Решението беше взето единодушно от Комисията по здравеопазване



Дата28.10.2018
Размер199.39 Kb.
#102467
ТипРешение
www.novatv.bg, 10.03.2015 г.

http://novanews.bg/news/view/2015/03/10/104146/
Одобриха д-р Комитов за управител на НЗОК
Решението беше взето единодушно от Комисията по здравеопазване
Комисията по здравеопазване одобри единодушно кандидатурата на д-р Глинка Комитов за управител на НЗОК, предаде БГНЕС.

Единственият претендент за поста бе предложен от парламентарната група на ГЕРБ. Д-р Комитов притежава 32-годишен стаж в областта на здравеопазването. Възпитаник е на Пловдивския медицински университет. Завършил е също така право в УНСС. Бил е зам.-управител на НЗОК и директор на РЗОК София. Към настоящия момент д-р Комитов е директор на столичната Втора градска болница.

Мисията на НЗОК е да осигури високо обслужване на пациентите", заяви кандидатът за управител на НЗОК д-р Глинка Комитов по време на изслушването си пред Комисията по здравеопазването. Според Комитов една от основните цели на касата трябва да бъде ефективното управление на здравноосигурителните вноски и гарантирането на качеството на медицинската помощ.

Кандидатът за управител на НЗОК се обяви за стриктно спазване българското и европейското законодателство, както и за проява на търпение и внимание към всички лица, потърсили медицинска помощ. Д-р Комистов каза още, че "не може НЗОК да бъде министерство в министерството", защото тя трябва да спазва държавната политика.

По време на изслушването д-р Комитов поиска увеличаване на здравноосигурителните вноски, съвместни проверки на НЗОК и НАП в лечебните заведения, както и изваждане на групи заболявания от болничната и прехвърлянето им в извънболничната помощ. Д-р Комитов обеща прозрачна политика по отношение на генеричните лекарства и подчерта, че ще използва законовата възможност касата да договаря отстъпки от цените на медикаментите. Според него реимбурисрането на лекарствата трябва да бъде не на медикамент, а на заболяване.

Д-р Комитов заяви, че трябва да бъдат разширени правата на контролните органи на НЗОК и най-вече на контрольорите, които проверяват трудовите договори и отпуските на специалистите, оказващите медицинска помощ.

Кандидатът за управител на НЗОК предложи високи санкции при констатирани нарушения и прекратяване на договор с лечебно заведение, ако се установи отчитане на дейност, която не е извършена или интервенция, която е извършена без необходимост. Д-р Комитов каза още, че контролът трябва се извършва преди заплащането на дейностите, а не постфактум.

Д-р Комитов подчерта, че няма как НЗОК да води самостоятелна политика, защото трябва да спазва разпоредбите на здравното министерство и държавата.

"Всяка реално извършена дейност ще бъде заплатена, а НЗОК няма да извърши нищо без договорни отношения със съсловните организации", увери кандидатът за управител на НЗОК. Д-р Комитов предложи също така да бъде създадена система за мониторинг на болниците с критичен статус, както и повече прозрачност по отношение на всички разходи на лечебните заведения.




11.03.2015 г., с. 4
Бъдещият управител на здравната каса предложи да затегне контрола над лекарите
Депутатите от здравната комисия единодушно одобриха д-р Глинка Комитов като единствен кандидат за НЗОК
Комитов ще настоява лекарите да имат само по един договор със здравната каса, а универститетските и областните болници да получават повече пари за лечение, отколкото останалите.
Десислава Николова

Д-р Глинка Комитов, единственият кандидат за управител на Националната здравнооосигурителна каса (НЗОК), предложи "железен контрол" над лекарите и лечебните заведения и по-висок размер на глобите за нарушителите, за да спре източването на здравната каса. Във вторник той беше изслушан от депутати от здравната комисия в парламента. Причината за мерките е, че според него сегашната нормативна уредба не дава достатъчно възможности да се контролира как се харчат обществените средства от здравната каса. Сега, ако контрольорите открият нарушения, те не могат да накажат лечебното заведение веднага, а могат само да откажат плащането за конкретния пациент. Обикновено болниците не подават за плащане хванатите в нарушение случаи и така не носят отговорност, обясни Комитов. По думите му той е готов с предложения за промени в здравните закони, които смята да представи при гласуването на пакета от промени в здравните закони на правителството, които вече минаха първо четене в Народното събрание.

Виновни лекари

Едната промяна, която предлага Комитов, е контролът от здравната каса да бъде предварителен, а не последващ, както е в момента. Освен това той ще иска контрольорите на НЗОК да могат да извършват проверки на трудовите договори на лекарите и техните отпуски, месечните им графици, договорите с други лечебни заведения, отпуснатите лекарства, както и на самото медицинско оборудване, с което се извършват манипулациите и изследванията. Бъдещият управител заяви, че ще настоява лекарите да имат само по един договор със здравната каса и освен това универститетските и областните болници да получават повече пари за лечение, отколкото останалите.

Освен това Комитов иска здравната каса да може да проверява всички плащания на пациентите като потребителски такси, избор на лекар и екип, даренията и плащанията за допълнителни услуги. По-висок размер на санкциите за лекарите и лечебните заведения и пълна публичност на наказанията – за неизвършена дейност или за ненужна операция ще се прекратява договорът на болницата по съответната клинична пътека, предлага Комитов.

Председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов заяви, че е съгласен със затягането на контрола, но това няма как да стане без единна електронна система, която да работи в реално време.

Безконфликтно

Д-р Комитов обяви пред депутатите, че е напълно съгласен с предложените от здравния министър д-р Петър Москов реформи в сектора, като изтъкна, че смисълът на въвеждането на допълнителен пакет за лечение е да се легализират плащанията за 2.9 млрд. лв., които пациентите правят от джоба си годишно за здраве.

"НЗОК няма да е държава в държавата и ще провежда одобрената от правителството здравна политика, която е предложило здравното министерство", декларира Комитов. Досега по традиция здравното министерство и здравната каса винаги са били в конфликт, тъй като едното ведомство пише законите и наредбите, а другото ги изпълнява. Комитов допълни, че едва през юни ще е наясно дали ще иска актуализация на бюджета на здравната каса, който и тази година е със заложен дефицит от около 300 млн. лв.

Д-р Комитов има 32 години професионален стаж в сектора, той има три висши образования – медицина в Пловдивския медицински университет, право в УНСС и социология в Пловдивския университет, а освен това е специализирал здравен мениджмънт и маркетинг във Франция. Той е гинеколог по специалност, започнал е работата си в Тетевен, а след това е продължил в Пловдив, бил е главен експерт на община Пловдив по юридическите въпроси, от 2002 до 2010 г. е заместник-директор на НЗОК, след това е управлявал столичната здравна каса, а в момента е директор на Втора градска болница.


Снимка на три колони – Според Глинка Комитов сегашната нормативна уредба не дава достатъчно възможности да се контролира как се харчат обществените средства от здравната каса.


VINF 17:06:31 10-03-2015

NZ1706VI.037

комисия - кандидат за управител - НЗОК - изслушване


Парламентарната Комисия по здравеопазване

изслуша единствения кандидат за управител на

Националната здравноосигурителна каса

София, 10 февруари /Десислава Пеева, БТА/

Парламентарната Комисия по здравеопазване изслуша

единствения кандидат за управител на Националната

здравноосигурителна каса /НЗОК/ д-р Глинка Комитов.

Предложението на кандидата беше направено от Парламентарната

група на ГЕРБ.

Д-р Комитов увери присъстващите, че ако бъде избран за

поста, ще изисква ефективно управление и ефективно изразходване

на средствата, както и засилване на контрола на качеството. Той

изрази подкрепата си за промените, предложени в проекта на

Закона за здравното осигуряване, одобрени на първо четене в

комисията.

Според Комитов би трябвало районните здравно-осигурителни

каси да могат да извършват внезапни проверки и да налагат

незабавни санкции преди лечебното заведение да е отчело

извършената дейност. Той посочи, че ще настоява да бъде

прекратен договор с НЗОК на лекари от доболничната помощ, които

са отчели неизвършена дейност или са извършили такава, без да е

имало индикация за нея. До такава санкция би се стигнало при

повторно установено нарушение, уточни Комитов.

Д-р Комитов отбеляза, че трябва да се наложи "железен"

контрол на публичните разходи за здравеопазване. След изтичането

на второто тримесечие ще мога да отговоря дали ще поискам

актуализация на бюджета на Здравната каса, каза още той.

В отговор на въпрос, свързан с цените на клиничните пътеки,

Комитов посочи, че една и съща клинична пътека би трябвало да

бъде с различна цена в зависимост от нивото на компетентност и

наличната апаратура във всяка болница.

Гарантирам, че НЗОК няма да извърши нищо без предварителна

договорка със съсловните организации, допълни Комитов и заяви,

че ще има прозрачност в работата на институцията.

Комисията по здравеопазване одобри кандидатурата на д-р

Глинка Комитов. Предстои тя да бъде обсъдена и гласувана в

пленарна зала.

www.actualno.bg, 10.03.2015г.

http://healthy.actualno.com/Zdravnata-komisija-odobri-d-r-Glinka-Komitov-za-shef-na-NZOK-news_461313.html
Здравната комисия одобри д-р Глинка Комитов за шеф на НЗОК
С 13 гласа „За” парламентарната Комисия по здравеопазване единодушно прие кандидатурата на д-р Глинка Комитов за управител на НЗОК, предаде „Фокус”.

Кандидатурата му предстои да бъде гласувана в пленарна зала, където д-р Комитов ще бъде изслушан от народните представители.

Единственият претендент за поста бе предложен от парламентарната група на ГЕРБ. Д-р Комитов притежава 32-годишен стаж в областта на здравеопазването. Възпитаник е на Пловдивския медицински университет. Завършил е също така право в УНСС . Бил е зам.-управител на НЗОК и директор на РЗОК София. Към настоящия момент д-р Комитов е директор на столичната Втора градска болница.

Мисията на НЗОК е да осигури високо обслужване на пациентите, заяви кандидатът за управител на НЗОК д-р Глинка Комитов по време на изслушването си пред Комисията по здравеопазването. Според Комитов една от основните цели на касата трябва да бъде ефективното управление на здравноосигурителните вноски и гарантирането на качеството на медицинската помощ.

Кандидатът за управител на НЗОК се обяви за стриктно спазване българското и европейското законодателство, както и за проява на търпение и внимание към всички лица, потърсили медицинска помощ. Д-р Комистов каза още, че "не може НЗОК да бъде министерство в министерството", защото тя трябва да спазва държавната политика.

По време на изслушването д-р Комитов поиска увеличаване на здравноосигурителните вноски, съвместни проверки на НЗОК и НАП в лечебните заведения, както и изваждане на групи заболявания от болничната и прехвърлянето им в извънболничната помощ. Д-р Комитов обеща прозрачна политика по отношение на генеричните лекарства и подчерта, че ще използва законовата възможност касата да договаря отстъпки от цените на медикаментите. Според него реимбурисрането на лекарствата трябва да бъде не на медикамент, а на заболяване.

Д-р Комитов заяви, че трябва да бъдат разширени правата на контролните органи на НЗОК и най-вече на контрольорите, които проверяват трудовите договори и отпуските на специалистите, оказващите медицинска помощ.

Кандидатът за управител на НЗОК предложи високи санкции при констатирани нарушения и прекратяване на договор с лечебно заведение, ако се установи отчитане на дейност, която не е извършена или интервенция, която е извършена без необходимост. Д-р Комитов каза още, че контролът трябва се извършва преди заплащането на дейностите, а не постфактум.

Д-р Комитов подчерта, че няма как НЗОК да води самостоятелна политика, защото трябва да спазва разпоредбите на здравното министерство и държавата.

"Всяка реално извършена дейност ще бъде заплатена, а НЗОК няма да извърши нищо без договорни отношения със съсловните организации", увери кандидатът за управител на НЗОК. Д-р Комитов предложи също така да бъде създадена система за мониторинг на болниците с критичен статус, както и повече прозрачност по отношение на всички разходи на лечебните заведения.


www.mediapool.bg, 10.03.2015 г.

http://www.mediapool.bg/bolnitsite-s-razlichno-finansirane-za-edna-i-sashta-deinost-news231459.html
Кандидатът за нов управител на НЗОК предлага:

Болниците с различно финансиране за една и съща дейност
Касата ще плаща за всяко лечение, от което е имало нужда
Мартина Бозукова

Железен контрол и високи санкции за болниците, които опитват да мамят здравната каса, финансова дисциплина, но и плащане за лечението на всеки здравно осигурен, който действително е имал нужда да влезе в болница. За това се обяви единственият кандидат за нов управител на институцията д-р Глинка Комитов, който беше изслушан във вторник от депутатите от парламентарната здравна комисия и кандидатурата му бе гласувана с пълно единодушие.

Комитов успокои болниците, че независимо от съществуващите лимити касата ще плати за всеки осигурен пациент, който действително е имал нужда от лечение в болница и при приема и лекуването му всички правила са били спазени. Той смята, че болниците имат буфери, в рамките на които трябва да се справят с предвидените бюджети. Самият Комитов още не е наясно обаче дали ще се справи с гласувания бюджет на НЗОК или ще се наложи актуализация. Това щяло да стане ясно в средата на годината, но той разчита, че при затягане на контрола, ще се вмести във финансовите рамки.

Болниците с различно финансиране за една и съща дейност

Комитов предлага още на различните болници да се плаща различно по една и съща клинична пътека според това колко добри са условията в лечебните заведения и какъв в крайна сметка е бил резултатът от лечението. Болниците да бъдат финансирани според качеството, а не според броя преминали пациенти е и лайт мотив в предлаганата от здравния министър Петър Москов реформа.

Идеята на Комитов е една и съща дейност да бъде плащана по различни цени на лечебните заведения според това с каква апаратура, лекарски екип и условия разполагат и като се отчитат в крайна сметка резултатите от лечението. Той обеща обаче, че и занапред болниците няма да бъдат делени според формата на собственост – дали са държавни, общински или частни.

Той коментира, че за пациента не е без значение дали влиза в болница пред рухване или в болница с алуминиева дограма, хубава апаратура, добри лекари.

Комитов настоява касата да води прогенерична лекарствена политика, което ще намали разходите й за медикаменти.

Той обяви, че ще изисква от служителите на касата и районните й подразделения да подхождат с търпение и уважение към всички, потърсили помощ от тях без оглед на пол, раса, възраст, имуществено състояние.

Финансисти да определят цените на медицинските дейности, а не да ги договаря с БЛС

Комитов каза още, че част от вижданията му за управление на касата не се разминават с предложените от здравния министър Петър Москов промени в Закона за здравното осигуряване. Комитов одобрява съвместните проверки за спазването на добрите медицински практики между касата, медицинския одит, Лекарския съюз, но смята, че трябва да има повече внезапни проверки, както и проверки на НАП. Одобрява планираното увеличение на дохода, върху който държавата осигурява деца, пенсионери и др. Подкрепя и изваждането на дейности от болничната в извънболничната помощ. Одобрява и предложението да се финансира терапия на конкретно заболяване, а не отделни медикаменти.

Има обаче и предложения, с които не е съгласен. "На прима виста се сещам за методиките за остойностяване и заплащане на медицинската дейност, както и за контрола не бих искал да се договарям с Българския лекарски съюз. Не мога да си представя, че ще ме спре катаджия и ще иска да се договаря с мен каква санкция да ми наложи, а аз ще вляза в преговорни отношения първо дали да ме глоби и второ с колко. Затова искам да си остане както е сега – в закона да се разпишат санкциите, а определянето на цените на клиничните пътеки да се извършва от Министерството на финансите", посочи Комитов. По-нататък остойностяването можело да се прави от актюери, каквито той обмисля да назначи в здравната каса.

Железен контрол и високи санкции за нарушителите

Комитов настоява да се разширят правомощията за проверки на контрольорите на касата и това, според него, ще доведе до намаляване на разходите й. Според него трябва да зачестят изненадващите проверки в лечебните заведения. Той настоява контрольорите да имат правомощията да проверяват всички плащания от страна на пациента като потребителски такси, дарения, избор на лекар и екип, разходите на болниците за медицински изделия, които се доплащат от пациентите.

Той иска контрольорите да могат да следят за отпускането на лекарства и за това дали оборудването в болниците отговаря на сключените договори по клинични пътеки. Комитов настоява и за контрол над трудовите договори, отпуските и болничните на лекарите отново във връзка със сключените договори по клинични пътеки и постоянно увеличаващия се брой болници. Желанието му е само 1 трудов договор на лекар да бъде финансиран от здравната каса.

Той е и за висок размер на санкциите при нарушения, като направи уточнението, че не визира изпуснатите точки и запетаи в документацията на лекарите и болниците. За две нарушения санкции няма да има, а директно ще се прекратява договорът с лечебното заведение – ако е отчетена дейност, която не е изпълнена, или ако е извършена дейност, за която няма медицински показания.

Комитов заяви, че депутати, които не гласуват за затягането на контрола и санкциите, не трябва след това да си позволяват да питат за източването на касата. "Ако едно-две лечебни заведения бъдат санкционирани, това ще има дисциплиниращ ефект за останалите", смята Комитов.

Обмисля заместникът му да е жена

Комитов съобщи, че обмисля подуправителят на касата да е жена, за да има равнопоставеност, а и защото виждал, че на всякакви нива в държавата се обръща внимание на това. Попитан дали това може да е настоящият управител Румяна Тодорова, Комитов се изказа ласкаво за нея.

"Цял мандат работихме заедно с нея, когато бях неин зам.-директор. За времето, в което бях зам.-директор, се смениха 11 деректори на касата, но тя е един от малкото, които се интересуваха какво може да се промени, за да е по-добре за пациентите", коментира той.





11.03.2015 г., с. 6
НЗОК проверява клиниките за калпава апаратура

ЗДРАВНАТА КОМИСИЯ В НС ПОДКРЕПИ Д-Р КОМИТОВ ЗА ШЕФ НА КАСАТА
Инспекторите на НЗОК да започнат проверки на болниците и за калпава медицинска апаратура, трудовите договори на работещите в тях, на графиците за дежурства и отпуски, дали лекарствата са изписвани правилно и имат ли лабораториите сертификати. За такива разширени правомощия ще настоява д-р Глинка Комитов, единственият кандидат за управител на касата. Той представи идеите си за по-добра ефективност на институцията пред здравната комисия в НС вчера. Д-р Комитов бе одобрен единодушно за поста от депутатите.

Втората група предложения е свързана с извършването на проверка на всички плащания на здравноосигурените лица. „Трябва да знаем как се разпределя поне публичният ресурс в лечебните заведения”, заяви д-р Комитов по време на заседанието на комисията. По думите му НЗОК винаги действа с организациите в договорителен режим. Той декларира, че ако и народните представители в пленарната зала го подкрепят за заемането на поста, ще работи по-тясно с пациентските организации. Д-р Комитов изтъкна още, че въвеждането на електронна рецепта ще намали значително разходите на касата за лекарства за домашно лечение, като по този начин ще се прекрати запасяването с медикаменти.

Очаква се до дни депутатите да гласуват кандидатурата в НС. Тя беше издигната от парламентарната група на ГЕРБ. В момента д-р Комитов е директор на Втора градска болница в София. Дълги години той е бил шеф на Националния център за обществено здравеопазване и анализи, заемал е и различни ръководни позиции в структурата на здравната каса.

www.dnevnik.bg, 10.03.2015г.

http://www.dnevnik.bg/zdrave/2015/03/10/2488225_niama_da_e_leka_godinata_za_noviia_shef_na_zdravnata/
Няма да е лека годината за новия шеф на Здравната каса, предрече Румяна Тодорова
От сигурни и доблестни хора трябва да е обграден следващият шеф на НЗОК, за да му казват истината, докато навлезе и се ориентира в обстановката. Това коментира в интервю за вестник "Труд" Румяна Тодорова, управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Мандатът на Тодорова изтече на 12 февруари, но все още продължава да разписва документи от името на касата до избора на нов ръководител. "Много трудна задача има, да не си въобразява, че годината ще бъде лека", предрича Тодорова.

Тя обяснява, че тази седмица ще бъде приета с решение на Министерския съвет новата методика за остойностяване на медицинската дейност и скоро ще влезе в сила, защото до този момент действа Постановление номер 94 - всеки месец надзорният съвет взема решение за лимит, който се дава на болниците, а ако има надлимитна дейност, тя се изплаща с решение на надзора, и то след извършена проверка.

Лимитът за първите два месеца за болниците е за по близо 120 млн. лв., а те са отчели дейност над утвърдената общо за над 74 млн. лв., обявява Тодорова и обяснява, че се очертава тенденция за покачване на дейността. "Идеята на новата методика е, ако болницата отчита надлимитна дейност за определен месец, тя да се компенсира, като се вземе от бюджета й за следващия месец", разяснява директорът на Здравната каса.

Румяна Тодорова казва, че на последното заседание на Народното събрание и както е разписано в Закона за бюджета на НЗОК за 2015 г., е направено разпределение на ниво районни каси. "Става дума за годишна и месечни стойности, които са изпратени на РЗОК. Те пък имат задачата да направят разпределението на бюджета си по болници в региона. И сега да припомним, че през т.г. лечебните заведения са разделени на такива, които изпълняват спешност и ще получават до 95% от изработените пари през 2014 г., а във втората група са тези, които не изпълняват спешност - те ще вземат до 90% от взетите през 2014 г. суми за дейност", заявява Тодорова.

По думите й болниците много добре ще трябва да прецизират кой пациент се налага да се хоспитализира и кой може да изчака, защото не трябва да се допускат преразходи. "Всичко това би трябвало да намали притока на болни и от гледна точка на НЗОК следва да се случи, тъй като голяма част от пациентите могат да се лекуват в извънболничната помощ", казва директорът на касата.

Тодорова разяснява, че според новата методика, ако не се влезе в бюджетната рамка (при положение че се дава възможност да се вземат суми в рамките на 5% от бюджета за следващия месец), тогава ще се прибегне до намаляването на цените, по които плаща НЗОК. "Това е някакъв възпиращ механизъм. Но се опасявам, че ако се стигне до намаляване на цени, ще се стигне и до завишаване на обемите", казва тя и обяснява, че болниците ще започнат да приемат повече пациенти срещу по-малко пари, за да запазят приходите, които получават. Защото лечебните заведения трябва да изплатят заплатите на екипа, да се разплащат с фирми доставчици, да покриват консумативите и режийните.

Румяна Тодорова коментира, че преразходът на всяко лечебно заведение месечно ще е около 10 млн. лв. или 120 млн. лв. за годината. "Това обаче не е толкова притеснително, колкото проблемът с онколекарствата в болниците. За тях се предвиждат по около 13.5 млн. лв. месечно, а се разходва терапия за над 20 млн. лв. месечно. Ето още 85 млн. лв. на минус в бюджета по това перо. За медицинските изделия имаме 77 млн. лв. Годишно, или по около 5 млн. лв. месечно. Харчат се обаче по 6.1 млн. лева. Ето и оттук още 12 млн. лв. преразход", заявява тя.

По думите й в най-добрия случай НЗОК ще затъне с 200 млн. лв., в момента обаче резервът е 111 млн. лв. от 301 млн. лв. (с решение на парламента 190 млн. лв. бяха предварително взети за болниците и вече са заложени в месечните им бюджети, а 20 млн. лв. - за извънболнична помощ).

"Логично е остатъкът да се даде за лекарства, защото те няма как да бъдат покрити. Да обобщим: на практика НЗОК вече е без резерв, защото още не сме казали и дума за разходите за медикаментите за домашно лечение", подчертава Румяна Тодорова.

www.zdrave.net. 10.03.2015г.

http://www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=JTlI%2fqDfJ%2fE%3d
От печата: Над 200 млн. лв. дефицит в бюджета на касата прогнозира д-р Тодорова
„Здравната каса не подкрепя основните принципи на предлаганата от здравния министър реформа, която отрежда на касата ролята на купувач на медицински услуги и разделя плащаните от нея дейности в базов и допълнителен пакет. Това става ясно от становище на здравната каса по промените в Закона за здравното осигуряване, внесено в парламента, където тече обсъждането на законопроекта”, четем днес в „Капитал Daily”. Вестникът уточнява, че становището е подписано от управителя на НЗОК с изтичащ мандат Румяна Тодорова.

„Преса” отбелязва недостиг на общопрактикуващи лекари. „Остър недостиг на лични лекари има в малките градове и в селата, отчетоха от здравното министерство. В момента у нас работят около 4500 джипита, а нуждите са те да са поне 5400. Областите, където има най-голям глад както за доктори, така и за зъболекари, са Видин, Кърджали, Разград, Силистра, Смолян и Ямбол”, пише изданието.

„От сдружението на общопрактикуващите лекари са категорични, че ниските доходи на колегите им, които работят в неблагоприятни и трудностъпни райони, е основната причина за недостига. За да насърчи отварянето на индивидуални и групови практики в селата, здравната каса ще плаща по-големи бонуси през 2015 г., съобщиха за "Преса" от НЗОК. Допълнителните пари ще са 20% върху месечната изработка на всяко джипи. Така, ако един доктор с 500 пациенти в листата си получава от НЗОК около 3000 лева за диспансерно наблюдение, профилактични прегледи, имунизации и т.нар. капитация - между 1,05 и 1,40 лева за всеки записан, допълнителните пари ще са 600 лева”, допълва публикацията.

Допълнителни пари за болниците според новата методика за плащане няма да има, затова пък за първите два месеца от бюджетната година на НЗОК те са отчели повече от 74 млн. лв. надлимитна дейност. Това научаваме от интервю в „Труд” с управителката на касата д-р Румяна Тодорова, която отбелязва, че отново се очертава покачване на дейността. След влизане в сила на новата методика обаче повече дейност ще означава по-малко средства, припомня д-р Тодорова: „Идеята й е, ако болницата отчита надлимитна дейност за определен месец, тя да се компенсира, като се вземе от "бюджета й" за следващия”, казва тя.

„Преразходи не трябва да се допускат и затова се заговори за листи на чакащите. Т.е. болниците много добре ще трябва да прецизират кой пациент се налага да се хоспитализира и кой може да изчака. Всичко това би трябвало да намали притока на болни и от гледна точка на НЗОК следва да се случи, тъй като голяма част от пациентите могат да се лекуват в извънболничната помощ”, допълва д-р Тодорова.

„Ако се запази тенденцията от първите два месеца и ако разделим парите за болнична помощ на 12-те месеца, тогава лечебните заведения ще разполагат с по 121 млн. лв. средномесечно. (…) Болниците пък отчитат дейност за около 130 млн. лв. Т.е. месечно преразходът е около 10 млн. лв., или 120 млн. лв. за цялата година”, изчислява шефката на касата, но допълва: „Това обаче не е толкова притеснително, колкото проблемът с онколекарствата в болниците. За тях се предвиждат по около 13,5 млн. лв. месечно, а се разходва терапия за над 20 млн. лв. месечно. Ето още 85 млн. лв. на минус в бюджета по това перо. За медицинските изделия имаме 77 млн. лв. годишно, или по около 5 млн. лв. месечно. Харчат се обаче по 6,1 млн. лева. Ето и оттук още 12 млн. лв. преразход. В най-добрия случай НЗОК ще "светне" с 200 млн. лв., а от 301 млн. лв. резерв останаха само 111 млн. лв.”

В добавка д-р Тодорова отбелязва, че при лекарствата за домашно лечение се очаква дефицит от около 84 млн. лв. „Виждате как остатъкът от резерва отива за лекарства и няма механизъм, по който разходите им да се ограничат, тъй като хората си вземат медикаментите и няма как да им ги отнемем. С други думи - нямаме полезен ход. Успокояване може да има само в болниците”, коментира тя.

Затова управителката на касата прогнозира намаляване на цените на клиничните пътеки след отчитане на второто тримесечие през май.


www.zdrave.net. 10.03.2015г.

http://www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=eviZcIXGoYA%3d
НЗОК все още не е платила надлимитната дейност на болниците за декември
Болници все още не са получили парите си за изработената от тях надлимитна дейност през декември 2014 г. Това алармираха лечебни заведения пред Zdrave.net. Според старата методика на НЗОК за разплащане с лечебните заведения и по-точно според Постановление на Министерския съвет №94 от 24 април 2014 г., което все още е в сила, средствата за надлимитната дейност се изплащат след проверка. През миналата година това отнемаше на касата около два месеца и половина. В случая с парите за декември, обещанието на ръководството на касата беше те да се изплатят най-късно до края на февруари.

От болниците се оплакаха, че това ги поставя в изключително тежко финансово положение и създава напрежение сред тях. Един от основните проблеми е невъзможността им да се разплащат навреме с доставчиците на услуги, тъй като надлимитните средства са съществена част като процент от приходите на лечебните заведения. От МЗ на няколко пъти информират, че общите дългове на болниците са за близо за 500 млн. лв. Нещата допълнително се усложняват от факта, че лимитът за декември на болниците е едва 120 млн. лв. Над тази цифра надлимитната дейност за декември е 35 млн. лв. или болниците са изработили 156,6 млн. лв. през този месец. Само преди няколко дни управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова обясни, че след като станат ясни бюджетите на лечебните заведения може да се окаже, че лимитът не е 120 млн. лв., а например 135 млн. лв. или по-голяма,но и по-малка цифра. Все още липсва яснота колко е точно е тя.

И докато болниците чакат да им се изплати реално изработената от тях дейност, касата отдавна е платила лекарствата и за месец декември и за първата половина на януари. На 24 февруари от НЗОК обявиха, че предишния ден са дали дължимите пари на аптеките. На всички останали договорни партньори - извънболнична медицинска помощ, лаборатории, дентална помощ, болнична медицинска помощ, плащанията би трябвало да се извършат на 25 и 26 февруари.

Излиза, че докато за лекарства парите явно се превеждат съгласно изискванията на постановлението на МС, болниците отново са наказани да получат пари последни. Впрочем отношението към плащанията за медикаменти от страна на ръководството на НЗОК през последните години винаги е било доста толерантно, като се има предвид, че именно от тях се формира основният дефицит в бюджета на касата. Само за последните три години разходите за лекарства са скочили многократно, но за липсата на пари се обвиняват болниците, които имат ръст на хоспитализациите от едва 5%.




11.03.2015 г., с. 3
Жена умря заради липса на инсулин в Ардинско
Жена почина заради липса на инсулин в ардинското село Брезен. Тя е била не само болна от диабет, но е била и в инвалидна количка, като това е попречило да си набави лекарството.

Тъжната новина съобщи областният управител на Кърджали Илия Илиев. Ардино е най-засегнатата община в областта от метеорологичните условия през последните дни. От пет дни в общината няма ток.

От национална служба „Охрана” (НСО) осигуриха високо проходима кола за доставянето на лекарства в болницата в Ардино. Сутринта екип от Кърджали, в който бяха депутати и представители на Българския червен кръст, тръгнаха през преспите, за да снабдят с медикаменти лечебното заведение.

От болницата са съобщили за раждане със секцио и са поискали спешно да им бъдат донесени антибиотици, обясни депутатът от ГЕРБ Цвета Караянчева.



Тя потвърди, че НСО са предоставили своя кола, за да се подпомагат бедстващите общини в Кърджалийско. С високопроходима техника се извършваше доставката на лекарства и храна във всички засегнати райони на страната, където имаше нужда
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница