Резюме – Милена Македонска, Град за отговорни хора някои основни понятия



Дата12.03.2018
Размер67.7 Kb.
#62569
Робърт Смит и Натали Клинге, FPCC –Семинар: Прилагане на устойчиви практики за решаване на проблема с популацията на безстопанствени кучета, 19-20.10.2010, София

Резюме – Милена Македонска, Град за отговорни хора

НЯКОИ ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Кои точно кучета са обект на "Кастрирай и върни"?
- Безнадзорните кучета
Хората от FPCC изобщо не боравят с понятия като "бездомни", "безстопанствени" и пр. Като наша основна грешка те посочват факта, че ние се концентрираме само върху уличните кучета, които всъщност съставляват около 10% от проблемните кучета.
Сигурно вече ви е направило впечатление словосъчетанието "общностни кучета". Не намирам по-точен превод на "community dogs", но на разговорен език можем да ги наречем "кварталните кучета". Проблемната част от тях са онези, които са репродуктивни и същевременно не са 100% от времето под контрол. Т.е, всяко куче, което може да остане без контрол дори за 5 минути, да извърши полов акт и да има нежелано поколение, е обект на проекта "Кастрирай и върни", като тях ги наричат "unsupervised dogs", за което ще използвам думата "безнадзорни" кучета. Това е събирателно понятие, което включва
- уличните кучета (за нас с това се изчерпва понятието "бездомни", нали? Е, да, но те са може би само 10% от безнадзорните и в същото време най-безобидната, защото не са най-репродуктивни.)
- всички кучета по строежи, складове, предприятия, бензиностанции, паркинги и пр;
- всички саморазхождащи се некастрирани кучета с безотговорни собственици;
- всички дворни некастрирани кучета.

Няма никакво значение дали кучетата имат формални стопани, неформални (хора, които се грижат за тях и ги хранят) или пък нямат. Всички те трябва да бъдат обхванати от проекта "Кастрирай и върни", като тяхната кастрация задължително да се осигури безплатно. И когато се планира такъв проект, да се планира с реалния сбор на всички тези кучета, а не както ние говорим за 9 хиляди. Ако имахте 9 хиляди безнадзорни кучета, вие в София нямаше да имате проблем. Подобна гъстота спрямо населението на София изобщо нямаше да се усеща. Реалната цифра за София на база на опита може да се каже, че е около 70 хиляди и за толкова трябва да сте готови. Първото нещо, което трябва да се направи, е реално преброяване. Има нелесни, но не и толкова трудни методи за преброяване, които трябва да се приложат.

Т.е, грешка № 1 - ние нямаме реална оценка за степента на проблема и се фокусираме върху грешна група кучета.

Второто понятие - самата програма Кастрирай и върни, или по-точно нейните компоненти. Свикнали сме да говорим за "Залавяне, кастрация, ваксинация, връщане по места".
Компонентът "залавяне" трябва да се замени със "събиране". Това на практика означава не да се ходи на повикване и да се ловят кучета от Екоравновесие със стрелички. Стреличките трябва да се използват само когато няма друг начин.
Всъщност трябва да се ходи от врата на врата, от строеж на строеж, и да се убеждават хората сами да предадат своите "общностни" кучета за кастрация. Очевидно това не може да стане успешно, ако се върши от старите муцуни, които до преди няколко години са убивали кучетата. Не трябва да се върши от компрометираните общински служители. Трябва да става с водещото лице на организация за защита на животните, от хора, мотивирани от своето отношение към животните, респективно разпознаваеми от публиката като такива. Ако се организира по този начин, ще отпаднат голяма част от усилията по упояване и "хващане", защото хората, на които кучетата се доверяват, ще ги предават сами, с ръце.
Т.е, грешка №2 - Екоравновесие трябва да слезе от сцената като главно действащо лице в очите на хората, а и не трябва да се оставя всичко на хората - сами да викат екипите или сами да водят своите кучета за кастрация. На хората кастрацията трябва да се предложи безплатно, да им се отиде на крака, и да се убеждават от защитници на животните. Т.е, тя трябва да им се поднесе на тепсия. Иначе се върши работата само частично и не се обхващат най-важната и репродуктивна част - кучетата, за които се грижат хора, било то в паркинги или складове. А за кастрирай и върни частично покриване на тарджет групата кучета е равно на нула.

И трето - какво разбираме под "кастрация". Когато в София има поне 10 кастрационни центъра, действащи едновременно (в т.ч мобилни и стационарни), и всеки от тях кастрира поне 20 кучета дневно, тогава може да се каже, че имаме начало на кастрация.
Или грешка №3 - ние реално до момента не извършваме кастрация по кастрирай и върни. 3-4 хил. кастрирани на година не е никаква масирана кастрация.

Това, което наричам грешки, са моите собствени изводи, не са казани директно от лекторите. Всичко останало просто го преразказвам.



А грешката, която те посочиха в прав текст:
Вашият ЗЗЖ е сгрешен в частта си за приютите. Прибирането на кучета в приюти по никакъв начин няма да повлияе на популацията. Вие няма да промените носещия капацитет на средата и след изтегляне на кучетата той ще се запълни отново, а вие ще останете с бремето да гледате тези кучета в концлагери и в един момент ще трябва да ги избиете - явно или тихомълком. Разликата с "Хвани и убий" е само в това, че е още по-скъпо, на практика това е най-скъпото и най-неефективното решение. Приютите при този мащаб на проблема не са нищо повече от концлагери и даже, каза Р. Смит, аз ги считам за по-нехуманни от евтаназията. Затова, обърна се той към общините, имам за вас новина, която едва ли ще ви хареса: вашите планове за изграждане на приюти не са нищо повече от загуба на време и пари.
Смисъл от приюти има само като центрове за осиновяване. При този процент на осиновяване, който имате с всички безумни усилия (под 10%) те не могат да се нарекат центрове за осиновяване.

ПУБЛИЧНО - ЧАСТНО ПАРТНЬОРСТВО
Кастрирай и върни може да се осъществява ефективно еднинствено като Национална програма
Не може, както е сега, да се стоварва изцяло върху местната власт, защото никоя община не може да се справи сама. Участниците са:
- Централната власт в лицето на едно единствено министерство, в нашия случай Министерство на земеделието и храните
- Местната власт - общините, но всяка община е обречена на неуспех, ако съседната е бездейна. Дори не съседната - в Румъния, казва той, общините са заети през цялото време да си прехвърлят кучета. Мързеливите товарят своите и ги разтоварват на територията на друга община, като за да се отърват по лесния начин, понякога изминават 100-200-300 км. И всъщност не правят нищо, освен да хвърлят пари в превозване на кучета насам-натам из страната.
- Неправителствените организации
- Частнопрактикуващите ветеринарни лекари

Всички тези участници трябва да работят заедно. Да зарежат емоциите и взаимните си антипатии. Като големи капани той посочи две неща, до болка познати ни: базирана на емоции война на НПО-тата с общините и война между НПО-тата. На практика в Букурещ той се е отказал от всякакви проекти заради второто - безбройните организации са се захванали с междуособици и напълно са се отвлекли от същността на целта си.


В бизнеса, каза той, страните не са приятели и често има противоположни интереси, но всеки знае правилата на играта и я играе според тях. Всеки уважава противника и затова всичко тече гладко.
В защитата на животните, за съжаление, не е така, защото са намесени много емоции. Доколкото е възможно да се въздържаме от тях и ако имаме критики към друга страна от процеса - да ги изказваме лично, а не публично. Всички страни имат своята роля в процеса (той ги очерта много поробно, но няма да изброявам това, мисля, че е ясно). Също така и всички НПО-та, независимо дали се занимават на практика с кастрации и приютна дейност, или с лобизъм, имат своята роля и в момента, в който забравят, че се борят за едно и също, програмата е обречена.

Нещо интересно за привличането на частнопрактикуващите ветеринарни лекари. Те също трябва да бъдат участници. В много случаи, казва той, хората може да нямат доверие за кастрации на кастрационните центрове, затова общините може да предоставят ваучъри. Знае се, да речем, колко струва една кастрация на общината, и се предоставя ваучър за тази услуга в частен кабинет. Това не ми стана съвсем ясно в подробности и ще помоля, ако някой е по-запознат, да разкаже по-точно, но ние като че ли имаме наченки - с безплатните кастрации при Димов и още няколко кабинета, но трябва да е по-мащабно.

И най-атрактивната част от презентациите беше техният експеримент ОТВОРЕН ПРИЮТ, мисля, има инфо на сайта на АРС, които са го видели с очите си, аз ще разкажа какво чух по-късно днес или утре.

Една пречка, която е много съществена.


- Защо властите не харесват "Кастрирай и върни?" дори тогава, когато разбират нейната научна основа?
Защото политиците във всички държави по света искат едно и също - да покажат резултат в рамките на своя мандат, за да бъдат преизбрани. Не ги интересува дългосрочният ефект. А минималният период е 5 години. Ето и простичкият отговор защо нашият ЗЗЖ е осакатен така и е предвиден период от 3 години - искани са 7, но при гласуването в парламента са се съкратили на 3, за да съответства на мандата.
- Защо хората често не разбират "Кастрирай и върни"? Ами, не е лесно за разбиране. Трудно е да възприемеш, че преди да се отървеш от кучета по улиците, трябва да имаш улици, пълни с кастрирани кучета. Това е трудно и за хората от държави без свръхпопулация - когато виждат кучета с марки по улиците, те искат да ги махнат оттам, считат го за жестокост и са потресени. Но махането на кучетата в голям мащаб на практика е саботаж.

Факт е и за всеки от нас, който има отношение към бездомните животни - да спасиш куче от улицата и да му намериш дом в Холандия или където и да било, е много стойностно от емоционална гледна точка и много стойностно за това конкретно куче.


Но за глобалното решаване на проблема е с нулева стойност.

ОТВОРЕН ПРИЮТ
Идеята, която изглежда революционна, и която всеки здравомислещ би посрещнал с огромен скептицизъм.
От FPCC подчертаха, че важно място в "Кастрирай и върни" е справянето с агресивните, които трябва да се изтеглят от общността.
Виждайки се в чудо в приютите да се справят с истински агресивните или болезнено несоциални кучета, неподлежащи на осиновяване, те са стартирали един експеримент.
Закупуват земя около 80 декара. Неоградена, пустееща, на тази територия живее един единствен човек, оставят най-несоциалните и проблемни животни там. Осигуряват храна - т.е, всеки ден човекът разсипва разсредоточено.

За изненада на самите тях се оказва, че страшилищата на приюта, онези, които не са могли да бъдат докоснати от човек, се превръщат в жадуващи за човешко внимание безпроблемнии осиновяеми кучета, които посрещат и непознати с въртене на опашки.


Мястото е неоградено, затова пък голямо, има нахвърляни в средата къщички за подслон в дъжд, храна и нищо повече. Кучетата там, доколкото запомних, към 200, водят щастлив живот на минимална цена. Цитирам: живот, който си струва да се живее, за разлика от скъпоструващия живот в клетка в таридиционен приют, който, обаче не си струва да се живее.

Някои съображения:


1. По наредбата за приютите подобно нещо в България не може да съществува.
2. Дори да може, местоположението на подобен приют трябва да е тайно.

Всеки би попитал - какъв ли е капацитетът пък на такъв тип приют? Засега е експеримент. Как се въвеждат нови кучета? Не бива да се въвеждат големи нови групи или ако това става, да има разстояние между групи, които се състоят от максимум 100 животни. Но всъщност човекът не е свидетел. Пускат се кучетата, какво и как правят, никой не знае, защото несоциалните човек не може да ги види през първите дни. След това намират своето място в групата, което се случва без свидетелства за битки.
Каталог: uploads -> 2010
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас дванадесето състезание по математика
2010 -> 7 клас отговори на теста
2010 -> Закон за ветеринарномедицинската дейност /извадка/ в сила от 02. 05. 2006 г
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас дванадесето състезание по математика
2010 -> Закон за здравето /извадка/ в сила от 01. 01. 2005 г
2010 -> Закон за радиото и телевизията /извадка/ Отразена деноминацията от 07. 1999 г
2010 -> Закон за храните /извадка
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас десето състезание по математика
2010 -> Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /извадка/ в сила от 03. 10. 1999 г. Отразена деноминацията от 05. 07. 1999 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница