектите ще се формират битови отпадъци. За битовите отпадъци ще бъдат осигурени необходимите съдове – контейнери и кошчета за отпадъци. За отпадъците ще се предвиди разделно събиране по видове: стъкло, хартия и пластмаси в контейнери за смет на площадката. Битовите отпадъци ще се транспортират от съответната фирма по чистотата на общинското сметище.

На площадките ще се извършва приемане, разкомплектоване на ИУМПС, авторемонт, търговия с годните авточасти, събиране и временно съхраняване на отпадъци от отработени масла, пластмаси, метали, стъкло и др. Събирането, временното съхранение и транспортирането на очакваните отпадъци ще се извършва в съответствие с Наредбите за изискванията за третиране на отпадъците в зависимост от техните специфични свойства.

В зоната за разкомплектоване (канал) ще се извършват операциите, при спазване изискванията на ЗУО и на подзаконовите нормативни актове по прилагането му. Отпадъците (опасни и неопасни) от упражняваните дейности на площадките ще се предават за оползотворяване и/или обезвреждане въз основа на сключен писмен договор, на лица и фирми, притежаващи разрешение по ЗУО. Копие от договорите да бъдат представени в РИОСВ в срок до един месец след сключването им.

При извършване на дейности свързани с управлението на отпадъците, за които се изисква специален режим, ще бъде уведомен съответния компетентен орган и ще се проведат необходимите процедури съгласно ЗУО.

По време на експлоатацията ще се планират мероприятия, гарантиращи събиране и временно съхранение на отпадъците съгласно изискванията на нормативната уредба по околна среда.

Реализацията на ПУП-ПРЗ не предвижда дейности, които да замърсяват или да доведат до дискомфорт на компонентите на околната среда.


5. Карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия и на съседните й територии, таблици, схеми, снимки и други – по преценка на възложителя, приложения:

Към документацията са приложени:

- Скица № Ф29213/10.08.2016 г. на имот № 035008 в мащаб М 1:1000

- Скица № Ф29214/10.08.2016 г. на имот № 036010 в мащаб М 1:2000

- План за регулация в мащаб М 1:1000 – 2 броя

- План за застрояване в мащаб М 1:1000 – 2 броя

- Задание за изработване на ПУП-ПРЗ – 2 броя

- Решение на Общински съвет гр. Пазарджик № 189/29.09.2016 г., прието с Протокол № 10 (за ПИ № 035008)

- Решение № 216/31.10.2016 г., взето с Протокол № 12 (за ПИ № 036010).

- Нотариален акт № 5 от 07.04.2016 г.

- Нотариален акт № 71 от 14.06.2016 г.




6. Нормативни изисквания за провеждане на наблюдение и контрол по време на прилагане на плана или програмата, в т.ч. предложение на мерки за наблюдение и контрол по отношение на околната среда и човешкото здраве:

При реализация на дейностите, предвидени с настоящия ПУП-ПРЗ ще бъдат спазени на всички законови изисквания с цел свеждане до минимум вероятните негативни въздействия върху компонентите на околната среда, а именно:



  • Ще се изготви проект за оползотворяване на излишните земни маси и наличния хумус.

  • Ще бъдат изпълнени изискванията на Закона за управление на отпадъците, ще се извършват на периодични проверки и ще се осъществява контрол за недопускане замърсяването на съседни терени с отпадъци.

  • По време на строително-монтажните дейности, строителните отпадъци ще се събират на определена площадка и своевременно да се извозват.

  • Ще се осигури необходимото озеленяване на незастроената част от територията.

  • Ще се осъществява контрол по спазване на граничните стойности на шум в околната среда.

  • Здравно-хигиенни аспекти - ще бъдат спазвани изискванията за безопасни условия на труд по отношение ограничаване на праховите и физични вредности на работните места, с оглед спазване на здравно-хигиенните норми и изисквания по БЗР.

При спазване на законоустановените изисквания и мерки не се очаква отрицателно въздействие върху компонентите на околната среда. За недопускане и предотвратяване на евентуални негативни въздействия при строителството и експлоатацията се предвиждат следните мерки:

  • При извършването на изкопни работи ще се поддържа необходимата влажност на земната основа чрез оросяване за намаляване на емисиите от прах.

  • Ще се поддържа необходимата влажност на временните пътища и депа за земни маси.

  • Строителните отпадъци и земни маси ще се депонират само на регламентирани депа, съгласувани с местните власти и своевременно да се извозват.

  • Всички дейности с отпадъци, не притежаващи и притежаващи опасни свойства ще се извършват в съответствие със Закон за управление на отпадъците.

  • Строителната механизация ще се поддържа в техническа изправност и ще бъде оборудвана с необходимите технически средства за редуциране на емисиите от изгорели газове и шум.

- Ще се осигури необходимото озеленяване на обектите, оформяне на тревни площи, залесяване с подходящи дървесни и храстови видове.

- Ще се определи подходящо място за разделно сортиране на отпадъците по видове.

- Ще се сключат договори с общинската фирма по чистотата за извозване и оползотворяване на битовите отпадъци.

- Ще се сключат договори с фирми, притежаващи разрешително съгласно ЗУО за извозване и оползотворяване на вторичните отпадъци от дейностите.






7. Документ за платена такса.


IІІ. Електронен носител – 1 бр.

Желая решението да бъде издадено в електронна форма и изпратено на посочения адрес на електронна поща.


Желая да получавам електронна кореспонденция във връзка с предоставяната услуга на посочения от мен адрес на електронна поща.



Дата:…02.2017 г. Възложител: .....................

Димитър Георгиев Дечев

управител на ”ДЕЧЕВ-74” ЕООД, с. Братаница

(подпис/печат)















Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница