Ролята на търговията за развитието на икономиката гл ас. Силвия Терезова



Дата19.07.2018
Размер342.46 Kb.
#75875
Ролята на търговията за развитието на икономиката
гл.ас. Силвия Терезова

УНСС, катедра „Търговия”

0888 12 9303, silvia_terezova@mail.bg
Резюме:

В статията се разглеждат мястото и ключовата роля на търговията, като специфична и динамична дейност за развитието на икономиката от гледна точка на приноса на този отраслов сектор в брутната добавена стойност (БДС), привлечените чуждестранни инвестиции, дълготрайните материални и нематериални активи, ролята и за намаляване на безработицата и растежа на заетостта, за развитие на частния сектор в икономиката на страната ни. В европейската икономика преобладават малките и средни предприятия (МСП), развитието на които се разглежда като съществен фактор за повишаване конкурентоспособността, т.е. за постигане на целите, очертани в Лисабонската стратегия. В българската икономика 99 % от предприятията са МСП, а относителният дял на МСП в частния сектор достига 99,8 %. Въз основа на оценката на относителния дял на МСП, осъществяващи търговска дейност – 55 %, и др. критерии се прави извод, че търговията е най-привлекателният сектор за тези предприятия. Въпросите за развитието на МСП стават все по-актуални при предстоящото присъединяване на страната ни към ЕС. Следователно оценката на състоянието и очертаването на перспективите в развитието на търговията са предпоставка за набелязване мерките и насоките за развитие както на МСП, така и на икономиката на страната ни. В разработената Стратегия за насърчаване на инвестициите в Р България, чиято цел е повишаване конкурентоспособността на българската икономика и постигане на стабилен икономически растеж чрез насърчаване на инвестициите, са очертани действията, насочени към създаване на предпоставки за повишаване конкурентоспособността на МСП, голяма част от които осъществяват търговска дейност. На базата на данни от Националния статистически институт (НСИ) са оценени показатели, характеризиращи състоянието и тенденциите в развитието на търговията като цяло и по икономически дейности, включени в нея. По различни признаци са определени ключовите за развитието на търговията икономически дейности. С резултатите от изследването се доказва нарастващата роля на търговията за развитието на икономиката ни в условията на присъединяването ни към ЕС. Очертани са положителните тенденции и „тесните” места в развитието на търговската дейност.


Ключови думи: търговия, брутен доход, печалба, разходи по обръщение, оперативна печалба, производителност, МСП.

JEL: L81.



Уводни бележки

Настъпилите промени в международната среда, свързани с глобализацията и либерализацията на търговията, пораждат необходимостта от намиране на източници за потенциален растеж на икономиката на страната ни с цел повишаване на конкурентоспособността й. В унисон с предвижданията на Лисабонската стратегия европейската икономика да се превърне в най-динамичната и най-конкурентоспособната икономика в света и предстоящото присъединяване на страната ни към Европейския съюз, бе разработена Стратегия за насърчаване на инвестициите в Р България (2005 - 2010 г.). Основната цел е повишаване конкурентоспособността на българската икономика и постигане на стабилен, устойчив икономически растеж. Доминираща е ролята на търговията за развитието на икономиката ни.

От една страна, търговията като маркетингова институция в канала на придвижване на стоките и услугите от производството до крайния потребител оказва влияние върху всички участници в дистрибуционния канал от гледна точка на постигане на маркетинговите им цели. Следователно до голяма степен предопределя състоянието на обкръжаващата среда.

От друга страна, състоянието на икономиката предопределя състоянието и развитието на търговията.

Въпреки забавянето на темповете на икономически растеж в световната икономика, в условията на макроикономическа и финансова стабилност България отбелязва значителен икономически напредък. Индикатор за това са достигнатите макроикономически показатели. Благоприятната обкръжаваща среда (макроикономическата стабиллност и подобрената бизнес среда) предопределя насоките за бъдещото развитие на търговията. Наред с това трябва да се отчете фактът, че ускоряването на общия икономически растеж от гледна точка на използването на брутния вътрешен продукт (БВП) е свързано с по-бавното нарастване на вътрешното търсене и увеличаване растежа на износа на стоки и услуги. Като негативна тенденция би следвало да се отчете забавянето на темпа на инвестиране (от 13,9 % за 2003 г. на 12 %), както и забавеният растеж на крайното потребление (5 % за 2004 г. при 6,6 % за 2003 г.) в резултат от по-бавното нарастване на индивидуалното потребление с 2,3 % спрямо ръста за 2003 г.

В основата на европейската икономика е успешното развитие на малките и средни предприятия, които имат съществен принос и от гледна точка на създаване на работни места, поддържане на конкурентна среда, стимулиране на иновациите и повишаване производителността. С оглед на това че в българската икономика 99 % от всички предприятия са малки и средни се налага изводът, че ролята им нараства. Въпросите, свързани с развитието на МСП, стават все по-актуални във връзка с предстоящото членство на страната ни в Европейския съюз. Доминираща рола за развитието на МСП има отрасловият сектор „Търговия”.

Основна цел на практическото изследване е да се изведе нарастващата роля на търговията за развитието на икономиката. На база на статистическата информация да се оцени чрез система от показатели състоянието на търговията общо и по икономически дейности, включени в нея. В резултат на това да се определят тенденциите и насоките за бъдещото й развитие.

Липсата на информация за активите и оперативните разходи не позволява да се оцени ефективността на използването им в отрасловия сектор, поради което анализът е съсредоточен върху показателите, за чието определяне е публикувана статистическа информация.




  1. Ролята на търговията за развитието на икономиката

Ролята на търговията може да се изведе от нейната същност и мястото й в маркетинговия канал на дистрибуция:

  • Ф. Котлер отбелязва, че един от основните елементи на маркетинговия микс – мястото (Place) в контекста на еволюцията на маркетинговата концепция, трябва да се разглежда като „удобство за клиента”, [3]. Именно търговията осигурява продуктите, които се търсят от потребителите на подходящо място, в подходящо време, в подходящо количество и цена, т.е. осигурява удобство за клиентите.

  • Търговията въздейства върху производството и останалите участници в маркетинговия канал (предлагането) чрез осигуряване на информация за потребителското търсене. Съществена е ролята й за разрешаване на противоречията между производителите и потребителите.

  • Появи се нов феномен в пазарните отношения, а именно нарастващата мощ на търговците. Нараства въздействието на търговците върху доставчиците не само от гледна точка на размер, време и цена на доставките, но и от гледна точка на изисквания към опаковките, разфасофките, маркировката и др.

  • Над 50 % от МСП в икономиката осъществяват търговска дейност.

При предстоящото присъединяване на страната ни към ЕС ролята МСП за постигане на устойчив икономически растеж и повишаване конкурентоспособността на икономиката ни нараства. Оценката на отрасловата структура на МСП показва, че най-привлекателна за тези предприятия е търговията.

Индикаторите за нарастващата привлекателност на търговията за МСП са:



  • най-привлекателен за малките и средни предприятия е отраслов сектор „Търговия, ремонт на автомобили, лични вещи и стоки за домакинството”, където осъществяват дейността си 55 % от всички малки и средни предприятия. 35 % от малките предприятия и 13 % от средните предприятия са в този отраслов сектор.

  • най-привлекателен отраслов сектор за микропредприятията е търговията, което се доказва от преобладаващия им брой - над 90 %, и значителният им принос в заетостта – 30 % от броя на заетите лица в МСП.

  • 60,1 % от оборота на МСП се реализира в отраслов сектор „Търговия”, по-конкретно - 36,2 % от оборота на средните предприятия, 67,1 % от оборота на малките и 74 % от оборота на микрипредприятията.

  • значителен е делът в дълготрайните нематериални активи (ДНМА) на МСП, концентриран в търговията – 28,3 %.

  • 22 % от дълготрайните материални активи (ДМА) на МСП са в отраслов сектор „Търговия”.

  • привличането на преки чуждестранни инвестиции е фактор за повишаване конкурентоспособността на МСП. Около една трета от преките чуждестранни инвестиции са привлечени в сектор „Търговия”.

В НКИД търговията е включена в икономическия сектор „Услути”, които в годишния доклад за МСП се определят като двигател на произведения през 2004 г. брутен вътрешен продукт (БВП). Привлекателността на търговията и съществения й принос за развитието на МСП в българската икономика са индикатор за ролята на тази динамична индустрия за развитието й.

Съществен е приносът на търговията за постигане на икономически растеж, доказателство за което са отчетените резултати:



  • В икономическия сектор „Услуги” за 2004 г. реализираната брутна добавена стойност в общата е 59,1 %; В отраслов сектор „Търговия и ремонти” са реализирани 8 % от брутната добавена стойност (БДС) общо. С изпреварващи темпове спрямо тези на икономическия сектор „Услуги” нараства реализираната БДС в отраслов сектор „Търговия”, като през 2004 г. спрямо 2003 г. достига 12,9 % (вж. таблица 1).


Таблица 1. Верижни индекси на физически обем на БДС по базисни цени

Години

2001

2002

2003

2004

Услуги

104,7 %

105,1 %

104 %

106 %

- обществен

99,9 %

98,1 %

102,1 %

65,6 %

- частен с-р

107,4 %

108,8 %

104,9 %

111,2 %

Търговия

108,9 %

105 %

102,1 %

112,9 %

- обществен

102,7 %

86,6 %

75 %

93,2 %

- частен с-р

108,9 %

105,2 %

102,4 %

113 %

Източник: НСИ.


  • За периода 2001-2004 г. най-много са преките чуждестранни инвестиции в отраслов сектор „Търговия, ремонт на автомобили, лични вещи и стоки за домакинството” – 19,7 %. За 2004 г. относителният им дял достига 14,7 %. Най-големите инвеститори в този сектор са „Лукойл – Петрол” АД, Холандия; „ОМВ България” ЕООД, Австрия; „Билла”, „Метро” и др.

  • Докато общо за страната ни делът на БДС, реализирана в частния сектор на икономиката ни към 2004 г., е 76,5 %, в икономическия сектор „Услуги” е 70,2 %, в отрасловия сектор „Търговия” е 99,4 % (вж. таблица 2).


Таблица 2. Относителен дял на брутната добавена стойност по сектори

Години

2000

2001

2002

2003

2004

Общо, в т.ч

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

- обществен

30,45 %

28,58 %

27,04 %

26,25 %

23,49 %

-частен

59,55 %

71,42 %

72,96 %

73,75 %

76,51 %

Услуги

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

-обществен

36,56 %

34,78 %

32,86 %

33,12 %

29,83 %

- частен

63,44 %

63,22 %

67,14 %

66,88 %

70,17 %

Търговия

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

- обществен

1,4 %

1,4 %

1,11 %

0,76 %

0,56 %

- частен

98,6 %

98,6 %

98,89 %

99,24 %

99,44 %

Източник: НСИ и собствени изчисления.


  • Настъпилите структурни промени в икономиката и установяването на пазарни условия повишават инвестиционната активност на стопанските субекти. Запазва се тенденцията на насочване на по-голяма част от инвестициите към сектор „Услуги”, чийто относителен дял в общия обем на инвестициите е 54 %. В отраслов сектор „Търговия” този дял е 16,7 %.

  • Значителен е делът на инвестициите в частния сектор „Търговия” в общия обем на инвестициите в частния сектор на икономиката – 22,8 %.

  • 16,1 % от придобитите ДМА в икономиката са от обекти в отраслов сектор „Търговия, ремонт на автомобили, лични вещи и стоки за домакинството”.

Тенденцията на нарастване на разходите за придобиване на ДМА и на придобитите ДМА е в резултат на направените вътрешни инвестиции на фирмите, породени основно от предстоящото ни членство в ЕС и въвеждането на европейското законодателство и изискванията към произвежданите продукти (стоки и услуги). Реализирането на нови инвестиции в индустриалния сектор е предпоставка за увеличаване конкурентоспособността на продукцията му чрез производството на качествени и търсени от потребителите продукти. Няма да бъде пресилено, ако се каже, че това е и в резултат на „натиска” от страна на търговските фирми с оглед на информационните функции, които осъществяват в маркетинговия канал на дистрибуция. Това от своя страна позволява на фирмите с преобладаваща търговска дейност да предлагат и реализират конкурентни продукти, отговарящи на европейските стандарти. Повишаването на конкурентоспособността на стопанските субекти в отраслов сектор „Търговия” е и в резултат от нарастването на инвестициите в този сектор, вследствие на което се внедряват нови технологии, изграждат се съвременни търговски обекти, осигуряващи удобство за потребителите при избора и вземането на решение за покупка на продуктите.

- Най-много заети лица в предприятията с местни капитали от сектор „Търговия, ремонт на автомобили, лични вещи и стоки за домакинството” и най-голям дял на заетостта в групата на предприятията с чужди капитали.

Отчитайки мястото и ролята на търговията в икономиката се налага изводъта, че устойчивото развитие на търговията е предпоставка за постигане на стабилен икономически растеж. Това поставя още по-големи изисквания пред търговията като динамична стопанска дейност, оказваща влияние както върху всички отраслови сектори в икономиката, така и върху крайното потребление. Оценката на състоянието на търговията позволява очертаването на перспективите за развитието й. Въпросите се свеждат до готовността на тази специфична дейност да се възползва от благоприятните възможности, от една страна, и предизвикателствата, от друга, свързани с присъединяването на страната ни към Европейския съюз.

Възможностите, най-общо, са свързани с разширяване пазара на стоки и услуги, внедряване на иновации и по-големи чуждестранни инвестиции, което е предпоставка за ускорено развитие на търговията.

Предизвикателствата пред търговията - като големият конкурентен натиск, високите изисквания на потребителите по отношение на качеството и безопасността на стоките и обслужването на клиентите, рискът от „изтичане” на квалифицирана работна сила и др. изискват адаптиране към условията на европейския пазар. Значителния брой на МСП в отраслов сектор „Търговия, ремонт на автомобили, лични вещи и стоки на домакинството” предопределят по-голямата уязвимост на фирмите с преобладаващо търговска дейност от международната конкуренция, от промените, свързани с присъединяването ни към ЕС и др.
2. Оценка на състоянието на отраслов сектор „Търговия, ремонт на автомобили, лични вещи и стоки за домакинството”

В търговията преобладава частният сектор (приблизително 99,5 % от брутната продукция и брутната добавена стойност са реализирани в частния сектор).

В сектора преобладават МСП, 95 % от които са микропредприятия, а делът на средните предприятия е незначителен. Налага се изводът, че в условията на предстоящото присъединяване на страната ни към ЕС нараства уязвимостта им от увеличаващата се конкуренция и рискът от фалити. Като положителна тенденция би следвало да се отбележи нарастването, макар и незначително, на относителните дялове на малките и средни предприятия през 2004 г. Навлизането и експанзията на чужди и наши търговски фирми е предпоставка за запазване на тази тенденция и в бъдеще.

За определяне „гръбнака” на търговската дейност в преобладаващите МСП е необходимо използването на система от критерии:



  • брой заети лица по групи предприятия (БЗЛ);

  • дълготрайни материални активи;

  • приходи от дейността;

  • брутен доход (вж. таблица 3).

Таблица 3. Критерии за оценка приноса по групи МСП, осъществяващи търговска дейност




Отн. д. БЗЛ

Отн. дял на ДМА

Дял приходи

Печалба1

Показатели

2003

2004

2003

2004

2003

2004

2003

2004

Общо отн.д.

100

100

100

100

100

100

100

100

Индекс

100

104,7

100

122,5 %

100

119,4

100

132,26

Микропр.

62,55

60,53

34,14

32,41

44,12

40,8

35,66

33,12

Индекс

100

100,7

100

116,2

100

110,37

100

122,8

Малки

27,43

27,92

38,31

40

36,64

35,88

33,62

35,65

Индекс

100

105,9

100

129

100

116,9

100

140,25

Средни

10,02

11,55

27,55

27,6

19,24

23,32

30,72

31,23

Индекс

100

120,1

100

122

100

144,7 %

100

134,45

Източник: НСИ и собствени изчисления.

През 2004 г. в МСП с търговска дейност се иве;очават: броят на заетите лица с 4,7 %; ДМА; приходите от дейността и печалбата от дейността – с 32,26 %. Положително е нарастването на броя на заетите лица в средните предприятия с изпреварващи темпове – с 20,1 %., както и нарастването на броя на лицата, заети в малките предприятия с търговска дейност – приблизително с 6 %. Трябва да се отбележи и значителното увеличаване на приходите и печалбата от дейността при малките и средни предприятия.

Относителният дял на броя на заетите лица в микропредприятията преобладава – над 60 %, като през 2004 г. спрямо 2003 г. намалява с 2,02 %. Най-незначително е нарастването на броя на заетите лица в микропредприятията - с 0,7 %.

Както за икономиката като цяло, така и в отраслов сектор „Търговия и ремонт” съществува тенденция на нарастване на брутната добавена стойност. Нещо повече, брутната добавена стойност, реализирана от търговска дейност, нараства с изпреварващи темпове спрямо темповете на нарастване на брутната добавена стойност в икономиката общо и в икономическия сектор „Услуги”. Това е индикатор за динамично развитие на търговската дейност.



Съгласно НКИД и класификацията на НСИ в отраслов сектор „Търговия и ремонти” се включват следните икономически дейности: „Търговия, техническо обслужване и ремонт на автомобили и мотоциклети; търговия на дребно с горива и смазочни материали”, „Търговия на едро, вкл. търговско посредничество” и „Търговия на дребно, ремонт на лични вещи и стоки за домакинството”.
Таблица 4 Приходи, реализирани в отраслов сектор „Търговия и ремонти”

Икономически дейности

Приходи от дейността

Приходи от продажби

2003

2004

2003

2004

Общо за отраслов сектор

38650495

45675234

37611155

44592212

1. Търговия и ремонт автомобили ит.н.

4117547

5261542

3991434

5098961

А) Търговия с автомобили и рез. части

1789157

2491741

1730615

2421404

Б) Търговия на дребно с автомобилни горива

2209200

2610782

2143929

2532280

2. Търговия на едро

28737202

33255591

27892504

32428723

3. Търговия на дребно, ремонт на лични вещи

5795744

7158101

5727217

7064527

А) ТД с храни, напитки, тютюневи изделия

2107709

2516061

2082786

2487411

Б) ТД с фармацевтични, медицински стоки и козметика

565537

676706

562513

6726887

В) ТД с текстил, облекло и кожени изделия

261896

324784

258595

321964

Г) ТД със стоки за домакинството, битова техника

1192605

1600908

1183569

158326

Д) Ремонт на лични вещи и стоки за домакинство

40425

46338

40282

44499

Източник: НСИ.
Забелязва се тенденция на нарастване приходите от дейността и приходите от продажби както за отраслов сектор „Търговия и ремонти”, така и по икономически дейности (таблица 4). През 2004 г. спрямо 2003 г. приходите от търговска дейност общо нарастват с 18,18 %, а приходите от продажби – с 19,3 % при 17,3 % през 2003г. спрямо 2002 г. Най-голям относителен дял в приходите от дейността има икономическата дейност „Търговия на едро”, съответно 74,34 % за 2003 г. и 72,81 % за 2004 г. Следва икономическата дейност „Търговия на дребно, ремонт на лични вещи и стоки за домакинството”, съответно 12,69 % за 2003 г. и 15,67 % за 2004 г. Относителният дял на приходите от дейността, реализирани в икономическата дейност „Търговия, техническо обслужване и ремонт на автомобили и мотоциклети; търговия на дребно с горива и смазочни материали”, е 10,65 % за 2003 г. и 11,52 % за 2004 г. Аналогична е структурата на приходите от продажби по икономически дейности в отраслов сектор „Търговия и ремонти”. Може да се направи изводът, че промените в структурата на приходите са незначителни.

В приходите от дейността, реализирани в отрасловия сектор и по икономически дейности, най-голям е относителният дял на приходите от продажби, което налага необходимостта от по-детайлен анализ на този показател. При всички икономически дейности е налице засилено нарастване на приходите от продажби през 2004/2003 г. спрямо тези през 2003/2002 г., като най-ускорено е нарастването на приходите от продажби при икономическата дейност „Търговия, техническо обслужване и ремонт на автомобили и мотоциклети; търговия на дребно с горива и смазочни материали” – с 23,4 %, което е породено от нарастването на приходите от продажби от търговията на дребно с автомобили, мотоциклети, части и принадлежности за тях – с 40 %. При търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали е налице забавяне темповете на нарастване на приходите от продажби от 11,3 % за 2003 г. на 9,9 % през 2004 г. Приходите от продажби на икономическа дейност „Търговия на дребно, ремонт на лични вещи и стоки за домакинството” се увеличават през 2004 г. спрямо 2003г с 20,5 %. Най-значително е нарастването на приходите от продажби, реализирани в „Търговия на дребно със стоки за домакинството и битова техника” – с 36,3 %. Забавят се темповете на нарастване на приходите от продажби при търговията на дребно с храни, напитки и тютюневи изделия от 15,2 % през 2003 спрямо 2002 г. на 9,9 % през 2004 спрямо 2003 г.



Специфична особеност на търговската дейност, свързана с реализацията на стоките, е покупката им с цел препродажба, което налага отчитането на специфичния показател за търговската дейност – балансова стойност на продадените стоки, като измерител на продадените стоки, оценени по цени на придобиване. Съгласно Закона за счетоводство (ЗС) балансовата стойност се отчита като коректив и в Отчета за приходи и разходи е елемент на разходите за дейността. За целите на анализа от разходите за дейността е изключена балансовата стойност, която е фактор, обуславящ размера на брутния доход от реализацията на стоките (gross margin), определен като разлика между приходите от продажби на стоки и балансовата стойност на продадените стоки. От своя страна приходите от продажби, равнището на брутния доход2 и равнището на разходите по обръщение са фактори, влияещи върху печалбата от търговската дейност (оперативна печалба) и рентабилността на база продажби. Тези показатели са определени на база данни от Статистическия годишник. Определянето на брутния доход и оперативната печалба както общо за търговията, така и по икономически дейности, включени в нея, би могло да служи като ориентир за фирмите с преобладаващо търговска дейност. Нещо повече, позволява оценката на доходоносността и печалбоносността на различните търговски дейности, на базата на което би могло да се направи оценка на привлекателността им (таблица 5).
Таблица 5. Принос по икономически дейности, включени в отраслов сектор „Търговия и реманти”

Икономически дейности

Отн. Дял на приходи от дейността

Отн. Дял на приходите от продажби

Отн. Дял на Брутен доход

2003

2004

2003

2004

2003

2004

1. Търговия и ремонт на автомобили и ГСМ

10,65 %

11,43 %

10,61 %

11,43 %

14,06 %

14 %

2. Търговия на едро

74,35 %

72,81 %

74,16 %

72,77 %

64,66 %

63,87 %

3. ТД и ремонт на лични вещи и стоки за домакинството

15 %

15,67 %

15,23 %

15,84 %

21,29 %

22,13 %

Източник: Собствени изчисления.
Най-голям е относителният дял както на приходите от дейността, така и на приходите от продажби и брутния доход спрямо реализираните в отраслов сектор „Търговия и ремонти” на „Търговия на едро”, съответно 72,81 %, 72,77 % и 63,87 % за 2004 г.

В таблици 6 и 7 са определени основни икономически показатели за периода 2003 – 2004 г., характеризиращи състоянието на търговията като цяло и по икономически дейности. Ограничител са съществуващите и отчетени статистически данни, които не позволяват изчисляването на системата от показатели за комплексна оценка. Изследването е ограничено само върху показателите, които могат да бъдат определени на базата на официалните данни на НСИ.

Методологични бележки относно определянето на показателите в таблици 6 и 7:


  • Брутният доход (БД) е определен като разлика между приходите от продажби и балансовата стойност на продадените стоки. Равнището на брутния доход (РБД) е определено като отношение на брутния доход и приходите от продажби.

  • Печалбата от дейността е определена като разлика между приходите от дейността и разходите за дейността, вкл. балансовата стойност на продадените стоки.

  • Целесъобразно е при оценката на състоянието на търговията от сумата на разходите за дейността да се извади балансовата стойност на продадените стоки, тъй като тя има корективен характер, от една страна, а от друга, участва във формирането на специфичния за търговската дейност показател „брутен доход”. Поради тази причина в таблици 6 и 7 разходите са оценени, като от разходите за дейността е изключена балансовата стойност на продадените стоки.

  • Равнището на разходите е определено на база приходите от дейността, респективно рентабилността е определена на същата база. Поради липса на информация за елементите на разходите за дейността не са оценени оперативната печалба и рентабилността на база продажби. Осигуряването на тази информация би позволило обособяването на оперативните разходи и оценка на влиянието на факторите, обуславящи изменението на оперативната печалба.

Таблица 6. Основни показатели за „Търговия и ремонти” 2003 г.



Икономически дейности

БД

Разходи3


Печалба


Равнище на БД


Равнище на разходите

Рентаб.

на база приходи



Общо

6130636

6385321

784653

16,3 %

16,52 %

2,03 %

1) Търговия, технич. Обсл на автомобили

861670

861415

126368

21,59 %

20,92 %

3,07 %

А) Търговия с автомобили

359118

365281

52379

20,75 %

20,42 %

2,93 %

Б) Търговия с ГСМ

407271

408064

64478

19 %

18,47 %

2,92 %

2) ТЕ

3963769

4332384

476083

14,21 %

15,08 %

1,66 %

3) ТД, ремонт лични вещи

1305197

1191522

182202

22,79 %

20,56 %

3,14 %

А) ТД с храни, напитки, тют. изд.

403401

390082

38242

19,37 %

18,51 %

1,81 %

Б) ТД с фарм. стоки и козметика

106352

94035

15341

18,91 %

16,63 %

2,71 %

В) ТД с текстил, облекло и кож. изд.

94952

82221

16032

36,71 %

31,39 %

6,12 %

Г) ТД със стоки за домакинството

240072

214487

34621

20,28 %

17,98 %

2,9 %

Д) Ремонт л. вещи

35213

26853

8503

87,42 %

66,43 %

21,03 %

Източник: НСИ и собствени изчисления.
Таблица 7. Основни показатели за „Търговия и ремонти” 2004 г.

Икономически дейности

БД

РО


Печалба


РБД


РРО

Рентаб.

Общо

7179224

7177491

1084755

16,1 %

15,71 %

2,37 %

1) Търговия, техн. обсл. на автомобили

1005325

1017760

150145

19,72 %

19,34 %

2,85 %

А) Търговия с автомобили

477096

456069

91364

19,7 %

18,3 %

3,67 %

Б) Търговияя с ГСМ

411188

443846

45844

16,24 %

17, %

1,76 %

2) ТЕ

4585089

4717412

694545

14,14 %

14,19 %

2,09 %

3) ТД, ремонт лични вещи

1588810

1442319

240065

22,49 %

20,15 %

3,35 %

А) ТД с храни, напитки, тют. Изд.

473043

453950

47743

19,02 %

18,04 %

1,9 %

Б) ТД с фарм. стоки и козметика

126891

111829

19081

18,86 %

16,53 %

2,82 %

В) ТД с текстил, облекло и кож. изд.

121404

100421

23803

37,71 %

30,92 %

7,39 %

Г) ТД със стоки за домакинството

309290

267340

58932

19,53 %

16,7 %

3,68 %

Д) Ремонт л. вещи

38382

32284

7937

86,25 %

69,67 %

17,13 %

Източник: от НСИ и собствени изчисления.
Изводи от анализа:

1. Положителна тенденция е нарастването на брутния доход през 2004 г. спрямо 2003 г. както общо за отрасъла, така и по икономически дейности. Най-значително е нарастването на брутния доход при „Търговия на дребно и ремонт на лични вещи” – с 21,73 %, като при „Търговия със стоки за домакинството” нарастването е с 28,83 %, а при „Търговия на дребно с текстил, облекло и кожени изделия” – с 27,86 %.

2. По-бързите темпове на нарастване на приходите от продажби, в сравнение с тези на брутния доход, са довели до понижаване равнището на брутния доход както за отрасъла, така и по икономически дейности.

Въпреки значителния принос на търговия на едро в брутния доход, равнището на брутния доход и рентабилността на база приходи от дейността са под средните за отрасъла, съответно 14,14 % и 2,09 %, като равнището на брутния доход се е понижило с 0,07 % през 2004 спрямо 2003 г. От данните в таблиците прави впечатление високото равнище на брутния доход при „Ремонт на лични вещи”, което е обусловено от спецификата на тази дейност, а именно - предоставяне на ремонтни услуги. Най-висока е рентабилността при тази дейност, която през 2004 г. спрямо 2003 г. се понижава приблизително с 4 %.

От гледна точка на равнището на брутния доход по икономически дейности най-високо е то за икономическата дейност „Търговия на дребно и ремонти”, като за разглеждания период има значения съответно 22,79 % и 22,49 %.

3. Въпреки абсолютното нарастване на разходите за дейността общо за отрасъла и по икономически дейности, относителното им намаляване е индикатор за повишаване на ефективността. Средното равнище на разходите се понижава с 0,81 %, като най-значително е снижаването им в „Търговия и техническо обслужване на автомобили” – с 1,58 % и „Търговия на едро” – с 0,89 %. На базата на съществуващата информация само относно структурата на разходите по икономически елементи могат да бъдат направени следните изводи:



  • Както в търговията, така и по икономически дейности най-голям е относителният дял на разходите за външни услуги, като в „Търговия на едро” достига 53,8 %.

  • По икономически дейности се забелязват различия в структурата на разходите по икономически елементи. Така например в търговията на дребно е значител делът на разходите за работни заплати – 21,3 %, което е обусловено от по-голямата трудоемкост на тази дейност (необходимост от непосредствен контак между търговски работник и клиент.

  • Най-незначителен е делът на разходите за осигуровки.

4. Печалбата от дейността нараства както общо за отрасъла – с 38,25 %, така и по видове дейности. Най-значително е нарастването на печалбата, реализирана в „Търговия на едро”- с 45,89 %.

5. Повишаването на рентабилността на база приходи от дейността в отраслов сектор „Търговия и ремонти” е незначително – с 0,34 %. Като положително може да се оцени нарастването на рентабилността на „Търговия на едро” - с 0,43 % и на „Търговия на дребно и ремонт на лични вещи” - с 0,21 %. Негативно влияние е оказало понижаването на рентабилността на „Търговия и техническо обслужване на автомобили” с 0,22 %. Рентабилността, отчетена от „Ремонт на лични вещи”, е над средната, като за 2004 г. достига 3,35 %. От дейностите, включени в „Търговия на дребно и ремонти”, се откроява търговията на дребно с текстил, облекло и кожени изделия, като равнището на брутния доход е 37,71 %, а рентабилността – над 7 %.

Оценката на показателите, характеризиращи състоянието на отрасъл „Търговия и ремонти”, и изменението им показват водещата роля на икономическата дейност „Търговия на дребно”. Нещо повече, във връзка с мястото и ролята на търговията на дребно, където се осъществява реализацията на стоките и услугите на крайните потребители, се налага задълбочаване на анализа с оглед оценката на специфични за тази дейност показатели. Продажбите на дребно са измерител на задоволеното търсене на населението, а структурата на продажбите – на структурата на крайното потребление. Като положителна тенденция следва да се отбележи нарастването на относителния дял на продажбите на дребно на нехранителни стоки, като през 2004 г. достига 67,2 % . За периода 2002-2004 г. се забелязва тенденция на увеличаване продажбите на дребно спрямо същите за 2000 г., съответно с 10,2 %, 22,4 %, 39,3 %. С изпреварващи темпове спрямо темповете на нарастване на продажбите на дребно както общо, така и на продажбите на дребно от хранителни стоки, нарастват продажбите на дребно на нехранителни стоки, а именно с 10,2 %, 23,9 % и 45,5 %.

Увеличава се броят на обектите за търговия на дребно. Докато през 2003 г. спрямо 2002 г. нарастването е с 1 %, то през 2004 г. спрямо 2002 г. е с 3 %. Тази тенденция се запазва както в резултат от разширяване на вече съществуващите, така и от възникване на нови български и чуждестранни търговски вериги. Това е индикатор за преодоляване раздробеността на търговската мрежа на дребно и предпоставка за повишаване качеството на обслужване на клиентите. Появата на нови съвременни формати на търговия на дребно повишава удобствата за клиентите.



Степента на специализация на търговските обекти по видове отговаря на световните и европейски тенденции в развитието на търговията на дребно:

  • При търговските обекти за хранителни стоки преобладават неспециализираните. През 2004 г. относителният им дял достига 69,4 %. Най-голям е относителният дял на специализираните търговски обекти за хляб и хлебни изделия, следват обектите за алкохолни и безалкохолни напитки.

  • Намалява относителният дял на неспециализираните търговски обекти за нехранителни стоки, като през 2004 г. достига 16,4 %. В групата на специализираните търговски обекти най-значителен е делът на обектите за продажби на дребно на облекло; на аптеки, оптики и санитарни магазини; на търговски обекти за продажби на дребно на автомобили, мотоциклети и резервни части за тях.

С оглед на това, че в търговската дейност преобладават малките и средни предприятия, може да се приеме, че основните икономически показатели, отчетени за МСП с преобладаващо търговска дейност, отразяват състоянието на търговията като цяло (таблица 8).
Таблица 8. Показатели за оценка ефективността на търговската дейност в МСП


Показатели

Коеф. на отдаване на ДМА

Производителност(хил. лв)

Рентабилност в %

2003

2004

2003

2004

2003

2004

Общо МСП т.д.

9,7

9,45

87

100

2,18

2,37

- микропредпр.

12,54

11,9

61

146

1,7

1,9

- малки предпр.

9,27

8,41

116

128

1,94

2,32

- средни предпр.

6,77

8,06

167

201

3,37

3,13

Източник: статистически данни и собствени изчисления.
Въпреки повишената инвестиционна активност на МСП в търговията през 2004 г. спрямо 2003 г., индикатор за което е нарастването на ДМА, коефициентът на отдаване на ДМА общо за отрасъла и при малките предприятия намалява, съответно с 0,45 и 0,86. Нарастването на показателя при микро- и средните предприятия доказва повишената активност в тези групи предприятия.

Производителността на труда, оценена на база на приходите от дейността общо за МСП и по групи предприятия, въпреки че се повишава, е все още ниска, което е индикатор за понижена конкурентоспособност на търговията. Набелязаните и предприети мерки от правителството в посока на повишаване конкурентоспособността на МСП ще рефлектират в положителна посока и върху търговията.


Литература

  1. Калинина, М., сп. „Маркетинг”, № 2 (87), 2006.

  2. Годишен доклад за състоянието на МСП, 2004.

  3. Европейски справочник на предприемача, С., 2005.

  4. Статистически годишник, 2004, 2005.

  5. Стратегия за насърчаване на инвестициите в Р България (2005 – 2010).



1 Печалбата от дейността, реализирана в малките и средни предприятия, осъществяващи търговска дейност – относителни дялове по групи предприятия в общата печалба за МСП и индекс.

2 Равнището на брутния доход (РБД) се определя, като брутният доход се раздели на приходите от продажби, а равнището на разходите по обръщение – разходи по обръщение, разделени на приходите от продажби. Разходите по обръщение са разходите по реализация на стоките и услугите в търговията, т.е. включват всички елементи на разходите за дейността с изключение на балансовата стойност на продадените стоки.



3 Поради липса на статистическа информация за елементите на разходите за дейността, не са обособени разходите по обръщение.




Каталог: alternativi -> br13
alternativi -> Гл ас д-р Мая Ламбовска
alternativi -> Балансираните карти за оценка доц д-р Огнян Симеонов
br13 -> Доц д-р М. Харизанова унсс, катедра „Управление” З. Фурнаджиева Резюме
br13 -> Проучване на организационната отговорност на търговските работници от търговски вериги
br13 -> Изследване организационната култура на търговските фирми в България
br13 -> Търговският обмен на България с балканските страни анализи и перспективи
br13 -> Ключови думи: конкурентоспособност, търсене, вътрешен туристически пазар, конкурентни предимства. Jel: L 11, L 83
br13 -> Мърчандайзингът на модните стоки – особености и възможности за развитие гл ас. Иван Петров унсс катедра „Търговия”
br13 -> Предпоставки и условия за възникване на фючърсен пазар в България гл ас. Бисер Петков – унсс, катедра „Търговия”
br13 -> Измерване и оценка ефективността на дейността на зърнопроизводителите от Плевенска област гл ас. Светослав Илийчовски са «Д. А. Ценов»


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница