Решение за преценяване на необходимостта от извършване на овос за инвестиционно предложение



Дата15.01.2017
Размер191.86 Kb.
#12710
ТипРешение
ДО

ДИРЕКТОРА НА РИОСВ-БУРГАС
Към вх.№ 6463

И С К А Н Е
за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС)
От: „Спининг 100”ЕООД

/име, адрес и телефон за контакт, гражданство на възложителя – физическо лице/

........................................................................................................................................................................

/ седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице/


Пълен пощенски адрес с..Драганово 8114, община Бургас, ул.”Седемнадесет № 9
Телефон, факс и е-mail: ..............................................................................................................................

........................................................................................................................................................................

Управител или изпълнителен директор на фирмата- възложител……………………………………

………………………………………………………………………………………………………………

Лице за контакти: ........................................................................................................................................

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР,


Моля да ми бъде издадено решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС за инвестиционно предложение: Изграждане на ферма за отглеждане на риба в язовир”Арнут дере -1”, находящ се в поземлен имот №000140, землище с.Драганово, община Бургас”

Прилагам:


1.Информацията по Приложение № 2 към чл.6 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Загл. изм. - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Приета с ПМС № 59 от 7.03.2003 г., обн., ДВ, бр. 25 от 18.03.2003 г., изм. и доп., бр. 3 от 10.01.2006 г., бр. 80 от 9.10.2009 г., бр. 29 от 16.04.2010 г., бр. 3 от 11.01.2011 г., бр. 94 от 30.11.2012 г., в сила от 30.11.2012 г. – 1 екземпляр на хартиен носител и 2 екземпляра на електронен носител;


2.Информация относно обществения интерес по смисъла на чл.6,ал.9 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Загл. изм. - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Приета с ПМС № 59 от 7.03.2003 г., обн., ДВ, бр. 25 от 18.03.2003 г., изм. и доп., бр. 3 от 10.01.2006 г., бр. 80 от 9.10.2009 г., бр. 29 от 16.04.2010 г., бр. 3 от 11.01.2011 г., бр. 94 от 30.11.2012 г., в сила от 30.11.2012 г, в т.ч. становища на съответната община/район/кметство, получени писмени становища от заинтересувани лица, жалби, възражения или предложения, протоколи от проведени срещи, друго.

3. Оценка по чл. 99а от ЗООС (в случаите по чл. 118, ал.2 от ЗООС) - 1 екземпляр на хартиен носител и 2 екземпляра на електронен носител;

4.Документ за платена такса в размер на 500 лв. съгласно чл. 1, ал. 5,т.1 и чл. 22, ал. 2 и чл.30,ал.1. от Тарифа за таксите, които се събират в системата на Министерството на околната среда и водите /Приета с ПМС № 136 от 13.05.2011 г., обн., ДВ, бр. 39 от 20.05.2011 г., в сила от 20.05.2011 г., изм. и доп., бр. 73 от 25.09.2012 г., в сила от 25.09.2012 г., бр. 94 от 30.11.2012 г., в сила от 30.11.2012 г./ и съгласно чл. 10, ал. 2, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони. Таксата се заплаща по банков път по Банкова сметка на РИОСВ-Бургас в Общинска банка Бургас: BIC-SOMBBGSF ПО БАНКОВА СМЕТКА: BG28SOMB91303137007401. Във вносната бележка следва да се упомене постановлението, съответния член и името на фирмата и/или физическото лице, поземления имот, землище, местност.

Дата:......................... Възложител:.....................................

/име,подпис/

Възложителят е задължен да осигури еднаквост на съдържанието на хартиения и в електронния носител на информацията, представена по ал. 1, и на оценката по ал. 2, като при установено несъответствие компетентният орган взема предвид хартиения носител.




С уважение,

Дата: 10.09.2013 г.




ИНФОРМАЦИЯ
ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС

(Съгласно Приложение №2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС)


НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

Инвестиционното предложение е свързано с изграждане на ферма за отглеждане на следните видове риба – шаран, европейски сом, бяла риба, пъстър толстолоб, бял толстолоб, бял и черен амур, щука, руска есетра, дъгова пъстърва, в язовир„Арнут дере -2”, находящ се в имот №000160, землище с.Драганово, община Бургас. Имотът е частна собственост, с обща площ41,418 дка и с начин на трайно ползване „язовир”. Ще се организира и спортен риболов.


I. Информация за контакт с възложителя

1. „Спининг 100”ЕООД

с..Драганово 8114, община Бургас, ул.”Седемнадесет № 9

II. Характеристики на инвестиционното предложение;

1. Резюме на предложението.

„Спининг 100”ЕООД, ще извършва рибостопанска дейност, отглеждане на риба за консумация и зарибителен материяал в по-горе посочения водоем.

Ще се извършва зарибяване на водната площ със следните видове: шаран (Cyprinus carpio), бял толстолоб (Hypophtalmichtys molitrix), пъстър толстолоб (Hypophtalmichtys nobilis) , бял амур (Ctenopharyngodon idella,), черен амур (Mylopharyngodon piceus,), щука (Esox lucius), бяла риба (Sander lucioperca), европейски сом (Silurus glanis), руска есетра( Acipenser uldenstaedti), дъгова пъстърва(Oncorhynchus mykiss,), Щука (Esox lucius) . Типът на рибоводното стопанство ще бъде басейнов със земно насипна конструкция и стопанството ще бъде непълносистемно-ще произвежда само зарибителен материал и риба за консумация.Производствената система ще бъде полуинтензивна,като ще се прилага поликултурно отглеждане на шаранови видове риби.Производствения цикъл ще бъде следния:


Производство на шаранов

Зарибителен материал






Реализация на пазара

Зарибителен материал за собствени нужди




Угояване на шаран и растително ядни риби

Закупуване на зарибителен материал







Реализация на риба за консумация

Част от достигналата жива маса 50-100 гр. еднолетни шарани се подлагат през следващия вегетационен период на угояване в свободните водни площи на язовира, а останалите се продават на др. рибовъдни ферми.Шаранът които се отглежда в поликултура с растителноядни видове повишава рибопродуктивността на водната площ на язовира. Това е резултат от консумирането от растително ядните риби на наличната естествена растителна храна във водоема. Тази храна се развива в резултат на оптимално мелиорираните и торени водни басейни,както и от храненето на шарана за консумация.През този период се ползват гранулирани фуражи в комбинация със зърнени фуражи, с високо съдържание на суров протеин. Рибоводното стопанство ще осъществява непълносистемен цикъл на рибопроизводствоНяма да се осъществява рибопроизводство.Периодът за отглеждане на рибата за консумация ще бъде двулетен, т.е. реализацията на пазара от закупената шаранова малка риба до отглеждането на шараан за консумация ще бъде минимум -17-18 месеца. Зарибителен материал ще се закупува ежегодно от други рибоводни стопанства. Зарибителен материал от хищни видове риби /европейски сом и щука/,които ще се отглеждат като допълнителни видове ще бъде закупуван ежегодно от други рибовъдни ферми.При отглеждане на риба за консумация се извършват следните операции:

-подготовка на басейните

-определяне на гъстотата и структурата на посадките

-определяне на дажбите.

Подготовка на басейните включва почистване, варуване и наторяване.За варуване се използва негасена вар,като най-добре за целта да се използва т.нар. пепелина в доза 150-250 кг/дка.Торенето се извършва ккато с органични,така и с минерални торове.


Плануваните производствени параметри са следните:

Шаран-гъстота на посадката -130 бр/дка, преживяемост – 90%, крайно живо тегло-около 1,5 кг

бял и черен амур- гъстота на посадката -70 бр/дка,

пъстър толстолоб, бял толстолоб-70 бр/дка,

сом и щука -10бр/дка

лин-20бр./дка и каракуда


Ефективността на производството ще се повиши и чрез отглеждане на хищни видове риба.

Хранене на онглежданите шаранови видове риба ще бъде чрез зърнени фуражи, специализирани гранулирани фуражи и естествена хранителна база на язовира.

За предвидените дейности ще са необходими двама служители, които да работят на двусменен режим.

Язовирът е в добро техническо състояние. Сухият и водния откос на язовирната стена са почистени, короната е в добро състояние. Преливникът и речното русло са с добра проводимост. Основният изпускател е в изправност.

Нормите за задължително минимално зарибяване и режимът на риболов ще са съобразно изискванията на Закона за рибарството и аквакултурите.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Необходимостта от предложението на възложителя е продиктувано от :

*Рационално използване на водната площ на яз. „Арнут дере -1”

* Наличие на вече отработена практика за отглеждане на риба в яз. „Арнут дере -1”



3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройстве или друг план дейности:

Инвестиционното предложение няма връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.


4. Подробна информация за разгледани алтернативи:

По отношение на територията и предмет на дейността липсват алтернативи, в случая алтернативите са лимитирани от наличието на съществуващи язовир и рибовъдни басейни и липсата на друг водем, подходящ за рибостопански цели.


5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

населено място –землище с.Драганово, община Бургас;

поземлен имот- № 000140

6. Описание на основните процеси (по проектни данни), капацитет:

„Спининг 100”ЕООД, ще извършва рибостопанска дейност, отглеждане на риба за консумация и зарибителен материяал в по-горе посочения водоем.

Ще се извършва зарибяване на водната площ със следните видове: шаран (Cyprinus carpio), бял толстолоб (Hypophtalmichtys molitrix), пъстър толстолоб (Hypophtalmichtys nobilis) , бял амур (Ctenopharyngodon idella,), черен амур (Mylopharyngodon piceus,), щука (Esox lucius), бяла риба (Sander lucioperca), европейски сом (Silurus glanis), руска есетра( Acipenser uldenstaedti), дъгова пъстърва(Oncorhynchus mykiss,), Щука (Esox lucius). Типът на рибоводното стопанство ще бъде басейнов със земно насипна конструкция и стопанството ще бъде непълносистемно-ще произвежда само зарибителен материал и риба за консумация.Производствената система ще бъде полуинтензивна,като ще се прилага поликултурно отглеждане на шаранови видове риби.Производствения цикъл ще бъде следния:


Производство на шаранов

Зарибителен материал






Реализация на пазара

Зарибителен материал за собствени нужди




Угояване на шаран и растително ядни риби

Закупуване на зарибителен материал







Реализация на риба за консумация

Част от достигналата жива маса 50-100 гр. еднолетни шарани се подлагат през следващия вегетационен период на угояване в свободните водни площи на язовира, а останалите се продават на др. рибовъдни ферми.Шаранът които се отглежда в поликултура с растителноядни видове повишава рибопродуктивността на водната площ на язовира. Това е резултат от консумирането от растително ядните риби на наличната естествена растителна храна във водоема. Тази храна се развива в резултат на оптимално мелиорираните и торени водни басейни,както и от храненето на шарана за консумация.През този период се ползват гранулирани фуражи в комбинация със зърнени фуражи, с високо съдържание на суров протеин. Рибоводното стопанство ще осъществява непълносистемен цикъл на рибопроизводствоНяма да се осъществява рибопроизводство.Периодът за отглеждане на рибата за консумация ще бъде двулетен, т.е. реализацията на пазара от закупената шаранова малка риба до отглеждането на шараан за консумация ще бъде минимум -17-18 месеца. Зарибителен материал ще се закупува ежегодно от други рибоводни стопанства. Зарибителен материал от хищни видове риби /европейски сом и щука/,които ще се отглеждат като допълнителни видове ще бъде закупуван ежегодно от други рибовъдни ферми.При отглеждане на риба за консумация се извършват следните операции:

-подготовка на басейните

-определяне на гъстотата и структурата на посадките

-определяне на дажбите.

Подготовка на басейните включва почистване, варуване и наторяване.За варуване се използва негасена вар,като най-добре за целта да се използва т.нар. пепелина в доза 150-250 кг/дка.Торенето се извършва ккато с органични,така и с минерални торове.

Ефективността на производството ще се повиши и чрез отглеждане на хищни видове риба.

Хранене на онглежданите шаранови видове риба ще бъде чрез зърнени фуражи, специализирани гранулирани фуражи и естествена хранителна база на язовира.

За предвидените дейности ще са необходими двама служители, които да работят на двусменен режим.

Язовирът е в добро техническо състояние. Сухият и водния откос на язовирната стена са почистени, короната е в добро състояние. Преливникът и речното русло са с добра проводимост. Основният изпускател е в изправност.

Нормите за задължително минимално зарибяване и режимът на риболов ще са съобразно изискванията на Закона за рибарството и аквакултурите.

. Ще се използват съществуващи съоръжения. За хранене и спомагателни дейности в язовира ще се използва гребна лодка, като за храна на рибата ще се използват висококачествени специализирани гранулирани фуражи и зърно, а в рибовъдните басейни храненето ще се извършва, чрез подаване на фуражите от брега.

Реализирането на инвестиционното предложение не свързано с промяна на предназначението и начина на ползване на водните басейни.

Минималното зарибяване и режимът на риболов са съобразно изискванията на Закона за рибарството и аквакултурите и нормите за зарибяване.

Реализирането на инвестиционното предложение не свързано с промяна на предназначението и начина на ползване на водоема.

7. Схема на пътната инфраструктура.

За обслужването на обекта ще се използват път с трошенокаменна настилка от яз. Арнут дере - 2.

Дейността ще се осъществява в съществуващ водоем и съществуваща, отдавна изградена инфраструктура, електро захранване пътища и др, без да е необходимо изграждането на нова такава.
8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация, и фази на закриване, възстановяване и последващо използване.

Технологията за производство на риба за консумация предвижда завиряване на водоема да започне в началото на есенните валежи, зарибяването се извършва през месец март, а понижаването на водата е постепенно през месец септември,октомври и ноември до излавяне на произведената риба за консумация с гриб. Уловената риба ще бъде транспортирана с автомобил до обектите на търговската мрежа.

Храната на рибата ще се разнася с гребна лодка на определени места във водоема.

9. Предлагани методи за строителство:

Ще се използват традиционни методи.



10. Природни ресурси, предвидени по време на строителството и експлоатацията:

За дейността риборазвъждане водата като природен ресурс се ползва в качеството на естествена среда за обитаване на рибата и на практика няма водопотребление. Технологията на рибовъдството не предвижда ползването на други природни ресурси по време на експлоатацията на обекта.



11. Отпадъци, които се очаква да се генерират, видове количества и начин на третиране:

Предлаганата технология за отглеждане на риба е безотпадна и се формират единствено отпадъци от разопаковане на опаковани в хартиени торби фуражи, а очакваните битови отпадъци ще са в минимални количества.

20 01 01 хартия и картон

20 03 01 смесени битови отпадъци

15 01 0 01 хартиени и пластмасови опаковки

15 01 02 пластмасови опаковки

15 01 01 хартиени и картонени опаковки от разопаковането на фуражи в многослойни хартиени торби

20 03 01 смесени битови отпадъци

Отпадъци от почистване на растителността по язовирната стена, преливника и речното русло.

20 02 01 биоразградими отпадъци


Прогнозни количества:

Строителни отпадъци около 2куб м.

за ТБО – около 0,0035 м3 /ден

Начин на третиране: Битовите отпадъци се събират в съд за смет в района на язовира, който се извозва от собственика със собствен транспорт на общинско сметище. Листната и тревна маса се компостира на място.
12. Мерки за намаляване отрицателните въздействия върху околната среда.

Реализирането на инвестиционното намерение не свързано с отрицателни въздействия върху компонентите на околната среда. Бреговата ивица се поддържа в добър ред и хигиена.

Ползвателят на водният обект следи качеството на водата от язовира, чрез извършване на мониторинг върху хидрохимичните показатели с цел грантиране производството на риба за консумация.

Изпускателят е подменен, а за състоянието на изпускателния кран и язовирната стена се извършват периодични проверки.



13. Други дейности свързани с дейността на дружеството:

На този етап няма други дейности свързани с инвестиционното предложение.


14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Във връзка с реализирането на инвестиционното предложение е необходимо издаването на разрешително за водовземане и разрешително за ползване на водния обект.


15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Извършваната дейност не води до замърсяване и дискомфорт на околната среда.

•Не се предвиждат дейности, при които да се отделят емисии на замърсители в околната среда;

•Не се засягат чувствителни, уязвими, защитени, санитарноохранителни зони и др.;

•Предвиждат се съответните решения за екологосъобразно третиране на отпадъците от обекта.

•Спомагателните дейности не са свързани с шум от транспортни средства и машини и са локализирани в рамките на обекта.


16. Риск от инциденти.

Извършваната дейност не предвижда използването и изграждането на съоръжения, които могат да доведат до инциденти, застрашаващи околната среда.

За язовир „Арнут дере -1” има изготвен авариен план за действия в екстремни и аварийни ситуации. Съгласно изискванията на Наредба №13/29.01.2004 г. за условията и реда за установяване на техническата експлоатация на язовирните стени и съоръженията към тях, ще се извършва постоянен контрол върху състоянието им и ще се поддържа нормална проводимост на трасето на преливника и речното русло на растояние 500 м от язовирната стена. При изпускане на води от язовира по време на преминаване на висока вълна, както при опасност от авария или при извършване на ремонтни работи ще се предприемат мерки от собственика на идеални части от язовира и отстраняване на аварията до ограничаване риска за хора, материални ценности и околна среда и незабавно уведомяване на Басейнова дирекция за управление на водите и Дирекция„Гражданска защита”.
III. Местоположение на инвестиционното предложение.

1. План, карти, снимки.

Местоположението на язовир „Арнут дере -1” са показани на приложените скица..


2. Зониране или земеползване съобразено с одобрени плановеЗа рибостопанска дейност ще се ползват воден обект с номера 000140.

3. Чуствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, СОЗ. Национална екологична мрежа.

Риборазвъждната дейност ще се осъществява от водоем собственост на възложителя с подходяща дълбочина и физикохимични показатели на водата без да се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.

Територията на която ще се извършва дейността е на значително разстояние от територии определени като чувствителни, уязвими, санитарно охранителни зони. Предвидените за водоплзване водоеми не попадат в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ,но попадат в защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие: ЗЗ „Айтоска планина” BG0000151 по Директивата за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна. Дейностите са свързани с отглеждане и производство на риба за консумация като промените в хидрологичния режим на „Арнут дере -1” са контролируеми и в границите на допустимите, без да се засяга защитената зона.

В близост до разглежданата площ няма разположени обекти, които да са предмет на културно наследство.


4. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Алтернатива на местоположението. По отношение на територията предмет на дейността липсват алтернативи, в случая алтернативите са лимитарани отналичето на вече изградени рибовъдни басейни и язовир и липсата на друг водем, подходящ за рибостопански цели.


IV. Характеристики на потенциалното въздействие.

1. Въздействия върху компонентите на околната среда и човешкото здраве.

От реализацията на инвестиционното предложение не се очакват въздействия върху компонентите на околната среда и човешкото здраве. Реализирането на инвестиционното предложение не е свързано с рискове за човешкото здраве и местоположението му не е в противоречие на Закона за здравето (ДВ бр.70/2004г. , изм. и доп.бр.102/2006г.).




    1. Въздействие върху качеството на водите.

Свързаната с инвестиционното предложение дейност е без отделяне на замърсени отпадъчни води. Напълването на язовира се осъществява по естествен начин от есенно зимните валежи.

Водният обект е с относително добър водообмен и самопречистващата способност. Производството на риба е много близко до естествените процеси в язовира, като ноползотворения от рибата фураж се разгражда и оползотворява изцяло от останалите обитатели на водоема, без да се наблюдават изменения в концентрациите на разтворените във водата вещества. Използването на висококачествени фуражи позволява бързото им оползотворяване от рибата липса на гнилостни процеси по дъното. Прилагането на добри производствени практики и самопречистващите способности на водоема позволяват поддържане на качеството на язовирната вода в границите на допустимите норми, без да се наблюдават повишени концентрци на разтворените във водата вещества.



1.2. Въздействие върху качеството на въздуха.

Предлаганата технология не е свързана с отделяне на емисии и имисии от вредни вещества и няма въздействие върху атмосферния въздух.

За отопление на охраната през зимните месеци ще се използва печка с твърдо гориво и отделените емисии в атмосферния въздух са незначителни.

Кратките срокове и минималния обем на строителните дейности не предполагат наднормени концнтрации ФПЧ и други замърсители на атмосферния въздух.


1.3. Въздействие чрез генерираните отпадъци.

Реализирането на инвестиционното предложение не предполага генерирането на промишлени, строителни и опасни отпадъци.

Битовите отпадъци ще се събират в съд за смет в района на язовира, който ще се извозва от собственика със собствен транспорт на общинско сметище. Листната и тревна маса ще се компостира на място, а дървесните отпадъци ще се използват за огрев.

1.4.Въздействие чрез шум и вибрации.

При производствената дейност не се отделят шум и вибрации над хигиенните норми, както и не се създават полета и лъчения които да изискват специални мероприятия.


1.5. Въздействие върху ландшафта.

Рибостопанската дейност ще се осъществява във вече съществуващ язовир в землището на с. Драганово, като промените в съществувващия ландшафт ще бъдат незначителни.


1.6. Въздействие върху историческите културни паметници.

На терена не са открити исторически и културни паметници и няма такива в съседство. При изкопните дейности в случай на разкриване на археологически обекти с културна и историческа стойност ще се действа съобразно българското законодателство.


2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа.

В района на обекта не са регистрирани находища на защитени растителни видове, подлежащи на опазване съгласно чл. 40 от ЗБР и местообитания на видове подлежащи на опазване.

За дейността ще се използва съществуващи водоеми, без да се извършват дейности свързани с изсичането или унищожаването на растителност.

Язовирът и рибовъдните басейни под язовирната стена са изкуствено създадени водни обекти за стопански цели, който не преставлява естествено местообитание на видове, предмет на опазване от Закона за биологичното разнообразие. Същите не са части от защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии. В землището на с. Драганово няма обявени защитени територии по смисъла на ЗЗТ. Реализирането на инвестиционното предложение не е свързано с увреждането на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, защото такива липсват. За спомагателни постройки ще се ползва неизползвана част от овощна градина-сливово насаждение, което изключва засягане на находища на редки и защитени растителни видове, подлежащи на опазване от ЗБР.

Предвиденият за реализирането на инвестиционното предложение терен, не попада в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените тертории и в защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.

Имотът попада в защитена зона е ЗЗ „Айтоска планина” BG0000151 по Директивата за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна.

Въздействията от реализирането на инвестиционното предложение са с локален обхват и ограничени в акваторията на яз. Арнут сере -2, и прилежащите обработваеми земи, а най-близката защитена зона е разположена на разстояние многократно по-голямо от обхвата на въздействита, които ще възникнат при реализирането на инвестиционното предложение.
3.Вид и обхват на въздействието.

Инвестиционното предложение ще се реализира в акваторията на язовир Арнут сере -2, рибовъдните басейни под стената и имот, който е земеделска земя. Населението на най-близко разположеното село Драганово няма да бъде засегнато, тъй като всички въздействия ще бъдат недоловими на територията на населеното място.

Очакваните въздействия върху компонентите на околната среда се характеризират като незначителни.

Въздействието от реализирането на инвестиционното предложение се характеризира като локално, в рамките на имота без да има трансграничен характер.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ: Извършването на рибовъдна дейност ще бъде с незначителни въздействия върху компонентите на околната среда в района. Няма да бъдат засегнати елементи от Националната екологична мрежа и увредени местообитанията на видове с консервационен статус и подлежащи на опазване съгласно българското природозащитно законодателство.

Възложител: ................................






Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница