Решение за преценяване на необходимостта от извършване на овос за



Дата09.04.2018
Размер262.24 Kb.
#65319
ТипРешение
До инж. Бойчо Георгиев

Директор на РИОСВ – Бургас
На Ваш № 5919/11.11.2011 г.
И С К А Н Е

за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС)
От ГЕОРГИ БЕРОВ – Управител на „БАЛКАН ХЕРБАЛ ОЙЛ” ООД (ЕИК 200639263)
Пълен пощенски адрес: гр.София, ж.к. Надежда ,бл.209,вх.Б,ет.2
Телефон, факс и е-mail: 0888663662; berov@berov.com
Лице за контакти: Георги Беров 0888663662

Уважаеми господин Директор,
Моля да ми бъде издадено решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС за ново инвестиционно предложение „Изграждане на дестилерия за добив на екологично чисти етерични масла от билки” в ПИ № 29283.28.10 в землището на с. Жеравна, Община Котел.
Приложено, представям на Вашето внимание:

1. Информация по приложение № 2 към чл. 6 от Наредба за ОВОС – 1 екземпляр на хартиен носител и 2 екземпляра на електронен носител;

2. Документи, доказващи уведомяване на съответната община и кметство и на засегнатото население и становища с резултати от проявения обществен интерес;

3. Документ за платена такса.


Дата:


С уважение:

/Георги Беров – Управител/


Информация по приложение № 2 към чл. 6 от Наредбата за ОВОС:



  1. Информация за контакт с възложителя:

Възложител на инвестиционното предложение е „БАЛКАН ХЕРБАЛ ОЙЛ” ООД (ЕИК 200639263), представлявано от Георги Беров – Управител.

Пълен пощенски адрес: гр. София, ж.к. „Надежда”, бл. 209, вх. „Б”, ет. 2.

Телефон, факс и е-mail: 0888663662; berov@berov.com



  1. Характеристика на инвестиционното предложение:


Резюме на предложението.

Инвестиционното предложение предвижда реконструкция и промяна на предназначението на съществуващи сгради, намиращи се в поземлен имот (собственост на възложителя), който е част от бившия стопански двор на моторно – тракторна станция (МТС) - с. Жеравна, община Котел. Ще бъде извършена цялостна реконструкция на част от съществуващите сгради (складови помещения) и ще бъдат изградени нови сгради за нуждите на нова дистилерия за етерични масла. Ще бъдат обособени и обслужващи работния процес сгради и блокове - административни, битови помещения за работниците, кухня със столова, лаборатория за контрол на качеството на продукцията, навес за временно складиране на суровината и работилници.


Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Настоящото инвестиционно предложение цели създаване на екологично микропредприятие в землището на с. Жеравна с очакван положителен социален ефект от създаване на до 20 нови работни места, както и създаване на условия за поминък на населението от съседни на с. Жеравна населени места. Предвид необходимостта от суровина за производството, ще бъде стимулирана и реализацията на добитите в района билки от лечебните растения „жълт кантарион”, „лавандула” и „бял бор”. Ще бъдат спазени и изпълнени всички изисквания на Закона за лечебните растения.

Инвестиционното предложение не е в противоречие с предвижданията на Община Котел за общо устройствено планиране на прилежащите територии.

Връзка с други съществуващи и одобрени дейности.

Инвестиционното предложение кореспондира с процедурата по изготвяне на нов градоустройствен план на землището на с. Жеравна. Поради тази причина е направено съгласуване с проектанта на градоустройствения план. Извършено е и съгласуване с Министерство на културата – Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), относно допустимостта на предложението и на подробния устройствен план (ПУП) на имота, спрямо Общия устройствен план.

С писмо изх. № 30-337-2/26.02.2010 г., Кмета на Община Котел разрешава изработването на ПУП за имота.

На база допускането ще бъде изготвен и предварителен проект за ПУП.


Подробна информация за разгледани алтернативи.

Не са разглеждани алтернативни решения. Инвестиционното предложение няма алтернативи по смисъла на своята същност.


Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Площадката представлява поземлен имот с идентификатор 29283.28.10 по кадастралната карта на землището на с. Жеравна, община Котел. Имотът попада в кв. 28 на стопанския двор на селото. Общата площ на имота е 2,067 дка. Трайното предназначение на територията е урбанизирана. Начинът на трайно ползване е за стопански двор.

Макар и извън зоната на с. Жеравна, което е паметник на архитектурата, инвестиционното предложение е съобразено с препоръките на НИНКН по отношение обемните критерии и други специфични изисквания към архитектурата и материалите на сградите на дистилерията. Част от съществуващите постройки в имота ще се използват като временни в периода на реализация.
Описание на основните процеси, капацитет.

Основният процес в производството е дестилация. Това е процес на разделяне на течни смеси, състоящи се от летливи компоненти, който се базира на различията в парния натиск. Под техника на дестилация се разбира изпаряване на течност в един апарат, кондензация на парите и охлаждане на кондензата в друг и събиране на получената течност (дестилат) в трети. Дестилацията е метод, приоритетен за извличане на етерични масла от цветни и тревни култури. Той отговаря на основните изисквания за добиване на етерични масла. Суровините за добив на етерични масла придобиват оптимални характеристики в сравнително ограничен период от време и това силно зависи от метеорологичните условия. Същевременно, не е препоръчително продължително съхранение на суровините, поради риск от рязко снижаване на качеството им. Кампа-нията по преработка на суровината е характерна с по-малки количества в началото и в края на периода, и с по-големи количества в разгара на периода. Поради тази причина, всяка инсталация е окомплектована, както със съоръжения, покриващи максимални моменти на подаване на суровина, така и с такива, които се зареждат по-малки количества. Това обстоятелство е от изключителна важност, както за енергийната ефективност, така и за качеството на добиваните масла, тъй като последното също зависи от съотношението: размер на съоръжението – заредено количество суровина.

Капацитетът на инсталацията е преработка при трисменен режим на 900 кг суровина и добив на около 6 кг етерични масла. Количеството ще варира, в зависимост от вида на суровината (жълт кантарион, лавандула или листа от бял бор).

Отпадъците от процеса при трисменен режим (24 часа) са 750 кг отработена зелена маса и отработена условно чиста технологична вода. Основен енергоносител за обекта ще бъде технологично обусловеният парогенератор, важен елемент от процеса на дестилация, но с възможности да подава мощности и на останалите сгради за отопление, както и битова топла вода. Заложеният в проекта парогенератор ще осигурява работно налягане в границите от 0,8 до 8 атмосфери при работно налягане от 4 атм. Топлинната мощност на парогенератора ще бъде производство на 8 тона пара за 1 час.

Предвиденото строителство ще бъде изпълнено за срок до две години след получаване на всички необходими документи. Изпълнението ще бъде еднократно и не се предвиждат отделни етапи на изпълнение.
Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

До имота (площадката) води съществуващ път, който е част от заварената пътна структура на стопанския двор. Инвестиционното предложение не предвижда необходимост от изграждане на нова пътна и техническа инфраструктура, както и на нови електромрежи и трафопостове, тъй като сумарната необходима електроенергия за покриване на нуждите на дистилерията са в рамките на съществуващата подавана мощност. Не се предвижда и промяна на съществуваща пътна инфраструктура.


Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Предвиденото строителство ще бъде изпълнено за срок до две години след получаване на всички необходими документи. Изпълнението ще бъде еднократно и не се предвиждат отделни етапи на изпълнение.

Въвеждането в експлоатация ще бъде изпълнено, след получаване на необходимите документи, съгласно нормативните изисквания.

За дейностите по строителството на дистилерията е изготвен проект за безопастност и здраве. Цялостното строителство ще протече в рамките на поземления имот, без засягане на околни имоти и земи. Предвижда се извършване на изкопни работи до максимална дълбочина – 1,50 м, поради липса на сутерен в сградите. Не се предвиждат взривни работи.

В площадката няма едроразмерна дървесна растителност и по тази причина не се предвижда сеч.
Предлагани методи за строителство.

Строителството ще бъде изцяло монолитно със стоманобетонна конструкция на носещите стени.


Природни ресурси, предвидени за използване при строителството и експлоатацията.

По време на строителството и последващата експлотация ще се използват следните природни ресурси:



  • Вода.

Към момента съществува и се използва водопровод с достатъчен за строителството и производството дебит, който е с източник вода наблизо изграден каптаж. От този източник са захранени всички околно разположени и съществуващи сгради в стопанския двор. Официално изградени мрежи на местното ВиК дружество не съществуват. Проектът предвижда изграждане на собствен водоизточник (кладенец) в границите на имота, като опция за гарантиране на достатъчни водни количества в сезони с намален дебит на съществуващия водопровод (каптажа). Проучванията на сондажи за вода от други инвеститори в околността показват, че водоносният хоризонт обичайно се намира на дълбочина от 30 - 36 м. Предвидените в технологичния проект количества водна пара за дистилацията в общо 3 казана при 4 атм. работно налягане, са 500 кг/час. Това количество пара се получава в генератора от 1 куб. м вода. Максималният капацитет на вода за трите казана при трисменна работа възлиза на 23 куб. м за 24 часов работен ден. Към парогенератора е предвиден буферен резервоар с обем от 3 куб. м. В него ще се депонира водата за утайване и филтрация, преди влагането в производствения цикъл. Максималната 24-часова потребност от вода ще се осигурява чрез 8 цикъла на пълнене на резервоарите. В този резервоар, освен от собствения сондаж и каптирания водопровод, ще постъпват количества и от отработената технологична вода, която ще се използва многократно.

- Дървен материал.

В строителството ще се използва обичайният дървен материал за подпори, дъски и други подобни, с източник - строителни складове. В предприятието ще се използва дървен материал и като гориво за парогенератора. Предвиденото гориво за добив на технологичната пара е дървен материал от видовете габър, ясен, бук и дъб. Тези дървесни видове са с произход от регионални горски насаждения и се продават под надзора и организацията на Държавно горско стопанство (ДГС) - гр. Котел. От горивото ще се формира известен запас, който ще се складира по подходящ начин под предвидения в проекта масивен навес, северно от сградите. Полученият отпадък от горенето ще се транспортира до общинското сметище.

- Инертни материали.

Всички инертни материали за строителството (камък, пясък и др.) ще се закупуват от лицензирани строителни складове и предприятия.


  • Билки.

Жълт кантарион, лавандула, листа от бял бор. Това е суровината за добив на етеричните масла. Доставката на жълтия кантарион и лавандулата ще става на основание договори със земеделски производители от региона. Листата от бял бор ще се осигуряват по силата на договор с ДГС - гр. Котел, като отпадък от регулярна санитарна сеч извършвана в горските масиви в околността на Жеравна.

  • Почви.

Почвите от терена ще бъдат изземани и депонирани в близост до обекта, в границите на имота, като в последствие ще бъдат използвани за рекултивация на нарушените терени и за озеленяване.
Отадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране.

Отпадъкът от технологичния процес е отработената безвредна и нетоксична зелена маса. Тя ще се извозва и депонира под формата на компост за наторяване на землищата където се произвежда суровината.

Отпадъчни води – Крайната отработена технологична вода, както и формираните битови отпадъчни води от помещенията на обслужващите сгради, ще се отвеждат в предвидено за изграждане локално пречиствателно съоръжение, където ще се преработват до условно чисти води, които ще се използват за поливане на зелените площи в площадката.

При строителството на обекта ще се генерират строителни отпадъци, които ще бъдат своевременно извозвани и депонирани на депо за строителни отпадъци, съгласно изискванията на ЗУО.

За третиране на битовите отпадъци, които ще се формират при експлоатацията на обекта, ще бъдат сключени съответните договори.
Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда.

Ще бъдат взети предвид и изпълнени всички предложени от компетентните органи и заложени в проектите мерки за намаляване на отрицателните въздействия.

Предвидената технология на добив на етерични масла, чрез дестилация, е напълно безвредна, не отделя токсични вещества и няма вредни въздействия върху околната среда и хората.

Предвиденото биологично пречиствателно съоръжение елиминира напълно евентуално вредно въздействие и замърсяване от каналните битови води.


Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчни води).

Инвестиционното предложение не предвижда добив на строителни и други материали, изграждане на нов водопровод, както и добив и пренасяне на енергия.

За третиране на отпадъчните води ще бъде изградено локално пречиствателно съоръжение.
Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Необходими са разрешителни, които се изискват по съответните специални закони (Закон за устройство на територията, Закон за водите и др.).

С изключение на съгласуването от страна на РИОСВ - Бургас, БД – ЧР и МК – НИНКН и в последствие органите по въвеждане в експлотация на сградите, проектът няма нужда от издаване на други разрешителни.
Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Експлотацията на дистилерията не предизвиква в никаква степен дисконфорт и замърсявания на околната среда.

Замърсяване и дискомфорт на околната среда се очакват във фазата на строителство. Това ще бъдат праховото замърсяване при извършване на изкопните и строителните дейности и шумовото натоварване в резултат от работата на техниката. Въздействието ще бъде краткотрайно (само при строителството), непостоянно и обратимо.
Риск от инциденти.

В Технологичния проект и в Техническия проект са заложени изискваните от нормативната уредба мерки за безопастност по време на строителството и при работата със съоръженията. Проектът е комплектован с част Пожарна безопастност, в която са посочени необходимите мерки за избягване на инциденти от пожар. Сградите са съоръжени с необходимите известителни и пожарогасителни съоръжения.

Ще бъдат взети всички необходими мерки за предотвратяване и недопускане на инциденти, свързани с човешкото здраве. Ще бъдат спазвани стриктно хигиенните норми и изискванията за трудова безопасност.



  1. Местоположение на инвестиционното предложение.


План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.

Площадката представлява поземлен имот с идентификатор 29283.28.10 по кадастралната карта на землището на с. Жеравна, община Котел. Имотът попада в кв. 28 на стопанския двор на селото. Общата площ на имота е 2,067 дка. Трайното предназначение на територията е урбанизирана. Начинът на трайно ползване е за стопански двор.

Имотът не попада в границите на защитени територии, обявени по реда на Закона за защитените територии.

Имотът попада изцяло в територията на защитена зона за опазване на дивите птици „Котленска планина” (BG0002029), обявена със Заповед № РД-910/11.12.2008 г. на Министъра на околната среда и водите.

Имотът попада изцяло и в територията на защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна „Котленска планина” (BG0000117), приета с Решение № 661/16.10.2007 г. на МС.




Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Трайното предназначение на територията е урбанизирана. Начинът на трайно ползване на имота е за стопански двор. Няма да бъдат засегнати съществуващи и бъдещи планирани ползватели на земи.


Зониране или земеползване, съобразно одобрени планове.

Инвестиционното предложение кореспондира с процедурата по изготвяне на нов градоустройствен план на землището на с. Жеравна. Поради тази причина е направено съгласуване с проектанта на градоустройствения план. Извършено е и съгласуване с Министерство на културата – Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), относно допустимостта на предложението и на подробния устройствен план (ПУП) на имота, спрямо Общия устройствен план.

С писмо изх. № 30-337-2/26.02.2010 г., Кмета на Община Котел разрешава изработването на ПУП за имота.

На база допускането ще бъде изготвен и предварителен проект за ПУП.


Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

Теренът, предвиден за реализация на инвестиционното предложение не попада в чувствителни зони, уязвими зони и санитарно - охранителни зони.

Имотът не попада в границите на защитени територии, обявени по реда на Закона за защитените територии.

Имотът попада изцяло в територията на защитена зона за опазване на дивите птици „Котленска планина” (BG0002029), обявена със Заповед № РД-910/11.12.2008 г. на Министъра на околната среда и водите.

Имотът попада изцяло и в територията на защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна „Котленска планина” (BG0000117), приета с Решение № 661/16.10.2007 г. на МС.
Качество и регенеративна способност на природните ресурси.

Предвид съществуването на бивш стопански двор и урбанизирана територия, районът е антропогенно повлиян.

Качеството и регенеративните способности на природните ресурси в района като цяло, могат да се оценят, като добри. Околните терени са запазени и незасегнати от инвестиционни предложения или други увреждащи дейности.
Подробна информация за всички разглеждане на алтернативи за местоположение.

Алтернативи за местоположение на инвестиционното предложение не са разглеждани, тъй като последното е ограничено от собствеността на имота. Възложителят е собственик само на този имот.





  1. Характеристика на потенциалните въздействия.


Въздействия върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, въздуха, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите, защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Предвид естеството на производството, технологията и начина на строителство, не се очаква възникване на гореописаните въздействия.

Производството не е свързано с отделяне на емисии в околната среда, шумове, вибрации, радиации или генетично модифицирани организми.
Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Имотът не попада в границите на защитени територии, обявени по реда на Закона за защитените територии.

Имотът попада изцяло в територията на защитена зона за опазване на дивите птици „Котленска планина” (BG0002029), обявена със Заповед № РД-910/11.12.2008 г. на Министъра на околната среда и водите.

Имотът попада изцяло и в територията на защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна „Котленска планина” (BG0000117), приета с Решение № 661/16.10.2007 г. на МС.

Предвид местоположението на инвестиционното предложение – урбанизирана територия в бивш стопански двор и предвид естеството на производството, при реализацията на обекта и в периода на експлоатация, няма да има възникване на значително отрицателно въздействие по отношение на защитените зони, техният предмет на опазване и техните цели на опазване.

Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

По време на строителството, основни замърсители на въздуха ще бъдат газовите емисии на строителната и автотранспортната техника, главно азотен оксид и въглероден диоксид и в по-малка степен въглероден оксид, серен диоксид и др. Тези емисии ще се разсейват в района на строителната площадка. При ветровито време, емисиите на вредните газове ще се пренасят на по-далечно разстояние, при което концентрациите в приземния слой няма да превишават допустимите норми.

При извършване на изкопните, насипните и строителните работи ще се образуват неорганизирани прахови емисии, които ще се разсейват и отлагат в района на обекта. Запрашаването на атмосферния въздух се очаква да бъде в границите на нормативните изисквания по Наредба № 14/1997г.

В периода на строителство ще има минимално пряко, краткотрайно и обратимо негативно въздействие.

По време на експлоатацията на обекта, не се очаква замърсяване на атмосферния въздух, поради липсата на източници на вредни емисии от обекта.

Наличието на транспортна мрежа до площадката, както и съсредоточаването на необходимата техника за относително кратко време, предотвратяват възможността от замърсяване на водните ресурси в района, по време на строителните дейности. По време на строителството няма да се формират потоци промишлени и битово-фекални отпадъчни води и не се очакват косвени кумулативни въздействия върху повърхностните и подземните води в района.

Геоложката среда няма да бъде подложена на дълбоко въздействие от изкопните работи. Въздействието върху геоложката среда може да се определи, като малко, дълготрайно, с малък обхват.

По настоящем, теренът на имота е затревен с ниска тревна растителност. Антропогенизирането на терена предопределя разпространението основно на рудерални и плевелни тревни видове. Липсва дървесна растителност. В обхвата на парцела не са установени местообитания на едри бозайници, птици, влечуги и земноводни. Възможно е съществуването на дребни гризачи – полевки и замеровки.

При реализиране на инвестиционното предложение няма да има негативно въздействие върху граничните терени, както и върху земеделски земи.

Въздействието от реализирането на инвестиционното предложение се определя, като пряко, необратимо и отрицателно върху почвения участък в обхвата на участъка, предвиден за застрояване.

Източниците на шум при изграждането на обекта ще бъдат различните монтажни машини и транспортни средства. Строителната дейност ще се извършва само в дневния период от денонощието.

Въздействия върху човешкото здраве не се очакват.


Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).

Описаното минимално въздействие ще бъде ограничено и локално, само в рамките на поземлен имот с идентификатор 29283.28.10 по кадастралната карта на землището на с. Жеравна, община Котел. Общата площ на имота е 2,067 дка.
Вероятност от поява на въздействието.

Описаното минимално въздействие е възможно само в периода на строителство.
Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Описаното минимално въздействие е възможно само в периода на строителство. Въздействието е обратимо.
Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.

Ще бъдат взети предвид и изпълнени всички предложени от компетентните органи и заложени в проектите мерки за намаляване на отрицателните въздействия.

За намаляване и ограничаване на евентуални неблагоприятни въздействия върху защитените зони, се препоръчват следните мерки:
При етапа на проектиране

- При възможност, да се увеличи процента от територията, предвиден за озеленяване.

- За озеленяване да се използват само местни видове, типични за този фитогеоргафски район.

- Да не се предвижда изграждане на плътна ограда около обекта. За ограждане да бъде използвана телена мрежа и/или жив плет.

- С цел предотвратяване струпването на по-голям брой МПС, да не се предвижда обособяване на повече от пет паркоместа.

При етапа на строителство

- Препоръчително е, строителните дейности да бъдат извършвани извън гнездовия период на птиците (извън периода 01 април – 30 юни).

- Да не се изгражда плътна ограда около обекта. За ограждане да бъде използвана телена мрежа и/или жив плет.

- За ограничаване на замърсяването на атмосферния въздух и за намаляване разсейването на прах и на фини прахови частици, е неоходимо да се използват плътни заграждения на строителната площадка, както и измиване на гумите на транспортните средства преди напускане на строителната площадка.

- Да се предвиди изземване, депониране и оползотворяване на хумусния слой.

- Желателно е, всички строителни разтвори, бетонови и варови смеси да бъдат транспортирани готови за ползване на обекта.

- Строителните дейности да се ограничават само в рамките на площадката, като не се допуска замърсяване на прилежащите територии с отпадъци, както строителни, така и битови.

- Да се съгласува с Общинската администрация мястото и маршрута за депониране на строителните отпадъци.

- Тъй като при провеждане на строителните дейности е практически неизбежно унищожаване на част от територията, необходимо е, при реализация на инвестиционното предложение, в максимална степен да бъдат запазени площите, предвидени за озеленяване. Да се избягва внасянето на чуждоземни и нетипични за района видове, които могат да се явят конкурентни на автохтонната флора.

- Да не се обособяват повече от пет паркоместа за паркиране на МПС.



При етапа на експлоатация

- Да се предвиди събиране и извозване на генерираните твърди битови отпадъци, съгласно изискванията на ЗУО.

- За външно осветление на сградите и за осветление на дворното място да не се използват осветителни тела с мощност над 60 W.

- За външно осветление да не се използват осветителни тела с насочен лъч (прожектори, вани и др.).



Трансграничен характер на въздействието.

Въздействието върху околната среда няма трансграничен характер.

С уважение:

/Георги Беров – Управител/



Информация по приложение № 1 и приложение № 2, част Б към чл. 10, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за ОС:

1. Информация за възложителя.

Възложител на инвестиционното предложение е „БАЛКАН ХЕРБАЛ ОЙЛ” ООД (ЕИК 200639263), представлявано от Георги Беров – Управител.

Пълен пощенски адрес: гр. София, ж.к. „Надежда”, бл. 209, вх. „Б”, ет. 2.

Телефон, факс и е-mail: 0888663662; berov@berov.com

2. Обща информация за предложеното инвестиционно предложение.


Местоположение на инвестиционното предложение - област и община, землище, номер на имота.

Площадката представлява поземлен имот с идентификатор 29283.28.10 по кадастралната карта на землището на с. Жеравна, община Котел. Имотът попада в кв. 28 на стопанския двор на селото. Общата площ на имота е 2,067 дка. Трайното предназначение на територията е урбанизирана. Начинът на трайно ползване е за стопански двор.

Макар и извън зоната на с. Жеравна, което е паметник на архитектурата, инвестиционното предложение е съобразено с препоръките на НИНКН по отношение обемните критерии и други специфични изисквания към архитектурата и материалите на сградите на дистилерията. Част от съществуващите постройки в имота ще се използват като временни в периода на реализация.
Срок за реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение.

Предвиденото строителство ще бъде изпълнено за срок до две години след получаване на всички необходими документи. Изпълнението ще бъде еднократно и не се предвиждат отделни етапи на изпълнение.

Въвеждането в експлоатация ще бъде изпълнено, след получаване на необходимите документи, съгласно нормативните изисквания.

За дейностите по строителството на дистилерията е изготвен проект за безопастност и здраве. Цялостното строителство ще протече в рамките на поземления имот, без засягане на околни имоти и земи. Предвижда се извършване на изкопни работи до максимална дълбочина – 1,50 м, поради липса на сутерен в сградите. Не се предвиждат взривни работи.

В площадката няма едроразмерна дървесна растителност и по тази причина не се предвижда сеч.

Цел и предмет на инвестиционното предложение.

Инвестиционното предложение предвижда реконструкция и промяна на предназначението на съществуващи сгради, намиращи се в поземлен имот (собственост на възложителя), който е част от бившия стопански двор на моторно – тракторна станция (МТС) - с. Жеравна, община Котел. Ще бъде извършена цялостна реконструкция на част от съществуващите сгради (складови помещения) и ще бъдат изградени нови сгради за нуждите на нова дистилерия за етерични масла. Ще бъдат обособени и обслужващи работния процес сгради и блокове - административни, битови помещения за работниците, кухня със столова, лаборатория за контрол на качеството на продукцията, навес за временно складиране на суровината и работилници.

Основният процес в производството е дестилация. Това е процес на разделяне на течни смеси, състоящи се от летливи компоненти, който се базира на различията в парния натиск. Под техника на дестилация се разбира изпаряване на течност в един апарат, кондензация на парите и охлаждане на кондензата в друг и събиране на получената течност (дестилат) в трети. Дестилацията е метод, приоритетен за извличане на етерични масла от цветни и тревни култури. Той отговаря на основните изисквания за добиване на етерични масла. Суровините за добив на етерични масла придобиват оптимални характеристики в сравнително ограничен период от време и това силно зависи от метеорологичните условия. Същевременно, не е препоръчително продължително съхранение на суровините, поради риск от рязко снижаване на качеството им. Кампа-нията по преработка на суровината е характерна с по-малки количества в началото и в края на периода, и с по-големи количества в разгара на периода. Поради тази причина, всяка инсталация е окомплектована, както със съоръжения, покриващи максимални моменти на подаване на суровина, така и с такива, които се зареждат по-малки количества. Това обстоятелство е от изключителна важност, както за енергийната ефективност, така и за качеството на добиваните масла, тъй като последното също зависи от съотношението: размер на съоръжението – заредено количество суровина.

Капацитетът на инсталацията е преработка при трисменен режим на 900 кг суровина и добив на около 6 кг етерични масла. Количеството ще варира, в зависимост от вида на суровината (жълт кантарион, лавандула или листа от бял бор).

Отпадъците от процеса при трисменен режим (24 часа) са 750 кг отработена зелена маса и отработена условно чиста технологична вода. Основен енергоносител за обекта ще бъде технологично обусловеният парогенератор, важен елемент от процеса на дестилация, но с възможности да подава мощности и на останалите сгради за отопление, както и битова топла вода. Заложеният в проекта парогенератор ще осигурява работно налягане в границите от 0,8 до 8 атмосфери при работно налягане от 4 атм. Топлинната мощност на парогенератора ще бъде производство на 8 тона пара за 1 час.

Предвиденото строителство ще бъде изпълнено за срок до две години след получаване на всички необходими документи. Изпълнението ще бъде еднократно и не се предвиждат отделни етапи на изпълнение.


Необходимост от нова инфраструктура - пътища, електроснабдяване, ВиК.

До имота (площадката) води съществуващ път, който е част от заварената пътна структура на стопанския двор. Инвестиционното предложение не предвижда необходимост от изграждане на нова пътна и техническа инфраструктура, както и на нови електромрежи и трафопостове, тъй като сумарната необходима електроенергия за покриване на нуждите на дистилерията са в рамките на съществуващата подавана мощност. Не се предвижда и промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Не е необходимо изграждане на нова ВиК и електроснабдителна инфраструктура. За нуждите на водоползването, ще бъде изграден собствен водоизточник.

За третиране на отпадъчните води ще бъде изградено локално пречиствателно съоръжение.

3. Орган, отговорен за одобряване на инвестиционното предложение.

РИОСВ – Бургас;

Община Котел;

БД - ЧР.


4. Характеристика на засегнатата територия – вид и начина на ползване на земите.

Площадката представлява поземлен имот с идентификатор 29283.28.10 по кадастралната карта на землището на с. Жеравна, община Котел. Имотът попада в кв. 28 на стопанския двор на селото. Общата площ на имота е 2,067 дка. Трайното предназначение на територията е урбанизирана. Начинът на трайно ползване е за стопански двор.

По настоящем, теренът на имота е затревен с ниска тревна растителност. Антропогенизирането на терена предопределя разпространението основно на рудерални и плевелни тревни видове. Липсва дървесна растителност. В обхвата на парцела не са установени местообитания на едри бозайници, птици, влечуги и земноводни. Възможно е съществуването на дребни гризачи – полевки и замеровки.

Имотът не попада в границите на защитени територии, обявени по реда на Закона за защитените територии.


Имотът попада изцяло в територията на защитена зона за опазване на дивите птици „Котленска планина” (BG0002029), обявена със Заповед № РД-910/11.12.2008 г. на Министъра на околната среда и водите.

На територията на Котленска планина са установени 182 вида птици, от които 51 са включени в Червената книга на България (1985). От срещащите се видове 81 са от европейско природозащитно значение (SPEC) (BirdLifeInternational, 2004). Като световно застрашени в категория SPEC1 са включени 10 вида, а като застрашени в Европа съответно в категория SPEC2 - 21 вида, в SPEC3 - 50 вида. Мястото осигурява подходящи местообитания за 65 вида, включени в приложение 2 на Закона за биологичното разнообразие, за които се изискват специални мерки за защита. От тях 58 са вписани също в приложение І на Директива 79/409 на ЕС. Котленска планина е място от световно значение за гнезденето на ливадния дърдавец /Crex crex/ и едно от най-значимите места в страната от значение за Европейския съюз за опазването на видове, гнездящи в голяма численост - черен щъркел /Ciconia nigra/, осояд /Pernis apivorus/, орел змияр /Circaetus gallicus/, малък креслив орел /Aquila pomarina/, скален орел /Aquila chrysaetos/, малък орел /Hieraaetus pennatus/, сокол скитник /Falco peregrinus/, лещарка /Bonasa bonasia/, полубеловрата мухоловка /Ficedula semitorquata/ и среден пъстър кълвач /Dendrocopos medius/.

През Котленска планина преминава най-западната част на черноморския прелетен път Via Pontica. Тук се образува типично място с тесен фронт на миграция, където ежегодно по време на есенна миграция преминават над 3000 грабливи птици. Най-многобройни от тях са осояда, обикновения мишелов /Buteo buteo/, вечерната ветрушка /Falco vespertinus/ и блатарите. По време на миграция е установен и сивия жерав /Grus grus/. През есенно-зимния период язовир Тича поддържа значителни количества водолюбиви птици, включително червеногушия гмуркач /Gavia arctica/, големия корморан /Palacrocorax carbo/, зеленоглавата патица /Anas platyrchynchos/ и др.
Имотът попада изцяло и в територията на защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна „Котленска планина” (BG0000117), приета с Решение № 661/16.10.2007 г. на МС.

От орнитологична гледна точка зоната има важно значение за видовете, които гнездят по скалите. Растителни видове от Директивата за местообитанията не са открити, но има голам брой видове от Закона за биологичното разнообразие (14 вида) и в Червената книга на България (22 вида), което дава основание мястото да бъде определено като значимо.

Като цяло, антропогенното въздействие идва основно от изкуственото залесяване с иглолистни насаждения (високо влияние) и изсичането на горите (средно влияние). Мястото е подходящо да бъде включено в екологичната мрежа Натура 2000, поради намиращите се в него местообитания, а също и поради флористичното богатство.
На територията на инвестиционното предложение, както и в съседните терени, не се установява наличие на природни местообитания, популации и местообитания на видове, представляващи предмет и цел на опазване в двете защитени зони. Предвид местоположението на инвестиционното предложение – урбанизирана територия в бивш стопански двор и предвид естеството на производството, при реализацията на обекта и в периода на експлоатация, няма да има възникване на значително отрицателно въздействие по отношение на защитените зони, техният предмет на опазване и техните цели на опазване. Не се очаква безпокойство на видове, фрагментация на местообитания или популации и повлияване на благоприятния природозащитен статус на местообитанията и популациите, представляващи предмет на опазване. Не се очаква възникване на негативни кумулативни въздействия.

5. Актуална скица на имота, в който ще се реализира инвестиционното предложение, съдържаща партида на имота.



6. Карта на засегнатата територия, схеми и др.


С уважение:



/Георги Беров – Управител/
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница