Резюмета на основни публикации на гл асистент д-р Лидия Василева иинч бан І. Трудова и организационна психология



Дата24.06.2017
Размер257.36 Kb.
#24132
РЕЗЮМЕТА НА ОСНОВНИ ПУБЛИКАЦИИ
на гл. асистент д-р Лидия Василева ИИНЧ - БАН

І. Трудова и организационна психология

Статии в научни списания и сборници
1. Теоретичен анализ на професионалния стрес и методът Индикатор за професионален стрес за неговото изследване.
Стресът причинен от трудовата дейност има своя специфика. Изследователите на този вид стрес предлагат различни модели. Моделът на професионален стрес създаден от К.Л. Купър и сътрудници акцентира върху негативния характер на стреса, който се възприема субективно от човека и води до негативни последици. Този модел представлява основа за различни експериментални изследвания на професионалния стрес, като включва четири основни елемента: източници на стрес, личностни характеристики на лицата изпитващи стрес, копинг-стратегии и последствия от стреса – удовлетвореност от работата, психично и физическо здраве.

Индикаторът за професионален стрес – ИПС е комплексен метод за изследване на професионалния стрес, който се базира на модела на Купър. Съдържа пет отделни въпросника, съответстващи на основните елементи в модела.

Изследвани са психометричните характеристики на метода – надеждност и валидност на преведения на български език ИПС. Надеждността на въпросниците, измерена чрез Алфа на Кронбах се потвърждава от високата вътрешна консистентност на въпросниците и съдържащите се в тях субскали, с изключение на някои от субскалите на личностните характеристики. Отделните айтъми показват сравнително добра дискриминационна способност, резултатите от факторния анализ потвърждават модела на Купър и показват, че структурата на въпросниците не се променя в български условия. Създаден е български вариант на ИПС, който има по-добра вътрешна консистентност, след направените изменения на отделни айтъми и подскали в отделните въпросници.

Направено е изследване с цел да бъдат проследени взаимовръзките между параметрите на професионалния стрес чрез регресионен и корелационен анализ. Резултатите от регресионния анализ показнат, че удовлетвореността от туда се влияе на значимо равнище от източниците на стрес и копинг-стратегиите. Физическото и психичното здраве до голяма степен зависят от броя и интензитета на източниците на стрес, пола и степента на образование. Стратегиите за справяне със стреса зависят статистически значимо от локализацията на контрола в работата, поведение тип-А, удовлетвореността от труда, психичното здраве и от оценката на източниците на стрес.




  1. Василева, Л. (1989). Личностные характеристики и состояние напряженности в трудовой деятельности. В сб. Психическая напряженность в трудовой деятельности. Сборник научных трудов АН СССР Институт психологии, Москва с. 217-224.




  1. Русинова, В. и Л. Василева. (1995). Професионален стрес: теоретичен и експериментален модел на К.Л. Купър. Българско списание по психология, 4, 1995, 39-68. ISSN0861-7813.




  1. Русинова, В., Купър, К., Василева, Л., Рандев, П., Жильова, С. (1996). Психометричен анализ на методиката “Индикатор на професионален стрес”. Българско списание по психология, 1, 59-69. ISSN 0861-7813




  1. Русинова, В. и Л. Василева. (1997). Взаимозависимости между параметрите на на професионалния стрес. Българско списание по психология, 2, 77-85. ISSN0861-7813.




  1. Russinova, V., Vassileva, L., Randev, P., Jiliova, S. and C. Cooper (1997). Psychometric Analysis of the First Bulgarian Version of the Occupational Stress Indicator. - International Journal of Stress Management, Vol. 4, No 2, 111-120.


2. Собствени изследвания на професионалния стрес в различни трудови дейности на основата на количествен и съдържателен анализ на стреса, измерен чрез Индикатор за професионален стрес.
Професионалният стрес, който възниква в трудовата дейност е свързан с професионалната роля, организацията на работа, отношенията на работното място. В професионалната дейност съществуват редица стресогенни фактори, които могат да влошат психичното и физическото здраве и да доведат до намаляване на ефективността и удовлетвореността от работата. Целта на изследването е да се определи равнището на професионален стрес в различни професионални групи: учители, полицаи, лекари, банкови служители и неговото въздействие върху удовлетвореността от труда, и субективната оценка за физическото и психичното здраве. Резултатите от изследването показват, че в различните професионални групи параметрите на стрес показват сходни тенденции. Разликите в профилите на професионалния стрес са свързани главно с оценката на интензивността на стреса според изследваните параметри.

Проследена е взаимовръзката между професионален стрес и ценности в труда в различни групи мениджъри раздлени по пол, възраст, образование, трудов стаж, семейно положение. Резултатите съдържат подробна информация за ценностната система в труда (по Хофстеде) и за равнището на професионален стрес на българските мениджъри. Проследява се диференцираното въздействие на изследваните организационни ценности в труда върху параметрите на професионален стрес.

Проведено е изследване върху стратегиите за справяне със стреса (копинг-стратегии) в различни професионални групи, според пола и длъжностия статус при учители, медици и военни. Проследени са следните копинг-стратегии: фокусиране върху пролемите, емоционално фокусиране, социална подкрепа и философски подход към проблемите. Резултатите показват статистически значими различия при използването на копинг стратегии по пол, длъжностен статус и професия. Например, жените много по-често използват социална подкрепа и емоционално фокусиран копинг. Мениджърите в много по-голяма степен имат философски подход при решаване на проблеми.


  1. Василева, Л. (1996). Профил на професионален стрес при лекари и медицински сестри. В сб. Предизвикателствата на стреса. Под ред. Д. Пейчева, С., МО “Св. Георги победонодец”, 96-105.




  1. Русинова, В., Василева, Л., Жильова, С. (1997). Оценка на професионален стрес в трудови дейности. – В сб.: 25 години Институт по психология. Юбилеен сборник. Под ред. В. Русинова, С, Акад. изд. “М.Дринов”, 134-147, Българско списание по психология, 2, 77-85. ISSN0861-7813.




  1. Василева, Л. (2003). Психологични последици на професионалния стрес в различни групи работещи. В сб. Първа национална конференция на българското общество за изучаване и борба със стреса, С. КНСБ, 213-218.

  2. Russinova, V., Vasileva, L., Zhiliova, S. (2008). Analysis of coping strategies in different professional groups. In: Stojilkovic, Nesic, Markovic (Editors) Licnost, Profesia i obrazovanie. Zbornik radova, Universitet u Nisu, Nis, 2008, pp.89-98. ISBN 987-86-7379-169-2


3. Анализ на теорията на Х. Хофстеде за ценностите в труда и междукултурни изследвания в контекста на тази теория.
Направен е анализ на културноориентираната теория на Х. Хофстеде за ценностите в труда. Представени са пет основни ценностни дименсии: дистанция от властта, избягване на несигурност, индивидуализъм-колективизъм, мъжественост-женственост и ориентация към бъдещето. Тези ценностни дименсии са представени на организационно равнище. Концепцията на Хофстеде се използва като теоретична рамка за провеждане на междукултурно сравнение, в което са включени български мениджъри.

Осъществен е теоретичен преглед на междукултурните изследвания на ценностите в труда в контекста на теорията на Хофстеде във връзка с лидерските стилове на мениджъри от различни западноевропейски страни, от източна Европа, САЩ и даличния изток. Различията между мениджърите измервани според петте ценностни дименсии на Хофстеде отразяват специфични културни характеристики, които влияят върху организационното поведение.

Осъществено е изследване на водещите ценности в труда, удовлетвореността от работата и стратегиите за справяне със стреса при мениджъри – мъже и жени на три равнища на управление. Резултатите показват някои съществени различия по пол: мъжете показват по-високи равнища на индивидуализъм и избягване на несигурност от жените, те са по-удовлетворени от работата си, по-често търсят социална подкрепа от колегите си. Мениджърите на високо равнище показват по-висок индивидуализъм и техните копинг стратегии са повече ориентирани към осъществяване на контрол от останалите.


  1. Василева, Л. (2003). Междукултурни изследвания на ценности в труда в контекста на теорията на Х. Хофстеде. Психологични изследвания, 1, 35-40. ISSN 1311-4700

  2. Василева, Л., Русинова, В., , Жильова, С. (1998). Анализ на теорията на Хофстед за ценностите в труда. Българско списание по психология, 1, 46-55. ISSN0861-7813.

  3. Vassileva, L. (1998). Work-related values in managers on different levels In: Proceedings of ISSWOV’98. Istanbul, 377-381.


4. Междукултурни сравнения на професионалния стрес и на ценностите в труда в различни професионални групи и при мениджъри.
Направени са междукултурни сравнения по основните параметри на професионален стрес според Индикатора на професионален стрес (ИПС) при полицаи и лекари. Сравнява се равнището на професионален стрес между германски, ирландски и български полицаи и между английски и български лекари. Резултатите показват, че българските полицаи и лекари показват по-високи стойности по повечето от параметрите на стрес. Причина за това могат да бъдат стресорите на макроравнище: социално-икномическата ситуация, която повишава въздействието на източниците на стрес, намалява удовлетвореността от работата и влошава здравословното състояние. В двете български професионални групи като силен стресогенен фактор се очертават лошата организация на труда, неправилното ръководство, взаимоотношенията с колегите.

Осъществено е междукултурно сравнение на професионалния стрес и на ценностите в труда при мениджъри от пет страни: България, Румъния, Украйна, Великолритания и Япония, което се базира на теоретична рамка, включваща модела на Купър на професионален стрес и теорията на Хофстеде за ценностите в труда. Резултатите представят значими различия между българските мениджъри и тези от другите страни по повечето от параметрите на професионален стрес а също и по някои от ценностните дименсии. Българските мениджъри оценяват своята професия като стресогенна в по-голяма степен от английските и укаинските, но оценяват здравословното си състояние като по-добро, в сравнение с останалите групи. Най-силните негативни фактори при българските ръководители са конфликтите и организационният климат. Българските мениджъри се отличават с висок индивидуализъм, дистанцииране от властта и мъжественост. Като цяло те показват по-изразена склонност към авторитарен стил на управление, който се изразява в стремеж към концентрация на повече власт, самостоятелни решения, преследване на индивидуални цели и интереси, които често не са в синхрон с груповите. В много случаи това може да бъде пречка за изграждане на добри взаимоотношения в организациите и фирмите.





  1. Русинова, В., Василева, Л., Жильова, С. (1998). Професионален стрес при полицаи и лекари – междукултурно сравнение. Психологични изследвания, 1-2, 39-46. ISSN 1311-4700

  2. Русинова, В., Василева, Л., Жильова, С., Андреев, Б. (1999). Междукултурно сравнение на професионален стрес и ценности в труда при мениджъри. Психологични изследвания, 1-2, 77-90, 1999. ISSN 1311-4700

  3. Русинова, В., Василева, Л., Жильова, С., Андреев, Б. (1999). Професионален стрес и ценности в труда при български мениджъри. Българско списание по психология, 3-4, 86-100. ISSN0861-7813.

  4. Василева, Л. (2002). Ценности в труда при мениджъри от някои източноевропейски страни. В: Психологията на прага на третото хилядолетие. Под ред. И. Григоров, П. Николов и В. Русинова. Благоевград, ЮЗУ, 152-157.


5. Анализ на личностната себеоценка и на психичното състояние на безработни по време на социално-икономическите промени в края на 90-те години в България.

Изследвана е личностната себеоценка на безработните в България, като сравнение между реалната и идеалната себеоценка в групи на безработни и работещи. Проследява се влиянието на пола, възрастта и на продължителността на безработицата като фактори, които опосредстват себеоценката. Резултатите показват, че идеалната себеоценка е по-висока от реалната във всички групи. Най-големи различия между реалната и идеалната себеоценка се наблюдават при безработните жени, при безработните на възрат над 45г. и при продължително безработните лицата. Стресиращите фактори на безработицата имат силно негативно влияние върху себеоценката в посочените групи.

Навравен е анализ на съдържателната взаимовръзка между параметрите на психичното състояние и себеоценката при безработни лица. Такава връзка се открива между част от компонентите на психичното състояние, като: психичен комфорт, енергичност и активност и на себеоценката – удовлетвореност, целенасоченост и властност. При безработните почти всички компоненти на психичното състояние се влошават, същевремено общата положителна характеритика на себеоценката се запазва, с изключение на удовлетвореността, която има значително по-ниски стойности в сравнение с работещите.


  1. Vassileva, L. (1994). Status of unemployment and self-esteem. In: Psychosocial Aspects of Employment (1994). R.A. Roe and V. Russinova (Eds.). Tilburg, Univ. Press., 249-260. ISBN 90-361-9675-2




  1. Василева, Л. (1995). Статус на безработен и личностна себеоценка. В сб. Психосоциални проблеми на трудовата заетост. Под ред. Русинова В и Руу Р. , софия Акад. Изд. “М. Дринов”, 288-300.ISBN 954-430-346-4




  1. Русинова, В., Василева, Л. (1998).Психично състояние и себеоценка при безработни. – В сб.: Социалните науки и социалната промяна в България. Под ред. К. Байчинска. С., Акад. изд. “М.Дринов”, 185-189, ISBN 954-430-548-3


6. Изследвания върху взаимовръзката между работна среда, условия на труд, удовлетвореност от труда и оценка на физичестото и психично здраве.
Проблемите при работа с хора в различни организации и предприятия са свързани главно със съдържанието на работата, условията на труд и ръководството на работещите. Направената съпоставка между оценките на условията на труд и удовлетвореност от тях при ръководители и изпълнители показва, че съществено значение има отношението на работещите към работата като цяло, както и към отделни нейни аспекти. Това отношение може да увеличи или да намали мотивацията за труд, трудовата активност и постигането на по-високи резултати в работата, както при мениджъри така и при изпълнители.

Направено е изследване, което има за цел да разкрие спецификата при оценяването на работата и организацията й, както и на удовлетвореността от тях между различни групи работещи в български предприятия. За целта са приложени две авторски методики: Въпросник за анализ на съдържанието на труда и организацията му и Въпросник за изследване на удовлетвореността от труда. Изследваните лица разпределени в 8 групи в зависимост от: място на работа (държавна-частна), от статута в предприятието (ръководители-изпълнители), степента на образование и от пола. Резултатите от изследването показват по-високи оценки по параметрите на организацията на работата в сравнение с тези за степента на удовлетвореност от нея. Констатирани са значими разлики в оценките по двете изследвани дименсии в зависимост от диференциацията по групи.

Осъществено е изследване, в което се анализира спецификата на оценките на хората относно извършваната от тях работа и удовлетвореността от нея в три възрастови групи работещи: до 30 години, от 33 г. до 45 години, над 46 години. Резултатите показват, че работещите на възраст до 30 години оценяват работата си като значима, но имат по-високи изисквания към нея и са по-неудовлетворени в сравнение с работещите от другите две групи. Младите хора проявяват по-голяма взискателност към своята работа и работното място, което дава отражение и върху удовлетвореността от аспектите на трудовата им дейност. Важни параметри за оценка на работата са: нейното съдържание, организацията й, взаимоотношенията на работното място, хигиенните и безопасни условия на труд.

Изследвана е работната среда от гледна точка на нейното въздействие върху човека. Предполага се, че оценката на работната среда ще има отношение към себеоценките за психичното и физическото здраве на работещите. Използвани са следните методики: адаптирана методика на Инсел и Муус за изследване на параметрите на работната среда и тест за изследване на психичното и физическото здраве на работещите. Изследвани са работещи в различни предприятия, които са диференцирани по групи.



  1. Василева, Л. (2006). Оценка на условията на труд и удовлетвореност от тях при ръководители и изпълнители. Сборник материали на Кръглата маса “Психологични аспекти на условията на труд”, София, с.42-44.




  1. Русинова, В., Василева, Л., Жильова, С. (2007). Специфики в оценката на работата и удовлетвореността от нея при работещи в младежка възраст. В: Сборник на материали от научно-приложна конференция с международно участие на тема “Младите хора в европейска България”, София, 29-30 май, с. 326-336. ISBN 978-954-91728-4-3

3. Русинова, В., Василева, Л., Недева, В., Жильова, С. (2008). Работна среда и оценка на психичното и физическото здраве. Сборник научни доклади от Национален конгрес по психология Българско списание по психология,1-4, 2008, София, 528-534. 2008, София, 528-534. ISSN 0861-7813



  1. Кроскултурно сравнение на оценките за организацията на труда и удовлетвореност от нея в български, сръбски и македонски фирми и организации.

Проведено е кроскултурно изследване в България, Македония и Сърбия, което има за цел да се съпоставят оценките за степента на развитие на организацията на труда по определени критерии и удовлетвореността от състоянието й. В него са използвани два въпросника: Въпросник за анализ на работата и на организацията й и Въпросник за удовлетвореност от труда. Представени и анализирани са резултатите между цялостните извадки от трите страни, както и между групи от частни и държавни фирми и организации. Установени са съществени различия между трите страни по параметрите на съдържанието на работата, нейната организация и удовлетвореността от тях.




  1. Русинова, В., Сарцоска, Е., Василева, Л., Жильова, (2005). Кроскултурно сравнение на удовлетвореността от труда между работещи в български и македонски организации. ІІІ Национален конгрес по психология, сборник научни доклади С., 28-30.10 2005, 338-341. ISBN 954-638-137-3

2. Русинова, В., Сардцовска, Е., Маркович, З., Василева, Л., Жильова, С., Кроскултурно сравнение на оценките на организацията на труда и удовлетвореността от нея между България, Македония и Сърбия. (2007). Психологични изследвания, 2, 2007, 7-20. ISSN 1311-4700.

8. Теоретичен анализ за ценностите и поведението според концепцията за протестантска трудова етика и взаимовръзките на този конструкт с личностни променливи
Концепцията за протестантска трудова етика (ПТЕ) от психологична гледна точка представлява мултидименсионална променлива, която включва определени личностни черти, ценностни ориентации и стил на поведение. Част от изследванията разглеждат ПТЕ като система от ценности и убеждения по отношение на работата, свободното време, успеха, парите и здравето. В други изследвания се проследяват взаимовръзките на този конструкт с такива личностни променливи като мотивация за постижение, локализация на контрола, поведение тип-А и др. Направеният теоретичен анализ може да послужи за база при разработването на метод за изследване на ПТЕ в условията на соцалноикономически преход у нас.
Василева, Л. (2006). Ценности и поведение според концепцията за протестантска трудова етика. В сб. “Активност и адаптация на личността в условията на промени”, т.2., Изд. “Св. Климент Охридски”, София, с.73-77. ISBN 954-07-2263-2


  1. Създаване на български вариант на комплексния метод за подбор и оценка на ръководен и изпълнителски персонал «Център за оценяване» (Assessment Centеr).

Методът «Център за оценяване» е комплексен и дава възможност за относително

пълна оценка на поведението на човека, като се прилага комплекс от методи за набюдение и оценяване на поведението в най-различни ситуации. Методът може да включва симулации, типични за дадена професионална дейност, интервюта, въпросници, тестове и самооценъчни методики. Той се изгражда въз основа на задълбочено проучване на професията и конкретната длъжност, при което се определят критерии за успешна трудова дейност.
Русинова, В., Василева, Л. (1998). Оценка на професионалната пригодност на ръководители чрез метода “Център за оценяване” – В сб.: Предизвикателствата на човешките отношения”. Под ред. Д. Пейчева, С., МО “Св. Георги Победоносец”, 175-185.

ІІ. Поведение и здраве в юношеска възраст


Публикации в научна книга
Василева, Л., Александрова-Караманова, А., Александрова, Б., Богданова, Е., Димитрова, Е., Коцева, Т., Тодорова, И. (2008). Поведение и здраве при деца в училищна възраст. Резултати от представително изследване на български ученици на 11, 13 и 15 години – 2005/2006., София, Изд. РА Очи ЕООД, 119с. ISBN 978-954-92156-6-3.

Представени са резултати от изследването “Поведение и здраве при деца в училищна възраст” - HBSC, проведено за първи път в България през 2005/2006 г., които дават детайлна картина на самооценката на здравето, здравните поведения, психологичното благополучие и удовлетвореността от училището, семейството и живота на учениците на 11, 13 и 15 години.



Глава 4: Взаимоотношения с връстниците

Взаимоотношенията с връстниците са проучени във връзка с броя близки приятели, времето прекарано с приятели непосредствено след училище и вечер и всекидневните контакти с приятели по телефона, пращане на SMS-и или чрез интернет. Близките приятели при момчетата и при момичетата обикновено са от същия пол, като с възрастта този приятелски кръг се стеснява. Нашите юноши са склонни да общуват с близките си приятели интимно и доверително, което ограничава техния кръг. В сравнение с останалите страни, българските юноши имат по-малко близки приятели, което ги поставя на 30-то място в международното ранжиране. С възрастта се увеличават доверителните контакти с най-добрия приятел, като при момичетата тази тенденция е по-изразена, отколкото при момчетата. Доверителните контакти с приятели от противоположния пол са по-малко в сравнение с контактите с приятел от същия пол, но бележат увеличение с възрастта. Всекидневните контакти между приятели чрез разговори по телефон/мобилен телефон, пращане на SMS-и или през интернет с възрастта се увеличават. По честота на оставането с приятели след училище и на излизанията вечер с приятели, българските юноши заемат една от водещите позици в международното сравнение, като с възрастта тази тенденция се засилва и при момчетата, и при момичетата. Срещите и разговорите в групата приятели през свободното време са най-желаната и най-често осъществявана дейност. Предпочитани и от момчетата, и от момичетата са забавленията, размотаването, чатенето в интернет, най-малобройни са съвместните занимания с обществено полезен труд и с изкуство.


Глава 5: Семейна структура и оценка на взаимоотношенията в семейството

Данните относно семейната структура и взаимоотношенията в семейството показват, че повечето от децата живеят с двамата родители (80,7%) и само 13% живеят с един родител. Традиционната структура на семейството у нас е по-ярко представена в сравнение с останалите държави. Децата които живеят с двамата родители по-често оценяват здравето си като отлично (85,9%) в сравнение с тези, които живеят с единия от родителите (75,4%) и са по-удовлетворени от живота.

Структурата на семейството, общуването и свързаността с родителите, както и тяхната подкрепа са фактори, които оказват независимо влияние върху удовлетвореността на юношите от взаимоотношенията в семейството. При промяна в структурата на семейството, ограничаване на съвместните дейности, намаляване на родителската подкрепа, затрудняване на общуването с майката, намалява и шансът децата да са удовлетворени от взаимоотношенията в семейството. Разговорите и съвместните дейности с родителите се оказват най-значимите фактори, които увеличават шанса юношите да се чувстват удовлетворени от семейната атмосфера. Интересът и подкрепата за справяне в училище от страна на родителите са следващите по значимост фактори. При повече от една четвърт от случаите родителите на 11 годишните ученици не обръщат внимание върху поведението на децата си. Децата на „либералните родители” са в по-голяма степен изложени на опасност от нездравословен начин на живот и рискови поведения.
Статии в научни списания и сборници

1. Влиявие на жизнения контекст върху здравето и здравните поведения на деца в училищна възраст

Изследването “Поведение и здраве при деца в училищна възраст”- HBSC, проведено в България през 2005/2006 г. е част от уникално международно проучване, което се провежда под егидата на Световната Здравна Организация (СЗО) чрез международна изследователската мрежа. Сравняването на българските ученици с техните връстници от различните страни дава възможност да се откроят още по-добре проблемите, свързани с психологичните, социалните, културните и икономическите фактори, които определят увреждащите и утвърждаващите здравето поведения. Получените репрезентативни данни за нашата страна потвърждават основните тенденции, които са наблюдавани при многократното провеждане на международното сравнително изследване. С възрастта се влошава общата самооценка на здравето, увеличават се психосоматичните оплаквания, намалява физическата активност и консумацията на плодове и зеленчуци. Същевременно се увеличава процентът на юношите, които съобщават за системно пушене и употреба на алкохол.

Юношите като цяло (независимо от възрастта и пола) по-лесно общуват и споделят проблеми с майката, отколкото с бащата. С възрастта намалява оценката за добро общуване и с двамата родители, като общуването с майката остава сравнително по-стабилно, отколкото с бащата. Момичетата с възрастта показват по-рязък спад в общуването както с майката, така и с бащата, отколкото момчетата. Получените резултати показват, че общуването на юношите в семейството и с връстниците влияе значимо върху удоврлетвореността им от живота. Тези които свободно разговарят с родителите си за важни проблеми, повече време общуват с тях и усещат родителска подкрепа са по-удовлетворени от семейството и от живота. С възрастта общуването с родителите става по-затруднено, докато взаимоотношенията с връстниците стават по-интензивни и се разширяват. Добрите взаимоотношения с родителите, както и с приятелите и връстниците имат положително влияние за успешна социализация в периода на юношеството.



  1. Василева Л., Тодорова И., Александрова А., Александрова А., Богданова Е. (2006). Влиянието на жизнения контекст върху здравето и здравните поведения на деца в училищната възраст”. В сб. Морал и социализация на децата и младежите в България., София, Изд. Фабер, с.429-440. ISBN 10:775-676-1




  1. Василева, Л. (2009). Поведение и здраве при деца в училищна възраст. БАН Новости- месечен информационен бюлетин за наука и технологии, Бр.9(73), година VІІ, София, септември 2009, ISSN 1312-2436




  1. Василева, Л. (2009). Особенности взаимоотношений детей школьного возраста в семье. Теоретическая и экспериментальная психология. Т.24, 2009, ISSN 2073-0861, с. 17-14.




  1. Василева Л., Богданова Е. Александрова Б., Тодорова И. (2009). Общуване на юношите в семейството и с връстниците. Психологични изследвания, 2, 2009, 207-214. ISSN 1311-4700.




  1. Ролята на социалната подкрепа за психичното благополучие на учениците в юношеска възраст.

Във фокуса на проведеното изследване “Поведение и здраве при деца в училищна възраст” е проучването на здравните поведения и здравето, опосредствани от жизнения контекст: структурата и благосъстоянието на семейството, отношенията с връстниците, училищната среда.

В представените данни от проведеното в България пилотно изследване по проекта са анализирани въпросите, свързани с извънучилищната активност на ученици от V, VІІ и ІХ клас: общуване с приятели и със семейството, както и самостоятелни занимания - със спорт, с компютър (игри, чат, интернет, имейли), гледане на телевизия. Обсъждат се предпочитанията и поведението на юношите, свързани с жизнения контекст, обусловен от семейната и приятелска среда.

Проведено е изследване, което е фокусирано върху удоволетвореността от взаимоотношенията в семейството на юноши от VІІ-ми и ІХ-ти класове в представителна за страната извадка. Използвана е стълбица за удоволетвореност от взаимоотношенията в семейството, която ранжира взаимоотношенията от “много лоши” до “много добри”. Повечето от изследваните юноши определят взаимоотношенията с родителите си като “добри” и “много добри”`. Анализират се двете крайни степени на удоволетвореност във връзка с общуването в семейството, с чувството за свързаност и принадлежност към семейството и с родителската подкрепа за справяне в училище. Обсъжда се свързаността между социалната подкрепа, която семейството оказва на юношите и общата им удоволетвореност от живота.



Осъществено е изследване, насочено върху влиянието на училищната среда и източниците на социално-психологична подкрепа от учители, съученици и родители като основни фактори, отговорни за приспособеността към училище при ученици от VІІ и ІХ клас. Оценява се и независимото влияние на посочените фактори върху самооценката за здравето. Трите основни източника на социална подкрепа в училищната възраст: съученици, учители и родители, предоставят различни видове социални взаимоотношения и подкрепа. Когато социално-психологичната подкрепа от страна на родители, учители и съученици е слаба, шансът на юношите да се приспособяват към училищната среда намалява: те показват по-ниска успеваемост, стресът от натовареността с уроци и домашни е по-висок, не харесват своето училище. Социално-психологичната подкрепа като цяло е много важен фактор за справянето на юношите в училище. Липсата на такава подкрепа може да се разглежда като риск за поведението и развитието им.


  1. Василева, Л., Богданова, Е., Александрова, Б., Александрова, А. (2006). Някои аспекти на извънучилищната активност в юношеска възраст. Сб. Личност, социална среда, активност., Благоевград, с. 433-439. ISBN 978-954-680-486-0

  2. Василева, Л., Александрова, Б., Богданова, Е. (2007). Удовлетвореност от взаимоотношенията в семейството при юноши от 7-ми и 9-ти клас. В: Сборник на материали от научно-приложна конференция с международно участие на тема “Младите хора в европейска България”, София, 29-30 май, с. 490-500. ISBN 978-954-91728-4-3

  3. Василева, Л., Александрова, Б., Богданова, Е.(2009). Социално-психологична подкрепа и приспособеност към училището при юноши в 7-ми и 9-ти клас. В сб. Приложната психология и социална практика. Унив. Изд. ВСУ “Черноризец храбър” 2009, Варна, ISSN 1314-0507, 441-451




  1. Vasileva, L., Bogdana A., Todorova I., Bogdanova E. (2009). Psychosocial Predictors of Adjustment in Bulgarian Adolescents. South-East European Conference of Psychology, October 30 – November 1, 2009, Sofia, Bulgaria, (in press)




  1. Самооценка на психосоматичното здраве и удовлетвореност от живота при юноши

Резултатите от изследването “Поведение и здраве при деца в училищна възраст” показват, че с възрастта юношите като цяло стават по-критични в себеоценката за здравето си. В VІІ и ІХ клас намалява броят на учениците, които определят здравето си като “отлично”, като преобладаваща става самооценката за добро здраве и същевременно се увеличава броят на тези, които го определят като “недобро”. Констатира се тревожна тенденция към увеличаване на соматичните оплаквания и на отрицателните психосоматични състояния, която е по-изразена при момичетата. Тези резултати могат да бъдат обяснени двуяко: като отражение на обективно влошаване на общото здравословно състояние при навлизане в юношеска възраст през пубертета и като изграждане на по-критична личностна себеоценка по отношение на собственото здраве в този възрастов период. При момичетата тези процеси се развиват сравнително по-рано във връзка с тяхното по-ранно навлизане в пубертета.

Разглежда се здравословното състояние и психичното благополучие на българските ученици в ранна юношеска възраст – от 11 г. до 15 г. Анализирано е влиянието на психологични, социални и икономически фактори. Резултатите установяват значимо независимо влияние на социално-икономическото положение на семейството и социалната подкрепа върху здравето и субективното благополучие на учениците. Българските юноши имат повече здравословни и психологични оплаквания и са значимо по-неудовлетворени от своя живот в сравнение с връстниците си от другите централно- и източно-европейски страни.

Представени са резултати от съвместен проект “Поведение и здраве при български и румънски юноши: комплексен подход за проучване на изборите, практиките и потребностите по отношение на здравето”, което е част от международното изследване “Поведение и здраве при деца в училищна възраст”. Резултатите показват, че съществува обща тенденция за по-често отбелязване на недобро и лошо здраве, както и на повече оплаквания при по-големите ученици, което кореспондира на международните данни от изследването на HBSC. Румънските юноши сравнително по-често оценяват здравето си като недобро и лошо от българските юноши. Според данните от международното сравнение и българските и румънските юноши показват тенденция към ниска удовлетвореност от живота.

1. Александрова, Б., Василева, Л., Богданова, Е. (2007). Самооценкана психосоматичното здраве при юноши от V, VІІ и ІХ клас: Данни от представително изследване в България. В сб. Материали от национална конференция “Децата, семейството, училището и обществото в началото на ХХІ век”, Пловдив, 30-31 март, 2007 г., с. 467-473. ISBN 978-954-629-008-3.

2. Тодорова, И., Александрова, Б., Василева, Л., Богданова, Е. (2008) Взаимовръзки между социалното неравенство, здравето и психологичното благополучие при юноши. Сборник научни доклади от Национален конгрес по психология Българско списание по психология,1-4, 2008, София, 877-883. ISSN 0861-7813.

3. Александрова Б., Богданова Е., Василева Л., Тодорова И. (2009). Здраве и психично благополучие на българските юноши. Психологични изследвания 197-205, 2009. ISSN 1311-4700.


4. Alexandrova, B, Bogdanova, E., Vasileva, L., Baban, A., Kallay, E. (2009). Comparative analysis on positive health indicators between Bulgarian and Romanian adolescents. South-East European Conference of Psychology, October 30 – November 1, 2009, Sofia, Bulgaria, (in press)
ІІІ. Виртуално психологично консултиране
Публикация в научна книга
Йорданова, М., Л. Василева, М. Рашева, Р. Божинова (2009). Телепсихологията – част от електронното здравеопазване, Акад. Изд. „М. Дринов”, 2009. ISBN 987-954-322-362-6.
Глава 3: Комуникативни и свързани с възрастта проблеми и ролята на телепсихологията като един от начините за справяне с тях
Интернет технологиите предоставят нови начини за установяване на контакт между психолога и неговия клиент. Основните преимуществата на този вид комуникация са непосредствеността, анонимността и печеленето на време. Същевременно обаче, съществуват погрешни очаквания от страна на клиетите към психологичната помощ и компетенциите на психолога. Потенциалните клиенти на теле-психологичното консултиране би трябвало да знаят, че психологът не може да влиза в ролята на лекар, педагог, юрист или свещеник, тъй като неговата компетентност е в областта на психологическата практика. Основните типове проблеми в практиката на психологично консултиране са личностни проблеми, междуличностни конфликти, повишена тревожност, проблеми в общуването, нестандартна сексуална ориентация и др. Като цяло те са свързани с различните видове жизнени кризи, характерни за отделните възрастови периоди. Важно е да се изясни какви са очакванията на потенциалните клиенти, които търсят психологична помощ, както и реалните възможности и ограничения при работа с тях. Това включва серия от методи за дистанционно консултиране, свързано с проблеми в детското и юношеското развитие, справяне със състояния на депресия и други личностни проблеми.
Статии в научни списания и сборници
1. Проучване на нагласите към виртуално психологично консултиране.
Телепсихологията, като комбинация от използването на електронни и телекомуникационни нововъведения за осъществяване на психологични интервенции, може да разшири неимоверно приложението на психологията. Тя е необходима, когато личният контакт с психолог и невъзможен поради разлика във времето, невъзможност за преодоляване на делящото психолога и пациента разстояние и др.

Предлагането на дистанционни психологически консултации поставя редица въпроси като: готови ли са българските интернет потребители да използват услугите на теле-психологията за решаване на личните си проблеми; има ли хора, които вече са търсили подобен род услуги; какви комуникационни канали са предпочитани от българския интернет потребител.

Изследването е фокусирано върху проучване на нагласите на потребителите към виртуалната психологична помощ във времеви аспект. Първата част от изследването е проведена през пролетта на 2006 г., а втората - през 2008 година. Целта на това проучване е да се проследят промените и тенденциите в отношението на потребителите към иновативните виртуални психологини услуги. В изследването участват мъже и жени между 19 и 70 години, резултатите отразяват различията по отношение на възраст, пол и образование.

Представени са резултатите от анкетни проучвания отоносно изискванията и нагласите на българските потребители към дистанционните психологични услуги. Проследява се готовността на населението за използване на Интернет технологиите за получаване на психологична консултация. Получените резултати показват, че 77,76% от анкетираните лица изразяват желание да използват Интернет сайтовете за получаване на психологична помощ. Един от основните изводи е, че е необходима огромна разяснителна работа сред потенциалните потребители (почти всички граждани) за възможностите, целите и перспективите на дистанционните психологични консултации, както и за това какво представлява виртуалното психологично консултиране.





  1. Йорданова М., Василева Л., Рашева М. (2006). Дистанционни психологични консултации: какво иска потенциалният потребител, Сборник научни статии от ІІІ Научна конференция по психология с международно участие “Личност, Социална среда, Активност”, Унив. изд. “Н. Рилски”, Благоевград, България, стр. 89-92. ISBN 978-954-680-486-0




  1. Василева Л., Йорданова М., Рашева М. (2006). Приложение на телепсихологията за подобряване на психичното здраве на населението. Сб. Стареенето на населението – реалности, последици, политики и практики., София, Изд. ЦИН-БАН с. 482-492. ISBN 13:954-91728-2-1

  2. Йорданова М., Василева Л., Рашева М. (2006).Готовност за получаване на психологични консултации сред Интернет потербителите, «Психологията пред предизвикателствата на новото време», Варна, България, 28-29.10.2006.




  1. Йорданова М., Василева Л., Рашева М. Божинова, Р. (2008). Предпочитан начин на връзка при виртуално психологично консултиране. В сб. Психологията пред предизвикателствата на новото време. Психологията и съвременният човек, т.5 изд. «Псидо», 70-78.

  2. Йорданова М., Василева Л., Рашева М. Божинова, Р., Дачев, Цв. (2008). Проучване на нагласите към виртуално психологично консултиране. Сборник научни доклади от Национален конгрес по психология. Българско списание по психология,1-4, 2008, София, 772-776. ISSN 0861-7813

  3. Vasileva, L. Jordanova, M. Rasheva, M., Dachev, T. (2005). Cyber-psychology: Psychological counseling using Internet technologies and potential clients’ expectations. Proceedings of the 11th International Conference “Solar- terrestrial Influences”, Sofia, Bulgaria, November 23-25, 2005, pp. 221-223. ISBN 954-91424-9

  4. Jordanova M., Vasileva L., Rasheva M., Bojinova R. (2008). Tele-Psychology: Clients’ Attitudes towards Remote Consultations. In Jordanova M., Lievens F. (Editors) Electronic Proceedings Med-e- Tel 2008: The International Educational and Networking Forum for eHealth, Telemedicine and Health ICT, Publ. Luxexpo, Luxembourg, 2008, ISSN 1818-9334, pp. 115-119.



2. Личностни особености и проблеми на виртуално психологично консултиране.
Представени са резултатите от проучване, проследяващо влиянието на индивидуалните различия (пол, възраст, образование) и личностните особености (тревожност и локализация на контрола) върху нагласите на клиентите към виртуалните Интернет психологически консултации.

Получените данни от проведените анкети ни дават основание да формулираме следните изводи. Съществена част от Интернет потребителите у нас търсят виртуални психологични консултации. Полът и възрастта оказват влияние върху нагласите на потребителите за психологични консултации чрез Интернет. Готовността за използване на дистанционните методи е най-висока при жени на възраст 20-30 г. При лицата с повишена тревожност това желание е по-силно изразено. Равнището на тревожност и локализацията на контрола влияят върху отношението към виртуалните психологични консултации, както и върху предпочитанията към различни видове канали за комуникация с психолога. От изследваните мотиви за получаване на психологични консултации чрез Интернет водещи се оказват «Интернет като удобно средство за комуникация» и «чувството за свобода».



Нашите очаквания са, че с включването на повече потребители на Интернет ще нарастне и търсенето на виртуална психологична помощ, позитивната нагласа на потребителите ще става все по-голямата, при условие, че във виртуалното пространство ще може да се намери адекватна, качествена и професионална услуга.


  1. Василева Л., Йорданова М., Рашева М., Божинова, Р. (2009). Виртуално консултиране: възможност за справяне на индивидуално ниво. Психологични изследвания, 2, 2009, 215-220, ISSN 1311-4700




  1. Божинова Р., Йорданова М., Василева Л., Рашева М. (2009). Личностни особености и виртуално психологично консултиране. В сб. Приложната психология и социална практика. Унив. Изд. ВСУ “Черноризец храбър” 2009, Варна, ISSN 1314-0507, 429-450.




  1. Jordanova M., Vasileva L., Rasheva M., Bojinova R.(2008). Tele-Psychology: Users’ Demands In Jordanova M., Lievens F. (Editors) Global Telemedicine / eHealth Updates: Knowledge Resources, Vol. 1, Publ. Luxexpo, Luxembourg, 2008, ISSN 1998-5509, pp. 266-270.

  2. Jordanova M., Vasileva L., Rasheva M., Bojinova R. (2009). Anxiety Level and Virtual Psychology Support. In: Fundamental Space Research, Sunny Beach, Bulgaria, 21-28 Sept. 2008. Electronic Proceedings.




  1. Jordanova M., Vasileva L., Bojinova R.(2009). Motives to Use Virtual Psychological Counseling, Fundamental Space Research 2009, Publ. BAS, Sofia, Bulgaria, pp.171-175.




  1. Jordanova M., Bojinova R., Dachev T., Vasileva L., Rasheva M. (2009). Locus of Control and Clients' Attitudes towards Virtual Psychological Consultations в Jordanova M., Lievens F. (Editors) Global Telemedicine / eHealth Updates: Knowledge Resources, Vol. 2, Publ. Luxexpo, Luxembourg, 2009, ISSN 1998-5509, pp. 168-172.






Каталог: images -> stories
stories -> 3 Настоящ адрес: 4 Височина/тегло
stories -> За медитацията ошо въведение
stories -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница