Резюме на стратегия за местно развитие на миг раковски територия на прилагане на смр



Дата23.07.2016
Размер185.14 Kb.
#2392
РЕЗЮМЕ НА СТРАТЕГИЯ ЗА МЕСТНО РАЗВИТИЕ НА МИГ РАКОВСКИ

1. Територия на прилагане на СМР

Територията на МИГ-Раковски обхваща цялата територия на една община - Община Раковски – с всичките й населени места, които са 1 град и 6 села, както следва: гр.Раковски с 15265 жители, с.Белозем с 4 014 жители, с.Стряма с 3 278 жители, с.Чалъкови 1 977 жители, с.Шишманци с 964 жители, с.Момино село с 735 жители и с.Болярино с 450 жители. Общият брой жители на територията на МИГ-Раковски към 31.12.2009г. e 26 683 души.

МИГ-Раковски е разположена в Южна България, в източната част на плодородното Пазарджишко-Пловдивското поле на Горнотракийската низина, североизточно от град Пловдив, върху площ от 264 кв.км. Територията е гъсто заселена и съставлява 4,4% от общата територия на област Пловдив. Гъстотата на населението на територията на МИГ-Раковски е 106 души/кв.км.
2. Седалище, адрес и органи на МИГ Раковски

Сдружението “Местна инициативна група Раковски”, изписвано накратко “МИГ - Раковски”, ще има седалище в гр. Раковски и адрес на управление гр. Раковски, област Пловдив, пл.България №5 Органите на управление на МИГ Раковски са както следва: Върховен орган – Общо събрание с 11 члена – юридически и физически лица - като са представени всички сектори – публичен, икономически, неправителствен; Управителен съвет с председател, заместник председател и членове; Изпълнителен директор.


3. Цели, приоритети, специфични цели и мерки на СМР

Цел на стратегията: Валоризация и съхраняване на природните и културно-исторически ресурси на територията, стимулиране на ефективно и екологично земеделие и конкурентноспособна икономика и постигане на висок жизнен стандарт за населението

ПРИОРИТЕТ 1 - Валоризация и съхраняване на природните и културни ресурси на триторията и защита на околната среда

ПРИОРИТЕТ 2 - Развитие на ефективно, екологично селско стопанство и икономика

ПРИОРИТЕТ 3 – Изграждане на качествена жизнена среда и социални дейности

Специфичните цели заложени в настоящата стратегия за местно развитие на МИГ-Раковски са както следва:

Спец. цел: Промоциране и уползотворяване на природните и културни ресурси на територията – мярка: 323

Спец. цел: Подобряване на качеството и маркетинга на земеделските продукти - мерки 121 и 123.

Спец. цел: Разнообразяване на икономическите дейности - мерки 311 и 312

Спец. цел: Подобряване на организацията и качеството на човешките ресурси – мерки 111 и 331.

Спец. цел: Развитие на социалните, културните и младежките дейности и интеграция на уязвимите групи – мярка 321

Спец. цел: Подобряване условията на живот в населените места – мярка 322.


4. Допустими дейности и допустими бенефициенти по мерки
Мярка 111: Професионално обучение, информационни дейности и разпространение на научни знания

Допустими кандидати:

Право на финансова помощ за обучение само чрез информационни дейности се предоставя на:

1. лица, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, в целите на устава (предмета на дейност) на които е включено повишаване на квалификацията, консултации или информационна дейност в областта на селското стопанство или горското стопанство или управлението на земите или околната среда;

2. научни институти, които осъществяват научни, приложни и обслужващи дейности в областта на селското стопанство или горското стопанство или управлението на земите или околната среда.

Кандидатите по предходните алинеи трябва да имат осигурена собствена или наета материална база за периода на провеждане на теоретичното и практическото обучение за съответния курс или информационна дейност.

Допустими дейности:

Курсовете трябва да бъдат: дългосрочни - с продължителност 150 часа, и/или краткосрочни - с продължителност 30 часа. Във всеки курс трябва да бъде предвиденa най-малко една учебна група, с минимален брой от 7 обучаеми и максимален брой от 30 обучаеми, които се обучават по едно и също време и място по учебна програма на даден курс. Във всеки курс трябва да бъде предвидено провеждане на практическо обучение от най-малко 10 % от общия брой на часовете.

Информационните дейности трябва да са с продължителност от 6 до 18 часа и могат да бъдат: семинари, в програмата на които е предвидено само обучение в зала или комбинация от обучение в зала и демонстрация на място на нова технология, нова техника или друг вид иновация в земеделието; информационни сесии, които са поредица от семинари по една и съща тема в различен регион за всеки семинар; работни срещи, които отговарят на определението за семинари, посочено в т. 1, но в програмата е предвидено и участие на обучаемите чрез представяне на добри производствени практики от собствените им стопанства.

Във всяка информационна дейност трябва да бъде предвиден минимален брой от 10 обучаеми и максимален брой от 60 обучаеми, които се обучават по едно и също време и място по учебна програма на дадена информационна дейност.

Информационните дейности могат да се допълват с изготвяне и разпространение на брошури.

За всеки курс или информационна дейност се обосновава тема и се представя подробна учебна програма. Всички курсове и информационни дейности трябва да са свързани с една или няколко от описаните в наредбата по мярката теми.


Мярка 121: Модернизиране на земеделските стопанства

Допустими кандидати: земеделски производители и признати организации на земеделски производители

Допустими дейности: По мярката ще се подпомагат кандидати, чиито проекти водят до подобряване на цялостната дейност на земеделското стопанство чрез: внедряване на нови продукти, процеси и технологии и подобряване на наличните производствени материални и/или нематериални активи, и/или подобряване на сътрудничеството с производителите и преработвателите на земеделски продукти, и/или опазване на околната среда, включително с намаляване на вредните емисии и отпадъци, и/или увеличаване използването на възобновяеми природни ресурси и подобряване на ефективността на използваните при производството суровини, и/или подобряване условията на труд, и/или подобряване на хигиенните, ветеринарните, фитосанитарните, екологичните и други условия на производство, и/или подобряване качеството на произвежданите земеделски продукти, и/или подобряване на възможностите за производство, преработка и маркетинг на биологични земеделски продукти.
Мярка 123: Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти

Допустими кандидати: микро, малки и средни предприятия и междинни предприятия - предприятия, които не са микро, малки и средни, но са с по-малко от 750 работника или с оборот по-малък от 200 милиона евро.

Допустими дейности: Финансова помощ се предоставя за извършване на инвестиции в следното: изграждане и/или модернизиране на сгради и други недвижими активи, свързани с производство, преработка и/или маркетинг, включително събаряне на стари сгради и производствени съоръжения; закупуване и инсталиране на нови машини и оборудване за подобряване на производствения процес и маркетинга, в т.ч. за: а) преработка, пакетиране, охлаждане, замразяване, сушене и съхраняване на суровините или продукцията; б) производство на нови продукти, въвеждане на нови технологии и процеси; в) опазване компонентите на околната среда; г) производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за собствените нужди на предприятието, както и за продажба в случай на преработка на първична и вторична биомаса от растителни и животински продукти от приложение № 1; д) подобряване и контрол на качеството и безопасността на суровините и храните; закупуване на специализирани транспортни средства, свързани с подобряване на производството, осигуряване на суровини и реализация на продукцията; изграждане/модернизиране, включително оборудване на лаборатории, които са собственост на кандидата, разположени са на територията на предприятието и са за нуждите на производствения процес; материални инвестиции за постигане на съответствие с нововъведени стандарти на Общността; материални инвестиции за постигане на съответствие с действащи стандарти на Общността за предприятия с преходен период в секторите "мляко и млечни продукти" и "месо и месни продукти"; нематериални инвестиции за покриване на международно признати стандарти за: а) въвеждане на системи за управление на предприятията като ISO; системи за управление, базирани на информационни технологии и др.; б) подготовка за сертификация по НАССР (Анализ на опасностите и контрол на критичните точки); в) въвеждане на Добри производствени практики в предприятията; закупуване на софтуер; разходи, свързани с проекта, като разходи за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултанти, технико-икономически оценки и анализи, маркетингови стратегии, разработване на бизнесплан, придобиване на ноу-хау, патенти и лицензи, необходими за изготвяне и изпълнение на дейностите по проекта.
Мярка 311: Разнообразяване към неземеделски дейности

Допустими кандидати: еднолични търговци (ЕТ) и юридически лица (ЮЛ), които: са регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите; са регистрирани като земеделски производители по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители (ДВ, бр. 10 от 1999 г) и/или като тютюнопроизводители по Закона за тютюна и тютюневите изделия и; имат седалище или клон със седалище на територията на община Раковски и; са микро, малко или средно предприятие по смисъла на чл. 3 от Закона за малки и средни предприятия и; имат приход минимум 50% през предходната година на кандидатстването от земеделска дейност, преработка на земеделска продукция и/или услуги директно свързани със земеделски дейности, включително от получена публична финансова помощ директно свързана с извършването на тези дейности и услуги; са вписани в Търговския регистър към Агенцията по вписванията.

Допустими дейности: Всякакви инвестиции за неземеделски дейности. Ще се спазват ограниченията за недопустимите инвестиции според наредбата за мярката.
Mярка 312: Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия

Допустими кандидати: физически лица, еднолични търговци (ЕТ) и юридически лица (ЮЛ), които: са микропредприятия по смисъла на чл. 3, ал. 3 от Закона за малките и средните предприятия; имат седалище или клон със седалище, или постоянен адрес за физическите лица на територията на МИГ-Раковски; не са регистрирани като земеделски производители по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители ( ДВ, бр. 10 от 1999 г), като земеделски стопани в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) и/или като тютюнопроизводители по Закона за тютюна и тютюневите изделия и не извършват земеделска дейност; са регистрирани по Търговския закон, Закона за кооперациите или Закона за занаятите.

Допустими дейности: Всякакви инвестиции за неземеделски дейности. Ще се спазват ограниченията за недопустимите инвестиции според наредбата за мярката.
МЯРКА 321: Основни услуги за населението и икономиката в селските райони

Допустими кандидати: Община Раковски; Юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ), регистрирани по ЗЮЛНЦ; читалища, регистрирани по Закона за народните читалища.

Допустими дейности: Изграждане или рехабилитация и оборудване на инсталации/мощности за производство на топлинна и/или електрическа енергия за сгради общинска собственост и/или сгради които предоставят различни обществени услуги от възобновяеми енергийни източници; изграждане на разпределителна мрежа за био-горива или произведена от биомаса или други възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) топлинна/електрическа енергия; 2. Инвестиции за подобряване на енергийната ефективност на общински или други сгради използвани за предоставяне на обществени услуги; 3. Изграждане на нови или подобряване на съществуващи центрове за предоставяне на културни услуги (културни центрове, театри, библиотеки), включително създаването на мобилни такива; 4. Изграждане или подобряване на центрове за отдих, свободно време и спорт (спортни и младежки центрове и др.); 5. Изграждане или подобряване на центрове за социални услуги: а) грижи за деца (детски ясли, детски градини), включително специализиран транспорт; б) грижи за възрастни хора и хора с увреждания (като дневни центрове и др.), включително специализиран транспорт; 6. Изграждане или подобряване на центрове предоставящи услуги свързани с използването на информационни и комуникационни технологии (здравни съвети, подпомагане на бизнеса, общински услуги и др.), включително създаването на мобилни центрове.
МЯРКА 322: Обновяване и развитие на населените места

Допустими кандидати: Община Раковски; Читалища, регистрирани по закона за народните читалища и юридически лица с нестопанска цел регистрирани по ЗЮЛНЦ.

Допустими дейности: реконструкция и изграждане на улична мрежа, тротоари, площади, улично осветление; изготвяне на интегрирани планове за обновяване на населеното място, ако планът включва някоя от изброените инвестиционни дейности.
Мярка 323: ОПАЗВАНЕ И ПОДОБРЯВАНЕ НА СЕЛСКОТО НАСЛЕДСТВО

Допустими кандидати: Юридически лица регистрирани по ЗЮЛНЦ; Община Раковски; Музеи, читалища и други юридически лица, с дейност в сферата на културата; Браншови организации; Университети, училища и други учебни заведения; Земеделски производители и земеделски стопани; Научни институти, изследователски звена; Кооперации, клонове на занаятчийски или други сдружения, работещи в областта на занаятите и местни традиции; Граждански сдружения на физически лица и/или юридически лица,създадени с цел изпълнението на конкретен проект; Местни поделения на религиозни общности; Физически лица.

Допустими дейности: Дейности за опазване и възстановяване на традиционния селски пейзаж: Почистване от ТБО; Премахване/добавяне на характерни елементи и др.; Инвестиции в материалното културно наследство; Проучвания и изработване на материали във връзка с документиране и/или изследване, и/или съхраняване на елементи от нематериалното културно наследство; Дейности, свързани със съхранение и популяризиране на местния фолклор; Провеждане на различни мероприятия във връзка с местни културни обичаи и традиции - фестивали, събори и други събития, свързани с местното културно наследство; Други.
Мярка 331: Професионално обучение и предоставяне информация за икономическите субекти, които работят в областите обхванати от ос 3

Допустими кандидати: Организации, които провеждат обучения, курсове и информационни дейности и се определят като обучаващи организации за целите на тази мярка (юридически лица с нестопанска цел, читалища, университети, научни институти, специализирани организации за обучение, юридически лица регистрирани по Търговския закон); Сециализирани предприятия, асоциации, задруги, браншови организации и кооперации, предоставящи услуги и/или обучения в областта на традиционни селски умения и/или занаяти.

Помощта няма да включва курсове или обучение, които са част от програмите за обучение на средните и висши училища.



Допустими дейности

Обучения за икономическите субекти, работещи на територията на МИГ в някоя от областите по 3 ос от ПРСР, например информационните и комуникационни технологии; стартиране и управление на собствен бизнес; специализирани обучения и/или практически занятия за мениджърите и/или персонала на икономически субекти, работещи в областта на ос 3; специализирани обучения, насочени към развиване на дейности извън земеделските (развитие на алтернативни форми на туризъм, възстановяване и обновяване на селския пейзаж и култура, възраждане на традиционни занаяти и др);

Предоставяне на информация и провеждане на дейности, свързани с разясняване на мерките по ос 3 от ПРСР и/или Стратегиятя за местно развитие на територията на МИГ и повишаване на информираността на икономическите субекти от територията на МИГ, работещи в тази област. Проектите за Предоставяне на информация и провеждане на дейности, свързани с разясняване на мерките по ос 3 от ПРСР и/или Стратегията за местно развитие на територията на МИГ и повишаване на информираността на икономическите субекти от територията на МИГ, работещи в тази област, могат да включват: изготвяне и разпространение на информационни материали и програми; организиране и провеждане на семинари, срещи, кампании и други информационни дейности за информиране на икономическите субекти работещи в областите, покрити от ос 3; демонстративни програми в рамките на проекти, изпълнявани по ос 3 – под формата на обмяна на опит, практически демострации, консултации.

Ще се спазват изискванията за курсовете и информационните дейности по отношение на продължителност, групи и прочие, както са заложени в наредбата за мярка 111. За всеки курс или информационна дейност се обосновава тема и се представя подробна учебна програма.


Мярка 431-1: „Управление на местни инициативни групи, придобиване на умения и постигане на обществена активност на съответната територия за местните инициативни групи, прилагащи стратегии за местно развитие”

Допустими кандидати: МИГ- Раковски

Допустими дейности: МИГ-Раковски ще извършва следните дейности: наеме екип включващ изпълнителен директор, експерт по прилагане на дейностите по Стратегията за местно развитие, счетоводител и асистент; наема външни експерти и консултантски къщи във връзка с услуги, свързани с прилагането на стратегията; командирова персонала си съгласно Наредбата за командировките в страната и Наредбата за служебните командировки и специализациите в чужбина; наеме офис; закупи офис техника, в т. ч. правен и счетоводен софтуер и офис оборудване; закупува офис консумативи и канцеларски материали; закупи лек автомобил с под 150 к. с. и с над 5+1 места; организира посещения в информационни точки на територията на МИГ-Раковски, където екипът на МИГ- Раковски ще предоставя информация и консултации по места; организира срещи на МИГ – на национално /междурегионално/ и транснационално ниво; поддържа дейността на екипа по отношение на средства за комуникация, транспорт, топло- и електроенергия и друго, необходимо за оперативното функциониране на офиса; участва в дейности на Националната и Европейската селска мрежа за развитие на селските райони; провежда проучвания на съответната територия (териториални, икономически и социални анализи и други анализи и проучвания); осигурява информация за територията и за стратегията за местно развитие (изследвания, наблюдения и др.); организира обучение на екипа, ангажиран в прилагането на Стратегията за местно развитие; популяризира, информира и осигурява публичност чрез създаване и поддръжка на интернет страница; създаване и поддръжка на актуални новини; публикации, печат, в т.ч. издаване на списание, публикации на резултати от дейността, на реклами за дейността, на покани за организирани събития; отпечатване на брошури, рекламни материали, формуляри за кандидатстване, материали за обучение и други свързани с популяризиране дейността на МИГ; реализиране на радио- и телевизионни предавания и реклами; преводи; изработка и монтаж на табели и билбордове за популяризиране на проекта; други дейности за публичност и информиране.

16. организира обучение на местни лидери.





Код на мярката


Име на мярката


ИНДИКАТИВНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА СРЕДСТВАТА ПО ОСИ, МЕРКИ И ГОДИНИ

Общ публичен принос за

2010 г.

Общ публичен принос за

2011 г.

Общ публичен принос за

2012 г.

Общ публичен принос за

2013 г.

Общо за периода на Стратегията

лева

лева

лева

лева

лева

%

4.1.1. Мерки насочени към конкурентоспособността (в това число мерките от ос 1 на ПРСР)

0

407 400

494 700

397 700

1 299 800

33,5%

111

Професионално обучение, информационни дейности и разпространение на научни знания

0

19 400

9 700

9 700

38 800

1%

121

Модернизиране на земеделските стопанства

0

194 000

242 500

194 000

630 500

16,25%

123

Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти

0

194 000

242 500

194 000

630 500

16,25%

4.1.2. Мерки насочени към околната среда/стопанисване на земята (в това число мерките от ос 2 на ПРСР)

0

0

0

0

0

0







0

0

0

0

0

0

4.1.3. Мерки насочени към качеството на живота/ разнообразяване (в това число мерките от ос 3 на ПРСР)

0

310 400

853 600

640 200

1 804 200

46,5%

311

Разнообразяване към неземеделски дейности

0

145 500

194 000

194 000

533 500

13,75%

312

Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия

0

145 500

194 000

194 000

533 500

13,75%

321

Основни услуги за населението и икономиката в селските райони

0

0

194 000

97 000

291 000

7,5%

322

Обновяване и развитие на населените места.

0

0

194 000

97 000

291 000

7,5%

323

Опазване и подобряване на селското наследство

0

0

58 200

38 800

97 000

2,5%

331

Професионално обучение и предоставяне информация за икономическите субекти, които работят в областите обхванати от ос 3

0

19 400

19 400

19 400

58 200

1,5%

4.2.1. Между-териториално и транс-гранично сътрудничество

0

0

0

0

0

0

4.3.1. Управление на МИГ, придобиване на умения и постигане на обществена активност на съответната територия

228 160

146 160

146 160

255 520

776 000

20%






Административни разходи (управление на МИГ) – до 60 % от разходите по М431

134 160

88 460

88 460

154 520

465 600

12%






Придобиване на умения и постигане на обществена активност на територията – минимум 40% от разходите по М431

94 000

57 700

57 700

101 000

310 400

8%

ОБЩО ЗА ЦЯЛАТА СТРАТЕГИЯТА:

228 160

863 960

1 494 460

1 293 420

3 880 000

100 %





Каталог: Admin -> upload
upload -> Декларация за минимална помощ
upload -> Примерна таблица за допустимите разходи по дейности на база референтни цени
upload -> Въпроси и отговори по мярка 112 „създаване на стопанства на млади фермери”
upload -> Програма за развитие на селските райони 2007 2013 г. П о к а н а за приемане на заявления за подпомагане по мярка 121 „
upload -> Програма за развитие на селските райони 2007 2013 г. Одобрявам: /изет шабан председател на ус
upload -> Програма за развитие на селските райони 2007 2013 г. П ъ р в а п о к а н а за 2013г
upload -> Фактология: в периода 30. 07–06. 08. 2010 г
upload -> Проект: Наредба за изменение и допълнение на Наредба №20 от 7 юли 2008 г за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка „Възстановяване
upload -> Наредба №26 от 14 октомври 2010 Г
upload -> Програма за развитие на селските райони. "Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони Европа инвестира в селските райони"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница