Roi report интервюта, мнения, примери от практиката, и всичко от пр гледна точка



Дата10.04.2018
Размер60.14 Kb.
#66078

ROI REPORT страница


ROI REPORT

Интервюта, мнения, примери от практиката, и всичко от ПР гледна точка

брой III, година 2006, Месечно издание



www.roibg.com


13/02/2006

В този трети брой ви предлагаме кратко представяне на блога, блогването и връзката им с ПР





Блоговете, ПР и доверие

Какво представлява блогът и блогването?

Блогът е уеб сайт. Терминът блог е съкратена форма от уеб лог. Блоговете са периодично осъвременявани текстове, които предоставят онлайн коментари с минимална или изобщо без никаква външна редакция. Те представляват поредица от “постове” – индивидуални вписвания на новини и коментари, в обратен хронологичен ред. Обикновено постовете включват хиперлинкове към други страници, което позволява на коментаторите да черпят от съдържанието на целия Интернет. Блоговете са лични дневници, политически анализи, рубрики със съвети за любовта, компютрите, парите или всичко изброено едновременно. Индивидуалните статии в блога се наричат “блог съобщения”, само “съобщения” или “новини”. Човекът, който пуска тези новини, се нарича “блогър”. Блоговете по-често са написани на разговорен език. Блогове си водят бизнесмени и домакини, учени и ученици, юпита и безработни. Блогове имат университетите и корпорациите, а журналистите пишат статиите си направо в тях от мястото на събитието. Обединени в тематична мрежа, блоговете могат да се превърнат в сериозен канал за обмен на информация между съмишленици и техните

читатели. Авторите им, обикновено непрофесионални журналисти, включват на личните си страници свои позиции, новини, собствени или на техни познати мнения, информации, които са почерпени от други медийни източници. Уеб логът е интересна медийна форма, която съществува само в онлайн вариант, но има характер на новинарски канал.

В началото на 21. век блогването навлиза като популярно и важно средство на комуникация. Според сайтът www.technocrati.com вече съществуват над 2.5 милиона блога, а около 12 000 нови се появяват всеки ден. С блоговете идва и така наречената RSS технология.


По какво блогът се различава от традиционните сайтове?

Блогът има характерни свойства, които го различават от стандартния уеб сайт. Сред тях водещо място заема възможност за по-лесно изграждане на нови страници: новите данни се попълват съвсем лесно (обикновено със заглавието, категорията и съдържанието на статията) и после се прибавят. Автоматични шаблони се грижат за прибавянето на статията на заглавната страница, създават новата готова статия и я прибавят към подходящия архив. Това позволява по-лесното филтриране на съдържанието в различни презентации: по дата, категория, автор или друг признак. Така администраторът има възможност да покани и прибави други автори, чиито позволение и достъп са лесни за управление.


Блогът и ПР

Блоговете осигуряват уникален и личен начин за комуникация с клиентите. Блогът показва човешкото лице на една компания, а което е трудно постижимо чрез други форми на комуникация. Блоговете най-много се описват като начин на индивида да говори открито за възгледите си за света, като начин да се дискутират различни теми с групи, състоящи се от хора със сходни интереси. Блоговете са онзи инструмент, чрез който ПР може да трансформира себе си от безлична и все по-неефективна бизнес практика в ефективна етична дейност. Те увеличат възможностите за изказване на мнението на организациите и така спомогнат за постигане на тяхната мисия.

Блогът е инструмент, с който ПР практиците трябва да работят. Блоговете, ако не се използват за лична изява и творчество, са изключително адаптивен инструмент, което ги прави приложими във всякакъв вид онлайн комуникации. Те доставят на публиките нецензурираното мнение на служителите. Така корпорациите имат директен контакт с клиентите и други външни публики. Това означава, че в компаниите има някой “реален” човек, който говори и отговаря на постоянните въпроси и се ангажира с проблемите на публиките.

В ситуация на криза блогът осигурява почти мигновено лично пространство, в което да се дискутира с публиките това, което се е случило. Нараства броят на журналистите и редакторите, които четат блогове, за да намират нови и интересни идеи за своите материали. Често по-бързо и по-ефективно от четенето на прессъобщения, влизането в различни блогове е предпочитано за набавянето на полезни кратки материали за статии.


Цената на човешкия облик

Като един от най-силните аспекти на блоговете в областта на ПР се посочва възможността за одухотворяване. Авторът е истински човек, което придава човешко лице на компанията. При развиващото се доверие между различни групи читатели, блогърът осигурява индивидуален линк към сайта на компанията. Когато ПР работи в координация с отделите за продажби и маркетинг, блогът би могъл да осигури доверието сред настоящите и бъдещите клиенти. Развитието на компонентите на блога на компанията би спомогнало за поддържане на доверието, без което компанията трудно може да постигне целите си. Блогването като посредник в публичното говорене не подлежи на контрол и представя съобщения под формата на разговор с читателите. В този смисъл блогът „култивира” общественото мнение. С нарастващото значение на прозрачността в действията на организациите най-доброто приближаване към публиките е една отворена дискусия с тях. Блогът е идеалното средство за това.


Блогът - начин за показване

Традиционните медии започнаха да посещават блогове и да се присъединяват към RSS технологиите, чрез RSS четци. Равитието и добавянето на RSS към всеки сайт е лесно за активиране. Читателите на блога могат лесно да имат достъп до постовете, когато те се обновяват. Повечето от читателите на блогове са представители на традиционите медии, а именно - журналистите и редакторите във вестници, телевизии и радиостанции.


Защо е необходим блогът на ПР?

Според доклада на конференцията Уеб 2.0 вече има над “4.1 милиона блога по света и на всеки 7.4 секунди се създава нов блог”. Има обаче само около 5000 блога на компании. Статия на BusinessWeek изтъква новото значение на блоговете за състоянието на много компании: “Блоговете или уеб сайтовете със система за управление на съдържанието променят модела на комуникация за компаниите, и ги заставят да се ангажират с междуличностна комуникация на всяко едно ниво от веригата”. Все повече корпорации приемат блогването като неизменна част от ПР. Много компании осъзнават нуждата да говорят със своите клиенти по един различен, по-интелигентен и безпристрастен начин. Експертът по бизнес блогове Уейни Хърлберт обобщава ПР причините за блогване: “ Бързо нараства броят на журналистите и редакторите, които редовно четат блогове. Това дава важност на компанията да блогва, за да е в крак с тенденциите”. Американското общество по ПР (PRSA) лично усети силата на блогването, когато порой от блогови съобщения заваля в Интернет, след като на националната си конференция PRSA не признава блогването като функция на ПР. А



© ROI Communication 2006.

Можете да поставите линк към нашето издание, безплатно е. Но ви молим да ни информирате. Ако искате да използвате текста във ваше издание, можете да го направите като посочите източника: ROI Report и поставите линк към нашия сайт – www.roibg.com. И, разбира се, информирайте ни.

За коментари, мнения и предложения: ROI REPORT

дори и да пренебрегнем всички други характеристики на блогването то безспорно е добър канал за комуникация с публиките.



Нахвърляни мисли вместо заключение

Все повече ПР специалисти от САЩ и Западна Европа започват да отделят внимание на възможностите, които блоговете предоставят. След като тези страници имат постоянно засилващо се въздействие върху все повече хора, със сигурност има начин от ситуацията да се извлекат и позитиви. Все повече и повече ПР практици създават свои дневници. За тях много важно е съдържанието, защото то кара посетителите да се връщат отново и отново. Има много начини да се направи един добър блог. А пък практиците имат огромното желание да споделят собствения си опит и проблеми. Сред най-обсъжданите теми са бъдещето на ПР в новата комуникационна среда, новите медии и взаимоотношенията с тях през 21. век.
Каталог: files -> report
report -> Отчет за доходите 4 Отчет за паричните потоци (пряк метод)
report -> Решение за сключване, прекратяване и разваляне на договор за съвместно предприятие
report -> 9. Планиране, организация и контрол на медицинската експертиза
report -> Отчет Съдържание 3 Една година по пътя на европейското развитие на страната 1
report -> Конкурс „РепорТийн 2013 Толерантността е Конкурсът
report -> Отчет за изпълнението на програмния и ориентиран към резултатите бюджет към 31. 12. 2010 година
report -> През 2015 г. Рзи русе работи за изпълнение на стратегическите
report -> Българско обединение за германски овчарски кучета


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница