Риборазвъдно стопанство в поземлен имот №000632, с. Ясна поляна, община Приморско”



Дата31.01.2017
Размер94.39 Kb.
#13915


УВЕДОМЛЕНИЕ
по чл.10, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ бр.73 от 2007год.)

Риборазвъдно стопанство в поземлен имот №000632, с.Ясна поляна, община Приморско”



ВЪЗЛОЖИТЕЛ:


  • ЕТ „Тодор Симеонов 2012“, ЕИК 202101676

  • с. Ясна поляна, ул. “Стара планина” №5

1. Информация за възложителя:

1.1 Име, седалище и ЕИК на юридическото лице

ЕТ „Тодор Симеонов 2012“, ЕИК 202101676



1.2. Пълен пощенски адрес

с. Ясна поляна, ул. “Стара планина” №5



1.3. телефон, факс и e-mail,

тел. 0887413522



1.4. Лице за контакти:

Тодор Димов Симеонов



2. Обща информация за инвестиционното предложение:

Инвестиционното предложение е свързано с изграждане на риборазвъдно стопанство в имот №000632, с.Ясна поляна, община Приморско. Имотът е общинска собственост, с обща площ 5,788 дка и с начин на трайно ползване „Водоем”.

В тази водна площ ще се отглеждат по полуинтензивна технология основно двулетен шаран в поликултура с растителноядни видове риби - бял амур и бял толстолоб и някои хищни представители /бяла риба, европейски сом, костур и щука/ и раци.

Производствената система в рибовъдното стопанство е полуинтензивно рибопроизводство, непълносистемен тип - производство на риба и раци за консумация. В началото на вегетационния период, в края на месец март язовира се зарибява със зарибителен материал от топлолюбиви видове риби и раци, закупен от други рибовъдни ферми в района на стопанството.

Рибовъдната ферма ще осъществява непълносистемен цикъл на рибопроизводство. Няма да се извършва размножаване на шарана. Нужният брой шаранов зарибителен материал, необходим за нуждите на рибовъдната ферма ще бъде закупуван от други рибовъдни ферми. Периодът за отглеждане на рибата за консумация ще бъде еднолетен, т. е. реализацията на пазара от закупена малка шаранова рибка до отглеждането на шаран за консумация ще бъде след минимум 7-8 месеца.

Водоемът е разположен в близост до селото на около 2,9 км., в посока югозапад от населеното място. От водоема до с.Ясна поляна има черен път, позволяващ преминаването на леки и тежкотоварни автомобили.

Рибите ще се изхранват по естествен начин, като допълнително ще се подава зърнен фураж от лодка и от брега.

Технологичната схема, която ще се прилага е традиционна и е съобразена със специфичните условия на язовира. В нея е планувано стриктно спазване на основните изисквания на рибовъдната дейност, съобразена с актуалните научни постижения. Рибовъдното стопанство ще функционира като непълно системно стопанство от угоителен тип. След аклиматизирането на растителноядните видове риба в нашата страна, най-често шаранът за консумация се отглежда в поликултура с толстолоб. Съвместното им зарибяване се препоръчва, както поради увеличаването на добивите, така и поради по-високата икономическа ефективност. Прилагането на поликултура от посочените видове почти максимално оползотворява естествената хранителна база (шаранът консумира бентос и изкуствена храна, толстолоба – планктонни организми, бялата риба – плевелните видове, а раците – органичната материя от растителен и животински произход). Рибностопанската експлоатация на язовира ще се извършва чрез прилагането на общоприетите за подобен тип стопанства методи, модифицирани съгласно специфичните условия. Принципната технологична схема включва: подготовка за зарибяване – торене, преглед на съоръженията, транспорт на рибата и зарибяване на водоема, доставка на качествени фуражи, подхранване на полоси с дневни дажби, определени по норматив, извършване на контролни улови за проследяване на прираста и здравословното състояние на рибата и раците, мониторинг на хидрихимичния режим на водата, улов и реализация.

За персонала ще бъде осигурена химическа тоалетна, която периодично ще се почиства от лицензирана фирма.
а) Местоположение на инвестиционното предложение

Инвестиционното предложение ще се реализира в язовир, находящ се в имот №000632, с.Ясна поляна, община Приморско. Имотът е общинска собственост, с обща площ 5,788 дка и с начин на трайно ползване „Водоем”.

Водоемът е разположен в близост до селото на около 2,9 км., в посока югозапад от населеното място.




Местоположение на имот №000632

б)Срок за реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение

Срок за реализация на инвестиционното предложение е четири месеца.



в)Засегнати елементи на Националната екологична мрежа (НЕМ)

Теренът, предвиден за реализация на разглежданото инвестиционно предложение не попада в защитена територия по смисъла на Закона за защитени територии и в защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Най-близко разположена е защитена зона “Ропотамо”, с код BG 0001001 за опазване на природните местообитания на дивата флора и фауна, приета с РМС № 122/2007 г. (ДВ, бр. 21/09.03.2007 г.).



Цели на опазване на защитена зона “Ропотамо”:

- Запазване на площта на природните местообитания и местообитания на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

- Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата;

- Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетните природни местообитания и местообитания на видове, както и на популациите на видовете, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.



Предмет на опазване на ЗЗ “Ропотамо” са следните местообитания с код:

91ЕО *Алувиални гори с Alnus glutinosa и Fraxinus excelsior (Alno-Pandion, Alnion incanae, Salicion albae)- Alluvial forests with Alnus glutinosa and Fraxinus excelsior (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae)

1110 Постоянно покрити от морска водна пясъчни и тинести плитчини (Sandbanks which are slightly covered by sea water all the time)

1130 Естуари (Estuaries)

1140 Тинесто-песъчливи крайбрежни площи, които не са покрити или са едва покрити с морска вода – (Mudflats and sandflats not covered by seawater at low tide)

1150 *Крайбрежни лагуни (Coastal lagoons)

1160 Обширни плитки заливи (Large shallow inlets and bays)

1170 Съобщества с кафяви, черни и зелени водорасли по скалисти морски дъна (Reefs)

1210 Едногодишна растителност върху морски крайбрежни наноси (Annual vegetation of drift lines)

1240 Стръмни морски скали, обрасли с ендемични видове (Limonium Vegetated sea clift of the Mediterranean coast with endemic Limonium spp.)

1410 Средиземноморски солени ливади (Mediterranean salt meadows/ Juncetalia maritime)

2110 Зареждащи се подвижни дюни (Embryonic shifting dunes)

2130 *Неподвижни крайбрежни дюни с тревна растителност (сиви дюни) (Fixed coased dunes with herbaceous vegetation (grey dunes)

2180 Облесени дюни (Wooded dunes of the Atlantic, Continental and Boreal region)

2190 Влажни понижения между дюните (Humid dune slacks)

3260 Равнинни или планински реки с растителност от Ranunculion fluitantis и Callitricho-Batrachion

6220 *Псевдостепи с житни и едногодишни растения от клас Thero-Brachypodietea (Psedo-steppe with grasses and annuals of the Thero-Brachypodietea) - Хидрофилни съобщества от високи треви и равнините и в планинския до алпийския пояс (Hydrhilois tall herb fringe communities of plains and of the montane to alpine levels)

6510 Низинни сенокосни ливади (Lowland hay meadows (Alopecurus pratensis, Sanguisorba officinalis)

8220 Хазмофитна растителност по саликатни скални склонове (Siliceous rocky slopes with chasmophytic vegetation)

8230 Силикатни скали с пионерна растителност от съюзите Sedo-Scleranthion или Sedo-albi-Veronicion dillenii Siliceous rock with pioneer vegetation of Sedo-Scleranthion or of the Sedo-albi-Veronicion dillenii

8330 Подводни или частично подводни морски пещери (Submerged or partly submerged sea caves)

62A0Източно субсредиземноморски сухи тревни съобщества (Eastern submediterranean dry grasslands (Scorzoneratalia villosae)

91АА *Източни гори от космат дъб (Easthern white oak forests)

91FO Крайречни смесени гори от Quercus robur, Ulmus laevis и Fraxinus excelsior или Fraxinus angustifolia покрай големите реки (Ulmenion minoris) – Riparian mixed forest of Quercus robur, Ulmus laevis and Fraxinus excelsior or Fraxinus angustifolia along the great rivers(Ulmenion minoris)

91M0 Балкано-панонски церово-горунови гори (Pannonian-Balkanic turkey oaksessile

oak forest)

* Приоритетно местообитание или вид от Директива 92/43/ЕЕС

Бозайници:

Широкоух прилеп



Barbastella barbastellus

*Европейски вълк



Canis lupus

Видра


Lutra lutra

Рис


Lynx lynx

Дългокрил прилеп



Miniopterus schreibersii

Дългоух нощник



Myotis bechsteini

Остроух нощник



Myotis blythi

Дългопръст нощник



Myotis capaccinii

Голям нощник



Myotis myotis

Трицветен нощник



Myotis emarginatus

Муткур (морска свиня)



Phocoena phocoena

Средиземноморски подковонос



Rhinolophus blasii

Южен подковонос



Rhinolophus euryale

Голям подковонос



Rhinolophus ferrumequinum

Малък подковонос



Rhinolophus hipposideros

Подковонос на Мехели



Rhinolophus mehelyi

Афала


Tursiops truncatus

Пъстър пор



Vormela peregusna

Земноводни и влечуги:

Червенокоремна бумка



Bombina bombina

Ивичест смок



Elaphe quatuorlineata

Леопардов смок

Elaphe situla

Обикновена блатка костенурка



Emys orbicularis

Шипобедрена костенурка



Testudo graeca

Шипоопашата костенурка



Testudo hermanni

Голям гребенест тритон



Triturus karelinii

Риби:

Alosa immaculate

Уклей (Брияна, Облез)



Chalcalburnus chalcoides

Виюн


Misgurnus fossilis

Европейска горчивка

Rhodeus sericeus amarus

Безгръбначни:

Бисерна мида



Unio crassus

Еуфидриас

5

Euphydryas aurinia

Обикновен паракалоптенус



Paracaloptenus caloptenoides

Bolbelasmus unicornis

* Callimorpha quadripunctaria

Лицена

Lycaena dispar

Обикновен сечко



Cerambyx cerdo

Бръмбър рогач



Lucanus cervus

Буков сечко



Morimus funereus

* Осмодерма



Osmoderma eremite

Propomacrus cypriacus

* Алпийска розалиа



Rosalia alpine

* Приоритетно местообитание или вид от Директива 92/43/ЕЕ

Инвестиционното предложение за риборазвъдно стопанство не съдържа дейности, които биха могли да окажат неблагоприятно въздействие върху видовете, предмет на опазване в защитената зона. С реализиране на инвестиционното предложение няма да се променят условията в защитената зона. Не съществува вероятност някой от видовете, предмет на опазване в защитената зона да престане да я обитава в резултат от реализиране на ИП. Няма да има нарушаване на видовия състав и биологично разнообразие в защитената зона. Целостта на защитената зона, нейната структура, функции и природозащитни цели няма да бъдат засегнати. Няма да бъдат засегнати ценните местообитания, обект на специална защита от Директива 94/43 на Съвета на Европейската икономическа общност, няма да бъдат обезпокоявани и видовете птици, включени в Приложение 1 на Директивата за птиците 79/409 на Съвета на Европейската икономическа общност.

С реализирането на проекта няма да настъпи нарушаване на целостта, намаляване на разнообразието и стесняване на териториите на естествените местообитания. С предвидените дейности няма да се окаже негативно въздействие върху най-близко разположената Защитена зона “Ропотамо” с код BG0001001, по Директивата за опазване на природните местообитания и местообитанията на видовете от Директива 92/43/ЕЕС и територия с обхват 38577,485 дка.

Заключение: Реализирането на инвестиционното намерение няма пряка или косвена връзка със защитената зона.

г)Цел и предмет на инвестиционното предложение – производство, жилищно, пътно и др. строителство:

Инвестиционното предложение е свързано с изграждане на риборазвъдно стопанство в имот №000632, с.Ясна поляна, община Приморско. Имотът е общинска собственост, с обща площ 5,788 дка и с начин на трайно ползване „Водоем”.

В тази водна площ ще се отглеждат по полуинтензивна технология основно двулетен шаран в поликултура с растителноядни видове риби - бял амур и бял толстолоб и някои хищни представители /бяла риба, европейски сом, костур и щука/ и раци.

Производствената система в рибовъдното стопанство е полуинтензивно рибопроизводство, непълносистемен тип - производство на риба и раци за консумация. В началото на вегетационния период, в края на месец март язовира се зарибява със зарибителен материал от топлолюбиви видове риби и раци, закупен от други рибовъдни ферми в района на стопанството.

Рибовъдната ферма ще осъществява непълносистемен цикъл на рибопроизводство. Няма да се извършва размножаване на шарана. Нужният брой шаранов зарибителен материал, необходим за нуждите на рибовъдната ферма ще бъде закупуван от други рибовъдни ферми. Периодът за отглеждане на рибата за консумация ще бъде еднолетен, т. е. реализацията на пазара от закупена малка шаранова рибка до отглеждането на шаран за консумация ще бъде след минимум 7-8 месеца.

Водоемът е разположен в близост до селото на около 2,9 км., в посока югозапад от населеното място. От водоема до с.Ясна поляна има черен път, позволяващ преминаването на леки и тежкотоварни автомобили.

Рибите ще се изхранват по естествен начин, като допълнително ще се подава зърнен фураж от лодка и от брега.



- Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията: Единствено ще се използва вода от язовира като среда за развъждане на рибата.

- Необходимост от нова инфраструктура – пътища, електроснабдяване и ВиК:

За реализацията на инвестиционното предложение не е необходимо изграждането на нова пътна, железопътна, въздушна, водна или друг вид транспортна инфраструктура както и закриване или промяна в съществуващите транспортни трасета или инфраструктура

Приложение:

1. Документ за платена такса;

2. Договор за наем;

3. Скица на имота;

4. Настоящата информация на електронен носител.

Възложител:…………………




Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница